Burun Estetiği

Kemerli Burun Nasıl Düzelir?

Kemerli burun nedir?

Kemerli burun, burun sırtında belirgin bir çıkıntı bulunan burun tipidir. Burun sırtındaki kemer, burunun üst kısmında genellikle orta bölgede ve alınla burun arasında bulunan kemik ve kıkırdak yapının fazla çıkıntı yapması sonucu oluşur. Bu durum, burunun profiline bakıldığında belirgin bir yükseklik şeklinde görünmesine neden olur. Genetik faktörler, doğuştan gelen yapılar veya yaşlanma süreci gibi nedenlerle oluşabilir. Ayrıca, burun travmaları sonrasında da burun kemeri oluşabilir.

Estetik görünümünden hoşnut olmayan kişiler, kemerli burun estetiği olarak da bilinen rinoplasti ameliyatı ile bu sorunu düzeltebilirler. Bu estetik operasyonda, burun sırtındaki kemeri düzeltmek veya azaltmak için cerrahi müdahale yapılır ve burunun genel şekli ve oranları düzeltilir. Kemerli burun estetiği, hem estetik kaygıları gidermeyi hem de nefes alma sorunlarına çözüm bulmayı amaçlar. Bu ameliyat, kişiye özel olarak planlanmalı ve bir uzman plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kemerli burun neden olur?

Kemerli burunun nedenleri çeşitli olabilir ve genellikle genetik, anatomik veya travmatik faktörlere bağlıdır.

  • Ailesel yatkınlık sonucu ortaya çıkabilir. Eğer ailenizde kemerli buruna sahip bireyler varsa, bu durum sizde de görülebilir.
  • Bazı kişiler doğuştan burun sırtında kemik ve kıkırdak yapıda fazla çıkıntıya sahip olabilirler.
  • Burunun kemik ve kıkırdak yapısında doğuştan gelen anormallikler veya gelişim sırasında oluşan sorunlar kemerli görünüme neden olabilir.
  • Burun kemiğinin kırılması veya burun üzerine alınan darbeler sonucu burun sırtında çıkıntılar oluşabilir..
  • Yaşlandıkça, burun kemikleri ve kıkırdakları zayıflayabilir ve bu durumda burun sırtında çöküntüler veya kemeri andıran çıkıntılar meydana gelebilir.
  • Daha önce yapılan burun estetik operasyonları veya travmatik nedenlerle gerçekleştirilen burun cerrahileri sonucunda burun sırtında kemik veya kıkırdak yapıda deformiteler oluşabilir.

Kemerli burun nasıl düzeltilebilir?

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir. Burun estetiği, burunun şeklini, boyutunu ve oranlarını düzelterek istenmeyen kemeri düzeltmek için yapılan bir cerrahi müdahaledir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Şeker Hastaları Burun Ameliyatı Olabilir Mi?

Kemerli burun düzeltme ameliyatı sırasında estetik kaygıların yanı sıra nefes alma sorunlarını da düzeltebilir.

kemerli burun estetiği fiyatları ankara

Burun estetiği sırasında yapılabilecek işlemler şunları içerebilir:

  • Burun Sırtındaki Kemeri Azaltmak: Burun sırtındaki çıkıntıları azaltmak veya düzeltmek için burun kemiğine müdahale yapılır.

  • Burun Ucu Düzenlemesi: Burun ucundaki şekil ve açı düzenlemesi ile burun daha estetik bir görünüm kazanabilir.

  • Burun Kanatlarındaki Düzenlemeler: Burun kanatlarındaki genişlik veya asimetri düzeltilerek burunun dengeli bir görünüm kazanması sağlanabilir.

  • Burun İçi Sorunların Düzeltilmesi: Eğer nefes alma sorunları varsa, iç burun yapılarında düzenlemeler yapılabilir.

Kemerli burun estetiği, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hastanede bir gece kalınabilir. Ameliyat sonrasında şişlikler ve morluklar görülebilir, ancak zamanla iyileşme sağlanır ve sonuçlar birkaç ay içinde netleşir. Kemerli burun düzeltme ameliyatı, kişiye özel olarak planlanmalı ve bir uzman plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. 

  • Kemerli burun dolgu ile düzelebilir mi?

Evet, bu problem dolgu ile düzeltilebilir. Burun dolgusu, burun sırtındaki kemeri veya çıkıntıyı geçici olarak azaltmak veya düzeltmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, cerrahi müdahale gerektirmeyen, daha az invazif ve daha az zaman alıcı bir alternatiftir. 

burun kemeri dolgusu

Burun dolgusu, hyaluronik asit veya kalsiyum hidroksiapatit gibi dolgu maddeleri kullanılarak burun sırtına enjekte edilir. Dolgu, burun sırtındaki çıkıntıyı veya kemerli bölgeyi dolgu maddesinin yerleştirildiği bölgelere doğru şekillendirerek düzeltir. Bu sayede burun daha düzgün ve estetik bir görünüm kazanır. Kemerli burun dolgusu, cerrahi müdahale yapmak istemeyen veya cerrahi için uygun olmayan hastalarda tercih edilebilir. Ancak, dolgu ile düzeltilen sonuçlar geçici olacaktır. Dolgu maddesi, zamanla vücut tarafından emilir ve etkisi azalır. Bu nedenle, düzeltilmiş görünümü korumak için düzenli olarak dolgu tekrarlamak gerekebilir.

Burun dolgusu ile ilgili yazdığım sayfayı ziyaret etmenizi, uygun olup olmadığınıza karar vermek için bir plastik cerraha muayene olmanızı öneririm.

Kemerli burun ameliyatı fiyatı ne kadardır?

Kemerli burun ameliyatı fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir ve ülkeye, şehre, ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın deneyimine ve kliniğin veya hastanenin özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca, burun estetiği için kullanılan teknikler, ameliyatın karmaşıklığı ve hastanın ihtiyaçları da fiyatları etkileyen diğer faktörler arasında yer alır.

Diğer rinoplasti operasyonları gibi, genellikle kişiye özel bir prosedürdür ve her hastanın durumu farklılık gösterir. Bu nedenle, net bir fiyat vermek için bir uzman estetik cerraha danışmanız önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah