Burun Estetiği

Burun estetiği öncesi değerlendirme ve hazırlık

Burun estetiği öncesi karar verme aşamaları, hangi doktora gidileceği konusu, referansların neler olacağı konuları, ameliyat sonrası nasıl olacak soruları gibi kafaları karıştıran bir çok konuya bu sayfada değinmeye çalışacağım. Umarım sizin için de faydalı olabilir.

Burun estetiği öncesinde ameliyat planlaması

Bizler birbirimize benzesek de hepimiz farklı yapılardayız. Burunlarımız da yüzümüzden bağımsız organlar değil. O nedenle rinoplasti kesinlikle yüzünüze uygun planlanmalı ve yüz ile birlikte değerlendirilmelidir.

Yüzünüz küçük, burnunuz büyük olabilir veya tam tersi. Ayrıca yüzünüz eğri burnunuz düz olabilir veya tam tersi. Bu gibi durumlar burun estetiği öncesinde detaylıca konuşulmalı, tespit edilmeli ve planlama ona göre yapılmalıdır.

Videoyu oynat
 • Kemik yapının durumu,
 • Kıkırdakların durumu,
 • Cilt kalınlığı,
 • Septum eğriliği,
 • Burunda ki kırıklar,
 • Burun alın ilişkisinin durumu,
 • Yanak kemiği ile ilişkisi,
 • Nefes alma sorunlarının hepsi kişisel farklılıklar arz eder.
Videoyu oynat

Tüm bunları doktorunuz değerlendirerek sizin için size ve yüzünüze uygun bir planlama yapar. Kliniğimizde bu amaçla üç boyutlu planlama yöntemlerinden 3D vectra cihazı kullanılmaktadır. Lütfen bu konuda ki sayfamızı ziyaret ediniz.

Burun estetiği yapan en iyi doktorlar

Burun estetiği ameliyatları çok çeşitli alt teknik ve gruplara ayrılır. Detaylı ve özel bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hem estetik cerrahların hem de kulak burun boğaz uzmanlarının müdahale ettiği bir konudur. En iyi burun estetiği sonucunu tarif ederek bu soruyu cevaplamaya çalışayım. En iyi sonuç hastanın yüz oranlarına ve beklentilerine uygun olan sonuçtur. Küçük bir yüz de büyük ama güzel bir burun sırıtabilir. Büyük bir yüz de küçük ve kalkık bir burun da sırıtabilir. O nedenle yüz oranlarının iyi analiz edilmesi yüz anatomi ve varyasyonlarına hakim olunması şarttır.

En iyi burun estetiği sonucu; yüz ve burun uyumunun olduğu durumları tanımlar. Ben sizin güvendiğiniz, iyi iletişim kurduğunuz doktorun en iyi burun estetiği doktoru olduğunu düşünüyorum. İster KBB doktoru olsun, ister estetik cerrah. Önemli olan sizinle birlikte iyileşmesi uzun süren ve kontrolleri bir yıla kadar uzayan bir estetik ameliyatın burun estetiği öncesi planlamayı sizin beklentilerinize uygun yapabilen, ameliyat sonrası takibini yapacak, karşılıklı sorumluluklarını alacak, gerekiyorsa ek müdahaleleri yapacak kişi en iyi burun estetiği doktorudur.

Burun estetiği öncesi sonrası fotoğraf paylaşımları

Sosyal medyada ki yayınlar ve estetik pazarlama teknikleri doktor arkadaşlarımın kendilerini ön plana çıkarma zorlamıştır. Bu yaklaşımlar da siz bize başvuran hasta diye tanımladığımız grubun (sağlıklı insanlar) kafasını oldukça karıştırmıştır. Bizler kusurlarımızla ve asimetrilerimizle biz oluruz. %100 simetrik bir yüz veya vücut bölgesi yoktur. Özellikle instagram paylaşımlarıyla, öncesi sonrası sonuç paylaşan cerrahların daha iyi oldukları kanaati yaygınlaştırılmıştır. Etik sınırlar içinde paylaşım yapanlar için ise genel popülasyonun gözünde yetersizmiş gibi bir algı oluşturulmuştur.

Unutmayın ki burun estetiği ameliyatı için yapacağınız görüşme de karşınızda ki plastik cerrah uzman bir doktordur. 6-7 yıllık Tıp eğitiminin sonrasında 6 yıl daha Plastik cerrahi eğitimi almış bir kişidir. Sizden önce de çok sayıda estetik rinoplasti yapmıştır. Emin olun tüm doktorlar işlerini ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak gerçekleştirirler.

orhan murat özdemir instagram
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir instagram hesabı

Bu arada ülkemizde burun estetiği öncesi ve sonrası fotoğraf paylaşımı YASAL DEĞİLDİR. 

Bu konuda yazdığım bilgilendirici sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/oncesi-sonrasi-fotograflar/ okumanızı özellikle öneririm.

Sonucunun mükemmellik olacağının hayali maalesef hasta ve doktor için hüsran davetiyesidir.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

İstediğim gibi bir burnum olacak mı?

Burun estetiği öncesi en önemli konulardan biridir. Çünkü elde edilecek sonucu ömrünüz boyunca yüzünüzde taşıyacağınız bir ameliyattır. Öncelikle nasıl bir burun istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Biz kliniğimizde size daha fazla yardımcı olabilmek için 3D Vectra Teknolojisi kullanıyoruz. Üç boyutlu fotoğrafınız üzerinde sizin yüzünüze en uygun şekilde sizinle birlikte planlama yapıyoruz ve nasıl bir sonuca ulaşacağımızı görebiliyorsunuz. Burada gösterilen sonuç %90-95 elde edebileceğimiz sonuç oluyor.

 • Burun estetiği olmadan önce bana nasıl olacağını bilgisayarda gösterebilir misiniz?

Elbette. Kliniğimizde ki 3D Vectra cihazı tam da bu iş için üretilmiştir ve burun estetiği öncesi sonucunuzu aşağı yukarı yüzünüzde hemen her açıdan görebilir ve ameliyata karar verebilirsiniz.

Videoyu oynat
 • Önce size fotoğrafımı göndersem bana nasıl bir sonuç olacağını gönderebilir misiniz?

Maalesef mümkün değil. Biz sadece üç boyutlu görüntü üzerinde size sonucunuzu gösterebiliyoruz ve bu görüntüyü de ancak siz kliniğimize geldiğinizde burada çekeceğimiz üç boyutlu resminiz üzerinde yapabiliyoruz.

Videoyu oynat

Burun estetiği öncesi korkular

 • Burun estetiğini törpüyle mi yapıyorsunuz, yoksa kıracak mısınız?

Kemerin düzeltilmesi için törpüleme veya kesme tercih edilebilir. Kesme işlemi de bir çeşit kırma işlemidir. Burada tercih doktora, kemerin yüksekliğine, hastanın burun sırtı ile ilgili beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca burun kemiklerinin birbirine yaklaştırılması için de yanlardan kırma gibi bir işlem yapılması genellikle şarttır.

Videoyu oynat

Hiç bir cerrah da bir hastasını yeniden ameliyat etmek istemez. Ancak bazen her şey yolunda gitmeyebilir. Bazı ufak tefek kusurlar olabilir. Bu kusurlar çok daha basit müdahalelerle düzeltilebilir. Böyle bir şey yani revizyon ihtimali dünya da %10-15 arasındadır. “Benim hiç revizyonum yani sonradan müdahale ettiğim hastam yok” diyen cerrahlarla tanışabilirsiniz. Bu söylem doğru bir yaklaşım değildir.

Burun ameliyatından sonra ağrı şikayeti genellikle olmaz. Size verilen ilaçları düzenli kullanmanız ve öne eğilerek durmamanız (kafa içi basıncını artırır) ağrı oluşumunu önleyecektir.

Videoyu oynat

Burun estetiği öncesi tamponların çıkarılması ile ilgili hem hastalar kendi kendilerini, hem de daha önce ameliyat olmuş kişiler yeni ameliyat olanları korkuturlar. Artık kullandığımız tamponlar çok kısa ve kaygan olduğu için çıkarılmaları sırasında çok fazla bir rahatsızlık yaratmamaktadırlar. Yani korkulacak veya endişe edilecek bir durum değildir.

Videoyu oynat
 • “Nefes alma sorunum var” Bu problemim estetik ameliyat ile birlikte yapılabilir mi?

Burun estetiği ameliyatı adı üzerinde sadece burnunuzun şekline yönelik bir ameliyattır. Ancak eğer solunum probleminiz de varsa ve birlikte düzeltilirse bu ameliyata septorinoplasti ameliyatı denir. Elbette ki birlikte gerçekleştirilebilir. Bunun için doktorunuz sizden ameliyat öncesinde tomografi isteyebilir ve ameliyat planınızı bu yönde yapar. Septorinoplasti ameliyatı estetik ameliyata göre biraz daha uzun sürebilir. İyileşme süreçleri açısından bir fark yaratmaz.

Videoyu oynat

Ameliyattan önce solunum probleminiz varsa ameliyat ile düzeltilir. Yoksa da mutlaka bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Burun içi pasajda yapılan işlemlerden dolayı genellikle ilk 1 ay süreyle nefes alma da bazı sıkıntılar yaşama ihtimaliniz vardır. Bu süre bazen 3 aya kadar uzayabilir. Nefes almanız bir iyi bir kötü olacak ama sonunda hep iyi olarak kalacaktır. Burun ameliyatına bağlı olarak 3-6 aydan sonra ekstra bir nefes alma sorunu, burun ameliyatının neden olduğu bir sorun yaşamazsınız.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun eğriliği
 • Ameliyattan sonra nefes alma problemim tekrarlayabilir mi?

Burun estetiği ile birlikte solunum problemleriniz de varsa düzeltilir. Erken dönemde (ilk 1-3 ay) burun içindeki şişliklere bağlı olarak nefes alıp vermeniz bazen iyi bazen kötü seyreder. En sonunda iyi olarak kalır ve iyileşir. Septorinoplasti ameliyatlarından sonra nefes alma problemleriniz genellikle tamamen ortadan kalkar, rahat edersiniz. Ancak burun içinde bazı problemler tekrarlama eğilimindedir. Bu gibi durumları doktorunuz burun estetiği öncesinde size söyleyecektir. Böyle bir durumda ilerde yeniden nefes alma sorunu yaşayabilirsiniz.

Videoyu oynat
 • Burun ucu düşüklüğü tedavi edilebilir mi?

Burun ucu iki adet “n” harfi şeklinde kıkırdaktan oluşur. Bu kıkırdakların kendilerinin ve birbirlerinin ilişkileri de sizin burun ucunuzun şeklini ve açılarını belirler. Dudağınız ile burun ucunuz arasında ki açının dar olması burun ucu düşüklüğü olarak bilinir ve bu sorunun tedavisi cerrahidir. 

Videoyu oynat

Nadiren dolgular ve botoks gibi ameliyatsız yöntemlerde etkili olabilse de buna uygun olup olmadığınıza bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında daha rahat karar verebilirsiniz. Sadece burun ucunu ilgilendiren ameliyatlara burun ucu estetiği ameliyatı denir ve burun ucu düşüklüğü sorununun tedavisi için yapılabilecek en hafif ameliyattır. Burada karar verilmesi gereken ek konu ise burun sırtına müdahale yapılıp yapılmaması gerekliliğidir. Hastanın sadece burun ucu estetiği istemesi yeterli değil yapılacak işlemin sonuçlarını bilen doktorunuzun da bunu onaylaması gerekmektedir.

 • Burun ameliyatı sonrası burnum düşer mi? Çöker mi? Sarkar mı?

Burun kemik ve kıkırdakların oluşturduğu piramit şeklinde bir iskelet organdır. Bu piramidin ayakları ve destek noktaları vardır. Bu destek noktaların korunması rinoplastinin olmazsa olmazıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen bir ameliyat sonrasında burnunuzda sarkma, çökme, düşme gibi sıkıntılar yaşamazsınız.

Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat

Burun estetiği ameliyatı anestezi nasıl olur?

Bana göre burun ameliyatı hastane ortamında ameliyathanede hastanın tam olarak uyumasını sağlayan bir anestezi tekniği tercih edilmelidir. Bu teknikte genellikle genel anestezi veya derin sedo-analjezi denilen yöntemlerle sağlanmaktadır. Bahsettiğim iki teknikte çok güvenli anestezi teknikleridir. 

Videoyu oynat

https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-anestezi-teknikleri-nelerdir/ sayfasında ki yazım tam da bu konuyla alakalıdır. Anestezi teknikleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 • Lokal anestezi ile burun estetiği ameliyatı yapılabilir mi?

Evet ama burun ameliyatı için benim önerdiğim bir anestezi tekniği değildir. Çünkü ameliyat sırasında ömrünüzün sonuna kadar unutmayacağınız sesler duyabilir ve acı çekmeseniz bile çok rahatsız olabilirsiniz. Tüm bunlar benim görüşlerimdir. Burun ameliyatını lokal anestezi ile olmak isteyen hastalar veya bu şekilde burun ameliyatı yapan hatta öneren cerrahlar vardır.

Videoyu oynat

Burun ameliyatı öncesi bilmeniz gerekenler

 • Burun estetiği ameliyatı olabilmem için yaşım uygun mu?

Textbook’larda burun ameliyatının yapılabilme yaşını 18 olarak yazar. Sebep olarak da yüz gelişiminin tamamlanması gerektiğini, daha erken yapılırsa yüz gelişimini olumsuz etkileyebileceğini belirtir.

Videoyu oynat
 • Estetik burun ameliyatı kaç saat sürer?

Burun estetiği ameliyatının süreleri genellikle ameliyatı yapılan kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 3 saat süren bir ameliyattır.

Videoyu oynat

Bu sorunun cevabı tercih edilen anesteziye göre değişmekle birlikte genellikle gece hastanede yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir. Burun estetiği öncesi doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir.

Videoyu oynat

Son zamanlarda tamponsuz burun ameliyatı oldukça konuşulan ve talep edilen bir teknikmiş gibi hastalar tarafından talep edilir oldu. Burun içi cildi yani mukozanın kıkırdaklardan ayrılması gereken işlemlerden sonra bu bölgenin yeniden birbirine yapışarak iyileşmesini sağlamak gerektiği için tampon şarttır.

Hatta artık bu yapışmanın sorunsuzca gerçekleşmesini sağlamak amacıyla ekstra dikişler dahi koymaktayız. Burun içine tampon gibi sızıntıları ve kanı emen, çevresine baskı yaparak iyileştirmeyi hızlandıran aparat kullanılmadığında yani tamponsuz olarak ameliyat sonlandırıldığında hasta bir miktar sızıntıyı ve kanı yutmak zorunda kalacaktır.

Videoyu oynat

Bu durumda da öğürme, kusma gibi refleksler devreye girerek kafa içi basıncını artırıp şişliğin artmasına neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü ben tamponsuz burun estetiği ameliyatı önermiyorum. Silikon tamponlar şişebilen tamponların yerini almaya başlamış ve delikli tamponların dikişlerle tespit edilmesi çok daha güvenli ve nefes alma açısından daha rahat bir ameliyat sonrası dönem sağlamaktadır.

Rinoplasti burnun üzerindeki cildin kaldırılarak yapıldığı bir ameliyattır. İyileşme içinde bu cildin yeni iskelete yapışması ve aşırı şişmemesi arzulanır. Ayrıca kemiklere yapılan müdahaleden dolayı kemiklerin hareketinin engellenebilmesi ancak alçı ile mümkün olabilmektedir.

Videoyu oynat

Yaz aylarının bizim ameliyatlarımızı kısıtlamasının nedeni güneşin olumsuz etkileridir. Güneşin direk temas ettiği bölgelerde; ciltte kızarıklık, tahriş, soyulma yaratan işlemlerin iyileşmesini olumsuz etkileyerek renkli(kahve renkli veya ten renginden açık renkli) iyileşmeye neden olabilmektedir. Burun ameliyatında böyle bir durum söz konusu olmadığı için burun ameliyatının yazın yapılmasında bir sorun, engel yoktur. Estetik ameliyatların mevsimlerle ilişkisini konu alan bir yazı yazmıştım; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyat-mevsimi/ inceleyebilirsiniz.

 • Burun estetiği hangi mevsimde yapılır?

Burun estetiği ameliyatının bir mevsimi yoktur. Her mevsim dünya da ve Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyattır. Benim hastalarıma tavsiyem “Alçının çıkma süresi, olan 10 gün ayıracağınız dönem ameliyat için en uygun dönemdir” olmaktadır. Bu 10 günün sonunda morluklar oluşmuşsa %80 onlarda geçmiş olacağından genellikle 10 gün yeterli bir süredir.

Videoyu oynat
 • Kapalı burun ameliyatı öneriyor musunuz?

Elbette. Daha öne ameliyat olmamış tüm rinoplasti için başvuran hastalarımıza kapalı rinoplasti yapıyoruz. Sadece daha önce açık burun ameliyatı olmuş ancak memnun olmayan hastaların ameliyatlarını düzeltebileceğimizi düşündüğümüz bir sorunları varsa mecburen açık burun estetiği tekniği ile düzeltiyoruz.

Tüm cerrahi işlemlerden sonra olduğu gibi rinoplasti ameliyatından sonrada size önerilecek ilaçları bitene kadar kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar şişliğinizi azaltacak, ameliyat bölgesini enfeksiyondan koruyacak, ağrı ve benzeri semptomları azaltacak ilaçlardır.

 • Burun estetiği sonrası ne zaman gözlük takabilirim?

Burun ameliyatı sonrasında gözlük kullanımına başlanması için geçmesi gereken en kısa süre doktorunuz size aksi bir şey söylemediyse 1-3 ay arasındadır. Sadece burun ucu estetiği ameliyatı yapılmış ve/veya burun kemiğine müdahale edilmemiş ise burun estetiği sonrasında gözlük kullanılmasında sakınca yoktur.

Videoyu oynat

Kabin içi basınç farkları nedeniyle 7-10 gün uçağa binmemeniz önerilir. Aksi takdirde uçak içinde burun kanaması gibi bir problem ile karşılaşabilirsiniz. (Daha detaylı bilgi için Türk Hava Yollarının Uçuş Sağlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz)

 • Emzirirken burun ameliyatı öneriyor musunuz?

Elbette Hayır. Hamileyken veya emzirirken anestezi almanız bebeğinizin de bu ilaçlardan etkilenebilmesi demektir ve acil müdahaleler dışında bir cerrahi girişim yapılmamalı, planlanmamalı, düşünülmemelidir. Hamilelik döneminde bazı kadınlarda burun cildinde kalınlaşma görülür ve nadiren bu durum kalıcı hal alır. O nedenle emzirme döneminden hemen sonra burun ameliyatı olmayı düşünen çok kadın vardır. Ancak emzirme bittikten ve üzerinden 4-6 ay geçtikten sonra vücuttaki hormonal denge normale dönünce değerlendirmek en doğrusudur.

 • Roacutane kullanımı burun estetiği ameliyatı için engel midir?

Aktif akne tedavisi ilacı olan Roaccutane (Isotretinoin) cilt ve mukozalarda salgı bezlerinin faaliyetlerini azaltarak etkili olan bir ilaçtır. Roaccutane yağ doku içerisinde depolanır ve son tabletten sonra vücuttan atılması 6 ay sürer. Yani cilt ve mukozada ki etkisi 6 ay daha devam eder. Bu süre içinde yağ dokunun hasarlanması – liposuction ameliyatı olunması ilacın kana karışarak hastada toksik doza ulaşmasına neden olabileceğinden kontrendikedir yani Roaccutane kullanılırken liposuction yapılmaması gereken bir ameliyattır. Burun ameliyatı ise burun cildi ve burun mukozasını kurutarak yara iyileşmesini yavaşlattığı için önerilmemektedir. İlacın son dozunu takip eden 6. ay en erken ameliyat olabileceğiniz tarihtir. Klasik kitaplarda 1 yıla kadar cerrahinin önerilmediğini de görmekteyiz ancak 6 ay yeterli bir süre olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

Burun estetiği öncesi ameliyat videosu izlemeyin

Ameliyat videoları hastalar için değil doktorlar için hazırlanmıştır. Sizin ameliyat ile ilgili bilmeniz gerekenler doktorunuzun önerilerine uymak olmalıdır. 

Ayrıca ameliyat görüntülerinin paylaşılması veya burun estetiği öncesi ameliyat görüntülerinin izlenilmesi de sizi cerrahi süreçle ilgili sıkıntıya sokabilir.

Videoyu oynat

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhabalar

  Burun ameliyatı olalı 1,5 ay oldu. Ameliyat kapalı olarak gerçekleşti ve burun uçlarından girilerek işlem yapıldı.Ancak dudak üstü bıyık bölgesinde şişlik ve ödem devam etmekle birlikte güldüğümde dümdüz, çok komik ve tuhaf bir ifade oluyor. Aynı bölgede uyuşukluk olduğu gibi iğne gibi batmalarda oluyor. Sosyal hayatımı o kadar etkiliyor ki eski halimi inanın arar oldum. Fotoğraflarda berbat duruyor. Burun ucuna konulan kıkırdak ve deviasyonda giderildiğinde bunun gibi durumlar yaşandığını duydum. Ama kalıcı olmasından çok endişe ediyorum. Çünkü aradan geçen zamana rağmen düzelme var diyemiyorum. Bu konuda bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler

  1. Çok geçmiş olsun.
   Uygulanan teknik, yapılan işlemler ve hastanın iyileşme parametreleri ameliyat sonrası süreçte farklılıklar yaratan faktörlerdir.
   Nadiren sizin de dediğiniz gibi dudak burun bileşkesinde sorunların iyileşmesi uzun sürebilir. Bazen 3-4 aya kadar bile devam edebilir. O nedenle sabretmenizi, doktorunuzun kontrollerine gitmenizi öneririm.
   Muhtemelen kalıcı bir durum gelişmeden bahsettiğiniz sorunlar düzelecektir.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61