Burun EstetiğiEkstra yazılarMeme Estetiği

Öncesi ve sonrası fotoğraf paylaşımı

Öncesi sonrası fotoğrafların önemi nedir?

Normal hayatımızda olduğu gibi her işin başında hepimiz yapacağımız veya yaptıracağımız herhangi bir şeyin sonucunu merak ederiz. Neye benzeyeceğini, nasıl görüneceğini önceden görmek ve ona göre karar vermek isteriz.  Beğenmediğimiz, beğenmeyeceğimiz, sorunlu bir şeyi almak da istemeyiz. Bunlar da en doğal hakkımızdır. 

Estetik ameliyat olmadan önce de ameliyat olmaya karar vermek için iyi sonuçları referans almak ve ona göre ameliyatınızı olacağınız doktor seçimi yapmak istersiniz. Doktorunuzun önceki ameliyatlarının öncesi sonrası fotoğraflarını veya daha önce ameliyat ettiği hastaları görmek istersiniz. bu sayede daha rahat karar verebilirisiniz.

Hasta fotoğraflarının paylaşımı yasal mıdır? Etik midir?

burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflarıBurun estetiği öncesi sonrası veya meme estetiği öncesi sonrası fotoğraflarının izinsiz paylaşılması TCK 134, 135 ve 136. maddelerinde “Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar” başlığı altında suç olarak kabul ediliyor. 

Sağlık bakanlığı ise Hasta hakları ve bilgilerinin mahremiyeti kanunları ile fotoğraf paylaşımının ve doktorların reklam yapma ile ilgili sınırlamalarına dair kanunlarla bu ve benzeri faaliyetleri sınırlamışlardır.

Ancak sağlık turizmi çerçevesinde diğer ülkelerle rekabet edebilmek için yurt dışı reklamlara izin verilmiş ve öncesi sonrası fotoğraf paylaşımı tam olmasa da yarım bir şekilde yasal zemine oturtulmaya çalışılmıştır. Önümüzde ki yıllarda mutlaka bu konularda gelişme olacak ve bugün suç olarak değerlendirilen birçok konu normal kabul edilmeye başlanacaktır.

Etik açıdan bakıldığında da hastaların izinleri olmadan resimlerinin sosyal mecrada açık bir şekilde paylaşımı uygun değildir. 

Bazı doktorlar fotoğraf paylaşıyorlar. Biz neden öncesi sonrası fotoğrafları paylaşmıyoruz?

Sosyal medya özellikle Facebook ve Instagram da doktorların öncesi ve sonrası hasta fotoğrafları paylaşması hastalarımızın siz neden paylaşmıyorsunuz soruları ile muhatap olmamıza neden oluyor. Yukarıda anlattığım nedenler ve etik yaklaşımımız nedeniyle öncesi sonrası fotoğraf paylaşımları yapmıyoruz. Ancak kliniğimize muayeneye gelirseniz o zaman öncesi ve sonrası fotoğrafları görebilirsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik cerrahi de doğru bilinen yanlışlar

Burun estetiği öncesi sonrası sonucumu ameliyat olmadan görebilir miyim?

Kliniğimizde kullandığımız 3D Vectra cihazı sayesinde üç boyutlu burun estetiği öncesi ve sonrası fotoğrafınızı, meme büyütme ameliyatı öncesi sonrası sonucunuzu görebilir ve kararınızı ameliyat olmadan önce sonucunuza göre verebilirsiniz. 3D Vectra cihazı ile ilgili daha detaylı bilgiye kendi internet sayfasından https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/3d-vectra/ ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı