Burun Estetiği

Kapalı burun ameliyatı için uygun kişiler kimlerdir?

Kapalı burun ameliyatı nedir?

Rinoplasti teknikleri arasında en fazla bilinler açık ve kapalı burun ameliyatı teknikleridir.  Kapalı teknik ile gerçekleştirilen ameliyatlarda tüm kesiler burun deliklerinin içindedir. Kolumella denilen deliklerin arasında ki yapıda iz kesi olmaz. O nedenle izsiz burun estetiği de bu teknik için kullanılan bir diğer tanımdır.

Dünyada rinoplasti yapan cerrahların yarısı kapalı yarısı da açık burun estetiği ameliyat tekniğini tercih etmektedirler. Teorik olarak kapalı teknik daha üstünmüş gibi görünse de her iki tekniği kullanan biri olarak uzun vade de aralarında bir fark olmadığını söylemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

kapalı burun estetiği

Kapalı teknik ile burun estetiği için uygun musunuz?

Yukarıda da belirttiğim gibi ameliyatınızı yapacak doktorunuz siz kullandığı teknik hakkında bilgi verecektir. Kapalı rinoplasti ameliyatını tercih eden bir doktor ile görüşüyorsanız size detaylarını ve ameliyat sonrası süreçlerini anlatacaktır.

Kişisel olarak;

 • Daha önce ameliyat olmamış kişiler için kapalı teknik burun ameliyatının daha uygun olduğunu,
 • İyileşmenin daha hızlı olduğunu,
 • Burun ucu ödemin daha kısa zamanda geçtiğini ancak ilerleyen zamanda açık ve kapalı teknikler arasında ki farkın bir yıldan sonra kapandığını anlatıyorum. Birinci yılın sonunda tek fark açık teknikte kolumellada kalan izdir.

Kısacası ilk kez rinoplasti olacak kişiler kapalı burun estetiği ameliyatı için uygundurlar.

 • Daha önce kapalı ameliyat olmuş ancak ameliyatını başka doktorların gerçekleştirdiği hastalarda ameliyatta açık tekniğe dönme ihtimali olduğunu,
 • Daha önce açık teknik ile ameliyat olmuş hastalarda da açık teknik ile ameliyatının gerçekleştirileceğini bilmeleri gerekir.

Kapalı rinoplasti ameliyatının avantajları nelerdir?

Kapalı veya açık hangi teknik ile ameliyatınız gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin sonuçta bu konuda tercih ameliyatınızı gerçekleştirecek doktorun tercih ve tecrübesine bırakılmalıdır. Doktorunuz tıbbi gerekçelerle sizin açık teknik ile ameliyat olmanızın daha doğru olacağını söylüyorsa ona güvenmelisiniz. Önemli olan sonuçtur. Birinci yılın sonunda tek fark açık teknikte kolumellada belli belirsiz biz olacaktır. Tüm bunların ışığında kapalı teknik ile ilgili literatürde de konu edilen avantajlar şunlardır;

 • Kapalı ameliyatlarda kolumellada iz kalmaz. İzsiz burun estetiği ameliyatıdır. Ancak kanatların daraltılması, deliklerin küçültülmesi gerekiyorsa kanatlana yapılacak müdahalelerden dolayı buralarda belli belirsiz izler kalacaktır.
 • Burnun sırtından üst dudak kaslarına kadar uzanan kemik ve kıkırdak yapının üzerinde, cildin altında; Pitanguy tarafından tanımlanmış kalın bir tendon vardır. Bu teknikle bu tendon sağlam kalır. Bu sayede kapalı ameliyatların sonucunda nazal tip daha yumuşak ve hareket eder.
 • Burun ucunu besleyen damarsal yapıları korur. Bu nedenle özellikle uç bölgesinin iyileşmesi daha hızlı olur.
 • Sinirsel yapıların tahrip olmaması; iyileşmeyi olumlu etkiler. Ayrıca hasta geçici de olsa duyu kaybı da yaşamaz.
 • Ödem daha az oluşur ve daha çabuk geçer.
 • Nispeten iyileşme açık teknik ile kıyaslandığında kapalı rinoplasti ameliyatlarında daha hızlıdır.
 • Açık burun ameliyatı tekniği ile gerçekleştirilebilip de kapalı teknik ile gerçekleştirilemeyen herhangi bir işlem veya manevra yoktur. Tecrübe arttıkça kapalı teknik ile tüm greftler ve tüm müdahaleler rahatlıkla gerçekleştirilir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Erkek burun estetiği nasıl olmalıdır?

Kapalı burun estetiği yaptıranların yorumlarını dinleyin

Daha önce burun ameliyatı olmuş kişiler ile sizin ameliyatınızın detaylarında mutlaka farklar olacaktır. O nedenle dinleyeceğiniz iyi veya kötü deneyimler sizin ameliyat sonrası sürecinizi ve sonucunuzu doğrudan etkilemez. Belki size fikir verir. Ancak önerim bu konularda aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza sormanız ve en doğru bilgiye ondan ulaşmaya çalışmanızdır.

Kapalı burun ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Tüm diğer estetik ameliyat ücretleri gibi kapalı burun estetiği ameliyatı ücretleri de; şehre, doktora hastaneye ve sizin problemlerinize göre değişiklikler gösterebilir. Size özel fiyat bilgisini ancak; yüz yüze muayene ve üç boyutlu planlama sırasında kliniğimize geldiğinizde öğrenebilirsiniz. Telefon ile alacağınız ücret bilgisi başlangıç fiyatlarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61