Ekstra yazılar

Estetik ameliyat mevsimi hangisidir?

Estetik ameliyat mevsimi diye bir şey var mıdır?

Estetik ameliyat olmaya karar vermek bazen zor, bazen de kolay bir süreç olabilir. Kişisel yapı ve hayata bakış açılarının yanında estetik problemin derecesi ve sosyal baskıların varlığı veya yokluğu ile mücadele etkili rol oynar. Estetik ameliyat olmaya karar verildikten sonra da kime ve ne zaman estetik ameliyat olacağınız sorusunu cevaplamaya gelir. Kime estetik ameliyat olmalısınız sorusunun cevabına kısa bir katkıda bulunmak isterim. Referanslar elbette önemlidir ancak doktorunuz ile ameliyat öncesi aranızda bir güven bağı oluşması, onun ameliyat ve sonrasında sizin yanınızda olacağına inanmanız bence yeterli ön koşul olmalıdır. Ne zaman estetik ameliyat olunuz sorusuna gelince de; “Sizin için en uygun ne zaman ise o zaman” cevabını vermek benim en sevdiğim cevaptır. Belki de en son söyleyeceğimi en başta söyledim ama olsun. Uzun bir girişin sonunda Estetik ameliyat mevsimi diye bir durum söz konusu değildir. Sadece bazı ameliyatlar için, hastalar için özel zamanlar zorunlu olabilir.

estetik ameliyat mevsimi
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Estetik ameliyat mevsimi ve zamanlama önemli midir?

Planladığınız estetik ameliyat eğer sizin sonraki erken süreçte yapmayı planladıklarınız veya yapmak zorunda olduklarınız ile ilgili engel teşkil ediyorsa bu detaylar daha önemli hale gelir. Estetik ameliyatlar olunması zorunlu ameliyatlar değildir. Keyfe keder ameliyatlardır. Olmasanız da olur. O nedenle sizin için en uygun zaman estetik ameliyat için en uygun zamandır.

Estetik ameliyat mevsimi derken en sık dikkate alınan durumlar ise; Deniz tatili planlayan biri bu tatilden 1 ay önce herhangi bir estetik ameliyat planlamamalıdır. Aktif sporcular yarışma hazırlığında iken estetik ameliyat planlamamalıdır. Okulların açılmasına bir hafta kala estetik ameliyat planlanmamalıdır gibi kişisel faktörler daha önemlidir. Mevsimsel olarak yaz güneşi kızarıklıklar üzerinde özellikle ameliyat izi kızarıklıkları üzerinde olumsuz etkilere neden olarak o kızarıklıkların daha koyu veya daha açık renkte iyileşmesine neden olabileceğinden önemlidir ve mutlaka iyileşme bitene kadar güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Sizin için en uygun zaman estetik ameliyat için en uygun zamandır.

Estetik ameliyat mevsimi derken yazın estetik olur mu?

Elbette olur. Doktorunuzun önerilerine tamamen uyarsanız veya yaz tatilinizin sonuna yeterli süre ayırırsanız estetik ameliyatlarınızı yazın da olabilirsiniz. Zaten bir çok kişi için ekstra izin almadan yaz tatilinde ameliyat olma şansları daha yüksektir. Bu yüzden de estetik ameliyatların büyük bir kısmı yazın gerçekleştirilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik ameliyatlarda anestezi teknikleri nelerdir?

Estetik ameliyatlar için en çok tercih edilen ay hangisidir?

Estetik ameliyat mevsimi olarak bazı araştırmalarda Eylül ve Aralık ayları arasında estetik ameliyatların artış gösterdiği bu sayıların yaz aylarına doğru azaldığı ancak yaz aylarında da kısmi bir artışla dalgalandığı bizim de kendi istatistik verilerimizle uyumludur. Kışa girerken artış olması özellikle vücudu ilgilendiren ameliyatlardan sonra 1 ay boyunca korse giyilmesi nedeniyle, baş boyunu ilgilendiren ameliyatlarda ki artışın yine alçıydı, kafa bandajıydı gibi sosyal sorunlar yaratan süreçlerin az hissedilmesi nedeniyle tercih edilmesi çok doğaldır. Kışın kalın giyinme şekilleri özellikle meme estetiği, vücut estetiği gibi ameliyatlara hastaların daha fazla ilgi göstermelerine neden olmaktadır.

Burun estetiği için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği ameliyatında mevsimsel seçimi alerjik durumun varlığı, sonrasında hastanın bir plan yapıp yapmadığı gibi faktörler belirler. Alerjenlerin arttığı bahar aylarında burun estetiği ameliyatı olup iyileşme döneminde hapşuruk ve öksürük ile geçmesi istemediğimiz bir durumdur. Bu yüzden alerjik olan hastaların yaz sonu ameliyatlarının planlanması önerilir.

Özellikle yurt dışından gelip ameliyat olup dönmeyi planlayan hasta grubunun artışı burun estetiği ameliyatlarından sonra uçağa binme zorunluluğu veya aynı hastanın burun ameliyat sonrası deniz tatiline gitme isteklerinin iyi konuşulup en iyi şekilde planlanmasını gerektirir. Burun ameliyatı sonrası 7-10 gün sonra uçağa binilebilir. 15 gün sonra yüzülebilir. 2-3 ay sonra dalış yapılabilir.

Ayrıca yaz aylarında burun estetiği ameliyatları sonrası güneş koruyucu krem kullanılması da önemlidir.

Meme estetiği için en uygun mevsim hangisidir?

Meme estetiği ameliyatları vücudun kapalı alanlarında olduğu için genelde kışın tercih edilirler ancak yazında sık talep edilen estetik ameliyatlardandır. Yazın meme estetiği ameliyatı olmayı planladıysanız; Meme büyütme ameliyatı sonrası deniz tatiline 15 gün sonra gidebilir, 3-4 hafta sonra denize girebilir, 2-3 ay sonra yüzebilirsiniz. Meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşmenin sigara kullanımı gibi sorunlara bağlı problemler olabileceği için (https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/) doktorunuzun tavsiyeleri ve kontrolleri ile planlama yapmalısınız. 

Karın germe için en uygun mevsim hangisidir?

Karın germe ameliyatı da vücut estetiği ameliyatları arasındadır ve kışın daha sık gerçekleştirilir. Ancak yazın ameliyat olmayı planlayan hastaların tatil ve sonrası işleri ile ilgili uygulanacak cerrahinin detayları doktorunuz ile net konuşulmalı ve sonrası planlarınızı ona göre yapmalısınız. İyileşme süresi uzayabilir, pansuman ihtiyacı olabilir. Bu gibi sorunlar göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp