Botoks

Botoks Sonrası Komplikasyonlar

Botoks sonrası yapılmaması gerekenler nelerdir?

Botoks (botulinum toksini) enjeksiyonu sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Botoks işlemi, kırışıklıkları ve çizgileri geçici olarak azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılır ve doğru bakım ve davranışlar sonuçların daha uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olabilir.

İşte botoks sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

 • Eğilip Bükülme: Botoks enjeksiyonları sonrası, enjeksiyon yapılan bölgedeki botulinum toksini yerleşebilmesi için birkaç saat boyunca baş aşağı eğilmek veya ciltte bükülme hareketleri yapmaktan kaçının.

 • Masaj ve Basınç: Botoks sonrası işlem yapılan bölgeye masaj yapmaktan veya fazla basınç uygulamaktan kaçının. Bu, botulinum toksininin doğru yerlere yerleşmesini engelleyebilir. Kısacası istenmeyen kasları etkileyebilir.

 • Spor ve Egzersiz: Botoks sonrası aşırı fiziksel aktiviteden kaçının ve en azından işlem yapıldıktan sonraki ilk 24 saat boyunca egzersiz yapmamaya özen gösterin. Aşırı fiziksel aktivite, toksinin istenmeyen bölgelere yayılmasına neden olabilir.

 • Alkol ve Sigara: Botoks sonrası alkolden ve sigaradan kaçının. Bu maddeler kan dolaşımını hızlandırabilir ve toksinin yayılmasını etkileyebilir.

 • Isı ve Güneş: Botoks sonrası işlem yapılan bölgeye aşırı sıcak (Özellikle alına yakın fön makinası tutulması) veya güneşe maruz kalmaktan kaçının. Bu, şişmeye ve rahatsızlığa neden olabilir.

 • İlaçlar: Botoks enjeksiyonları sonrası aspirin veya kan inceltici ilaçlar gibi kanamayı artırabilecek ilaçlardan kaçının.

 • Makyaj: Botoks sonrası makyaj yapmaktan veya işlem yapılan bölgeye makyaj uygulamaktan kaçının, en azından cerrahınızın önerdiği süre boyunca. (1 hafta yeterlidir.)

 • İyileşme Süreci: İyileşme sürecinde cerrahınızın önerilerine uyun ve herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa hemen iletişime geçin.

Botoks enjeksiyonları sonrası birkaç gün içinde sonuçlar belirginleşmeye başlar ve genellikle yaklaşık 3-4 ay sürer. Bu nedenle botoks sonrası doğru bakımı yapmak, sonuçların uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olabilir. Cerrahınız size işlem sonrası dikkat etmeniz gereken özel talimatlar verecektir, bu talimatları dikkatle takip etmek önemlidir.

Botoks alerji yapar mı?

Botoksun tanımlanmış bir alerjisi yoktur. Tecrübeli ellerde oldukça güvenli bir ilaçtır. Botoks sonrası ile ilgili duyduğunuz duyacağınız tüm etkiler uygulayıcıya bağlı aksilikler ile uygulanan kişinin gerekli uyarıları dikkate almamasından kaynaklanmaktadır. Botoks hakkında daha fazla detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/ sayfasında yazdığım metni inceleyebilirsiniz. Aşağıda ki yazımda birçok insanın başına gelen ama internette fazlaca değinilmemiş işlem sonrası yaşanabilecek aksilikler ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Botoks sonrası komplikasyonlar

 • Botoks sonrası enjeksiyona bağlı sorunlar

 • Botokstan sonra morarma ne zaman geçer?

Özellikle göz çevresi botoks sonrası nadiren diğer bölgelerde görülebilir. İğnenin damar ile teması bu duruma neden olur. Damarlardan kaçmak için çok özen göstermemize rağmen bazen hastalarımızın morarma ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliriz. İşlemden hemen sonra buz uygulaması ve uygun seviyelerde baskı uygulaması ilk 30 dakika içinde işe yarar. 

botoks sonrası sorunlar

Ancak sonrasında doktorunuzun önerileri dışında başka bir işlem yapmamanızı, ulaşabilirseniz Arnica gibi morluk giderici kremler kullanmanızı öneririz. İşlem öncesinde sizin kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri kullanıyor olmanız morarma ihtimalini artıracağı için doktorunuza belirtmenizde fayda vardır.per mattis, pulvinar dapibus leo.

 • Botoks sonrası morarma botoks etkisini olumsuz etkiler mi?

Hayır morarma botoks etkisi üzerine etkili bir durum eğildir ancak siz morarmanın geçmesi için üzerine erken ilk 1-2 gün içinde baskı yaparsanız botoksun istenilen yerden dağılmasına ve istenmeyen etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

 • Botoks sonrası ödem olur mu?

Ödem bir çeşit vücudun iyileştirme reaksiyonlarından biridir. Botoks sonrası ödem oluşmaz. Ancak göz çevresi uygulamalarında eğer hastanın göz altı dolgusu varsa ve bir miktar bu dolgu miktarı fazlaysa botoks sonrası dolgunun şiş görüntüsünde artış gözlenebilir ve bu görüntüye ödem denebilir. Ama bu ödem değildir.

 • Botoks sonrası baş ağrısı normal mi?

Burada ağrıyı ikiye ayırabiliriz. Botoks işlemi yapılırken ağrı duyulması kişisel duyarlılık kaynaklıdır. Çünkü ilaç kas içine verilirken herkeste hafif bir yanmaya neden olur. Hasta bu ortalama şiddetin üzerinde bir ağrıyı botoks yapılırken hissederse muhtemelen damarsal yapılara yakın bir enjeksiyon yapılmıştır ve morarma ihtimali yüksektir. Bir de botoks enjeksiyonunu takip eden ilk günlerden sonra 1-3 hafta arasında oluşan ve geçen bir baş ağrısı vardır. 

Burada da botoks işlemi sırasında iğne ucunun özellikle alın botoksu sırasında kemik zarı dediğimiz periosta dokunmasından kaynaklandığı söylenmektedir. Geçicidir ve ağrı kesiciler işe yarar.

Botoks sonrası alın ile ilgili sorunlar

 • Botoks sonrası alında dikey çizgiler oluştu, normal mi?

Botoks, alındaki yatay çizgileri düzeltmek ve mimik çizgilerini azaltmak için kullanılan popüler bir kozmetik tedavidir. Toksin kasları gevşeterek yatay çizgilerin görünümünü azaltır ve cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Ancak, bazı durumlarda botoks uygulaması sonrasında alında dikey çizgilerin oluşması mümkündür. Bunun nedeni alın kasları aktifken daha çok yatay çizgilerin fark edilmesi dikey çizgilerin çok fark edilmemesindendir. Alında ki ve yüzümüzde ki dikey çizgilerin büyük çoğunluğu yatış pozisyonuna bağlı oluşmuş bizim de pek fark etmediğimiz çizgilerdir. Her iki elinizle yüzünüzü yanlardan sıkıştırırsanız dikey çizgilerinizin alından göz çevresine, burun kenarlarından dudak ve çene ucuna kadar devam ettiklerini fark edebilirsiniz. Bu çizgilerin azalması için dolgu uygulamalarından fayda görebilirsiniz.

 • Botoks sonrası alında şişlikler oluştu, normal mi?

Toksin uygulamasını takip eden saatler ve nadiren günler içinde ki hafif kabarıklıklar ilaca bağlıdır ve genelde hızla geçer. Ancak bazı hastalarda alın kasının tam gevşemesiyle kaşların hemen üzerinde her iki tarafta uzanan şişlikler, hemen üzerinde hafif bir çukur ve alnın saçlı deriye yakın kısımlarında sağlı sollu birer adet daha büyük şişlikler görünür. Bu yapı alın kemiğinin detaylarıdır ve üzerinde ki kas gevşeyince bu detaylar görünür olur. Genelde erkek alın yapısında daha belirgin olan bu şişlikler bazı kadınlarda da görülebilmektedir. Kısacası normaldir.

 • Botoks sonrası alında çökme oluştu, normal mi?

Alın kemik yapısının detayları özellikle erkeklerde daha belirgindir ve bu detaylar kadınlarda nadiren görülür. Ancak botoks uygulaması sonrası alın kasının gevşemesiyle alın kemiğinin şişlikleri ve çöküntü yani çukurları görünür olabilir. Bu durumdan aşırı rahatsız olan hastalar için o bölgelere dolgu uygulaması yaptırabilir veya botoksun etkisinin azalması ve kas aktivitesinin artmasıyla sorun zaten 3-4 ay içinde ortadan kalkacaktır.

 • Botoks sonrası alında sivilce olur mu?

Bazı kişilerde hassas cilt veya diğer bireysel faktörler nedeniyle nadiren sivilce benzeri reaksiyonlar görülebilir. Botoks enjeksiyonları, cildin altına yapıldığı için ciltte kısa süreli bir hassasiyet oluşabilir. Bu, sivilceye benzer küçük kırmızı şişlikler şeklinde görünebilir. Genellikle bir hafta gibi bir sürede geçer.

Botoks sonrası kaş ile ilgili sorunlar

 • Botoks işlemi sonrası kaşlarımı kaldıramıyorum, normal mi?

Alna botoks uygulamalarının doza bağlı sonucu olarak alın kasının hareketleri azalır yada durur. Bu etkiye alışkın değil veya ilk kez botoks yaptırdıysanız sizi rahatsız edebilir. Bu rahatsız edici his 1-2 hafta içinde geçecektir. 

 • Botoks yaptırdım. Kaşlarımda asimetri oldu. Geçer mi?

Botoksun kas gevşetici etkisinin en dramatik değişikliği kaşların pozisyonunda ortaya çıkar. Göz çevresinde gözleri çevreleyen kasa ve alnı yukarı kaldıran kasın orta liflerine yapılınca kaşların orta ve uç kısımları uygulayıcının doz ve işlem noktalarına bağlı yukarı doğru hareket eder. Çokça istenen ve beklenen bir etki olan kaş kaldırma botoksu asimetrik olursa veya kaşlardan biri veya her ikisi aşırı kalkarsa rahatsız edici olabilir.

Kaşların asimetrik olarak botoks enjeksiyonu sonrası kalkması kontrol randevusuna kadar düzelmez ise doktorunuz bu durumu bir iki noktaya yapacağı hafif botoks enjeksiyonları ile çözecektir. Eğer kontrol gününe kadar bekleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız en azından 7-10. günlere kadar bekleyip erken kontrole gidebilirsiniz.

 • Botoks sonrası bir kaşım daha havada, düzelir mi?

Kaş kaldırma botoksu uygulamasının erken dönemde dalgalanması sık gördüğümüz bir durumdur ve genelikle botoks işlemi sonrası 7-10 gün içinde düzelir. Düzelmezse kontrol randevunuz da doktorunuz bu sorunu yapacağı hafif rütuşlarla çözecektir.

 • Botoks sonrası kaşlarım çok kalktı, düzeltilebilir mi?

Bazı hastalarımız kaşlarının olabildiğince kalkmasını, bazıları hiç kalkmamasını, bazıları kalkmasını ama anlaşılmamasını, bazıları da hiç oynamamasını isterler. Burada anormal bir durum yok. Bu beklentiler botoks yapacağınız hastanın kas gücünü bilmek, yapılacak enjeksiyon noktalarını kişiye özel tespit etmek ve uygun dozu ayarlamak ile mümkündür. Kontrol randevularında bu beklentilerinde sorun olan hastalarımıza yaptığımız ek dozlarla istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. 

 • Botoks sonrası kaşlarım düştü, düzelir mi?

Alın botoksu sonrası oluşmasını istemediğimiz bir durumdur. Ancak bunun bizim anladığımız gibi kaş düşmesi olup olmadığına da karar vermek gerekir. Bazı alın cilt gevşekliği olan ve kaparlarında cilt fazlalığı olan kişiler alınlarını kaldırarak durma alışkanlığına sahiptirler ve bize alında ki kırışıkların düzeltilmesi için başvururlar. Aslında sorunları anatomik olarak kaşlarının düşüklüğü veya üst göz kapağında ki cilt fazlalığıdır. Bu hastalara direk botoks yapılınca da kaşlarının düşüklüğünden şikayet ederler. Ek göz çevresi enjeksiyonlarla hafifçe toparlanabilir ama botoksun etkisi geçince üst göz kapağı estetiği veya kaş kaldırma işlemlerini gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Bir de yukarıda ki saydığım sorunlar olmadan gerçekten kaşların işlem öncesinde arzulanan pozisyondan daha aşağıda olması durumu vardır. Burada uygulayıcıya ait sorunlar konuşulabilir. Etkiyi azaltmak için kaşları kaldırıcı bilinen ek dozlar yapılabilir.

 • Botoks sonrası kızgın görünüm

Hepimizin kaş ve alın yapıları, kas güçleri birbirimizden farklıdır ve botoks da bu kas yapılarını gevşeterek etkili olan bir ilaçtır. Hastaların anatomik yapıları dikkate alındığında yapılan botoks enjeksiyonları uygulanan kişileri daha mutlu eder. Ancak bazen kaşları iç kısımda göze yakın olanlarda, alın çıkıklığı fazla olanlarda, alın cildi gevşemiş ve kaşların üzerine baskı yapanlarda, kaş kirpik mesafesi dar olanlarda burada ki çatık kaş aktivitesini azaltmak için yapılan enjeksiyonlar kaşların iç kısımlarını daha aşağıya indirerek olduğundan kızgın bir ifadeye neden olabilir. Bu durum kaş iç kısımlarına kaşların kalkmasını sağlayacak yüzeysel enjeksiyonlarla ilk bir ay içinde yapılacak rütuşlarla çözülebilir. Bu düzeltme enjeksiyonları ilk bir ay içinde yapılamazsa botoks etkisinin geçmesini beklemek gerekecektir.

Botoks sonrası göz ve göz kapağı problemleri

 • Botoks sonrası göz kapaklarım düştü, normal mi?

Göz çevresi kaslar üzerinde ki cilt gibi oldukça incedirler. Tüm göz çevresini çevreleyen dairesel CD gibi incecik, hemen cildin altında Orbicularis Oculi denilen bir kas vardır ve göz kapaklarını kapatıp göz çevresi kırışıklıkları oluşturur. Birde üst kapağın açılmasını sağlayan bu kasın hemen altında incecik Levator Oculi denilen bir kas daha vardır. Toplam bu iki kas ile gözlerimizi açar ve kapatırız. Alın kası da kaşlarımızın yukarı hareketinde yardımcı kastır. 

Alın için yapılan botoks uygulamalarında hastalarımızdan özellikle alın bölgesine baskı ve masaj yapmamalarını buraya yaptığımız botoks enjeksiyonlarının aşağıya yer değiştirerek göz kapağımızı kaldıran kasın botokstan etkilenmesi sonucu göz kapağında düşüklük olmasına engel olmak içindir. Kısacası göz kapağının düşmesi botoks enjeksiyonun yer değiştirmesi sonucu genellikle de tek taraflı meydana gelir. Tedavisi için önerilen glokom tedavisinde kullanılan bir çeşit göz damlasıdır. Erken dönemde şiddetli sonrasında etkisi giderek azalacaktır. Göz yaşı damlalarının da işe yaradığı düşünülmektedir. Aşağıda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Her iki kapakta düşüklük söz konusu ise kaş ve göz kapaklarınızın fazla olup olmadığının, üst göz kapağı estetiğine ihtiyacınızın olup olmadığının değerlendirilmesi gerekiyor olabilir.

 • Botoksa bağlı göz kapağı düşüklüğü için önerilen göz damlası hangisidir?

Alın ve göz çevresi botoks enjeksiyonları sonrasında tek taraflı göz kapağının açılamaması durumu ile istenmese de nadiren karşılaşılabilir. Bu sıkıntı hastayı ve çevresini huzursuz eder. Botoks enjeksiyonunu takip eden 2 hafta içinde gerçekleşebilir. İlk hafta içinde alına baskı, yakın sıcak fön uygulamaları ilacın aşağıya yer değiştirerek gözü açan kas sistemine ulaşmasıyla genellikle tek taraflı olarak göz kapağının yeterli açılamamasına ve asimetriye neden olabilir. Bu sorun botoks etkisi boyunca azalarak devam edecektir. Ancak bazı glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları faydalı olabilmektedir.

  • Iopidine %0,5 steril oftalmik solüsyon
  • Alphagan P %0,15 göz damlası
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Migren botoksu

Etkilenen göze 8 saat arayla günde 3 kez 1 damla genellikle yeterli dozdur. Tüm göz damlaları gibi sistemik emilimi azaltmak için her damladan sonra bir dakika süreyle göz iç kısmına parmak ucu ile bastırılması önerilir.

 • Botoks sonrası göz altı torba oluştu, ödem, şişlik oldu, geçer mi?

Botoks sonrasında sık karşılaşılan sorunlardan biri de göz altı torbalanmasında artmadır. Sebepleri;

  • Gözaltı cildinin fazla ve/veya gevşek olması,
  • Botoks uygulanırken beraberinde mevcut göz altı çökme için ışık dolgusu yapıldığı durumlarda, (Göz altı ışık dolgusu botoks kontrolünde hala göz altı hacim sorunu devam ediyorsa yapılmalıdır çünkü botoks etkisiyle bazen göz altı hacim sorunu azalabilmektedir.)
  • Daha önce göz altı ışık dolgusu yaptırmış ancak zaman içinde erimemiş kişilerde, (Nadir bir nedendir)
  • Göz altı ışık dolgusu gerekenden fazla yapılmış kişilerde göz çevresi botoksu yapılınca göz altı şişlik ortaya çıkar.

Böyle bir durumla ancak işlem öncesi hastanın yakın muayenesi, analizi ve uygun dozlarla ve sonuç hakkında detaylı bilgi verilmesiyle gerçekleştirilmelidir.

 • Botoks sonrası göz altı çökmesi kalıcı mı?

Tüm diğer botoks etkileri gibi göz altı çökmesi durumu da kalıcı değildir. 4 maksimum 5-6 ay içinde tamamen geçer. Özellikle botoks göz çevresi etkileri genelde kısa sürer.

Botoks öncesinde botoks uygulanacak kişinin doktor tarafından değerlendirilmesi  çok önemlidir. Özellikle göz çevresi sorunları botoks ile çok rahatlayacağı gibi çok artadabilir. Alt kapaklarda göz altı hacim sorunları bazılarımızda belirgindir. Özellikle böyle hastalarda göz çevresi botoksu yapılacaksa hastaya botoksun etkisiyle göz altlarında çökmenin botoks etkisi ile bazı hastalarda belirginleşeceği bu nedenle kontrolde göz altı ışık dolgusu gerekebileceği anlatılmalıdır. Bazı kişilerde ise göz çevresi botoksu göz altı çökme sorununu azaltır. O nedenle göz altı ışık dolgusu uygulaması botoks kontrolüne bırakılmalıdır.

 • Botoks sonrası şaşılık kalıcı mı?

Botoksun tıbbi literatürde kullanımı bir göz doktoru olan Alan Scott’ın bu toksini şaşılık tedavinde kullanımı ile başlamıştır.  Kozmetik olarak kullanımının şaşılığa neden olması da bir ironidir. Botoks sonrası şaşılığın ortaya çıkması; genellikle göz çevresi uygulamasında, ilacın gözün çok yakınına ve derine enjekte edilmesi ve ilacın gözü dışa hareket ettiren kası etkilemesi sonrası ortaya çıkar. Maalesef botoksun bu etkisi botoksun etkili olduğu süre boyunca devam eder. Hemen, hızlı bir tedavisi yoktur. 

Botoks sonrası göz yaşı ile ilgili sorunlar 

Göz yaşı; gözümüzün kapaklar ile korunmasında ve sağlıklı kalmasında çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Her iki gözümüzün de dış ve üst bölgelerinde kemik yapı içine saklanmış göz yaşı bezleri vardır. Göz yaşı bezinden çıkan göz yaşı sıvısı; göz iç kısmında göz pınarı denilen toplu iğne başı kadar küçük deliklerden (2 tanedir) burun içi boşluğuna tahliye edilir. Bu sistemde ki sorunlar göz yaşının artmasına veya azalmasına neden olabilmektedir.

 • Botoks göz kuruluğu yapar mı?

Göz yaşı bezinin fonksiyonlarının azalması göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Botoks ter bezleri gibi göz yaşı bezlerinin de fonksiyonlarını azaltıcı etkiye sahiptir ve göz yaşı kanallarında sorun olan kişilerde tedavi amaçlı olarak dahi kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik amaçlı yapılıp beze istenmeden ulaşan botoks ilacı bezin fonksiyonlarını geçici olarak azaltarak göz kuruluğuna neden olabilir. Tedavisi botoks etkisi geçene kadar göz yaşı damlası kullanmaktır.

 • Botoks göz sulanması, göz yaşarması yapar mı?

Göz yaşını burun boşluğuna aktaran kanalların fonksiyonlarını azaltmak için göz kuruluğu olan kişilerde tedavi amaçlı yapılan bir uygulamadır. Ancak bazen istenmeyen yan etki olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Kozmetik amaçlı botoks sonrası çok nadiren kanallar etkilenir ve gözlerde aşırı sulanma, istenmeyen göz yaşarması sorunları gündeme gelir. 

Botoks sonrası dudak ile ilgili sorunlar

 • Dudak botoksu sonrası hareketlerinde zorlanıyorum, geçer mi?

Botoksun tüm etkileri geçicidir. İlk hafta içinde etkisi şiddetlidir ve dalgalı bir seyir izler. Uygulandığı bölgelerde kaş, göz, dudak hareketlerinde farklılıklar olabilir. Dudak botoksu ilk kez yapılan hastaların alışmaları biraz zaman alabilir ve hatta mutsuz olabilirler. Hayatında yüzüne ilk kez botoks yaptıran kişiye dudak botoksu kesinlikle yapılmamalıdır. Dudak botoksu diğer bölge etkilerini deneyimlemiş botoks hastalarına yapılmalıdır. Doz ayarlamasının en hassas olduğu bölgedir. Kişinin gülmesini, sıvı alışını, konuşmasını zorlaştıracak etkilere neden olunabilir. Böyle şiddetli durumlarda ek yapılacak enjeksiyonlar sorunu daha da artırabilir ama bazen de gerekli olabilir. O nedenle mutlaka doktorunuzun durumunuzdan haberdar olması gerekir. Ayrıca genellikle doktorunuz da ek bir işlem yapılmamasını ve bir süre daha beklemenizi önerebilir.

 • Botoks sonrası dudak kayması

Dudaklar botoks uygulaması için ileri seviyede deneyim gerektirir. Dudak dengesini botoks ile korumak her hastada mümkün olmayabilir. Kas gücü ve doz farklılıkları sorunlar yaratabilir. Botoks etkisi oturana kadar ilk haftalarda asimetrik hareketler ve sorunların geçeceğini hasta bilmeli ek dozlar yaptırmamalıdır. 2 hafta sonrasında hala problem devam ediyorsa doktorunuz sorunlarınızı azaltmak için ek doz yapabilir. Tavsiyem: Botoks etkilerinin kalıcı olmadığını yaşadığınız rahatsızlığınızın aylar içinde tamamen geçeceğini unutmamanızdır.

Botoks sonrası çene ile ilgili sorunlar 

 • Masseter botoksu sonrası şişlikler 

Masseter botoksu oldukça kalın bir kastır. Bu kasa yapılan botolinum toksin dozları kasın alt liflerini gevşetir yüzün köşeli görünümünü azaltarak yanakları yükseltir ve diş sıkma, diş gıcırdatma, diş kırma, baş ağrısı ve çene eklem sorunlarını önleme gibi sorunlara etkilerinden dolayı yapılır. Yüzün her bölgesinde olduğu gibi enjeksiyonu takip eden ilk haftalar içinde etkisinde dalgalanmalar olabilir. Yeterli dozlarda yapılmazsa çene köşelerinde küçük yumrular oluşabilir. Bu durum bu şişliklerin üzerine yapılacak ek dozlarla rahatlıkla çözülür. 

 • Masseter botoks sonrası çene ağrısı olur mu?

İlk hafta içinde enjeksiyon yerlerinde hassasiyet ve ağrı olabilir. Bu durum genellikle kasın verdiği bir reaksiyondur. İlacın o bölgede ki damarsal yapılara enjekte edilmesi, iğnenin ucunun kemik dokuya değmesi gibi durumlar ağrı nedeni olabilir. Üzerine basmadan, ovmadan beklemeniz önerilir. Bazen ağrı kesici kullanmak gerekebilir.

 • Masseter botoks sonrası gülemiyorum

Masseter bildiğiniz gibi en kuvvetli çiğneme kasıdır. Masseter botoksu dudak köşesi ile kulak memesi arasında çekilen hayali bir çizginin altına yapılacak enjeksiyonlar ile uygulanır. Eğer enjekte edilen ilaç bu çizginin üzerine yer değiştirirse (bu bölgeye baskı, darbe, yanlış enjeksiyon) gülme sorunları meydana gelebilir. Risorius kası dudak köşelerinden masseter kasının ön ve iç kısmına doğru uzanan ve çene kemiğine yapışan bir kastır. Tebessüm kasıdır. Bu kas botokstan etkilenirse etkilenen tarafta gevşeme meydana gelir. Gülerken ağız etkilenmeyen tarafa döner. Etkinin şiddeti kasın etkilendiği doz ile doğru orantılıdır. Sakınmak için botoks sonrası üzerine baskı masaj yapılmaması yeterli olur. Ancak oluştuktan sonra etkinin isteyerek azaltılması ve tedavisi yoktur. Botoks etkisi ile birlikte geçer, düzelir. Etkinin azaltılması için kas gevşeticiler kullanılabilir.

 • Masseter botoks sonrası gülme asimetrisi nasıl geçer?

Masseter botoks sonrası en istenmeyen etkidir ve ilacın M.Risorrius kasına ulaşmasıyla yani yer değiştirmesiyle oluşur. Maalesef gülme asimetrisi botoks etkisi tamamen geçene kadar geçmez. Bu durum ilk haftalarda oluşur. 2-3 ay kadar azalarak devam eder ve 4-6 ay arasında da tamamen geçer.

 • Çene botoksu sonrası yüzde sarkma olur mu?

Masseter botoks etkisi ile çene köşesinin kas kütlesi kalınlığı azalır ve yüz incelir. Orta yaş üzerinde ve hafif sarkma olan kişilerde; masseter kası önünde ki sarkık doku belirginliği artabilir ve hasta yüzünün yanaklarının sarktığını düşünebilir. Bu durum işlem öncesi tespit edilebilir ve hastaya izah edilirse hasta bu durumu sorun etmez. Ancak doktor bu konuyu görmez ise botoks etkisi oturunca hasta doğal olarak yüzünün sarktığını düşünecektir.

 • Masseter botoks sonrası yüzde asimetri olur mu?

Yüz asimetrisi hepimizde olan ancak bir çoğumuzun hiç fark etmediği; doğuştan gelen, anne karnında ki embrionun gelişimi sırasında oluşan, yüz gelişimimiz tamamlanana kadar da devam eden doğal bir durumdur. Kendi yüz asimetrilerinin farkında olmayana, işlem öncesinde bu asimetrileri anlatılmayan hastalar; masseter botoks sonrası durumlarını fark ederler ve bunun botoks kaynaklı olduğunu düşünebilirler.

Bir de masseter kas kalınlığı sağ da ve solda farklı olabilir ve doz eşit olarak yapılırsa doza bağlı asimetri de olabilir. Bu durum kontrolde ek dozlar ile rahatlıkla düzeltilebilir.

Botoks neden tutmaz?

Botoks sonrasında bazen hastaya bağlı nedenlerle, bazen uygulayıcı doktora bağlı nedenlerle, bazen de botoks ilacına bağlı nedenlerle yetersiz veya düşük botoks etkisi oluşabilir. Bu yüzden botoksunun tutmadığını düşünen insanlar sıklıkla bu konuda doktorlarının sorumlu olduğunu düşünürler.

Botoks yaptırdım ama tutmadı“, “Botoksumun etkisi çok çabuk geçti” gibi şikayeti olan hasta sayısı giderek azalsa da maalesef bu durum genellikle çok sık aralıklarla botoks uygulamasından kaynaklanmaktadır. Dysport ve Botox en az 5 ay arayla uygulanırsa bu gibi şikayetler oldukça azalmaktadır. Uygun aralıklarla uygulanmasına rağmen botoks etkinliği az ve halk arasında ki tabirle botoks tutmamış ise bunun bilinen birkaç nedeni olabilir.

Videoyu oynat
 1. Düşük doz veya çok yüksek doz botoks uygulanmış olması,
 2. Botoks ilacının hazırlanması sırasında fazlaca sulandırılmış/köpürtülmüş olması,
 3. Piyasaya yeni giren henüz ülkemizde uygulama izinleri olmayan botoks muadili ilaçların uygulanması,
 4. İlacın üretim partilerinde oluşabilen doktor ve hastadan bağımsız ilaç endüstrisinin sorunları,
 5. Sık ve birden fazla botoks kontrol/rütuş yapılmış olması,
 6. Botoks sonrası özellikle kas gevşeticiler, aminoglikozid grubu antibiyotikler, kinin/kolşisin/hidroksiklorokin (Corona tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan, sıtma tedavisinde, Romatizmal hastalıklar, Behçet hastalığı tedavisi, FMF tedavisinde kullanılan), Hipertansiyon tedavisinde kullanılan kalsiyum kanal blokörleri, anti-depresanlar, lokal anestezik işlemler ve genel anestezi uygulanması etkisini azalttığı bilinen durumlardır.
 • Botoksa karşı antikor gelişir mi?

Botoksa karşı ilk enjeksiyondan sonra ki 30. güne kadar antikor geliştiği ve bu antikorların 4,5-5 ay sonra kandan uzaklaştığı düşünülmektedir. O nedenle 1 aydan sonra 5 aydan önce arada botoks yapılmasının etkisiz veya düşük etkili kalması açıklanabilmektedir. Bu nedenle 5 ay dolmadan botoks enjeksiyonlarının tekrarlanmasını özenle hastalarımıza anlatmaya çalışırız.

 • Botoksa karşı direnç gelişir mi?

Evet. Özellikle uzun süreler botoks yaptıranlarda, otoimmün hastalıkları olanlarda (Hashimato gibi), botoks dozları sürekli değiştirilenlerde ve sık botoks yaptıranlarda (5 ay aralık sistemine uymayanlarda), bazen de açıklanamayan nedenlerle üst üste 2 kez yetersiz botoks etkisi gelişmesi durumuna botoks direnci denebilir. Bu durumda yapılacak şey bir süre botoks uygulamalarına ara vermek ve/veya sonrasında ülkemizde bulunan iki tip botokstan diğerine geçmektir. 

Onun dışında da pek başka bir şans yoktur. Yani C.Botulinum preparatları Botox® (Onabotulinum toxin A) Dysport® (Abobotulinumö toxin A) içeriğine sahiptirler ikisi de Tip A toksindir.

Botoks karaciğere zarar verir mi?

Botoksun karaciğere doğrudan zarar verdiğine dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak, botoks uygulamalarının genellikle kaslarda lokal etki göstermesi nedeniyle, enjeksiyon yapılan bölge dışında herhangi bir etki beklenmez.

Ancak, her tıbbi müdahalede olduğu gibi, botoksun da bazı yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler, genellikle enjeksiyon yapılan bölgede hafif şişlik, kızarıklık veya geçici hassasiyet gibi lokal tepkileri içerir. 

Botoksun genellikle güvenli bir tedavi olduğu kabul edilse de, herhangi bir tıbbi müdahalede olduğu gibi, bu işlemi gerçekleştiren uzmanın yönergelerine ve dozajına dikkat edilmesi önemlidir. Bu nedenle, botoks uygulamasını düşünüyorsanız mutlaka bir plastik cerraha, dermatoloğa veya bu konuda kendini kanıtlamış medikal estetik hekimlerine başvurmalısınız.

Botoks yaptıranların yorumları ve soruları

Botoks dünyada en fazla gerçekleştirilen estetik, kozmetik uygulama olmasına rağmen uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir ilaçtır. Her kim uygularsa uygulasın işlemin riskleri her zaman vardır. Hem hasta hem de doktor bu konuda mutlaka uyanık olmalıdır. Aşağıda botoks yaptırmış, botoks sonrası sorunları olan kişilerin sorularını ve benim onlara verdiğim tavsiye ve cevapları okumanızı öneririm.

Covid 19 aşısı ile botoks arasında bir ilişki var mı?

Covid aşısı ile yüz dolguları arasında bir hassasiyet ilişkisi olduğu Moderna aşısı yapılmış 16,000 kişiden 3’ünde meydana gelen yüz ve dudaklarda şişme meydana gelmesi ile tespit edildi. Botoks ile Covid 19 aşıları arasında henüz tespit edilen olumlu veya olumsuz bir ilişki rapor edilmemiştir.

İlgili Makaleler

590 Yorum

 1. Merhaba bundan 5 ay önce ildefa botoks yaptırdm kazayağıma ve alnıma ama 1 hafta sonra gözaltlarımda ödem yada torba seklinde bir şişlik oldu baya düzeldi ama hala gecmedi nasıl gecer bu durum botoksun etkisi hala var

  1. Gizem Hanım,
   Geçmiş olsun.
   Botoks etkisi maksimum 6 aydır.
   Nadiren bahsettiğiniz durumlar olabilir.
   Sizin de 5 ay olmuş. Size önerim ek bir işlem yaptırmanız değil aksine hiçbir şey yaptırmamanızdır.
   6. aydan sonra isterseniz yeniden botoks yaptırabilirsiniz ama daha dikkatli ve daha düşük dozda olmalı.
   Saygılar,
   İyi günler.

   1. Hocam benim yaptırdığım günün akşamı meydana geldi 2 saat sonra, bu botoks kaynaklı mi yoksa işlem sırasında damar mi kanadı. Bu sorunu yaşayanların genelde 1 hafta içinde meydana gelmiş.

    1. Uygulanan ilacın etkisine ve dozuna bağlı olarak daha kısa sürede de botoks etkisi ortaya çıkabilir. Kalıcı bir etki değildir. Doktorunuz ile görüşebilir ve ek yapılabilecek işlemler için fikir alabiliriniz.
     Geçmiş olsun.

     1. Yardımınız icin çok teşekkür ederim. Hocam peki sebebi ne olabilir? Ve ben birdahaki sefere de aynı şeyi yaşayacak mıyım? Sebebi konusunda bir bilgi verirseniz çok mutlu olurum hocam çünkü birdahaki sefere daha bilinçli ve dikkatli olmak istiyorum.

     2. Bu yaşadığınız sorunu görmeden ihtimaller üzerinden tavsiyelerde bulundum.
      Sizi görmeden maalesef bu sorunuza cevap vermem mümkün değil.
      Sağlıkla kalın.

     3. Benim ilk botoksumda sorun yaşamadım her şey yolundaydi. Kontrol randevusu da ek dolar yapıldı ve 2 saat sonra anlim ve göz kenarları şismeye başladı. 3 saat içinde bir gözüm kapandı.. Anjiyoödem yaptı.. Çok korktum hayatımda böyle birsey görmedim resimde iletebilirim.. Botoks sıvısı yerine dolgu maddesi karışmış olabilir mi.. Yada böyle durumla karşılaşıyor mu

     4. Botoks sizin de dediğiniz gibi bir anjioödem yapamaz.
      Uygulama ile ilgili detaylı bilgiyi uygulayan doktorunuzdan alabilirsiniz.
      Buradan bir yorumda bulunmam yanlış olur.

    1. Çok nadiren botoks enjeksiyonu sonrası bir hafta süren baş ağrısı görülmektedir.
     Göze baskı subjektif bir bulgudur. Bu konuda da doktorunuzdan net bilgi alabilirsiniz.
     Geçmiş olsun.

     1. Merhabalar ben 5-6 gün öncesine kadar üst yüz ve masseter botoks yaptırdım ancak göz altlarımın çöktüğünü burnumun sanki biraz düştüğünü ve yüzümdeki gerginliğinin azaldıgını farkettim bunlar mümkün mü psikolojim bozuldu. İlk botoksum ve henüz 24 yasındayım Ayrıca doktorumun tam gözümün altına botoks enjekte ettiğini farketmiştim bu yapılabilir bir işlem miydi ?

     2. Bahsettiğiniz etkiler botoks sonrası görülebilecek etkilerdir.
      Problem ettiğiniz durumları uygulama yaptırdığınız doktorunuz ile konuşmanız yerinde olacaktır.
      Mutlaka bir kontrol randevunuz olmalı. Aksatmayınız.
      Geçmiş olsun.

   2. Hocam merhaba ben mart 16 da botoks yaptırdım 21 martta ara regl oldum bu durum beni korkuttu kadın hastalıkları uzmanına çıktım prolaktin hormonum normalin 3 katı yükseldiği gözlemlendi bu beyinde olan hipofiz salgısının yaptığı söylenildi botoks bu salgıyı tetiklermi bunu sormak istiyorum cevaplarsanız beni çok mutlu edeceksiniz şimdiden çok teşekkür ediyorum hocam

    1. Botoks ile hipofiz bezi arasında en ufak bir ilişki yoktur.
     Yaşadığınız hormonal değişiklik ve hipofiz bezinizin durumunun net olarak değerlendirilmesi için endokrinoloji ile ileri tetkiklerinizin yapılması gerekir.
     Geçmiş olsun.

   3. Merhaba ben botox yaptırdıktan sonra kaş ortasındaki iki çizgi daha çok belirginleşiyor ve bu yetmez gibi birde sağ kaşımın üstünde bir çizgi daha belirdi ne yapmam gerekiyor şimdiden çok teşekkür ederim cevap verirseniz sevinirim psikolojim alt üst oldu.

    1. Bahsettiğiniz durumu görmesem de dolguya ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.
     Doktorunuz size bu konuda daha fazla yardımcı olabilir.

    2. Merhaba, almıma ve kaz ayakları ve kaş ortasına Botox yaptırdım. Gülme problemim oldu. Üst dudağımı hareket ettiremiyorum, çözümü nedir? Teşekkür ederim şimdiden.

     1. Botoksa bağlı oluşan etkileri geçiren bir ilaç maalesef yoktur.
      Sadece zaman ile etkisi azalır ve geçer bu süre de ortalama 4 aydır.
      Ancak sizin uygulama noktalarınız bahsettiğiniz sorunlara neden olmaz.
      O bölgelere botoks yapılırsa ortaya çıkar. Doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.
      Geçmiş olsun.

     2. Merhaba! Aynı sorun bendede mevcut botoksdan 10 gün sora gülme ile ilgili sıkıntı yasıorum gülünce bir dudagım kalkarken diğer dudagım kalkmıo doktorum gececğini söylüyo göz kenarına yapılan uygulamadan bazen böyle sızıntı olabilir dedi ama endişem cok fazla bende yüz felci geciriyorum die emara girdim botoks kaynaklı oldgunu anladık malesef

   4. Hocam merhaba ben 20 gün önce ilk kez botoks yaptırdım kaşlarımı hiç oynatamıyorum göz kapaklarım da ağırlık hissi var böyle sanki zor oynatıyormuşum gibi göz kapağı düşmesi gibi bir sorun olur mu sadece gözlerimde ağırlık hissi var makyaj yaparken zorlanıyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim 🙂

    1. Botoks etkisinin en yüksek olduğu ilk bir ay içinde alında baskı ve göz kapaklarında baskı hissi normaldir.
     Kalıcı bir kapak düşmesi sorunu yaşamazsınız.
     Ancak göz kapaklarının fazlalığı söz konusu ise bu şikayetler biraz fazla olabilir.
     Geçmiş olsun.

     1. Hocam size daha öncede yazmıştım 1 ay oldu neredeyse botoks yaptıralı ama kaş bölgemde ara ara kasılma oluyor normal mi ya da neden oluyor acaba

   5. Murat bey merhaba..botox yaptirali tam 5 hafta oldu..ve son geçen haftadan beri 3 kez kaşim ve alnımda kasılmalar birlikte kasımın büzülmesi sorununu yaşıyorum. Alnımda büzüluyor ve elimle hafif bastırıp düzeltiyorum..1 dakikadan az sürüyor..ama çok tedirginim. Kalıcı olarak kalırmı birdahaki öldüğünde düzelmeme durumu olurmu..cevabınız için teşekkür ederim

    1. Nadir bir durum olsa da bazen bahsettiğiniz şikayet ile karşılaşıyoruz.
     Korkmayın. Botoksa bağlı kalıcı bir sorun olamaz.

    2. Merhaba hocam ben 2 Ekim’de botox yaptırdım sağ Kasım’da düşme ve çift görme yaşıyorum sıcak Su masajı yapıyorum ama çok kötü duruyor egitimciyim lütfen nasıl çabuk geçer yardımcı olun teşekkür ederim

     1. Maalesef botoks etkisi geçene kadar sorunlarınız azalarak devam edecektir.
      Kas gevşetici ilaçlar biraz uyku yapsa da günde 2 defa alındığında botoks etki süresini kısaltabliyor.
      Geçmiş olsun.

  2. Mrblar bende aynı sorunu yaşadım yaptırdığım gün tam gözaltımda degil dış taraflarına doğru bir şişlik meydana geldi, kimse anlamıyor ilk bakışta ama ben farkediyorum, kaç tane doktora sordum kimse bir yorum yapamadı sebebini kimse bilmiyor, geçmeyecek diye çok endişeliyim, ben 1 hafta yada 10 günde geçer diye bekliyordum siz 5 aydir geçmedi diyorsunuz çok korktum

 2. Merhaba 6 ay önve botoks yaptırdm ilkdefa gözaltlarım şişti ödem gbi ve hala tam düzelmedi baska bir doktora gttm reaksiyon gösterms kas spazmı olms sıcak su uygula gecer dedi bu nasıl gecer yardımcı olurmsnz kalıcı mı oldu bu durum

  1. Botoks etkisi en fazla 6 ay sürer. 6 ay önce yaptırdığınız botoks uygulamasının etkisi geçmiş olmalıdır. Botoks yaptırmadan önce ki görüntünüz ile mevcut halinizi kıyaslama şansınız varsa değerlendirmeniz daha kolay olacaktır. Yüz yüze görüşerek size daha fazla bilgi verebilirim. 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz.

   1. Merhabalar dudak üstü botoks sonrası konuşma sıkıntısı yaşıyorum. Etkisini azaltmak için kullanabileceğim ilaç veya bir öneriniz mevcut mu ?

    1. Maalesef botoks etkisini azaltacak zaman dışında bir ilaç yok.
     Sadece kas gevşeticilerin botoks etki süresini kısaltıcı etkisi olabilir.

     1. Hocam merhabalar. Benim annemde dudak üstü ve çevresi botoks yaptırdı konuşma sıkıntısı çekiyor yemede içmede de biraz rahatsızlık var . Tekrar doktora gidildi hafifletici iğne yaptı sadece 1 hafta geçti ama etkisi yok . acaba bu süreç nekadar sürer ? Ve etkisini azaltmak için neler yapılması gerekiyor.

     2. Maalesef botoks etkisinin geçmesini beklemek gerekecek.
      Geçmiş olsun.

     3. Masseter botoksu sonrası tek taraflı gülme, tükürme, konuşma zorluğu yaşıyorum. Sebebi ne olabilir hocam ve nasıl geçirebilirim?

     4. Masseter botoksu sonrasında istenmeyen etkilerdir.
      Botoksun yeri değişmiş veya enjeksiyon yeri sınırda yapılmış olabilir.
      Botoks etkisi azaldıkça şikayetleriniz de azalacaktır.
      Geçmiş olsun.

    2. Merhaba Duygu hnm. Benim annemde dudak üstü ve çevresi botoks yaptırdı oda aynı sizin gibi konuşma sıkıntısı çekiyor acaba sizin bu süreç nekadar sürdü? Ve etkisini azaltmak için neler yaptınız?

  2. Merhaba aynı problemi bende yaşadım nasıl bi çözüme ulaştınız hatta yüz felci geçirdim zannedip doktora gittim ama bi şey çıkmadı 3 hafta oldu yaptıralı 10 15 gündür böyle

 3. Merhaba annem bir kaç gün önce botox yaptırdı ve gözleri şişmeye başladı nerdeyse kapanma derecesine geldi hastaneye gittik iğne yapıldı ve krem verdiler 1 güne geçer dediler ama hala geçmedi ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Anlatımınız annenizin durumunu net olarak anlamama maalesef yardımcı olmuyor. Göz kapaklarında ki şişme alt kapaklarda mı yoksa üst kapaklarda mı oldu anlayamadım. Her ikisinde ve her iki gözde birden şişme pek gördüğümüz bir durum değildir. Acilde size alerji olduğunu düşünerek yapılan ilacın zaten bir faydası olmaz. Botoks alerjisi diye tanımlanmış bir durum yoktur. üst kapaklarda cilt fazlalığı ve alt kapaklarda torbalanma varsa ve bu durum fazla ise botoks bu rahatsızlıkları belirgin hale getirebilir. Ancak net fikrimi de annenizi gördükten sonra söyleyebilirim. Hangisi olursa olsun bu rahatsızlığın da botoks etkisi geçene kadar pek bir tedavisi yoktur. Suni göz damlaları, kas gevşetici ilaçlar botoks etkisini belki biraz azaltabilir. Şunu unutmamalısınız; Botoks etkileri geçicidir. 4-6 ay gibi tüm etkiler ortadan kalkacaktır. Umarım faydam olmuştur. İstediğiniz zaman 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlar ile bana ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba. On gün önce botoks yaptırdım. Rötuş içinde bugün gittiğimde doktor beni yeni botoks yaptırmak için gelen hasta sanıp tekrar aynı şekilde ilaç sıktı. Yani yeni yapıyomuş gibi. Fazla abartılı olur diye yüzümü hiç oynatamam diye çok korkuyorum. Yüzümü gözlerimi şuan çok gergin hissediyorum. Yapabiliceğim bişey varmı yada korkucağım bi durum varmı

    1. Maalesef bu durum da botoksun etkisini azaltacak etkiye sahip yapabileceğiniz pek bir şey yok. Etki biraz fazla belirgin olabilir. Korkularınızda haklısınız.

     1. Merhabalar alın bölgemde çizgilerim vardı ve botoks yaptırdım 14 gün sonra rötuş da yaptırdım ama 1 hafta bekledim hala çizgilerim vardı ve yine gittim yine yapıldı ama alın bölgemde sanki botoks yapılmamış gibi çizgilerim var bunun nedeni nedlr hocam.

     2. Kırışıklıklar eğer derinse botoks bazen belli bir seviyeye kadar faydalı olabilir.
      Dolgu yapılması gerekiyor olabilir.

 4. Merhaba ;nisan ayında botox yaptırdım ancak nedeni bilmediğim bir şekilde tutmadı tekrarlandı tutmadı ve direnç yani antikor geliştiği yorumunu yaptı doktor hanım tekrar Ağustos ayında denedik ve yine tutmadı şimdi sorum bu durumu nasıl aşabilirim doktorum başka bir enjeksiyondan bahsetti mezoterapi gibi görüşlerinizi rica ederim sevgiler

  1. Öncelikle botoks ile ilgili bir iki temel bilgi yukarılarda yazsa da sizin özelinizde tekrarlamak istiyorum.
   Botoks enjeksiyonunu takip eden ilk 30 gün içinde ek dozları yapılabilen ancak bu birinci aydan 4,5 – 5 aya kadar da aradaki dozların etkili olmadığı bir ilaçtır. Yani etkisi az veya yetersiz veya tutmamış botoks uygulamanız olsa da 5 ay dolmadan yeniden tekrar edilmesinin maksimum doz dahi yapılsa faydası olmaz. Kısacası sizin Ağustos dozunuz bu aralığa girdiği için etki etmemiş oluyor.
   İlk doz botoks uygulamanızın tutmaması da; kısmı etki azlığı, yeterli dozda botoks uygulanmaması, önceki botoks uygulamanız ile arasının 5 aydan kısa olması veya hemen sonrasında anestezi, lokal anestezi, kas gevşetici ilaç kullanımları gibi faktörler etkili olmuş olabilir.
   Botoksa karşı antikor gelişir denilen süre bu 2-5 ay arasında ki etkisizliği açıklar. Ancak bu antikorlar 5 ay sonunda vücuttan bertaraf edilir ve sonraki enjeksiyonlar etkili olur. Kısacası Ağustos ayının üzerinden 6 ay geçtikten sonra botoks uygulatabilirsiniz.
   Geçmiş olsun. İyi yıllar, iyi akşamlar.

   1. [13.10, 13:46] Aydan: Merhaba hocam.
    Ben Botox yaptirdim.ilk kez idi.kaslarimi çatan zaman kash arası kirishdigi için.
    Botox yaptirdiktan həmən bir gün sonra alnım dondu,amma kaş aram kaldı.doltorum dedi ki,14 gün bekle.bekledim,amma kash aram öyle kaldı.14 gün sonra gittim hind korreksiya yapti.amma bu gün yine 10 cu gun Amma hic bir gəlişmə yox.kendi kash aram boyle deyildi(
    çok kompleksə girdim.yalniz kaşımi çatınca oluyordu.amma şimdi durduk yerde de boyle.NEDEN BOYLE OLA BİLİR??
    NE YAPA BİLİRİM?Yeniden uygulama yapmak olurmu?zararı olmazmı?,bu gün 24 cu gun

    1. Botoks uygulamasından sonra bir ay içinde ek dozlar yapılabilir. Doktorunuz size ek doz yapmış ama yetersiz gelmiş ise yeniden bir ay içinde yapılabilir. Geçmiş olsun.

     1. Mrb ben botox yaptırdım sadece alın ve göz çevresi ama yanaklarım şişti. HİÇ yanak çizgim yokken yanak çizgisi oluştu. Resmen 10 yaş yaşlı gösterdi. Elmacık kemiklerimin içi resmen taş gibi. Sanki ceviz koymuşlar. Bir daha asla botox yaptırmam ve kimseye de tavsiye etmem. Kendi yüzüm daha gençti.

     2. Uygun olmayan hastaya, uygun olmayan bölgelere, uygun olmayan dozlarda botoks yapılırsa insanlar sizin gibi mutsuz olabilirler.
      O nedenle her hasta için uygulanacak işlem ve dozlar birbirinden farklı olmalıdır.
      Göz çevrenize yapılan doz size fazla gelmiş. O nedenle bu sıkıntıyı yaşıyorsunuz.
      4-5 ay içine tüm dert ettiğiniz sorunlar geçecektir.
      Geçmiş olsun.

 5. Merhabalar botox yaptıralı 3 ay oldu sürekli kas seyirmeleri hissesiyorum şu üç dört gündür de göz altımın alt kısımlarında dışarıdan belli bir seyirme var etkisi geçtiği için mi acaba ilk kez yaptırıyorum da

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi görülmesi herhangi bir durumun belirtisi değildir. Kas seğirmeleri sıklıkla masum yani pek anlamı olmayan ancak stres, yorgunluk, uygunsuz beslenme ve diyet gibi yorgunluk yaratan, enerji düşüklüğüne neden olan faktörlere bağlanmaktadır.

   1. Merhaba 2 gun once botoks yaptırdım ignenin girdigi yerlerde alin bolgemde sislikler var yani gozle görülebilen kac tane igne girdiğini bir bakista anlıyacağınız sekilde sislik. Kaz ayaklarimda da kizarma oldu doktor enfekte bir durum olmus 48 saate gecer dedi fakat gecmedi buz ile kompres yaptim alnima dokunamiyorum acı var ve elime o bolgedeki sertlikler geliyor acaba sorun nedir ve ne zamana düzelir bilgi alabilirmiyim

    1. Geçmiş olsun.
     Endişe etmeyin. Bu durum mutlaka geçecektir. Ancak sakın üzerlerine baskı uygulamayın. Botoks ilacının yeri değişerek başka sorunlara neden olabilir.
     Doktorunuz enfeksiyon demiş ise geniş spektrumlu da bir antibiyotik kullanmanızı önermiştir. Augmentin gibi kullanabilirsiniz.
     Bana kalırsa ucuz metal alerjisi (Nikel alerjisi) de olabilirsiniz. O zaman pek bir şey yapmadan bu şikayetleriniz 1-2 gün içinde geçecektir.
     Bu arada doktorunuzun kontrollerine gitmeyi ihmal etmeyin.
     Sağlıkla kalın.

    2. Bende de aynı sorun oluştu ve şuan endişelenmeye başladım. elimi değdiremiyorum ve şişlikler de can sıkmaya başladı iyice . ne yapacağım hakkında da tek bir fikrim bile yok

    3. Merve Hanım,
     Üzerinden baya zaman geçmiş ama aynı sorun bende de var. Botoks yaptırdığım alın bölgemde mercimek gibi her iğne giren yerde şişlik var ve gözle görülüyor. Biraz panik oldum çünkü ilk kez yaptırmıyorum ama bu sorun ilk kez oldu. Sizinki geçti mi ve ne kadar sürdü, bilgilendirir misiniz çok sevindirim.

    4. Merhaba. Aynı durum bende de, kontrol için, dün gittiğim de, bugün gözle görülür şekilde, iğne sayısı kadar oldu. Yumru gibi kızarık ve şiş ve de ağrılı.. Sizin uzun süre önce olmuş. Sonuçlarını bana yazarmısınız lütfen. Benim henüz dün oldu çok endişeliyim….

     1. Bende de aynı durum oldu, ilk kez yaptirmamama rağmen, dünden beri endişeliyim.dr.um alerji olmuş dedi ve kortizon bi krem verdi. Sizin ne kadar sürede geçti acaba?

   2. Bende de botoks u yaptırdığı dığımda yada botoks etkisi geçmeye başladığında yüzümde yada gözümün üstünde seğirmeler oluyor.

 6. Merhaba, dis sikma sebebiyle masseter botoks yapildi bana. Ancak iki tarafta da yumrular meydana geldi. Doktorum kaslar genis oldugu icin botoksun etki etmedigi yerlerin bu sekilde goruntu aldigini belirterek biraz daha enjekte etti. Buna ragmen bir tarafim hala ayni. 10 gunun doldurmaya karar verdim. Bu goruntu kaybolur mu? Benim hic estetik sorunum yoktu.
  Ayrica internette masseter botokstan sonra yuzun birkac ay icinde sarkmaya basladigina dair pek cok tecrube edilmis yorum okudum. Bunun olusmamasi icin ne yapabilirim. Cok pismanim ve cok endiseliyim

  1. Sakın endişelenmeyin. Masseter kasının belirgin, geniş ve güçlü olduğu kişilerde kas içi enjeksiyonlar çene köşesinde ki kas grubunun tamamını etkileyemezse etkilenmeyen kaslar kasılır, etkilenmeyen kaslar da gevşek kalır ve sizin bahsettiğiniz gibi estetik sorunlar ortaya çıkar. Doktorunuz size gereken müdahaleyi yapmış ve ek dozlar uygulamış. Kısa zamanda sorununuz geçecektir.
   Botoks sonrası yüzün veya işlem yapılan bölgenin sarkması diye bir durum söz konusu değildir. İnsanlar yaşlanmalarını, yüzün aşağıya hareketlerini botoks süresi boyunca görmezler ve botoks etkisi geçince de yüzüm sarktı veya daha fazla yaşlandım diye düşünürler. Halbuki yer çekimi, zaman ve genetik faktörlerle yüz aşağı hareketine botoks yaptırsa da yaptırmasa da devam etmektedir.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha fazla bilgi için randevu alarak kliniğimize başvurabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

   1. Merhaba, ben Damla. İnternetteki alakanız ve tecrübelerinizi gördüğüm için size danışmak istedim. 20 gün kadar önce masseter botox yaptırdım. Gülüşüm bozuldu, gülemiyorum. Yazdıklarınızı okudum, önerilerinizi biliyorum. Ancak ağzımı açtıkça ciddi bi kasılma ve hassasiyet hissediyorum. Buna ilişkin bir etki görmedim sayfanızda. Muayene olmamı gerektirecek bir durum mu?

    1. Masseter botoksuna bağlı olumsuz etkiler dudak köşelerine kadar uzanan m.risorrius kasının gevşemesine bağlı sorunlardır. Siz kasılma ve hassasiyetten şikayet ediyorsunuz. Yine botoksa bağlı ise iğne travmasına bağlı gelişmiş bir sıkıntınız olabilir. Onun dışında görüp değerlendirmek daha doğru olacaktır. Geçmiş olsun.

  2. Merhaba
   Alın ve göz çevresine 1 hafta önce botoks yaptırdım
   Başım ağrım var bu beni çok rahatsız ediyor acaba geçici bir sorunmudur

   1. Botoks sonrasında bazı kişilerde bir hafta süren baş ağrısı olabilir.
    Sebebi pek bilinmez.
    Ancak 7-10 gün içinde geçer.
    Geçmez ise doktorunuz ile görüşebilirsiniz.
    Geçmiş olsun.

 7. Merhaba göz çevreme ve alın kaş arama ilk kez botoks yaptırdım en doğal en düşük dozda. Görüntü vs gayet güzel tabi ilk kez olduğu için hala harektsizlige alışamadım. Benm sorunum botoks sonrası ağız içi fazla tükürük salgına gibi bir durumu fark ettim bu botokstan sonra oldu bu mümkün mü ne yapmalıyım endişeliyim

  1. Botoks sadece emjekte edildiği noktalarda etkili bir ilaçtır ve etki çapı 0,5 cm kadardır. Bu çapın dışında başka bir yerde etki edemez. Tükürük salgısını da eğer tükürük bezlerine enjekte edilirse azaltıcı etkisi vardır. Bu amaçla botoks yoğun bakımda yatan hastalarda tükürük salgısını azaltmak için de kullanılmaktadır. Siz muhtemelen daha önce var olan ancak dikkatinizi çekmeyen bir soruna sahipsiniz. Kısacası endişe edecek bir durum olduğunu düşünmüyor olsam da doktorunuz ile konuşmanızın faydası olacaktır.

   1. Hocam merhaba,
    İilk kez botox yaptırdım ve ilk iki hafta çok güzel etkilerini gördüm
    Fakat ikinci haftadan sonra özellikle alın bölgemde sivilceler oluştu. Ergenlik döneminde bile sivilce çıkarmamıştım.Bu dönemde D vitamini çinko ve haftada bir kullandığım b12 ilaçlarım var .
    Bu neden kaynaklı olabilir ve çözümü nedir?
    Şimdiden teşekkür ederim

     1. Mrb nazolable çizgilere botox yaptırdım ama 2 saat sonrasında o bölgelerde ciddi sızı ve agrılar oluştu. Bu agrılar normalmi veya nekadar sürede geçer acaba

     2. Nazolabial çizgilere botoks değil dolgu yapılır genelde.
      Ağrı ve sızı ilk saatlerde normaldir.
      Ancak hala devam ediyorsa doktorunuz ile görüşseniz iyi olur.
      Geçmiş olsun.

  2. Merhabalar. Diş sıktığım için botox oldum yaklaşık 1 hafta önce. Bi kaç gün sonra dil altımda ve dudaklarımın iç kısmında şişlik acı ve beyaz kabarcıklar oluştu. Bunun botoxla ilgisi var mı alerjik bir reaksiyon olabilir mi.

   1. Botoks ağız içinde yüzey sorunlarına neden olamaz.
    Tesadüfen eşlik eden ek bir sorununuz olabilir.

 8. Merhaba eskiden beri botoks yaptıran biriyim ve gayet iyi sonuç alan biriydim. 2 yıldır yaptırmamistim. Tekrar aynı doktora botoks yaptırdım alnım tuttu fakat eskisi kadar güçlü tutmadı. Kaş ortam ise hiç tutmadı. Kaş ortası için rutüşa gittim tekrar yapıldı ve yine hiç tutmadı.. doktorun el becerisi ve kullandığı ürün guvenilirken neden tutmadı acaba:( bu arada hiv tedavisi için ilac kullanıyorum ve kemik erimesi ilacı da kullanıyorum.. hiv ilacı veya kemik erimesi ilacı tutmamasina sebep olur mu ki ne yapmam gerekiyor? Eger sebebi hangi ilacsa Botokstan sonra bu ilaçları kac gün kullanmamaliyim ?

  1. Öncelikle botoks etkisi ve etkinliğinde bizim ve hastanın da kontrol edemediği bazı değişiklikler olabiliyor. Botoks etkisini kısaltan, azaltan ilaç ve nedenlerden bildiklerimi yukarıda yazmaya çalıştım. Sizin kullandığınız ilaçlar metabolizma hızında artış yaratıyorsa bahsettiğiniz gibi botoks etkisini azaltıcı bir etki yaratmış olabilirler. İlaçlarınızı da anladığım kadarıyla düzenli kullanmak zorundasınız. O nedenle de kesmenizin bir faydası olacağını düşünmüyorum.

 9. Merhabalar, alnıma botoks yaptırdım iğnenin vurulduğu yerlerde sivilce çıktı bu durum normal mi?

  1. Birden fazla noktada olduysa belki botoks enjeksiyonu sonrası giriş yerlerini temizlemek için kullanılan antiseptik solüsyon kaynaklı olabilir. Aklıma gelen tek anlamlı neden bu. Zefiran denilen bir antiseptikle sildiğimiz zamanlarda hastaların bazılarının ciltlerinde aşırı hassasiyet meydana geliyordu. Artık kullanmıyor sadece serum fizyolojik ile siliyoruz. (İğnenin, kullanılan gazlı bezin, sizin cildinizin optimum şartlarda temiz olduğunu düşünerek cevapladım.)

 10. Merhaba 4ay önce botox yaptırdım sol kaşımın altında sert bir şişlik oluştu taş gibi oldu şişlik 10gün oldu geçmedi napmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Eğer şişlik 10 gün önce botoks da 4 ay önce ise birbiri ile alakalı durumlar değildir. Bir dermatolog veya bir plastik cerraha görünürseniz alınması gereken bir durum mu öğrenebilirsiniz. Arzu ederseniz kliniğimizden de randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

  2. merhaba brukizm agrisi ve yüzdeki sislik icin botoks yaptirmak istiyorum ama kaslarda ilerde sarkma gibi bi problem olur mu yaptığıma pişman olur muyum bilemiyorum çok korkuyorum istemsiz kasılma var gece plağı kas gevşetici vs kullandım ama devam ediyo şu 3 gündür yüzümde bi farklilik var cene hattı v seklinde yine ama kulaktan çeneye inen bolgede hafif bi sislik var 2 taraftada bu ilerler diye müdahale etmek istiyorum sıcak kompleks uyguladm kasları rahatlatıyo ama sürekli yapamam botoks gercekten guvenilir mi korktuğum gibi bi etkisi olur mu

 11. Merhaba 8 gun önce alin çizgileri, kas arasi ve kaz ayaklarına botox yaptırdım. Sol taraf sag tarafa göre daha iyi tutturmuş gibi görünüyor. Güldüğümde ağzımın sağ tarafa doğru kaydığını farkettim. Bu durumun botoxsla bir ilgisi olabilir mi?

  1. Kaz ayaklarına ve alına botoks yapılması sonrası gülme de asimetri oluşmaz. Masseter botoksu yapılırsa (yanlış yapılırsa) veya ağız çevresi kaslara botoks yapılırsa (yanlış yapılırsa) ağızda kayma görülebilir. Ancak sizin botoks yaptırdığınız bölgelerde böyle bir etki görülmesi pek mümkün değildir. Belki göz çevresi botoks enjeksiyonu derine yapılırsa veya sizin göz çevresine fazla baskı uygulamanız sonrası ilacın derine inmesi nadiren de olsa sebep olabilir. Elbette ki bu bahsettiklerim sizin normal gülme asimetriniz yoksa konuşulacak durumlardır. Ayrıca bu durumdan doktorunuzu haberdar etmeniz gerekir.

   1. Merhaba. Ben beş gün önce dış sıkma problemi için masseter botox yaptırdım. Ama yemek yerken çenemin iki tarafında iki yumru beliriyor ve çok kötü Duruyor . Doktoru aradım bana geçici bir sürec sabret dedi . Ama çok korkuyorum artık guvenim kalmadı verdiği cevaplara. Lütfen siz söyleyin bir müdahaleye gerek varmı ? Yoksa nezaman geçer bu durum.berebat hissediyorum

    1. Çene Botoksunun etkisi zaten 4-7 günde başlar ve 30 güne kadar da bu etki enjekte edildiği tüm kas liflerine yayılır. Siz de bazı henüz bazı lifler etkilenmiş bazıları etkilenmemiş. O nedenle muhtemel doktorunuzun sizi kontrol için çağırdığı 2-3. hafta kontrolüne kadar botoks etkisi oturacaktır. Eğer bu süre içinde oturmaz veya 10 gün sonrasında siz hale rahatsızsanız doktorunuza ulaşarak ek dozlarınızı yaptırabilirsiniz. Doktorunuza kızmayın. İşlemin süreçleri böyle. Sağlıkla kalın.

     1. Merhaba, benimde dudak çevreme yapıldı ve 3 gün sonra gülüşüm değişti dudaklarımda asşmetri oluştu pipet kullanamıyorum sıvı tüketirken sıkıntı yaşıyorum bu sıkıntı kaç gün sürer

     2. Ağız çevresi botoksu doz sorunlarına, kas gücü farklarına bağlı çok dengeli yapılması ve düşük dozlarda yapılması gereken ileri teknik bir uygulamadır. Sizin yaşadığınız süreçler de hastaya açıkça anlatılmış olmalıdır. Genelde 1 hafta içinde etki tam oturur. İlk 3-4 gün etkide asimetriler ve dalgalanmalar normaldir. Ancak etki ortalama 4 ay sürecektir.
      Süreyi kısaltacak tanımlanmış pek ilaç yoktur.
      Doktorunuzun kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyin.

     3. Bu durum ben de 6 saat sonra oluştu ertesi gün aradım beklemi söyledi peki benimki normal mi ?

   2. Hocam bende ilk kez goz çevreme, alnıma botox yaptırdım. Ufak oturmamışliklar disinda sorun yok. Ama masseter botoksu sonrası gulemiyorum. Burda soruma benzer bir kac soruyu cevaplamışsınız. Ben ek olarak şunu sormak istiyorum. Masaj ve kasları zorlayarak çalıştırmanın bir faydası olur mu?
    Magnezyum almaya başladım, arada kas gevşetici kullanıyorum. Sicak kompres yapiyorum.
    Dünyam karardı, psikolojim bozuldu, 3 -4 boyle kalacağını düşündükçe daha kotu oluyorum.

    1. Ne zaman yaptırdığınızı belirtmemişsiniz.
     İlk hafta içindeyseniz sakın masaj yapmayın. Değilse sonrasında masajın pek bir faydası olmayacaktır.
     Masseter bölgesi botoks etkisini azaltmak veya geçirmek için önerilebilecek bir ilaç veya bir uygulama bulunmamaktadır. Günbegün zaman içinde azalacaktır. Dozu size fazla gelmiş olabilir.
     Etkisi tamamen geçicidir.
     Sağlıkla kalın.

   3. Merhaba aynı durum bende de görüldü, göz çevresine yapılan botoks sonrası tek tarafı üst dudak kas kaybı oluştu açıkçası endişe veriyor. Doktoruma ilettim sizinle aynı yanıtı iletti farkında olmadan üzerine yatmış ya da ovmus olabilirim. Bir miktar radyofrekans uygulaması yapıldı ama hemen botoksun etkisini azaltamiyor sanırım hala aynı durumda. Geçici midir, tüm botoks etkisi geçene kadar beklemek istemem çünkü endişe devam ediyor, ne yapılabilir. Botoks etkisini azaltmak için damladan söz etmişsiniz sanırım başka bir çözümü yok. Dudağı yukarı kaldıran kasa bu kadar etki etmesi normal mi 🙁

    1. Maalesef botoks etkisi geçene kadar bu sorunu azalarak yaşayacaksınız. Damlaların sınırlı etkileri vardır. Tüm rahatsızlıklarınız geçicidir.

    2. Merhaba,
     Ben de iki ay önce alın ve kaz ayaklarıma botoks yaptırdım.Asimetrik bir şekilde gülüyorum.sizin ki ne kadar surede geçti acaba?

   4. Merhaba, aynı sorunu ben de yaşadım söylediginiz gibi botoksun derine sızmasından kaynaklandığı ifade edildi bana da. Botoks yaptirali üç ay oldu biraz etkisi azaldı az da olsa gülebiliyorum.Ancak yanağimda dikey kırışıklıklar oluştu. Benim sorum şu ,gülüşüm ve yanak kaslarımın hareketi tamamen eski haline döner mi, bu dikey çizgiler kalıcı olur mu? Teşekkür ederim.

    1. Size işlem yapılalı 3 ay olduğunu belirtmişsiniz.
     Botoks etkisinin geçmesine az kalmış. 1-2 ay içinde tüm sorunlarınız geçecektir.
     Geçmiş olsun.

     1. Vakit ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim hocam.

  2. Merhabalar 30 kasım 2021 de diş hekimine çene botoksu yaptırdım. Bugun 5.gün ve yaklaşık 3 gündür yoğun şekilde yutkunma güçlüğü çekiyorum yemek yerken degil de normal yutkunurken ne yapmam lazım ne kadar sürer bu durum cok endişeliyim ilk kez yaptırdım yaş 27

   1. Çene botoksu sonrası pek sık görülen bir sorun değildir. Masseter kasına değil boyuna yapılan botoks sonrası görülmesi daha olasıdır. Bu durumu doktorunuz ile konuşabilirsiniz ancak botoks etkisinin geçici ve ortalama 4-6 ay sürdüğünü de unutmamanızı hatırlatırım. Geçmiş olsun.

   2. Merhaba , aynı sorunu ben de yaşıyorum , yaklaşık 10 gün önce yaptırdım , süreç nasıl ilerledi sizde ,ne zaman geçti,sanki dilim şişmiş gibi hissediyorum

    1. Bu sorununuz geçtimi deneyimlerinizi yazarmısınız? Aynı sıkıntı bende var şuan. Çok üzgünüm

 12. Merhaba,

  2 gün önce botoks yaptırdım her zaman yapan doktoruma ve kendisi de oldukça güvenilir biridir. Ancak alnımdaki saç diplerime botoksu uygularken kafamın üstünde uygulanan noktaya göre daha uzak bi noktada ciddi bir acı hissettim o an doktor ve yardımcısı normal dediler. ancak 2. günde bunu tekrar hissetmeye başladım. Ne zaman botoks uygulama sırasındaki noktaya ve çevresine dokunsan sanki damar çekiliyor saçımın altında bişeyler çekiliyor. Bu durumu ilk kez yaşıyorum yıllardır botoks yaptıran biriyim. Açıkçası endişe ettim, damar içine botoks girmesi mümkün mü ya da neden olmuş olabilir geçici bir şey mi? Doktoruma sordum ama cevap gelene kadar farklı fikirler de duymak istiyorum.

  1. Probleminiz botoksa bağlı gelişmiş bir sorun değil. Enjeksiyona bağlı bir sorun olabilir. İğne bir kılcal damar duvarına değdiğinde, bir duyu sinirine değdiğinde bir de kafa tası kemik kılıfına değdiğinde uygulama anında ve sonrasında bir süre daha devam eden hassasiyetler yaşanabilir. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba, acaba bu durum kalıcı bir hasar verir mi? Bende aynı problemi yaşıyorum, çok teşekkürler…

     1. Çok teşekkür ederim cevabınız için…Peki bu rahatsız durum ne kadar devam eder?

     2. Genellikle bir hafta içinde geçer. Geçmiyorsa doktorunuza başvurunuz.

  2. Merhaba aynı sorunu ben de yaşıuorum doktora sordum yanıt bekliyorum , sizin ne zaman düzeldi ve neden olmuş ?

  3. Aynı sorunu bende yaşıyorum kaş üstümden saçlarımın başladığı noktaya bir gerilme oluyor elimi sürdüğüm an yukardan başka bir nokta çekilme oluyor.sizin ki düzeldi mi acaba ne yaptınız

 13. merhaba Hocam ;
  botoks yaptırdıktan bir hafta sonra sol göz kapağım aşağıya düştü. sağ gözüm de herhangi bir sorun olmazken sol gözümde kısılma oldu. dr alphagan diye bir damla önerdi 10 gün sonra geçecektir dedi ama geçen hiç bir şey yok kullanıma başlayalı 3 gün oluyor damlayı. yalnız gözümün kısıldığı gün kas gevşetici içmiştim kas gevşeticinin yan etkisi de olabilir mi ?
  konuyla ilgili ne yapılabilir.
  cevabınız için şimdiden tşkler.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Nadiren de olsa botoks sonrası kaş düşüklüğü, veya Botox sonrası göz kapağı düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da kapakların düşüklük seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etki beklememenizi öneririm. İlaç rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki yapacaktır. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olur. Kas gevşeticiler botoksun etki süresini kısaltabilir.

   1. Merhaba hocam,
    7 gün önce boyun botoksu yaptırdım, şimdi yutkunma güçlüğü çekiyorum. Normal midir, etkisi ne zaman azalır

    1. Biliyorsunuz botoks hemen etki etmez. 4-7 günde etki eder. Boyunda ki etkilerinde amacımız platysma denilen kasın neden olduğu dikey bantların azaltılmasıdır. Yutkunma kasının bu işlemde etkilenmesi istediğimiz bir durum değildir. Korkulacak bir şey olmasa da doktorunuz ile görüşmeniz iyi olur. Botoks etkisini tamamen ortadan kaldıran bilinen bir ilaç yoktur. Ancak kas gevşeticiler botoks etkisini kısaltabilir veya azaltabilir diye düşünülmektedir.

     1. Merhaba, bir kac gun once botoks yaptirdim. 3 ay once de gozalti isik dolgusu yaptirmistim. 8 ay onceki botoksumda sorun yasamamistim ancak bu botoksumda igne giren yerlerde aci, sislik ve kirmiziliklar olustu. Alin bolgem nispeten daha iyi ancak kaz ayagi icin yapilan yerler genelde bu durumda. Bir de daha birinci gün mimiklerim kesildi. Siz en az 4-5 gun sürer yazmissiniz baska bir hastaya. Doktorumla görüstum normal bir durum oldugunu madecassol kullanmam gerektigini soyledi, ancak krem goz cevremdeki islem yapilan yerleri daha da kirmizilastirdi. Ben alin bolgeme de arnica kullaniyorum.uygun mudur Sizce ne yapmaliyim bir hafta beklemeliyim, normal bir surec mi

     2. Geçmiş olsun. Botoks enjeksiyon yerlerinde meydana gelen sorunlar botoks ile ilgili değildir. İğne ucunda ki sorunlardan, cildinizde kullanılan işaretleme kaleminden, işaretleri silmek için kullanılan malzeme veya solüsyondan veya sizin cildinizde ki makyaj ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Botoks etkisi ise nadiren birinci günde ortaya çıkar. Dysport enjeksiyonları botoks ile kıyaslandığında daha hızlı etki eder. Madecassol işe yarayabilir ama zaten sorununuz muhtemel kendiliğinden 2-3 gün içinde geçer. Sorun devam ederse doktorunuza başvurmanızı öneririm.

  2. Hocam merhaba 5 gun once botox yaptirdim alnim yavas yavas tutmaya basladi fakat goz cevremde hicbir degisiklik yok acaba sorun nedir tesekkurler

   1. Bu bir sorun değil. 3 haftaya kadar oturur. Zaten gerekirse kontrolünüze doktorunuza gittiğinizde ek dozlar yapılır.

 14. Merhaba ben gecen hafta çarşamba günü yüzüme mezoterapi yaptırdım. İçeriginde vitaminler ve hyaluronic asitte vardi. Bir gün sonra botox yaptırdım birde iki kaşımın arasına dolgu yaptırdım. Tüm botoxlu olan yerlerde anlımda küçük sivilce gibi yag bezeleri oluştu. Masaj yapıyorum taş gibi çok acıyor gitmiyor. Doktorumu aradım oda böyle bişeyle hiç karşılaşmadıgını söyledi. Lütfen yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam lazım.

  1. Çok geçmiş olsun. Öncelikle botokslu alanlara sakın baskı uygulamayın.
   Majezik, brufen gibi anti-enflamatuar ilaçlar ile hassasiyetinizi azaltabilirsiniz. Sabah akşam almanız yeterli olacaktır.
   Bu rahatsızlığınız cildinizin kalın ve gözenekli, geçirilmiş sivilce skarları olduğunu düşündürdü bana. Böyle ise ve beraberinde de kızarıklıklarınız varsa cilt içi yüzeyel hafif bir enfeksiyondan bahsedilebilir. Yumuşak dokuya etkili augmentin gibi bir antibiyotik tedavisinden de fayda görebilirsiniz. Merak etmeyin tüm sorunlarınız kısa sürede geçecektir.
   Doktorunuzu da yüz yüze ziyaret etmenizi öneririm.

 15. 6 gun once botoks yaptirdim. Goz kapagimda dusukluk olustu. Alphagan damla sonrasi iyilesmeyi hemen gozlemler miyim? Damla zamanla mi iyi gelecek yoksa agri kesiciler gibi kullandiktan sonraki 7-8 saat boyunca kaslarımı calistiracak mi? Bir de bu durum ortalama ne zaman ortadan kalkar? Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Botoksa bağlı kaş düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da düşüklüğün seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etkiden ziyade rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki beklemelisiniz. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olacaktır.

   1. Hocam göz kapağı düşüklüğünde doktorum kasa yapmadığından emin sızma olacağını düşünüyor iyileşme süreci kısalır mı?

    1. Maalesef etki süresi kısalamaz.
     Ortalama 4 ay içinde şikayetleriniz azalacak ve tamamen geçecektir.
     İstenmeyen bir durum.
     Geçmiş olsun.

  2. Merhaba ben 5 hafta önce botoks yaptırdım. Bugün ilk kez istemsiz şekilde kaşım çatıldı. Elimle ovduktan sonra düzeldi. Sebebi nedir acaba? Yapan doktor suprastin veya tavegil deklaren tablet kullanmamı alerji olduğunu söyledi. Fakat hiç bir yerde botoksun alerjik etkisinin 5 hafta sonra olduğuna dair bir bilgi bulamadm

   1. Çok nadiren bahsetttiğiniz gibi istemsiz durumlar olabiliyor. Ancak bunun sizin yaptığınız gibi elle tedavisinden başka bir ilaç tedavisi yok. Sebebi de çok açık ve anlaşılabilir bir durum değil. Allerji hiç değil. Zaten bundan sonra çok da tekrarlamayacaktır. Geçmiş olsun.

 16. merhaba,
  yaklaşık iki ay önce alın kaz ayağı bölgesine botoks yaptırdım , daha öncede bu işlemleri 6-7 ay aralıklarla iki kez yaptırdım fakat bu son işlemden sonra işlem yapılan bölgelerde kaslar kendiliğinden kasılmalar yapmaya başladı , yani birden kaşım havaya kalkıyor 1 dk filan öyle kalıyor sonra eski haline dönüyor bu neden oluyor acaba ? teşekkürler…

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi normal popülasyona göre artış göstermez. Çok sık olmadığı sürece masum bir durumdur.
   Aşırı sık olmaya başlaması bazı kas veya sinir hastalıklarının habercisi olabilir. Bu durumun da botoks ile ilişkisi yoktur.

  2. Ayni durum bende de oluyor cok ilginc, soguk suyla yikadigim an geciyor, bende cok saskinim neden.oldugunu anlamiyorum ama botokstan.sonra oldu 2 defa yaptirdim ikisindede oldu, sizin nasil

   1. Merhaba, bende de durum aynı. Bir an da kaşlarımdan biri havaya kalkıyor ve çok kötü bir görüntü oluşuyor. Botoxtan önce böyle bir durum hiç yaşamadım. Sizde mi düzeldi mi?

  3. Aynı durumu ben de yaşıyorum. Botoxtan 1 ay sonra istemsiz kaşım kalkıyor ya da çatılıyor. Kontrole gideceğim bakalım ne diyecekler

   1. Neslihan hanım merhaba bunca yıldır botoks yaptırıyorum ilk defa aynı sorunu yaşıyorum. Hatta şöyle alnıma bastırdığım an kasılma bailıyor. Kontrole gidicem yazmışsınız ciddi bir durum olabilir mi?

   1. Merhaba.aynı sorunu birebir ben de yaşıyorum.henüz doktoruma danışmadım ama bilgisi olan var mı?

 17. Hocam merhaba, bundan yaklaşık 1 yıl önce alın bölgeme botoks yaptırdım. Botokstan sonra oldugunu tahmin ettiğim, kaş aramdan itibaren yukarı saçlarıma doğru alnımın orta kısmında bir çöküklük ve alnımın sağ ve sol kısmında ciddi iki kemik çıkıntısı belirmeye başladı. Bu durum gittikçe artan bi hal aldı. Bunun işlemle bir alakası olabilir mi? Ve bir tür doku kaybı mi aslında? Görmeniz gerekir fakat botoksla alakalı değilse bile bu tarz çöküntü ve çıkıntıların sebebi ne olabilir. Görüntünün azalması için dolgu yapılması gerek, botoksla alakalı olabilir diye açıkçası bu işlem sonrası çekinmeye de başladım. Beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim..

  1. Botoks enjeksiyonları sonrasında biliyorsunuz enjekte edilen kas grubu gevşer. Botoksun etkisi süresince de gevşek kalır ve bu bölge normalden daha parlak ve düz görünür. Özellikle alında kaşların altından enseye kadar uzanan alnımızı yukarı kaldıran A4 büyüklüğünde bir kas vardır. Alın botoksu ile bu kas gevşediğinde altında ki kemik yapı ve detayları görünür olur. Özellikle cilt ve cilt altı yağ dokusu az olanlarda bu durum daha belirgindir. Alnınızda ki çıkıntılar sizin kafatasınızın çıkıntılarıdır. Çukurlarda öyle. Hatta damar ve sinirlerin yukarı doğru uzanan oluklarıda bazen görünür. Kısacası sizin durumunuz botoksa bağlı gelişen bir durumdur. Düşük dozlarda uygulanması bu sorunu hafifletebilir.

   1. Merhabalar Hocam,

    12 gun önce alnim ve kaz ayaklarima bir dermatolog hekim botoks uygulamasi yapti. Bu ikinci uygulamamdi , ilk deferinde hic bir sorun ile karsilasmamistim. Ancak bu sefer cok cok minimal bir dokunus istememe ragmen cok fazla noktaya ve aciyi hissedecegim sekikde uygulama yapildi. Bir kac gundur alnimda sag tarafta basparmagimla bastirilmis gibi bir cökme olustu, ve sol göz kapagimin uzerinde belli belirsiz hafif bir cizgi var, kucuk bir kat olusmus gbi. Alnimdaki cökmeden cok endiseleniyorum, kalici midir yoksa botoksun etkisiyle gecer mi?
    Simdiden cok tesekkur ederim, saygilar

    1. Şikayetlerinizin tamamı botoks uygulaması sonrası geliştiği için tamamen geçici durumlardır.
     Doktorunuz sizi 2 veya 3. haftada kontrole çağırmıştır. Kontrole gittiğinizde bu sıkıntılar ek uygulamalar ile azaltılabilir.
     Görmeden size ancak bu şekilde yardımcı olabilirim.
     Geçmiş olsun.
     Sağlıkla kalın.

   2. Bende de aynı sorun oluştu. Botoks yaptıralı 1 ay oldu hala alnımda çukuruk tümseklikler mevcut. Kaşlarımın üstünden çukurluk sonra şişlik görüntüsü kalıcı mıdır yoksa botoks etkisi geçince eski halini alır mı? Yapılabilecek herhangi bir çözüm yolu var mı? Teşekkürler şimdiden

    1. Botoks alında ki kası gevşettiği için alın kemiğinin detayları ortaya çıkar.
     Botoks etkisi geçince rahatsızlığınız da geçecektir.

     1. Merhaba , alnımın ortasında çok derin çizgi var diye üç sene önce ilk botoksumu yaptırdım .(23 yıllık estetiksyen doktora)Bir sene sonra aynı şekilde botoksum yapıldı gören herkes alnımın parladığını güzelleştiğimi söylüyordu ben de aynaya bakınca mutluydum . Üçüncü dozumu fiyatı makul oldğu için merdiven altı bir doktora yaptırdım. şu an yaşımdan 10 yaş daha büyük ve Türk filmlerindeki gibi kötü kadın karakterlerine benzedim . Benim gibi rezil olmayın işinde uzmana gidin lütfen . Botoksum bir an önce düşsün diye sıcak su buharı ve duşu yapıyorum . Herkese geçmiş olsun.

     2. Hocam merhaba, 6 ekimde botoks yaptirdim suan alnimda cok gergin kazık gibi bir his var gecmiyor ve rahatsiz ediyor doktor ise bu etkiyi azaltmak icin altin igne radyofrekans yapalim dedi korkuyorum. Sizin fikriniz nedir?

     3. Alın Botoks etkisi böyledir tam da.
      O nedenle ek bir işlem yaptırmayın. (Benim fikrim)
      Zamanla sorununuz azalacak ve rahatlayacaksınız.
      Geçmiş olsun.

   3. Merhaba. Aynı sorun bende de oluştu. Yaklaşık 2 ay önce alın botox’u yaptırdım ve 2 hafta önce alnımda çizgi şeklinde,dikey hafif bir çukur oluştu. Bu çukur geçici midir, yoksa kalıcı mıdır acaba?

  2. Merhaba. Aynı sorun bende de oluştu. Yaklaşık 2 ay önce alın botox’u yaptırdım ve 2 hafta önce alnımda çizgi şeklinde,dikey hafif bir çukur oluştu. Sizdeki çukur sorunu hala devam ediyor mu acaba?

 18. Hocam merhabalar ben 10 gün önce alın göz çene bölgesine botoks uygulaması yaptırdım, 24 saat sonra kaşlarımın üzeri bloke olmuştu 3,4 gün sonra yüzümün sağ tarafında hassasiyet başladı alnımdan çeneme kadar tek taraflı ağrı ve hassasiyet ve henüz geçmedi Dr um enflaC kapsül başlattı, geçmemesi korkuttu beni botoksdanmıdır

  1. Bahsettiğiniz şikayetlerin botoksa bağlı olan kısmı sadece kaşlarınızın blokajıdır. Diğer şikayetler enjeksiyona sekonder gelişen şikayetlerdir. Yani iğne giriş yerinin bölgesel reaksiyonudur. Doktorunuzun haberi ve kontrolünde olmanız iyi. Onun önerileri ile sorun ile karşılaşmadan bir iki gün içinde muhtemelen düzelirsiniz. Ancak doktorunuzu bu gelişmelerden haberdar etmeye devam ediniz.

   1. Merhabalar. Yaklasik 4 ay once alin kaşarasi botoks yaptirdim. Sag kaşim bloke oldu sanki. Kipirdatamiyorum. Hala ayni durumda. Bu durum ne zaman gecer? Onereceginiz bir sey varmi?

    1. Merhaba botox tan sonra alnım hariç bütün yüzümde nokta nokta kırmızı lekeler oluştu ikinci botox yaptırırım 1.sinde hiç Bi sorun yaşamamıştım. Alerji mi yaptı acaba

     1. Uygulamanızı yapan doktorunuz aslında daha doğru cevap verebilir.
      Alerji olsa tüm noktaları etkiler. Noktasal kızarıklıklar genellikle iğnenin veya kullanılan temizleme ürününün alerjisi şeklinde düşünülür.

  2. İyi günler hocam ben 3 hafta önce alın ve göz çevreme botoks yaptırdım 4.gün çift görmeye başladım ve hala devam ediyor bu durum ile ilgili ne yapabilirim görme konusunda beni çok rahatsız ediyor.

   1. Şenay hanım merhaba, bende botox sonrası çift görme sorunu yaşıyorum. Mr, göz muayeneleri ve testleri yaptırıyorum. 2 haftadır doktor doktor geziyorum. Teşhis konamıyor, çok yorucu bir süreç yaşıyorum. Sizin durumunuz nedir, çift görmeniz düzeldi mi? Cevaplarsanız çok sevinirim

    1. Ben de botoks yaptırdım 04.04.2022 de bir aya yakın oldu iki haftadır odağım tamamen kayboldu çift görüyorum sizin ne zaman geçti lütfen yazar mısınız çok endişeliyim drvdr geziyorum sonuç yok

     1. Zuhal hanım merhabalar. Çift görme sorununuz geçti mi? Çok endişeliyim kendim de aynı sorunu yaşıyorum.

    2. Bende botoks yaptıralı 17 gün oldu 10. Günden itibaren çift görmeye başladım doktorum böyle bir etki duymadığını söyledi, kabullenmek istemiyorlar. Biraz araştırdım yanlış kasa botoks yapıldığında oluyormuş.en az 3 ay beklemek zorundayız maalesef ,paramızla rezil oluyoruz ortada sorunu kabullenen bir hekim bulamıyoruz Allahtan geçici bir işlem.Dışarı çıkamıyor işe gidemiyorum

     1. Kas gevşetici ilaçlar kullanarak etki süresinin kısalmasını sağlama ihtimaliniz var. Ancak bazıları uyku yapar akşamları alabiliriniz. İstenmeyen üzücü bir durum gelişmiş. Geçmiş olsun.

     2. Merhabalar rahatsız ediyorum kusura bakmayın lütfen.botoks ile ilgili msjnizi okudum bnde 8 Haziran’da yaptırdım ve 10.gunden itibaren çift görmeye başladım.sizin şikayetiniz geçti mi acaba nasıl bir yol izlediniz.rica etsem bu konuda dönüş sağlar mısınız.

     3. Merhaba, bu yazdığınız sorunun aynısını şu anda ben de yaşıyorum. Botox’tan yaklaşık 10-15 gün sonra ışığa bakınca sağ gözümde hafif düşme ile başladı, sonra düşme bitti. Bu defa da yine aydınlık ve ışıklı ortamdauzağa bskarken çitf görme başladı.Uzağa bakınca ve araba kullanırken, bir yere odaklanınca çift görüyorum. Doktor, gayet kaba bir şekilde, kendisinden kaynaklı olmadığını döyledi. Göz doktoruna gittim. Görme ile ilgili bir sorunum yokmuş.Kas etkilenmiş dedi. Perişan bir haldeyim. Kalıcı olur mu diye çok korkuyorum. Lütfen sizin durumunuz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Ne kadar sürdü, geçti mi?Geçmesi için ne kullandınız?Bu ülkede kime güveneceğimizi şaşırdık. Kimse yaptığı hatanın arkasında durmuyor. Aynı doktor ağız çevresini de mahfettti, sıvı alırken ve yemek yerken herşey dışarıya akıyor, ağız yamuldu ce konuşma şekli de değişti, şu anda göz sorunundan ağızındaki sorunları düşünmüyorum bile..

     1. Ben de bu sorunu yasiyorum su anda, yasam rutinim cok etkilendi. Daha onceki botoksumda da yasamistim. Herhangi bir damla kullanmadim 1.5 ay civari surmustu, azalarak bitmisti. Doktorunuzu degistirin derim.

   2. Şenay hanım merhaba şuanda aynı sorunu bende yaşıyorum. Bir haftadır evden çıkamıyorum gözüm çift görüyor ve baş dönmesi oluyor. Sizin bu sıkıntılarınız ne kadar sürdü acaba

    1. Merhaba Eda Hanım, bem de aynı sorunu yaşiyorum, çift görme sorununuz geçti mi? Ya da ne zaman geçti?

     1. Botox sonrası çift görme sıkıntısı yaşamıştım, sürecimi paylaşmak istedim.benimki 4 aya kadar sürdü ,arada geçer gibi olsa da ,tekrar rahatsızlığım artıyordu.Sıcak press yaptım,1 hafta kas gevşetici kullandım ancak etkisi olmadı benim için.Botoxu yıllardır yaptırıyorum ufak tefek yan etkiler oluyordu ama en kötüsü çift görmeymiş maalesef ,tüm hayatımızı etkiliyor.Dilerim sizlerinki bu kadar uzun sürmez

 19. Hocam botoks sonrası şikayetlerimden bahsetmiştim, sağ tarafımdaki hassasiyet ve ağrı geçmeyince doktorum botoks etkisini hafifletmek için altın iğne yaptı, ağrım geçti hassasiyet hafifledi ağzımın tanıklığı duruyor ve sağ gözümde sürekli bir yaşarma başladıelimde mendille geziyorum ve bayağı moralim bozuluyor bunun neyle ilgisi olabilir ne yapmam lazım , çok teşekkürler

  1. Gerçekten benim de hiç tanık olmadığım bir süreç yaşadınız. Tekrar çok geçmiş olsun. Doktorunuzun sizin yanınızda olmasına da ayrıca çok sevindim.
   Göz yaşı kanallarının (göz yaşını toplama fonksiyonları) botoks enjeksiyonlarından etkilenmesi sonucu bahsettiğiniz gibi; göz yaşı artışı, göz sulanması gibi sorunlar nadiren de olsa oluşabilir.
   Tüm bu sorunlar botoks etkisinin geçmesi ile ortadan kalkacaktır.

   1. Merhaba hocam benim botoxumun(alın ve kaş ortası). 5. Günü. 3. Günden sonra şiddetli bırun ve göz yaşı salgısı artışı oldu. Günde 2 rulo tuvalet kağıdı bitiriyorum. Botoxun etkisi bitince kesilir diye anladım. Yanlış anladığımı söyleyin lütfenAntihistaminik alıyorum 2 gündür banamısın demedi. Uyurken sıkıntı yok

    1. Doktorunuz ile görüşmelisiniz. Ancak göz yaşı kanallarınız etkilenmiş muhtemelen. O nedenle botoks etkisi geçince ancak şikayetleriniz geçecektir.

 20. Merhabalar hocam,
  İnternette gözaltı ışık uygulamaları hakkındaki bilgileri okurken gerçekçi yorumlarınızla sizi tesadüfen buldum.
  Olur da mesajımı okuma şansınız/vaktiniz olursa bilgilendirme yapabilirsiniz sevinirim.
  Erzurum’da ikamet ediyorum. Şu size gelebilme ve derdimi yüz yüze anlatmam mümkün değil. Ben yaklaşık 3 hafta önce daha önce hiç yaptırmadım bir merkeze botoks yaptırdım. Botoks sonrası botoks oturunca mimiklerim dondu. Kaz ayaklarım için göz kenarlarına ve kısmen gözaltına yapıldı. Ancak botoks sonrası gülüşüm değişti, gözaltımdakaz ayaklarındaki kaslar sanırım çalışmadığından torbalanma oldu. Bu torbalanma için 10 gün önce gözaltı ışık dolgusu yaptırdım. Şimdi gozaltlarim daha da şiş görünüyor. Ne zaman geçer ve gözaltında torbalanmalar kalıcı olur mu?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Anlattıklarınız sadece işlem sonrası durumunuzu tanımlıyor. Öncesinde ki görünümünüz ve göz altlarının durumu çok önemli. Muhtemelen göz çevresine fazla botoks yapılmaması gereken hafif bir cilt fazlalığı ve göz altı torbanız vardı ve yüksek doz botoks ile bu durum belirginleşti. Sonrasında da bunu azaltmak için dolgu yapıldı ve durumunuz daha da kötüleşti. Şimdi de bunun düzeltilmesi için çözüm arıyorsunuz. Öncelikle botoks ve dolgunun etkileri bildiğiniz gibi geçicidir. Dolgunun erken dönem enjeksiyona bağlı şişliğinin azalması için bir hafta bekleyiniz. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa hyaluronidaz ile dolgunuzun eritilmesini isteyiniz. Bu sonuç da bir haftaya ortaya çıkar. Gelinen durum botoks etkisinde ki durumunuz olacaktır. 3-4 ay içinde de botoks etkisi azalacak ve eski halinize gelirsiniz. Botoks etkisinin daha hızlı geçmesini istiyorsanız da kas gevşetici ilaçlar yardımcı olabilir. Bir daha botoks yaptırırken bu bölgenin dozunu ayarlayabilecek kişilere botoks yaptırmaya çalışmalısınız.

 21. Hocam merhaba,
  1 ay önce botoks yaptırı-dım kaz ayağı alın ve kaş arası
  hocam ikidir olan şey hocalar farklı olmasına rağmen alnımı genişletti botoks şakaklara doğru bi açılma oldu dolayısıyla kaşlarımın da simetrisi bozuldu sıcak su torbası botoksun etkisini azaltır mı ? bunun bi öaçresi var mı? kas gevşeticiler işe yarar mı?
  Teşekkür ederim.

  1. Botoks biliyorsunuz kasları gevşetir. Alın genişlemesi şikayetiniz bu sebeple fark ettiğiniz bir durum olabilir. Botoks etkisini azaltan etki süresini kısaltan ilaçlar var ve bunlardan en kolay ulaşabileceğiniz kas gevşeticilerdir. Sıcak su torbası botoksun etkisini azaltmaz.

 22. Merhabalar 10 gun once masseter botoks yaptirdim cenemi sikmamda bir fark olmadi ancak suanda gulerken agzimi yanlara acamiyorum cok net gozle gorulur bir gulus asimetrisi oldu , ne yapmaliyim suanda cok endiseli ve uzgunum

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Diş sıkmaya değil dişlerinizi yüksek güçle sıkmanıza ve bu sayede dişlerinize ve eklemlerinize zarar vermenize engel olmak için botoks yapılır. Sıkma emri beyinden gelir. Botoks kas aktivitesini azaltır. Gülme ile ilgili sorun ilacın masseter kasından risorius kasına yani dudak köşelerini yanlara çekerek tebessüm yaptıran kasa etki ettiğini gösterir. Bu durumdan doktorunuzun haberi olması gerekir. Etki botoksun etkisi boyunca sürer. Kas gevşeticiler botoks etkisini azaltabilir. Kısacası botoks süresini beklemeniz gerekebilir.

   1. Murat Bey görüştüm bana normal olduğunu söyledi ve kas gevşetici önermedi ama şuanda bariz bir asimetrim var masseter hiç küçülme yok ve 12 gundeyim, ne zaman normale dönmeye başlar ve onerdiginiz kas gevşeticiler hangileridir? Yardımlarınız için teşekkür ederim

    1. Tekrar geçmiş olsun. Botoks etkisi siz de biliyorsunuz ki hemen geçmez. Genellikle 4 ay civarında sürer. 1. aydan 4. aya kadar da yavaş yavaş azalarak etkisi devam eder ve bu süre bazen 6 aya kadar da uzayabilir. Yukarıda anlattığım https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoks_neden_tutmaz başlığı altında ki ilaçlar da botoks etki süresini kısalttığı düşünülen ilaçlardır. Yani tamamen geçiren ilaçlar değil. Kas gevşeticiler de uyku yapan ilaçlardır genellikle. Muscoril tablet kullanmanız etki süresini kısaltabilir.

     1. Merhabalar botoks yaptırmanın üzerinden 48 saat geçtikten sonra kardiyo ağırlıklı spor yaptim bunun bı zararı ya da botoksu azaltıcı etkisi var mıdır ? Ona göre bı sure spora ara vereceğim

     2. Sporun botoks etkileri üzerine olumsuz etkileri olduğu ile ilgili bir makale okumadım ve hastalarımdan böyle bir geri dönüş almadım.

    2. Merhaba, bende de ayni problem oldu 2.5 ay once yaptirdim. Simdi biraz duzeldi. Murat bey daha iyi bilir tabi ben tecrubemi paylasmak istedim yasayan kisi icin cok moral bozucu bir durum. Ben sorunu gidermek icin sicak su torbalari, yuz yogasi yaptim, cok sakiz cignedim. Etki etti mi bilmiyorum. 2.5 ayda %70 duzeldi diyebilirim. Herkes gececek diyor, cok arastirdim cok danistim. Gecmis olsun

     1. Tecrübelerinize dayanarak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Umarım bu sorunu yaşayan diğer kişilere faydası olur.

     2. Aslı hn merhaba rica etsem yaptıklarınızı bana detaylı yazabilir misiniz bende de aynı sorunlar oldu malesef
      Mailim:efemlkc07@gmail.com

    3. Merhaba.. Dün gözaltı ışık, çene dolgusu ve alın,kaz ayaklarıma botox ilk kez yaptırdım..Kaşlarımı kaldırdığımda kaşlarımın şekli zigzag şeklini alıyor.Ve bu görüntü beni gerçektende çok mutsuz ediyor.Hiç doğal durmuyor..:( Bu görüntü kalıcı mı? Hafif bir başağrısı söz konusu sanırım bu da botoxtan..Umarım sonrasında mutlu olabileceğim bir sonuç çıkar. Yoksa gerçektende bir daha yaptırmayı düsünmüyorum.Boraz mutsuzum açikcası. Birde çeneme yapilan dolguyu yoğun şekilde hissediyorum bu his normalmi?Teşekkürler

     1. Hiç bir işlemi hemen ertesi gün değerlendirmeyin. Botoks sonrası ilk 4-7 gün kas hareketlerinizde dalgalanma olması normaldir. Bu süre sonunda oturur ve 2-3. hafta doktorunuz size bir kontrol randevusu vermiştir. O kontrole mutlaka gidiniz. Dolgularda ilk 2-3 gün enjekte edildikleri yerlerde hassasiyete neden olurlar. Siz anlaşılan işlem öncesi yeterince bilgilendirilmemişsiniz. Sıkıntınız bu. Endişe etmeyin. Kontrollere gitmeyi unutmayın.

    4. Merhaba hülya hn yazınızı ve doktorun cevaplarını okudum.Aynı sorun bende de oldu malesef ben 13 mart ‘ta yaptırmıştım. Çok sinir bozucu bi durum verdiğiniz paraya mı üzülürsünüz,gülüş şeklinin bozulmasına mı?Neyse olan oldu artık.Siz düzelmek için herhangi bişey yaptınız mı düzelme var mı merak ettim…

  2. Benzer durumu bende yaşadım. 26 Mayıs 2021 de masseter botox sonrası gülme asimetrisi denilebilir. Özellikle sağ tarafımda bir kasilma oluyor ve gülüş kısıtlanıyor. Siz 7 Mart’ta yaptirmissiniz. Etkisi i kaybetmesi için 4 ay yeterli oldu mu merak ettim. Size de çok geçmiş olsun dilerim.

  3. Hülya Hanım merhabalar, yaklaşık sizin 5 ay olmuş, etkisini kaybetti mi öğrenmek istedim. Geçmiş olsun tekrar. Bende aynı problemi yaşıyorum, 2.5 ay oldu, hafif bir azalma var gibi yine eski gülüşume kavusamadim.

  1. Harika bir soru. Teşekkür ederim.
   Botoks dünyada 1989 yılından beri tıbbi alanda kullanılan 2000’li yılların başından beride en çok uygulanan ameliyatsız kozmetik işlem oldu ve çığ gibi büyüyerek ve yayılarak devam ediyor. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/#Botox_dunyada_ne_zamandan_beri_kullanilmaktadir yazıma göz atabilirsiniz.
   Sizin sorunuza gelince botoks 5-6 ay gibi düzenli aralıklarla tekrar edilirse daha sık yapılmazsa direnç gelişim sorunlarıyla pek karşılaşılmadan, etkisinde verim problemleri yaşamadan, sistemik bir başka soruna neden olduğu da gösterilmediği için uzun yıllar boyunca yapılmasında bir sakınca yoktur.

 23. Merhaba hocam,

  Yaklaşık 5 ay önce bir botoks yaptırdım. Alnımda iğnenin girdiği her nokta ciddi anlamda şişti. Ve botoks etki göstermedi. 5 aydan sonra geçen hafta tekrar farklı bir doktora hep alın hem masseter botoksu yaptırdım. Çenem çok ciddi anlamda şişti ve inecek gibi de değil. Alnım da aynı şekilde şişti ama indi. Fakat botoks tutmuyor. Bunun sebebi ne olabilir. Doktor bugün kontrole gittiğimde 1 doz daha yaptı alnıma yine aynı şekilde şişti ancak hiçbir tutma belirtisi yok. Açıkçası endişelenmeye başladım.

  1. Bahsettiğiniz gibi iki kez üst üste benzer şekilde aynı ilaçla (Botox – Dysport) etkisizlik görülmesi botoks direncinden bahsedilmesine neden olabilir. O nedenle bir yıla yakın bir süre botoks yaptırmamalı ve bir sonraki ilaç farklı botoks marka tercih edilmelidir. Ancak sizin şişlikler bana ucuz metal alerjisi (Nikel alerjisi) olduğunuzu düşündürdü.

  2. Merhaba, bu yazdığınız sorunun aynısını şu anda ben de yaşıyorum. Botox’tan yaklaşık 10-15 gün sonra ışığa bakınca sağ gözümde hafif düşme ile başladı, sonra düşme bitti. Bu defa da yine aydınlık ve ışıklı ortamdauzağa bskarken çitf görme başladı.Uzağa bakınca ve araba kullanırken, bir yere odaklanınca çift görüyorum. Doktor, gayet kaba bir şekilde, kendisinden kaynaklı olmadığını döyledi. Göz doktoruna gittim. Görme ile ilgili bir sorunum yokmuş.Kas etkilenmiş dedi. Perişan bir haldeyim. Kalıcı olur mu diye çok korkuyorum. Lütfen sizin durumunuz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Ne kadar sürdü, geçti mi?Geçmesi için ne kullandınız?Bu ülkede kime güveneceğimizi şaşırdık. Kimse yaptığı hatanın arkasında durmuyor. Aynı doktor ağız çevresini de mahfettti, sıvı alırken ve yemek yerken herşey dışarıya akıyor, ağız yamuldu ce konuşma şekli de değişti, şu anda göz sorunundan ağızındaki sorunları düşünmüyorum bile..

 24. Merhaba hocam dün ilk kez kaz ayağı botoksu yaptırdım, göz çevreme yağlı bakım ürünleri ve serumlar kullanmamda bir sakınca var mı etkisini azaltır mı? Bakım rutinime aynı şekilde devam edebilir miyim?

  1. Botoks sonrası botoks uygulama bölgelerine bir hafta süreyle baskı ve masaj yapmayınız. İlaç başka kas gruplarına ulaşırsa istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Temasta ve makyajda sorun yok. Basınç olmamalı.

 25. Merhaba, dün botoks işlemi yaptırdım,ama dişimden dolayı antibiyotik (cipro) kullanmam gerekiyor, Ne zaman başlamalıyım?, bir hafta sonra başlasam daha iyi olur mu? ,teşekkür ederim

  1. Antibiyotik kullanımının botoks ile bir ilişkisi yoktur. Bırakmak veya ara vermek zorunda değilsiniz.

  2. Merhaba yaklaşık bir buçuk ay önce göz çevresine botoks yaptırdım.Yaptırdığımın ertesi günü bir nedenden dolayı çok ağladım ve daha sonrasında göz altımda torbalanmalar oldu. Acaba ağlamam torbalanma sebebimidir.? Botoksun etkisi geçince torbalar da geçer mi yoksa kalıcı birşey olmuş olabilir mi?Çok teşekkürler…

   1. Probleminiz botoks etkisi geçtikçe azalacaktır.
    Daha önce göz altı ışık dolgunuz varsa ve biraz fazla ise veya göz altı torbanız fazla ise veya göz altı hacim sorunlarınız belirgin ise botoksa bağlı artmış olabilir. O nedenle botoks etkisi geçtiğinde şu anda ki sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

 26. merhaba 5 gün önce üst dudağıma botoks yaptırdım dişetlerimin daha az görünmesi için ama rahat gülemiyorum şu an kas kasılıyormuş gibi garip bir his oluyor ve çok sahte bir gülümseme ifadesi oluşuyor, bu zamanla azalır mı acaba?

  1. Diş etlerinin görünmemesi için yapılan Botoks uygulamasını ilk kez yaptırdıysanız alışana kadar bahsettiğiniz sorunları yaşamanız normaldir. Biliyorsunuz botoks 4-7 günde etki etmeye başlar ve sonrasında etkisi oturur. Başlangıçta dalgalanmalar olması normaldir. Doktorunuz sizi kontrole çağırmıştır. Birinci ay dolmadan kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

   1. İyi günler hocam. tüm yorumlara baktım ancak yaşadığım sorunu 1 kişide görebildim. daha önce alın bölgesi için botox uygulaması yaptırmıltım. uygulama esnasında mide bulantısı, terleme, yavaş konuşma, sinir uçlarının karıncalanması, konuşmada yavaşlama ve bilinç bulanıklığı yaşadım. uygulama tam anlamıyla tutmadı ve ilerleyen zamanda botoks olan bölgelerde bazen ufak şişlikler ve yer değiştirmeler hissettim. bu baygınlık hissinin bir benzerini de implant tedavisinde yaşadım. bunların nedeni ne olabilir.

    1. Bahsettiğiniz durum ilaca değil sizin iğne ile ilgili psikolojik ve nörolojik hassasiyetinize bağlı gibi görünüyor. Botoks bahsettiğiniz sorunlara ve şikayetlere neden olamaz.

 27. Merhaba ben üçgün önce botoks yaptırdım ikinci gün vucudumun heryerin karıncalanma ağzında kuruluk başladı başımdada ağrı var alerji gibi benim bazı ilaçlara karşı alerjimde var ve endişeleniyorum bu geçicimi yoksa sürekli böylemi olacak neyapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

  1. BU durumunuzdan öncelikle doktorunuzun haberi olması gerektiğini söyleyerek söze başlayayım.
   Yazdıklarınıza istinaden de fikirlerini söyleyeyim; Öncelikle botoksun sistemik bir alerjik reaksiyona 1/300,000 oranında görülebileceği söylenmektedir.
   2 gün sonra ortaya çıkan reaksiyonlar yani sizin karıncalanma şikayetiniz bir alerji belirtisi değildir. Cilt kuruluğu sorununuz olabilir.
   Ağız kuruluğu şikayetiniz; çene botoksu, masseter botoksu uygulanmışsa olabilir. İlaç kas içine değil tükrük bezine yapılmışsa ağız kuruluğu olur. Onun dışında olmaz.
   Baş ağrısı da alın botoksu sonrası 1 haftaya kadar nadiren görülebilir. Ağrı kesicilerden fayda görebilirsiniz.
   Mutlaka doktorunuza ulaşmalısınız ve kontrollerinize gitmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 28. Merhaba 2 hafta önce alın ve giz çevresine botoks yaptırdım ve halen geçmeyen şiddetli bir baş ağrım agirlik hissi var göz kapağı dusuklugum vardı ama sanki daha çok düştü şişmiş bir hal aldı göz kapağı açıp kaparken bile ağrı ve ağırlık hissediyorum bu normal mi ne yapılabilinir geçici mi?

  1. Botoks sonrası ağırlık hissi normaldir. Alnınıza birisi oturmuş gibi gelir. Göz kapaklarında öncesinde düşüklük varsa bu durum gözden kaçarsa botoks sonrası üst göz kapaklarının düşüklüğü belirginleşir. Ayrıca nadiren de olsa genelde bir hafta süren baş ağrısına neden olabilir. Ağrı kesiciler işe yarayabilir. Ancak bu baş ağrısı fazla uzamaz ve 2-3 hafta içinde geçer.

 29. Merhabalar hocam 4 gün önce botoks yaptırdım alın kaş ortası kaz ayağı ilk defa yaptım bugün fakrttim ki kaslarim dökülüyor hemde ikiside çok korktum botoks etkisi var mi sizce bunda . Kaşimin tam botoks yapildigi baş kısmı seyreklesmis:( lütfen cevap verin

  1. Botoks etkisi biliyorsunuz 4-7 günde ortaya çıkar. Kasları gevşeterek etkili olur. Kıl köklerine de kasları gevşettiği için daha fazla kan gitmesini sağlayıcı bir etkisi vardır. O nedenle botoks saç veya kıl dökülmesine neden olamaz. Sizin başka bir sorununuz olabilir. Geçmiş olsun.

 30. Merhaba
  Hocam ben alın ve kaş bölgesine botoks yaptırdım ilk 20 gün çok iyi sonra tek kaş etkisi geçti gibi . Bunun sinüzit ve wix burun sprey alakası olabilir mi

  1. Botoks etkisinin oturması 3 hafta alır bazen. İlk bir ay içinde de sıkıntıların düzeltilmesi ek dozların yapılması mümkündür. O nedenle botoksunuzu yapan doktorunuza kontrol için gidebilir ek dozlarınızı yaptırabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların olumsuz bir yan etkisi yoktur. Botoks dozunuz yeterli gelmemiş.

 31. Merhaba 20gün önce kaş arama botoks yaptırdım dün kontrolde biraz daha uygulandı bu sabah kaşlarımı makyaj nedeniyle baskılı silmek zorunda kaldım şimdilik bir sorun yok ilerde olurmu botoksun tutmasını engellermi

  1. Botoks yapılan noktalara baskı uygulaması özellikle bir hafta içinde ilacın yerinin değişmesine ve başka kas gruplarının etkilenmesiyle istenmeyen -kaş/göz kapağı düşüklüğü gibi- etkilere neden olur. Dikkat etmeniz gereken bir konudur. Etki süresiyle alakalı değildir.

 32. Merhaba, 5 ay önce botoks yaptırdım çok hafif etkisi var hala fakat iki haftadır sağ gözümde sürekli seğirme var aceba botoks la ilgili olabilir mi? İlk defa yaptırdım 49 yaşındayım, Öncesinde hiç bir sorun yaşamadım botoks la ilgili

  1. Botoks etkisi nadiren 5 ayı geçer ve 6 aya kadar uzayabilir. 5. ayda ki göz seğirmesi botoksa bağlı değildir.

 33. Merhaba Murat Bey;
  1 hafta once asiri dis sikmalarima cozum olmasi icin masseter kasina botoz yaptirdim. Bugun grip semptomlarina benzer vucut agrisi olustu. Sirtim belim kollarim be basim ayni gripte yasandigi gibi agriyor. Botox un uygulama yerlerinde ve kulagimda da arada sirada zonklama oluyor. Yurtsisinda yasiyorum. Covid asimiz ilk dozunu almis olmama ragmen acaba covid mi oldum diye bugun test yaptirdim. Sonuc negative. Botox un biyle bir yan etkisi mevcut mudur?
  Cok tesekkurler

  1. Siz aslında cevabınızı vermişsiniz. Grip olmuşsunuz. Geçmiş olsun. Botoks grip etkileri yaratmaz. Merak etmeyin.

 34. Merhabalar
  Ben 13 Martta masseter botox yaptırdım.Malesef gülme asimetrisi oluştu.Sizin danışanlarınıza yazdığınız bilgileri okuyarak muscoril kas gevşetici ilacı kullandım ama hala bi azalma olmadı.İlacı ne kadar zamana kadar kullanmam gerekiyor yada bu ilacın kremini alıp yüzüme sürsem daha mı etkili olur rica etsem yardımcı olurmusunuz bi an önce yüzümdeki botoxtan kurtulmak istiyorum çok kötü bi gülüşüm oldu çok mutsuzum

  1. Çok geçmiş olsun. İlacı uzun süre kullanmanız olmaz. Uyku da yapar. Sakız çiğneyebilirsiniz. Biliyorsunuz masseter kası botoks sorunlarının ek botoks uygulamalarıyla tedavisi maalesef yok. Üzülerek “Zaman ihtiyacınız var” demen zorundayım.

    1. Botoks uygulaması sonrası kalıcı değil geçici gülüş sorunları olabilir. En erken 2 ortalama 4 en fazla 6 ay içinde tüm etkiler tamamen geçecektir.

    2. Merhabalar ben de de gülme sorunu oldu. Sizin gülüşünüz eski haline döndü mü? Bir de sarkma oldu mu? Teşekkürler

 35. Merhaba, annem 65 yasinda ayaklarinda uzun yillardir kronik egzamasi vardi, alin ve goz cevresi botoksu yaptirdiktan sonra ayaklari sulu ve kasintili acik yaralar haline geldi ve kol ve bacaklarinda da kasintili dokuntuler olustu.. Cok korkuyorum zira ben önayak oldum yaptirmasi icin, botoksun bu durumla alakasi var midir

  1. Çok geçmiş olsun. Botoks enjekte edildiği noktadan 0,5 veya 1 cm çapında kas doku veya ter bezi yoksa etkisi olmayan ve bu noktadan daha öteye gidemeyen bir ilaçtır. Annenizin dermatolojik sorunlarında artış yapamaz. Annenizi bir dermatoloğa götürmeniz daha doğru olur.

   1. Merhabalar hocam. Benim burnuma botox yapıldı. Ama şu anda berbat hissediyorum. Buhara tutmak botoxun etkisini azaltır mı. 4. Günündeyim. Botoxun kas değiştirmesi farklı alanları etkilemesi yan etki olarak olur mu? Teşekkür ederim kolay gelsin

    1. Botoks ilk kez yaptırdıysanız etkisinin başlaması sırasında (4-7 gün) kas hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı baskı zamanla alışacağınız bir his olur. Buhar uygulaması botoks etkisini geçirmez. Burun botoks etkisini azaltacak pek fazla bir hareket yok. Ara ara kas gevşetici ilaç kullanmak etki süresini kısalta bilir. Zaman için de bu etki sizi şu andaki kadar rahatsız etmeyecektir.

     1. Doktor Bey benim de burnuma botoks yapıldı aşırı pişmanım burun deliğim yukarı kalkmasın diye yapıldı ama hem daha çok aşırı sol çapraza doğru açılıyor hem de gülüşüm çok Bozuldu kalıcı bişey kalmaz dimi ne zaman düzelmey başlar

     2. Botoks hangi bölgeye yapılırsa yapılsın tüm etkileri geçicidir. Botoksun kalıcı bir etkisi yoktur. Ancak siz belirgin bir asimetriden bahsediyorsunuz sanki. Eğer işlemin üzerinden 1 aydan az bir zaman geçmiş ise doktorunuz ek dozlarla bu asimetriyi azaltabilir veya Ankara’da iseniz 03124482361 numaralı telefondan randevu alabiliriniz.

    2. Merve Hanım şu anda ne durumdasınız benim de burnuma botoks yapıldı bir daha asla burnuma botoks yaptırmam gülüşüm çok bozuldu gülünc güzelleşeceğime çok çirkin oluyorum sol burun deliğim havaya aşırı kalkıyor ve dudağım dümdüz çok tuhaf kukla gibi oluyor gülerken ağzımı burnumu sıkıca kapıyorum rezil ettim kendimi

   2. Merhaba botox yaptırdım uyşturmak için ilaç sürdüler o da cildimdr hafif kabarıklık ve kırmızılık yaptı ne yapmam gerekir

    1. Anestezik krem alerjisi sık görülür. Doktorunuz bir şeyler önermiş olabilir. Değilse çok hafif nemlendirici veya skatrizan kremler işe yarar. Eğer bir şey süremezseniz de en fazla 2-3 gün içinde geçecektir. Güneşten korunmanız daha önemlidir.
     Geçmiş olsun.

 36. Merhabalar,

  Öncelikle her soruya içtenlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler, harikasınız. 21 Nisan’da masseter botoks yaptırdım. Doktorum 2-3 gün spor yapmamamın yeterli olacağını söylemişti. Bu nedenle dün (24 Nisan) yarım saatlik HITT ve kardio egzersizi yaptım. Sizce spor yapmam problem teşkil eder mi botoksum için? Bir de ne kadar süre sırt üstü uyumalıyım? Umarım cevap verirsiniz, şimdiden çok teşekkürler.

  Sağlıklı günler

  1. Botoksun spor ile ilişkisi direk olarak yok. Sorun; botoks ilacının enjekte edildiği hedef kas grubunun dışında istenmeyen kaslara yer değiştirmesidir. O nedenle botoks sonrası spor ve özellikle enjeksiyon bölgelerine baskı uygulanması 1 hafta süreyle engellenmelidir. Siz spor yapabilirsiniz. Botoks yapılan yerlere baskı uygulamayın yeter.
   Sağlıkla kalın.

 37. Merhaba. Hocam ben bir ay önce botoks yaptırdım. İki hafta sonra çift görmeye başladım. Bu durum beni oldukça üzüyor. Bunun için önerileriniz ihtiyacım var. Sevgiler.

  1. Çok geçmiş olsun. Botoks sonrası çift görme sorunu çok nadir meydana gelen geçici bir problemdir. Botoks yapılalı bir ay olmuş etkisi azaldıkça rahatsızlığınız da giderek azalacaktır. Botoksa bağlı göz kapağı düşüklüğünde önerdiğimiz göz damlalarını deneyebilirsiniz. Botoks etkisini azalttığını düşündüğümüz kas gevşetici ilaçları bir hafta gibi kullanabilirsiniz. Onun dışında da çok fazla bir önerim maalesef olamayacak. Tekrar geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

  2. Sevil hanım botoks sonrası iki hafta geçti sizin gibi çift görüyorum sizi ne zaman geçti yada geçti mi lütfen bana yazın çok endişeliyim

 38. Merhaba,

  1 hafta önce migren botoksu yaptırdım. Doktorum “trapezlere yapılan enjeksiyon boynunu tutmanda zorluk yaşatabilir ama hissetmeyebilirsin de” demişti. Dün iş yaparken kafamı hafif eğdiğimde ense kökümde ağrı oluştuğunu(kas ağrısı) boyun kaslarımın yorulduğunu farkettim. Trapezlere yapılan enjeksiyonla ilgisi var mıdır? (Boyundaki çizgiler için de botox yaptırmıştım Aralık başında, etkisi tam geçmedi, boyun bantlarım eskisi gibi gergin ve belirgin değil hala) Eğer boyun kaslarımın paralize olmasından kaynaklanıyorsa buna yapabileceğim bir şey var mı?

  1. Öncelikle Aralık ayında yaptırdığınız botoksun etkisi tamamen geçmiştir. 5 ay olmuş. O nedenle boyun kaslarınız normal gücündedir.
   Trapez kasınıza kapılan botoks dozu önemli ama başınızı tutamayacağınız dozlar pek mümkün değil. Çok kuvvetli bir kastır. Boyun kaslarına yapıldığı zaman biraz yataktan kalkarken bazen sorunlar meydana gelir o da boyunda ki platysma kasının gücünün azlığındandır. Sizin ensede hissettiğiniz ağrı muhtemel botoks kaynaklı değil iğnenin hasarına bağlıdır. Ancak siz yine de kontrole gittiğinizde doktorunuza durumu anlatmalısınız. Ayrıca bu bölgede botoks etkisini azaltmak çok mümkün değil dediğiniz gibi.

   1. Merhaba hocam. Kazayaklarıma, kaş arasına ve alnıma botoks yaptırdıktan yaklaşık 1 – 1.5 ay sonra göz şakaklarda çökme meydana geldi. Bu duruma ne sebep olmus olabilir.?

    1. Merhaba benmde yapılan botokstan sonra şakaklarda çökme oldu diş çok sıkıyorum internette okuduğumda bundan da oalbileceği yazıyo iki alnımın kenarında damar gibi şişlik oldu çökmeler botoksun etkisi geçtiğinde düzelir mi

  2. Bendede aynısı oldu ve ben bugün 10. Gün ben kafamı tutamıyorum kafa kasımı kullanamıyorum resmen sizde bu süreç nasıldı 🙁

 39. Merhaba hocam 3 ay önce maseter botoks yaptırdım. Zaten ovel yapıda bir yüzüm vardı yüzümde incelme oldu ve çok rahatsızım bu durumdan gören herkes aa noldu nasıl Zayıfladın diyor ve hoş bir görüntü oluşmadı. Yüzüm eski halini alır mı acaba. Birde magnezyum b6 kas gevşetici gibi ilaçlar almaya başladım botoksun etkiisni kaybetmesi adına. Sürekli sakız çiğneyip maalesef dişimi sıkıyorım çünkü eski halimi istiyorum. Çok endişeliyim eskisi olmayacak ve yüzümün çöküntüsü kalıcı olacak diye . Lütfen dönüş yaparmısmız

  1. Masseter botoksu sizinde dediğiniz gibi yüzün yanlardan incelmesini sağlayan bir etkiye sahiptir. Masseter botoksunun etki süresi de 4 ay maksimum 6 aydır. Bu süre sonunda mutlaka eski halinize mutlaka dönersiniz. Endişeniz olmasın. Geçmiş olsun.

 40. Hocam merhabalar. Geçen hafta ilk defa alın botoksu yaptırdım. Ama ağrı eşiğim düşük olduğundan ötürü işlem sırasında bayıldım. Kaz ayaklarıma yapamadan işlerimi yarıda bıraktık. Ama şu an 1 haftadır inanılmaz bir baş ağrısı söz konusu. Nörolojiye kadar muayene oldum, botokstan oluşabileceğini düşünmediğim için. Çünkü ağrılarım çok şiddetli, uykudan uyandıracak cinsten. Bu ağrılar ne zaman geçer? İlaç kullanmama rağmen herhangi bir sonuca varamıyorum.

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Botoksa bağlı baş ağrıları enjeksiyonu takip eden bir iki gün içinde başlar ve genelde bir hafta içinde geçer. Nadir görülen bir durumdur. Ağrı kesicilere cevap verir.
   Siz işlem sırasında bayılmışsınız. Kan şekeri veya tansiyon değişiklikleri bu durumlara neden olabilir.
   Doktorunuz size ağrı kesici önermiş fayda etmemiş. Tansiyon probleminiz olabilir. Takip eder bu yönde de bir değerlendirme yaparsanız iyi olur.

 41. İlk botoxumda hic bir acı çekmemişken bir yıl sonra yaptırdığım ikinci işlemde iğne yerlerinde cok aci hissettim ve ikinci gün hala acı ve iğne yerlerindeki lokal sislikler devam ediyor nedendir . Tesekkur ederim

  1. İğneli işlemlerde bazen iğnelere dahi bir hassasiyet gelişebilir.
   Sizin rahatsızlığınız botokstan ziyade iğneye karşı bir reaksiyon gibi. Ucuz metal alerjisi denilen Nikel alerjisi durumunuz olabilir.
   Yada enjeksiyon yerlerini temizlemek için kullanılan solüsyona karşı bir hassasiyet gelişmiş olabilir.
   Önerim hangi durum olursa olsun; baskı uygulamamanız ve hala rahatsızlığınız devam ediyorsa majezik gibi bir antienflamatuar ilaç almanızdır. Bayram sonrasına sarkan şikayetiniz olursa da doktorunuza ulaşarak durumdan haberdar edebilirsiniz.

 42. Meerhabalar 12 gün öncesi gozcevreme ve alın bölgeme botox ve yanında kaş kaldırma işlemi yapıldı 9. Günden sonra gözlerimde alın ve bütün çevremde kaşıntı ve görme bozukluğu oluştu. Yaptırdığım yer botoxa bağlı alerjik reaksiyon gösterdiğini 1 tane avil ampul yaptırmak gerektiğini ve geçeceğini söyledi ama kalıntılarım ve görme sorunum hala devam ediyor. Gozlerimi kaybedeceğiz diye korkuyorum artık çok endişeliyim bu sorunlarım geçer mi gözlerime herhangi birşey olur mu geçmesi için napmam lazım hocam çok kötü durumdayım psikolojik olarak büyük korku endişe yaşıyorum

  1. Çok geçmiş olsun. Kaş kaldırma işlemi cerrahi olarak mı yapıldı yoksa botoks ile mi yapıldı bunu belirtmemiş olsanız da botoks ile yapıldığını düşünerek sorunuzu cevaplayayım. Bu sorunlar botoks alerjisi değil botoksun kendisine bağlı sorunlar gibi görünüyor. Öncelikle botoks etkilerinin hepsi geçicidir. Görme kusuru şaşılık benzeri bir durum şeklindeyse, kaşıntı göz kuruluğu şeklindeyse botoksun enjekte edildiği yerden başka kas gruplarını etkileyecek şekilde yer değiştirmesinden kaynaklanmış olabilir. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoksa_bagli_goz_kapagi_dusuklugu_icin_onerilen_goz_damlasi_hangisidir yukarıda anlatmaya çalıştığım göz damlası size şikayetlerinizin azalmasında yardımcı olabilir.

   1. Hocam öncelikle soruma cevap verip yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Ewet kaş kaldırmada Vitaminli botox ile yapıldı. 3.gun oldu şikayetlerime hastahanede 2 adet avil ampul yapıldı. Buna rağmen kaşıntım ve görme problemim hala devam ediyor. Bu problemlerinin artmasından ve gözüme bir zarar gelmesinden çok korkuyorum. Damla ile bu sorunlarım tamemen geçer mi ve bu sorunlarımın geçmesi ne kadar zaman alır. Çok üzgün endişeli ve korkuyorum hocam

    1. Yaşadığınız tüm sorunlar botoks alerjisi değil botoks ilacının yer değiştirip göz kası ve göz yaşı bezini etkilemesinden kaynaklıdır ve tamamen geçecektir. Önerdiğim göz damlası sorunlarınızın azalmasında yardımcı olabileceği bilinen tek ilaçtır. Geçmiş olsun.

 43. Hocam sizin de dediğiniz gibi görme sorunum şaşilik ve bulanık görme şeklinde. Botox in enjekte edildiği yerden başka kas gruplarını etkileyecek şekilde yer değiştirmesinden kaynaklanmış olabilir dediniz. Bu ciddi bir problem midir çok endişeliyim göz damlaları ile geçer mi bu sorun.

  1. Ben 29.01 alnima Ve göz cevreme Botox yapdirdim. Kafa agrisi, bas dönmesi, migde bulantisi, göz tansiyonu 27 cikdi, gözlerimdeki bütün kaslar agriyor. Yukari asa bakdigimda basim felaket dönüyor. Basim Okadar agriyorki ilaclar bile gecirmiyor. Boynum hergün tutulmus gibi Kafami bile artik tasiyamiyorum, kalbim yerinden cikacak gibi. Tam 5 ay oldu Ve hala devam ediyor.

   1. Çok geçmiş olsun. Ancak sorunlarınızın botoksa bağlı olması pek mümkün gibi görünmüyor. Göz içi sorunlarınız varmış gibi. Mutlaka bir göz doktoruna, mümkün ise bir üniversite hastanesinin göz bölümüne gitmelisiniz.
    Botoks etkisi biliyorsunuz ortalama 4 ay sürer. Etkileri de giderek azalır.

   2. Aynı sorunlar bende de mevcut.beyin emari,omurga emari, göz emari çektirdim,bir şey çıkmadı.Kalp atışlarım için kardiyoloji ye gittim yine bir şey çıkmadı.Botoxtan sonra yaşadığım bu sorunlar beni çok yıprattı.Aysel hanım şu anda ne durumdasiniz? inşallah her şey yoluna girmiştir..

 44. Merhaba 18 ay önce alın ,kaş arası ,göz çevresi botoxu yaptırdım. botoxton 2 ay sonra sağ kaş bölgemden göz üstüme doğru soğukluk hissi burun kuruluğu oldu ve geçmiyor botox böyle bir soruna neden olurmu?ve botox sorunları kalıcı olabilirmi?

  1. Sizin de belirttiğiniz gibi botoksun hiçbir etkisi buna yan etkileri de dahildir; kalıcı değildir. Bölgesel soğukluk ve burun kuruluğu gibi yan etkileri de yoktur. Başka nörolojik sorunlarınız olabilir. Geçmiş olsun.

  2. Suna hanım aynı sorunları yaşıyorum.Sorunlarınız hala devam ediyor mu.Benim de botokstan bir ay sonra başladı ve hala devam ediyor.Benimle iletişime geçebilir misinizDoktor bey bu botokstan değilse enjeksiyona bağlı olsbilir mi

 45. Merhaba hocam botoks yaptıralı bugün tam 3 gün oldu alın çizgilerim botoks öncesi düz iken şimdi dalgalı gibi oldu ve kaşlarımı kaldırdığım da böyle bir baskı gibi birşey hissediyorum ben alnım hiç kırışmayacak diye beklerken dalgalı bir görüntüyle karşı karşıyayım iki hafta sonra kontrol demişti doktor o zamana kadar düzelme ihtimali var mı yoksa doktor yine botoksla mı müdahele edecektir endişeliyim kısaca görüşünüz nedir birde aynı gün masseter botoks yaptırdım etkisini ne zaman gösterir acaba hala diş sıkmaya devam ediyorum ve son olarakta hocam görüntüde masseter botoksu ne zaman farketmeye başlarım yüzün incelmesi konusunda.

  1. Botoksun etkisi doktorunuz da size söylemiştir 4-7 günde başlar. 30 günden önce de kontrol için doktorunuz ile görüştüğünüzde gerekirse ek dozlarınızı yapar. 3. günde alında hissettiğiniz dalgalanma ve baskı çok normaldir. Anormal bir durum olmadığını söylemek isterim.
   Bu rahatsızlığı geçirmek için ek bir işlem özellikle baskı uygulamayınız.
   Mutlaka doktorunuzun kontrolüne gidiniz.
   Sağlıkla kalın.

    1. Rica ederim. Botoks etkisi biliyorsunuz 4-7 günde başlar ve bir aya kadar oturur. Yeterli dozlarda yapılmış ise bu süre aralığında etkiyi görürsünüz.
     Sağlıkla kalın.

     1. Yeniden merhaba hocam, geçtiğimiz cuma 2.hafta kontrolüne gittim masseter botoks yapılmıştı ve ben hala diş sıkmaya devam ediyordum bunu kontrolde dile getirdim doktorum tekrardan tek bir yerden botoks uyguladı her iki taraf içinde ve ilk gittiğimde de tek bir yerden uygulama yapmıştı araştırdığım kadarıyla 3 noktadan uygulama yapılıyor. Sorum şu hocam bu ikinci doz uygulama üzerinden 3 gün geçti beklemeliyim etkisini görür müyüm yoksa farklı bir doktora mı gitmeliyim. çok fazla uygulama olmasından ve oluşabilecek zararlardan da korkmuyor değilim. yol gösterirseniz sevinirim teşekkür ederim.

     2. Botoks sonrası bir aya kadar ek dozlar yapılabilir. Doktorunuz düşük doz yapmış olabilir. Tek nokta masseter kası için yeterli olmayabilir. Başka doktora bahsettiğim süre içinde gidebilirsiniz.
      Mutlaka durumunuzu da anlatın.
      Geçmiş olsun.

  1. Yaşlanmadan korunma uygulamaları için yaştan ziyade cilt sorunlarının seviyesi, hastanın güneş koruyucu kullanıp kullanmaması, genetik yatkınlıkları, sigara gibi alışkanlıkları öncelikle önemlidir.
   Bazı yazarlar yaşlanmanın doğumla başladığını söylerler.
   Size https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/ameliyatsiz-yuz-genclestirme-ankara/ sayfasında ayrıntılarıyla bahsettiğim ameliyatsız neler yapılabileceği hakkında yazdığım sayfayı okumanızı öneririm.
   Sağlıkla kalın.

 46. Merhaba 4 gün önce çene cerrahına botoks yaptırdım çene ağrısı ve diş sıkması çene ağrım çöktü aparat yapıldı ağrı geçmeyince botoks yapıldı ilaç kullanmayı bıraktım ama ağrım çok var özellikle çene ekleminde baş ağrısında var yan etki mi oldu yüzümde genel bir ağrı çene ekleminde buluşuyor yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Çene eklem ağrısı eklem içi sorunlarınızdan kaynaklı olabilir. Gece plağı ve çene botoksu diş sıkma eylemiyle dişlerinize zarar vermenize engel olan uygulamalardır. Yani botoks bir ağrı kesici değildir. Siz en ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz. Doktorunuz ile de kontrollerinizi aksatmayınız. Geçmiş olsun.

 47. Merhaba iyi günler dilerim benim bir sorum olacaktı. Migren botoksu yaptırdım dün bugün hafif tek taraflı baş ve göz ağrısı oluştu. Botoks sonrası böyle bir ağrı olması normal midir

  1. Botoks sonrası etki ortalama 4-7 gün içinde başlar ve 3 hafta civarında da maksimum seviyeye gelir. Botokstan bir gün sonra baş ağrısı olması nadiren botoks enjeksiyonu için kullanılan iğnelerin irritasyonundan daha çok da botoks dışı nedenlerden kaynaklanıyor diye düşünülmelidir.

 48. Merhaba 4 gün önce botoks yaptırdım dünden beri alnımda gerginlik var başım ağrıyor özellikle alın bölgem bu durum ne zaman geçer acaba

  1. Botoks etkisi de tam sizin dediğiniz gibi genellikle 4 gün sonra başlar ve alında gerginlik ve alnınıza biri basıyormuş gibi bir his yaratır. Baş ağrısı botoksa bağlı geçici bir etkidir. Genelde bir hafta içinde ortadan kalkar. Botoksun alında gerginlik hissi ise daha uzun sürer ancak alışırsınız. Sağlıkla kalın.

 49. Hocam Merhaba,
  Geçtiğimiz perşembe günü (27.05.2021)de Masseter Botoks yaptırdım. Masseter kaslarımda çok ciddi bir büyüme vardı. Dolayısıyla sanırım kaslara Dysport enjeksiyonu biraz fazla yapıldı. Bugün 5.günüm, ancak gülmede problem yaşıyorum. Gülümserken dudaklarım yanaklarıma doğru yayılmıyor ve bu etkiye çok üzüldüm. Artık medikal anlamda yaptırmam gereken bir uygulamaydı çünkü dişlerim diş sıkmaktan zarar görmeye başlamıştı. Ancak gülümsememe olan etkisi, gülümseyememek çok etkiledi beni. Tahmini olarak ne kadar sürede bu etkinin geçmesini bekleriz? Ben bunu azaltmak için ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  1. Gülümseme kası M. Rissorius etkilenmiş. O nedenle botoks etkisi geçene kadar rahatsızlığınız hafifleyerek düzelecektir. Kalıcı olmadığını biliyorsunuz. Bu durum botoks dozundan, botoksun olması gereken yerden biraz daha yukarı yer değiştirmesinden, enjeksiyon yapılan yerlere baskı uygulanmasından kaynaklanabilir. Kas gevşeticiler, sakız çiğnemek botoks etkisini azaltabilir ve etki süresini kısaltabilir diye tavsiyede bulunabilirim. Çok fazla da seçeneğiniz maalesef yok.

   1. Orhan Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Zannedersem Masseter Botoksta bu maalesef karşılaşılabilen bir durum.. Yanaklara, özellikle gülümseme kaslarına masaj yapmak botoksun erimesinde işe yarar mı? Yüz masajımı önerir misiniz?

    1. Masaj botoksun etkisini azaltmada işe yaramaz.
     İlk 1 hafta içinde istenmeyen kasların etkilenmesine neden olarak sorun ihtimalini artırır.

  2. Merhabalar hocam, 4 gün önce masseter botoks yaptırdım uyurken dişlerimi sıktığım için. Görüntüde önemlü bir sorun yoktu. Ama şimdi dişimi sıktığımda sağ taraf çok çok fazla şiş duruyor, gerçekten inanamadım. Bunun nedeni nedir acaba, çözümü ne olabilir? Sol tarafta herhangi bir sorun yok, sıkamıyorum da. Bilgilerini rica ederim, teşekkürler

   1. Doktorunuz ile mutlaka bir kontrol randevunuz vardır. O sizi muayene ederek ihtiyacınız varsa ek dozlar yaparak sorununuzu çözecektir.

  3. Merhaba,
   Ben de iki ay önce alın ve kaz ayaklarıma botoks yaptırdım.Asimetrik bir şekilde gülüyorum.sizin ki ne kadar surede geçti acaba?

 50. Merhabalar alin göz cevresi ve kaş ortasina botoks yaptirdim gözlerim şişdi görmüyecek duruma geldim şişkinlik neden oldu ve gidermi? Ne yapmam lazim ödem gibi

  1. Botoks sonrası gözlerde şişlik sık görülen bir sorun değildir. Özellikle iki taraflı ve görmeyi engelleyecek şekilde olmasına da pek anlam veremedim açıkcası. Sizi görmediğim için de kesin bir cavp vermekten kaçınıyorum. En doğru cevabı işlemi yapan doktorunuz verecektir. Geçmiş olsun.

 51. Merhaba iki gün önce massater botoks ve sakak ve göz çevreme botoks yaptırdım saçlarımı fönlü kullanıyorum ne kadar beklemem lazım fon cekmem icin , vede massater yaptırdığım gun sandviç yedim biraz sertti botoks yer değiştirir mi korkuyorum istemediğim bir yan etki ile karışılacağım icin ve de son olarak cipralex kullanıyorum botoks etkisinde sorun yaratır mi yeşil çay içiyorum ne kadar beklemem lazım bunlara devam etmem
  İcin makyaj yapmak temizlemek botoksun kayma tehlikesi kac gun ? Tesekkurler şimdiden

  1. Botoks sonrası;
   1- 1 hafta boyunca sıcak fön makinasını alnınıza yaklaştırmayın.
   2- Sert birşeyler çiğnemek, yemek masseter botoksunu etkielyemez.
   3- Masseter botoks yan etkisi o bölgeye uygulanacak basınç ile ortaya çıkabilir. Çene köşelerinize baskı uygulamayın.
   4- Cipralex botoks etki süresini olumsuz etkilemez.
   5- Yeşil çay kanı sulandırdığı için botoks öncesi önermiyoruz. Sonrası için içmenizde bir sakınca yok.
   6- Botoks sonrası Makyaj yapmak sorun olmaz. Baskı ve masaj sorun olur.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 52. Merhaba ben massater botok yaptırdım kas üzeri alın ve sakaklarada salı günü yapılmıştı işlem
  Fakat evde tadilat var eğilip kalkıyorum spor yapıyorum bu eğilme botoksun yer değiştirmesi durumuna ne kadar süre dikkate etmem
  Lazım botoks ne zaman oturur ? Sürekli bu sekilde dikkatli olmak gerekiyor mu

  1. Bu bilgileri doktorunuz size vermiştir ancak ben tekrar belirteyim. 4-7 gün botoks etkisinin ortaya çıkma süresi. Botoks yapılan yerlere baskı uygulamadığınız sürece bir sorun oluşmaz. Geçmiş olsun.

 53. Merhabalar hocam. Ben 2 ay önce botoks yaptırdım ama antikor olustuğu için tutmadı yazılarınızı okudum çok faydalı teşekkur ederim size.Hocam mezobotoks yaptırmış olsam azcık kırışıklıklar toparlar mı ?

  1. İki botoks uygulaması arasında en az 5 ay olursa hemen her botoksunuzdan maksimum verimi alırsınız.

 54. Merhaba benim 1 sene olucak botoks yaptıralı ve gözaltrlarımda ödem gbi şişlik oldu doktor gecer dedi gecmedi yarı yarıya azaldı ve daha önce asla torba yoktu bunu cok iyi biliyorum cünkü yaptırdgm gün şişti pek belli olmuyor ama rahatsız oluyorum nasıl olurda gecmez ve bunun için nasıl yol izlemeliyim hatta iki kaş üstümde de şişlik var

  1. Botoks etkisi kalıcı değildir.
   Göz altında kırışıklıklar artmışsa, hacim kaybı belirginse, göz çevresine yapılan botoks SOOF denilen hepimizde de olan zamanla aşağı yer değiştiren yapıyı belirginleştirir. Sizi rahatsız eden de bu yapı. Ancak bu zaman içinde oluştuğu için maalesef siz fark edememiş olabilirsiniz.
   Alında ki şişlikler de kemik yapının yükseklikleri olabilir.
   Eğer kilo kaybınız olduysa bu rahatsızlıklarınızın belirginleşmesi daha kolay olmuştur.
   Kısacası doktorunuzun dediği gibi rahatsızlıklarınız maalesef botoksa bağlı değil.

 55. Selam hocam 2 hafta önce botoks yaptırdım düzenli olarak her sene yaptırmama rağmen bu defa sağ gözümü kısamıyorum. sol gözüm tamamen normal iken bu durum bir asimetri oluşturdu. kısamadığım göz altımda şişlik mevcut. gözümün alt kısmı botoks etkisiyle kasılıyor. bu durumu düzeltebilir miyiz? öneriniz nedir? çok teşekkürler

  1. Botoks işlemi sonrası biliyorsunuz 3-4 hafta içinde rütuş yapılabilir ve gerekiyorsa ek dozlar yapılabilir. Doktorunuz sizi görüp ek dozlar gerekiyorsa durumunuzu düzeltecek rütuşları yapacaktır.
   Sağlıkla kalın.

 56. hocam merhaba,
  Maaseter botoksu yaptırdıktan 2 gün sora göz kapağım ve yanağım aşağı düştü.Etkisi ne zaman geçer .Yanağın aşağı doğru düşmesi masseter botoks sonrası normal midir.?

  1. Masseter botoksu sonrası göz kapağı ve yanakta değişiklik ve etkilenme olması olağan bir durum değildir. Alın ve göz çevresine de botoks yapılmış ve göz kapağı olumsuz etkilenmiş olabilir. Bu etkiler normal botoks etki süresi boyunca azalarak devam edecektir. Botoks etkisini azaltacak ilaçlar göz için kullanılabilirken diğer bölgeler için maalesef çok açık ve net etkisini azaltan ilaçlardan bahsedilememektedir.
   https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoksa_bagli_goz_kapagi_dusuklugu_icin_onerilen_goz_damlasi_hangisidir faydalı olabilir.

   1. Masseter botoks Şakak kısmına da yapıldı , yanak ve göz düşmesi bundan kaynaklanabilir mi..Bundan kaynaklanıyorsa yüz düşmesi zamanla geçer mi

    1. Şakak bölgesine yapılması ve botoksun buradan yer değiştirmesi sonucu olmuş anlaşılan. Doktorunuzun da bu durumdan haberi olmalı.
     Botoks etkilerinin tamamı geçicidir. Kalıcı bir etkisi yoktur.

     1. Kıymetli hocam. Alakanız ve bilgi paylaşımınız için şükranlarımı sunuyorum. Masseter e masport sonrası risorius kasım bilateral ve asimetrik etkilendi. Söylediğiniz gibi magnezyum ve kas gevşetici almam süre anlamında belirgin hızlandırma yaşatır mı? Dermapen, ya da yüzüme hacamat gibi yöntemlerin bu durumdan kurtulmak için etkisi katkısı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

     2. Kas gevşetici ilaçlar dışında sorduğunuz yöntemlerin faydası olamaz.
      Geçmiş olsun.

 57. Merhaba hocam, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. 11 gün önce masseter botox yaptırdım. Çene yanlarında yumrular oluştu. Gülüşümün simetrisi bozuldu. Yanaklarımda şişlikler oluştu. Ve çenem sürekli ağrıyor. Henüz kontrolüme gitmedim. Ama gülüşümün bozulması beni çok üzdü. Bunlar düzelir mi. Ne yapmam gerekir. Yardımcı okursanız çok sevinirim. Tekrar teşekkürler

  1. Masseter botoksu sonrası çene köşelerinde yumrular olması normal. Kontrol de ek dozlarla o şişlikler düzeltilecektir.
   Gülme sorunu ise istenmeyen bir durum. Rissorius denilen gülümseme kasınız etkilenmişse bu sorunlar oluşur. Net bir tedavisi maalsef yok. Botoks etkisinin geçmesini beklemniz gerekiyor.
   Çene eklemi ağrısı botoks ile ilgili olamaz. Botoks çene eklem ağrısını geçirmez. Ancak sonradan ağrı oluşmuşsa enjeksiyon yerlerinde olabilir.
   Geçmiş olsun.
   Mutlaka kontrole gidin. Durumuzdan doktorunuzun haberi olsun.

 58. Iyi akşamlar hocam 1hafta önce dudak üzeri barkod çizgilerime çok az dozda botox uygulaması yapıldı..sigara içerken öpücük atarken üst dudağımda asimetri oluyor… sıvı gıda tüketimimdede dikkat etmem gerekiyor. Konusurken alt dudağım daha çok uzuyor gibi. Doz miktari az olduğu için sıcak tutarak ve kas gevşeticilerle botoxun etkisinin ömrünü azaltabilirmiyim? Yada çok hareket ettirerek azalirmı etkisi

  1. Dudak çevresi botoks uygulamaları sonrası bahsettiğiniz gibi geçici sorunlar olabilir. Elbette doktorunuz düşük doz yapmıştır. Rahatsızlığınız muhtemelen 1 hafta içinde azalarak geçecektir. Kas gevşeticiler ve artırdığınız dudak hareketleri tüm diğer botoks etkisini de azaltabilir. 1 hafta sonra şikayetleriniz kabul edilebilir seviyeye gelebilir. Ondan sonra karar verirseniz daha iyi olur. Bu da benim fikrim.
   Sağlıkla kalın.

 59. Merhaba bir hafta önce masseter botoks yapıldı. Çenemi açarken ve özellikle yemek yerken çenemi çok çalıştırmışım gibi zorlanıyorum. Çenem yoruluyor. Ne yapmalıyım

  1. Çene botoksu sorunlarında yapılabilecek ek işlem veya dozlar pek faydalı olamamaktadır. Sanırım doz fazla gelmiş. Nadiren böyle durumlar olabilir.
   Doktorunuzu durumdan haberdar edebilir bundan sonraki işlemlerde bu dozlara çıkılmamasını sağlayabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 60. Öncelikle herkese böyle sabırla açıklayıcı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam . Murat bey ben haziranın 10 gün önce kaz ayaklarına botoks yaptırdım bugün 11. Gün fakat gözaltlarımda ve şakaklarımda karıncalanma gözaltlarımda sanki bişey yayılıyor gibi bir his var . Gözaltı şişkinliğim biraz vardı ama şimdi bariz belli oldu çok pişman oldum etkisini nasıl geçirebilirim yukarıda ki bahsettiğiniz ilacı ne şekilde kullanmalıyım teşekkür ediyorum

  1. Botoksun etkisini azaltan göz damlası sadece gözü yukarı kaldıran göz kasında etkilenme varsa önerilmektedir. Sizi rahatsız eden etkilerini azaltacak, botoks etkilerini nötralize edecek bir ilaç maalesef yoktur. Botoks sonrası biliyorsunuz ilk bir ay içinde ek dozlar yapılabilir. Bu sizi rahatsız eden durum ile ilgili doktorunuzu ziyaret edebilir ve ondan da bilgi alabilirsiniz. Bazen ek dozlar, ek dolgu uygulamaları sizi rahatsız eden görünümün azaltılmasına yardımcı olur.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 61. Merhaba Hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Botoks uygulama sonrası göz altımda çizgiler belirdi (kırışıklık çizgisi). Aslında doktorum da bu bölgeye uygulama yapılmadığını ama hafifletmek için minik bir uygulama yapabileceğini söylemişti kontrolde. Ancak bir iyileşme olmadı, toplamda botoks uygulaması öncesinden daha kötü bir görünüm var bence. Göz çevresi, kaş arası ve alında sorun yok ama, güldüğümde beliren göz altlarındaki kırışmalar yorgun ve kötü gösteriyor. Tekrar gitmeli miyim yoksa oturup geçmesini mi beklemeliyim. Ne yapılmalı, fikrinizi söylerseniz memnun olurum.

  1. Göz altı bölgesinde kırışıklık artışı botoks göz çevresi uygulaması sonrası beklenmeyen bir durum değildir. Göz altı cildi çok ince olduğundan, göz çevresi kasının özellikle iç lifleri aktifleşir ve dış kısımlarda hareket kısıtlanırken iç kısımlarda kas aktivitesi artar. Doktorunuzun da dediği gibi kontrolde çok küçük dozlarla bu sorunlar azaltılabilir.
   Bazen göz altı ışık dolgusu ihtiyacı ortaya çıkabilir.
   Tüm bu durumlar size uygulama yapan doktor ile konuşup, değerlendirip, karar vereceğiniz durumlardır.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

   1. Hocam öncelikle çok teşekkür ediyorum size bir sorum olacaktı 15 gün evvel kazayakları için botoks yapıldı hocam 2 gündür rahatsız edecek şekilde göz yuvarlağım yani göz çevrem geriliyor alt ve üst yuvarlağı çepeçevre ne yapabilirim çok rahatsız oluyorum ilk defa yaptırdım ama çok pişman oldum ne olur hocam yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

    1. Problem ettiğiniz durum botoksun normal beklenen etkisi gibi geldi bana. İşlemi yapan doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm.

 62. Merhaba.bir ay önce botoks yaptırdım ve göz altlarında ödemler oluştu ve bu beni çok rahatsız ediyor dr yüz masajı ile geçeceğini söyledi bende düzenli olarak yapıyorum sizin yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla 6 içinde botoks etkisi geçince geçeceğini yazıyor bu ödemin dağılması için başka bir tedavi yokmu

  1. Botoks etkisi bildiğiniz gibi ortalama 4 ay nadiren 2 nadiren 6 ay sürer. Maalesef sizi rahatsız eden görünüm botoks etkisi ile birlikte azalacaktır. Ek bir işlem veya tedavi uygulamaya çalışmayın. Yeni sorunlar oluşturmayın.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

  2. Aynı sorunu bende yaşıyorum ve merak ediyorum sizin geçti mi probleminiz bu kalıcı mi olacak çok endişeliyim. 6 ay bile bana çok uzun geliyor ben 1 haftaya geçer diye umut ediyordum

 63. Merhabalar internet sitenizden ve İnstagram adresinizden sizin güzel bilgilerinizi okuyorum fakat benim durumumla ilgili bir yazıya ulaşamadıgımdan size yazmak istedim cevaplarsınız çok mutlu olurum çünkü size gelebilmem çok zor Yaklaşık 15-16 gün önce alın çizgilerime ve kaşlarımı hafif kaldırmak için botoks yaptırdım, 4-5 gün sonra güneşe bakamamaya başladım ve halen bu etki devam ediyor güneşte açık alanda oturamıyorum bu normal midir? Ya da ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

  1. Botoks sonrası güneşe bakamama veya güneş hassasiyeti şikayeti hiç duymadım.
   Kaşlarınızı kaldıramıyor ve gözlerinizi kısamıyor olmanızdan kaynaklı aşırı rahatsızlık duyuyor olabilir misiniz?
   İlk kez botoks yaptırdıysanız bu etkiler zaten botoksun istenen etkileridir.
   Kusura bakmayın aklıma gelen tek mantıklı açıklama budur.
   Geçmiş olsun.
   Botoks etkilerinin geçici olduğunu da unutmayın.
   Sağlıkla kalın.

 64. merhaba, botoksum tam 5 ay oldu. daha önce böyle bir durum olmamıştı.
  kaşlarım arada sinirliymişim gibi çatılıyor kendi kendine hatta bazen diş fırçalarken yada güldüğüm zaman? bu beni korkutuyor ☹️ hekimim botoksla alakalı olmadığını söyledi. burun amaliyatı oldun 2 ay oldu o hekimimde alakalı bir durun değil dedi ne yapmalıyım bilmiyorum

  1. Sizi görmeden fazla bir şey söyleyemesem de botoks kesinlikle bahsettiğiniz rahatsızlığa artık neden olamaz. Ancak eğer ameliyat öncesi büyük bir burnunuz veya burun kemeriniz varsa veya burun sırtında biraz fazla hacim kaybı olduysa alın cildiniz aşağı doğru yer değiştirmiş olabilir. Aklıma gelen tek mantıklı açıklama bu. Ama tamamen teori.

 65. Merhaba,
  Oncelikle her soruya sabirla cevap verdiginiz icin cok tesekkur ediyorum.
  Uc gun once botoks ve kleopatra asisi yaptordim. Yuzumde,ozellikle botoks bolgelerinde igne batmasi gibi aci hissediyorum ara ara. Kaslarin felc olmasiyla ilgili bir durum mu acaba bu ve normal midir?

  1. Botoks yüzde batma şikayetleri yapmaz. Aşıya bağlı sıkıntılarınız olabilir. Devam ederse doktorunuz ile iletişime geçmenizi öneririm.

 66. Merhaba
  masseter botoks yaptirdim 29 temmuzda Diş sıkma problemim olduğundan dolayı ve sağ yanağımda çene kasında ilk ağrı oldu daha sonra yanağım inceldi ve gülmem sağ tarafa kayıyor. Halen hafif karıncalanma hissediyorum. Şuanda çene ağrım geçti fakat estetik olarak gülmem kötü ve sağ yanağım sola göre daha ince. Bu durum nekadar sürede düzelir. Çok korkuyorum düzelmeyecek diye. Doktorum normal diyor sizinde görüşünüzü alabilir miyim.

  1. Öncelikle botoks etkisi tamamen geçicidir.
   Masseter botoksu sonrası gülme sorunları istenen bir durum değildir. Ancak bu sorunu azalacak bir işlem veya ilaçta yoktur.
   Kalın olduğu düşünülen tarafa ek doz yapılabilir.
   Geçmiş olsun.

   1. Merhaba biyun botoksu yaptırdım cok az miktarda kalan botoks dudak kenarlarıma yukarı kaldırmak icin yapıldı ertesi gün dudağımda eğilme oldu doktorum. Geçici diyor ama benim moralim bozuk ne yapmam gerekir hocam teşekkürler

    1. Doktorunuzun önerilerine uymalısınız.
     Botoks etkisiyle oluşan durumlar ortalama 4 ayda tamamen geçer.

 67. Öncelikle merhabalar , doktor bey. 7 temmuz da ilk kez alın ve göz çevreme botox yaptırdım.2 güne kadar herşey normaldi.Fakat 2 gündür sol tarafımda uyuşma ve sol dudak üzerimde karıncalanma var.guldugumde de ağzımın sol tarafı daha az açılıyor. Açıkçası endişeliyim.durum kalıcı olmaz değil mi .tesekkurler

  1. Hiçbir botoks etkisi kalıcı değildir. Doktorunuzun da bu durumdan haberdar olması iyi olur.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

   1. Merhabalar , 2 ay kadar önce alin ve göz çevresi yaptırdığım botox uygulaması sonucu sol tarafımda karıncalanma hissediyorum ve sol göz altım çok çöktü gülüşüm bozuldu ,durumumu doktoruma bildirdim botox tan olmaz dedi geçici tuz felci olabilir dedi.pek çok tetkik yaptırdım yüz felci yok dedi doktorlar. Çok endişeliyim daha 2 ay oldu , öncesi ve sonrası baktığımda bariz fark var yüzümde. Botox etkisini azaltacak masaj ilaç vs ne yapabilirim.cok üzülüyorum açıkçası hemen kurtulmak istiyorum botox tan

    1. Öncelikle geçmiş olsun.
     Botoksa bağlı tek taraflı uyuşma, karıncalanma olması pek mümkün değildir. Ancak göz altında çökme ve gülüş bozuklukları botoks etkisi gibi görünüyor.
     Zaman en iyi ilaçtır. Bu şikayetleriniz botoks kaynaklı ise tamamen geçecektir.
     Etkisinin geçmesini hızlandıracak fazlaca bilinen ilaçta yoktur. Ancak akşamları kas gevşetici almanızın faydası olabilir.
     Sağlıkla kalın.

   2. Merhaba! Cumartesi saat 15:00 civari alnima ilk kes botoks yaptirdim alnim agir beton gibi kafam agroyor gibi yorumlari okudukca korktum bu kadar ciddi birsey oldugunu bilmeden gittim doktirda olasi sonuclardan bahsetmedi ya bendede olursa diye korkuyorum 52 saat oldu yaklasik dus alinir mi? Agir birseyler kaldirilir mi ve yan yatilir mi , alerji ilacim
    Var fixdual
    Icilir mi acaba

    1. Botoks yaptırdıktan sonra o bölgeye baskı uygulamamanız dışında alacağınız bir önlem yoktur.
     Günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.
     Mutlaka doktorunuzun kontrolüne gidiniz.

 68. Merhaba hocam 3 ay önce masseter botox yaptırdım. Yanakların çok fena çöktü. Dokunduğumda parmaklarım içine girecek gibi sanki. Kalıcı olur mu. Çok kötü bir görüntü oldu. Bu beni çok üzüyor. Düzelir mi. Yapmam gereken birşey var mı. Birde çenemin yanlarında oluşan yumrulara doktorum işlem yapmadı. Yaşlandıkça oluşuyor dedi. Ama kesinlikle botoxtan sonra oluştu. Ne yapabilirim. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim

  1. Botoks etkisi tamamen geçicidir.
   Masseter botoksu öncesi sizi rahatsız edebilecek konuları konuşmak biraz daha doğru olabilirdi. Çene hattı üzerinde ki hafif sarkmaları Masseter botoksu belirginleştirebilir.

 69. Botox un etkisi geçtiğinde yüzüm eski haline döner mi. Sabretmelimiyim. Bu durumun kalıcı olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler hocam

  1. Botoks etkisi kesinlikle geçicidir. İstenmeyen etkilerin tamamı en fazla 4-6 ay içinde tamamen geçecektir.

 70. Merhaba hocam size gecen sene yazmıştım ben çanakkalede oturuyorum yasım 32 gecen sene yaptırdığım botoks yüzünden gözaltlarımda torba olustu ve asla gecmiyor ödem gibi cok belli degil resimlerde ve normalde belli olmuyor ama ışıkta ve gölgede bariz şiş burda birine gösterdim alamam torbalanma olmus yasınız geçsin dedi ama ben cok rahatsız oluyrm siz kesi yapmadan alabilrimsnz amilytla ve ücret nedir

  1. Botoksa bağlı 6 ay sonrasına sarkan veya kalıcı göz altı torbası oluşamaz. Belki öncesinde fark etmediğiniz bir durumu botoks sonrasında belirginleşmesiyle fark eder hale gelmiş olabilirsiniz.
   Sizi rahatsız eden durumu görmeden de size cerrahi veya cerrahi olmayan bir yöntemle nasıl giderileceği hakkında buradan maalesef bilgi veremem. İsterseniz doktor@orhanmuratozdemir.com.tr mail adresime değişik açılardan fotoğraflarınızı gönderin ondan sonra size fikrimi söyleyeyim.
   Sağlıkla kalın.

 71. Merhabalar hocam 11 gün önce alın, kaş arası, kaz ayaklarına botoks yaptırdım. Fakat hafif hafif baş ağrısı sanki sinüzit ağrısı gibi anlamlandıramadığım bir ağrı ayrıca alnımda ve kafamda rahatsız edici bir uyuşma mevcut. Bu normal bir durum mu? Zamanla geçer mi? Bilgilendirme yapabilirseniz çok mutlu olurum. Ayrıca 2 gün önce aşı yaptırdım bununla bir ilgisinin olduğunu düşünmeye başladım çünkü uyuşma ve ağrı bir tık arttı gibi geliyor. Canım sıkılmaya başladı durumla ilgili 🙁

  1. Çok geçmiş olsun. Endişe etmeyin. Botoks sonrası nadiren 1-2 hafta süren ve geçici bir baş ağrısı görülebilir. Ağrı kesicilere cevap verir.
   Uyuşma ise olmaz. Siz normal kas gevşemelerine bağlı botoks etkisini o şekilde değerlendiriyor olabilirsiniz.
   Botoksun ayrıca covid-19 aşıları ile olumlu veya olumsuz bir etkileşmesi yoktur.

   1. Hocam bu sorunun cevabını da hiç bir yerde bulamadığım için tekrar sizi rahatsız ediyorum. Botoks yaptırdıktan ne kadar süre geçtikten sonra scuba diving (dalış) yapılabilir? Sonuç olarak 4 veya 5 atmosferlik bir basınca maruz kalacağım. Bu durumun ekstra bir sakıncası olur mu? Şu an botoksun komplikasyonlarını bu kadar yaşıyor iken her şeyden çekinir oldum açıkçası. Tekrar cevaplarınız için çok çok teşekkür ediyorum size.

    1. Botoks sonrası 1 hafta uygulama noktalarına baskı uygulanmamasını öneriyoruz.
     Sizin 10 gün ve sonrasında scuba diving (dalış) yapmanızda bir sakınca yoktur.
     İyi eğlenceler.

 72. Merhabalar 26 yaşındayım alnımda oluşan çizgiler için 2 ay önce botoks yaptırdım. İlk başta kaş hareketlerinde zorlanıyordum ve çizgiler gitmişti. Kontrol seansında doktor tuttuğunu söyleyip tekrar botoks yapmadı. Şu an kas hareketlerini gerçekleştirebiliyorum 2 ay oldu acaba etkisi çabuk mu geçti ? Birde boydan boya değilde küçük hafif derin çizgiler var görünmeye başladı birkaç yerde tenim çok beyaz ve ince çok korkuyorum dahada çizgilerin artacağından botoksun böyle bir yan etkisi yok diye biliyorum ama emin olamadım. Daha fazla çizgi belirginleşir mi acaba ?

  1. Botoks etkisinin azalmasına bağlı normal süreçleri yaşıyorsunuz. Botoks etkisi aniden bitmez. Yavaş yavaş geçer.
   Cildi ince olanlarda ince kırışıklıklar veya çizgiler elbette daha erken görünmeye başlar. Endişe etmeyin.
   5 ay dolmadan yeniden botoks yaptırmayın.
   Sağlıkla kalın.

 73. Merhaba geçen sene temmuz ayında Botox yaptırmıştım .Botoxtan sonra alnımda kalıcı bir iz oluştu.Doktorum o bölgeye dolgu ve sonrasında tekrar Botox uyguladı .Sorunum çözülemedi .Sizinle görüntülü görüşebilme imkanım varsa çok mutlu olurum.

  1. Botoks sonrası kalıcı iz olamaz. Botoks tamamen geçici etkileri olan, iskelet değişikliği yapmayan, sadece kasları geçici bir süreliğine etkilen bir ilaçtır. Bir plastik cerrah ile yüz yüze görüşmenizi öneririm.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

   1. Hocam merhaba. Yaklaşık 2 ay önce alnima botox yaptırdım. Yaklaşık 2 hafta önce, alnımda, dikey bir çöküklük oluştu. Sanki orda yara izi gibi olan bir çukur var. Botox’umu yapan kişiye sorduğumda, botox’un bazen kemik erimesine neden olduğunu ve bu çöküklüğün bundan dolayı olabileceğini söyledi. Gerçekten psikolojim bozuldu. Botox, kemik yapımı etkileyip, kalıcı çizgi şeklinde bir çukur mu oluşturdu diye çok korkuyorum. Bu çizgi neyden dolayı olabilir ve geçici midir, yoksa kalıcı olma riski var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim

    1. Botoks kesinlikle kalıcı bir etkisi olan bir ilaç değildir.
     Botoks kesinlikle kemik erimesi yapabilen bir ilaç değildir.
     Botoks kesinlikle çukur oluşturma ihtimali olan bir ilaç değildir.
     Ankara’da yaşıyorsanız görürsem daha net bilgi verebilirim.
     Ancak yine de alında botoks sonrası meydana gelen dikey çizgiler yüz üstü veya yan yatış şekline bağlı dikey çizgilerdir.

     1. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Maalesef Ankara’da yaşamiyorum. Peki bu hafif skar gibi olan iz kalici mıdır, yoksa botox’un geçmesiyle kaybolur mu hocam?

  2. Merhaba. Aynı sorun bende de oluştu. Yaklaşık 2 ay önce alın botox’u yaptırdım ve 2 hafta önce alnımda çizgi şeklinde,dikey hafif bir çukur oluştu. Sizin de böyle bir iz mı acaba?

 74. Değerli hocam merhaba .sorulara bu denli sabırla cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim kendi adıma . Hocam bundan 3,5 ay önce kaz ayaklarına botoks yaptırdım hiç memnun kalmadım. Şimdi gözaltlarım çöktü çok mutsuzum. Gözaltlarım yaptırdığım günden beridir hep karıncalanıyor 4 aya yakın geçti ama azalmadı şimdide gözlerim çöktü. Ben bu durumdan nasıl kurtulabilirim hocam neolır yardım edin . Çok pişman oldum ama nafile . Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Öncelikle botoks sonrası görülen tüm değişiklikler geçicidir. Yani 1-2 ay içinde gördüğünüz sorunlar düzelecektir.
   Botoksun göz altı hafif çökük olan kişilerde ki etkisi bazen bu göz altı çukurunu artırıcı bazen de giderici etkisi olur. Siz de bu görüntü artmış. Hafif göz altı dolgusu genelde bu sorun için yeterli bir tedavi seçeneğidir.
   Görmeden verebileceğim cevap umarım size yardımcı olur.
   Sağlıkla kalın.

 75. merhaba hocam ben bir hafta önce yarım doz Botox yaptırdım.alnıma kaz ayaklarıma ve kaş ortama. hoş olmayan bir görüntü oluşmadı, başarılı oldu ama belkide bana çeyrek doz lazımdı. benim ilk botoxum olduğu için kaşlarımı kaldıramamak ya da çatamamak hiç te hoş bir duygu değilmiş ve kaşlarımı oynatmak istediğimi farkettim. çünkü sahne sanatlarıyla ilgileniyorum. bunun için ne yapmalı? sıcak sauna ya da kan sulandırıcı ilaçlar botox’un etkisini hızla azaltır mı yoksa beklemek mi zorundayım? şimdiden tutan Botox 15.günde artar mı? yoksa gittikçe azalacak mı? teşekkürler.

  1. Botoks etkisinin tamamı geçicidir.
   Ancak bu süre kişisel farkları olan bir durumdur.
   Ortalama 4 ay etkisi sürer. Azalarak geçecektir.
   Botoks etkisini azaltıcı bir işlem veya ilaç yoktur.

 76. Merhaba hocam, botoksa sıcak bakan bir insan değildim fakat üst dudağımda sürekli uçuk çıkıyor. Dudak botoksunun uçuğa engel olduğu hakkında bir duyum aldım. Böyle bir gerçeklik var mıdır? Uçuk yüzünden üst dudağıma botoks yaptırabilirim.

  1. Dudakta çıkan uçuk ile botoks arasında bir ilişki olduğu ve botoksun uçuğa iyi geldiği yönünde bir bilgim maalesef yok. Okumadım da duymadım da.

 77. Mrb hocam ben 8 ay önce alın kaz ayağı ve kas arasına botoks yaptırdım. Üst göz kapağımda belirgin bir şişme oldu ve alt göz kapagim üzerine yığıldı düşme oldu ve 4 ay böyle kaldı . Göz kapağı düşüklüğü değildi ama. Ağlamış gibi bir şişlik. Doktoruma gittim anlam veremedi. Kas kaldırmak için yapılan botokstan kaynaklı olabilir dedi. Yine yaptırmak istiyorum ama çok korkuyorum. Bu şişliğin sebebi alın bölgesindeki uygulamami yoksa kaz ayaklarina yapılan uygulamami. Cevap verirseniz çok sevinirim ona göre yaptircam yada yaptirmiycam. Çok teşekkür ederim

  1. Bahsettiğiniz sorun genellikle alına yapılan botoks enjeksiyon dozuna, enjeksiyon yerine veya işlem sonrası ilk hafta içinde enjeksiyon noktası üzerine baskı sonucu ilacın göz kapağını kaldıran kası etkilemesine bağlı gelişir. Nadiren kaş dışına yapılan enjeksiyon sonrasında da baskı ile oluşabilir.

 78. Hocam Merhaba
  15 gün önce bilinen bir klinikte vitamındetox adı altında bana işlem yapıldı 2 aşamalı olacak şekilde ilk aşamasını massaterbotoks yapıldığı için 15 gün sonra yapalım dediler ve 2.uygulama olan alnıma kaş ortama ve göz kenarıma enjeksiyon yaptılar.1 hafta gecçtikten sonra hem gülmemde problem oluştu hem de tebessüm etsem bile göz bebeklerim sanki dışarı fırlıyormuş gibi oldu
  kaslarımı hareket ettirmekte zorlanıyorum hem göz çevremi hem de gülme problemı.klinikle kontrole gittigimde 2 masaj yapıyorlar evet arkadas dozu biraz fazla vermiş diyip gönderiyorlar ve komik olan arkadaş bizi zarara bile uğratmış bile diyebiliyorlar.ben bunun botoks olduğunu düşünyorum yetkililere botoks isteseydim botoks derdim diyorum hayır doz fazla oldugu için botoks efekti almış diyorlar.ne yapacağımı şaşırdım göz kısmım ayrı bir dert gülme problemim ayrı bir dert.. etkisi biliyorum 4-6 ay arası geçer ama en kısa vadede .ilaç olarak önerebileceğiniz birsey var mı?

  1. Size uygulanan işlem anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla botoks uygulamasıdır. Daha önce yaptırmadıysanız, yeterli açıklama yapılmadıysa sizi rahatsız etmesi çok normal. Beklentilerinizle işlem etkisi örtüşmemiş. Botoksun etkisi sizin de dediğiniz gibi geçicidir ama zaman dışında da bir ilacı yoktur. Belki kas gevşetici ilaçlar sakız çiğnemek gibi aktiviteler etki süresini kısaltabilir. Geçmiş olsun.

   1. ÇOK TESEKKUR EDERİM HOCAM.BUNUNLA KALMADI GENÇLİK AŞISI YAPTIRMISTIM GÖZÜME GİRECEK KADAR BÜYÜK BİR YANAĞIM OLDU MALESEF NERDEN TUTSAM ELİMDE KALIYOR.KURUMLA GÖRÜŞÜYORUM İNATLA VE ISRARLA HAYIR BOTOX DEĞİL DİYORLAR.MASSATER YANLIS BOTOKS YAPTILAR BİLGİ DISINDA GENCLİK AŞİSI DEDİKLERİDE DOLGU YÜKSEK İHTİMAL..OKUYANLARA NACİZHANE TAVSİYEM İYİCE ARASTIRSINLAR İNCE ELEYİP SIK DOKUSUNLAR.SONRA HEM PSİLOLOJİMİZ BOZULUYOR HEMDE PEŞLERİNDE KOSTURUYORUZ.MADDİ KISMINDAN BAHSETMİYORUM BİLE.NE OLUR VE NE OLUR BU KONUDA UZMAN OLMUS DOKTORLARA YAPTIRIN.BENİM GİBİ HEM GÖRSELLİĞİNİZDEN HEM PARANIZDAN OLMAYIN

 79. Merhaba
  Masseter kasına botox yapıldı 1 hafta önce ama botox sonrası tam kasın bulunduğu noktalar şişti ve yüzüm daha kare oldu. Yumrular oluştu nasıl düzelir ne yapmak gerekir?

  1. Doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Doktorunuz şişliklerin üzerine de ek dozlar yapacaktır ve probleminizi düzeltecektir.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 80. Doktor bey meraba ben ilk defa botox yaptırmayı düşünüyorum sadece kaş ortasına kaşlarımı çatmaktan dolayı oluşan çizgilere yaptırsam burada size yazılan yan etkileri muhakkak yaşarmıyım bu biraz beni korkutuyor ve bir diş hekimine yaptırsam kaş arası botoksunu uygun olur mu artık diş hekimi v.b. hekimlerde botox yapıyor güvenilir mi sizce şimdiden teşekkür ederim

  1. Botoks sonrası sorun yaşayan kişiler işlem yaptıranların hepsi değil. Tecrübe, dikkat eksikliği ve işlem sonrasında hastanın önerilere uymaması sonrası gelişen durumlar. Bu sayfada okuduğunuz sorunlar sık karşılaşılan sorunlar değil kısacası. Botoks uygulaması konusunda size en güvenli işlemi bir estetik ve plastik cerrah yapacaktır. Karar sizin.

 81. Hocam bir hafta önce gençlik aşısı Paris ışıltısı da diyorlar o yapıldı yanaklarıma ama aşırı aşırı normalden fazla şişti ve igne girişleri bile top top belli çene ve dudak çevresi de dahil heryerim arı sokmuş gibi şiş ve kabuklandı igne giriş yerleri de ne yapmalıyım geçmesi için antibiyotik kullanmalı mıyım ? On gün öncesinde de üç bölge botoks yapmıştım farklı bir yerde ama onlarda sorun yok ama bu göz altı ışık dolgusu ve gençlik aşısı yaptırdığım yerde gözlerim altı da şiş ve morardı yanaklar fena şişik lütfen yardımcı olun ne kullansam geçer doktora da söyledim asla işlem yaptırmam yüzümü dahi ellettirmem kendisine nerden başıma geldi böyle bir durum çok tedirgin oldum pişman oldum resmen

  1. Geçmiş olsun. Morluklar ve şişlikler mutlaka geçicidir biliyorsunuz. Ancak bazen alerjik durumlar gelişebilir. Sizin durumunuz alerji mi yoksa yüzeysel enfeksiyon mu veya botoks dozuna bağlı bir sorun mu ayırmak lazım. Bunun için de size müdahale eden doktorlara veya bir başka doktora görünmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

 82. Hocam merhaba, 5 ay önce masseter botoksu, 3 ay önce normal botoks yaptırdım ancak ikisi de tutmadı, daha önceki botokslarımı 3 ay arayla yaptırmış olduğum icin doktor direnç geliştiğini söyledi. Size şunu soracağım, masseter botoksumun üstünden 5 ay geçti şuan masseter botoksu yaptırsam, normal botoksumu da 5 ay dolduktan sonra yaptırsam olur mu . Botoksa karşı gelişen antikor tüm botoks işlemlerini mi etkiler yoksa sadece yapılan bölgeyi mi etkiler

  1. Botoks vücudun neresine yapılırsa yapılsın diğer işlem için en az 5 ay beklemelisiniz. Yani sorunuzun cevabı olmaz. Size önerim son botoks uygulamanızın üzerinden toplam 6 ay geçsin sonra masseter ve alın çz çevresi botoksunuzu aynı gün yaptırın.

    1. Uygun aralıklarla, uygun dozlarda yapılması botoks etkinliğini önemli derecede etkileyen faktörlerdir.

 83. Merhabalar 1,5 ay önce alın bölgesi ve kaş arasına iyi bir yerde botox yaptırdım. Baş ağrımın yoğun olduğu zamanlarda alnıma yağ ile masaj yapıyodum eskiden. Şimdi yapamıyorum çünkü ne zaman yapmaya kalksam kaş ortamdan burnuma kadar kramp giriyor. Kramp sırasında kaşlarım birbirine yaklaşıyor ve hareket ettiremiyorum. Bir dakika kadar sürüyor. İnşallah dışardayken olmaz diyorum hep. Canım da yanıyor aynı zamanda. Bu nedir ve nasıl geçer?botox etkisini kaybettiğinde bu da geçer mi? Sinüzit ile alakası var mıdır? Alnıma dokunmayayım mı?

  1. Botoks sonrası kramp özellikle botoks uygulanmış kaslarda şahit olduğumuz bir durum değil. Ancak kaslara kramp girmesi kalsiyum magnezyum gibi elementlerin eksikliği, azlığı gibi durumlarda, az su tüketilmesi gibi durumlarda gündeme gelir. O nedenle size önerim bu elementleri içeren suplementler başlamanız ve alın masajını bir süre bırakmanız olacaktır. Geçmiş olsun.

 84. Merhaba kaş altlarina kaslarımın kalkması icin botoks yapıldı kas ortası alın ve kaz ayaklarıma dün yapıldı kaslarımı ne zaman aldirabilirim makyaj yapma temizleme vs birde duş alma ? Teşekkür ediyorum

 85. Merhaba daha yeni botoks yaptırdım bir kaç gün önce gôz çevresi alın ve kas altı fakat gözlerimde daha önceden bir ferahlama rahatlama olurdu bu sefer yorgun böyle gözlerimi sürekli açma hissindeyim ağırlık varmış gibi neden kaynakli olabilir

  1. Botoks etkileri oturana kadar bazen bu şekilde dalgalanmalar olabilir.
   Doktorunuzu değiştirmiş, ilacınız değişmiş, enjeksiyon noktalarında farklar ve doz farkları olabilir.

 86. Hocam merhabalar ben kaz ayağı botoksu yaptırdım. Sağ kaşım biraz düşük olduğu için onu kaldırmak amaçlı o tarafa 1 tık fazla doz yaptı doktorum. Şuan 1. Ayımdayım sol gözüm gülümsediğim de istediğim sıklıkta kısılıyor ama sağ gözüm de çok az bir kısılma oluyor yanağım yukarıya diğerine bakarak çok kalkmıyor ve Buda iki göz arasında farklılık yaptığı için hoş bir görünüm olmuyor. Sağ gözüm donuk bakıyormuş gibi geliyor. Bir de kısılmadığı için mi bilmiyorum ama sağ göz bebeğim daha büyükmüş gibi geliyor. Bu durumdan çok rahatsızım. Bu görünümüm tam olarak ne zaman geçer önerdiğiniz göz damlasını kullanmalı mıyım yoksa biraz daha mı beklemeliyim ?

  1. Bahsettiğiniz tüm etkiler geçicidir. Botoks etkileri ilk bir ay içinde en yüksek etkinliğe sahiptir. Zamanla gevşer. Göz damlasına gerek yok. 2-3 ay içinde rahatsızlıklarınız yavaş yavaş azalacaktır. Geçmiş olsun.

 87. Merhaba ilk defa alnıma ve kaz ayaklarıma botoks yaptırdım 15 gün oldu ve yaklaşık 7 gündür göz kapaklarımda baskı var göz kapaklarımı elimle yukarı kaldırıyorum rahatlamak için göz kapaklarım zaten düşüktü ve şimdi kaşlarımıda kaldıramıyorum psikolojim bozuldu bu ne zaman geçer ve rahatlarım.

  1. Botoks uygulaması öncesinde göz kapaklarında fazlalık olan kişilerde botoks sonrası bu şikayetlerin meydana gelmesi normaldir.
   O nedenle öncesinde kapaklarda ki düşüklük fark edildiğinde;
   * hastaya göz kapağı estetiği ameliyatı (https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/goz-kapagi-estetigi-ankara/#Goz_Kapagi_Estetiginde_Tedavi_Secenekleri_nelerdir) önermek,
   * alına düşük doz botoks yapmak,
   * alına botoks yapmamak gibi seçenekler hastaya anlatılmalıdır.
   Sizi rahatsız eden baskı aylar içinde azalarak geçecektir. 4-5 ay içinde de tamamen ortadan kalkacaktır. Bu etkinin ortadan kalkmasını hızlandıracak pek fazla tanımlanmış tedavi seçeneği de maalesef yoktur.

  1. Alın ve göz çevresi botoks etkisi altında iken üst göz kapağı estetiği yapılmasa iyi olur. Botoks uygulamasına bağlı etkilerin geçmiş olması daha iyi olacaktır.

 88. Merhaba botokstan kaç saat sonra yüzüme nemlendirici mi sürebilirim , makyaj yapıp silebilirim bugün altıncı günü sıcak su ile duş almak artık sakıncalı olmaz heralde değil mi ? La Roche Efeclar kremi kullanıyorum cilt soyucu özelliği varmış zararı olur mu botokslarima kafamda sürekli bu sorular var 🙁 ya bozulursa diye

  1. Botoks uygulaması sonrası hastalarımıza bir hafta boyunca işlem noktalarına basınç uygulamayın diyoruz.
   Sizin doktorunuzun önerilerini de hesaba katarak bir haftalık bir baskı uygulamadığınız süre sizin için yeterli olacaktır.
   Peeling işlemlerinin botoks ile ilişkisi yoktur.

  1. Göz kapağı ameliyatı için botoks uygulaması üzerinden 5 ay geçmiş olmasını beklemek en sağlıklı sonucun alınmasını sağlayacaktır.

 89. Merhaba hocam 25 aralık cmtsi günü saat 9.30 da masseter botoxu yaptırdım önce yaptırdığım yerlerde kızarıklık akşamına da yüzümde şişlik oldu yani masseter yapılan yerlerde bugün 3.günüm bu sorunları dile getirmem için henüz erken olabilir ama korkmaya başladım. bu şişlik ve kızarıklık geçecek mi yüzüm olduğundan daha da geniş hale geldi ve düzelicek mi ? doktoruma sordum normal geçecek dedi ama size de danışmak istedim. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

  1. En sağlıklı cevabı doktorunuz verebilir. Ne tekim kendisi de size normal demiş. O nedenle benim size buradan cevap verebilmem maalesef mümkün değil. Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

 90. hocam merhaba masseter botoks yaptırdım diş sıkmamla ilgil, 1 ay oldu ve baya incelmişti fakat son 3 gündür stresten inanılmaz diş sıkmaya çalıştım ve katı yiyecekler yedim sanırım çenemdeki kas geri geldi sanki sıkmaktan kası tekrar hisseder oldum 3 günde ne yapmam gerekir? tekrar mı botoks yaptırsam

  1. Botoks ilk uygulama sonrası bir ay içinde ek dozlar yapılırsa etkili olur. Birinci aydan 5. aya kadar arada yapılacak dozlar da etki oluşmaz. O nedenle etkisi geçse dahi beş ayı beklemenizi öneririm.

 91. Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için son olarak birsey daha sormak istiyorum bir hafta oldu botoks yaptıralım sivilce sorunum var doktorum ek
  Kür olarak bana bir ay roaccutane kullandiracak bu botokslarım icin bir problem teşkil eder mi cilt falan inceliyor ya botoksun etkisine bir zararı olur diye korkuyorum

   1. Sevgili hocam merhaba..tam 2.5 ay oldu botoks yaptirali..alnımda cokme oldugunu aynaya baktigimda görüyorum..sanki bir yere çarpmisimda yara izi oluşmuş gibi..aynalara bakamiyorum ,alnima dokunamiyorum..ayrıca göz kapaklarımda yığılma var..ilk kez botoks yaptıran biri olarak hayal kırıklığına ugradim:( yapilan botoksun onayli olmayan marka olma olasılığı olarak düşünmeye basladim bu yan etkileri..sizce oyle olabilirmi ?yazılarınızı hep okuyoruumm.gecici olduğunu yaziyorsunuz..benim 2.5 ay oldu..değerli cevabınız için tks ederim.

    1. Botoks alında ve tüm uygulama alanlarında kasları gevşeterek etki eder biliyorsunuz. Alında ki kas gevşemesi ile de kaşlara baskı hissedilmesi, üst göz kapaklarında hafif düşüklük varsa bu bölgeye yığılma hissedilmesi mümkündür. Alında çökme durumu ile ilgili de alın kemiğinin çıkıntı ve çöküntüleri doza bağlı belirginleşebilir.
     Yaşadığınız durum botoks dozunun size fazla gelmesi şeklinde yorumlanabilir kısacası.
     Tüm bu etkiler 4-6 ay içinde geçecektir.

 92. merhabalar efendım ben cene botoksu yaptırdım cenemden takırdama seslerı geldıgı ıcın doktor tavsıyesıyle lakin 2 doz yapıldı10 gun arayla . suratımda yanagımda olan gamze kayboldu 6 ay sonra tekrar gelır mı etkısı gecınce yani

  1. Botoks etkisi sonrası yanağınızda ki gamze yeniden ortaya çıkacaktır. Merak etmeyin.

 93. Merhaba botoks yaptıralı 1 bucuk ay oldu fakat igne yerleri duruyor nokta kadar delik izleri bunlar geçermi kalıcımıdır daha önce olmamsti

  1. Botoks veya başka bir enjeksiyon işlemine bağlı iğne izleri kalıcı değildir. Ancak şikayet ettiğinize göre görüp değerlendirmek gerekir.

 94. Merhabalar,
  Çene kaslarimda problem oldugu icin 2 defa botoks yapildi, iki yanagimda olan gamzelerim suan gorunmuyorlar, acaba botoks etkisimi , gecici bir durummudur?

  1. Botoks uygulaması sonrası gamzeler silinebilir.
   Bu etki de botoks etkisi gibi tamamen geçicidir.
   İşlemi yapan doktorunuzu bu konuda haberdar ederseniz bir daha ki uygulamada doz ve enjeksiyon noktaları konusunda değişiklik yaparak sorununuza engel olabilir.
   Geçmiş olsun.

 95. Sayin hocam merhaba, botoks ile ilgili yasadigim problem icin sayfanizdan cok sey ogrendim. Oncelikle tesekkurler. Hocam masseter botoks uygulamasi yaptirdim. 5 ay oldu. Yuzumde asimetri olustu. Etkisi de gecti ciddi anlamda. Ancak su an guldugumde dudak ustunde daha once olmayan paralel bir cizgi olustu. Doktorum dozun fazla geldigini, zamanla duzelecegini belirtmisti. Ancak etkiler gecti derken neden boyle bir durum olustu? Normal mi bu durum? Cevap verebilirseniz cok sevinirim. Saygilarimla

  1. Çok geçmiş olsun.
   Botoks etkisi 4 bazen 6 ay sürer.
   Botoksa bağlı kalıcı ek bir çizgi genellikle oluşmaz. Öncesinde olmadığından emin olup değerlendirmenizi öneririm.
   Sizi görüp muayene etmeden de daha fazla bilgi verme şansım pek yok.
   Sağlıkla kalın.

 96. Mehaba Massater ve gummy smile botox yaptırdım. Güldüğümde sağ burun tarafımdaki nazolabial çizgim yok oluyor. İfademi çirkinleştirdi ne yapabilirim.

 97. merhaba,
  yüzüme yapılan mezobotox sonrası ağız ve üst dudak hareketim tamamen kısıtlandı, gülemiyor, biraz uzayınca da konuşamaz oluyorum. Göz kapağında ağır baskı var, gözlerimi tam açamıyorum.Bunlar olumsuz sonuçlar, olumlu hiçbir değişim olmadı.Düzelmesi için radyofrekans veriyorlar. Bunun etkisi olur mu? Ne zaman ağzımdaki sıkıntı düzelir?Teşekkürler

  1. Çok geçmiş olsun.
   Botoks çok kontrollü uygulanması gereken bir ilaçtır.
   Uygulayıcı ve doz sorunları istenmeyen durumlardır. İleri düzey tecrübe gerektirir.
   Yapılabilecek tek şey 4-5 ay beklemektir.
   Başka işlemlerle botoks etki süresini kısaltma şansınız çok düşük.
   Kas gevşeticiler kısmen yardımcı olabilir.

   1. Merhabalar. 1 ay önce diş sıkma problemim yüzünden masater botix yaptırdım Va iki yanagimdaki gamzede kayboldu çok üzgünüm geri eski haline gelirim gamzelerim?

    1. Elbette.
     Botoks etkisi geçince gamzeleriniz geri görünür olacaktır.
     Masseter botoksa bağlı gamzelerin silinmesi doğal bir sonuç değildir. Uygulama noktalarında sorun olabilir.
     Geçmiş olsun.

 98. Alın cevresi botox yaptırdım normalde Rutin olarak DARPHINE ın krem serisini kullanıyorum cildime Botox yeni yaptırdım henüz üzerinden 24 saat geçti ne zaman masaj yaparak yüzüme krem sürmeye başlayabılırım ?

  1. Botoks uygulanan bölgelere 1 hafta botunca masaj yapmayınız.
   Krem sürecek temaslarda sorun olmaz. Ancak basınç uygulamayınız.

 99. Merhaba Hocam, 7 gün önce ilk kez botoks yaptırdım Alın kaz ayağı iki kaş arası çene bölgesi ve iki dudak yani . Sonrasında bütün kuralları bilinçli bir şekilde uyguladım ancak 48 saat sonrasında kaz ayaklarım ve göz altlarımda kızarıklık ve şişkinlik söz konusu oldu,hala da devam ediyor. Gözlerim şiş ve kuru .Bugün ise çene bölgemde gülerken ve konuşurken hafif zorlanmaya yaşamaya başladım .gün geçtikçe bu etkilerde çoğalma olur mu ? Örneğin göz kapağı düşüklüğü yaşama ihtimalim yada gülerken konuşurken zorlanmada artış olur mu alabilceğim bir önlem var mıdır?

  1. Botoks etkileri bu şekilde doza bağlı rahatsız edici olabilir bazen. Etki 2-3 haftada maksimum olur ve oturur. Dalgalanma durur. ortalama da 4-5 ay hafif hafif azalarak devam eder. Bu konuda doktorunuz sizi kontrole çağırmıştır. Onun size ek tavsiyeleri olabilir. Mutlaka kontrole gitmenizi öneririm.

 100. Botoks etki süresi siz de biliyorsunuz ki en fazla 6 aydır. 9 ay süremez. İstemsiz kas hareketlerini botoksun etkisi geçtiği için hissediyor olabilir misiniz?

 101. Merhaba hocam, kaş arası botoks yaptırdım. İlk botoks deneyimim ve rötuş yapılmasına rağmen tutmadı hala kaşlarımı çatabiliyorum. Nedeni ne olabilir acaba?

 102. merhaba ben dudak üstüne yani sigara çizgilerime fakat su içerken bile sıkıntı hissiz yemek tyerken su içerken sıkıntı nasıl geçer

  1. Dudak botoksu yaptırdığınızı düşünerek cevap vereceğim. Muhtemelen çok erken dönemdesiniz. 3-4 hafta içinde sorunlarınız azalarak geçecektir.

 103. Merhaba ilk defa 15 gun once messeter botox yaptirdim. Ve suan gulumseyemiyorum. Hepinizden tiksiniyorum gibi bir gulme ifadesi olusuyor… Gulusum yukari cikacagina asagi dogru iniyor :((( bu nasil duzelir. Tamamen botoxun gecmesini mi bekleyeceyim yoksa uygulama duzeltilebiliyor mu?

  1. Botoks sonrası doktorunuz sizi mutlaka kontrole çağırmıştır. 2-3 hafta arasında ek dozlar yapılabilir ve varsa sorunlar düzeltilir.
   Önerim doktorunuzla görüşmenizdir.

 104. Hocam iyi akşamlar. Bir hafta önce diş sıkması için botoks yaptırdım. Bu 3. Kez yaptırışım. BU gün ani bir şekilde gülme ve konuşma zorluğu çekmeye başladım. Saatlerce sakız çiğneriz ve çenemizde yorgunluk ve ağırlık olur ya aynı öyle bir ağırlık var. Konuşurken kelimeler zor çıkıyor ve çenem hemen yoruluyor.Bunlar normal midir?

  1. Botoks etkisi otururken böyle etkiler nadiren de olsa olabilir. İşlemi yapan doktorunuz ile de görüşürseniz onun da haberi olmuş olur. Gerekiyorsa ek dozları da yapabilir.

   1. Hocam doktorumla görüştüm doz bir tık fazla yapmış o da mimik kaslarına geçmiş ek bir işleme gerek olmadığını botoksun etkisi geçince mimik sıkıntımında geçeceğini söyledi. Hocam böyle kalmaktan korkuyorum çok kötü oldum gülemiyorum sizce başka bir hekime daha başvurmalımıyım?

    1. Ek işlem yapılması size daha fazla rahatsızlık verebilir.
     3-4 ay içinde yavaş yavaş mutlaka geçecektir.
     Geceleri kas gevşetici alabilir, gündüz sakız çiğneyebilirsiniz.
     İşe yarayacaktır.
     Botoksunuzun etkisinin daha hızla azalmasını sağlayabilir.

 105. Hocam merhaba 6 gün önce alın kaş ve göz çevreme botoks yaptırdım ve ilk botoksum değil. Botoksun etkisinin 10 güne kadar süreceğini biliyorum fakat sol kaşım hiç kalkmayıp çatarken göz kapağımda kasılma ve düşüklük oluyor sağ iste kalkıyor eşitsizlik var. Durum ek dozla düzelir mi ya da kendiliğinden geçer mi? İşin ehli bir hekimde yaptırmamış olmaktan da endişeliyim

  1. Mutlaka 10-30 gün içinde size kontrol randevusu verilmiştir.
   Ek dozlarla sorunlarınız azaltılabilir.
   Size işlem yapan doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 106. Merhaba hocam ben normal botox yaparken çene ortasindaki çukurdan rahatsız oldu doktorum orayada. Botox yaptı normal botox ertesi günü simetsi bozukluğu oldu tam iki haftadır nerdeyse hergun sırayla prp mezoterapi DNME DİYE işlemler yapılıyor botoxsun etkisini azaltmak için ben artık ignelere dayanamıyorum artık doktora gitmesem mi yoksa devam mı etsem bilemedim

  1. Botoksun etkisini bu bahsettiğiniz işlemlerin h,ç biri azaltamaz veya geçiremez. 4-6 ay içinde botoks etkisi kendiliğinden geçecektir. Biliyorsunuz. Geçmiş olsun.

 107. Merhaba Orhan Bey. Öncelikle herkese çok güzel ve aydınlatıcı cevaplar verdiğiniz için size yürekten teşekkür ediyorum. Dün alın ve göz çevreme botoks uygulandı. Düzenli olarak epilepsi(topamax) ve tiroid ilacı(euthyrox) kullanıyorum. Bunlar botoksun ömrünü kısaltır mı?

  1. Bahsettiğiniz ve düzenli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar benim bildiğim kadarıyla botoks etkisi üzerinde olumsuzluk yaratmaz.

 108. Merhabalar hocam, iki hafta önce masseter botoks yaptırdım fakat gülüşümde asimetri oluştu sola dogru kayıyor ve sağ taraf daha donuk duruyor. Yakında düğünüm var, bu normal bir süreç mi geçer mi bilgi alabilir miyim sizden 🙁

  1. Botoks etkisi maalesef bildiğiniz gibi 4-5 ay sürer. Probleminiz bu süre sonunda tamamen geçecektir.

 109. Merhaba ,1 ay önce kaş arası bölgeme botoks yaptırdım fakat kaşlarımın üstünde yani enjeksiyon yapılan bölgelerde şişlik oldu hala da geçmedi. Sanki kemiğim şişmiş gibi . Bunun nedeni ne olabilir acaba? Yapmam gereken birséy var mıdır?

  1. Botoks kaş arasında ki cildin gevşemesini sağladığı için alın kemik yapınız ortaya çıkmış olabilir. Öncesinde kasılı duran kas ve cilt ile üzeri örtülü olan kemik çıkıntılarınız gözle daha net görünür hale gelmiştir.

 110. hocam merhaba yaklaşık 25 gün önce alın kaş ve göz kenarlarıma botox yaptırdım ve yüzüme de innea aqua iğnesi yaptırdım botoxtan sonra kaşlarımın bir kaç cm üstünde alnımın ortasına doğru iki tarafta çöküntüye benzer şekiller oluştu ilk uygulamadan 20 gün sonra aqua nın ikinci dozu ve botox için rötuş yapıldı( 5 gün önce ) dr um çöküntünün alnın orta hattına yapılan botoxun yetersiz olmasından kaynaklandığını ekleme yaptığını ve düzeleceğini söyledi fakat herhangi bir düzelme olmadı malesef acaba yaşadığım bu durum devam eder mi artar mı ne gibi bir çözüm önerirsiniz acaba

  1. Probleminizi güzel anlatmışsınız ancak sizi görmeden tavsiyede maalesef bulunamam. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 111. Hocam merhaba ilk defa ben 5 gün önce kaşımın ortasına ve alnıma botoks yaptırdım alnım tuttu fakat kaş ortası tutmadı eski hali gibi duruyor. Fakat başımda ağrı iğne yerlerinde acı ve burun da hafif tıkanıklık oldu . Bi sorun çıkarır mı

  1. Botoks etkisi 4-7 gün de netleşir. O nedenle hastalarımızı 2-3 hafta içinde kontrole çağırırız. Doktorunuzu verdiği kontrol randevusuna giderseniz ek dozlarla sorunuzu giderecektir. Ayrıca botoks sonrası burun tıkanıklığı olmaz. Siz grip oluyor olabilirsiniz.

 112. Hocam botoks yaptırdım 12. Günde sol göz kapağım düşmeye başladı bugün 16.günüm düşüklük devam ediyor ve göz kapağımı açarken zorlanıyorum görmemi zorlaştırıyor ayrıca göz bebeğim yukarı doğru kaymış doktora başvurdum damla verdi göz kapağıma minik dozda botoks yaptı ve sıcak uygulama yap ve göz kapağını çalıştır dedi. Size sormak istediğim göz bebeğiminde kaymış olması normal mi? Bu durum 4 ay boyunca devam mı edecek. Ayrıca sürekli sauna ve buhar banyosu yaparsam kas gevşetici kullanırsam bu süre kısalır mı? 1 ay sonra nişanım olacaktı ve bu durumdan dolayı ertelemem gerekebilir.

 113. 02.03.2022 de masseter botox yapildi,dr 10 gun sonra kontrole gel dedi.3 gun sonra İlk beze gibi dıştan belli olmayan sadece ele gelen bir kitle ile basladi.10 gun sonunda dr a gittigimde igne orada toplanmis olabilir dedi ve masaj yap dagilsin dedi.masaj yaptim sonra kizarmaya ve distan belirmeye basladi.Dr a tekrar gittim sivilce bu dedi ve imex sivilce kremi yazdi,onu kullandim.Fakat yuzumdeki kizariklik daha da buyumeye ve yanmaya basladi.Cilt dr una sordum o da bu sivilce degil apse dedi.Sonra tekrar dr a gittim o da evet apse dedi ve 6 adet antibiyotik igne ve cipro,etol fort verdi.Yanagimdan igneyle cekmeye calisti fakat cok sert oldugu icin bisey gelmedi.6 gun sonunda tekrar gittim, antibiyotik yumusatmis biraz dedi ve ufak bi kesi atti,cikarmaya calisti icindekini.6 li tekrar igne ve cipro yazdi tekrar.Onu da kullaninca tekrar gittim.sonra o gun baya cikti, özünü de cikardim dedi dr bey.sonra amoklavin tablet ve ciproya devam ettim.Bir de sabah aksam yapmam gereken bi sivi verdi o rahatlatiyordu.Ama her seferinde toplaniyordu ici.Yuzum su an bildiginiz yara icinde ve karardi islem yapilan yer.Su an 20 tane klindan 600 igne kullanmami onerdi,yarisini oldum hala ignelerim devam ediyor.Yuzumde herhangi bir iz kalir mi bilmiyorum,endiseliyim.Yapilan islem neden oldu acaba sizden de bilgi alabilir miyim?

  1. Bu konuda bu kadar uzun bir hikayenin nedenlerini bana değil sizi takip eden ve işleminizi yapan doktorunuza sormalısınız.
   O da size elinden geleni yapıyor anlaşılan. Geçmiş olsun.

 114. Merhaba hocam,
  24 saat önce ilk kez botoks yaptırdım, alın kaş ortası ve kaz ayakları. İğnenin girdiği her yerde sinek sokmuş gibi büyük şişlikler oldu ve göz kenarlarımda da birer tane var. Hala geçmedi. Doktor normal olduğunu bazen bu şekilde olabildiğini söyledi ama içim hiç rahat değil. Sanki alnıma 6 nokta dolgu enjekte edilmiş gibi duruyor. Bu durum normal midir? Ne kadar sürede geçer? Kime sorsam böyle birşey yaşamadığını söyledi 🙁

  1. Doktorunuzun önerilerine uymanızı öneririm.
   Nadiren de olsa benzer sorunları yaşayan sizin gibi hastalarımız var.
   Tüm kabarıklıklarınız geçicidir.

 115. Hocam merhaba. Dün botoks yaptırdım alnıma ve kaş arasına. Kaş aram şu an hep çatmışım ve serbest bırakmışım gibi çizgili. Normalde sadece çatınca çizgi olurdu. Ödemden dolayı olabilir mi? Yoksa yapılan işlem hatalı mı? Ne zamana düzelmesi beklenir?

  1. Doktorunuz sizi 10 gün ile 30 gün arasında kontrole çağırmıştır.
   1 günde botoks etkisi değerlendirilmez.
   Botoks etkisi 4-7 günde dalgalanarak oturur. Endişe edeceğiniz bir durum olduğunu düşünmüyorum.

 116. Hocam merhaba. 2 gün önce kazayağıma botoks yaptırdım. Bu sabah kalktığımda gözümün kenarından yanağıma doğru paralel iki çizgi oluştuğunu farkettim. Dışardan çok net anlaşılır şekilde. Biraz moralim bozuldu açıkçası. Geçici midir sizce yoksa 4-5 ay böyle mi gezeceğim? 🙁

  1. Botoks 4-7 günde etki eder. Yatışınıza bağlı bir durumunuz dahi olabilir. Botoksa bağlı bahsettiğiniz gibi bier durum pek olası değildir. Doktorunuz bu konuda zaten size yardımcı olacaktır.

 117. Sayin hocam merhaba. Size bir sorum olacakti. 15 gun once 5 noktadan masseter botoks yapildi. Son 1 haftadir ciddi agrilar yasiyorum. Botoks oncesi alt cenem agrirken, sonrasi ust cenem agriyor. Cignemem kotu durumda. Neyse ki 2 gundur daha iyi. Ancak sag tarafimda kulak hizasina denk gelen cene eklemim ve etrafinda ciddi agri var. Yaniyor gibi, bicak saplanmis gibi. Ben bu durumu bir sure cignemede yasadigim zorluga bagliyorum. Ama cok korkuyorum. Kulagima ve kulak.alti boynuma da agri vuruyor. Bu durumda ne onerirsiniz.? Simdiden cok tsk ederim.

  1. Geç cevap yazdığım için kusura bakmayın. Şikayetleriniz botoksa değil eklem sorunlarınıza bağlı görünüyor. Bir çene cerrahisi uzmanı ile görüşmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

   1. Degerli hocam oncelikle nezaketiniz ve oneriniz icin tesekkur ederim. Cene cerrahisi gece plagi onerdi ve sorunun belki botoks uygulamasinin snir uclarina denk gelmesi ile ilgili oldugunu belirtti. Acikcasi 2. botoks uygulamam oldugu ve daha oncekinde bu gibi agrilar yasamadigim icin sorunu botoksa bagladim. Hafiflese de sorunlarim devam ediyor. Zaman ayirip sorulara cevap vermeniz cok kiymetli. Saygilarimla

  2. Asiye hanım aynı sorunu ben de yaşıyorum. 2.5 aydır kulak hizasından başlayıp boyun eklemime kadar ağrı var sol tarafımda. Sanki sol boyun kemiğimi aşağıya doğru biri çekiyor. Şu anda nasılsınız. Ağlılarınız ne kadar sürede geçti.

 118. Hocam merhaba. 5 gün önce alnıma ve kaz ayaklarına botoks yaptırdım. Çok da tanınmış bir doktor uyguladı. 2. Günden İtibaren göz altının yanakla birlestiği yerde şişkinlik oluştu. 2 göz altında da var ama biri daha fazla. Dışardan dikkatlice bakınca belli ama gülünce çok bariz belli oluyor. Şiş duruyor. Şişkinliğin Fazla olduğu tarafta resmen ağırlık hissiyatı ve biraz sızlama da var. Botoks marka uygulandı. Bu geçer mi yoksa 4-5 ay botoksun etkisinin geçmesini mi bekleyeceğim. 🙁 bir umut size sormak istedim.

  1. Göz altı hacim sorunu olan kişilerde botoks bu gibi etkiler yaratabilir. Botoks etkisi azaldıkça geçecektir. Öncesinde göz altında dolgunuz da varsa bazen ona bağlı durumlarda bahsettiğiniz görünüme neden olabilmektedir.

 119. Hocam Merhaba,
  Bugün botox işlemi yaptıracağım ancak 10 gün sonra leke mezoterapi seansım var. Bu benim için sorun teşkil eder mi?

 120. Merhaba, ben 6 ocakta masseter, 20 ocakta da ust yuz botox yaptirdim. İkisinin de kontrollerinde ek doz yapildi. Dis sıkma problemim cok. Bana masseter icin ilk 3 uygulamayi 3-4 ay arayla, sonrasinda 6 ay arayla yapabilirsiniz dediler. İlk sorum bu dogru mu? Yoksa sizin dediginiz gibi ikinci masseter icin 5-6 ay dolmasini bekliyim mi? İkinci sorum da ust yuz ve masseteri ayni anda veya yakin zamanlarda yaptirmak gerektigini baska bir yerden duydum ki antikor olusmasin diye. Arada cok zaman gecmemesi gerekiyormus yuzde iki farkli bolge botox uygulamasi oldugunda. Cevabinizi merakla bekliyorum. Tesekkur ederim.

  1. Botoks uygulaması hangi bölgeye, hangi doz da yapılırsa yapılsın ek doz yani kontrolleri ilk 10-30 gün arasında yapılır. 1 ay ile 5 ay arasında aynı veya başka yüz veya vücut bölgelerine uygulama etkisiz veya yetersiz sonuçlar verecektir. Kısacası botoks en erken 5 ay aralarla yapılmalıdır.

 121. Merhaba hocam ilgi ve alakanız üzere ben de soru sormak istedim tam 1 hafta önce Botox yaptırdım doktoruma sordum aynı soruyu ama kendisi Türk değil pek tatmin etmedi dedikleri yaşım 23 botoxtan sonra bulanık görmeye başladım yani bir yöne bakıyorum diğer yöne dönerken o baktığım yer ağır çekimde sanki öyle oluyor sürekli baktığım yerler sallanıyor gibi yavaş yavaş yorgun bitkin hissediyorum bu geçici midir çok korkuyorum

  1. Botoksa bağlı ise evet ama nörolojik bir sorununuz olup olmadığının da ayırt edilmesi iyi olacaktır. Bir nöroloğa görünebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 122. Hocam merhaba, 9 gün önce kazayaklarına botoks yaptırdım. 2. Günden itibaren gözlatımın elmacık kemikleriyle birleştiği alanda şişlikler oluştu ve hiç azalma yok. Gülünce çok daha fazla belirgin oluyor. Resmen çizgi şeklinde şişlik var. Bir tarafta şişlik daha fazla. Doktoruma sordum ama botoks gözaltını etkilemez dedi, kestirip attı. Ama bu eminim botokstan dolayı oldu. Botoksun ertesi sabahı bunun olması ve torbaların hiç inmemesi tesadüf değildir diye düşünüyorum. Biliyorum botoks etkisi geçince bu gidecek. Benim sorum şu bir sonraki botoks uygulamasında neye dikkat etmek gerekir? Yoksa her seferinde bunu yaşar mıyım sizce?

  1. Bahsettiğiniz sorun botoksa bağlıdır.
   Ya öncesinde o bölgede daha önce dolgu yapılmıştır yada göz altında hacim sorununuz/cilt fazlalığınız vardır. Bu durumlarda göz çevresi botoksu dikkatli yapılmalı veya yapılmamalıdır.

  2. Nilay hanım aynı sorun bende de var gülünce belirgin olan bi şişlik elmacık kemiği üstü gibi ama ben botox yapmadım benimki şakak germe ameliyatı sonrası oldu nasıl geçer acaba çok mutsuzum

 123. Hocam merhabalar. 4 gün önce avuç içlerimin terlemesinden kaynaklı botoks yaptırdım. Fakat ellerimde uyuşma gibi güç kaybı var. Bu durum ne zamana geçer. Sınava gireceğim 2 aya kadar düzelir mi

  1. El içi botoks uygulaması sonrasında ilk hafta avuç sıkmak, ağır şeyler taşımak ilacın el kaslarını etkilemesine neden olabilir. O nedenle bu sorunlar istenmese de nadiren olabilir.
   Mutlaka zamanla probleminiz azalacaktır.
   Geçmiş olsun.

 124. Açıklayıcı cevaplarınız için teşekkür ederim. 52 yaşındayım 3 senedir 6 ayda 1 botoks yaptırıyorum. Aralık ayında yapılan botoksum tutmadı. Doktorum antikor oluşturdu bekleyelim dedi. Mayıs ayının sonuna doğru tekrar yaptı ve hiç bir sonuç alamadık. Dysport V tipi ilaç kullandığını söyledi. Bundan sonra botoks denemeli miyim? Yoksa vaz mı geçmeliyim? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar

 125. Merhabalar hocam,

  12 haziran pazar günü alın bölgeme ve göz çevreme botoks yaptırdım. Kızarıklık ya da morarma yok ama dokundugumda ağrı hissediyorum. Alnimdaki bazı noktalarda ve göz kenarlarımda şişlik var. Bu durum normal midir? Ne kadar sürer? Teşekkür ederim.

  1. Öncelikle bu durumu size işlem yapan doktorunuz ile konuşmalısınız.
   Genelde bu şikayetler geçicidir.

 126. Hocam merhaba 15 gün önce kontrol ikinci botox yapıldı ve yaklaşık bir hafta sonra çift görme başladı. 7 gündür ozon ,prp ve radyofrekans uyguluyor doktorum etkisini azaltmak için fakat hala değişim yok görmem de damlaları önermedi bunların yeterli olacagını söyledi fakat bir haftadır tüm uygulamalara ragmen görmem hala çift ne yapılabilir ve etkisi ne zaman geçecektir

  1. Bahsettiğiniz uygulamalar botoks etkisinde değişiklik yapamaz.
   Yukarıda bahsettiğim damlalar ve kas gevşetici ilaçlar etki süresini kısaltabilir.
   Çift görme kusurunuz botoks etkisi ile birlikte geçecektir.
   Geçmiş olsun.

 127. Merhaba. 2 hafta once yaptirdigim botokstan sonra kaslarimi kaldirdigimda sadece uc kisimlar kalkiyor ve yapay gorunuyor. Kontrol icin gittigimde doktor cok iyi olmus elleme filan dedi kendisi mimik yapabilmem icin alnimin o kisimlrina botoks yapmiyormus. cevremdekiler de botoksun anlasildigini guzel yapilmadigini soyluyor. Sorum şu, tekrar gidip duzeltme istesem ve bu sefer de baska bir sorun olusma ihtimali var mi? Kaş uçlarının üst kismina ilave doz kaş düsüklugu yapar mi?
  Malesef doktorla cok frekansimiz tutmadigindan size sormak istedim. Tesekkurler simdiden

  1. Sorunuzun cevabı; Evet.
   Ek doz yapılırsa doz kontrolü yapılamazsa yani botoks biraz fazla yapılırsa kaş düşüklüğüne neden olabilir. Yalnız çok düşük dozlarla hareketiniz azaltılabilir.

 128. 2 hafta önce botoks yaptırdım. 1. haftada göz kapaklarım düştü. makyaj yapamıyorum gözüme. kontrol için gittiğimde kaldırıcı birşeyler yaptı ama etki etmedi. şuan 2. hafta doldu göz çevremde de o kadar fazla etki var ki asla gülemiyorum. psikolojim çok bozuk kimseyle göz teması kuramıyroum. şuan radyofrekansla kaş üstlerini açıp sonrasında asma yapacağım diyor ama yaptırmalı mıyım bilmiyorum başka yolu yok mu antidot yaptırmak mı çözüm

 129. Merhaba, alnıma ve göz çevreme botoks yapıldı. Sonrasında bir hafta içerisinde sağ gözüm uzağı bulanık görmeye başladı. 5 yıl önce göz lazer ameliyatı olmuştum ve botoks yaptırmadan 2 hafta önce rutin göz kontrolüm vardı görmemde veya gözlerimde başka sorun yoktu. Araştırırken sizin sayfanızı gördüm Botokstan sonra ve bu kadar kısa süre içerisinde sağ gözümde olan bulanıklığı botoksa bağlayabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Botokasa bağlı görme sorunu olması ancak göz küresinin hareketlerinden sorumlu kasların etkilenmesi sonrası çok nadiren meydana gelebilecek bir problemdir ve uygulamayı takip eden 4-7 gün içinde meydana gelir. Doktorunuzun bu konuda fikrini almanız daha doğru olabilir.

  2. Aynı problemi yaşıyorum,(tek gözde görmede bulanıklık) hatta göz doktoruna gitmeyi planlıyordum. Yıllardır botox uygulaması yaptırıyorum ilk defa böyle bir şey ile karşılaştım. Umarım sıkıntınız gemiştir.

 130. Merhaba,
  2 gun once masseter botoks yaptirdim cenenim sol tarafinda kizariklik ve o noktada ciddi bir agri var. Doktoruma sordugumda ilk defa boyle bir seyle karsilastigini soyledi. Agri ile ilgili hicbir sey bulamadim. Agri kesici ictigim halde dokundugumda o agriyi hissediyorum. Nekroz da oldugu gibi sanki bir sivilce varmis gibi bir agri oluyor. Botoksta nekroz riski var midir ve bu agri icin endiselenmeli miyim. Teşekkürler

  1. Botoks sonrası o bölgede ağrı pek karşılaştığımız bir sorun değildir.
   Botoks sonrası nekroz da öyle.
   Damar veya sinir dokuya iğne teması şikayetlerinize neden olabilir.
   Zamanla geçecektir.
   Doktorunuz ile takipte kalmanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

 131. Selam, 2hafta once sag yanagima botox yapildi dudagim sag tarafdan digerinden az fazla kalkiyordu diye, simdi agzim yamulmus, sag dudagimi kaldiramiyorum, 10gun sonra ayni bolgeye antibiyotik iyne vuruldu botox erisin diye ama henuz ayni durumda gulemiyorum, sistem falan koysam etkisi olurmu? Bi de 5 yil once sag tarafdan tukuruk bezi tumorunden ameliyat olmusdum. Sinire yan etkileri olur mu? Cok endiseliyim(

  1. Geçmiş olsun.
   Botoks etkisinin antibiyotik ile geçmesi mümkün değil.
   Botoks sinirleri değil kasları etkiler ve etkisi geçicidir.
   4-5 ay içinde problemleriniz azalarak geçecektir.

 132. merhaba hocam
  1 ay kadar önce botoks yaptırdım alnımda dikey çizgi halinde bir çöküntü meydana geldi lütfen bunun geçici olduğunu söyleyin endişeleniyorum

   1. Hocam bende aynı şekilde dikey çizgi oluştu tekrar oluşan çizgi bölümüne botoks yapılsa geçer mi çizgi

    1. Nasıl bir sorununuz olduğunu anlamadan sorunuzu onaylayamam. Kusura bakmayın. En doğru cevabı doktorunuz verecektir.

  1. Merhaba. Aynı sorun bende de oluştu. Yaklaşık 2 ay önce alın botox’u yaptırdım ve 2 hafta önce alnımda çizgi şeklinde,dikey hafif bir çukur oluştu. Sizde şu an bu iz geçti mi acaba?

 133. Merhaba hocam, ben 5 ay önce alın ve kaz ayağına botoks yaptırdım, doktor göz çevremdeki derinin ince olduğunu ve çok kırışıklık olduğunu söyledi. Sol tarafa biraz fazla uygulama yaptı, 1 hafta içinde yüzüm şişti ve kendiliğinden geçti ama sol taraftaki gülüş çizgi kayboldu gülünce kasılıyor ve gülüş çizgi aşağı kayıyor gülerken bile mutsuz ve şiş bir görüntü var geçer diye kaç aydır bekliyorum ama hala aynı sizce ne yaşamalıyım tekrar doktora mı görünmwlitim. Şimdiden teşekkürler

  1. Botoks etkisi genelde 4 ay nadiren 2-6 ay sürer. Etkisi devam ediyor sanki. Bir ay sonra bir estetik cerraha görünebilirsiniz.

 134. Merhaba hocam yaklasık 2 ay önce botoks yaptırdım alın çizgileri için, fakat bazen alnımı çok hafif bile ellediğimde örnegin yüzümü yıkarken kaşımın bi tarafı inanılmaz şekilde yukarı kalkıyo kasılmıs gibi. Sonra elimle asagı dogru zıt yöne bi süre çekili tutup düzeltiyorum fakat cok sinir bozucu bir durum bu normal mi veya neden oluyor

  1. Bahsettiğiniz durum nadiren olabiliyor.
   Her hastada olmuyor.
   Sebebi bilinen bir durum değildir.

 135. Merhaba hocam. 4 gün önce göz altıma dolgu ve çevresine botox yaptırdım. Göz altlarım çok şişti, morluklar ve yanma var. Doktorum ödem olduğunu zamanla geçeceğini söyledi ama siz dolgu miktarı fazlaysa ve oraya botox yapılırsa ödem gibi şişlik oluşur ama bu ödem değildir yazmışsınız. Ödem değilse kalıcı bir şişlik olabilir mi? Geçici olmamasından korkuyorum. Şu an güneş gözlüğü takmadan günlük hayatıma devam edemiyorum.

  1. Geçmiş olsun.
   Dolguların etkileri de botoks etkisi de geçicidir.
   Erken dönemdesiniz. 2-3 hafta geçtikten sonra değerlendirmek daha doğru olacaktır.

 136. Merhaba 1 ay önce alın ve kaz ayaklarıma bir doktor arkadaşım botox yaptı. kaş ortam biraz kasılıyor diye 10 gün sonra oraya biraz daha yaptı. sonrasında göz altlarımı kırıştırdığım için minimal olarak göz altlarıma ve burun kenarlarına da yaptı. bu yaklaşık 10 gün önceydi. yaptırdığımdan beri kaş bölgemde ağırlık, yorgunluk hissediyorum. en kötüsü hiç olmayan gözaltı torbalarım var. üst göz kapağım bile torbalı ve şiş. yaşlı bir görüntü ve göz altlarımdaki sarkma sebepli ters göz etkisi var. kendimi aynada her gördüğümde şok oluyorum. özellikle hayatımda ilk kez gözaltı torbalarımın olması beni çok üzüyor. bu etki tamamen geçecek mi ? benim yapabileceğim bir şey var mı? kalıcı olma ihtimali nedir? ne zaman fark edilir bir hafifleme görürüm? ne zaman tamamen geçer?
  teşekkürler, saygılar.

  1. Botoks uygulamaları sonrası ortaya çıkan tüm görüntüler geçicidir. Kalıcı botoks etkisi olma ihtimali yoktur.
   Etkisini azaltıcı tanımlanmış bir ilaç maalesef yoktur.
   Memnuniyetsizliğinizin tedavisi sadece zamandır. Aylar içinde etki tamamen geçer ve normal halinize dönersiniz. 4-5 ay içinde botoks etkisi geçecektir.
   Geçmiş olsun.

 137. Hocam merhaba
  Ben 4 gün önce botox yaptırdım alın ve göz çevresine. Son 2-3 gündür çok halsizlik boğaz ağrısı, geniz akıntısının artması , alın bölgesinde hafif ağrı,bazen mide bulantısı gibi şikayetlerim var.Grip gibiyim ama değilim. Bu şeylerin aynısı geçen yıl yaptırdığımda da olmuştu.Uzun süre hasta gibiydim sürekli. Bu etkiler olabilir mi ne zaman geçer?

  1. Bahsettiğiniz bulgular botoks etkileriyle örtüşmese de önceki botoksda da benzer şikayetleriniz olması enteresan.
   Maalesef botoks kaynaklıdır demem imkansız.

 138. merhaba ben 1 hafta önce botoks yaptırdım ama vücümda kaşıntı oldu.
  ne yapmalıyım çok kaşınıyor tüm vücudum.

  1. Botoks uygulama alanında ve vücutta kaşıntıya neden olamaz.
   Başka eşlik eden bir sorununuz olabilir. Bir dermatoloğa görünebilirsiniz.

 139. merhana hocam.Dün sadece göz cevreme ve kaş ucuma botox yaptırdım ve sol elmacık kemeğimin hemen üst tarafında dünden beri hafif bir şişlik var ve elmacık kemiğiminde baskı hissediyorum hafif bir ağrı ve hissizleşme hissediyorum.Çiğneme hareketimde bunları çok rahatlıkla hissediyorum. Bu durum normal mi ?

  1. Muhtemel derinde bir noktada hassasiyet oluşmuş veya ince bir damar hasarı meydana gelmiş olabilir. Doktorunuz ile konuşmanız daha sağlıklı bilgi almanızı sağlar. Rahatsızlığınız muhtemelen geçicidir ancak doktorunuzun kontrollerine gitmeyi ihmal etmeyiniz.

 140. Botoks uygulaması sonrasında c vitamini, alfalipoik asit, NAC, omega3, magnezyum gibi yan desteklere bir süreliğine ara verilmeli mi, evet ise ne kadar bir süre? Kas gevsetici ya da kan sulandirma özelliği olabilecekleri yazmaya calıştım.

  1. Botoks sonrası hiç birini kesmenize gerek yok.
   Sadece kan sulandırıcı kullandığınız için botoks sonrası morar olma ihtimali yükselir.
   Botoks etkinliği ile ilgili bir değişiklik yaratamazlar.

  1. Emzirme sonrası botoks uygulamasında dikkat edilecek konu; Ek gıdaya geçmiş emzirme süreniz 6 ayı doldurmuş olmanızdır.

 141. Merhabalar ben 10 gün önce migren botoksu yaptırdım doktor fazla doz uyguladığını itiraf etti ve ben kafamı kaldıramıyorum resmen kafa kaslarım iptal oldu ne yapabilirim 🙁 hayatım durdu resmen..

  1. Maalesef botoksun etkisi süresince rahatsızlığınız azalarak 4-5 ay daha devam edecektir.
   Yaşadığınız sorun doza ve uygulama noktalarına bağlı olarak gelişmiştir.
   Kas gevşetici ilaçlar botoks etki süresini kısaltabilir.
   Size verebileceğim tavsiye budur.
   Geçmiş olsun.

 142. mrb hocam ben yazın çok fazla terliyorum. özellikle alnımdan su gıbı ter akıyor. alnıma botoks yaparsam terlemem azalır mı?

 143. Merhaba Hocam, haşimato hastasıyım. Son botoksumdan önce Anti Tg ve Anti TPO değerlerim düşüktü, ancak botoksumdan 1 hafta sonraki tahlillerimde yüksek çıktılar. Sebebi botoks mudur? Bu durum geçici midir? Teşekkürler.

  1. Botoksun otoimmün rahatsızlıklarla açık ilişkisini gösteren bir çalışma yok. O nedenle durumunuzu bir endokrinoloji uzmanına danışmanız daha doğru olacaktır.

 144. Merhaba botoks 26 yaşındayım kaş arası alın ve göz çevresine botoks yaptırdım fakat 3 haftada sol göz kapagim düştü ve akşamları şişme oluyor doktor sizin önerdiğiniz damlayı önerdi çok kötü görüntü bozukluğu oluştu bu durum botoks etkisi bittiğinde tamamen geçer mi kalıcı bir iz kalır mı asıl merak ettiğim yanıtlarsanız çok sevinirim

 145. Hocam merhaba, botoks yaptırdıktan sonra kuaföre gidip saç boyatma, saç yıkama gibi işlemler için kaç gün beklenmelidir? Saç yıkanırken alın bitimindeki saçların dip kısmı ovalandığı için botoksa zarar verir mi? Teşekkürler.

  1. Botoks sonrası özellikle alın ve kaş bölgesine baskılı işlemler ve sıcak fön gibi işlemlerden 1 hafta sakınılması iyi olur.
   Botoks ilacının aşağı doğru yer değiştirmesi göz kapağını kaldıran kası etkileyerek, etkilenen göz kapağının düşmesine neden olabilir.

 146. Merhabalar hocam. Tüm sorulara sabırla, nezaketle cevap vermeniz beni şaşırttı. Öncelikle teşekkür ediyorum.

  1.5 senedir yaptığım botox tutmadı. Sizin yazılarınızdan ve yabancı makalelerden okuduklarımdan ve doktorumun önerisiyle yaklaşık 1 sene kadar ara verdim. Geçen ay yurtdışı seyahatimde bir klinike XEOMİN markayı yaptırdım. Yine işe yaramadı. Eylül ayında tekrar denemek istiyorum, bu sefer dysport ‘u.

  Sorum şu : eğer vücudumda antikor varsa, bunun kalıcılığının ömür boyu olma ihtimali var mıdır? Ya da arada yaptırdıpım botox uygulamaları hala antikor varsa onu güçlendirir ve antikorun vücutta kalma zamanını uzatır mı? Yani bir nevi hatırlatma dozu gibi mi yapıyorum farkında olmadan?

  1. Botoksa karşı antikor botoks etkisi bitene kadar yani 4-5 ay kalıyor ve sonrasında onun da azaldığı düşünülüyor. Bu nedenle en erken 5 ay dolduktan sonra botoks yapılasının daha başarılı sonuçlar verdiğini görüyoruz.
   Botoksa karşı direnç konusundan bahsetmek mümkün sizin içi belki de. Bir yıl beklediğiniz iyi olmuş. XEOMIN ile ilgili deneyimim yok. Dysport iyi bir seçenek olabilir.

 147. Merhabalar 9 gun once dis dr una alin ve goz cevreme botox yaptirdim ama elmacik kemiklerimin ustu sisti goz altlarim coktu gibi goren herkez
  Gozlerin gomulmus gibi diyor 🙁 ve gun isigina ciktigimda gozlerimi tam acamiyorum kisilip sulaniyor bu durum gecicimi normalmi ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

  1. Botoks etkilerinin tamamı geçicidir.
   Uygulayanın tecrübesi, kullanılan doz, hastanın uygunluğu gibi bir çok faktörü göz önüne alarak botoks yapmak gerekir.
   Her hastaya aynı dozlarda ve aynı yerlere yapılmamalıdır.
   Geçmiş olsun.

 148. Hocam merhaba 10 gün önce alnıma göz çevresi ve kaş arasına botox yaptırdım aynı anda 2 cc ortayüz dolgusu yaptırdım iki gün sonra sol gözümün altında şişlik oldu bir hafta sonra şişlik geçti sol gözümde kasılma hissediyorum özellikle fotoğraflarda sol gözüm donuk çıkıyor ve gözümü kısarak gülümsemeye çalıştığımda gözümde titreme olduğunu hissediyorum sizce bu durumun nedeni nedir ve ne zaman düzelir düzelmesi için herhangi bi damla vs kullanılır mı

  1. Bahsettiğiniz tüm göz bulguları uygulanan botoksa bağlıdır.
   Zamanla azalacaktır.
   Ek kullanılabilecek bir ilaç maalesef yoktur.
   Uygulama dozları bu gibi sorunlara neden olabilir.

 149. İyigünler hocam. İki gün önce çene botoksu yapıldı. Dün akşam başlamakla birlikte sol alt yirmilik diş bölümünde -ki yirmiliği alınalı çok oldu- oradaki ette bir ağrı ve şişme söz konusu. Bu çeneye uygulanılan işlemle alakalı olabilir mi?.. Yoksa alakası yok mudur

  1. Alakası yoktur diyemem.
   En doğru cevabı doktorunuz muayene sonrasında verebilir.
   Geçmiş olsun.

 150. Hocam merhaba. Öncelikle bu kadar detaylı açıklamalarda bulunup bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ben yaklaşık 20 gün önce ilk masseter botoksumu ve yüz botoksumu yaptırdım. 2. Seansa kadar çok ciddi baş ağrılarım ve göz kapaklarımda ve göz altlarım da şişmeler oldu. 2. Seansa gittiğim de doktorum ödem dedi hap verdi geçeceğini söyledi ancak şimdi daha çok oldu. Burun kenarlarına göz altıma kaş ortasına ve kaşları hafif kaldırmak için tekrar işlem yaptı 2. Seansta ama şu an burun göz baş ağrısından duramıyorum. Hayat kalitem düştü 20 gündür. Geçmek yerine ağrılarım artıyor gözlerim şişiyor. Ne yapmam gerekiyor inanın bilmiyorum. Doktorum tutturmuş ödem diye ama geçtiği yok bu durumun

  1. Çok geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz tüm şikayetler botoks ilacına ve uygulamaya bağlı gibi görünüyor.
   Baş ağrısı botoks sonrası nadirde olsa görülür ama genelde 7-10 günde geçer. Ağrı kesici kullanmanızı öneririm.
   Göz kapaklarında ki ve göz altlarında ki bulgular ise maalesef öncesinde üst kapaklarınızda cilt fazlalığı olmasından, alt kapaklarınızda ki sorunda torba ve hacim sorunlarınızın dikkate alınmamasından kaynaklanmış olabilir.
   Sizi görmeden daha fazla bir açıklama yapma şansım maalesef yok.
   Botoks etkisi geçince 4-6 ay içinde tüm şikayetleriniz geçecektir.
   Bu süreyi kas gevşetici ilaçların azalttığı bilinmektedir.
   Tekrar geçmiş olsun.

 151. Merhaba hocam 1 hafta önce botoks yaptırdım ama kaşlarım çok kalktı beni rahatsız ediyor bilmek istediğim o kalkık görüntü giderilebılır mı konuşurken ıstemsizce bazen daha fazla kalkıyor kızgın bir ifade oluştu merak ettiğim kontrol gününe kadar inme yapar mı oturur mu kaşlarım yanı müdahıle edılınce inme olur mu kaşlarımda

  1. Doktorunuzun kontrolüne kadar mutlaka daha iyi olacaktır ama hala o gün sizi rahatsız eden bir durum varsa doktorunuz ek dozlarla sorununuzu düzeltebilir.

 152. Merhaba yaklaşık 3 hafta önce koltuk altı botoksu, 4 hafta önce de kasık botoksu yaptırdım terleme için. Yapan doktor plastik cerrahtı ve işinde iyi biliniyordu. Son 1 haftadır vücudumda genel güçsüzlük, çiğneme zorluğu ve yutma zorluğu var. Konuşurken artikülasyonum arada bozuluyor. Efor dispnesi gelişmeye başladı, kaslarım güçsüzleştiği için normalde kaldırdığım ağırlıkları kaldırmaya çalışırken kolum titriyor. Bu semptomların yaptırdığım botoksla bir ilgisi olabilir mi? Sevgiler.

  1. Doktorunuz ile görüşmelisiniz.
   Botoks bölgesel etkili bir ilaçtır. Tüm vücudu etkilemesi genellikle mümkün değildir.
   Botoksa bağlı tüm etkiler geçicidir.

 153. Merhaba hocam.. 5 hafta önce alın bolgeme botoks yaptırdım 4. Haftada kaşlarimda değişiklik oldu.. kaşlarımın üst kısmında bir yere dokunursam kaşlarımın şekli değişiyor. Mesela kaşınıyor kasıyorum ve bir Kaşim ya aşağı düşüyor ya da yay gibi oluyor yukarj kalkıyor.. bir haftadır kaslarima dokunmaktan korkar oldum.. krem sürmek yıkamak hepsi de etkiliyor.. o şekilde kalacak diye korkuyorum . Doktorum daha önce böyle bi durumla karşılaşmadığıni söylüyor ama bu bana yardımcı olmuyor şu anda.benim su anda yaşadığım tam olarak nedir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Öncelikle botoksa bağlı tüm etkiler geçicidir. Bunu belirtmek isterim.
   Sadece orijinal Botox ve Dysport kullanan bir doktor olarak ben de bahsettiğiniz gibi bir sorunu olan hastam ile karşılaşmadım.
   Doktorunuza danışarak size kullanılan ürünün hangi marka olduğunu araştırmanızı öneririm.
   Piyasada ki diğer botoks muadili ürünler hakkında da bilgi sahibi değilim.

 154. Merhaba hocam ben botoks yaptırdım ama şimdi ise tavşan çizgılerım çok belırgınleştı bunun için botoks yaptırmak istıyorum o bölgeye ama korkularım var bi aksılık olur mu göze çok yakın olması sebebiyle yada olumsuz ne olabılır onları merak ediyorum o bölgeye botoks yaptırsam aksılık yaşarmıyım önerırmısınız

  1. Tavşan çizgilerine botoks yapılasının gözünüze bir zarar vermesi pek mümkün değildir.
   Doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir.

 155. Hocam merhaba , ben 10 gün önce alın botoksu için doktora gittim. Dişlerimi sıktığımı öğrendiği için çene botoksunu önerdi. Sonuç olarak alnıma , çeneme massaters , burnuma , kaş ortama , bide dudağıma dolgu yapıldı . Ben hepsini aynı anda yapmayalım vücuduüm kaldırmayabilir hassasım ve ilk kez yaptırıyorum dememe rağmen bi yan etkisi yok dedi yaptırdım.ilk günler şiddetli ağrılarım ödemlerim vardı geçti ama 3. Günden sonra çift görme, sersemlik , bulanık görme , göz kapağı düşüklüğü , sürekli uyku hali , yutkunma ve çiğneme sorunu yaşıyorum . Yemek yiyemiyorum boğazım tıkalı gibi boğazımdan bişey geçmiyor . Sürekli sersem gibiyim günlük işlerimi yapamıyorum. Ayağa kalkınca denge sorunum oluşuyor . Dün hatta afedersiniz küçük tuvaletimi tutamadım hapşırınca öksürünce . Doktoruma yazdım ama geçici yan etkiler dedi bi sıkıntı yok dedi . Her gün ağlıyorum resmen başıma bişey gelmesinden korkuyorum hangi doktora gitmeliyim ? Zehirlendim mi ? Allah rızası için yardım edin . Günlük işlerimi bile yapamıyorum ayağa kalkıp zor yürüyorum . Sarhoş gibiyim ? Allah rızası için bi yol gösterin

  1. Çok geçmiş olsun.
   Botoks uygulaması sonrası nadir görülen sorunlarınız olduğunu söyleyebilirim.
   Doktorunuzun kontrolünde kalmanızı, düzenli doktorunuzu bilgilendirmenizi öneririm.
   Benim buradan size verebileceğim tavsiye budur.

 156. Hocam merhaba ben bundan 27.gün önce göz çevreme ilk defa botoks yaptırdım 7.günden itibaren çift görmeye başladım bu sorun nezaman geçer işe gidemiyor dışarı çıkamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Çok geçmiş olsun.
   Maalesef botoksun yan etkilerinin bilinen açık bir tedavisi yoktur.
   Botoks etkisi azaldıkça probleminiz de azalarak tamamen eski haline dönecektir.
   Bu süre 3-4 ay sürebilir.

   1. Hocam bir de çift görme problemiyle birlikte uzağa odaklanmaya çalışırken sol gözüm içe doğru kayıyor çok az çift görme problemi yaşayan herkeste olur mu bu durum yakından hiçbirşey yok.

 157. Hocam botoxtan sonra 2. Gün dudak dolgusu ve göz altı ışık dolgusu yaptırılabilir mi ve ertesi günü makyaj yapılır mı denize girsem sorun olur mu..

  1. Botox uygulamasından 2 gün sonra dudak dolgusunda sorun olmaz ama göz altı dolgusu için botoksun göz çevresine olan etkisinin ortaya çıkmasının beklenmesi yerinde olacaktır. Botoks etkisi oturunca göz altı dolgusuna ihtiyaç kalmadığı görülebilir veya daha az miktarda dolgu yeterli olabilir.
   Makyaj ve denize girmenizde bir sorun olmaz.

 158. Hocam merhaba, öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için tşk ederim hocam ben senelerdir botoks ve dolgu uygulamaları yapmaktayım doktorumda senelerdir aynı kişi ben covid aşısı olduktan yaklaşık 1 sene sonra dudaklarımda cene ucumda gözpınarlarımda elmacık kemigimde korkunc ödemler oluştu sabah uyandıgımda çene ucum dudaklarımda inanılmaz gergin hafif agrılı ve şiş sanki 10 cc dolgu yapılmış gibi tabi korktum hemen uzuman bir doktora gittimi tüm alerji testlerim yapıldı testlerimin hepsi temiz çıktı ara ara bu şekilde ödemlerle uyandım ödenlerimin gecme süreside 24 saat içinde kayboluyordu ben covid döneminde kesinlikle dolgu botoks işlemi yaptırmadım gecen sene botoks yaptırdım bir sıkıntı yaşamadım sadece kısa sürede etkisi kayboldu tutmamış gibi hissettim dün yaptırmaya gittim elmacık kemiğimde hafif dokunduğumda hafif ağrı hissettim o agrı sol alt göz kapagıma indi ve hafif kızardı sabah uyandığımda alt göz kirpigimin oldugu yerde şişlik oldu doktorumu aradım botoks yapmaz dedi acile gittim enfeksiyon belirtisi dediler damla ve pomat verdiler ama kirpik dibi iltihabı gibi degil kepeklenme iltihap göremiyorum gözde akıntı arpacık ucu görünümü yok hocam bu durum psikolojimi bozdu covid aşısından sonra bunlar başıma geliyor anjioödem değil kesinlikle botoks kirpik diplerine şişme kızarma agrı yaparmı benide bilgilendirirseniz çok sevinirim tşk ederim

  1. Probleminize çok üzüldüm.
   Benzer bir sorunu yaşayan hastam olmadı.
   Botoks kirpik diplerinde problem yaratamaz.

 159. Merhaba ben ilk defa botox yaptırdım ara ara alnımda kasılmalar oluyor normal mi? Ayrıca benim doktorum botoxtan hemen sonra bol bol mimik yapmamı söyledi botoxun yerleşmesi için. Fakat arkadaşımın doktoru böyle bir şey söylememiş. Hangisi doğru mimik yapmak mı yoksa sabit beklemek mi?

  1. Botoks sonrası yaşadığınız hissettiğiniz her şey çok normal.
   Bazı doktorlar uygulama sonrası hareket önerirken bazıları önermemektedirler.
   Geçmiş olsun.

 160. Merhaba, 1,5 ay önce alnıma ve göz çevreme botoks yaptırdım. Son bir haftadır, alnıma, kaşıma dokunduğumda, kaşım dokunduğum yöne doğru şekilde değiştiriyor ve öylece kalıyor. Sonra hafif masaj yapıp eski haline döndürüyorum. Bunun dışında alnımdaki kaslarımda dışardan görünmese de sürekli bir hareketlilik, bir hissiyat hissediyorum. Bunun sebebi nedir acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durum her botoks uygulanan kişi de görülmez.
   Cilt yapısı, su tüketim seviyesi gibi cildin kendi durumundan kas yapı ile arasında ki ilişkiden kaynaklı meydana gelebilen geçici bir rahatsızlıktır.
   Ek müdahaleler ile düzeltilemez.
   Ancak su tüketimini artırmanız faydalı olabilir.

 161. Orhan bey merhabalar sosyal medyada sizi sık sık takip ediyorum tecrübelerinize sığınarak size danışmak istiyorum. İstanbul da yaşıyorum belirgin bir çene hatti için gittiğimde dermatologumun önersiyle masseter botoks yapıldı. Ancak 20 gün içinde yüzümün bariz bir şekilde inceldiğini ve yanaklarımın sarktıgnı farkettim. Oluşan sonuçlardan ötürü dermatologuma karşı bütün güvenim sarsıldı. Yüzüm zaten ovaldi daha fazla küçülmesi beni oldukça ürkütüyor. Cevaplarınızda etkiler 4 aya kadar devam eder diye belirtmişsiniz. bu süre boyunca yüzüm incelmeye devam mi edicek yani ? Yüzümün daha fazla incelmesini istemiyorum artık
  (Dermatologum masseter bölgeme toplamda 140 ünite dysport kullanmış.)
  Uygulama dozunda bir hata olabilir mi ?
  İnternette bu duruma bağlı cene de kemik erimesi olusabileceğini duydum bu doğru mu ?
  Cevap yazarsanız cok mutlu olurum Orhan bey

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz tüm etkiler masseter botoksu sonrası görülebilecek değişikliklerdir.
   1- Botoks etkileri 20 günde oturur ve daha fazla ilerlemez. 2-3 aydan sonra da azalmaua başlar ve 4-6 ay içinde tüm etkileri geçer.
   2- Botoks etkileri kalıcı değildir ve tamamen geçer.
   3- Masseter botoks etkisi ile çene köşesinin kas kütlesi kalınlığı azalır ve (yaşınızı bilmiyorum ama orta yaş üzerinde ve hafif sarkma varsa) önünde ki sarkık doku belirginliği artar ve hasta yüzünün yanaklarının sarktığını düşünebilir. Bu durum işlem öncesi tespit edilebilir ve hastaya izah edilirse hasta bu durumu sorun etmez. Ancak doktor bu konuyu görmez ise botoks etkisi oturunca hasta doğal olarak yüzünün sarktığını düşünebilir.
   4- Maalesef beklemek dışında yapabileceğiniz pek birşey yok.

 162. Merhaba botoks ve dolgu yaptırdım fakat daha sonrasında tetradox antibiyotik kullanmam gerekti suan da içiyorum botoksun etkisine bi zararı olur mu acaba

  1. Botoks ile antibiyotik kullanımı arasında botoks etkinliği üzerine yapılmış bir olumlu veya olumsuz çalışma yok.
   Muhtemelen sorun yaşamazsınız.

 163. Merhaba, ben 6 Ekim’de el ve koltuk altıma terleme için botoks yaptırdım. Fakat 10’unda sol elimde bir güçsüzlük hissetmeye başladım. 12’sinde bu güçsüzlük daha da arttı, hemşireyim ampul kıramayacak raddeye geldim. Sağ elimde bir şey yok ama sol elimin parmaklarını uç noktada birleştiremiyorum. Ardından kol ağrılarım başladı ve ağrı enseme yayıldı. Şu an duşta saç yıkamak, saçımı kurutmak, yüzümü yıkamak bile zor halde. 18’inde de yutma güçlüğü yaşamaya başladım. Bu kadar ağır belirtilerin olması endişelendirmeye başladı. Botoks zehirlenmesi tarzı bir şey olabilir mi?

  1. Çok geçmiş olsun.
   Doktorunuza ulaşmalısınız veya tam teşekküllü bir hastaneye başvurmalısınız.
   Botoks etkisini azaltma ihtimali olan kas gevşetici ilaçlar alabilirsiniz.

 164. Merhaba Troid nodüllerim olduğunu öğrendim 2 adet.Uygun arayla sadece 2 kez botoks yaptirmistim. Açıkçası tekrar zamanı gelmesine rağmen çekiniyorum yaptırmaya, nodullerin büyümesinde herhangi bir etkisi varmidir?Tesekkurler

  1. Botoks troid nodülü oluşumuna neden olmadığı gibi troid nodüllerinin varlığı da botoks üzerine bir olumlu olumsuz etki oluşturmazlar.

 165. Merhabalar 23 ekimde göz bölgesine botoks yaptırdım . 28 ekimde gözlerim çift görmeye başladı ve hala çift görüyor. Tek başıma evden dışarı çıkamıyorum. Hayatımı olumsuz etkiliyor. Botoks etkisinin kısa sürede azalması için hangi ilacı önerirsiniz.

  1. Geçmiş olsun.
   Kas gevşetici ilaçlar botoks süresini azaltabiliyor.
   Sadece bilinen ilaçlar bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp