Botoks

Botoks sonrası meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Botoks alerji yapar mı?

Botoksun tanımlanmış bir alerjisi yoktur. Tecrübeli ellerde oldukça güvenli bir ilaçtır. Botoks sonrası ile ilgili duyduğunuz duyacağınız tüm etkiler uygulayıcıya bağlı aksilikler ile uygulanan kişinin gerekli uyarıları dikkate almamasından kaynaklanmaktadır. Botoks hakkında daha fazla detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/ sayfasında yazdığım metni inceleyebilirsiniz. 

Aşağıda ki yazımda birçok insanın başına gelen ama internette fazlaca değinilmemiş işlem sonrası yaşanabilecek aksilikler ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Botoks sonrası gelişen iyi veya kötü tüm etkiler 4-6 ay sonra geçecektir. Botoksun kalıcı bir etkisi yoktur.

KORUYUCU etkisi vardır.

Botokstan sonra morarma ne zaman geçer?

Özellikle göz çevresi botoks uygulaması sonrasında nadiren diğer bölgelerde görülebilir. İğnenin damar ile teması bu duruma neden olur. Damarlardan kaçmak için çok özen göstermemize rağmen bazen hastalarımızın morarma ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliriz. İşlemden hemen sonra buz uygulaması ve uygun seviyelerde baskı uygulaması ilk 30 dakika içinde işe yarar. Ancak sonrasında doktorunuzun önerileri dışında başka bir işlem yapmamanızı, ulaşabilirseniz Arnica gibi morluk giderici kremler kullanmanızı öneririz. İşlem öncesinde sizin kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri kullanıyor olmanız morarma ihtimalini artıracağı için doktorunuza belirtmenizde fayda vardır.

34 G botoks iğnesi
Botoks sonrası morarma olmaması ve etkinlik için uygun ve çok ince iğne kullanırız

Botokstan sonra morarma botoks etkisini olumsuz etkiler mi?

Hayır morarma botoks etkisi üzerine etkili bir durum eğildir ancak siz morarmanın geçmesi için üzerine erken ilk 1-2 gün içinde baskı yaparsanız botoksun istenilen yerden dağılmasına ve istenmeyen etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Botoks sonrası ödem olur mu?

Ödem bir çeşit vücudun iyileştirme reaksiyonlarından biridir. Botoks sonrası ödem oluşmaz. Ancak göz çevresi uygulamalarında eğer hastanın göz altı dolgusu varsa ve bir miktar bu dolgu miktarı fazlaysa botoks sonrası dolgunun şiş görüntüsünde artış gözlenebilir ve bu görüntüye ödem denebilir. Ama bu ödem değildir.

Botoks enjeksiyonu sonrası ağrı normal mi?

Burada ağrıyı ikiye ayırabiliriz. Botoks işlemi yapılırken ağrı duyulması kişisel duyarlılık kaynaklıdır. Çünkü ilaç kas içine verilirken herkeste hafif bir yanmaya neden olur. Hasta bu ortalama şiddetin üzerinde bir ağrıyı botoks yapılırken hissederse muhtemelen damarsal yapılara yakın bir enjeksiyon yapılmıştır ve morarma ihtimali yüksektir.

Bir de botoks enjeksiyonunu takip eden ilk günlerden sonra 1-3 hafta arasında oluşan ve geçen bir baş ağrısı vardır. Burada da botoks işlemi sırasında iğne ucunun özellikle alın botoksu sırasında kemik zarı dediğimiz periosta dokunmasından kaynaklandığı söylenmektedir. Geçicidir ancak ağrı kesicilerden fayda görebilirsiniz.

kaş arası botoks ne kadardır?
Botoks kasları gevşeterek etki eder ve 6 ay aralarla tekrar edilmesi önerilir

Botoks işlemi sonrası kaşlarımı kaldıramıyorum, normal mi?

Alna botoks uygulamalarının doza bağlı sonucu olarak alın kasının hareketleri azalır yada durur. Bu etkiye alışkın değil veya ilk kez botoks yaptırdıysanız sizi rahatsız edebilir. Bu rahatsız edici his 1-2 hafta içinde geçecektir. 

Botoks yaptırdım. Kaşlarımda asimetri oldu. Geçer mi?

Botoksun kas gevşetici etkisinin en dramatik değişikliği kaşların pozisyonunda ortaya çıkar. Göz çevresinde gözleri çevreleyen kasa ve alnı yukarı kaldıran kasın orta liflerine yapılınca kaşların orta ve uç kısımları uygulayıcının doz ve işlem noktalarına bağlı yukarı doğru hareket eder. Çokça istenen ve beklenen bir etki olan kaş kaldırma botoksu asimetrik olursa veya kaşlardan biri veya her ikisi aşırı kalkarsa rahatsız edici olabilir.

Kaşların asimetrik olarak botoks enjeksiyonu sonrası kalkması kontrol randevusuna kadar düzelmez ise doktorunuz bu durumu bir iki noktaya yapacağı hafif botoks enjeksiyonları ile çözecektir. Eğer kontrol gününe kadar bekleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız en azından 7-10. günlere kadar bekleyip erken kontrole gidebilirsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dudak botoksu

Botoks sonrası bir kaşım daha havada, düzelir mi?

Kaş kaldırma botoksu uygulamasının erken dönemde dalgalanması sık gördüğümüz bir durumdur ve genelikle botoks işlemi sonrası 7-10 gün içinde düzelir. Düzelmezse kontrol randevunuz da doktorunuz bu sorunu yapacağı hafif rütuşlarla çözecektir.

Botoks sonrası kaşlarım çok kalktı, düzeltilebilir mi?

Bazı hastalarımız kaşlarının olabildiğince kalkmasını, bazıları hiç kalkmamasını, bazıları kalkmasını ama anlaşılmamasını, bazıları da hiç oynamamasını isterler. Burada anormal bir durum yok. Bu beklentiler botoks yapacağınız hastanın kas gücünü bilmek, yapılacak enjeksiyon noktalarını kişiye özel tespit etmek ve uygun dozu ayarlamak ile mümkündür. Kontrol randevularında bu beklentilerinde sorun olan hastalarımıza yaptığımız ek dozlarla istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. 

botoks
Dünyada çok sayıda Türkiye'de 2 çeşit botoks preparatı vardır. Dysport ve Botox ülkemizde ki markalardır. Ülkemizde Çin botoksu diye bir ürün de yoktur.

Dudak botoksu yaptırdım, dudak hareketlerinde zorlanıyorum, geçer mi?

Botoksun tüm etkileri geçicidir. İlk hafta içinde etkisi şiddetlidir ve dalgalı bir seyir izler. Uygulandığı bölgelerde kaş, göz, dudak hareketlerinde farklılıklar olabilir. Dudak botoksu ilk kez yapılan hastaların alışmaları biraz zaman alabilir ve hatta mutsuz olabilirler. Hayatında yüzüne ilk kez botoks yaptıran kişiye dudak botoksu hiç yapılmamalıdır. Dudak botoksu diğer bölge etkilerini deneyimlemiş botoks hastalarına yapılmalıdır. Doz ayarlamasının en hassas olduğu bölgedir. Kişinin gülmesini, sıvı alışını, konuşmasını zorlaştıracak etkilere neden olunabilir. Böyle şiddetli durumlarda ek yapılacak enjeksiyonlar sorunlu olabilir ama bazen de gerekli olabilir. O nedenle mutlaka doktorunuzun durumunuzdan haberdar olması gerekir. Ayrıca genellikle doktorunuz da ek bir işlem yapılmamasını ve beklemenizi önerebilir.

Botoks sonrası göz altımda şişlik oldu, geçer mi?

Göz altı hacim sorunu olup daha önce göz altı ışık dolgusu yaptırmış ancak çok uzun zaman içinde erimemiş kişilerde, Göz altı ışık dolgusu istenenden fazla yapılmış kişilerde göz çevresi botoksu yapılınca göz altı şişlik ortaya çıkar. Bunun bir diğer nedeni de göz altı cildinin fazla ve gevşek olmasıdır. Böyle bir durumla ancak işlem öncesi hastanın yakın muayenesi, analizi ve uygun dozlarla ve sonuç hakkında detaylı bilgi verilmesiyle gerçekleştirilmelidir.

en iyi botoks yapan doktor
Hastanın yakın ve aynı açıdan ayna ile muayenesi hastanın sorunlarına hakim olmanızı ve hastayı daha net bilgilendirmenizi sağlar.

Botoks sonrası kaşlarım düştü, düzelir mi?

Alın botoksu sonrası oluşmasını istemediğimiz bir durumdur. Ancak bunun bizim anladığımız gibi kaş düşmesi olup olmadığına da karar vermek gerekir. Bazı alın cilt gevşekliği olan ve kaparlarında cilt fazlalığı olan kişiler alınlarını kaldırarak durma alışkanlığına sahiptirler ve bize alında ki kırışıkların düzeltilmesi için başvururlar. Aslında sorunları anatomik olarak kaşlarının düşüklüğü veya üst göz kapağında ki cilt fazlalığıdır. Bu hastalara direk botoks yapılınca da kaşlarının düşüklüğünden şikayet ederler. Ek göz çevresi enjeksiyonlarla hafifçe toparlanabilir ama botoksun etkisi geçince üst göz kapağı estetiği veya kaş kaldırma işlemlerini gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Bir de yukarıda ki saydığım sorunlar olmadan gerçekten kaşların işlem öncesinde arzulanan pozisyondan daha aşağıda olması durumu vardır. Burada uygulayıcıya ait sorunlar konuşulabilir. Etkiyi azaltmak için kaşları kaldırıcı bilinen ek dozlar yapılabilir.

Botoks sonrası göz kapaklarım düştü, normal mi?

Göz çevresi kaslar üzerinde ki cilt gibi oldukça incedirler. Tüm göz çevresini çevreleyen dairesel CD gibi incecik, hemen cildin altında Orbicularis Oculi denilen bir kas vardır ve göz kapaklarını kapatıp göz çevresi kırışıklıkları oluşturur. Birde üst kapağın açılmasını sağlayan bu kasın hemen altında incecik Levator Oculi denilen bir kas daha vardır. Toplam bu iki kas ile gözlerimizi açar ve kapatırız. Alın kası da kaşlarımızın yukarı hareketinde yardımcı kastır. 

Alın için yapılan botoks uygulamalarında hastalarımızdan özellikle alın bölgesine baskı ve masaj yapmamalarını buraya yaptığımız botoks enjeksiyonlarının aşağıya yer değiştirerek göz kapağımızı kaldıran kasın botokstan etkilenmesi sonucu göz kapağında düşüklük olmasına engel olmak içindir. Kısacası göz kapağının düşmesi botoks enjeksiyonun yer değiştirmesi sonucu genellikle de tek taraflı meydana gelir. Tedavisi için önerilen glokom tedavisinde kullanılan bir çeşit göz damlasıdır. Erken dönemde şiddetli sonrasında etkisi giderek azalacaktır. Göz yaşı damlalarının da işe yaradığı düşünülmektedir.

Her iki kapakta düşüklük söz konusu ise kaş ve göz kapaklarınızın fazla olup olmadığının, üst göz kapağı estetiğine ihtiyacınızın olup olmadığının değerlendirilmesi gerekiyor olabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba bundan 5 ay önce ildefa botoks yaptırdm kazayağıma ve alnıma ama 1 hafta sonra gözaltlarımda ödem yada torba seklinde bir şişlik oldu baya düzeldi ama hala gecmedi nasıl gecer bu durum botoksun etkisi hala var

  1. Gizem Hanım,
   Geçmiş olsun.
   Botoks etkisi maksimum 6 aydır.
   Nadiren bahsettiğiniz durumlar olabilir.
   Sizin de 5 ay olmuş. Size önerim ek bir işlem yaptırmanız değil aksine hiçbir şey yaptırmamanızdır.
   6. aydan sonra isterseniz yeniden botoks yaptırabilirsiniz ama daha dikkatli ve daha düşük dozda olmalı.
   Saygılar,
   İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı