Botoks

Botoks sonrası meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Botoksun tanımlanmış bir alerjisi yoktur. Tecrübeli ellerde oldukça güvenli bir ilaçtır. Botoks sonrası ile ilgili duyduğunuz duyacağınız tüm etkiler uygulayıcıya bağlı aksilikler ile uygulanan kişinin gerekli uyarıları dikkate almamasından kaynaklanmaktadır. Botoks hakkında daha fazla detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/ sayfasında yazdığım metni inceleyebilirsiniz. Aşağıda ki yazımda birçok insanın başına gelen ama internette fazlaca değinilmemiş işlem sonrası yaşanabilecek aksilikler ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Botoks sonrası gelişen iyi veya kötü tüm etkiler 4-6 ay sonra geçecektir. Botoksun kalıcı bir etkisi yoktur. KORUYUCU etkisi vardır.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Covid 19 aşısı ile botoks arasında bir ilişki var mı?

Covid aşısı ile yüz dolguları arasında bir hassasiyet ilişkisi olduğu Moderna aşısı yapılmış 16,000 kişiden 3’ünde meydana gelen yüz ve dudaklarda şişme meydana gelmesi ile tespit edildi. Bu konuda daha fazla bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/#Covid_19_asisi_dermal_dolgulari_olumsuz_etkiler_mi linkini tıklayabilirsiniz.

corona negatif olmak

Botoks ile Covid 19 aşıları arasında henüz tespit edilen olumlu veya olumsuz bir ilişki rapor edilmemiştir.

Botoks sonrası enjeksiyona bağlı sorunlar

 • Botokstan sonra morarma ne zaman geçer?

Özellikle göz çevresi botoks uygulaması sonrasında nadiren diğer bölgelerde görülebilir. İğnenin damar ile teması bu duruma neden olur. Damarlardan kaçmak için çok özen göstermemize rağmen bazen hastalarımızın morarma ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliriz. İşlemden hemen sonra buz uygulaması ve uygun seviyelerde baskı uygulaması ilk 30 dakika içinde işe yarar. Ancak sonrasında doktorunuzun önerileri dışında başka bir işlem yapmamanızı, ulaşabilirseniz Arnica gibi morluk giderici kremler kullanmanızı öneririz. İşlem öncesinde sizin kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri kullanıyor olmanız morarma ihtimalini artıracağı için doktorunuza belirtmenizde fayda vardır.

34 G botoks iğnesi
Botoks sonrası morarma olmaması ve etkinlik için uygun ve çok ince iğne kullanırız
 • Botokstan sonra morarma botoks etkisini olumsuz etkiler mi?

Hayır morarma botoks etkisi üzerine etkili bir durum eğildir ancak siz morarmanın geçmesi için üzerine erken ilk 1-2 gün içinde baskı yaparsanız botoksun istenilen yerden dağılmasına ve istenmeyen etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

 • Botoks sonrası ödem olur mu?

Ödem bir çeşit vücudun iyileştirme reaksiyonlarından biridir. Botoks sonrası ödem oluşmaz. Ancak göz çevresi uygulamalarında eğer hastanın göz altı dolgusu varsa ve bir miktar bu dolgu miktarı fazlaysa botoks sonrası dolgunun şiş görüntüsünde artış gözlenebilir ve bu görüntüye ödem denebilir. Ama bu ödem değildir.

 • Botoks enjeksiyonu sonrası baş ağrısı normal mi?

Burada ağrıyı ikiye ayırabiliriz. Botoks işlemi yapılırken ağrı duyulması kişisel duyarlılık kaynaklıdır. Çünkü ilaç kas içine verilirken herkeste hafif bir yanmaya neden olur. Hasta bu ortalama şiddetin üzerinde bir ağrıyı botoks yapılırken hissederse muhtemelen damarsal yapılara yakın bir enjeksiyon yapılmıştır ve morarma ihtimali yüksektir. Bir de botoks enjeksiyonunu takip eden ilk günlerden sonra 1-3 hafta arasında oluşan ve geçen bir baş ağrısı vardır. 

kaş arası botoks ne kadardır?
Botoks kasları gevşeterek etki eder ve 6 ay aralarla tekrar edilmesi önerilir

Burada da botoks işlemi sırasında iğne ucunun özellikle alın botoksu sırasında kemik zarı dediğimiz periosta dokunmasından kaynaklandığı söylenmektedir. Geçicidir ancak ağrı kesicilerden fayda görebilirsiniz.

Botoks sonrası kaş ile ilgili sorunlar

 • Botoks işlemi sonrası kaşlarımı kaldıramıyorum, normal mi?

Alna botoks uygulamalarının doza bağlı sonucu olarak alın kasının hareketleri azalır yada durur. Bu etkiye alışkın değil veya ilk kez botoks yaptırdıysanız sizi rahatsız edebilir. Bu rahatsız edici his 1-2 hafta içinde geçecektir. 

 • Botoks yaptırdım. Kaşlarımda asimetri oldu. Geçer mi?

Botoksun kas gevşetici etkisinin en dramatik değişikliği kaşların pozisyonunda ortaya çıkar. Göz çevresinde gözleri çevreleyen kasa ve alnı yukarı kaldıran kasın orta liflerine yapılınca kaşların orta ve uç kısımları uygulayıcının doz ve işlem noktalarına bağlı yukarı doğru hareket eder. Çokça istenen ve beklenen bir etki olan kaş kaldırma botoksu asimetrik olursa veya kaşlardan biri veya her ikisi aşırı kalkarsa rahatsız edici olabilir.

Kaşların asimetrik olarak botoks enjeksiyonu sonrası kalkması kontrol randevusuna kadar düzelmez ise doktorunuz bu durumu bir iki noktaya yapacağı hafif botoks enjeksiyonları ile çözecektir. Eğer kontrol gününe kadar bekleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız en azından 7-10. günlere kadar bekleyip erken kontrole gidebilirsiniz.

 • Botoks sonrası bir kaşım daha havada, düzelir mi?

Kaş kaldırma botoksu uygulamasının erken dönemde dalgalanması sık gördüğümüz bir durumdur ve genelikle botoks işlemi sonrası 7-10 gün içinde düzelir. Düzelmezse kontrol randevunuz da doktorunuz bu sorunu yapacağı hafif rütuşlarla çözecektir.

Play Video
 • Botoks sonrası kaşlarım çok kalktı, düzeltilebilir mi?

Bazı hastalarımız kaşlarının olabildiğince kalkmasını, bazıları hiç kalkmamasını, bazıları kalkmasını ama anlaşılmamasını, bazıları da hiç oynamamasını isterler. Burada anormal bir durum yok. Bu beklentiler botoks yapacağınız hastanın kas gücünü bilmek, yapılacak enjeksiyon noktalarını kişiye özel tespit etmek ve uygun dozu ayarlamak ile mümkündür. Kontrol randevularında bu beklentilerinde sorun olan hastalarımıza yaptığımız ek dozlarla istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. 

botoks
Dünyada çok sayıda Türkiye'de 2 çeşit botoks preparatı vardır. Dysport ve Botox ülkemizde ki markalardır. Ülkemizde Çin botoksu diye bir ürün de yoktur.
 • Botoks sonrası kaşlarım düştü, düzelir mi?

Alın botoksu sonrası oluşmasını istemediğimiz bir durumdur. Ancak bunun bizim anladığımız gibi kaş düşmesi olup olmadığına da karar vermek gerekir. Bazı alın cilt gevşekliği olan ve kaparlarında cilt fazlalığı olan kişiler alınlarını kaldırarak durma alışkanlığına sahiptirler ve bize alında ki kırışıkların düzeltilmesi için başvururlar. Aslında sorunları anatomik olarak kaşlarının düşüklüğü veya üst göz kapağında ki cilt fazlalığıdır. Bu hastalara direk botoks yapılınca da kaşlarının düşüklüğünden şikayet ederler. Ek göz çevresi enjeksiyonlarla hafifçe toparlanabilir ama botoksun etkisi geçince üst göz kapağı estetiği veya kaş kaldırma işlemlerini gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Bir de yukarıda ki saydığım sorunlar olmadan gerçekten kaşların işlem öncesinde arzulanan pozisyondan daha aşağıda olması durumu vardır. Burada uygulayıcıya ait sorunlar konuşulabilir. Etkiyi azaltmak için kaşları kaldırıcı bilinen ek dozlar yapılabilir.

Play Video
 • Botoks sonrası daha kızgın görünüm

Hepimizin kaş ve alın yapıları, kas güçleri birbirimizden farklıdır ve botoks da bu kas yapılarını gevşeterek etkili olan bir ilaçtır. Hastaların anatomik yapıları dikkate alındığında yapılan botoks enjeksiyonları uygulanan kişileri daha mutlu eder. Ancak bazen kaşları iç kısımda göze yakın olanlarda, alın çıkıklığı fazla olanlarda, alın cildi gevşemiş ve kaşların üzerine baskı yapanlarda, kaş kirpik mesafesi dar olanlarda burada ki çatık kaş aktivitesini azaltmak için yapılan enjeksiyonlar kaşların iç kısımlarını daha aşağıya indirerek olduğundan kızgın bir ifadeye neden olabilir. Bu durum kaş iç kısımlarına kaşların kalkmasını sağlayacak yüzeysel enjeksiyonlarla ilk bir ay içinde yapılacak rütuşlarla çözülebilir. Bu düzeltme enjeksiyonları ilk bir ay içinde yapılamazsa botoks etkisinin geçmesini beklemek gerekecektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dolgu mu, Botoks mu yaptırmalıyım?

Botoks enjeksiyonu sonrası göz kapağı problemleri

 • Botoks sonrası göz kapaklarım düştü, normal mi?

Göz çevresi kaslar üzerinde ki cilt gibi oldukça incedirler. Tüm göz çevresini çevreleyen dairesel CD gibi incecik, hemen cildin altında Orbicularis Oculi denilen bir kas vardır ve göz kapaklarını kapatıp göz çevresi kırışıklıkları oluşturur. Birde üst kapağın açılmasını sağlayan bu kasın hemen altında incecik Levator Oculi denilen bir kas daha vardır. Toplam bu iki kas ile gözlerimizi açar ve kapatırız. Alın kası da kaşlarımızın yukarı hareketinde yardımcı kastır. 

Alın için yapılan botoks uygulamalarında hastalarımızdan özellikle alın bölgesine baskı ve masaj yapmamalarını buraya yaptığımız botoks enjeksiyonlarının aşağıya yer değiştirerek göz kapağımızı kaldıran kasın botokstan etkilenmesi sonucu göz kapağında düşüklük olmasına engel olmak içindir. Kısacası göz kapağının düşmesi botoks enjeksiyonun yer değiştirmesi sonucu genellikle de tek taraflı meydana gelir. Tedavisi için önerilen glokom tedavisinde kullanılan bir çeşit göz damlasıdır. Erken dönemde şiddetli sonrasında etkisi giderek azalacaktır. Göz yaşı damlalarının da işe yaradığı düşünülmektedir. Aşağıda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Play Video

Her iki kapakta düşüklük söz konusu ise kaş ve göz kapaklarınızın fazla olup olmadığının, üst göz kapağı estetiğine ihtiyacınızın olup olmadığının değerlendirilmesi gerekiyor olabilir.

 • Botoksa bağlı göz kapağı düşüklüğü için önerilen göz damlası hangisidir?

Alın ve göz çevresi botoks enjeksiyonları sonrasında tek taraflı göz kapağının açılamaması durumu ile istenmese de nadiren karşılaşılabilir. Bu sıkıntı hastayı ve çevresini huzursuz eder. Botoks enjeksiyonunu takip eden 2 hafta içinde gerçekleşebilir. İlk hafta içinde alına baskı, yakın sıcak fön uygulamaları ilacın aşağıya yer değiştirerek gözü açan kas sistemine ulaşmasıyla genellikle tek taraflı olarak göz kapağının yeterli açılamamasına ve asimetriye neden olabilir. Bu sorun botoks etkisi boyunca azalarak devam edecektir. Ancak bazı glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları faydalı olabilmektedir.

  • Iopidine %0,5 steril oftalmik solüsyon
  • Alphagan P %0,15 göz damlası

Etkilenen göze 8 saat arayla günde 3 kez 1 damla genellikle yeterli dozdur. Tüm göz damlaları gibi sistemik emilimi azaltmak için her damladan sonra bir dakika süreyle göz iç kısmına parmak ucu ile bastırılması önerilir.

 • Botoks sonrası göz altımda şişlik oldu, geçer mi?

Göz altı hacim sorunu olup daha önce göz altı ışık dolgusu yaptırmış ancak çok uzun zaman içinde erimemiş kişilerde, Göz altı ışık dolgusu istenenden fazla yapılmış kişilerde göz çevresi botoksu yapılınca göz altı şişlik ortaya çıkar. Bunun bir diğer nedeni de göz altı cildinin fazla ve gevşek olmasıdır. Böyle bir durumla ancak işlem öncesi hastanın yakın muayenesi, analizi ve uygun dozlarla ve sonuç hakkında detaylı bilgi verilmesiyle gerçekleştirilmelidir.

en iyi botoks yapan doktor
Hastanın yakın ve aynı açıdan ayna ile muayenesi hastanın sorunlarına hakim olmanızı ve hastayı daha net bilgilendirmenizi sağlar.

Botoks sonrası göz yaşı ile ilgili sorunlar 

Göz yaşı; gözümüzün kapaklar ile korunmasında ve sağlıklı kalmasında çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Her iki gözümüzün de dış ve üst bölgelerinde kemik yapı içine saklanmış göz yaşı bezleri vardır. Göz yaşı bezinden çıkan göz yaşı sıvısı; göz iç kısmında göz pınarı denilen toplu iğne başı kadar küçük deliklerden (2 tanedir) burun içi boşluğuna tahliye edilir. Bu sistemde ki sorunlar göz yaşının artmasına veya azalmasına neden olabilmektedir.

göz yaşı kanalları
 • Botoks göz kuruluğu yapar mı?

Göz yaşı bezinin fonksiyonlarının azalması göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Botoks ter bezleri gibi göz yaşı bezlerinin de fonksiyonlarını azaltıcı etkiye sahiptir ve göz yaşı kanallarında sorun olan kişilerde tedavi amaçlı olarak dahi kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik amaçlı yapılıp beze istenmeden ulaşan botoks ilacı bezin fonksiyonlarını geçici olarak azaltarak göz kuruluğuna neden olabilir. Tedavisi botoks etkisi geçene kadar göz yaşı damlası kullanmaktır.

 • Botoks göz sulanması, göz yaşarması yapar mı?

Göz yaşını burun boşluğuna aktaran kanalların fonksiyonlarını azaltmak için göz kuruluğu olan kişilerde tedavi amaçlı yapılan bir uygulamadır. Ancak bazen istenmeyen yan etki olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Kozmetik amaçlı botoks sonrası çok nadiren kanallar etkilenir ve gözlerde aşırı sulanma, istenmeyen göz yaşarması sorunları gündeme gelir. 

Botoks sonrası dudak bölgesini ilgilendiren sorunlar

 • Dudak botoksu yaptırdım, dudak hareketlerinde zorlanıyorum, geçer mi?

Botoksun tüm etkileri geçicidir. İlk hafta içinde etkisi şiddetlidir ve dalgalı bir seyir izler. Uygulandığı bölgelerde kaş, göz, dudak hareketlerinde farklılıklar olabilir. Dudak botoksu ilk kez yapılan hastaların alışmaları biraz zaman alabilir ve hatta mutsuz olabilirler. Hayatında yüzüne ilk kez botoks yaptıran kişiye dudak botoksu kesinlikle yapılmamalıdır. Dudak botoksu diğer bölge etkilerini deneyimlemiş botoks hastalarına yapılmalıdır. Doz ayarlamasının en hassas olduğu bölgedir. Kişinin gülmesini, sıvı alışını, konuşmasını zorlaştıracak etkilere neden olunabilir. Böyle şiddetli durumlarda ek yapılacak enjeksiyonlar sorunu daha da artırabilir ama bazen de gerekli olabilir. O nedenle mutlaka doktorunuzun durumunuzdan haberdar olması gerekir. Ayrıca genellikle doktorunuz da ek bir işlem yapılmamasını ve bir süre daha beklemenizi önerebilir.

Play Video

Botoks sonrası çene ile ilgili sorunlar 

 • Masseter botoksu sonrası şişlikler ve gülme sorunları

Masseter botoksu oldukça kalın bir kastır. Bu kasa yapılan botolinum toksin dozları kasın alt liflerini gevşetir yüzün köşeli görünümünü azaltarak yanakları yükseltir ve diş sıkma, diş gıcırdatma, diş kırma, baş ağrısı ve çene eklem sorunlarını önleme gibi sorunlara etkilerinden dolayı yapılır. Yüzün her bölgesinde olduğu gibi enjeksiyonu takip eden ilk haftalar içinde etkisinde dalgalanmalar olabilir. Yeterli dozlarda yapılmazsa çene köşelerinde küçük yumrular yapabilir. Bu durum ek dozlarla rahatlıkla çözülebilir. Bazen de fazla yapılması veya kulak memesi seviyesinden daha yüksek bir seviyeye ilacın yer değiştirmesiyle gülme kaslarını olumsuz etkileyebilir. Bu durumda etkisinin geçmesini beklemek gerekebilir.

Botoks neden tutmaz?

“Botoks yaptırdım ama tutmadı”, “Etkisi çok çabuk geçti” gibi şikayeti olan hasta sayısı giderek azalsa da maalesef bu durum genellikle çok sık aralıklarla botoks uygulamasından kaynaklanmaktadır. Dysport ve Botox en az 5 ay arayla uygulanırsa bu gibi şikayetler oldukça azalmaktadır. Uygun aralıklarla uygulanmasına rağmen botoks etkinliği az ve halk arasında ki tabirle botoks tutmamış ise bunun bilinen birkaç nedeni olabilir.

 1. Düşük doz veya çok yüksek doz botoks uygulanmış olabilir,
 2. Sık ve birden fazla botoks kontrol/rütuş yapılmış olması,
 3. Botoks sonrası özellikle kas gevşeticiler, aminoglikozid grubu antibiyotikler, kinin/kolşisin/hidroksiklorokin (Corona tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan, sıtma tedavisinde, Romatizmal hastalıklar, Behçet hastalığı tedavisi, FMF tedavisinde kullanılan), Hipertansiyon tedavisinde kullanılan kalsiyum kanal blokörleri, anti-depresanlar, lokal anestezik işlemler ve genel anestezi uygulanması etkisini azalttığı bilinen durumlardır.

Botoksa karşı antikor gelişir mi?

Botoksa karşı ilk enjeksiyondan sonra ki 30. güne kadar antikor geliştiği ve bu antikorların 4,5-5 ay sonra kandan uzaklaştığı düşünülmektedir. O nedenle 1 aydan sonra 5 aydan önce arada botoks yapılmasının etkisiz veya düşük etkili kalması açıklanabilmektedir. Bu nedenle 5 ay dolmadan botoks enjeksiyonlarının tekrarlanmasını özenle hastalarımıza anlatmaya çalışırız.

Botoksa karşı direnç gelişir mi?

Evet. Özellikle uzun süreler botoks yaptıranlarda, otoimmün hastalıkları olanlarda (Hashimato gibi), botoks dozları sürekli değiştirilenlerde ve sık botoks yaptıranlarda (5 ay aralık sistemine uymayanlarda), bazen de açıklanamayan nedenlerle üst üste 2 kez yetersiz botoks etkisi gelişmesi durumuna botoks direnci denebilir. Bu durumda yapılacak şey bir süre botoks uygulamalarına ara vermek ve/veya sonrasında ülkemizde bulunan iki tip botokstan diğerine geçmektir. Onun dışında da pek başka bir şans yoktur. Yani C.Botulinum preparatları Botox® (Onabotulinum toxin A) Dysport® (Abobotulinumö toxin A) içeriğine sahiptirler ikisi de Tip A toksindir.

İlgili Makaleler

52 Yorum

 1. Merhaba bundan 5 ay önce ildefa botoks yaptırdm kazayağıma ve alnıma ama 1 hafta sonra gözaltlarımda ödem yada torba seklinde bir şişlik oldu baya düzeldi ama hala gecmedi nasıl gecer bu durum botoksun etkisi hala var

  1. Gizem Hanım,
   Geçmiş olsun.
   Botoks etkisi maksimum 6 aydır.
   Nadiren bahsettiğiniz durumlar olabilir.
   Sizin de 5 ay olmuş. Size önerim ek bir işlem yaptırmanız değil aksine hiçbir şey yaptırmamanızdır.
   6. aydan sonra isterseniz yeniden botoks yaptırabilirsiniz ama daha dikkatli ve daha düşük dozda olmalı.
   Saygılar,
   İyi günler.

 2. Merhaba 6 ay önve botoks yaptırdm ilkdefa gözaltlarım şişti ödem gbi ve hala tam düzelmedi baska bir doktora gttm reaksiyon gösterms kas spazmı olms sıcak su uygula gecer dedi bu nasıl gecer yardımcı olurmsnz kalıcı mı oldu bu durum

  1. Botoks etkisi en fazla 6 ay sürer. 6 ay önce yaptırdığınız botoks uygulamasının etkisi geçmiş olmalıdır. Botoks yaptırmadan önce ki görüntünüz ile mevcut halinizi kıyaslama şansınız varsa değerlendirmeniz daha kolay olacaktır. Yüz yüze görüşerek size daha fazla bilgi verebilirim. 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz.

 3. Merhaba annem bir kaç gün önce botox yaptırdı ve gözleri şişmeye başladı nerdeyse kapanma derecesine geldi hastaneye gittik iğne yapıldı ve krem verdiler 1 güne geçer dediler ama hala geçmedi ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Anlatımınız annenizin durumunu net olarak anlamama maalesef yardımcı olmuyor. Göz kapaklarında ki şişme alt kapaklarda mı yoksa üst kapaklarda mı oldu anlayamadım. Her ikisinde ve her iki gözde birden şişme pek gördüğümüz bir durum değildir. Acilde size alerji olduğunu düşünerek yapılan ilacın zaten bir faydası olmaz. Botoks alerjisi diye tanımlanmış bir durum yoktur. üst kapaklarda cilt fazlalığı ve alt kapaklarda torbalanma varsa ve bu durum fazla ise botoks bu rahatsızlıkları belirgin hale getirebilir. Ancak net fikrimi de annenizi gördükten sonra söyleyebilirim. Hangisi olursa olsun bu rahatsızlığın da botoks etkisi geçene kadar pek bir tedavisi yoktur. Suni göz damlaları, kas gevşetici ilaçlar botoks etkisini belki biraz azaltabilir. Şunu unutmamalısınız; Botoks etkileri geçicidir. 4-6 ay gibi tüm etkiler ortadan kalkacaktır. Umarım faydam olmuştur. İstediğiniz zaman 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlar ile bana ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba. On gün önce botoks yaptırdım. Rötuş içinde bugün gittiğimde doktor beni yeni botoks yaptırmak için gelen hasta sanıp tekrar aynı şekilde ilaç sıktı. Yani yeni yapıyomuş gibi. Fazla abartılı olur diye yüzümü hiç oynatamam diye çok korkuyorum. Yüzümü gözlerimi şuan çok gergin hissediyorum. Yapabiliceğim bişey varmı yada korkucağım bi durum varmı

    1. Maalesef bu durum da botoksun etkisini azaltacak etkiye sahip yapabileceğiniz pek bir şey yok. Etki biraz fazla belirgin olabilir. Korkularınızda haklısınız.

 4. Merhaba ;nisan ayında botox yaptırdım ancak nedeni bilmediğim bir şekilde tutmadı tekrarlandı tutmadı ve direnç yani antikor geliştiği yorumunu yaptı doktor hanım tekrar Ağustos ayında denedik ve yine tutmadı şimdi sorum bu durumu nasıl aşabilirim doktorum başka bir enjeksiyondan bahsetti mezoterapi gibi görüşlerinizi rica ederim sevgiler

  1. Öncelikle botoks ile ilgili bir iki temel bilgi yukarılarda yazsa da sizin özelinizde tekrarlamak istiyorum.
   Botoks enjeksiyonunu takip eden ilk 30 gün içinde ek dozları yapılabilen ancak bu birinci aydan 4,5 – 5 aya kadar da aradaki dozların etkili olmadığı bir ilaçtır. Yani etkisi az veya yetersiz veya tutmamış botoks uygulamanız olsa da 5 ay dolmadan yeniden tekrar edilmesinin maksimum doz dahi yapılsa faydası olmaz. Kısacası sizin Ağustos dozunuz bu aralığa girdiği için etki etmemiş oluyor.
   İlk doz botoks uygulamanızın tutmaması da; kısmı etki azlığı, yeterli dozda botoks uygulanmaması, önceki botoks uygulamanız ile arasının 5 aydan kısa olması veya hemen sonrasında anestezi, lokal anestezi, kas gevşetici ilaç kullanımları gibi faktörler etkili olmuş olabilir.
   Botoksa karşı antikor gelişir denilen süre bu 2-5 ay arasında ki etkisizliği açıklar. Ancak bu antikorlar 5 ay sonunda vücuttan bertaraf edilir ve sonraki enjeksiyonlar etkili olur. Kısacası Ağustos ayının üzerinden 6 ay geçtikten sonra botoks uygulatabilirsiniz.
   Geçmiş olsun. İyi yıllar, iyi akşamlar.

 5. Merhabalar botox yaptıralı 3 ay oldu sürekli kas seyirmeleri hissesiyorum şu üç dört gündür de göz altımın alt kısımlarında dışarıdan belli bir seyirme var etkisi geçtiği için mi acaba ilk kez yaptırıyorum da

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi görülmesi herhangi bir durumun belirtisi değildir. Kas seğirmeleri sıklıkla masum yani pek anlamı olmayan ancak stres, yorgunluk, uygunsuz beslenme ve diyet gibi yorgunluk yaratan, enerji düşüklüğüne neden olan faktörlere bağlanmaktadır.

 6. Merhaba, dis sikma sebebiyle masseter botoks yapildi bana. Ancak iki tarafta da yumrular meydana geldi. Doktorum kaslar genis oldugu icin botoksun etki etmedigi yerlerin bu sekilde goruntu aldigini belirterek biraz daha enjekte etti. Buna ragmen bir tarafim hala ayni. 10 gunun doldurmaya karar verdim. Bu goruntu kaybolur mu? Benim hic estetik sorunum yoktu.
  Ayrica internette masseter botokstan sonra yuzun birkac ay icinde sarkmaya basladigina dair pek cok tecrube edilmis yorum okudum. Bunun olusmamasi icin ne yapabilirim. Cok pismanim ve cok endiseliyim

  1. Sakın endişelenmeyin. Masseter kasının belirgin, geniş ve güçlü olduğu kişilerde kas içi enjeksiyonlar çene köşesinde ki kas grubunun tamamını etkileyemezse etkilenmeyen kaslar kasılır, etkilenmeyen kaslar da gevşek kalır ve sizin bahsettiğiniz gibi estetik sorunlar ortaya çıkar. Doktorunuz size gereken müdahaleyi yapmış ve ek dozlar uygulamış. Kısa zamanda sorununuz geçecektir.
   Botoks sonrası yüzün veya işlem yapılan bölgenin sarkması diye bir durum söz konusu değildir. İnsanlar yaşlanmalarını, yüzün aşağıya hareketlerini botoks süresi boyunca görmezler ve botoks etkisi geçince de yüzüm sarktı veya daha fazla yaşlandım diye düşünürler. Halbuki yer çekimi, zaman ve genetik faktörlerle yüz aşağı hareketine botoks yaptırsa da yaptırmasa da devam etmektedir.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha fazla bilgi için randevu alarak kliniğimize başvurabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 7. Merhaba göz çevreme ve alın kaş arama ilk kez botoks yaptırdım en doğal en düşük dozda. Görüntü vs gayet güzel tabi ilk kez olduğu için hala harektsizlige alışamadım. Benm sorunum botoks sonrası ağız içi fazla tükürük salgına gibi bir durumu fark ettim bu botokstan sonra oldu bu mümkün mü ne yapmalıyım endişeliyim

  1. Botoks sadece emjekte edildiği noktalarda etkili bir ilaçtır ve etki çapı 0,5 cm kadardır. Bu çapın dışında başka bir yerde etki edemez. Tükürük salgısını da eğer tükürük bezlerine enjekte edilirse azaltıcı etkisi vardır. Bu amaçla botoks yoğun bakımda yatan hastalarda tükürük salgısını azaltmak için de kullanılmaktadır. Siz muhtemelen daha önce var olan ancak dikkatinizi çekmeyen bir soruna sahipsiniz. Kısacası endişe edecek bir durum olduğunu düşünmüyor olsam da doktorunuz ile konuşmanızın faydası olacaktır.

 8. Merhaba eskiden beri botoks yaptıran biriyim ve gayet iyi sonuç alan biriydim. 2 yıldır yaptırmamistim. Tekrar aynı doktora botoks yaptırdım alnım tuttu fakat eskisi kadar güçlü tutmadı. Kaş ortam ise hiç tutmadı. Kaş ortası için rutüşa gittim tekrar yapıldı ve yine hiç tutmadı.. doktorun el becerisi ve kullandığı ürün guvenilirken neden tutmadı acaba:( bu arada hiv tedavisi için ilac kullanıyorum ve kemik erimesi ilacı da kullanıyorum.. hiv ilacı veya kemik erimesi ilacı tutmamasina sebep olur mu ki ne yapmam gerekiyor? Eger sebebi hangi ilacsa Botokstan sonra bu ilaçları kac gün kullanmamaliyim ?

  1. Öncelikle botoks etkisi ve etkinliğinde bizim ve hastanın da kontrol edemediği bazı değişiklikler olabiliyor. Botoks etkisini kısaltan, azaltan ilaç ve nedenlerden bildiklerimi yukarıda yazmaya çalıştım. Sizin kullandığınız ilaçlar metabolizma hızında artış yaratıyorsa bahsettiğiniz gibi botoks etkisini azaltıcı bir etki yaratmış olabilirler. İlaçlarınızı da anladığım kadarıyla düzenli kullanmak zorundasınız. O nedenle de kesmenizin bir faydası olacağını düşünmüyorum.

 9. Merhabalar, alnıma botoks yaptırdım iğnenin vurulduğu yerlerde sivilce çıktı bu durum normal mi?

  1. Birden fazla noktada olduysa belki botoks enjeksiyonu sonrası giriş yerlerini temizlemek için kullanılan antiseptik solüsyon kaynaklı olabilir. Aklıma gelen tek anlamlı neden bu. Zefiran denilen bir antiseptikle sildiğimiz zamanlarda hastaların bazılarının ciltlerinde aşırı hassasiyet meydana geliyordu. Artık kullanmıyor sadece serum fizyolojik ile siliyoruz. (İğnenin, kullanılan gazlı bezin, sizin cildinizin optimum şartlarda temiz olduğunu düşünerek cevapladım.)

 10. Merhaba 4ay önce botox yaptırdım sol kaşımın altında sert bir şişlik oluştu taş gibi oldu şişlik 10gün oldu geçmedi napmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Eğer şişlik 10 gün önce botoks da 4 ay önce ise birbiri ile alakalı durumlar değildir. Bir dermatolog veya bir plastik cerraha görünürseniz alınması gereken bir durum mu öğrenebilirsiniz. Arzu ederseniz kliniğimizden de randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 11. Merhaba 8 gun önce alin çizgileri, kas arasi ve kaz ayaklarına botox yaptırdım. Sol taraf sag tarafa göre daha iyi tutturmuş gibi görünüyor. Güldüğümde ağzımın sağ tarafa doğru kaydığını farkettim. Bu durumun botoxsla bir ilgisi olabilir mi?

  1. Kaz ayaklarına ve alına botoks yapılması sonrası gülme de asimetri oluşmaz. Masseter botoksu yapılırsa (yanlış yapılırsa) veya ağız çevresi kaslara botoks yapılırsa (yanlış yapılırsa) ağızda kayma görülebilir. Ancak sizin botoks yaptırdığınız bölgelerde böyle bir etki görülmesi pek mümkün değildir. Belki göz çevresi botoks enjeksiyonu derine yapılırsa veya sizin göz çevresine fazla baskı uygulamanız sonrası ilacın derine inmesi nadiren de olsa sebep olabilir. Elbette ki bu bahsettiklerim sizin normal gülme asimetriniz yoksa konuşulacak durumlardır. Ayrıca bu durumdan doktorunuzu haberdar etmeniz gerekir.

 12. Merhaba,

  2 gün önce botoks yaptırdım her zaman yapan doktoruma ve kendisi de oldukça güvenilir biridir. Ancak alnımdaki saç diplerime botoksu uygularken kafamın üstünde uygulanan noktaya göre daha uzak bi noktada ciddi bir acı hissettim o an doktor ve yardımcısı normal dediler. ancak 2. günde bunu tekrar hissetmeye başladım. Ne zaman botoks uygulama sırasındaki noktaya ve çevresine dokunsan sanki damar çekiliyor saçımın altında bişeyler çekiliyor. Bu durumu ilk kez yaşıyorum yıllardır botoks yaptıran biriyim. Açıkçası endişe ettim, damar içine botoks girmesi mümkün mü ya da neden olmuş olabilir geçici bir şey mi? Doktoruma sordum ama cevap gelene kadar farklı fikirler de duymak istiyorum.

  1. Probleminiz botoksa bağlı gelişmiş bir sorun değil. Enjeksiyona bağlı bir sorun olabilir. İğne bir kılcal damar duvarına değdiğinde, bir duyu sinirine değdiğinde bir de kafa tası kemik kılıfına değdiğinde uygulama anında ve sonrasında bir süre daha devam eden hassasiyetler yaşanabilir. Geçmiş olsun.

 13. merhaba Hocam ;
  botoks yaptırdıktan bir hafta sonra sol göz kapağım aşağıya düştü. sağ gözüm de herhangi bir sorun olmazken sol gözümde kısılma oldu. dr alphagan diye bir damla önerdi 10 gün sonra geçecektir dedi ama geçen hiç bir şey yok kullanıma başlayalı 3 gün oluyor damlayı. yalnız gözümün kısıldığı gün kas gevşetici içmiştim kas gevşeticinin yan etkisi de olabilir mi ?
  konuyla ilgili ne yapılabilir.
  cevabınız için şimdiden tşkler.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Nadiren de olsa botoks sonrası kaş düşüklüğü, veya Botox sonrası göz kapağı düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da kapakların düşüklük seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etki beklememenizi öneririm. İlaç rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki yapacaktır. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olur. Kas gevşeticiler botoksun etki süresini kısaltabilir.

   1. Merhaba hocam,
    7 gün önce boyun botoksu yaptırdım, şimdi yutkunma güçlüğü çekiyorum. Normal midir, etkisi ne zaman azalır

    1. Biliyorsunuz botoks hemen etki etmez. 4-7 günde etki eder. Boyunda ki etkilerinde amacımız platysma denilen kasın neden olduğu dikey bantların azaltılmasıdır. Yutkunma kasının bu işlemde etkilenmesi istediğimiz bir durum değildir. Korkulacak bir şey olmasa da doktorunuz ile görüşmeniz iyi olur. Botoks etkisini tamamen ortadan kaldıran bilinen bir ilaç yoktur. Ancak kas gevşeticiler botoks etkisini kısaltabilir veya azaltabilir diye düşünülmektedir.

     1. Merhaba, bir kac gun once botoks yaptirdim. 3 ay once de gozalti isik dolgusu yaptirmistim. 8 ay onceki botoksumda sorun yasamamistim ancak bu botoksumda igne giren yerlerde aci, sislik ve kirmiziliklar olustu. Alin bolgem nispeten daha iyi ancak kaz ayagi icin yapilan yerler genelde bu durumda. Bir de daha birinci gün mimiklerim kesildi. Siz en az 4-5 gun sürer yazmissiniz baska bir hastaya. Doktorumla görüstum normal bir durum oldugunu madecassol kullanmam gerektigini soyledi, ancak krem goz cevremdeki islem yapilan yerleri daha da kirmizilastirdi. Ben alin bolgeme de arnica kullaniyorum.uygun mudur Sizce ne yapmaliyim bir hafta beklemeliyim, normal bir surec mi

     2. Geçmiş olsun. Botoks enjeksiyon yerlerinde meydana gelen sorunlar botoks ile ilgili değildir. İğne ucunda ki sorunlardan, cildinizde kullanılan işaretleme kaleminden, işaretleri silmek için kullanılan malzeme veya solüsyondan veya sizin cildinizde ki makyaj ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Botoks etkisi ise nadiren birinci günde ortaya çıkar. Dysport enjeksiyonları botoks ile kıyaslandığında daha hızlı etki eder. Madecassol işe yarayabilir ama zaten sorununuz muhtemel kendiliğinden 2-3 gün içinde geçer. Sorun devam ederse doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 14. Merhaba ben gecen hafta çarşamba günü yüzüme mezoterapi yaptırdım. İçeriginde vitaminler ve hyaluronic asitte vardi. Bir gün sonra botox yaptırdım birde iki kaşımın arasına dolgu yaptırdım. Tüm botoxlu olan yerlerde anlımda küçük sivilce gibi yag bezeleri oluştu. Masaj yapıyorum taş gibi çok acıyor gitmiyor. Doktorumu aradım oda böyle bişeyle hiç karşılaşmadıgını söyledi. Lütfen yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam lazım.

  1. Çok geçmiş olsun. Öncelikle botokslu alanlara sakın baskı uygulamayın.
   Majezik, brufen gibi anti-enflamatuar ilaçlar ile hassasiyetinizi azaltabilirsiniz. Sabah akşam almanız yeterli olacaktır.
   Bu rahatsızlığınız cildinizin kalın ve gözenekli, geçirilmiş sivilce skarları olduğunu düşündürdü bana. Böyle ise ve beraberinde de kızarıklıklarınız varsa cilt içi yüzeyel hafif bir enfeksiyondan bahsedilebilir. Yumuşak dokuya etkili augmentin gibi bir antibiyotik tedavisinden de fayda görebilirsiniz. Merak etmeyin tüm sorunlarınız kısa sürede geçecektir.
   Doktorunuzu da yüz yüze ziyaret etmenizi öneririm.

 15. 6 gun once botoks yaptirdim. Goz kapagimda dusukluk olustu. Alphagan damla sonrasi iyilesmeyi hemen gozlemler miyim? Damla zamanla mi iyi gelecek yoksa agri kesiciler gibi kullandiktan sonraki 7-8 saat boyunca kaslarımı calistiracak mi? Bir de bu durum ortalama ne zaman ortadan kalkar? Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Botoksa bağlı kaş düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da düşüklüğün seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etkiden ziyade rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki beklemelisiniz. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olacaktır.

 16. merhaba,
  yaklaşık iki ay önce alın kaz ayağı bölgesine botoks yaptırdım , daha öncede bu işlemleri 6-7 ay aralıklarla iki kez yaptırdım fakat bu son işlemden sonra işlem yapılan bölgelerde kaslar kendiliğinden kasılmalar yapmaya başladı , yani birden kaşım havaya kalkıyor 1 dk filan öyle kalıyor sonra eski haline dönüyor bu neden oluyor acaba ? teşekkürler…

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi normal popülasyona göre artış göstermez. Çok sık olmadığı sürece masum bir durumdur.
   Aşırı sık olmaya başlaması bazı kas veya sinir hastalıklarının habercisi olabilir. Bu durumun da botoks ile ilişkisi yoktur.

 17. Hocam merhaba, bundan yaklaşık 1 yıl önce alın bölgeme botoks yaptırdım. Botokstan sonra oldugunu tahmin ettiğim, kaş aramdan itibaren yukarı saçlarıma doğru alnımın orta kısmında bir çöküklük ve alnımın sağ ve sol kısmında ciddi iki kemik çıkıntısı belirmeye başladı. Bu durum gittikçe artan bi hal aldı. Bunun işlemle bir alakası olabilir mi? Ve bir tür doku kaybı mi aslında? Görmeniz gerekir fakat botoksla alakalı değilse bile bu tarz çöküntü ve çıkıntıların sebebi ne olabilir. Görüntünün azalması için dolgu yapılması gerek, botoksla alakalı olabilir diye açıkçası bu işlem sonrası çekinmeye de başladım. Beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim..

  1. Botoks enjeksiyonları sonrasında biliyorsunuz enjekte edilen kas grubu gevşer. Botoksun etkisi süresince de gevşek kalır ve bu bölge normalden daha parlak ve düz görünür. Özellikle alında kaşların altından enseye kadar uzanan alnımızı yukarı kaldıran A4 büyüklüğünde bir kas vardır. Alın botoksu ile bu kas gevşediğinde altında ki kemik yapı ve detayları görünür olur. Özellikle cilt ve cilt altı yağ dokusu az olanlarda bu durum daha belirgindir. Alnınızda ki çıkıntılar sizin kafatasınızın çıkıntılarıdır. Çukurlarda öyle. Hatta damar ve sinirlerin yukarı doğru uzanan oluklarıda bazen görünür. Kısacası sizin durumunuz botoksa bağlı gelişen bir durumdur. Düşük dozlarda uygulanması bu sorunu hafifletebilir.

 18. Hocam merhabalar ben 10 gün önce alın göz çene bölgesine botoks uygulaması yaptırdım, 24 saat sonra kaşlarımın üzeri bloke olmuştu 3,4 gün sonra yüzümün sağ tarafında hassasiyet başladı alnımdan çeneme kadar tek taraflı ağrı ve hassasiyet ve henüz geçmedi Dr um enflaC kapsül başlattı, geçmemesi korkuttu beni botoksdanmıdır

  1. Bahsettiğiniz şikayetlerin botoksa bağlı olan kısmı sadece kaşlarınızın blokajıdır. Diğer şikayetler enjeksiyona sekonder gelişen şikayetlerdir. Yani iğne giriş yerinin bölgesel reaksiyonudur. Doktorunuzun haberi ve kontrolünde olmanız iyi. Onun önerileri ile sorun ile karşılaşmadan bir iki gün içinde muhtemelen düzelirsiniz. Ancak doktorunuzu bu gelişmelerden haberdar etmeye devam ediniz.

 19. Hocam botoks sonrası şikayetlerimden bahsetmiştim, sağ tarafımdaki hassasiyet ve ağrı geçmeyince doktorum botoks etkisini hafifletmek için altın iğne yaptı, ağrım geçti hassasiyet hafifledi ağzımın tanıklığı duruyor ve sağ gözümde sürekli bir yaşarma başladıelimde mendille geziyorum ve bayağı moralim bozuluyor bunun neyle ilgisi olabilir ne yapmam lazım , çok teşekkürler

  1. Gerçekten benim de hiç tanık olmadığım bir süreç yaşadınız. Tekrar çok geçmiş olsun. Doktorunuzun sizin yanınızda olmasına da ayrıca çok sevindim.
   Göz yaşı kanallarının (göz yaşını toplama fonksiyonları) botoks enjeksiyonlarından etkilenmesi sonucu bahsettiğiniz gibi; göz yaşı artışı, göz sulanması gibi sorunlar nadiren de olsa oluşabilir.
   Tüm bu sorunlar botoks etkisinin geçmesi ile ortadan kalkacaktır.

 20. Merhabalar hocam,
  İnternette gözaltı ışık uygulamaları hakkındaki bilgileri okurken gerçekçi yorumlarınızla sizi tesadüfen buldum.
  Olur da mesajımı okuma şansınız/vaktiniz olursa bilgilendirme yapabilirsiniz sevinirim.
  Erzurum’da ikamet ediyorum. Şu size gelebilme ve derdimi yüz yüze anlatmam mümkün değil. Ben yaklaşık 3 hafta önce daha önce hiç yaptırmadım bir merkeze botoks yaptırdım. Botoks sonrası botoks oturunca mimiklerim dondu. Kaz ayaklarım için göz kenarlarına ve kısmen gözaltına yapıldı. Ancak botoks sonrası gülüşüm değişti, gözaltımdakaz ayaklarındaki kaslar sanırım çalışmadığından torbalanma oldu. Bu torbalanma için 10 gün önce gözaltı ışık dolgusu yaptırdım. Şimdi gozaltlarim daha da şiş görünüyor. Ne zaman geçer ve gözaltında torbalanmalar kalıcı olur mu?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Anlattıklarınız sadece işlem sonrası durumunuzu tanımlıyor. Öncesinde ki görünümünüz ve göz altlarının durumu çok önemli. Muhtemelen göz çevresine fazla botoks yapılmaması gereken hafif bir cilt fazlalığı ve göz altı torbanız vardı ve yüksek doz botoks ile bu durum belirginleşti. Sonrasında da bunu azaltmak için dolgu yapıldı ve durumunuz daha da kötüleşti. Şimdi de bunun düzeltilmesi için çözüm arıyorsunuz. Öncelikle botoks ve dolgunun etkileri bildiğiniz gibi geçicidir. Dolgunun erken dönem enjeksiyona bağlı şişliğinin azalması için bir hafta bekleyiniz. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa hyaluronidaz ile dolgunuzun eritilmesini isteyiniz. Bu sonuç da bir haftaya ortaya çıkar. Gelinen durum botoks etkisinde ki durumunuz olacaktır. 3-4 ay içinde de botoks etkisi azalacak ve eski halinize gelirsiniz. Botoks etkisinin daha hızlı geçmesini istiyorsanız da kas gevşetici ilaçlar yardımcı olabilir. Bir daha botoks yaptırırken bu bölgenin dozunu ayarlayabilecek kişilere botoks yaptırmaya çalışmalısınız.

 21. Hocam merhaba,
  1 ay önce botoks yaptırı-dım kaz ayağı alın ve kaş arası
  hocam ikidir olan şey hocalar farklı olmasına rağmen alnımı genişletti botoks şakaklara doğru bi açılma oldu dolayısıyla kaşlarımın da simetrisi bozuldu sıcak su torbası botoksun etkisini azaltır mı ? bunun bi öaçresi var mı? kas gevşeticiler işe yarar mı?
  Teşekkür ederim.

  1. Botoks biliyorsunuz kasları gevşetir. Alın genişlemesi şikayetiniz bu sebeple fark ettiğiniz bir durum olabilir. Botoks etkisini azaltan etki süresini kısaltan ilaçlar var ve bunlardan en kolay ulaşabileceğiniz kas gevşeticilerdir. Sıcak su torbası botoksun etkisini azaltmaz.

 22. Merhabalar 10 gun once masseter botoks yaptirdim cenemi sikmamda bir fark olmadi ancak suanda gulerken agzimi yanlara acamiyorum cok net gozle gorulur bir gulus asimetrisi oldu , ne yapmaliyim suanda cok endiseli ve uzgunum

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Diş sıkmaya değil dişlerinizi yüksek güçle sıkmanıza ve bu sayede dişlerinize ve eklemlerinize zarar vermenize engel olmak için botoks yapılır. Sıkma emri beyinden gelir. Botoks kas aktivitesini azaltır. Gülme ile ilgili sorun ilacın masseter kasından risorius kasına yani dudak köşelerini yanlara çekerek tebessüm yaptıran kasa etki ettiğini gösterir. Bu durumdan doktorunuzun haberi olması gerekir. Etki botoksun etkisi boyunca sürer. Kas gevşeticiler botoks etkisini azaltabilir. Kısacası botoks süresini beklemeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button