Botoks

Botoks sonrası meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Botoks alerji yapar mı?

Botoksun tanımlanmış bir alerjisi yoktur. Tecrübeli ellerde oldukça güvenli bir ilaçtır. Botoks sonrası ile ilgili duyduğunuz duyacağınız tüm etkiler uygulayıcıya bağlı aksilikler ile uygulanan kişinin gerekli uyarıları dikkate almamasından kaynaklanmaktadır. Botoks hakkında daha fazla detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/ sayfasında yazdığım metni inceleyebilirsiniz. Aşağıda ki yazımda birçok insanın başına gelen ama internette fazlaca değinilmemiş işlem sonrası yaşanabilecek aksilikler ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Botoks sonrası gelişen iyi veya kötü tüm etkiler 4-6 ay sonra geçecektir. Botoksun kalıcı bir etkisi yoktur. KORUYUCU etkisi vardır.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Covid 19 aşısı ile botoks arasında bir ilişki var mı?

Covid aşısı ile yüz dolguları arasında bir hassasiyet ilişkisi olduğu Moderna aşısı yapılmış 16,000 kişiden 3’ünde meydana gelen yüz ve dudaklarda şişme meydana gelmesi ile tespit edildi. Bu konuda daha fazla bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/#Covid_19_asisi_dermal_dolgulari_olumsuz_etkiler_mi linkini tıklayabilirsiniz.

corona negatif olmak

Botoks ile Covid 19 aşıları arasında henüz tespit edilen olumlu veya olumsuz bir ilişki rapor edilmemiştir.

Botoks sonrası enjeksiyona bağlı sorunlar

 • Botokstan sonra morarma ne zaman geçer?

Özellikle göz çevresi botoks uygulaması sonrasında nadiren diğer bölgelerde görülebilir. İğnenin damar ile teması bu duruma neden olur. Damarlardan kaçmak için çok özen göstermemize rağmen bazen hastalarımızın morarma ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliriz. İşlemden hemen sonra buz uygulaması ve uygun seviyelerde baskı uygulaması ilk 30 dakika içinde işe yarar. Ancak sonrasında doktorunuzun önerileri dışında başka bir işlem yapmamanızı, ulaşabilirseniz Arnica gibi morluk giderici kremler kullanmanızı öneririz. İşlem öncesinde sizin kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri kullanıyor olmanız morarma ihtimalini artıracağı için doktorunuza belirtmenizde fayda vardır.

34 G botoks iğnesi
Botoks sonrası morarma olmaması ve etkinlik için uygun ve çok ince iğne kullanırız
 • Botokstan sonra morarma botoks etkisini olumsuz etkiler mi?

Hayır morarma botoks etkisi üzerine etkili bir durum eğildir ancak siz morarmanın geçmesi için üzerine erken ilk 1-2 gün içinde baskı yaparsanız botoksun istenilen yerden dağılmasına ve istenmeyen etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

 • Botoks sonrası ödem olur mu?

Ödem bir çeşit vücudun iyileştirme reaksiyonlarından biridir. Botoks sonrası ödem oluşmaz. Ancak göz çevresi uygulamalarında eğer hastanın göz altı dolgusu varsa ve bir miktar bu dolgu miktarı fazlaysa botoks sonrası dolgunun şiş görüntüsünde artış gözlenebilir ve bu görüntüye ödem denebilir. Ama bu ödem değildir.

 • Botoks enjeksiyonu sonrası baş ağrısı normal mi?

Burada ağrıyı ikiye ayırabiliriz. Botoks işlemi yapılırken ağrı duyulması kişisel duyarlılık kaynaklıdır. Çünkü ilaç kas içine verilirken herkeste hafif bir yanmaya neden olur. Hasta bu ortalama şiddetin üzerinde bir ağrıyı botoks yapılırken hissederse muhtemelen damarsal yapılara yakın bir enjeksiyon yapılmıştır ve morarma ihtimali yüksektir. Bir de botoks enjeksiyonunu takip eden ilk günlerden sonra 1-3 hafta arasında oluşan ve geçen bir baş ağrısı vardır. 

kaş arası botoks ne kadardır?
Botoks kasları gevşeterek etki eder ve 6 ay aralarla tekrar edilmesi önerilir

Burada da botoks işlemi sırasında iğne ucunun özellikle alın botoksu sırasında kemik zarı dediğimiz periosta dokunmasından kaynaklandığı söylenmektedir. Geçicidir ve ağrı kesiciler işe yarar.

Botoks sonrası kaş ile ilgili sorunlar

 • Botoks işlemi sonrası kaşlarımı kaldıramıyorum, normal mi?

Alna botoks uygulamalarının doza bağlı sonucu olarak alın kasının hareketleri azalır yada durur. Bu etkiye alışkın değil veya ilk kez botoks yaptırdıysanız sizi rahatsız edebilir. Bu rahatsız edici his 1-2 hafta içinde geçecektir. 

 • Botoks yaptırdım. Kaşlarımda asimetri oldu. Geçer mi?

Botoksun kas gevşetici etkisinin en dramatik değişikliği kaşların pozisyonunda ortaya çıkar. Göz çevresinde gözleri çevreleyen kasa ve alnı yukarı kaldıran kasın orta liflerine yapılınca kaşların orta ve uç kısımları uygulayıcının doz ve işlem noktalarına bağlı yukarı doğru hareket eder. Çokça istenen ve beklenen bir etki olan kaş kaldırma botoksu asimetrik olursa veya kaşlardan biri veya her ikisi aşırı kalkarsa rahatsız edici olabilir.

Kaşların asimetrik olarak botoks enjeksiyonu sonrası kalkması kontrol randevusuna kadar düzelmez ise doktorunuz bu durumu bir iki noktaya yapacağı hafif botoks enjeksiyonları ile çözecektir. Eğer kontrol gününe kadar bekleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız en azından 7-10. günlere kadar bekleyip erken kontrole gidebilirsiniz.

 • Botoks sonrası bir kaşım daha havada, düzelir mi?

Kaş kaldırma botoksu uygulamasının erken dönemde dalgalanması sık gördüğümüz bir durumdur ve genelikle botoks işlemi sonrası 7-10 gün içinde düzelir. Düzelmezse kontrol randevunuz da doktorunuz bu sorunu yapacağı hafif rütuşlarla çözecektir.

Play Video
 • Botoks sonrası kaşlarım çok kalktı, düzeltilebilir mi?

Bazı hastalarımız kaşlarının olabildiğince kalkmasını, bazıları hiç kalkmamasını, bazıları kalkmasını ama anlaşılmamasını, bazıları da hiç oynamamasını isterler. Burada anormal bir durum yok. Bu beklentiler botoks yapacağınız hastanın kas gücünü bilmek, yapılacak enjeksiyon noktalarını kişiye özel tespit etmek ve uygun dozu ayarlamak ile mümkündür. Kontrol randevularında bu beklentilerinde sorun olan hastalarımıza yaptığımız ek dozlarla istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. 

botoks
Dünyada çok sayıda Türkiye'de 2 çeşit botoks preparatı vardır. Dysport ve Botox ülkemizde ki markalardır. Ülkemizde Çin botoksu diye bir ürün de yoktur.
 • Botoks sonrası kaşlarım düştü, düzelir mi?

Alın botoksu sonrası oluşmasını istemediğimiz bir durumdur. Ancak bunun bizim anladığımız gibi kaş düşmesi olup olmadığına da karar vermek gerekir. Bazı alın cilt gevşekliği olan ve kaparlarında cilt fazlalığı olan kişiler alınlarını kaldırarak durma alışkanlığına sahiptirler ve bize alında ki kırışıkların düzeltilmesi için başvururlar. Aslında sorunları anatomik olarak kaşlarının düşüklüğü veya üst göz kapağında ki cilt fazlalığıdır. Bu hastalara direk botoks yapılınca da kaşlarının düşüklüğünden şikayet ederler. Ek göz çevresi enjeksiyonlarla hafifçe toparlanabilir ama botoksun etkisi geçince üst göz kapağı estetiği veya kaş kaldırma işlemlerini gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Bir de yukarıda ki saydığım sorunlar olmadan gerçekten kaşların işlem öncesinde arzulanan pozisyondan daha aşağıda olması durumu vardır. Burada uygulayıcıya ait sorunlar konuşulabilir. Etkiyi azaltmak için kaşları kaldırıcı bilinen ek dozlar yapılabilir.

Play Video
 • Botoks sonrası daha kızgın görünüm

Hepimizin kaş ve alın yapıları, kas güçleri birbirimizden farklıdır ve botoks da bu kas yapılarını gevşeterek etkili olan bir ilaçtır. Hastaların anatomik yapıları dikkate alındığında yapılan botoks enjeksiyonları uygulanan kişileri daha mutlu eder. Ancak bazen kaşları iç kısımda göze yakın olanlarda, alın çıkıklığı fazla olanlarda, alın cildi gevşemiş ve kaşların üzerine baskı yapanlarda, kaş kirpik mesafesi dar olanlarda burada ki çatık kaş aktivitesini azaltmak için yapılan enjeksiyonlar kaşların iç kısımlarını daha aşağıya indirerek olduğundan kızgın bir ifadeye neden olabilir. Bu durum kaş iç kısımlarına kaşların kalkmasını sağlayacak yüzeysel enjeksiyonlarla ilk bir ay içinde yapılacak rütuşlarla çözülebilir. Bu düzeltme enjeksiyonları ilk bir ay içinde yapılamazsa botoks etkisinin geçmesini beklemek gerekecektir.

Botoks enjeksiyonu sonrası göz kapağı problemleri

 • Botoks sonrası göz kapaklarım düştü, normal mi?

Göz çevresi kaslar üzerinde ki cilt gibi oldukça incedirler. Tüm göz çevresini çevreleyen dairesel CD gibi incecik, hemen cildin altında Orbicularis Oculi denilen bir kas vardır ve göz kapaklarını kapatıp göz çevresi kırışıklıkları oluşturur. Birde üst kapağın açılmasını sağlayan bu kasın hemen altında incecik Levator Oculi denilen bir kas daha vardır. Toplam bu iki kas ile gözlerimizi açar ve kapatırız. Alın kası da kaşlarımızın yukarı hareketinde yardımcı kastır. 

Alın için yapılan botoks uygulamalarında hastalarımızdan özellikle alın bölgesine baskı ve masaj yapmamalarını buraya yaptığımız botoks enjeksiyonlarının aşağıya yer değiştirerek göz kapağımızı kaldıran kasın botokstan etkilenmesi sonucu göz kapağında düşüklük olmasına engel olmak içindir. Kısacası göz kapağının düşmesi botoks enjeksiyonun yer değiştirmesi sonucu genellikle de tek taraflı meydana gelir. Tedavisi için önerilen glokom tedavisinde kullanılan bir çeşit göz damlasıdır. Erken dönemde şiddetli sonrasında etkisi giderek azalacaktır. Göz yaşı damlalarının da işe yaradığı düşünülmektedir. Aşağıda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kaş arası botoks
Play Video

Her iki kapakta düşüklük söz konusu ise kaş ve göz kapaklarınızın fazla olup olmadığının, üst göz kapağı estetiğine ihtiyacınızın olup olmadığının değerlendirilmesi gerekiyor olabilir.

 • Botoksa bağlı göz kapağı düşüklüğü için önerilen göz damlası hangisidir?

Alın ve göz çevresi botoks enjeksiyonları sonrasında tek taraflı göz kapağının açılamaması durumu ile istenmese de nadiren karşılaşılabilir. Bu sıkıntı hastayı ve çevresini huzursuz eder. Botoks enjeksiyonunu takip eden 2 hafta içinde gerçekleşebilir. İlk hafta içinde alına baskı, yakın sıcak fön uygulamaları ilacın aşağıya yer değiştirerek gözü açan kas sistemine ulaşmasıyla genellikle tek taraflı olarak göz kapağının yeterli açılamamasına ve asimetriye neden olabilir. Bu sorun botoks etkisi boyunca azalarak devam edecektir. Ancak bazı glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları faydalı olabilmektedir.

  • Iopidine %0,5 steril oftalmik solüsyon
  • Alphagan P %0,15 göz damlası

Etkilenen göze 8 saat arayla günde 3 kez 1 damla genellikle yeterli dozdur. Tüm göz damlaları gibi sistemik emilimi azaltmak için her damladan sonra bir dakika süreyle göz iç kısmına parmak ucu ile bastırılması önerilir.

Botoks sonrası göz altı torba, ödem, şişlik oldu, geçer mi?

Botoks sonrasında sık karşılaşılan sorunlardan biri de göz altı torbalanmasında artmadır. Sebepleri;

  • Gözaltı cildinin fazla ve/veya gevşek olması,
  • Botoks uygulanırken beraberinde mevcut göz altı çökme için ışık dolgusu yapıldığı durumlarda, (Göz altı ışık dolgusu botoks kontrolünde hala göz altı hacim sorunu devam ediyorsa yapılmalıdır çünkü botoks etkisiyle bazen göz altı hacim sorunu azalabilmektedir.)
en iyi botoks yapan doktor
Hastanın yakın ve aynı açıdan ayna ile muayenesi hastanın sorunlarına hakim olmanızı ve hastayı daha net bilgilendirmenizi sağlar.
  • Daha önce göz altı ışık dolgusu yaptırmış ancak zaman içinde erimemiş kişilerde, (Nadir bir nedendir)
  • Göz altı ışık dolgusu gerekenden fazla yapılmış kişilerde göz çevresi botoksu yapılınca göz altı şişlik ortaya çıkar.

Böyle bir durumla ancak işlem öncesi hastanın yakın muayenesi, analizi ve uygun dozlarla ve sonuç hakkında detaylı bilgi verilmesiyle gerçekleştirilmelidir.

 • Botoks sonrası göz altı çökmesi kalıcı mı?

Tüm diğer botoks etkileri gibi göz altı çökmesi durumu da kalıcı değildir. 4 maksimum 5-6 ay içinde tamamen geçer. Özellikle botoks göz çevresi etkileri genelde kısa sürer.

Botoks öncesinde botoks uygulanacak kişinin doktor tarafından değerlendirilmesi  çok önemlidir. Özellikle göz çevresi sorunları botoks ile çok rahatlayacağı gibi çok artadabilir. Alt kapaklarda göz altı hacim sorunları bazılarımızda belirgindir. Özellikle böyle hastalarda göz çevresi botoksu yapılacaksa hastaya botoksun etkisiyle göz altlarında çökmenin botoks etkisi ile bazı hastalarda belirginleşeceği bu nedenle kontrolde göz altı ışık dolgusu gerekebileceği anlatılmalıdır. Bazı kişilerde ise göz çevresi botoksu göz altı çökme sorununu azaltır. O nedenle göz altı ışık dolgusu uygulaması botoks kontrolüne bırakılmalıdır.

Botoks sonrası göz yaşı ile ilgili sorunlar 

Göz yaşı; gözümüzün kapaklar ile korunmasında ve sağlıklı kalmasında çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Her iki gözümüzün de dış ve üst bölgelerinde kemik yapı içine saklanmış göz yaşı bezleri vardır. Göz yaşı bezinden çıkan göz yaşı sıvısı; göz iç kısmında göz pınarı denilen toplu iğne başı kadar küçük deliklerden (2 tanedir) burun içi boşluğuna tahliye edilir. Bu sistemde ki sorunlar göz yaşının artmasına veya azalmasına neden olabilmektedir.

göz yaşı kanalları
 • Botoks göz kuruluğu yapar mı?

Göz yaşı bezinin fonksiyonlarının azalması göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Botoks ter bezleri gibi göz yaşı bezlerinin de fonksiyonlarını azaltıcı etkiye sahiptir ve göz yaşı kanallarında sorun olan kişilerde tedavi amaçlı olarak dahi kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik amaçlı yapılıp beze istenmeden ulaşan botoks ilacı bezin fonksiyonlarını geçici olarak azaltarak göz kuruluğuna neden olabilir. Tedavisi botoks etkisi geçene kadar göz yaşı damlası kullanmaktır.

 • Botoks göz sulanması, göz yaşarması yapar mı?

Göz yaşını burun boşluğuna aktaran kanalların fonksiyonlarını azaltmak için göz kuruluğu olan kişilerde tedavi amaçlı yapılan bir uygulamadır. Ancak bazen istenmeyen yan etki olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Kozmetik amaçlı botoks sonrası çok nadiren kanallar etkilenir ve gözlerde aşırı sulanma, istenmeyen göz yaşarması sorunları gündeme gelir. 

Botoks sonrası dudak bölgesini ilgilendiren sorunlar

 • Dudak botoksu yaptırdım, dudak hareketlerinde zorlanıyorum, geçer mi?

Botoksun tüm etkileri geçicidir. İlk hafta içinde etkisi şiddetlidir ve dalgalı bir seyir izler. Uygulandığı bölgelerde kaş, göz, dudak hareketlerinde farklılıklar olabilir. Dudak botoksu ilk kez yapılan hastaların alışmaları biraz zaman alabilir ve hatta mutsuz olabilirler. Hayatında yüzüne ilk kez botoks yaptıran kişiye dudak botoksu kesinlikle yapılmamalıdır. Dudak botoksu diğer bölge etkilerini deneyimlemiş botoks hastalarına yapılmalıdır. Doz ayarlamasının en hassas olduğu bölgedir. Kişinin gülmesini, sıvı alışını, konuşmasını zorlaştıracak etkilere neden olunabilir. Böyle şiddetli durumlarda ek yapılacak enjeksiyonlar sorunu daha da artırabilir ama bazen de gerekli olabilir. O nedenle mutlaka doktorunuzun durumunuzdan haberdar olması gerekir. Ayrıca genellikle doktorunuz da ek bir işlem yapılmamasını ve bir süre daha beklemenizi önerebilir.

Play Video

Botoks sonrası çene ile ilgili sorunlar 

 • Masseter botoksu sonrası şişlikler 

Masseter botoksu oldukça kalın bir kastır. Bu kasa yapılan botolinum toksin dozları kasın alt liflerini gevşetir yüzün köşeli görünümünü azaltarak yanakları yükseltir ve diş sıkma, diş gıcırdatma, diş kırma, baş ağrısı ve çene eklem sorunlarını önleme gibi sorunlara etkilerinden dolayı yapılır. Yüzün her bölgesinde olduğu gibi enjeksiyonu takip eden ilk haftalar içinde etkisinde dalgalanmalar olabilir. Yeterli dozlarda yapılmazsa çene köşelerinde küçük yumrular oluşabilir. Bu durum bu şişliklerin üzerine yapılacak ek dozlarla rahatlıkla çözülür. 

 • Masseter botoksu sonrası gülme sorunları

Masseter bildiğiniz gibi en kuvvetli çiğneme kasıdır. Masseter botoksu dudak köşesi ile kulak memesi arasında çekilen hayali bir çizginin altına yapılacak enjeksiyonlar ile uygulanır. Eğer enjekte edilen ilaç bu çizginin üzerine yer değiştirirse (bu bölgeye baskı, darbe, yanlış enjeksiyon) gülme sorunları meydana gelebilir. Risorius kası dudak köşelerinden masseter kasının ön ve iç kısmına doğru uzanan ve çene kemiğine yapışan bir kastır. Tebessüm kasıdır. Bu kas botokstan etkilenirse etkilenen tarafta gevşeme meydana gelir. Gülerken ağız etkilenmeyen tarafa döner. Etkinin şiddeti kasın etkilendiği doz ile doğru orantılıdır. Botoks etkisi ile birlikte geçer, düzelir. Etkinin azaltılması için kas gevşeticiler kullanılabilir. 

Botoks neden tutmaz?

“Botoks yaptırdım ama tutmadı”, “Etkisi çok çabuk geçti” gibi şikayeti olan hasta sayısı giderek azalsa da maalesef bu durum genellikle çok sık aralıklarla botoks uygulamasından kaynaklanmaktadır. Dysport ve Botox en az 5 ay arayla uygulanırsa bu gibi şikayetler oldukça azalmaktadır. Uygun aralıklarla uygulanmasına rağmen botoks etkinliği az ve halk arasında ki tabirle botoks tutmamış ise bunun bilinen birkaç nedeni olabilir.

Play Video
 1. Düşük doz veya çok yüksek doz botoks uygulanmış olabilir,
 2. Sık ve birden fazla botoks kontrol/rütuş yapılmış olması,
 3. Botoks sonrası özellikle kas gevşeticiler, aminoglikozid grubu antibiyotikler, kinin/kolşisin/hidroksiklorokin (Corona tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan, sıtma tedavisinde, Romatizmal hastalıklar, Behçet hastalığı tedavisi, FMF tedavisinde kullanılan), Hipertansiyon tedavisinde kullanılan kalsiyum kanal blokörleri, anti-depresanlar, lokal anestezik işlemler ve genel anestezi uygulanması etkisini azalttığı bilinen durumlardır.

Botoksa karşı antikor gelişir mi?

Botoksa karşı ilk enjeksiyondan sonra ki 30. güne kadar antikor geliştiği ve bu antikorların 4,5-5 ay sonra kandan uzaklaştığı düşünülmektedir. O nedenle 1 aydan sonra 5 aydan önce arada botoks yapılmasının etkisiz veya düşük etkili kalması açıklanabilmektedir. Bu nedenle 5 ay dolmadan botoks enjeksiyonlarının tekrarlanmasını özenle hastalarımıza anlatmaya çalışırız.

Play Video

Botoksa karşı direnç gelişir mi?

Evet. Özellikle uzun süreler botoks yaptıranlarda, otoimmün hastalıkları olanlarda (Hashimato gibi), botoks dozları sürekli değiştirilenlerde ve sık botoks yaptıranlarda (5 ay aralık sistemine uymayanlarda), bazen de açıklanamayan nedenlerle üst üste 2 kez yetersiz botoks etkisi gelişmesi durumuna botoks direnci denebilir. Bu durumda yapılacak şey bir süre botoks uygulamalarına ara vermek ve/veya sonrasında ülkemizde bulunan iki tip botokstan diğerine geçmektir. 

Play Video

Onun dışında da pek başka bir şans yoktur. Yani C.Botulinum preparatları Botox® (Onabotulinum toxin A) Dysport® (Abobotulinumö toxin A) içeriğine sahiptirler ikisi de Tip A toksindir.

Botoks yaptıranların yorumları ve soruları

Botoks dünyada en fazla gerçekleştirilen estetik, kozmetik uygulama olmasına rağmen uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir ilaçtır. Her kim uygularsa uygulasın işlemin riskleri her zaman vardır. Hem hasta hem de doktor bu konuda mutlaka uyanık olmalıdır. Aşağıda botoks yaptırmış, botoks sonrası sorunları olan kişilerin sorularını ve benim onlara verdiğim tavsiye ve cevapları okumanızı öneririm.

İlgili Makaleler

106 Yorum

 1. Merhaba bundan 5 ay önce ildefa botoks yaptırdm kazayağıma ve alnıma ama 1 hafta sonra gözaltlarımda ödem yada torba seklinde bir şişlik oldu baya düzeldi ama hala gecmedi nasıl gecer bu durum botoksun etkisi hala var

  1. Gizem Hanım,
   Geçmiş olsun.
   Botoks etkisi maksimum 6 aydır.
   Nadiren bahsettiğiniz durumlar olabilir.
   Sizin de 5 ay olmuş. Size önerim ek bir işlem yaptırmanız değil aksine hiçbir şey yaptırmamanızdır.
   6. aydan sonra isterseniz yeniden botoks yaptırabilirsiniz ama daha dikkatli ve daha düşük dozda olmalı.
   Saygılar,
   İyi günler.

 2. Merhaba 6 ay önve botoks yaptırdm ilkdefa gözaltlarım şişti ödem gbi ve hala tam düzelmedi baska bir doktora gttm reaksiyon gösterms kas spazmı olms sıcak su uygula gecer dedi bu nasıl gecer yardımcı olurmsnz kalıcı mı oldu bu durum

  1. Botoks etkisi en fazla 6 ay sürer. 6 ay önce yaptırdığınız botoks uygulamasının etkisi geçmiş olmalıdır. Botoks yaptırmadan önce ki görüntünüz ile mevcut halinizi kıyaslama şansınız varsa değerlendirmeniz daha kolay olacaktır. Yüz yüze görüşerek size daha fazla bilgi verebilirim. 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz.

 3. Merhaba annem bir kaç gün önce botox yaptırdı ve gözleri şişmeye başladı nerdeyse kapanma derecesine geldi hastaneye gittik iğne yapıldı ve krem verdiler 1 güne geçer dediler ama hala geçmedi ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Anlatımınız annenizin durumunu net olarak anlamama maalesef yardımcı olmuyor. Göz kapaklarında ki şişme alt kapaklarda mı yoksa üst kapaklarda mı oldu anlayamadım. Her ikisinde ve her iki gözde birden şişme pek gördüğümüz bir durum değildir. Acilde size alerji olduğunu düşünerek yapılan ilacın zaten bir faydası olmaz. Botoks alerjisi diye tanımlanmış bir durum yoktur. üst kapaklarda cilt fazlalığı ve alt kapaklarda torbalanma varsa ve bu durum fazla ise botoks bu rahatsızlıkları belirgin hale getirebilir. Ancak net fikrimi de annenizi gördükten sonra söyleyebilirim. Hangisi olursa olsun bu rahatsızlığın da botoks etkisi geçene kadar pek bir tedavisi yoktur. Suni göz damlaları, kas gevşetici ilaçlar botoks etkisini belki biraz azaltabilir. Şunu unutmamalısınız; Botoks etkileri geçicidir. 4-6 ay gibi tüm etkiler ortadan kalkacaktır. Umarım faydam olmuştur. İstediğiniz zaman 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlar ile bana ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba. On gün önce botoks yaptırdım. Rötuş içinde bugün gittiğimde doktor beni yeni botoks yaptırmak için gelen hasta sanıp tekrar aynı şekilde ilaç sıktı. Yani yeni yapıyomuş gibi. Fazla abartılı olur diye yüzümü hiç oynatamam diye çok korkuyorum. Yüzümü gözlerimi şuan çok gergin hissediyorum. Yapabiliceğim bişey varmı yada korkucağım bi durum varmı

    1. Maalesef bu durum da botoksun etkisini azaltacak etkiye sahip yapabileceğiniz pek bir şey yok. Etki biraz fazla belirgin olabilir. Korkularınızda haklısınız.

 4. Merhaba ;nisan ayında botox yaptırdım ancak nedeni bilmediğim bir şekilde tutmadı tekrarlandı tutmadı ve direnç yani antikor geliştiği yorumunu yaptı doktor hanım tekrar Ağustos ayında denedik ve yine tutmadı şimdi sorum bu durumu nasıl aşabilirim doktorum başka bir enjeksiyondan bahsetti mezoterapi gibi görüşlerinizi rica ederim sevgiler

  1. Öncelikle botoks ile ilgili bir iki temel bilgi yukarılarda yazsa da sizin özelinizde tekrarlamak istiyorum.
   Botoks enjeksiyonunu takip eden ilk 30 gün içinde ek dozları yapılabilen ancak bu birinci aydan 4,5 – 5 aya kadar da aradaki dozların etkili olmadığı bir ilaçtır. Yani etkisi az veya yetersiz veya tutmamış botoks uygulamanız olsa da 5 ay dolmadan yeniden tekrar edilmesinin maksimum doz dahi yapılsa faydası olmaz. Kısacası sizin Ağustos dozunuz bu aralığa girdiği için etki etmemiş oluyor.
   İlk doz botoks uygulamanızın tutmaması da; kısmı etki azlığı, yeterli dozda botoks uygulanmaması, önceki botoks uygulamanız ile arasının 5 aydan kısa olması veya hemen sonrasında anestezi, lokal anestezi, kas gevşetici ilaç kullanımları gibi faktörler etkili olmuş olabilir.
   Botoksa karşı antikor gelişir denilen süre bu 2-5 ay arasında ki etkisizliği açıklar. Ancak bu antikorlar 5 ay sonunda vücuttan bertaraf edilir ve sonraki enjeksiyonlar etkili olur. Kısacası Ağustos ayının üzerinden 6 ay geçtikten sonra botoks uygulatabilirsiniz.
   Geçmiş olsun. İyi yıllar, iyi akşamlar.

 5. Merhabalar botox yaptıralı 3 ay oldu sürekli kas seyirmeleri hissesiyorum şu üç dört gündür de göz altımın alt kısımlarında dışarıdan belli bir seyirme var etkisi geçtiği için mi acaba ilk kez yaptırıyorum da

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi görülmesi herhangi bir durumun belirtisi değildir. Kas seğirmeleri sıklıkla masum yani pek anlamı olmayan ancak stres, yorgunluk, uygunsuz beslenme ve diyet gibi yorgunluk yaratan, enerji düşüklüğüne neden olan faktörlere bağlanmaktadır.

 6. Merhaba, dis sikma sebebiyle masseter botoks yapildi bana. Ancak iki tarafta da yumrular meydana geldi. Doktorum kaslar genis oldugu icin botoksun etki etmedigi yerlerin bu sekilde goruntu aldigini belirterek biraz daha enjekte etti. Buna ragmen bir tarafim hala ayni. 10 gunun doldurmaya karar verdim. Bu goruntu kaybolur mu? Benim hic estetik sorunum yoktu.
  Ayrica internette masseter botokstan sonra yuzun birkac ay icinde sarkmaya basladigina dair pek cok tecrube edilmis yorum okudum. Bunun olusmamasi icin ne yapabilirim. Cok pismanim ve cok endiseliyim

  1. Sakın endişelenmeyin. Masseter kasının belirgin, geniş ve güçlü olduğu kişilerde kas içi enjeksiyonlar çene köşesinde ki kas grubunun tamamını etkileyemezse etkilenmeyen kaslar kasılır, etkilenmeyen kaslar da gevşek kalır ve sizin bahsettiğiniz gibi estetik sorunlar ortaya çıkar. Doktorunuz size gereken müdahaleyi yapmış ve ek dozlar uygulamış. Kısa zamanda sorununuz geçecektir.
   Botoks sonrası yüzün veya işlem yapılan bölgenin sarkması diye bir durum söz konusu değildir. İnsanlar yaşlanmalarını, yüzün aşağıya hareketlerini botoks süresi boyunca görmezler ve botoks etkisi geçince de yüzüm sarktı veya daha fazla yaşlandım diye düşünürler. Halbuki yer çekimi, zaman ve genetik faktörlerle yüz aşağı hareketine botoks yaptırsa da yaptırmasa da devam etmektedir.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha fazla bilgi için randevu alarak kliniğimize başvurabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 7. Merhaba göz çevreme ve alın kaş arama ilk kez botoks yaptırdım en doğal en düşük dozda. Görüntü vs gayet güzel tabi ilk kez olduğu için hala harektsizlige alışamadım. Benm sorunum botoks sonrası ağız içi fazla tükürük salgına gibi bir durumu fark ettim bu botokstan sonra oldu bu mümkün mü ne yapmalıyım endişeliyim

  1. Botoks sadece emjekte edildiği noktalarda etkili bir ilaçtır ve etki çapı 0,5 cm kadardır. Bu çapın dışında başka bir yerde etki edemez. Tükürük salgısını da eğer tükürük bezlerine enjekte edilirse azaltıcı etkisi vardır. Bu amaçla botoks yoğun bakımda yatan hastalarda tükürük salgısını azaltmak için de kullanılmaktadır. Siz muhtemelen daha önce var olan ancak dikkatinizi çekmeyen bir soruna sahipsiniz. Kısacası endişe edecek bir durum olduğunu düşünmüyor olsam da doktorunuz ile konuşmanızın faydası olacaktır.

 8. Merhaba eskiden beri botoks yaptıran biriyim ve gayet iyi sonuç alan biriydim. 2 yıldır yaptırmamistim. Tekrar aynı doktora botoks yaptırdım alnım tuttu fakat eskisi kadar güçlü tutmadı. Kaş ortam ise hiç tutmadı. Kaş ortası için rutüşa gittim tekrar yapıldı ve yine hiç tutmadı.. doktorun el becerisi ve kullandığı ürün guvenilirken neden tutmadı acaba:( bu arada hiv tedavisi için ilac kullanıyorum ve kemik erimesi ilacı da kullanıyorum.. hiv ilacı veya kemik erimesi ilacı tutmamasina sebep olur mu ki ne yapmam gerekiyor? Eger sebebi hangi ilacsa Botokstan sonra bu ilaçları kac gün kullanmamaliyim ?

  1. Öncelikle botoks etkisi ve etkinliğinde bizim ve hastanın da kontrol edemediği bazı değişiklikler olabiliyor. Botoks etkisini kısaltan, azaltan ilaç ve nedenlerden bildiklerimi yukarıda yazmaya çalıştım. Sizin kullandığınız ilaçlar metabolizma hızında artış yaratıyorsa bahsettiğiniz gibi botoks etkisini azaltıcı bir etki yaratmış olabilirler. İlaçlarınızı da anladığım kadarıyla düzenli kullanmak zorundasınız. O nedenle de kesmenizin bir faydası olacağını düşünmüyorum.

 9. Merhabalar, alnıma botoks yaptırdım iğnenin vurulduğu yerlerde sivilce çıktı bu durum normal mi?

  1. Birden fazla noktada olduysa belki botoks enjeksiyonu sonrası giriş yerlerini temizlemek için kullanılan antiseptik solüsyon kaynaklı olabilir. Aklıma gelen tek anlamlı neden bu. Zefiran denilen bir antiseptikle sildiğimiz zamanlarda hastaların bazılarının ciltlerinde aşırı hassasiyet meydana geliyordu. Artık kullanmıyor sadece serum fizyolojik ile siliyoruz. (İğnenin, kullanılan gazlı bezin, sizin cildinizin optimum şartlarda temiz olduğunu düşünerek cevapladım.)

 10. Merhaba 4ay önce botox yaptırdım sol kaşımın altında sert bir şişlik oluştu taş gibi oldu şişlik 10gün oldu geçmedi napmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Eğer şişlik 10 gün önce botoks da 4 ay önce ise birbiri ile alakalı durumlar değildir. Bir dermatolog veya bir plastik cerraha görünürseniz alınması gereken bir durum mu öğrenebilirsiniz. Arzu ederseniz kliniğimizden de randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 11. Merhaba 8 gun önce alin çizgileri, kas arasi ve kaz ayaklarına botox yaptırdım. Sol taraf sag tarafa göre daha iyi tutturmuş gibi görünüyor. Güldüğümde ağzımın sağ tarafa doğru kaydığını farkettim. Bu durumun botoxsla bir ilgisi olabilir mi?

  1. Kaz ayaklarına ve alına botoks yapılması sonrası gülme de asimetri oluşmaz. Masseter botoksu yapılırsa (yanlış yapılırsa) veya ağız çevresi kaslara botoks yapılırsa (yanlış yapılırsa) ağızda kayma görülebilir. Ancak sizin botoks yaptırdığınız bölgelerde böyle bir etki görülmesi pek mümkün değildir. Belki göz çevresi botoks enjeksiyonu derine yapılırsa veya sizin göz çevresine fazla baskı uygulamanız sonrası ilacın derine inmesi nadiren de olsa sebep olabilir. Elbette ki bu bahsettiklerim sizin normal gülme asimetriniz yoksa konuşulacak durumlardır. Ayrıca bu durumdan doktorunuzu haberdar etmeniz gerekir.

 12. Merhaba,

  2 gün önce botoks yaptırdım her zaman yapan doktoruma ve kendisi de oldukça güvenilir biridir. Ancak alnımdaki saç diplerime botoksu uygularken kafamın üstünde uygulanan noktaya göre daha uzak bi noktada ciddi bir acı hissettim o an doktor ve yardımcısı normal dediler. ancak 2. günde bunu tekrar hissetmeye başladım. Ne zaman botoks uygulama sırasındaki noktaya ve çevresine dokunsan sanki damar çekiliyor saçımın altında bişeyler çekiliyor. Bu durumu ilk kez yaşıyorum yıllardır botoks yaptıran biriyim. Açıkçası endişe ettim, damar içine botoks girmesi mümkün mü ya da neden olmuş olabilir geçici bir şey mi? Doktoruma sordum ama cevap gelene kadar farklı fikirler de duymak istiyorum.

  1. Probleminiz botoksa bağlı gelişmiş bir sorun değil. Enjeksiyona bağlı bir sorun olabilir. İğne bir kılcal damar duvarına değdiğinde, bir duyu sinirine değdiğinde bir de kafa tası kemik kılıfına değdiğinde uygulama anında ve sonrasında bir süre daha devam eden hassasiyetler yaşanabilir. Geçmiş olsun.

 13. merhaba Hocam ;
  botoks yaptırdıktan bir hafta sonra sol göz kapağım aşağıya düştü. sağ gözüm de herhangi bir sorun olmazken sol gözümde kısılma oldu. dr alphagan diye bir damla önerdi 10 gün sonra geçecektir dedi ama geçen hiç bir şey yok kullanıma başlayalı 3 gün oluyor damlayı. yalnız gözümün kısıldığı gün kas gevşetici içmiştim kas gevşeticinin yan etkisi de olabilir mi ?
  konuyla ilgili ne yapılabilir.
  cevabınız için şimdiden tşkler.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Nadiren de olsa botoks sonrası kaş düşüklüğü, veya Botox sonrası göz kapağı düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da kapakların düşüklük seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etki beklememenizi öneririm. İlaç rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki yapacaktır. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olur. Kas gevşeticiler botoksun etki süresini kısaltabilir.

   1. Merhaba hocam,
    7 gün önce boyun botoksu yaptırdım, şimdi yutkunma güçlüğü çekiyorum. Normal midir, etkisi ne zaman azalır

    1. Biliyorsunuz botoks hemen etki etmez. 4-7 günde etki eder. Boyunda ki etkilerinde amacımız platysma denilen kasın neden olduğu dikey bantların azaltılmasıdır. Yutkunma kasının bu işlemde etkilenmesi istediğimiz bir durum değildir. Korkulacak bir şey olmasa da doktorunuz ile görüşmeniz iyi olur. Botoks etkisini tamamen ortadan kaldıran bilinen bir ilaç yoktur. Ancak kas gevşeticiler botoks etkisini kısaltabilir veya azaltabilir diye düşünülmektedir.

     1. Merhaba, bir kac gun once botoks yaptirdim. 3 ay once de gozalti isik dolgusu yaptirmistim. 8 ay onceki botoksumda sorun yasamamistim ancak bu botoksumda igne giren yerlerde aci, sislik ve kirmiziliklar olustu. Alin bolgem nispeten daha iyi ancak kaz ayagi icin yapilan yerler genelde bu durumda. Bir de daha birinci gün mimiklerim kesildi. Siz en az 4-5 gun sürer yazmissiniz baska bir hastaya. Doktorumla görüstum normal bir durum oldugunu madecassol kullanmam gerektigini soyledi, ancak krem goz cevremdeki islem yapilan yerleri daha da kirmizilastirdi. Ben alin bolgeme de arnica kullaniyorum.uygun mudur Sizce ne yapmaliyim bir hafta beklemeliyim, normal bir surec mi

     2. Geçmiş olsun. Botoks enjeksiyon yerlerinde meydana gelen sorunlar botoks ile ilgili değildir. İğne ucunda ki sorunlardan, cildinizde kullanılan işaretleme kaleminden, işaretleri silmek için kullanılan malzeme veya solüsyondan veya sizin cildinizde ki makyaj ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Botoks etkisi ise nadiren birinci günde ortaya çıkar. Dysport enjeksiyonları botoks ile kıyaslandığında daha hızlı etki eder. Madecassol işe yarayabilir ama zaten sorununuz muhtemel kendiliğinden 2-3 gün içinde geçer. Sorun devam ederse doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 14. Merhaba ben gecen hafta çarşamba günü yüzüme mezoterapi yaptırdım. İçeriginde vitaminler ve hyaluronic asitte vardi. Bir gün sonra botox yaptırdım birde iki kaşımın arasına dolgu yaptırdım. Tüm botoxlu olan yerlerde anlımda küçük sivilce gibi yag bezeleri oluştu. Masaj yapıyorum taş gibi çok acıyor gitmiyor. Doktorumu aradım oda böyle bişeyle hiç karşılaşmadıgını söyledi. Lütfen yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam lazım.

  1. Çok geçmiş olsun. Öncelikle botokslu alanlara sakın baskı uygulamayın.
   Majezik, brufen gibi anti-enflamatuar ilaçlar ile hassasiyetinizi azaltabilirsiniz. Sabah akşam almanız yeterli olacaktır.
   Bu rahatsızlığınız cildinizin kalın ve gözenekli, geçirilmiş sivilce skarları olduğunu düşündürdü bana. Böyle ise ve beraberinde de kızarıklıklarınız varsa cilt içi yüzeyel hafif bir enfeksiyondan bahsedilebilir. Yumuşak dokuya etkili augmentin gibi bir antibiyotik tedavisinden de fayda görebilirsiniz. Merak etmeyin tüm sorunlarınız kısa sürede geçecektir.
   Doktorunuzu da yüz yüze ziyaret etmenizi öneririm.

 15. 6 gun once botoks yaptirdim. Goz kapagimda dusukluk olustu. Alphagan damla sonrasi iyilesmeyi hemen gozlemler miyim? Damla zamanla mi iyi gelecek yoksa agri kesiciler gibi kullandiktan sonraki 7-8 saat boyunca kaslarımı calistiracak mi? Bir de bu durum ortalama ne zaman ortadan kalkar? Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Botoksa bağlı kaş düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da düşüklüğün seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etkiden ziyade rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki beklemelisiniz. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olacaktır.

 16. merhaba,
  yaklaşık iki ay önce alın kaz ayağı bölgesine botoks yaptırdım , daha öncede bu işlemleri 6-7 ay aralıklarla iki kez yaptırdım fakat bu son işlemden sonra işlem yapılan bölgelerde kaslar kendiliğinden kasılmalar yapmaya başladı , yani birden kaşım havaya kalkıyor 1 dk filan öyle kalıyor sonra eski haline dönüyor bu neden oluyor acaba ? teşekkürler…

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi normal popülasyona göre artış göstermez. Çok sık olmadığı sürece masum bir durumdur.
   Aşırı sık olmaya başlaması bazı kas veya sinir hastalıklarının habercisi olabilir. Bu durumun da botoks ile ilişkisi yoktur.

 17. Hocam merhaba, bundan yaklaşık 1 yıl önce alın bölgeme botoks yaptırdım. Botokstan sonra oldugunu tahmin ettiğim, kaş aramdan itibaren yukarı saçlarıma doğru alnımın orta kısmında bir çöküklük ve alnımın sağ ve sol kısmında ciddi iki kemik çıkıntısı belirmeye başladı. Bu durum gittikçe artan bi hal aldı. Bunun işlemle bir alakası olabilir mi? Ve bir tür doku kaybı mi aslında? Görmeniz gerekir fakat botoksla alakalı değilse bile bu tarz çöküntü ve çıkıntıların sebebi ne olabilir. Görüntünün azalması için dolgu yapılması gerek, botoksla alakalı olabilir diye açıkçası bu işlem sonrası çekinmeye de başladım. Beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim..

  1. Botoks enjeksiyonları sonrasında biliyorsunuz enjekte edilen kas grubu gevşer. Botoksun etkisi süresince de gevşek kalır ve bu bölge normalden daha parlak ve düz görünür. Özellikle alında kaşların altından enseye kadar uzanan alnımızı yukarı kaldıran A4 büyüklüğünde bir kas vardır. Alın botoksu ile bu kas gevşediğinde altında ki kemik yapı ve detayları görünür olur. Özellikle cilt ve cilt altı yağ dokusu az olanlarda bu durum daha belirgindir. Alnınızda ki çıkıntılar sizin kafatasınızın çıkıntılarıdır. Çukurlarda öyle. Hatta damar ve sinirlerin yukarı doğru uzanan oluklarıda bazen görünür. Kısacası sizin durumunuz botoksa bağlı gelişen bir durumdur. Düşük dozlarda uygulanması bu sorunu hafifletebilir.

 18. Hocam merhabalar ben 10 gün önce alın göz çene bölgesine botoks uygulaması yaptırdım, 24 saat sonra kaşlarımın üzeri bloke olmuştu 3,4 gün sonra yüzümün sağ tarafında hassasiyet başladı alnımdan çeneme kadar tek taraflı ağrı ve hassasiyet ve henüz geçmedi Dr um enflaC kapsül başlattı, geçmemesi korkuttu beni botoksdanmıdır

  1. Bahsettiğiniz şikayetlerin botoksa bağlı olan kısmı sadece kaşlarınızın blokajıdır. Diğer şikayetler enjeksiyona sekonder gelişen şikayetlerdir. Yani iğne giriş yerinin bölgesel reaksiyonudur. Doktorunuzun haberi ve kontrolünde olmanız iyi. Onun önerileri ile sorun ile karşılaşmadan bir iki gün içinde muhtemelen düzelirsiniz. Ancak doktorunuzu bu gelişmelerden haberdar etmeye devam ediniz.

 19. Hocam botoks sonrası şikayetlerimden bahsetmiştim, sağ tarafımdaki hassasiyet ve ağrı geçmeyince doktorum botoks etkisini hafifletmek için altın iğne yaptı, ağrım geçti hassasiyet hafifledi ağzımın tanıklığı duruyor ve sağ gözümde sürekli bir yaşarma başladıelimde mendille geziyorum ve bayağı moralim bozuluyor bunun neyle ilgisi olabilir ne yapmam lazım , çok teşekkürler

  1. Gerçekten benim de hiç tanık olmadığım bir süreç yaşadınız. Tekrar çok geçmiş olsun. Doktorunuzun sizin yanınızda olmasına da ayrıca çok sevindim.
   Göz yaşı kanallarının (göz yaşını toplama fonksiyonları) botoks enjeksiyonlarından etkilenmesi sonucu bahsettiğiniz gibi; göz yaşı artışı, göz sulanması gibi sorunlar nadiren de olsa oluşabilir.
   Tüm bu sorunlar botoks etkisinin geçmesi ile ortadan kalkacaktır.

 20. Merhabalar hocam,
  İnternette gözaltı ışık uygulamaları hakkındaki bilgileri okurken gerçekçi yorumlarınızla sizi tesadüfen buldum.
  Olur da mesajımı okuma şansınız/vaktiniz olursa bilgilendirme yapabilirsiniz sevinirim.
  Erzurum’da ikamet ediyorum. Şu size gelebilme ve derdimi yüz yüze anlatmam mümkün değil. Ben yaklaşık 3 hafta önce daha önce hiç yaptırmadım bir merkeze botoks yaptırdım. Botoks sonrası botoks oturunca mimiklerim dondu. Kaz ayaklarım için göz kenarlarına ve kısmen gözaltına yapıldı. Ancak botoks sonrası gülüşüm değişti, gözaltımdakaz ayaklarındaki kaslar sanırım çalışmadığından torbalanma oldu. Bu torbalanma için 10 gün önce gözaltı ışık dolgusu yaptırdım. Şimdi gozaltlarim daha da şiş görünüyor. Ne zaman geçer ve gözaltında torbalanmalar kalıcı olur mu?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Anlattıklarınız sadece işlem sonrası durumunuzu tanımlıyor. Öncesinde ki görünümünüz ve göz altlarının durumu çok önemli. Muhtemelen göz çevresine fazla botoks yapılmaması gereken hafif bir cilt fazlalığı ve göz altı torbanız vardı ve yüksek doz botoks ile bu durum belirginleşti. Sonrasında da bunu azaltmak için dolgu yapıldı ve durumunuz daha da kötüleşti. Şimdi de bunun düzeltilmesi için çözüm arıyorsunuz. Öncelikle botoks ve dolgunun etkileri bildiğiniz gibi geçicidir. Dolgunun erken dönem enjeksiyona bağlı şişliğinin azalması için bir hafta bekleyiniz. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa hyaluronidaz ile dolgunuzun eritilmesini isteyiniz. Bu sonuç da bir haftaya ortaya çıkar. Gelinen durum botoks etkisinde ki durumunuz olacaktır. 3-4 ay içinde de botoks etkisi azalacak ve eski halinize gelirsiniz. Botoks etkisinin daha hızlı geçmesini istiyorsanız da kas gevşetici ilaçlar yardımcı olabilir. Bir daha botoks yaptırırken bu bölgenin dozunu ayarlayabilecek kişilere botoks yaptırmaya çalışmalısınız.

 21. Hocam merhaba,
  1 ay önce botoks yaptırı-dım kaz ayağı alın ve kaş arası
  hocam ikidir olan şey hocalar farklı olmasına rağmen alnımı genişletti botoks şakaklara doğru bi açılma oldu dolayısıyla kaşlarımın da simetrisi bozuldu sıcak su torbası botoksun etkisini azaltır mı ? bunun bi öaçresi var mı? kas gevşeticiler işe yarar mı?
  Teşekkür ederim.

  1. Botoks biliyorsunuz kasları gevşetir. Alın genişlemesi şikayetiniz bu sebeple fark ettiğiniz bir durum olabilir. Botoks etkisini azaltan etki süresini kısaltan ilaçlar var ve bunlardan en kolay ulaşabileceğiniz kas gevşeticilerdir. Sıcak su torbası botoksun etkisini azaltmaz.

 22. Merhabalar 10 gun once masseter botoks yaptirdim cenemi sikmamda bir fark olmadi ancak suanda gulerken agzimi yanlara acamiyorum cok net gozle gorulur bir gulus asimetrisi oldu , ne yapmaliyim suanda cok endiseli ve uzgunum

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Diş sıkmaya değil dişlerinizi yüksek güçle sıkmanıza ve bu sayede dişlerinize ve eklemlerinize zarar vermenize engel olmak için botoks yapılır. Sıkma emri beyinden gelir. Botoks kas aktivitesini azaltır. Gülme ile ilgili sorun ilacın masseter kasından risorius kasına yani dudak köşelerini yanlara çekerek tebessüm yaptıran kasa etki ettiğini gösterir. Bu durumdan doktorunuzun haberi olması gerekir. Etki botoksun etkisi boyunca sürer. Kas gevşeticiler botoks etkisini azaltabilir. Kısacası botoks süresini beklemeniz gerekebilir.

   1. Murat Bey görüştüm bana normal olduğunu söyledi ve kas gevşetici önermedi ama şuanda bariz bir asimetrim var masseter hiç küçülme yok ve 12 gundeyim, ne zaman normale dönmeye başlar ve onerdiginiz kas gevşeticiler hangileridir? Yardımlarınız için teşekkür ederim

    1. Tekrar geçmiş olsun. Botoks etkisi siz de biliyorsunuz ki hemen geçmez. Genellikle 4 ay civarında sürer. 1. aydan 4. aya kadar da yavaş yavaş azalarak etkisi devam eder ve bu süre bazen 6 aya kadar da uzayabilir. Yukarıda anlattığım https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoks_neden_tutmaz başlığı altında ki ilaçlar da botoks etki süresini kısalttığı düşünülen ilaçlardır. Yani tamamen geçiren ilaçlar değil. Kas gevşeticiler de uyku yapan ilaçlardır genellikle. Muscoril tablet kullanmanız etki süresini kısaltabilir.

    2. Merhaba, bende de ayni problem oldu 2.5 ay once yaptirdim. Simdi biraz duzeldi. Murat bey daha iyi bilir tabi ben tecrubemi paylasmak istedim yasayan kisi icin cok moral bozucu bir durum. Ben sorunu gidermek icin sicak su torbalari, yuz yogasi yaptim, cok sakiz cignedim. Etki etti mi bilmiyorum. 2.5 ayda %70 duzeldi diyebilirim. Herkes gececek diyor, cok arastirdim cok danistim. Gecmis olsun

     1. Tecrübelerinize dayanarak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Umarım bu sorunu yaşayan diğer kişilere faydası olur.

    3. Merhaba.. Dün gözaltı ışık, çene dolgusu ve alın,kaz ayaklarıma botox ilk kez yaptırdım..Kaşlarımı kaldırdığımda kaşlarımın şekli zigzag şeklini alıyor.Ve bu görüntü beni gerçektende çok mutsuz ediyor.Hiç doğal durmuyor..:( Bu görüntü kalıcı mı? Hafif bir başağrısı söz konusu sanırım bu da botoxtan..Umarım sonrasında mutlu olabileceğim bir sonuç çıkar. Yoksa gerçektende bir daha yaptırmayı düsünmüyorum.Boraz mutsuzum açikcası. Birde çeneme yapilan dolguyu yoğun şekilde hissediyorum bu his normalmi?Teşekkürler

     1. Hiç bir işlemi hemen ertesi gün değerlendirmeyin. Botoks sonrası ilk 4-7 gün kas hareketlerinizde dalgalanma olması normaldir. Bu süre sonunda oturur ve 2-3. hafta doktorunuz size bir kontrol randevusu vermiştir. O kontrole mutlaka gidiniz. Dolgularda ilk 2-3 gün enjekte edildikleri yerlerde hassasiyete neden olurlar. Siz anlaşılan işlem öncesi yeterince bilgilendirilmemişsiniz. Sıkıntınız bu. Endişe etmeyin. Kontrollere gitmeyi unutmayın.

    4. Merhaba hülya hn yazınızı ve doktorun cevaplarını okudum.Aynı sorun bende de oldu malesef ben 13 mart ‘ta yaptırmıştım. Çok sinir bozucu bi durum verdiğiniz paraya mı üzülürsünüz,gülüş şeklinin bozulmasına mı?Neyse olan oldu artık.Siz düzelmek için herhangi bişey yaptınız mı düzelme var mı merak ettim…

  1. Harika bir soru. Teşekkür ederim.
   Botoks dünyada 1989 yılından beri tıbbi alanda kullanılan 2000’li yılların başından beride en çok uygulanan ameliyatsız kozmetik işlem oldu ve çığ gibi büyüyerek ve yayılarak devam ediyor. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/#Botox_dunyada_ne_zamandan_beri_kullanilmaktadir yazıma göz atabilirsiniz.
   Sizin sorunuza gelince botoks 5-6 ay gibi düzenli aralıklarla tekrar edilirse daha sık yapılmazsa direnç gelişim sorunlarıyla pek karşılaşılmadan, etkisinde verim problemleri yaşamadan, sistemik bir başka soruna neden olduğu da gösterilmediği için uzun yıllar boyunca yapılmasında bir sakınca yoktur.

 23. Merhaba hocam,

  Yaklaşık 5 ay önce bir botoks yaptırdım. Alnımda iğnenin girdiği her nokta ciddi anlamda şişti. Ve botoks etki göstermedi. 5 aydan sonra geçen hafta tekrar farklı bir doktora hep alın hem masseter botoksu yaptırdım. Çenem çok ciddi anlamda şişti ve inecek gibi de değil. Alnım da aynı şekilde şişti ama indi. Fakat botoks tutmuyor. Bunun sebebi ne olabilir. Doktor bugün kontrole gittiğimde 1 doz daha yaptı alnıma yine aynı şekilde şişti ancak hiçbir tutma belirtisi yok. Açıkçası endişelenmeye başladım.

  1. Bahsettiğiniz gibi iki kez üst üste benzer şekilde aynı ilaçla (Botox – Dysport) etkisizlik görülmesi botoks direncinden bahsedilmesine neden olabilir. O nedenle bir yıla yakın bir süre botoks yaptırmamalı ve bir sonraki ilaç farklı botoks marka tercih edilmelidir. Ancak sizin şişlikler bana ucuz metal alerjisi (Nikel alerjisi) olduğunuzu düşündürdü.

 24. Merhaba hocam dün ilk kez kaz ayağı botoksu yaptırdım, göz çevreme yağlı bakım ürünleri ve serumlar kullanmamda bir sakınca var mı etkisini azaltır mı? Bakım rutinime aynı şekilde devam edebilir miyim?

  1. Botoks sonrası botoks uygulama bölgelerine bir hafta süreyle baskı ve masaj yapmayınız. İlaç başka kas gruplarına ulaşırsa istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Temasta ve makyajda sorun yok. Basınç olmamalı.

 25. Merhaba, dün botoks işlemi yaptırdım,ama dişimden dolayı antibiyotik (cipro) kullanmam gerekiyor, Ne zaman başlamalıyım?, bir hafta sonra başlasam daha iyi olur mu? ,teşekkür ederim

  1. Antibiyotik kullanımının botoks ile bir ilişkisi yoktur. Bırakmak veya ara vermek zorunda değilsiniz.

 26. merhaba 5 gün önce üst dudağıma botoks yaptırdım dişetlerimin daha az görünmesi için ama rahat gülemiyorum şu an kas kasılıyormuş gibi garip bir his oluyor ve çok sahte bir gülümseme ifadesi oluşuyor, bu zamanla azalır mı acaba?

  1. Diş etlerinin görünmemesi için yapılan Botoks uygulamasını ilk kez yaptırdıysanız alışana kadar bahsettiğiniz sorunları yaşamanız normaldir. Biliyorsunuz botoks 4-7 günde etki etmeye başlar ve sonrasında etkisi oturur. Başlangıçta dalgalanmalar olması normaldir. Doktorunuz sizi kontrole çağırmıştır. Birinci ay dolmadan kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

 27. Merhaba ben üçgün önce botoks yaptırdım ikinci gün vucudumun heryerin karıncalanma ağzında kuruluk başladı başımdada ağrı var alerji gibi benim bazı ilaçlara karşı alerjimde var ve endişeleniyorum bu geçicimi yoksa sürekli böylemi olacak neyapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

  1. BU durumunuzdan öncelikle doktorunuzun haberi olması gerektiğini söyleyerek söze başlayayım.
   Yazdıklarınıza istinaden de fikirlerini söyleyeyim; Öncelikle botoksun sistemik bir alerjik reaksiyona 1/300,000 oranında görülebileceği söylenmektedir.
   2 gün sonra ortaya çıkan reaksiyonlar yani sizin karıncalanma şikayetiniz bir alerji belirtisi değildir. Cilt kuruluğu sorununuz olabilir.
   Ağız kuruluğu şikayetiniz; çene botoksu, masseter botoksu uygulanmışsa olabilir. İlaç kas içine değil tükrük bezine yapılmışsa ağız kuruluğu olur. Onun dışında olmaz.
   Baş ağrısı da alın botoksu sonrası 1 haftaya kadar nadiren görülebilir. Ağrı kesicilerden fayda görebilirsiniz.
   Mutlaka doktorunuza ulaşmalısınız ve kontrollerinize gitmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 28. Merhaba 2 hafta önce alın ve giz çevresine botoks yaptırdım ve halen geçmeyen şiddetli bir baş ağrım agirlik hissi var göz kapağı dusuklugum vardı ama sanki daha çok düştü şişmiş bir hal aldı göz kapağı açıp kaparken bile ağrı ve ağırlık hissediyorum bu normal mi ne yapılabilinir geçici mi?

  1. Botoks sonrası ağırlık hissi normaldir. Alnınıza birisi oturmuş gibi gelir. Göz kapaklarında öncesinde düşüklük varsa bu durum gözden kaçarsa botoks sonrası üst göz kapaklarının düşüklüğü belirginleşir. Ayrıca nadiren de olsa genelde bir hafta süren baş ağrısına neden olabilir. Ağrı kesiciler işe yarayabilir. Ancak bu baş ağrısı fazla uzamaz ve 2-3 hafta içinde geçer.

 29. Merhabalar hocam 4 gün önce botoks yaptırdım alın kaş ortası kaz ayağı ilk defa yaptım bugün fakrttim ki kaslarim dökülüyor hemde ikiside çok korktum botoks etkisi var mi sizce bunda . Kaşimin tam botoks yapildigi baş kısmı seyreklesmis:( lütfen cevap verin

  1. Botoks etkisi biliyorsunuz 4-7 günde ortaya çıkar. Kasları gevşeterek etkili olur. Kıl köklerine de kasları gevşettiği için daha fazla kan gitmesini sağlayıcı bir etkisi vardır. O nedenle botoks saç veya kıl dökülmesine neden olamaz. Sizin başka bir sorununuz olabilir. Geçmiş olsun.

 30. Merhaba
  Hocam ben alın ve kaş bölgesine botoks yaptırdım ilk 20 gün çok iyi sonra tek kaş etkisi geçti gibi . Bunun sinüzit ve wix burun sprey alakası olabilir mi

  1. Botoks etkisinin oturması 3 hafta alır bazen. İlk bir ay içinde de sıkıntıların düzeltilmesi ek dozların yapılması mümkündür. O nedenle botoksunuzu yapan doktorunuza kontrol için gidebilir ek dozlarınızı yaptırabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların olumsuz bir yan etkisi yoktur. Botoks dozunuz yeterli gelmemiş.

 31. Merhaba 20gün önce kaş arama botoks yaptırdım dün kontrolde biraz daha uygulandı bu sabah kaşlarımı makyaj nedeniyle baskılı silmek zorunda kaldım şimdilik bir sorun yok ilerde olurmu botoksun tutmasını engellermi

  1. Botoks yapılan noktalara baskı uygulaması özellikle bir hafta içinde ilacın yerinin değişmesine ve başka kas gruplarının etkilenmesiyle istenmeyen -kaş/göz kapağı düşüklüğü gibi- etkilere neden olur. Dikkat etmeniz gereken bir konudur. Etki süresiyle alakalı değildir.

 32. Merhaba, 5 ay önce botoks yaptırdım çok hafif etkisi var hala fakat iki haftadır sağ gözümde sürekli seğirme var aceba botoks la ilgili olabilir mi? İlk defa yaptırdım 49 yaşındayım, Öncesinde hiç bir sorun yaşamadım botoks la ilgili

  1. Botoks etkisi nadiren 5 ayı geçer ve 6 aya kadar uzayabilir. 5. ayda ki göz seğirmesi botoksa bağlı değildir.

 33. Merhaba Murat Bey;
  1 hafta once asiri dis sikmalarima cozum olmasi icin masseter kasina botoz yaptirdim. Bugun grip semptomlarina benzer vucut agrisi olustu. Sirtim belim kollarim be basim ayni gripte yasandigi gibi agriyor. Botox un uygulama yerlerinde ve kulagimda da arada sirada zonklama oluyor. Yurtsisinda yasiyorum. Covid asimiz ilk dozunu almis olmama ragmen acaba covid mi oldum diye bugun test yaptirdim. Sonuc negative. Botox un biyle bir yan etkisi mevcut mudur?
  Cok tesekkurler

  1. Siz aslında cevabınızı vermişsiniz. Grip olmuşsunuz. Geçmiş olsun. Botoks grip etkileri yaratmaz. Merak etmeyin.

 34. Merhabalar
  Ben 13 Martta masseter botox yaptırdım.Malesef gülme asimetrisi oluştu.Sizin danışanlarınıza yazdığınız bilgileri okuyarak muscoril kas gevşetici ilacı kullandım ama hala bi azalma olmadı.İlacı ne kadar zamana kadar kullanmam gerekiyor yada bu ilacın kremini alıp yüzüme sürsem daha mı etkili olur rica etsem yardımcı olurmusunuz bi an önce yüzümdeki botoxtan kurtulmak istiyorum çok kötü bi gülüşüm oldu çok mutsuzum

  1. Çok geçmiş olsun. İlacı uzun süre kullanmanız olmaz. Uyku da yapar. Sakız çiğneyebilirsiniz. Biliyorsunuz masseter kası botoks sorunlarının ek botoks uygulamalarıyla tedavisi maalesef yok. Üzülerek “Zaman ihtiyacınız var” demen zorundayım.

 35. Merhaba, annem 65 yasinda ayaklarinda uzun yillardir kronik egzamasi vardi, alin ve goz cevresi botoksu yaptirdiktan sonra ayaklari sulu ve kasintili acik yaralar haline geldi ve kol ve bacaklarinda da kasintili dokuntuler olustu.. Cok korkuyorum zira ben önayak oldum yaptirmasi icin, botoksun bu durumla alakasi var midir

  1. Çok geçmiş olsun. Botoks enjekte edildiği noktadan 0,5 veya 1 cm çapında kas doku veya ter bezi yoksa etkisi olmayan ve bu noktadan daha öteye gidemeyen bir ilaçtır. Annenizin dermatolojik sorunlarında artış yapamaz. Annenizi bir dermatoloğa götürmeniz daha doğru olur.

   1. Merhabalar hocam. Benim burnuma botox yapıldı. Ama şu anda berbat hissediyorum. Buhara tutmak botoxun etkisini azaltır mı. 4. Günündeyim. Botoxun kas değiştirmesi farklı alanları etkilemesi yan etki olarak olur mu? Teşekkür ederim kolay gelsin

    1. Botoks ilk kez yaptırdıysanız etkisinin başlaması sırasında (4-7 gün) kas hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı baskı zamanla alışacağınız bir his olur. Buhar uygulaması botoks etkisini geçirmez. Burun botoks etkisini azaltacak pek fazla bir hareket yok. Ara ara kas gevşetici ilaç kullanmak etki süresini kısalta bilir. Zaman için de bu etki sizi şu andaki kadar rahatsız etmeyecektir.

 36. Merhabalar,

  Öncelikle her soruya içtenlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler, harikasınız. 21 Nisan’da masseter botoks yaptırdım. Doktorum 2-3 gün spor yapmamamın yeterli olacağını söylemişti. Bu nedenle dün (24 Nisan) yarım saatlik HITT ve kardio egzersizi yaptım. Sizce spor yapmam problem teşkil eder mi botoksum için? Bir de ne kadar süre sırt üstü uyumalıyım? Umarım cevap verirsiniz, şimdiden çok teşekkürler.

  Sağlıklı günler

  1. Botoksun spor ile ilişkisi direk olarak yok. Sorun; botoks ilacının enjekte edildiği hedef kas grubunun dışında istenmeyen kaslara yer değiştirmesidir. O nedenle botoks sonrası spor ve özellikle enjeksiyon bölgelerine baskı uygulanması 1 hafta süreyle engellenmelidir. Siz spor yapabilirsiniz. Botoks yapılan yerlere baskı uygulamayın yeter.
   Sağlıkla kalın.

 37. Merhaba. Hocam ben bir ay önce botoks yaptırdım. İki hafta sonra çift görmeye başladım. Bu durum beni oldukça üzüyor. Bunun için önerileriniz ihtiyacım var. Sevgiler.

  1. Çok geçmiş olsun. Botoks sonrası çift görme sorunu çok nadir meydana gelen geçici bir problemdir. Botoks yapılalı bir ay olmuş etkisi azaldıkça rahatsızlığınız da giderek azalacaktır. Botoksa bağlı göz kapağı düşüklüğünde önerdiğimiz göz damlalarını deneyebilirsiniz. Botoks etkisini azalttığını düşündüğümüz kas gevşetici ilaçları bir hafta gibi kullanabilirsiniz. Onun dışında da çok fazla bir önerim maalesef olamayacak. Tekrar geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

 38. Merhaba,

  1 hafta önce migren botoksu yaptırdım. Doktorum “trapezlere yapılan enjeksiyon boynunu tutmanda zorluk yaşatabilir ama hissetmeyebilirsin de” demişti. Dün iş yaparken kafamı hafif eğdiğimde ense kökümde ağrı oluştuğunu(kas ağrısı) boyun kaslarımın yorulduğunu farkettim. Trapezlere yapılan enjeksiyonla ilgisi var mıdır? (Boyundaki çizgiler için de botox yaptırmıştım Aralık başında, etkisi tam geçmedi, boyun bantlarım eskisi gibi gergin ve belirgin değil hala) Eğer boyun kaslarımın paralize olmasından kaynaklanıyorsa buna yapabileceğim bir şey var mı?

  1. Öncelikle Aralık ayında yaptırdığınız botoksun etkisi tamamen geçmiştir. 5 ay olmuş. O nedenle boyun kaslarınız normal gücündedir.
   Trapez kasınıza kapılan botoks dozu önemli ama başınızı tutamayacağınız dozlar pek mümkün değil. Çok kuvvetli bir kastır. Boyun kaslarına yapıldığı zaman biraz yataktan kalkarken bazen sorunlar meydana gelir o da boyunda ki platysma kasının gücünün azlığındandır. Sizin ensede hissettiğiniz ağrı muhtemel botoks kaynaklı değil iğnenin hasarına bağlıdır. Ancak siz yine de kontrole gittiğinizde doktorunuza durumu anlatmalısınız. Ayrıca bu bölgede botoks etkisini azaltmak çok mümkün değil dediğiniz gibi.

 39. Merhaba hocam 3 ay önce maseter botoks yaptırdım. Zaten ovel yapıda bir yüzüm vardı yüzümde incelme oldu ve çok rahatsızım bu durumdan gören herkes aa noldu nasıl Zayıfladın diyor ve hoş bir görüntü oluşmadı. Yüzüm eski halini alır mı acaba. Birde magnezyum b6 kas gevşetici gibi ilaçlar almaya başladım botoksun etkiisni kaybetmesi adına. Sürekli sakız çiğneyip maalesef dişimi sıkıyorım çünkü eski halimi istiyorum. Çok endişeliyim eskisi olmayacak ve yüzümün çöküntüsü kalıcı olacak diye . Lütfen dönüş yaparmısmız

  1. Masseter botoksu sizinde dediğiniz gibi yüzün yanlardan incelmesini sağlayan bir etkiye sahiptir. Masseter botoksunun etki süresi de 4 ay maksimum 6 aydır. Bu süre sonunda mutlaka eski halinize mutlaka dönersiniz. Endişeniz olmasın. Geçmiş olsun.

 40. Hocam merhabalar. Geçen hafta ilk defa alın botoksu yaptırdım. Ama ağrı eşiğim düşük olduğundan ötürü işlem sırasında bayıldım. Kaz ayaklarıma yapamadan işlerimi yarıda bıraktık. Ama şu an 1 haftadır inanılmaz bir baş ağrısı söz konusu. Nörolojiye kadar muayene oldum, botokstan oluşabileceğini düşünmediğim için. Çünkü ağrılarım çok şiddetli, uykudan uyandıracak cinsten. Bu ağrılar ne zaman geçer? İlaç kullanmama rağmen herhangi bir sonuca varamıyorum.

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Botoksa bağlı baş ağrıları enjeksiyonu takip eden bir iki gün içinde başlar ve genelde bir hafta içinde geçer. Nadir görülen bir durumdur. Ağrı kesicilere cevap verir.
   Siz işlem sırasında bayılmışsınız. Kan şekeri veya tansiyon değişiklikleri bu durumlara neden olabilir.
   Doktorunuz size ağrı kesici önermiş fayda etmemiş. Tansiyon probleminiz olabilir. Takip eder bu yönde de bir değerlendirme yaparsanız iyi olur.

 41. İlk botoxumda hic bir acı çekmemişken bir yıl sonra yaptırdığım ikinci işlemde iğne yerlerinde cok aci hissettim ve ikinci gün hala acı ve iğne yerlerindeki lokal sislikler devam ediyor nedendir . Tesekkur ederim

  1. İğneli işlemlerde bazen iğnelere dahi bir hassasiyet gelişebilir.
   Sizin rahatsızlığınız botokstan ziyade iğneye karşı bir reaksiyon gibi. Ucuz metal alerjisi denilen Nikel alerjisi durumunuz olabilir.
   Yada enjeksiyon yerlerini temizlemek için kullanılan solüsyona karşı bir hassasiyet gelişmiş olabilir.
   Önerim hangi durum olursa olsun; baskı uygulamamanız ve hala rahatsızlığınız devam ediyorsa majezik gibi bir antienflamatuar ilaç almanızdır. Bayram sonrasına sarkan şikayetiniz olursa da doktorunuza ulaşarak durumdan haberdar edebilirsiniz.

 42. Meerhabalar 12 gün öncesi gozcevreme ve alın bölgeme botox ve yanında kaş kaldırma işlemi yapıldı 9. Günden sonra gözlerimde alın ve bütün çevremde kaşıntı ve görme bozukluğu oluştu. Yaptırdığım yer botoxa bağlı alerjik reaksiyon gösterdiğini 1 tane avil ampul yaptırmak gerektiğini ve geçeceğini söyledi ama kalıntılarım ve görme sorunum hala devam ediyor. Gozlerimi kaybedeceğiz diye korkuyorum artık çok endişeliyim bu sorunlarım geçer mi gözlerime herhangi birşey olur mu geçmesi için napmam lazım hocam çok kötü durumdayım psikolojik olarak büyük korku endişe yaşıyorum

  1. Çok geçmiş olsun. Kaş kaldırma işlemi cerrahi olarak mı yapıldı yoksa botoks ile mi yapıldı bunu belirtmemiş olsanız da botoks ile yapıldığını düşünerek sorunuzu cevaplayayım. Bu sorunlar botoks alerjisi değil botoksun kendisine bağlı sorunlar gibi görünüyor. Öncelikle botoks etkilerinin hepsi geçicidir. Görme kusuru şaşılık benzeri bir durum şeklindeyse, kaşıntı göz kuruluğu şeklindeyse botoksun enjekte edildiği yerden başka kas gruplarını etkileyecek şekilde yer değiştirmesinden kaynaklanmış olabilir. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoksa_bagli_goz_kapagi_dusuklugu_icin_onerilen_goz_damlasi_hangisidir yukarıda anlatmaya çalıştığım göz damlası size şikayetlerinizin azalmasında yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button