Botoks

Botoks sonrası meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Botoks alerji yapar mı?

Botoksun tanımlanmış bir alerjisi yoktur. Tecrübeli ellerde oldukça güvenli bir ilaçtır. Botoks sonrası ile ilgili duyduğunuz duyacağınız tüm etkiler uygulayıcıya bağlı aksilikler ile uygulanan kişinin gerekli uyarıları dikkate almamasından kaynaklanmaktadır. Botoks hakkında daha fazla detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/ sayfasında yazdığım metni inceleyebilirsiniz. Aşağıda ki yazımda birçok insanın başına gelen ama internette fazlaca değinilmemiş işlem sonrası yaşanabilecek aksilikler ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Botoks sonrası gelişen iyi veya kötü tüm etkiler 4-6 ay sonra geçecektir. Botoksun kalıcı bir etkisi yoktur. KORUYUCU etkisi vardır.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Covid 19 aşısı ile botoks arasında bir ilişki var mı?

Covid aşısı ile yüz dolguları arasında bir hassasiyet ilişkisi olduğu Moderna aşısı yapılmış 16,000 kişiden 3’ünde meydana gelen yüz ve dudaklarda şişme meydana gelmesi ile tespit edildi. Bu konuda daha fazla bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/#Covid_19_asisi_dermal_dolgulari_olumsuz_etkiler_mi linkini tıklayabilirsiniz.

corona negatif olmak

Botoks ile Covid 19 aşıları arasında henüz tespit edilen olumlu veya olumsuz bir ilişki rapor edilmemiştir.

Botoks sonrası enjeksiyona bağlı sorunlar

 • Botokstan sonra morarma ne zaman geçer?

Özellikle göz çevresi botoks uygulaması sonrasında nadiren diğer bölgelerde görülebilir. İğnenin damar ile teması bu duruma neden olur. Damarlardan kaçmak için çok özen göstermemize rağmen bazen hastalarımızın morarma ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliriz. İşlemden hemen sonra buz uygulaması ve uygun seviyelerde baskı uygulaması ilk 30 dakika içinde işe yarar. Ancak sonrasında doktorunuzun önerileri dışında başka bir işlem yapmamanızı, ulaşabilirseniz Arnica gibi morluk giderici kremler kullanmanızı öneririz. İşlem öncesinde sizin kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri kullanıyor olmanız morarma ihtimalini artıracağı için doktorunuza belirtmenizde fayda vardır.

34 G botoks iğnesi
Botoks sonrası morarma olmaması ve etkinlik için uygun ve çok ince iğne kullanırız
 • Botokstan sonra morarma botoks etkisini olumsuz etkiler mi?

Hayır morarma botoks etkisi üzerine etkili bir durum eğildir ancak siz morarmanın geçmesi için üzerine erken ilk 1-2 gün içinde baskı yaparsanız botoksun istenilen yerden dağılmasına ve istenmeyen etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

 • Botoks sonrası ödem olur mu?

Ödem bir çeşit vücudun iyileştirme reaksiyonlarından biridir. Botoks sonrası ödem oluşmaz. Ancak göz çevresi uygulamalarında eğer hastanın göz altı dolgusu varsa ve bir miktar bu dolgu miktarı fazlaysa botoks sonrası dolgunun şiş görüntüsünde artış gözlenebilir ve bu görüntüye ödem denebilir. Ama bu ödem değildir.

 • Botoks enjeksiyonu sonrası baş ağrısı normal mi?

Burada ağrıyı ikiye ayırabiliriz. Botoks işlemi yapılırken ağrı duyulması kişisel duyarlılık kaynaklıdır. Çünkü ilaç kas içine verilirken herkeste hafif bir yanmaya neden olur. Hasta bu ortalama şiddetin üzerinde bir ağrıyı botoks yapılırken hissederse muhtemelen damarsal yapılara yakın bir enjeksiyon yapılmıştır ve morarma ihtimali yüksektir. Bir de botoks enjeksiyonunu takip eden ilk günlerden sonra 1-3 hafta arasında oluşan ve geçen bir baş ağrısı vardır. 

kaş arası botoks ne kadardır?
Botoks kasları gevşeterek etki eder ve 6 ay aralarla tekrar edilmesi önerilir

Burada da botoks işlemi sırasında iğne ucunun özellikle alın botoksu sırasında kemik zarı dediğimiz periosta dokunmasından kaynaklandığı söylenmektedir. Geçicidir ve ağrı kesiciler işe yarar.

Botoks sonrası kaş ile ilgili sorunlar

 • Botoks işlemi sonrası kaşlarımı kaldıramıyorum, normal mi?

Alna botoks uygulamalarının doza bağlı sonucu olarak alın kasının hareketleri azalır yada durur. Bu etkiye alışkın değil veya ilk kez botoks yaptırdıysanız sizi rahatsız edebilir. Bu rahatsız edici his 1-2 hafta içinde geçecektir. 

 • Botoks yaptırdım. Kaşlarımda asimetri oldu. Geçer mi?

Botoksun kas gevşetici etkisinin en dramatik değişikliği kaşların pozisyonunda ortaya çıkar. Göz çevresinde gözleri çevreleyen kasa ve alnı yukarı kaldıran kasın orta liflerine yapılınca kaşların orta ve uç kısımları uygulayıcının doz ve işlem noktalarına bağlı yukarı doğru hareket eder. Çokça istenen ve beklenen bir etki olan kaş kaldırma botoksu asimetrik olursa veya kaşlardan biri veya her ikisi aşırı kalkarsa rahatsız edici olabilir.

Kaşların asimetrik olarak botoks enjeksiyonu sonrası kalkması kontrol randevusuna kadar düzelmez ise doktorunuz bu durumu bir iki noktaya yapacağı hafif botoks enjeksiyonları ile çözecektir. Eğer kontrol gününe kadar bekleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız en azından 7-10. günlere kadar bekleyip erken kontrole gidebilirsiniz.

 • Botoks sonrası bir kaşım daha havada, düzelir mi?

Kaş kaldırma botoksu uygulamasının erken dönemde dalgalanması sık gördüğümüz bir durumdur ve genelikle botoks işlemi sonrası 7-10 gün içinde düzelir. Düzelmezse kontrol randevunuz da doktorunuz bu sorunu yapacağı hafif rütuşlarla çözecektir.

Videoyu oynat
 • Botoks sonrası kaşlarım çok kalktı, düzeltilebilir mi?

Bazı hastalarımız kaşlarının olabildiğince kalkmasını, bazıları hiç kalkmamasını, bazıları kalkmasını ama anlaşılmamasını, bazıları da hiç oynamamasını isterler. Burada anormal bir durum yok. Bu beklentiler botoks yapacağınız hastanın kas gücünü bilmek, yapılacak enjeksiyon noktalarını kişiye özel tespit etmek ve uygun dozu ayarlamak ile mümkündür. Kontrol randevularında bu beklentilerinde sorun olan hastalarımıza yaptığımız ek dozlarla istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. 

botoks
Dünyada çok sayıda Türkiye'de 2 çeşit botoks preparatı vardır. Dysport ve Botox ülkemizde ki markalardır. Ülkemizde Çin botoksu diye bir ürün de yoktur.
 • Botoks sonrası kaşlarım düştü, düzelir mi?

Alın botoksu sonrası oluşmasını istemediğimiz bir durumdur. Ancak bunun bizim anladığımız gibi kaş düşmesi olup olmadığına da karar vermek gerekir. Bazı alın cilt gevşekliği olan ve kaparlarında cilt fazlalığı olan kişiler alınlarını kaldırarak durma alışkanlığına sahiptirler ve bize alında ki kırışıkların düzeltilmesi için başvururlar. Aslında sorunları anatomik olarak kaşlarının düşüklüğü veya üst göz kapağında ki cilt fazlalığıdır. Bu hastalara direk botoks yapılınca da kaşlarının düşüklüğünden şikayet ederler. Ek göz çevresi enjeksiyonlarla hafifçe toparlanabilir ama botoksun etkisi geçince üst göz kapağı estetiği veya kaş kaldırma işlemlerini gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Bir de yukarıda ki saydığım sorunlar olmadan gerçekten kaşların işlem öncesinde arzulanan pozisyondan daha aşağıda olması durumu vardır. Burada uygulayıcıya ait sorunlar konuşulabilir. Etkiyi azaltmak için kaşları kaldırıcı bilinen ek dozlar yapılabilir.

Videoyu oynat
 • Botoks sonrası daha kızgın görünüm

Hepimizin kaş ve alın yapıları, kas güçleri birbirimizden farklıdır ve botoks da bu kas yapılarını gevşeterek etkili olan bir ilaçtır. Hastaların anatomik yapıları dikkate alındığında yapılan botoks enjeksiyonları uygulanan kişileri daha mutlu eder. Ancak bazen kaşları iç kısımda göze yakın olanlarda, alın çıkıklığı fazla olanlarda, alın cildi gevşemiş ve kaşların üzerine baskı yapanlarda, kaş kirpik mesafesi dar olanlarda burada ki çatık kaş aktivitesini azaltmak için yapılan enjeksiyonlar kaşların iç kısımlarını daha aşağıya indirerek olduğundan kızgın bir ifadeye neden olabilir. Bu durum kaş iç kısımlarına kaşların kalkmasını sağlayacak yüzeysel enjeksiyonlarla ilk bir ay içinde yapılacak rütuşlarla çözülebilir. Bu düzeltme enjeksiyonları ilk bir ay içinde yapılamazsa botoks etkisinin geçmesini beklemek gerekecektir.

Botoks enjeksiyonu sonrası göz kapağı problemleri

 • Botoks sonrası göz kapaklarım düştü, normal mi?

Göz çevresi kaslar üzerinde ki cilt gibi oldukça incedirler. Tüm göz çevresini çevreleyen dairesel CD gibi incecik, hemen cildin altında Orbicularis Oculi denilen bir kas vardır ve göz kapaklarını kapatıp göz çevresi kırışıklıkları oluşturur. Birde üst kapağın açılmasını sağlayan bu kasın hemen altında incecik Levator Oculi denilen bir kas daha vardır. Toplam bu iki kas ile gözlerimizi açar ve kapatırız. Alın kası da kaşlarımızın yukarı hareketinde yardımcı kastır. 

Alın için yapılan botoks uygulamalarında hastalarımızdan özellikle alın bölgesine baskı ve masaj yapmamalarını buraya yaptığımız botoks enjeksiyonlarının aşağıya yer değiştirerek göz kapağımızı kaldıran kasın botokstan etkilenmesi sonucu göz kapağında düşüklük olmasına engel olmak içindir. Kısacası göz kapağının düşmesi botoks enjeksiyonun yer değiştirmesi sonucu genellikle de tek taraflı meydana gelir. Tedavisi için önerilen glokom tedavisinde kullanılan bir çeşit göz damlasıdır. Erken dönemde şiddetli sonrasında etkisi giderek azalacaktır. Göz yaşı damlalarının da işe yaradığı düşünülmektedir. Aşağıda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dudak botoksu
Videoyu oynat

Her iki kapakta düşüklük söz konusu ise kaş ve göz kapaklarınızın fazla olup olmadığının, üst göz kapağı estetiğine ihtiyacınızın olup olmadığının değerlendirilmesi gerekiyor olabilir.

 • Botoksa bağlı göz kapağı düşüklüğü için önerilen göz damlası hangisidir?

Alın ve göz çevresi botoks enjeksiyonları sonrasında tek taraflı göz kapağının açılamaması durumu ile istenmese de nadiren karşılaşılabilir. Bu sıkıntı hastayı ve çevresini huzursuz eder. Botoks enjeksiyonunu takip eden 2 hafta içinde gerçekleşebilir. İlk hafta içinde alına baskı, yakın sıcak fön uygulamaları ilacın aşağıya yer değiştirerek gözü açan kas sistemine ulaşmasıyla genellikle tek taraflı olarak göz kapağının yeterli açılamamasına ve asimetriye neden olabilir. Bu sorun botoks etkisi boyunca azalarak devam edecektir. Ancak bazı glokom tedavisinde kullanılan göz damlaları faydalı olabilmektedir.

  • Iopidine %0,5 steril oftalmik solüsyon
  • Alphagan P %0,15 göz damlası

Etkilenen göze 8 saat arayla günde 3 kez 1 damla genellikle yeterli dozdur. Tüm göz damlaları gibi sistemik emilimi azaltmak için her damladan sonra bir dakika süreyle göz iç kısmına parmak ucu ile bastırılması önerilir.

Botoks sonrası göz altı torba, ödem, şişlik oldu, geçer mi?

Botoks sonrasında sık karşılaşılan sorunlardan biri de göz altı torbalanmasında artmadır. Sebepleri;

  • Gözaltı cildinin fazla ve/veya gevşek olması,
  • Botoks uygulanırken beraberinde mevcut göz altı çökme için ışık dolgusu yapıldığı durumlarda, (Göz altı ışık dolgusu botoks kontrolünde hala göz altı hacim sorunu devam ediyorsa yapılmalıdır çünkü botoks etkisiyle bazen göz altı hacim sorunu azalabilmektedir.)
en iyi botoks yapan doktor
Hastanın yakın ve aynı açıdan ayna ile muayenesi hastanın sorunlarına hakim olmanızı ve hastayı daha net bilgilendirmenizi sağlar.
  • Daha önce göz altı ışık dolgusu yaptırmış ancak zaman içinde erimemiş kişilerde, (Nadir bir nedendir)
  • Göz altı ışık dolgusu gerekenden fazla yapılmış kişilerde göz çevresi botoksu yapılınca göz altı şişlik ortaya çıkar.

Böyle bir durumla ancak işlem öncesi hastanın yakın muayenesi, analizi ve uygun dozlarla ve sonuç hakkında detaylı bilgi verilmesiyle gerçekleştirilmelidir.

 • Botoks sonrası göz altı çökmesi kalıcı mı?

Tüm diğer botoks etkileri gibi göz altı çökmesi durumu da kalıcı değildir. 4 maksimum 5-6 ay içinde tamamen geçer. Özellikle botoks göz çevresi etkileri genelde kısa sürer.

Botoks öncesinde botoks uygulanacak kişinin doktor tarafından değerlendirilmesi  çok önemlidir. Özellikle göz çevresi sorunları botoks ile çok rahatlayacağı gibi çok artadabilir. Alt kapaklarda göz altı hacim sorunları bazılarımızda belirgindir. Özellikle böyle hastalarda göz çevresi botoksu yapılacaksa hastaya botoksun etkisiyle göz altlarında çökmenin botoks etkisi ile bazı hastalarda belirginleşeceği bu nedenle kontrolde göz altı ışık dolgusu gerekebileceği anlatılmalıdır. Bazı kişilerde ise göz çevresi botoksu göz altı çökme sorununu azaltır. O nedenle göz altı ışık dolgusu uygulaması botoks kontrolüne bırakılmalıdır.

Botoks sonrası göz yaşı ile ilgili sorunlar 

Göz yaşı; gözümüzün kapaklar ile korunmasında ve sağlıklı kalmasında çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Her iki gözümüzün de dış ve üst bölgelerinde kemik yapı içine saklanmış göz yaşı bezleri vardır. Göz yaşı bezinden çıkan göz yaşı sıvısı; göz iç kısmında göz pınarı denilen toplu iğne başı kadar küçük deliklerden (2 tanedir) burun içi boşluğuna tahliye edilir. Bu sistemde ki sorunlar göz yaşının artmasına veya azalmasına neden olabilmektedir.

göz yaşı kanalları
 • Botoks göz kuruluğu yapar mı?

Göz yaşı bezinin fonksiyonlarının azalması göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Botoks ter bezleri gibi göz yaşı bezlerinin de fonksiyonlarını azaltıcı etkiye sahiptir ve göz yaşı kanallarında sorun olan kişilerde tedavi amaçlı olarak dahi kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik amaçlı yapılıp beze istenmeden ulaşan botoks ilacı bezin fonksiyonlarını geçici olarak azaltarak göz kuruluğuna neden olabilir. Tedavisi botoks etkisi geçene kadar göz yaşı damlası kullanmaktır.

 • Botoks göz sulanması, göz yaşarması yapar mı?

Göz yaşını burun boşluğuna aktaran kanalların fonksiyonlarını azaltmak için göz kuruluğu olan kişilerde tedavi amaçlı yapılan bir uygulamadır. Ancak bazen istenmeyen yan etki olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Kozmetik amaçlı botoks sonrası çok nadiren kanallar etkilenir ve gözlerde aşırı sulanma, istenmeyen göz yaşarması sorunları gündeme gelir. 

Botoks sonrası dudak bölgesini ilgilendiren sorunlar

 • Dudak botoksu yaptırdım, dudak hareketlerinde zorlanıyorum, geçer mi?

Botoksun tüm etkileri geçicidir. İlk hafta içinde etkisi şiddetlidir ve dalgalı bir seyir izler. Uygulandığı bölgelerde kaş, göz, dudak hareketlerinde farklılıklar olabilir. Dudak botoksu ilk kez yapılan hastaların alışmaları biraz zaman alabilir ve hatta mutsuz olabilirler. Hayatında yüzüne ilk kez botoks yaptıran kişiye dudak botoksu kesinlikle yapılmamalıdır. Dudak botoksu diğer bölge etkilerini deneyimlemiş botoks hastalarına yapılmalıdır. Doz ayarlamasının en hassas olduğu bölgedir. Kişinin gülmesini, sıvı alışını, konuşmasını zorlaştıracak etkilere neden olunabilir. Böyle şiddetli durumlarda ek yapılacak enjeksiyonlar sorunu daha da artırabilir ama bazen de gerekli olabilir. O nedenle mutlaka doktorunuzun durumunuzdan haberdar olması gerekir. Ayrıca genellikle doktorunuz da ek bir işlem yapılmamasını ve bir süre daha beklemenizi önerebilir.

Videoyu oynat

Botoks sonrası çene ile ilgili sorunlar 

 • Masseter botoksu sonrası şişlikler 

Masseter botoksu oldukça kalın bir kastır. Bu kasa yapılan botolinum toksin dozları kasın alt liflerini gevşetir yüzün köşeli görünümünü azaltarak yanakları yükseltir ve diş sıkma, diş gıcırdatma, diş kırma, baş ağrısı ve çene eklem sorunlarını önleme gibi sorunlara etkilerinden dolayı yapılır. Yüzün her bölgesinde olduğu gibi enjeksiyonu takip eden ilk haftalar içinde etkisinde dalgalanmalar olabilir. Yeterli dozlarda yapılmazsa çene köşelerinde küçük yumrular oluşabilir. Bu durum bu şişliklerin üzerine yapılacak ek dozlarla rahatlıkla çözülür. 

 • Masseter botoksu sonrası gülme sorunları

Masseter bildiğiniz gibi en kuvvetli çiğneme kasıdır. Masseter botoksu dudak köşesi ile kulak memesi arasında çekilen hayali bir çizginin altına yapılacak enjeksiyonlar ile uygulanır. Eğer enjekte edilen ilaç bu çizginin üzerine yer değiştirirse (bu bölgeye baskı, darbe, yanlış enjeksiyon) gülme sorunları meydana gelebilir. Risorius kası dudak köşelerinden masseter kasının ön ve iç kısmına doğru uzanan ve çene kemiğine yapışan bir kastır. Tebessüm kasıdır. Bu kas botokstan etkilenirse etkilenen tarafta gevşeme meydana gelir. Gülerken ağız etkilenmeyen tarafa döner. Etkinin şiddeti kasın etkilendiği doz ile doğru orantılıdır. Botoks etkisi ile birlikte geçer, düzelir. Etkinin azaltılması için kas gevşeticiler kullanılabilir. 

Botoks neden tutmaz?

“Botoks yaptırdım ama tutmadı”, “Etkisi çok çabuk geçti” gibi şikayeti olan hasta sayısı giderek azalsa da maalesef bu durum genellikle çok sık aralıklarla botoks uygulamasından kaynaklanmaktadır. Dysport ve Botox en az 5 ay arayla uygulanırsa bu gibi şikayetler oldukça azalmaktadır. Uygun aralıklarla uygulanmasına rağmen botoks etkinliği az ve halk arasında ki tabirle botoks tutmamış ise bunun bilinen birkaç nedeni olabilir.

Videoyu oynat
 1. Düşük doz veya çok yüksek doz botoks uygulanmış olabilir,
 2. Sık ve birden fazla botoks kontrol/rütuş yapılmış olması,
 3. Botoks sonrası özellikle kas gevşeticiler, aminoglikozid grubu antibiyotikler, kinin/kolşisin/hidroksiklorokin (Corona tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan, sıtma tedavisinde, Romatizmal hastalıklar, Behçet hastalığı tedavisi, FMF tedavisinde kullanılan), Hipertansiyon tedavisinde kullanılan kalsiyum kanal blokörleri, anti-depresanlar, lokal anestezik işlemler ve genel anestezi uygulanması etkisini azalttığı bilinen durumlardır.

Botoksa karşı antikor gelişir mi?

Botoksa karşı ilk enjeksiyondan sonra ki 30. güne kadar antikor geliştiği ve bu antikorların 4,5-5 ay sonra kandan uzaklaştığı düşünülmektedir. O nedenle 1 aydan sonra 5 aydan önce arada botoks yapılmasının etkisiz veya düşük etkili kalması açıklanabilmektedir. Bu nedenle 5 ay dolmadan botoks enjeksiyonlarının tekrarlanmasını özenle hastalarımıza anlatmaya çalışırız.

Videoyu oynat

Botoksa karşı direnç gelişir mi?

Evet. Özellikle uzun süreler botoks yaptıranlarda, otoimmün hastalıkları olanlarda (Hashimato gibi), botoks dozları sürekli değiştirilenlerde ve sık botoks yaptıranlarda (5 ay aralık sistemine uymayanlarda), bazen de açıklanamayan nedenlerle üst üste 2 kez yetersiz botoks etkisi gelişmesi durumuna botoks direnci denebilir. Bu durumda yapılacak şey bir süre botoks uygulamalarına ara vermek ve/veya sonrasında ülkemizde bulunan iki tip botokstan diğerine geçmektir. 

Videoyu oynat

Onun dışında da pek başka bir şans yoktur. Yani C.Botulinum preparatları Botox® (Onabotulinum toxin A) Dysport® (Abobotulinumö toxin A) içeriğine sahiptirler ikisi de Tip A toksindir.

Botoks yaptıranların yorumları ve soruları

Botoks dünyada en fazla gerçekleştirilen estetik, kozmetik uygulama olmasına rağmen uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir ilaçtır. Her kim uygularsa uygulasın işlemin riskleri her zaman vardır. Hem hasta hem de doktor bu konuda mutlaka uyanık olmalıdır. Aşağıda botoks yaptırmış, botoks sonrası sorunları olan kişilerin sorularını ve benim onlara verdiğim tavsiye ve cevapları okumanızı öneririm.

İlgili Makaleler

254 Yorum

 1. Merhaba bundan 5 ay önce ildefa botoks yaptırdm kazayağıma ve alnıma ama 1 hafta sonra gözaltlarımda ödem yada torba seklinde bir şişlik oldu baya düzeldi ama hala gecmedi nasıl gecer bu durum botoksun etkisi hala var

  1. Gizem Hanım,
   Geçmiş olsun.
   Botoks etkisi maksimum 6 aydır.
   Nadiren bahsettiğiniz durumlar olabilir.
   Sizin de 5 ay olmuş. Size önerim ek bir işlem yaptırmanız değil aksine hiçbir şey yaptırmamanızdır.
   6. aydan sonra isterseniz yeniden botoks yaptırabilirsiniz ama daha dikkatli ve daha düşük dozda olmalı.
   Saygılar,
   İyi günler.

   1. Hocam benim yaptırdığım günün akşamı meydana geldi 2 saat sonra, bu botoks kaynaklı mi yoksa işlem sırasında damar mi kanadı. Bu sorunu yaşayanların genelde 1 hafta içinde meydana gelmiş.

    1. Uygulanan ilacın etkisine ve dozuna bağlı olarak daha kısa sürede de botoks etkisi ortaya çıkabilir. Kalıcı bir etki değildir. Doktorunuz ile görüşebilir ve ek yapılabilecek işlemler için fikir alabiliriniz.
     Geçmiş olsun.

     1. Yardımınız icin çok teşekkür ederim. Hocam peki sebebi ne olabilir? Ve ben birdahaki sefere de aynı şeyi yaşayacak mıyım? Sebebi konusunda bir bilgi verirseniz çok mutlu olurum hocam çünkü birdahaki sefere daha bilinçli ve dikkatli olmak istiyorum.

     2. Bu yaşadığınız sorunu görmeden ihtimaller üzerinden tavsiyelerde bulundum.
      Sizi görmeden maalesef bu sorunuza cevap vermem mümkün değil.
      Sağlıkla kalın.

  2. Mrblar bende aynı sorunu yaşadım yaptırdığım gün tam gözaltımda degil dış taraflarına doğru bir şişlik meydana geldi, kimse anlamıyor ilk bakışta ama ben farkediyorum, kaç tane doktora sordum kimse bir yorum yapamadı sebebini kimse bilmiyor, geçmeyecek diye çok endişeliyim, ben 1 hafta yada 10 günde geçer diye bekliyordum siz 5 aydir geçmedi diyorsunuz çok korktum

 2. Merhaba 6 ay önve botoks yaptırdm ilkdefa gözaltlarım şişti ödem gbi ve hala tam düzelmedi baska bir doktora gttm reaksiyon gösterms kas spazmı olms sıcak su uygula gecer dedi bu nasıl gecer yardımcı olurmsnz kalıcı mı oldu bu durum

  1. Botoks etkisi en fazla 6 ay sürer. 6 ay önce yaptırdığınız botoks uygulamasının etkisi geçmiş olmalıdır. Botoks yaptırmadan önce ki görüntünüz ile mevcut halinizi kıyaslama şansınız varsa değerlendirmeniz daha kolay olacaktır. Yüz yüze görüşerek size daha fazla bilgi verebilirim. 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz.

 3. Merhaba annem bir kaç gün önce botox yaptırdı ve gözleri şişmeye başladı nerdeyse kapanma derecesine geldi hastaneye gittik iğne yapıldı ve krem verdiler 1 güne geçer dediler ama hala geçmedi ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olursanız seviniriz.

  1. Anlatımınız annenizin durumunu net olarak anlamama maalesef yardımcı olmuyor. Göz kapaklarında ki şişme alt kapaklarda mı yoksa üst kapaklarda mı oldu anlayamadım. Her ikisinde ve her iki gözde birden şişme pek gördüğümüz bir durum değildir. Acilde size alerji olduğunu düşünerek yapılan ilacın zaten bir faydası olmaz. Botoks alerjisi diye tanımlanmış bir durum yoktur. üst kapaklarda cilt fazlalığı ve alt kapaklarda torbalanma varsa ve bu durum fazla ise botoks bu rahatsızlıkları belirgin hale getirebilir. Ancak net fikrimi de annenizi gördükten sonra söyleyebilirim. Hangisi olursa olsun bu rahatsızlığın da botoks etkisi geçene kadar pek bir tedavisi yoktur. Suni göz damlaları, kas gevşetici ilaçlar botoks etkisini belki biraz azaltabilir. Şunu unutmamalısınız; Botoks etkileri geçicidir. 4-6 ay gibi tüm etkiler ortadan kalkacaktır. Umarım faydam olmuştur. İstediğiniz zaman 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlar ile bana ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba. On gün önce botoks yaptırdım. Rötuş içinde bugün gittiğimde doktor beni yeni botoks yaptırmak için gelen hasta sanıp tekrar aynı şekilde ilaç sıktı. Yani yeni yapıyomuş gibi. Fazla abartılı olur diye yüzümü hiç oynatamam diye çok korkuyorum. Yüzümü gözlerimi şuan çok gergin hissediyorum. Yapabiliceğim bişey varmı yada korkucağım bi durum varmı

    1. Maalesef bu durum da botoksun etkisini azaltacak etkiye sahip yapabileceğiniz pek bir şey yok. Etki biraz fazla belirgin olabilir. Korkularınızda haklısınız.

 4. Merhaba ;nisan ayında botox yaptırdım ancak nedeni bilmediğim bir şekilde tutmadı tekrarlandı tutmadı ve direnç yani antikor geliştiği yorumunu yaptı doktor hanım tekrar Ağustos ayında denedik ve yine tutmadı şimdi sorum bu durumu nasıl aşabilirim doktorum başka bir enjeksiyondan bahsetti mezoterapi gibi görüşlerinizi rica ederim sevgiler

  1. Öncelikle botoks ile ilgili bir iki temel bilgi yukarılarda yazsa da sizin özelinizde tekrarlamak istiyorum.
   Botoks enjeksiyonunu takip eden ilk 30 gün içinde ek dozları yapılabilen ancak bu birinci aydan 4,5 – 5 aya kadar da aradaki dozların etkili olmadığı bir ilaçtır. Yani etkisi az veya yetersiz veya tutmamış botoks uygulamanız olsa da 5 ay dolmadan yeniden tekrar edilmesinin maksimum doz dahi yapılsa faydası olmaz. Kısacası sizin Ağustos dozunuz bu aralığa girdiği için etki etmemiş oluyor.
   İlk doz botoks uygulamanızın tutmaması da; kısmı etki azlığı, yeterli dozda botoks uygulanmaması, önceki botoks uygulamanız ile arasının 5 aydan kısa olması veya hemen sonrasında anestezi, lokal anestezi, kas gevşetici ilaç kullanımları gibi faktörler etkili olmuş olabilir.
   Botoksa karşı antikor gelişir denilen süre bu 2-5 ay arasında ki etkisizliği açıklar. Ancak bu antikorlar 5 ay sonunda vücuttan bertaraf edilir ve sonraki enjeksiyonlar etkili olur. Kısacası Ağustos ayının üzerinden 6 ay geçtikten sonra botoks uygulatabilirsiniz.
   Geçmiş olsun. İyi yıllar, iyi akşamlar.

   1. [13.10, 13:46] Aydan: Merhaba hocam.
    Ben Botox yaptirdim.ilk kez idi.kaslarimi çatan zaman kash arası kirishdigi için.
    Botox yaptirdiktan həmən bir gün sonra alnım dondu,amma kaş aram kaldı.doltorum dedi ki,14 gün bekle.bekledim,amma kash aram öyle kaldı.14 gün sonra gittim hind korreksiya yapti.amma bu gün yine 10 cu gun Amma hic bir gəlişmə yox.kendi kash aram boyle deyildi(
    çok kompleksə girdim.yalniz kaşımi çatınca oluyordu.amma şimdi durduk yerde de boyle.NEDEN BOYLE OLA BİLİR??
    NE YAPA BİLİRİM?Yeniden uygulama yapmak olurmu?zararı olmazmı?,bu gün 24 cu gun

    1. Botoks uygulamasından sonra bir ay içinde ek dozlar yapılabilir. Doktorunuz size ek doz yapmış ama yetersiz gelmiş ise yeniden bir ay içinde yapılabilir. Geçmiş olsun.

     1. Mrb ben botox yaptırdım sadece alın ve göz çevresi ama yanaklarım şişti. HİÇ yanak çizgim yokken yanak çizgisi oluştu. Resmen 10 yaş yaşlı gösterdi. Elmacık kemiklerimin içi resmen taş gibi. Sanki ceviz koymuşlar. Bir daha asla botox yaptırmam ve kimseye de tavsiye etmem. Kendi yüzüm daha gençti.

     2. Uygun olmayan hastaya, uygun olmayan bölgelere, uygun olmayan dozlarda botoks yapılırsa insanlar sizin gibi mutsuz olabilirler.
      O nedenle her hasta için uygulanacak işlem ve dozlar birbirinden farklı olmalıdır.
      Göz çevrenize yapılan doz size fazla gelmiş. O nedenle bu sıkıntıyı yaşıyorsunuz.
      4-5 ay içine tüm dert ettiğiniz sorunlar geçecektir.
      Geçmiş olsun.

 5. Merhabalar botox yaptıralı 3 ay oldu sürekli kas seyirmeleri hissesiyorum şu üç dört gündür de göz altımın alt kısımlarında dışarıdan belli bir seyirme var etkisi geçtiği için mi acaba ilk kez yaptırıyorum da

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi görülmesi herhangi bir durumun belirtisi değildir. Kas seğirmeleri sıklıkla masum yani pek anlamı olmayan ancak stres, yorgunluk, uygunsuz beslenme ve diyet gibi yorgunluk yaratan, enerji düşüklüğüne neden olan faktörlere bağlanmaktadır.

   1. Merhaba 2 gun once botoks yaptırdım ignenin girdigi yerlerde alin bolgemde sislikler var yani gozle görülebilen kac tane igne girdiğini bir bakista anlıyacağınız sekilde sislik. Kaz ayaklarimda da kizarma oldu doktor enfekte bir durum olmus 48 saate gecer dedi fakat gecmedi buz ile kompres yaptim alnima dokunamiyorum acı var ve elime o bolgedeki sertlikler geliyor acaba sorun nedir ve ne zamana düzelir bilgi alabilirmiyim

    1. Geçmiş olsun.
     Endişe etmeyin. Bu durum mutlaka geçecektir. Ancak sakın üzerlerine baskı uygulamayın. Botoks ilacının yeri değişerek başka sorunlara neden olabilir.
     Doktorunuz enfeksiyon demiş ise geniş spektrumlu da bir antibiyotik kullanmanızı önermiştir. Augmentin gibi kullanabilirsiniz.
     Bana kalırsa ucuz metal alerjisi (Nikel alerjisi) de olabilirsiniz. O zaman pek bir şey yapmadan bu şikayetleriniz 1-2 gün içinde geçecektir.
     Bu arada doktorunuzun kontrollerine gitmeyi ihmal etmeyin.
     Sağlıkla kalın.

   2. Bende de botoks u yaptırdığı dığımda yada botoks etkisi geçmeye başladığında yüzümde yada gözümün üstünde seğirmeler oluyor.

 6. Merhaba, dis sikma sebebiyle masseter botoks yapildi bana. Ancak iki tarafta da yumrular meydana geldi. Doktorum kaslar genis oldugu icin botoksun etki etmedigi yerlerin bu sekilde goruntu aldigini belirterek biraz daha enjekte etti. Buna ragmen bir tarafim hala ayni. 10 gunun doldurmaya karar verdim. Bu goruntu kaybolur mu? Benim hic estetik sorunum yoktu.
  Ayrica internette masseter botokstan sonra yuzun birkac ay icinde sarkmaya basladigina dair pek cok tecrube edilmis yorum okudum. Bunun olusmamasi icin ne yapabilirim. Cok pismanim ve cok endiseliyim

  1. Sakın endişelenmeyin. Masseter kasının belirgin, geniş ve güçlü olduğu kişilerde kas içi enjeksiyonlar çene köşesinde ki kas grubunun tamamını etkileyemezse etkilenmeyen kaslar kasılır, etkilenmeyen kaslar da gevşek kalır ve sizin bahsettiğiniz gibi estetik sorunlar ortaya çıkar. Doktorunuz size gereken müdahaleyi yapmış ve ek dozlar uygulamış. Kısa zamanda sorununuz geçecektir.
   Botoks sonrası yüzün veya işlem yapılan bölgenin sarkması diye bir durum söz konusu değildir. İnsanlar yaşlanmalarını, yüzün aşağıya hareketlerini botoks süresi boyunca görmezler ve botoks etkisi geçince de yüzüm sarktı veya daha fazla yaşlandım diye düşünürler. Halbuki yer çekimi, zaman ve genetik faktörlerle yüz aşağı hareketine botoks yaptırsa da yaptırmasa da devam etmektedir.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha fazla bilgi için randevu alarak kliniğimize başvurabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

   1. Merhaba, ben Damla. İnternetteki alakanız ve tecrübelerinizi gördüğüm için size danışmak istedim. 20 gün kadar önce masseter botox yaptırdım. Gülüşüm bozuldu, gülemiyorum. Yazdıklarınızı okudum, önerilerinizi biliyorum. Ancak ağzımı açtıkça ciddi bi kasılma ve hassasiyet hissediyorum. Buna ilişkin bir etki görmedim sayfanızda. Muayene olmamı gerektirecek bir durum mu?

    1. Masseter botoksuna bağlı olumsuz etkiler dudak köşelerine kadar uzanan m.risorrius kasının gevşemesine bağlı sorunlardır. Siz kasılma ve hassasiyetten şikayet ediyorsunuz. Yine botoksa bağlı ise iğne travmasına bağlı gelişmiş bir sıkıntınız olabilir. Onun dışında görüp değerlendirmek daha doğru olacaktır. Geçmiş olsun.

 7. Merhaba göz çevreme ve alın kaş arama ilk kez botoks yaptırdım en doğal en düşük dozda. Görüntü vs gayet güzel tabi ilk kez olduğu için hala harektsizlige alışamadım. Benm sorunum botoks sonrası ağız içi fazla tükürük salgına gibi bir durumu fark ettim bu botokstan sonra oldu bu mümkün mü ne yapmalıyım endişeliyim

  1. Botoks sadece emjekte edildiği noktalarda etkili bir ilaçtır ve etki çapı 0,5 cm kadardır. Bu çapın dışında başka bir yerde etki edemez. Tükürük salgısını da eğer tükürük bezlerine enjekte edilirse azaltıcı etkisi vardır. Bu amaçla botoks yoğun bakımda yatan hastalarda tükürük salgısını azaltmak için de kullanılmaktadır. Siz muhtemelen daha önce var olan ancak dikkatinizi çekmeyen bir soruna sahipsiniz. Kısacası endişe edecek bir durum olduğunu düşünmüyor olsam da doktorunuz ile konuşmanızın faydası olacaktır.

 8. Merhaba eskiden beri botoks yaptıran biriyim ve gayet iyi sonuç alan biriydim. 2 yıldır yaptırmamistim. Tekrar aynı doktora botoks yaptırdım alnım tuttu fakat eskisi kadar güçlü tutmadı. Kaş ortam ise hiç tutmadı. Kaş ortası için rutüşa gittim tekrar yapıldı ve yine hiç tutmadı.. doktorun el becerisi ve kullandığı ürün guvenilirken neden tutmadı acaba:( bu arada hiv tedavisi için ilac kullanıyorum ve kemik erimesi ilacı da kullanıyorum.. hiv ilacı veya kemik erimesi ilacı tutmamasina sebep olur mu ki ne yapmam gerekiyor? Eger sebebi hangi ilacsa Botokstan sonra bu ilaçları kac gün kullanmamaliyim ?

  1. Öncelikle botoks etkisi ve etkinliğinde bizim ve hastanın da kontrol edemediği bazı değişiklikler olabiliyor. Botoks etkisini kısaltan, azaltan ilaç ve nedenlerden bildiklerimi yukarıda yazmaya çalıştım. Sizin kullandığınız ilaçlar metabolizma hızında artış yaratıyorsa bahsettiğiniz gibi botoks etkisini azaltıcı bir etki yaratmış olabilirler. İlaçlarınızı da anladığım kadarıyla düzenli kullanmak zorundasınız. O nedenle de kesmenizin bir faydası olacağını düşünmüyorum.

 9. Merhabalar, alnıma botoks yaptırdım iğnenin vurulduğu yerlerde sivilce çıktı bu durum normal mi?

  1. Birden fazla noktada olduysa belki botoks enjeksiyonu sonrası giriş yerlerini temizlemek için kullanılan antiseptik solüsyon kaynaklı olabilir. Aklıma gelen tek anlamlı neden bu. Zefiran denilen bir antiseptikle sildiğimiz zamanlarda hastaların bazılarının ciltlerinde aşırı hassasiyet meydana geliyordu. Artık kullanmıyor sadece serum fizyolojik ile siliyoruz. (İğnenin, kullanılan gazlı bezin, sizin cildinizin optimum şartlarda temiz olduğunu düşünerek cevapladım.)

 10. Merhaba 4ay önce botox yaptırdım sol kaşımın altında sert bir şişlik oluştu taş gibi oldu şişlik 10gün oldu geçmedi napmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Eğer şişlik 10 gün önce botoks da 4 ay önce ise birbiri ile alakalı durumlar değildir. Bir dermatolog veya bir plastik cerraha görünürseniz alınması gereken bir durum mu öğrenebilirsiniz. Arzu ederseniz kliniğimizden de randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

  2. merhaba brukizm agrisi ve yüzdeki sislik icin botoks yaptirmak istiyorum ama kaslarda ilerde sarkma gibi bi problem olur mu yaptığıma pişman olur muyum bilemiyorum çok korkuyorum istemsiz kasılma var gece plağı kas gevşetici vs kullandım ama devam ediyo şu 3 gündür yüzümde bi farklilik var cene hattı v seklinde yine ama kulaktan çeneye inen bolgede hafif bi sislik var 2 taraftada bu ilerler diye müdahale etmek istiyorum sıcak kompleks uyguladm kasları rahatlatıyo ama sürekli yapamam botoks gercekten guvenilir mi korktuğum gibi bi etkisi olur mu

 11. Merhaba 8 gun önce alin çizgileri, kas arasi ve kaz ayaklarına botox yaptırdım. Sol taraf sag tarafa göre daha iyi tutturmuş gibi görünüyor. Güldüğümde ağzımın sağ tarafa doğru kaydığını farkettim. Bu durumun botoxsla bir ilgisi olabilir mi?

  1. Kaz ayaklarına ve alına botoks yapılması sonrası gülme de asimetri oluşmaz. Masseter botoksu yapılırsa (yanlış yapılırsa) veya ağız çevresi kaslara botoks yapılırsa (yanlış yapılırsa) ağızda kayma görülebilir. Ancak sizin botoks yaptırdığınız bölgelerde böyle bir etki görülmesi pek mümkün değildir. Belki göz çevresi botoks enjeksiyonu derine yapılırsa veya sizin göz çevresine fazla baskı uygulamanız sonrası ilacın derine inmesi nadiren de olsa sebep olabilir. Elbette ki bu bahsettiklerim sizin normal gülme asimetriniz yoksa konuşulacak durumlardır. Ayrıca bu durumdan doktorunuzu haberdar etmeniz gerekir.

   1. Merhaba. Ben beş gün önce dış sıkma problemi için masseter botox yaptırdım. Ama yemek yerken çenemin iki tarafında iki yumru beliriyor ve çok kötü Duruyor . Doktoru aradım bana geçici bir sürec sabret dedi . Ama çok korkuyorum artık guvenim kalmadı verdiği cevaplara. Lütfen siz söyleyin bir müdahaleye gerek varmı ? Yoksa nezaman geçer bu durum.berebat hissediyorum

    1. Çene Botoksunun etkisi zaten 4-7 günde başlar ve 30 güne kadar da bu etki enjekte edildiği tüm kas liflerine yayılır. Siz de bazı henüz bazı lifler etkilenmiş bazıları etkilenmemiş. O nedenle muhtemel doktorunuzun sizi kontrol için çağırdığı 2-3. hafta kontrolüne kadar botoks etkisi oturacaktır. Eğer bu süre içinde oturmaz veya 10 gün sonrasında siz hale rahatsızsanız doktorunuza ulaşarak ek dozlarınızı yaptırabilirsiniz. Doktorunuza kızmayın. İşlemin süreçleri böyle. Sağlıkla kalın.

     1. Merhaba, benimde dudak çevreme yapıldı ve 3 gün sonra gülüşüm değişti dudaklarımda asşmetri oluştu pipet kullanamıyorum sıvı tüketirken sıkıntı yaşıyorum bu sıkıntı kaç gün sürer

     2. Ağız çevresi botoksu doz sorunlarına, kas gücü farklarına bağlı çok dengeli yapılması ve düşük dozlarda yapılması gereken ileri teknik bir uygulamadır. Sizin yaşadığınız süreçler de hastaya açıkça anlatılmış olmalıdır. Genelde 1 hafta içinde etki tam oturur. İlk 3-4 gün etkide asimetriler ve dalgalanmalar normaldir. Ancak etki ortalama 4 ay sürecektir.
      Süreyi kısaltacak tanımlanmış pek ilaç yoktur.
      Doktorunuzun kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyin.

   2. Hocam bende ilk kez goz çevreme, alnıma botox yaptırdım. Ufak oturmamışliklar disinda sorun yok. Ama masseter botoksu sonrası gulemiyorum. Burda soruma benzer bir kac soruyu cevaplamışsınız. Ben ek olarak şunu sormak istiyorum. Masaj ve kasları zorlayarak çalıştırmanın bir faydası olur mu?
    Magnezyum almaya başladım, arada kas gevşetici kullanıyorum. Sicak kompres yapiyorum.
    Dünyam karardı, psikolojim bozuldu, 3 -4 boyle kalacağını düşündükçe daha kotu oluyorum.

    1. Ne zaman yaptırdığınızı belirtmemişsiniz.
     İlk hafta içindeyseniz sakın masaj yapmayın. Değilse sonrasında masajın pek bir faydası olmayacaktır.
     Masseter bölgesi botoks etkisini azaltmak veya geçirmek için önerilebilecek bir ilaç veya bir uygulama bulunmamaktadır. Günbegün zaman içinde azalacaktır. Dozu size fazla gelmiş olabilir.
     Etkisi tamamen geçicidir.
     Sağlıkla kalın.

   3. Merhaba aynı durum bende de görüldü, göz çevresine yapılan botoks sonrası tek tarafı üst dudak kas kaybı oluştu açıkçası endişe veriyor. Doktoruma ilettim sizinle aynı yanıtı iletti farkında olmadan üzerine yatmış ya da ovmus olabilirim. Bir miktar radyofrekans uygulaması yapıldı ama hemen botoksun etkisini azaltamiyor sanırım hala aynı durumda. Geçici midir, tüm botoks etkisi geçene kadar beklemek istemem çünkü endişe devam ediyor, ne yapılabilir. Botoks etkisini azaltmak için damladan söz etmişsiniz sanırım başka bir çözümü yok. Dudağı yukarı kaldıran kasa bu kadar etki etmesi normal mi 🙁

    1. Maalesef botoks etkisi geçene kadar bu sorunu azalarak yaşayacaksınız. Damlaların sınırlı etkileri vardır. Tüm rahatsızlıklarınız geçicidir.

  2. Merhabalar 30 kasım 2021 de diş hekimine çene botoksu yaptırdım. Bugun 5.gün ve yaklaşık 3 gündür yoğun şekilde yutkunma güçlüğü çekiyorum yemek yerken degil de normal yutkunurken ne yapmam lazım ne kadar sürer bu durum cok endişeliyim ilk kez yaptırdım yaş 27

   1. Çene botoksu sonrası pek sık görülen bir sorun değildir. Masseter kasına değil boyuna yapılan botoks sonrası görülmesi daha olasıdır. Bu durumu doktorunuz ile konuşabilirsiniz ancak botoks etkisinin geçici ve ortalama 4-6 ay sürdüğünü de unutmamanızı hatırlatırım. Geçmiş olsun.

 12. Merhaba,

  2 gün önce botoks yaptırdım her zaman yapan doktoruma ve kendisi de oldukça güvenilir biridir. Ancak alnımdaki saç diplerime botoksu uygularken kafamın üstünde uygulanan noktaya göre daha uzak bi noktada ciddi bir acı hissettim o an doktor ve yardımcısı normal dediler. ancak 2. günde bunu tekrar hissetmeye başladım. Ne zaman botoks uygulama sırasındaki noktaya ve çevresine dokunsan sanki damar çekiliyor saçımın altında bişeyler çekiliyor. Bu durumu ilk kez yaşıyorum yıllardır botoks yaptıran biriyim. Açıkçası endişe ettim, damar içine botoks girmesi mümkün mü ya da neden olmuş olabilir geçici bir şey mi? Doktoruma sordum ama cevap gelene kadar farklı fikirler de duymak istiyorum.

  1. Probleminiz botoksa bağlı gelişmiş bir sorun değil. Enjeksiyona bağlı bir sorun olabilir. İğne bir kılcal damar duvarına değdiğinde, bir duyu sinirine değdiğinde bir de kafa tası kemik kılıfına değdiğinde uygulama anında ve sonrasında bir süre daha devam eden hassasiyetler yaşanabilir. Geçmiş olsun.

 13. merhaba Hocam ;
  botoks yaptırdıktan bir hafta sonra sol göz kapağım aşağıya düştü. sağ gözüm de herhangi bir sorun olmazken sol gözümde kısılma oldu. dr alphagan diye bir damla önerdi 10 gün sonra geçecektir dedi ama geçen hiç bir şey yok kullanıma başlayalı 3 gün oluyor damlayı. yalnız gözümün kısıldığı gün kas gevşetici içmiştim kas gevşeticinin yan etkisi de olabilir mi ?
  konuyla ilgili ne yapılabilir.
  cevabınız için şimdiden tşkler.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Nadiren de olsa botoks sonrası kaş düşüklüğü, veya Botox sonrası göz kapağı düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da kapakların düşüklük seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etki beklememenizi öneririm. İlaç rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki yapacaktır. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olur. Kas gevşeticiler botoksun etki süresini kısaltabilir.

   1. Merhaba hocam,
    7 gün önce boyun botoksu yaptırdım, şimdi yutkunma güçlüğü çekiyorum. Normal midir, etkisi ne zaman azalır

    1. Biliyorsunuz botoks hemen etki etmez. 4-7 günde etki eder. Boyunda ki etkilerinde amacımız platysma denilen kasın neden olduğu dikey bantların azaltılmasıdır. Yutkunma kasının bu işlemde etkilenmesi istediğimiz bir durum değildir. Korkulacak bir şey olmasa da doktorunuz ile görüşmeniz iyi olur. Botoks etkisini tamamen ortadan kaldıran bilinen bir ilaç yoktur. Ancak kas gevşeticiler botoks etkisini kısaltabilir veya azaltabilir diye düşünülmektedir.

     1. Merhaba, bir kac gun once botoks yaptirdim. 3 ay once de gozalti isik dolgusu yaptirmistim. 8 ay onceki botoksumda sorun yasamamistim ancak bu botoksumda igne giren yerlerde aci, sislik ve kirmiziliklar olustu. Alin bolgem nispeten daha iyi ancak kaz ayagi icin yapilan yerler genelde bu durumda. Bir de daha birinci gün mimiklerim kesildi. Siz en az 4-5 gun sürer yazmissiniz baska bir hastaya. Doktorumla görüstum normal bir durum oldugunu madecassol kullanmam gerektigini soyledi, ancak krem goz cevremdeki islem yapilan yerleri daha da kirmizilastirdi. Ben alin bolgeme de arnica kullaniyorum.uygun mudur Sizce ne yapmaliyim bir hafta beklemeliyim, normal bir surec mi

     2. Geçmiş olsun. Botoks enjeksiyon yerlerinde meydana gelen sorunlar botoks ile ilgili değildir. İğne ucunda ki sorunlardan, cildinizde kullanılan işaretleme kaleminden, işaretleri silmek için kullanılan malzeme veya solüsyondan veya sizin cildinizde ki makyaj ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Botoks etkisi ise nadiren birinci günde ortaya çıkar. Dysport enjeksiyonları botoks ile kıyaslandığında daha hızlı etki eder. Madecassol işe yarayabilir ama zaten sorununuz muhtemel kendiliğinden 2-3 gün içinde geçer. Sorun devam ederse doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 14. Merhaba ben gecen hafta çarşamba günü yüzüme mezoterapi yaptırdım. İçeriginde vitaminler ve hyaluronic asitte vardi. Bir gün sonra botox yaptırdım birde iki kaşımın arasına dolgu yaptırdım. Tüm botoxlu olan yerlerde anlımda küçük sivilce gibi yag bezeleri oluştu. Masaj yapıyorum taş gibi çok acıyor gitmiyor. Doktorumu aradım oda böyle bişeyle hiç karşılaşmadıgını söyledi. Lütfen yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam lazım.

  1. Çok geçmiş olsun. Öncelikle botokslu alanlara sakın baskı uygulamayın.
   Majezik, brufen gibi anti-enflamatuar ilaçlar ile hassasiyetinizi azaltabilirsiniz. Sabah akşam almanız yeterli olacaktır.
   Bu rahatsızlığınız cildinizin kalın ve gözenekli, geçirilmiş sivilce skarları olduğunu düşündürdü bana. Böyle ise ve beraberinde de kızarıklıklarınız varsa cilt içi yüzeyel hafif bir enfeksiyondan bahsedilebilir. Yumuşak dokuya etkili augmentin gibi bir antibiyotik tedavisinden de fayda görebilirsiniz. Merak etmeyin tüm sorunlarınız kısa sürede geçecektir.
   Doktorunuzu da yüz yüze ziyaret etmenizi öneririm.

 15. 6 gun once botoks yaptirdim. Goz kapagimda dusukluk olustu. Alphagan damla sonrasi iyilesmeyi hemen gozlemler miyim? Damla zamanla mi iyi gelecek yoksa agri kesiciler gibi kullandiktan sonraki 7-8 saat boyunca kaslarımı calistiracak mi? Bir de bu durum ortalama ne zaman ortadan kalkar? Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Botoksa bağlı kaş düşüklüğünde göz damlasının etkisi biraz da düşüklüğün seviyesine, botoksun dozuna da bağlıdır. Hiçbir şey olmamış gibi bir etkiden ziyade rahatsızlığınızı azaltıcı bir etki beklemelisiniz. Günde 2 kez 1-2 damla faydalı olacaktır.

 16. merhaba,
  yaklaşık iki ay önce alın kaz ayağı bölgesine botoks yaptırdım , daha öncede bu işlemleri 6-7 ay aralıklarla iki kez yaptırdım fakat bu son işlemden sonra işlem yapılan bölgelerde kaslar kendiliğinden kasılmalar yapmaya başladı , yani birden kaşım havaya kalkıyor 1 dk filan öyle kalıyor sonra eski haline dönüyor bu neden oluyor acaba ? teşekkürler…

  1. Botoks sonrası kas seğirmesi normal popülasyona göre artış göstermez. Çok sık olmadığı sürece masum bir durumdur.
   Aşırı sık olmaya başlaması bazı kas veya sinir hastalıklarının habercisi olabilir. Bu durumun da botoks ile ilişkisi yoktur.

  2. Ayni durum bende de oluyor cok ilginc, soguk suyla yikadigim an geciyor, bende cok saskinim neden.oldugunu anlamiyorum ama botokstan.sonra oldu 2 defa yaptirdim ikisindede oldu, sizin nasil

   1. Merhaba, bende de durum aynı. Bir an da kaşlarımdan biri havaya kalkıyor ve çok kötü bir görüntü oluşuyor. Botoxtan önce böyle bir durum hiç yaşamadım. Sizde mi düzeldi mi?

 17. Hocam merhaba, bundan yaklaşık 1 yıl önce alın bölgeme botoks yaptırdım. Botokstan sonra oldugunu tahmin ettiğim, kaş aramdan itibaren yukarı saçlarıma doğru alnımın orta kısmında bir çöküklük ve alnımın sağ ve sol kısmında ciddi iki kemik çıkıntısı belirmeye başladı. Bu durum gittikçe artan bi hal aldı. Bunun işlemle bir alakası olabilir mi? Ve bir tür doku kaybı mi aslında? Görmeniz gerekir fakat botoksla alakalı değilse bile bu tarz çöküntü ve çıkıntıların sebebi ne olabilir. Görüntünün azalması için dolgu yapılması gerek, botoksla alakalı olabilir diye açıkçası bu işlem sonrası çekinmeye de başladım. Beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim..

  1. Botoks enjeksiyonları sonrasında biliyorsunuz enjekte edilen kas grubu gevşer. Botoksun etkisi süresince de gevşek kalır ve bu bölge normalden daha parlak ve düz görünür. Özellikle alında kaşların altından enseye kadar uzanan alnımızı yukarı kaldıran A4 büyüklüğünde bir kas vardır. Alın botoksu ile bu kas gevşediğinde altında ki kemik yapı ve detayları görünür olur. Özellikle cilt ve cilt altı yağ dokusu az olanlarda bu durum daha belirgindir. Alnınızda ki çıkıntılar sizin kafatasınızın çıkıntılarıdır. Çukurlarda öyle. Hatta damar ve sinirlerin yukarı doğru uzanan oluklarıda bazen görünür. Kısacası sizin durumunuz botoksa bağlı gelişen bir durumdur. Düşük dozlarda uygulanması bu sorunu hafifletebilir.

   1. Merhabalar Hocam,

    12 gun önce alnim ve kaz ayaklarima bir dermatolog hekim botoks uygulamasi yapti. Bu ikinci uygulamamdi , ilk deferinde hic bir sorun ile karsilasmamistim. Ancak bu sefer cok cok minimal bir dokunus istememe ragmen cok fazla noktaya ve aciyi hissedecegim sekikde uygulama yapildi. Bir kac gundur alnimda sag tarafta basparmagimla bastirilmis gibi bir cökme olustu, ve sol göz kapagimin uzerinde belli belirsiz hafif bir cizgi var, kucuk bir kat olusmus gbi. Alnimdaki cökmeden cok endiseleniyorum, kalici midir yoksa botoksun etkisiyle gecer mi?
    Simdiden cok tesekkur ederim, saygilar

    1. Şikayetlerinizin tamamı botoks uygulaması sonrası geliştiği için tamamen geçici durumlardır.
     Doktorunuz sizi 2 veya 3. haftada kontrole çağırmıştır. Kontrole gittiğinizde bu sıkıntılar ek uygulamalar ile azaltılabilir.
     Görmeden size ancak bu şekilde yardımcı olabilirim.
     Geçmiş olsun.
     Sağlıkla kalın.

 18. Hocam merhabalar ben 10 gün önce alın göz çene bölgesine botoks uygulaması yaptırdım, 24 saat sonra kaşlarımın üzeri bloke olmuştu 3,4 gün sonra yüzümün sağ tarafında hassasiyet başladı alnımdan çeneme kadar tek taraflı ağrı ve hassasiyet ve henüz geçmedi Dr um enflaC kapsül başlattı, geçmemesi korkuttu beni botoksdanmıdır

  1. Bahsettiğiniz şikayetlerin botoksa bağlı olan kısmı sadece kaşlarınızın blokajıdır. Diğer şikayetler enjeksiyona sekonder gelişen şikayetlerdir. Yani iğne giriş yerinin bölgesel reaksiyonudur. Doktorunuzun haberi ve kontrolünde olmanız iyi. Onun önerileri ile sorun ile karşılaşmadan bir iki gün içinde muhtemelen düzelirsiniz. Ancak doktorunuzu bu gelişmelerden haberdar etmeye devam ediniz.

  2. İyi günler hocam ben 3 hafta önce alın ve göz çevreme botoks yaptırdım 4.gün çift görmeye başladım ve hala devam ediyor bu durum ile ilgili ne yapabilirim görme konusunda beni çok rahatsız ediyor.

 19. Hocam botoks sonrası şikayetlerimden bahsetmiştim, sağ tarafımdaki hassasiyet ve ağrı geçmeyince doktorum botoks etkisini hafifletmek için altın iğne yaptı, ağrım geçti hassasiyet hafifledi ağzımın tanıklığı duruyor ve sağ gözümde sürekli bir yaşarma başladıelimde mendille geziyorum ve bayağı moralim bozuluyor bunun neyle ilgisi olabilir ne yapmam lazım , çok teşekkürler

  1. Gerçekten benim de hiç tanık olmadığım bir süreç yaşadınız. Tekrar çok geçmiş olsun. Doktorunuzun sizin yanınızda olmasına da ayrıca çok sevindim.
   Göz yaşı kanallarının (göz yaşını toplama fonksiyonları) botoks enjeksiyonlarından etkilenmesi sonucu bahsettiğiniz gibi; göz yaşı artışı, göz sulanması gibi sorunlar nadiren de olsa oluşabilir.
   Tüm bu sorunlar botoks etkisinin geçmesi ile ortadan kalkacaktır.

 20. Merhabalar hocam,
  İnternette gözaltı ışık uygulamaları hakkındaki bilgileri okurken gerçekçi yorumlarınızla sizi tesadüfen buldum.
  Olur da mesajımı okuma şansınız/vaktiniz olursa bilgilendirme yapabilirsiniz sevinirim.
  Erzurum’da ikamet ediyorum. Şu size gelebilme ve derdimi yüz yüze anlatmam mümkün değil. Ben yaklaşık 3 hafta önce daha önce hiç yaptırmadım bir merkeze botoks yaptırdım. Botoks sonrası botoks oturunca mimiklerim dondu. Kaz ayaklarım için göz kenarlarına ve kısmen gözaltına yapıldı. Ancak botoks sonrası gülüşüm değişti, gözaltımdakaz ayaklarındaki kaslar sanırım çalışmadığından torbalanma oldu. Bu torbalanma için 10 gün önce gözaltı ışık dolgusu yaptırdım. Şimdi gozaltlarim daha da şiş görünüyor. Ne zaman geçer ve gözaltında torbalanmalar kalıcı olur mu?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Anlattıklarınız sadece işlem sonrası durumunuzu tanımlıyor. Öncesinde ki görünümünüz ve göz altlarının durumu çok önemli. Muhtemelen göz çevresine fazla botoks yapılmaması gereken hafif bir cilt fazlalığı ve göz altı torbanız vardı ve yüksek doz botoks ile bu durum belirginleşti. Sonrasında da bunu azaltmak için dolgu yapıldı ve durumunuz daha da kötüleşti. Şimdi de bunun düzeltilmesi için çözüm arıyorsunuz. Öncelikle botoks ve dolgunun etkileri bildiğiniz gibi geçicidir. Dolgunun erken dönem enjeksiyona bağlı şişliğinin azalması için bir hafta bekleyiniz. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa hyaluronidaz ile dolgunuzun eritilmesini isteyiniz. Bu sonuç da bir haftaya ortaya çıkar. Gelinen durum botoks etkisinde ki durumunuz olacaktır. 3-4 ay içinde de botoks etkisi azalacak ve eski halinize gelirsiniz. Botoks etkisinin daha hızlı geçmesini istiyorsanız da kas gevşetici ilaçlar yardımcı olabilir. Bir daha botoks yaptırırken bu bölgenin dozunu ayarlayabilecek kişilere botoks yaptırmaya çalışmalısınız.

 21. Hocam merhaba,
  1 ay önce botoks yaptırı-dım kaz ayağı alın ve kaş arası
  hocam ikidir olan şey hocalar farklı olmasına rağmen alnımı genişletti botoks şakaklara doğru bi açılma oldu dolayısıyla kaşlarımın da simetrisi bozuldu sıcak su torbası botoksun etkisini azaltır mı ? bunun bi öaçresi var mı? kas gevşeticiler işe yarar mı?
  Teşekkür ederim.

  1. Botoks biliyorsunuz kasları gevşetir. Alın genişlemesi şikayetiniz bu sebeple fark ettiğiniz bir durum olabilir. Botoks etkisini azaltan etki süresini kısaltan ilaçlar var ve bunlardan en kolay ulaşabileceğiniz kas gevşeticilerdir. Sıcak su torbası botoksun etkisini azaltmaz.

 22. Merhabalar 10 gun once masseter botoks yaptirdim cenemi sikmamda bir fark olmadi ancak suanda gulerken agzimi yanlara acamiyorum cok net gozle gorulur bir gulus asimetrisi oldu , ne yapmaliyim suanda cok endiseli ve uzgunum

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Diş sıkmaya değil dişlerinizi yüksek güçle sıkmanıza ve bu sayede dişlerinize ve eklemlerinize zarar vermenize engel olmak için botoks yapılır. Sıkma emri beyinden gelir. Botoks kas aktivitesini azaltır. Gülme ile ilgili sorun ilacın masseter kasından risorius kasına yani dudak köşelerini yanlara çekerek tebessüm yaptıran kasa etki ettiğini gösterir. Bu durumdan doktorunuzun haberi olması gerekir. Etki botoksun etkisi boyunca sürer. Kas gevşeticiler botoks etkisini azaltabilir. Kısacası botoks süresini beklemeniz gerekebilir.

   1. Murat Bey görüştüm bana normal olduğunu söyledi ve kas gevşetici önermedi ama şuanda bariz bir asimetrim var masseter hiç küçülme yok ve 12 gundeyim, ne zaman normale dönmeye başlar ve onerdiginiz kas gevşeticiler hangileridir? Yardımlarınız için teşekkür ederim

    1. Tekrar geçmiş olsun. Botoks etkisi siz de biliyorsunuz ki hemen geçmez. Genellikle 4 ay civarında sürer. 1. aydan 4. aya kadar da yavaş yavaş azalarak etkisi devam eder ve bu süre bazen 6 aya kadar da uzayabilir. Yukarıda anlattığım https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoks_neden_tutmaz başlığı altında ki ilaçlar da botoks etki süresini kısalttığı düşünülen ilaçlardır. Yani tamamen geçiren ilaçlar değil. Kas gevşeticiler de uyku yapan ilaçlardır genellikle. Muscoril tablet kullanmanız etki süresini kısaltabilir.

     1. Merhabalar botoks yaptırmanın üzerinden 48 saat geçtikten sonra kardiyo ağırlıklı spor yaptim bunun bı zararı ya da botoksu azaltıcı etkisi var mıdır ? Ona göre bı sure spora ara vereceğim

     2. Sporun botoks etkileri üzerine olumsuz etkileri olduğu ile ilgili bir makale okumadım ve hastalarımdan böyle bir geri dönüş almadım.

    2. Merhaba, bende de ayni problem oldu 2.5 ay once yaptirdim. Simdi biraz duzeldi. Murat bey daha iyi bilir tabi ben tecrubemi paylasmak istedim yasayan kisi icin cok moral bozucu bir durum. Ben sorunu gidermek icin sicak su torbalari, yuz yogasi yaptim, cok sakiz cignedim. Etki etti mi bilmiyorum. 2.5 ayda %70 duzeldi diyebilirim. Herkes gececek diyor, cok arastirdim cok danistim. Gecmis olsun

     1. Tecrübelerinize dayanarak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Umarım bu sorunu yaşayan diğer kişilere faydası olur.

     2. Aslı hn merhaba rica etsem yaptıklarınızı bana detaylı yazabilir misiniz bende de aynı sorunlar oldu malesef
      Mailim:efemlkc07@gmail.com

    3. Merhaba.. Dün gözaltı ışık, çene dolgusu ve alın,kaz ayaklarıma botox ilk kez yaptırdım..Kaşlarımı kaldırdığımda kaşlarımın şekli zigzag şeklini alıyor.Ve bu görüntü beni gerçektende çok mutsuz ediyor.Hiç doğal durmuyor..:( Bu görüntü kalıcı mı? Hafif bir başağrısı söz konusu sanırım bu da botoxtan..Umarım sonrasında mutlu olabileceğim bir sonuç çıkar. Yoksa gerçektende bir daha yaptırmayı düsünmüyorum.Boraz mutsuzum açikcası. Birde çeneme yapilan dolguyu yoğun şekilde hissediyorum bu his normalmi?Teşekkürler

     1. Hiç bir işlemi hemen ertesi gün değerlendirmeyin. Botoks sonrası ilk 4-7 gün kas hareketlerinizde dalgalanma olması normaldir. Bu süre sonunda oturur ve 2-3. hafta doktorunuz size bir kontrol randevusu vermiştir. O kontrole mutlaka gidiniz. Dolgularda ilk 2-3 gün enjekte edildikleri yerlerde hassasiyete neden olurlar. Siz anlaşılan işlem öncesi yeterince bilgilendirilmemişsiniz. Sıkıntınız bu. Endişe etmeyin. Kontrollere gitmeyi unutmayın.

    4. Merhaba hülya hn yazınızı ve doktorun cevaplarını okudum.Aynı sorun bende de oldu malesef ben 13 mart ‘ta yaptırmıştım. Çok sinir bozucu bi durum verdiğiniz paraya mı üzülürsünüz,gülüş şeklinin bozulmasına mı?Neyse olan oldu artık.Siz düzelmek için herhangi bişey yaptınız mı düzelme var mı merak ettim…

  2. Benzer durumu bende yaşadım. 26 Mayıs 2021 de masseter botox sonrası gülme asimetrisi denilebilir. Özellikle sağ tarafımda bir kasilma oluyor ve gülüş kısıtlanıyor. Siz 7 Mart’ta yaptirmissiniz. Etkisi i kaybetmesi için 4 ay yeterli oldu mu merak ettim. Size de çok geçmiş olsun dilerim.

  3. Hülya Hanım merhabalar, yaklaşık sizin 5 ay olmuş, etkisini kaybetti mi öğrenmek istedim. Geçmiş olsun tekrar. Bende aynı problemi yaşıyorum, 2.5 ay oldu, hafif bir azalma var gibi yine eski gülüşume kavusamadim.

  1. Harika bir soru. Teşekkür ederim.
   Botoks dünyada 1989 yılından beri tıbbi alanda kullanılan 2000’li yılların başından beride en çok uygulanan ameliyatsız kozmetik işlem oldu ve çığ gibi büyüyerek ve yayılarak devam ediyor. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/#Botox_dunyada_ne_zamandan_beri_kullanilmaktadir yazıma göz atabilirsiniz.
   Sizin sorunuza gelince botoks 5-6 ay gibi düzenli aralıklarla tekrar edilirse daha sık yapılmazsa direnç gelişim sorunlarıyla pek karşılaşılmadan, etkisinde verim problemleri yaşamadan, sistemik bir başka soruna neden olduğu da gösterilmediği için uzun yıllar boyunca yapılmasında bir sakınca yoktur.

 23. Merhaba hocam,

  Yaklaşık 5 ay önce bir botoks yaptırdım. Alnımda iğnenin girdiği her nokta ciddi anlamda şişti. Ve botoks etki göstermedi. 5 aydan sonra geçen hafta tekrar farklı bir doktora hep alın hem masseter botoksu yaptırdım. Çenem çok ciddi anlamda şişti ve inecek gibi de değil. Alnım da aynı şekilde şişti ama indi. Fakat botoks tutmuyor. Bunun sebebi ne olabilir. Doktor bugün kontrole gittiğimde 1 doz daha yaptı alnıma yine aynı şekilde şişti ancak hiçbir tutma belirtisi yok. Açıkçası endişelenmeye başladım.

  1. Bahsettiğiniz gibi iki kez üst üste benzer şekilde aynı ilaçla (Botox – Dysport) etkisizlik görülmesi botoks direncinden bahsedilmesine neden olabilir. O nedenle bir yıla yakın bir süre botoks yaptırmamalı ve bir sonraki ilaç farklı botoks marka tercih edilmelidir. Ancak sizin şişlikler bana ucuz metal alerjisi (Nikel alerjisi) olduğunuzu düşündürdü.

 24. Merhaba hocam dün ilk kez kaz ayağı botoksu yaptırdım, göz çevreme yağlı bakım ürünleri ve serumlar kullanmamda bir sakınca var mı etkisini azaltır mı? Bakım rutinime aynı şekilde devam edebilir miyim?

  1. Botoks sonrası botoks uygulama bölgelerine bir hafta süreyle baskı ve masaj yapmayınız. İlaç başka kas gruplarına ulaşırsa istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Temasta ve makyajda sorun yok. Basınç olmamalı.

 25. Merhaba, dün botoks işlemi yaptırdım,ama dişimden dolayı antibiyotik (cipro) kullanmam gerekiyor, Ne zaman başlamalıyım?, bir hafta sonra başlasam daha iyi olur mu? ,teşekkür ederim

  1. Antibiyotik kullanımının botoks ile bir ilişkisi yoktur. Bırakmak veya ara vermek zorunda değilsiniz.

 26. merhaba 5 gün önce üst dudağıma botoks yaptırdım dişetlerimin daha az görünmesi için ama rahat gülemiyorum şu an kas kasılıyormuş gibi garip bir his oluyor ve çok sahte bir gülümseme ifadesi oluşuyor, bu zamanla azalır mı acaba?

  1. Diş etlerinin görünmemesi için yapılan Botoks uygulamasını ilk kez yaptırdıysanız alışana kadar bahsettiğiniz sorunları yaşamanız normaldir. Biliyorsunuz botoks 4-7 günde etki etmeye başlar ve sonrasında etkisi oturur. Başlangıçta dalgalanmalar olması normaldir. Doktorunuz sizi kontrole çağırmıştır. Birinci ay dolmadan kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

 27. Merhaba ben üçgün önce botoks yaptırdım ikinci gün vucudumun heryerin karıncalanma ağzında kuruluk başladı başımdada ağrı var alerji gibi benim bazı ilaçlara karşı alerjimde var ve endişeleniyorum bu geçicimi yoksa sürekli böylemi olacak neyapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz

  1. BU durumunuzdan öncelikle doktorunuzun haberi olması gerektiğini söyleyerek söze başlayayım.
   Yazdıklarınıza istinaden de fikirlerini söyleyeyim; Öncelikle botoksun sistemik bir alerjik reaksiyona 1/300,000 oranında görülebileceği söylenmektedir.
   2 gün sonra ortaya çıkan reaksiyonlar yani sizin karıncalanma şikayetiniz bir alerji belirtisi değildir. Cilt kuruluğu sorununuz olabilir.
   Ağız kuruluğu şikayetiniz; çene botoksu, masseter botoksu uygulanmışsa olabilir. İlaç kas içine değil tükrük bezine yapılmışsa ağız kuruluğu olur. Onun dışında olmaz.
   Baş ağrısı da alın botoksu sonrası 1 haftaya kadar nadiren görülebilir. Ağrı kesicilerden fayda görebilirsiniz.
   Mutlaka doktorunuza ulaşmalısınız ve kontrollerinize gitmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 28. Merhaba 2 hafta önce alın ve giz çevresine botoks yaptırdım ve halen geçmeyen şiddetli bir baş ağrım agirlik hissi var göz kapağı dusuklugum vardı ama sanki daha çok düştü şişmiş bir hal aldı göz kapağı açıp kaparken bile ağrı ve ağırlık hissediyorum bu normal mi ne yapılabilinir geçici mi?

  1. Botoks sonrası ağırlık hissi normaldir. Alnınıza birisi oturmuş gibi gelir. Göz kapaklarında öncesinde düşüklük varsa bu durum gözden kaçarsa botoks sonrası üst göz kapaklarının düşüklüğü belirginleşir. Ayrıca nadiren de olsa genelde bir hafta süren baş ağrısına neden olabilir. Ağrı kesiciler işe yarayabilir. Ancak bu baş ağrısı fazla uzamaz ve 2-3 hafta içinde geçer.

 29. Merhabalar hocam 4 gün önce botoks yaptırdım alın kaş ortası kaz ayağı ilk defa yaptım bugün fakrttim ki kaslarim dökülüyor hemde ikiside çok korktum botoks etkisi var mi sizce bunda . Kaşimin tam botoks yapildigi baş kısmı seyreklesmis:( lütfen cevap verin

  1. Botoks etkisi biliyorsunuz 4-7 günde ortaya çıkar. Kasları gevşeterek etkili olur. Kıl köklerine de kasları gevşettiği için daha fazla kan gitmesini sağlayıcı bir etkisi vardır. O nedenle botoks saç veya kıl dökülmesine neden olamaz. Sizin başka bir sorununuz olabilir. Geçmiş olsun.

 30. Merhaba
  Hocam ben alın ve kaş bölgesine botoks yaptırdım ilk 20 gün çok iyi sonra tek kaş etkisi geçti gibi . Bunun sinüzit ve wix burun sprey alakası olabilir mi

  1. Botoks etkisinin oturması 3 hafta alır bazen. İlk bir ay içinde de sıkıntıların düzeltilmesi ek dozların yapılması mümkündür. O nedenle botoksunuzu yapan doktorunuza kontrol için gidebilir ek dozlarınızı yaptırabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların olumsuz bir yan etkisi yoktur. Botoks dozunuz yeterli gelmemiş.

 31. Merhaba 20gün önce kaş arama botoks yaptırdım dün kontrolde biraz daha uygulandı bu sabah kaşlarımı makyaj nedeniyle baskılı silmek zorunda kaldım şimdilik bir sorun yok ilerde olurmu botoksun tutmasını engellermi

  1. Botoks yapılan noktalara baskı uygulaması özellikle bir hafta içinde ilacın yerinin değişmesine ve başka kas gruplarının etkilenmesiyle istenmeyen -kaş/göz kapağı düşüklüğü gibi- etkilere neden olur. Dikkat etmeniz gereken bir konudur. Etki süresiyle alakalı değildir.

 32. Merhaba, 5 ay önce botoks yaptırdım çok hafif etkisi var hala fakat iki haftadır sağ gözümde sürekli seğirme var aceba botoks la ilgili olabilir mi? İlk defa yaptırdım 49 yaşındayım, Öncesinde hiç bir sorun yaşamadım botoks la ilgili

  1. Botoks etkisi nadiren 5 ayı geçer ve 6 aya kadar uzayabilir. 5. ayda ki göz seğirmesi botoksa bağlı değildir.

 33. Merhaba Murat Bey;
  1 hafta once asiri dis sikmalarima cozum olmasi icin masseter kasina botoz yaptirdim. Bugun grip semptomlarina benzer vucut agrisi olustu. Sirtim belim kollarim be basim ayni gripte yasandigi gibi agriyor. Botox un uygulama yerlerinde ve kulagimda da arada sirada zonklama oluyor. Yurtsisinda yasiyorum. Covid asimiz ilk dozunu almis olmama ragmen acaba covid mi oldum diye bugun test yaptirdim. Sonuc negative. Botox un biyle bir yan etkisi mevcut mudur?
  Cok tesekkurler

  1. Siz aslında cevabınızı vermişsiniz. Grip olmuşsunuz. Geçmiş olsun. Botoks grip etkileri yaratmaz. Merak etmeyin.

 34. Merhabalar
  Ben 13 Martta masseter botox yaptırdım.Malesef gülme asimetrisi oluştu.Sizin danışanlarınıza yazdığınız bilgileri okuyarak muscoril kas gevşetici ilacı kullandım ama hala bi azalma olmadı.İlacı ne kadar zamana kadar kullanmam gerekiyor yada bu ilacın kremini alıp yüzüme sürsem daha mı etkili olur rica etsem yardımcı olurmusunuz bi an önce yüzümdeki botoxtan kurtulmak istiyorum çok kötü bi gülüşüm oldu çok mutsuzum

  1. Çok geçmiş olsun. İlacı uzun süre kullanmanız olmaz. Uyku da yapar. Sakız çiğneyebilirsiniz. Biliyorsunuz masseter kası botoks sorunlarının ek botoks uygulamalarıyla tedavisi maalesef yok. Üzülerek “Zaman ihtiyacınız var” demen zorundayım.

    1. Botoks uygulaması sonrası kalıcı değil geçici gülüş sorunları olabilir. En erken 2 ortalama 4 en fazla 6 ay içinde tüm etkiler tamamen geçecektir.

 35. Merhaba, annem 65 yasinda ayaklarinda uzun yillardir kronik egzamasi vardi, alin ve goz cevresi botoksu yaptirdiktan sonra ayaklari sulu ve kasintili acik yaralar haline geldi ve kol ve bacaklarinda da kasintili dokuntuler olustu.. Cok korkuyorum zira ben önayak oldum yaptirmasi icin, botoksun bu durumla alakasi var midir

  1. Çok geçmiş olsun. Botoks enjekte edildiği noktadan 0,5 veya 1 cm çapında kas doku veya ter bezi yoksa etkisi olmayan ve bu noktadan daha öteye gidemeyen bir ilaçtır. Annenizin dermatolojik sorunlarında artış yapamaz. Annenizi bir dermatoloğa götürmeniz daha doğru olur.

   1. Merhabalar hocam. Benim burnuma botox yapıldı. Ama şu anda berbat hissediyorum. Buhara tutmak botoxun etkisini azaltır mı. 4. Günündeyim. Botoxun kas değiştirmesi farklı alanları etkilemesi yan etki olarak olur mu? Teşekkür ederim kolay gelsin

    1. Botoks ilk kez yaptırdıysanız etkisinin başlaması sırasında (4-7 gün) kas hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı baskı zamanla alışacağınız bir his olur. Buhar uygulaması botoks etkisini geçirmez. Burun botoks etkisini azaltacak pek fazla bir hareket yok. Ara ara kas gevşetici ilaç kullanmak etki süresini kısalta bilir. Zaman için de bu etki sizi şu andaki kadar rahatsız etmeyecektir.

   2. Merhaba botox yaptırdım uyşturmak için ilaç sürdüler o da cildimdr hafif kabarıklık ve kırmızılık yaptı ne yapmam gerekir

    1. Anestezik krem alerjisi sık görülür. Doktorunuz bir şeyler önermiş olabilir. Değilse çok hafif nemlendirici veya skatrizan kremler işe yarar. Eğer bir şey süremezseniz de en fazla 2-3 gün içinde geçecektir. Güneşten korunmanız daha önemlidir.
     Geçmiş olsun.

 36. Merhabalar,

  Öncelikle her soruya içtenlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler, harikasınız. 21 Nisan’da masseter botoks yaptırdım. Doktorum 2-3 gün spor yapmamamın yeterli olacağını söylemişti. Bu nedenle dün (24 Nisan) yarım saatlik HITT ve kardio egzersizi yaptım. Sizce spor yapmam problem teşkil eder mi botoksum için? Bir de ne kadar süre sırt üstü uyumalıyım? Umarım cevap verirsiniz, şimdiden çok teşekkürler.

  Sağlıklı günler

  1. Botoksun spor ile ilişkisi direk olarak yok. Sorun; botoks ilacının enjekte edildiği hedef kas grubunun dışında istenmeyen kaslara yer değiştirmesidir. O nedenle botoks sonrası spor ve özellikle enjeksiyon bölgelerine baskı uygulanması 1 hafta süreyle engellenmelidir. Siz spor yapabilirsiniz. Botoks yapılan yerlere baskı uygulamayın yeter.
   Sağlıkla kalın.

 37. Merhaba. Hocam ben bir ay önce botoks yaptırdım. İki hafta sonra çift görmeye başladım. Bu durum beni oldukça üzüyor. Bunun için önerileriniz ihtiyacım var. Sevgiler.

  1. Çok geçmiş olsun. Botoks sonrası çift görme sorunu çok nadir meydana gelen geçici bir problemdir. Botoks yapılalı bir ay olmuş etkisi azaldıkça rahatsızlığınız da giderek azalacaktır. Botoksa bağlı göz kapağı düşüklüğünde önerdiğimiz göz damlalarını deneyebilirsiniz. Botoks etkisini azalttığını düşündüğümüz kas gevşetici ilaçları bir hafta gibi kullanabilirsiniz. Onun dışında da çok fazla bir önerim maalesef olamayacak. Tekrar geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

 38. Merhaba,

  1 hafta önce migren botoksu yaptırdım. Doktorum “trapezlere yapılan enjeksiyon boynunu tutmanda zorluk yaşatabilir ama hissetmeyebilirsin de” demişti. Dün iş yaparken kafamı hafif eğdiğimde ense kökümde ağrı oluştuğunu(kas ağrısı) boyun kaslarımın yorulduğunu farkettim. Trapezlere yapılan enjeksiyonla ilgisi var mıdır? (Boyundaki çizgiler için de botox yaptırmıştım Aralık başında, etkisi tam geçmedi, boyun bantlarım eskisi gibi gergin ve belirgin değil hala) Eğer boyun kaslarımın paralize olmasından kaynaklanıyorsa buna yapabileceğim bir şey var mı?

  1. Öncelikle Aralık ayında yaptırdığınız botoksun etkisi tamamen geçmiştir. 5 ay olmuş. O nedenle boyun kaslarınız normal gücündedir.
   Trapez kasınıza kapılan botoks dozu önemli ama başınızı tutamayacağınız dozlar pek mümkün değil. Çok kuvvetli bir kastır. Boyun kaslarına yapıldığı zaman biraz yataktan kalkarken bazen sorunlar meydana gelir o da boyunda ki platysma kasının gücünün azlığındandır. Sizin ensede hissettiğiniz ağrı muhtemel botoks kaynaklı değil iğnenin hasarına bağlıdır. Ancak siz yine de kontrole gittiğinizde doktorunuza durumu anlatmalısınız. Ayrıca bu bölgede botoks etkisini azaltmak çok mümkün değil dediğiniz gibi.

 39. Merhaba hocam 3 ay önce maseter botoks yaptırdım. Zaten ovel yapıda bir yüzüm vardı yüzümde incelme oldu ve çok rahatsızım bu durumdan gören herkes aa noldu nasıl Zayıfladın diyor ve hoş bir görüntü oluşmadı. Yüzüm eski halini alır mı acaba. Birde magnezyum b6 kas gevşetici gibi ilaçlar almaya başladım botoksun etkiisni kaybetmesi adına. Sürekli sakız çiğneyip maalesef dişimi sıkıyorım çünkü eski halimi istiyorum. Çok endişeliyim eskisi olmayacak ve yüzümün çöküntüsü kalıcı olacak diye . Lütfen dönüş yaparmısmız

  1. Masseter botoksu sizinde dediğiniz gibi yüzün yanlardan incelmesini sağlayan bir etkiye sahiptir. Masseter botoksunun etki süresi de 4 ay maksimum 6 aydır. Bu süre sonunda mutlaka eski halinize mutlaka dönersiniz. Endişeniz olmasın. Geçmiş olsun.

 40. Hocam merhabalar. Geçen hafta ilk defa alın botoksu yaptırdım. Ama ağrı eşiğim düşük olduğundan ötürü işlem sırasında bayıldım. Kaz ayaklarıma yapamadan işlerimi yarıda bıraktık. Ama şu an 1 haftadır inanılmaz bir baş ağrısı söz konusu. Nörolojiye kadar muayene oldum, botokstan oluşabileceğini düşünmediğim için. Çünkü ağrılarım çok şiddetli, uykudan uyandıracak cinsten. Bu ağrılar ne zaman geçer? İlaç kullanmama rağmen herhangi bir sonuca varamıyorum.

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Botoksa bağlı baş ağrıları enjeksiyonu takip eden bir iki gün içinde başlar ve genelde bir hafta içinde geçer. Nadir görülen bir durumdur. Ağrı kesicilere cevap verir.
   Siz işlem sırasında bayılmışsınız. Kan şekeri veya tansiyon değişiklikleri bu durumlara neden olabilir.
   Doktorunuz size ağrı kesici önermiş fayda etmemiş. Tansiyon probleminiz olabilir. Takip eder bu yönde de bir değerlendirme yaparsanız iyi olur.

 41. İlk botoxumda hic bir acı çekmemişken bir yıl sonra yaptırdığım ikinci işlemde iğne yerlerinde cok aci hissettim ve ikinci gün hala acı ve iğne yerlerindeki lokal sislikler devam ediyor nedendir . Tesekkur ederim

  1. İğneli işlemlerde bazen iğnelere dahi bir hassasiyet gelişebilir.
   Sizin rahatsızlığınız botokstan ziyade iğneye karşı bir reaksiyon gibi. Ucuz metal alerjisi denilen Nikel alerjisi durumunuz olabilir.
   Yada enjeksiyon yerlerini temizlemek için kullanılan solüsyona karşı bir hassasiyet gelişmiş olabilir.
   Önerim hangi durum olursa olsun; baskı uygulamamanız ve hala rahatsızlığınız devam ediyorsa majezik gibi bir antienflamatuar ilaç almanızdır. Bayram sonrasına sarkan şikayetiniz olursa da doktorunuza ulaşarak durumdan haberdar edebilirsiniz.

 42. Meerhabalar 12 gün öncesi gozcevreme ve alın bölgeme botox ve yanında kaş kaldırma işlemi yapıldı 9. Günden sonra gözlerimde alın ve bütün çevremde kaşıntı ve görme bozukluğu oluştu. Yaptırdığım yer botoxa bağlı alerjik reaksiyon gösterdiğini 1 tane avil ampul yaptırmak gerektiğini ve geçeceğini söyledi ama kalıntılarım ve görme sorunum hala devam ediyor. Gozlerimi kaybedeceğiz diye korkuyorum artık çok endişeliyim bu sorunlarım geçer mi gözlerime herhangi birşey olur mu geçmesi için napmam lazım hocam çok kötü durumdayım psikolojik olarak büyük korku endişe yaşıyorum

  1. Çok geçmiş olsun. Kaş kaldırma işlemi cerrahi olarak mı yapıldı yoksa botoks ile mi yapıldı bunu belirtmemiş olsanız da botoks ile yapıldığını düşünerek sorunuzu cevaplayayım. Bu sorunlar botoks alerjisi değil botoksun kendisine bağlı sorunlar gibi görünüyor. Öncelikle botoks etkilerinin hepsi geçicidir. Görme kusuru şaşılık benzeri bir durum şeklindeyse, kaşıntı göz kuruluğu şeklindeyse botoksun enjekte edildiği yerden başka kas gruplarını etkileyecek şekilde yer değiştirmesinden kaynaklanmış olabilir. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoksa_bagli_goz_kapagi_dusuklugu_icin_onerilen_goz_damlasi_hangisidir yukarıda anlatmaya çalıştığım göz damlası size şikayetlerinizin azalmasında yardımcı olabilir.

   1. Hocam öncelikle soruma cevap verip yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Ewet kaş kaldırmada Vitaminli botox ile yapıldı. 3.gun oldu şikayetlerime hastahanede 2 adet avil ampul yapıldı. Buna rağmen kaşıntım ve görme problemim hala devam ediyor. Bu problemlerinin artmasından ve gözüme bir zarar gelmesinden çok korkuyorum. Damla ile bu sorunlarım tamemen geçer mi ve bu sorunlarımın geçmesi ne kadar zaman alır. Çok üzgün endişeli ve korkuyorum hocam

    1. Yaşadığınız tüm sorunlar botoks alerjisi değil botoks ilacının yer değiştirip göz kası ve göz yaşı bezini etkilemesinden kaynaklıdır ve tamamen geçecektir. Önerdiğim göz damlası sorunlarınızın azalmasında yardımcı olabileceği bilinen tek ilaçtır. Geçmiş olsun.

 43. Hocam sizin de dediğiniz gibi görme sorunum şaşilik ve bulanık görme şeklinde. Botox in enjekte edildiği yerden başka kas gruplarını etkileyecek şekilde yer değiştirmesinden kaynaklanmış olabilir dediniz. Bu ciddi bir problem midir çok endişeliyim göz damlaları ile geçer mi bu sorun.

  1. Ben 29.01 alnima Ve göz cevreme Botox yapdirdim. Kafa agrisi, bas dönmesi, migde bulantisi, göz tansiyonu 27 cikdi, gözlerimdeki bütün kaslar agriyor. Yukari asa bakdigimda basim felaket dönüyor. Basim Okadar agriyorki ilaclar bile gecirmiyor. Boynum hergün tutulmus gibi Kafami bile artik tasiyamiyorum, kalbim yerinden cikacak gibi. Tam 5 ay oldu Ve hala devam ediyor.

   1. Çok geçmiş olsun. Ancak sorunlarınızın botoksa bağlı olması pek mümkün gibi görünmüyor. Göz içi sorunlarınız varmış gibi. Mutlaka bir göz doktoruna, mümkün ise bir üniversite hastanesinin göz bölümüne gitmelisiniz.
    Botoks etkisi biliyorsunuz ortalama 4 ay sürer. Etkileri de giderek azalır.

 44. Merhaba 18 ay önce alın ,kaş arası ,göz çevresi botoxu yaptırdım. botoxton 2 ay sonra sağ kaş bölgemden göz üstüme doğru soğukluk hissi burun kuruluğu oldu ve geçmiyor botox böyle bir soruna neden olurmu?ve botox sorunları kalıcı olabilirmi?

  1. Sizin de belirttiğiniz gibi botoksun hiçbir etkisi buna yan etkileri de dahildir; kalıcı değildir. Bölgesel soğukluk ve burun kuruluğu gibi yan etkileri de yoktur. Başka nörolojik sorunlarınız olabilir. Geçmiş olsun.

  2. Suna hanım aynı sorunları yaşıyorum.Sorunlarınız hala devam ediyor mu.Benim de botokstan bir ay sonra başladı ve hala devam ediyor.Benimle iletişime geçebilir misinizDoktor bey bu botokstan değilse enjeksiyona bağlı olsbilir mi

 45. Merhaba hocam botoks yaptıralı bugün tam 3 gün oldu alın çizgilerim botoks öncesi düz iken şimdi dalgalı gibi oldu ve kaşlarımı kaldırdığım da böyle bir baskı gibi birşey hissediyorum ben alnım hiç kırışmayacak diye beklerken dalgalı bir görüntüyle karşı karşıyayım iki hafta sonra kontrol demişti doktor o zamana kadar düzelme ihtimali var mı yoksa doktor yine botoksla mı müdahele edecektir endişeliyim kısaca görüşünüz nedir birde aynı gün masseter botoks yaptırdım etkisini ne zaman gösterir acaba hala diş sıkmaya devam ediyorum ve son olarakta hocam görüntüde masseter botoksu ne zaman farketmeye başlarım yüzün incelmesi konusunda.

  1. Botoksun etkisi doktorunuz da size söylemiştir 4-7 günde başlar. 30 günden önce de kontrol için doktorunuz ile görüştüğünüzde gerekirse ek dozlarınızı yapar. 3. günde alında hissettiğiniz dalgalanma ve baskı çok normaldir. Anormal bir durum olmadığını söylemek isterim.
   Bu rahatsızlığı geçirmek için ek bir işlem özellikle baskı uygulamayınız.
   Mutlaka doktorunuzun kontrolüne gidiniz.
   Sağlıkla kalın.

   1. Teşekkür ediyorum hocam masseter botoks için peki ne zamandan sonra yüzde incelmeyi fark ederim acaba

    1. Rica ederim. Botoks etkisi biliyorsunuz 4-7 günde başlar ve bir aya kadar oturur. Yeterli dozlarda yapılmış ise bu süre aralığında etkiyi görürsünüz.
     Sağlıkla kalın.

     1. Yeniden merhaba hocam, geçtiğimiz cuma 2.hafta kontrolüne gittim masseter botoks yapılmıştı ve ben hala diş sıkmaya devam ediyordum bunu kontrolde dile getirdim doktorum tekrardan tek bir yerden botoks uyguladı her iki taraf içinde ve ilk gittiğimde de tek bir yerden uygulama yapmıştı araştırdığım kadarıyla 3 noktadan uygulama yapılıyor. Sorum şu hocam bu ikinci doz uygulama üzerinden 3 gün geçti beklemeliyim etkisini görür müyüm yoksa farklı bir doktora mı gitmeliyim. çok fazla uygulama olmasından ve oluşabilecek zararlardan da korkmuyor değilim. yol gösterirseniz sevinirim teşekkür ederim.

     2. Botoks sonrası bir aya kadar ek dozlar yapılabilir. Doktorunuz düşük doz yapmış olabilir. Tek nokta masseter kası için yeterli olmayabilir. Başka doktora bahsettiğim süre içinde gidebilirsiniz.
      Mutlaka durumunuzu da anlatın.
      Geçmiş olsun.

  1. Yaşlanmadan korunma uygulamaları için yaştan ziyade cilt sorunlarının seviyesi, hastanın güneş koruyucu kullanıp kullanmaması, genetik yatkınlıkları, sigara gibi alışkanlıkları öncelikle önemlidir.
   Bazı yazarlar yaşlanmanın doğumla başladığını söylerler.
   Size https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/ameliyatsiz-yuz-genclestirme-ankara/ sayfasında ayrıntılarıyla bahsettiğim ameliyatsız neler yapılabileceği hakkında yazdığım sayfayı okumanızı öneririm.
   Sağlıkla kalın.

 46. Merhaba 4 gün önce çene cerrahına botoks yaptırdım çene ağrısı ve diş sıkması çene ağrım çöktü aparat yapıldı ağrı geçmeyince botoks yapıldı ilaç kullanmayı bıraktım ama ağrım çok var özellikle çene ekleminde baş ağrısında var yan etki mi oldu yüzümde genel bir ağrı çene ekleminde buluşuyor yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Çene eklem ağrısı eklem içi sorunlarınızdan kaynaklı olabilir. Gece plağı ve çene botoksu diş sıkma eylemiyle dişlerinize zarar vermenize engel olan uygulamalardır. Yani botoks bir ağrı kesici değildir. Siz en ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz. Doktorunuz ile de kontrollerinizi aksatmayınız. Geçmiş olsun.

 47. Merhaba iyi günler dilerim benim bir sorum olacaktı. Migren botoksu yaptırdım dün bugün hafif tek taraflı baş ve göz ağrısı oluştu. Botoks sonrası böyle bir ağrı olması normal midir

  1. Botoks sonrası etki ortalama 4-7 gün içinde başlar ve 3 hafta civarında da maksimum seviyeye gelir. Botokstan bir gün sonra baş ağrısı olması nadiren botoks enjeksiyonu için kullanılan iğnelerin irritasyonundan daha çok da botoks dışı nedenlerden kaynaklanıyor diye düşünülmelidir.

 48. Merhaba 4 gün önce botoks yaptırdım dünden beri alnımda gerginlik var başım ağrıyor özellikle alın bölgem bu durum ne zaman geçer acaba

  1. Botoks etkisi de tam sizin dediğiniz gibi genellikle 4 gün sonra başlar ve alında gerginlik ve alnınıza biri basıyormuş gibi bir his yaratır. Baş ağrısı botoksa bağlı geçici bir etkidir. Genelde bir hafta içinde ortadan kalkar. Botoksun alında gerginlik hissi ise daha uzun sürer ancak alışırsınız. Sağlıkla kalın.

 49. Hocam Merhaba,
  Geçtiğimiz perşembe günü (27.05.2021)de Masseter Botoks yaptırdım. Masseter kaslarımda çok ciddi bir büyüme vardı. Dolayısıyla sanırım kaslara Dysport enjeksiyonu biraz fazla yapıldı. Bugün 5.günüm, ancak gülmede problem yaşıyorum. Gülümserken dudaklarım yanaklarıma doğru yayılmıyor ve bu etkiye çok üzüldüm. Artık medikal anlamda yaptırmam gereken bir uygulamaydı çünkü dişlerim diş sıkmaktan zarar görmeye başlamıştı. Ancak gülümsememe olan etkisi, gülümseyememek çok etkiledi beni. Tahmini olarak ne kadar sürede bu etkinin geçmesini bekleriz? Ben bunu azaltmak için ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  1. Gülümseme kası M. Rissorius etkilenmiş. O nedenle botoks etkisi geçene kadar rahatsızlığınız hafifleyerek düzelecektir. Kalıcı olmadığını biliyorsunuz. Bu durum botoks dozundan, botoksun olması gereken yerden biraz daha yukarı yer değiştirmesinden, enjeksiyon yapılan yerlere baskı uygulanmasından kaynaklanabilir. Kas gevşeticiler, sakız çiğnemek botoks etkisini azaltabilir ve etki süresini kısaltabilir diye tavsiyede bulunabilirim. Çok fazla da seçeneğiniz maalesef yok.

   1. Orhan Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Zannedersem Masseter Botoksta bu maalesef karşılaşılabilen bir durum.. Yanaklara, özellikle gülümseme kaslarına masaj yapmak botoksun erimesinde işe yarar mı? Yüz masajımı önerir misiniz?

    1. Masaj botoksun etkisini azaltmada işe yaramaz.
     İlk 1 hafta içinde istenmeyen kasların etkilenmesine neden olarak sorun ihtimalini artırır.

 50. Merhabalar alin göz cevresi ve kaş ortasina botoks yaptirdim gözlerim şişdi görmüyecek duruma geldim şişkinlik neden oldu ve gidermi? Ne yapmam lazim ödem gibi

  1. Botoks sonrası gözlerde şişlik sık görülen bir sorun değildir. Özellikle iki taraflı ve görmeyi engelleyecek şekilde olmasına da pek anlam veremedim açıkcası. Sizi görmediğim için de kesin bir cavp vermekten kaçınıyorum. En doğru cevabı işlemi yapan doktorunuz verecektir. Geçmiş olsun.

 51. Merhaba iki gün önce massater botoks ve sakak ve göz çevreme botoks yaptırdım saçlarımı fönlü kullanıyorum ne kadar beklemem lazım fon cekmem icin , vede massater yaptırdığım gun sandviç yedim biraz sertti botoks yer değiştirir mi korkuyorum istemediğim bir yan etki ile karışılacağım icin ve de son olarak cipralex kullanıyorum botoks etkisinde sorun yaratır mi yeşil çay içiyorum ne kadar beklemem lazım bunlara devam etmem
  İcin makyaj yapmak temizlemek botoksun kayma tehlikesi kac gun ? Tesekkurler şimdiden

  1. Botoks sonrası;
   1- 1 hafta boyunca sıcak fön makinasını alnınıza yaklaştırmayın.
   2- Sert birşeyler çiğnemek, yemek masseter botoksunu etkielyemez.
   3- Masseter botoks yan etkisi o bölgeye uygulanacak basınç ile ortaya çıkabilir. Çene köşelerinize baskı uygulamayın.
   4- Cipralex botoks etki süresini olumsuz etkilemez.
   5- Yeşil çay kanı sulandırdığı için botoks öncesi önermiyoruz. Sonrası için içmenizde bir sakınca yok.
   6- Botoks sonrası Makyaj yapmak sorun olmaz. Baskı ve masaj sorun olur.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 52. Merhaba ben massater botok yaptırdım kas üzeri alın ve sakaklarada salı günü yapılmıştı işlem
  Fakat evde tadilat var eğilip kalkıyorum spor yapıyorum bu eğilme botoksun yer değiştirmesi durumuna ne kadar süre dikkate etmem
  Lazım botoks ne zaman oturur ? Sürekli bu sekilde dikkatli olmak gerekiyor mu

  1. Bu bilgileri doktorunuz size vermiştir ancak ben tekrar belirteyim. 4-7 gün botoks etkisinin ortaya çıkma süresi. Botoks yapılan yerlere baskı uygulamadığınız sürece bir sorun oluşmaz. Geçmiş olsun.

 53. Merhabalar hocam. Ben 2 ay önce botoks yaptırdım ama antikor olustuğu için tutmadı yazılarınızı okudum çok faydalı teşekkur ederim size.Hocam mezobotoks yaptırmış olsam azcık kırışıklıklar toparlar mı ?

  1. İki botoks uygulaması arasında en az 5 ay olursa hemen her botoksunuzdan maksimum verimi alırsınız.

 54. Merhaba benim 1 sene olucak botoks yaptıralı ve gözaltrlarımda ödem gbi şişlik oldu doktor gecer dedi gecmedi yarı yarıya azaldı ve daha önce asla torba yoktu bunu cok iyi biliyorum cünkü yaptırdgm gün şişti pek belli olmuyor ama rahatsız oluyorum nasıl olurda gecmez ve bunun için nasıl yol izlemeliyim hatta iki kaş üstümde de şişlik var

  1. Botoks etkisi kalıcı değildir.
   Göz altında kırışıklıklar artmışsa, hacim kaybı belirginse, göz çevresine yapılan botoks SOOF denilen hepimizde de olan zamanla aşağı yer değiştiren yapıyı belirginleştirir. Sizi rahatsız eden de bu yapı. Ancak bu zaman içinde oluştuğu için maalesef siz fark edememiş olabilirsiniz.
   Alında ki şişlikler de kemik yapının yükseklikleri olabilir.
   Eğer kilo kaybınız olduysa bu rahatsızlıklarınızın belirginleşmesi daha kolay olmuştur.
   Kısacası doktorunuzun dediği gibi rahatsızlıklarınız maalesef botoksa bağlı değil.

 55. Selam hocam 2 hafta önce botoks yaptırdım düzenli olarak her sene yaptırmama rağmen bu defa sağ gözümü kısamıyorum. sol gözüm tamamen normal iken bu durum bir asimetri oluşturdu. kısamadığım göz altımda şişlik mevcut. gözümün alt kısmı botoks etkisiyle kasılıyor. bu durumu düzeltebilir miyiz? öneriniz nedir? çok teşekkürler

  1. Botoks işlemi sonrası biliyorsunuz 3-4 hafta içinde rütuş yapılabilir ve gerekiyorsa ek dozlar yapılabilir. Doktorunuz sizi görüp ek dozlar gerekiyorsa durumunuzu düzeltecek rütuşları yapacaktır.
   Sağlıkla kalın.

 56. hocam merhaba,
  Maaseter botoksu yaptırdıktan 2 gün sora göz kapağım ve yanağım aşağı düştü.Etkisi ne zaman geçer .Yanağın aşağı doğru düşmesi masseter botoks sonrası normal midir.?

  1. Masseter botoksu sonrası göz kapağı ve yanakta değişiklik ve etkilenme olması olağan bir durum değildir. Alın ve göz çevresine de botoks yapılmış ve göz kapağı olumsuz etkilenmiş olabilir. Bu etkiler normal botoks etki süresi boyunca azalarak devam edecektir. Botoks etkisini azaltacak ilaçlar göz için kullanılabilirken diğer bölgeler için maalesef çok açık ve net etkisini azaltan ilaçlardan bahsedilememektedir.
   https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/#Botoksa_bagli_goz_kapagi_dusuklugu_icin_onerilen_goz_damlasi_hangisidir faydalı olabilir.

   1. Masseter botoks Şakak kısmına da yapıldı , yanak ve göz düşmesi bundan kaynaklanabilir mi..Bundan kaynaklanıyorsa yüz düşmesi zamanla geçer mi

    1. Şakak bölgesine yapılması ve botoksun buradan yer değiştirmesi sonucu olmuş anlaşılan. Doktorunuzun da bu durumdan haberi olmalı.
     Botoks etkilerinin tamamı geçicidir. Kalıcı bir etkisi yoktur.

 57. Merhaba hocam, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. 11 gün önce masseter botox yaptırdım. Çene yanlarında yumrular oluştu. Gülüşümün simetrisi bozuldu. Yanaklarımda şişlikler oluştu. Ve çenem sürekli ağrıyor. Henüz kontrolüme gitmedim. Ama gülüşümün bozulması beni çok üzdü. Bunlar düzelir mi. Ne yapmam gerekir. Yardımcı okursanız çok sevinirim. Tekrar teşekkürler

  1. Masseter botoksu sonrası çene köşelerinde yumrular olması normal. Kontrol de ek dozlarla o şişlikler düzeltilecektir.
   Gülme sorunu ise istenmeyen bir durum. Rissorius denilen gülümseme kasınız etkilenmişse bu sorunlar oluşur. Net bir tedavisi maalsef yok. Botoks etkisinin geçmesini beklemniz gerekiyor.
   Çene eklemi ağrısı botoks ile ilgili olamaz. Botoks çene eklem ağrısını geçirmez. Ancak sonradan ağrı oluşmuşsa enjeksiyon yerlerinde olabilir.
   Geçmiş olsun.
   Mutlaka kontrole gidin. Durumuzdan doktorunuzun haberi olsun.

 58. Iyi akşamlar hocam 1hafta önce dudak üzeri barkod çizgilerime çok az dozda botox uygulaması yapıldı..sigara içerken öpücük atarken üst dudağımda asimetri oluyor… sıvı gıda tüketimimdede dikkat etmem gerekiyor. Konusurken alt dudağım daha çok uzuyor gibi. Doz miktari az olduğu için sıcak tutarak ve kas gevşeticilerle botoxun etkisinin ömrünü azaltabilirmiyim? Yada çok hareket ettirerek azalirmı etkisi

  1. Dudak çevresi botoks uygulamaları sonrası bahsettiğiniz gibi geçici sorunlar olabilir. Elbette doktorunuz düşük doz yapmıştır. Rahatsızlığınız muhtemelen 1 hafta içinde azalarak geçecektir. Kas gevşeticiler ve artırdığınız dudak hareketleri tüm diğer botoks etkisini de azaltabilir. 1 hafta sonra şikayetleriniz kabul edilebilir seviyeye gelebilir. Ondan sonra karar verirseniz daha iyi olur. Bu da benim fikrim.
   Sağlıkla kalın.

 59. Merhaba bir hafta önce masseter botoks yapıldı. Çenemi açarken ve özellikle yemek yerken çenemi çok çalıştırmışım gibi zorlanıyorum. Çenem yoruluyor. Ne yapmalıyım

  1. Çene botoksu sorunlarında yapılabilecek ek işlem veya dozlar pek faydalı olamamaktadır. Sanırım doz fazla gelmiş. Nadiren böyle durumlar olabilir.
   Doktorunuzu durumdan haberdar edebilir bundan sonraki işlemlerde bu dozlara çıkılmamasını sağlayabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 60. Öncelikle herkese böyle sabırla açıklayıcı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam . Murat bey ben haziranın 10 gün önce kaz ayaklarına botoks yaptırdım bugün 11. Gün fakat gözaltlarımda ve şakaklarımda karıncalanma gözaltlarımda sanki bişey yayılıyor gibi bir his var . Gözaltı şişkinliğim biraz vardı ama şimdi bariz belli oldu çok pişman oldum etkisini nasıl geçirebilirim yukarıda ki bahsettiğiniz ilacı ne şekilde kullanmalıyım teşekkür ediyorum

  1. Botoksun etkisini azaltan göz damlası sadece gözü yukarı kaldıran göz kasında etkilenme varsa önerilmektedir. Sizi rahatsız eden etkilerini azaltacak, botoks etkilerini nötralize edecek bir ilaç maalesef yoktur. Botoks sonrası biliyorsunuz ilk bir ay içinde ek dozlar yapılabilir. Bu sizi rahatsız eden durum ile ilgili doktorunuzu ziyaret edebilir ve ondan da bilgi alabilirsiniz. Bazen ek dozlar, ek dolgu uygulamaları sizi rahatsız eden görünümün azaltılmasına yardımcı olur.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 61. Merhaba Hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Botoks uygulama sonrası göz altımda çizgiler belirdi (kırışıklık çizgisi). Aslında doktorum da bu bölgeye uygulama yapılmadığını ama hafifletmek için minik bir uygulama yapabileceğini söylemişti kontrolde. Ancak bir iyileşme olmadı, toplamda botoks uygulaması öncesinden daha kötü bir görünüm var bence. Göz çevresi, kaş arası ve alında sorun yok ama, güldüğümde beliren göz altlarındaki kırışmalar yorgun ve kötü gösteriyor. Tekrar gitmeli miyim yoksa oturup geçmesini mi beklemeliyim. Ne yapılmalı, fikrinizi söylerseniz memnun olurum.

  1. Göz altı bölgesinde kırışıklık artışı botoks göz çevresi uygulaması sonrası beklenmeyen bir durum değildir. Göz altı cildi çok ince olduğundan, göz çevresi kasının özellikle iç lifleri aktifleşir ve dış kısımlarda hareket kısıtlanırken iç kısımlarda kas aktivitesi artar. Doktorunuzun da dediği gibi kontrolde çok küçük dozlarla bu sorunlar azaltılabilir.
   Bazen göz altı ışık dolgusu ihtiyacı ortaya çıkabilir.
   Tüm bu durumlar size uygulama yapan doktor ile konuşup, değerlendirip, karar vereceğiniz durumlardır.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

   1. Hocam öncelikle çok teşekkür ediyorum size bir sorum olacaktı 15 gün evvel kazayakları için botoks yapıldı hocam 2 gündür rahatsız edecek şekilde göz yuvarlağım yani göz çevrem geriliyor alt ve üst yuvarlağı çepeçevre ne yapabilirim çok rahatsız oluyorum ilk defa yaptırdım ama çok pişman oldum ne olur hocam yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

    1. Problem ettiğiniz durum botoksun normal beklenen etkisi gibi geldi bana. İşlemi yapan doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm.

 62. Merhaba.bir ay önce botoks yaptırdım ve göz altlarında ödemler oluştu ve bu beni çok rahatsız ediyor dr yüz masajı ile geçeceğini söyledi bende düzenli olarak yapıyorum sizin yorumlarınızdan okuduğum kadarıyla 6 içinde botoks etkisi geçince geçeceğini yazıyor bu ödemin dağılması için başka bir tedavi yokmu

  1. Botoks etkisi bildiğiniz gibi ortalama 4 ay nadiren 2 nadiren 6 ay sürer. Maalesef sizi rahatsız eden görünüm botoks etkisi ile birlikte azalacaktır. Ek bir işlem veya tedavi uygulamaya çalışmayın. Yeni sorunlar oluşturmayın.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

  2. Aynı sorunu bende yaşıyorum ve merak ediyorum sizin geçti mi probleminiz bu kalıcı mi olacak çok endişeliyim. 6 ay bile bana çok uzun geliyor ben 1 haftaya geçer diye umut ediyordum

 63. Merhabalar internet sitenizden ve İnstagram adresinizden sizin güzel bilgilerinizi okuyorum fakat benim durumumla ilgili bir yazıya ulaşamadıgımdan size yazmak istedim cevaplarsınız çok mutlu olurum çünkü size gelebilmem çok zor Yaklaşık 15-16 gün önce alın çizgilerime ve kaşlarımı hafif kaldırmak için botoks yaptırdım, 4-5 gün sonra güneşe bakamamaya başladım ve halen bu etki devam ediyor güneşte açık alanda oturamıyorum bu normal midir? Ya da ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

  1. Botoks sonrası güneşe bakamama veya güneş hassasiyeti şikayeti hiç duymadım.
   Kaşlarınızı kaldıramıyor ve gözlerinizi kısamıyor olmanızdan kaynaklı aşırı rahatsızlık duyuyor olabilir misiniz?
   İlk kez botoks yaptırdıysanız bu etkiler zaten botoksun istenen etkileridir.
   Kusura bakmayın aklıma gelen tek mantıklı açıklama budur.
   Geçmiş olsun.
   Botoks etkilerinin geçici olduğunu da unutmayın.
   Sağlıkla kalın.

 64. merhaba, botoksum tam 5 ay oldu. daha önce böyle bir durum olmamıştı.
  kaşlarım arada sinirliymişim gibi çatılıyor kendi kendine hatta bazen diş fırçalarken yada güldüğüm zaman? bu beni korkutuyor ☹️ hekimim botoksla alakalı olmadığını söyledi. burun amaliyatı oldun 2 ay oldu o hekimimde alakalı bir durun değil dedi ne yapmalıyım bilmiyorum

  1. Sizi görmeden fazla bir şey söyleyemesem de botoks kesinlikle bahsettiğiniz rahatsızlığa artık neden olamaz. Ancak eğer ameliyat öncesi büyük bir burnunuz veya burun kemeriniz varsa veya burun sırtında biraz fazla hacim kaybı olduysa alın cildiniz aşağı doğru yer değiştirmiş olabilir. Aklıma gelen tek mantıklı açıklama bu. Ama tamamen teori.

 65. Merhaba,
  Oncelikle her soruya sabirla cevap verdiginiz icin cok tesekkur ediyorum.
  Uc gun once botoks ve kleopatra asisi yaptordim. Yuzumde,ozellikle botoks bolgelerinde igne batmasi gibi aci hissediyorum ara ara. Kaslarin felc olmasiyla ilgili bir durum mu acaba bu ve normal midir?

  1. Botoks yüzde batma şikayetleri yapmaz. Aşıya bağlı sıkıntılarınız olabilir. Devam ederse doktorunuz ile iletişime geçmenizi öneririm.

 66. Merhaba
  masseter botoks yaptirdim 29 temmuzda Diş sıkma problemim olduğundan dolayı ve sağ yanağımda çene kasında ilk ağrı oldu daha sonra yanağım inceldi ve gülmem sağ tarafa kayıyor. Halen hafif karıncalanma hissediyorum. Şuanda çene ağrım geçti fakat estetik olarak gülmem kötü ve sağ yanağım sola göre daha ince. Bu durum nekadar sürede düzelir. Çok korkuyorum düzelmeyecek diye. Doktorum normal diyor sizinde görüşünüzü alabilir miyim.

  1. Öncelikle botoks etkisi tamamen geçicidir.
   Masseter botoksu sonrası gülme sorunları istenen bir durum değildir. Ancak bu sorunu azalacak bir işlem veya ilaçta yoktur.
   Kalın olduğu düşünülen tarafa ek doz yapılabilir.
   Geçmiş olsun.

 67. Öncelikle merhabalar , doktor bey. 7 temmuz da ilk kez alın ve göz çevreme botox yaptırdım.2 güne kadar herşey normaldi.Fakat 2 gündür sol tarafımda uyuşma ve sol dudak üzerimde karıncalanma var.guldugumde de ağzımın sol tarafı daha az açılıyor. Açıkçası endişeliyim.durum kalıcı olmaz değil mi .tesekkurler

  1. Hiçbir botoks etkisi kalıcı değildir. Doktorunuzun da bu durumdan haberdar olması iyi olur.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

   1. Merhabalar , 2 ay kadar önce alin ve göz çevresi yaptırdığım botox uygulaması sonucu sol tarafımda karıncalanma hissediyorum ve sol göz altım çok çöktü gülüşüm bozuldu ,durumumu doktoruma bildirdim botox tan olmaz dedi geçici tuz felci olabilir dedi.pek çok tetkik yaptırdım yüz felci yok dedi doktorlar. Çok endişeliyim daha 2 ay oldu , öncesi ve sonrası baktığımda bariz fark var yüzümde. Botox etkisini azaltacak masaj ilaç vs ne yapabilirim.cok üzülüyorum açıkçası hemen kurtulmak istiyorum botox tan

    1. Öncelikle geçmiş olsun.
     Botoksa bağlı tek taraflı uyuşma, karıncalanma olması pek mümkün değildir. Ancak göz altında çökme ve gülüş bozuklukları botoks etkisi gibi görünüyor.
     Zaman en iyi ilaçtır. Bu şikayetleriniz botoks kaynaklı ise tamamen geçecektir.
     Etkisinin geçmesini hızlandıracak fazlaca bilinen ilaçta yoktur. Ancak akşamları kas gevşetici almanızın faydası olabilir.
     Sağlıkla kalın.

 68. Merhaba hocam 3 ay önce masseter botox yaptırdım. Yanakların çok fena çöktü. Dokunduğumda parmaklarım içine girecek gibi sanki. Kalıcı olur mu. Çok kötü bir görüntü oldu. Bu beni çok üzüyor. Düzelir mi. Yapmam gereken birşey var mı. Birde çenemin yanlarında oluşan yumrulara doktorum işlem yapmadı. Yaşlandıkça oluşuyor dedi. Ama kesinlikle botoxtan sonra oluştu. Ne yapabilirim. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim

  1. Botoks etkisi tamamen geçicidir.
   Masseter botoksu öncesi sizi rahatsız edebilecek konuları konuşmak biraz daha doğru olabilirdi. Çene hattı üzerinde ki hafif sarkmaları Masseter botoksu belirginleştirebilir.

 69. Botox un etkisi geçtiğinde yüzüm eski haline döner mi. Sabretmelimiyim. Bu durumun kalıcı olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler hocam

  1. Botoks etkisi kesinlikle geçicidir. İstenmeyen etkilerin tamamı en fazla 4-6 ay içinde tamamen geçecektir.

 70. Merhaba hocam size gecen sene yazmıştım ben çanakkalede oturuyorum yasım 32 gecen sene yaptırdığım botoks yüzünden gözaltlarımda torba olustu ve asla gecmiyor ödem gibi cok belli degil resimlerde ve normalde belli olmuyor ama ışıkta ve gölgede bariz şiş burda birine gösterdim alamam torbalanma olmus yasınız geçsin dedi ama ben cok rahatsız oluyrm siz kesi yapmadan alabilrimsnz amilytla ve ücret nedir

  1. Botoksa bağlı 6 ay sonrasına sarkan veya kalıcı göz altı torbası oluşamaz. Belki öncesinde fark etmediğiniz bir durumu botoks sonrasında belirginleşmesiyle fark eder hale gelmiş olabilirsiniz.
   Sizi rahatsız eden durumu görmeden de size cerrahi veya cerrahi olmayan bir yöntemle nasıl giderileceği hakkında buradan maalesef bilgi veremem. İsterseniz doktor@orhanmuratozdemir.com.tr mail adresime değişik açılardan fotoğraflarınızı gönderin ondan sonra size fikrimi söyleyeyim.
   Sağlıkla kalın.

 71. Merhabalar hocam 11 gün önce alın, kaş arası, kaz ayaklarına botoks yaptırdım. Fakat hafif hafif baş ağrısı sanki sinüzit ağrısı gibi anlamlandıramadığım bir ağrı ayrıca alnımda ve kafamda rahatsız edici bir uyuşma mevcut. Bu normal bir durum mu? Zamanla geçer mi? Bilgilendirme yapabilirseniz çok mutlu olurum. Ayrıca 2 gün önce aşı yaptırdım bununla bir ilgisinin olduğunu düşünmeye başladım çünkü uyuşma ve ağrı bir tık arttı gibi geliyor. Canım sıkılmaya başladı durumla ilgili 🙁

  1. Çok geçmiş olsun. Endişe etmeyin. Botoks sonrası nadiren 1-2 hafta süren ve geçici bir baş ağrısı görülebilir. Ağrı kesicilere cevap verir.
   Uyuşma ise olmaz. Siz normal kas gevşemelerine bağlı botoks etkisini o şekilde değerlendiriyor olabilirsiniz.
   Botoksun ayrıca covid-19 aşıları ile olumlu veya olumsuz bir etkileşmesi yoktur.

   1. Hocam bu sorunun cevabını da hiç bir yerde bulamadığım için tekrar sizi rahatsız ediyorum. Botoks yaptırdıktan ne kadar süre geçtikten sonra scuba diving (dalış) yapılabilir? Sonuç olarak 4 veya 5 atmosferlik bir basınca maruz kalacağım. Bu durumun ekstra bir sakıncası olur mu? Şu an botoksun komplikasyonlarını bu kadar yaşıyor iken her şeyden çekinir oldum açıkçası. Tekrar cevaplarınız için çok çok teşekkür ediyorum size.

    1. Botoks sonrası 1 hafta uygulama noktalarına baskı uygulanmamasını öneriyoruz.
     Sizin 10 gün ve sonrasında scuba diving (dalış) yapmanızda bir sakınca yoktur.
     İyi eğlenceler.

 72. Merhabalar 26 yaşındayım alnımda oluşan çizgiler için 2 ay önce botoks yaptırdım. İlk başta kaş hareketlerinde zorlanıyordum ve çizgiler gitmişti. Kontrol seansında doktor tuttuğunu söyleyip tekrar botoks yapmadı. Şu an kas hareketlerini gerçekleştirebiliyorum 2 ay oldu acaba etkisi çabuk mu geçti ? Birde boydan boya değilde küçük hafif derin çizgiler var görünmeye başladı birkaç yerde tenim çok beyaz ve ince çok korkuyorum dahada çizgilerin artacağından botoksun böyle bir yan etkisi yok diye biliyorum ama emin olamadım. Daha fazla çizgi belirginleşir mi acaba ?

  1. Botoks etkisinin azalmasına bağlı normal süreçleri yaşıyorsunuz. Botoks etkisi aniden bitmez. Yavaş yavaş geçer.
   Cildi ince olanlarda ince kırışıklıklar veya çizgiler elbette daha erken görünmeye başlar. Endişe etmeyin.
   5 ay dolmadan yeniden botoks yaptırmayın.
   Sağlıkla kalın.

 73. Merhaba geçen sene temmuz ayında Botox yaptırmıştım .Botoxtan sonra alnımda kalıcı bir iz oluştu.Doktorum o bölgeye dolgu ve sonrasında tekrar Botox uyguladı .Sorunum çözülemedi .Sizinle görüntülü görüşebilme imkanım varsa çok mutlu olurum.

  1. Botoks sonrası kalıcı iz olamaz. Botoks tamamen geçici etkileri olan, iskelet değişikliği yapmayan, sadece kasları geçici bir süreliğine etkilen bir ilaçtır. Bir plastik cerrah ile yüz yüze görüşmenizi öneririm.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

 74. Değerli hocam merhaba .sorulara bu denli sabırla cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim kendi adıma . Hocam bundan 3,5 ay önce kaz ayaklarına botoks yaptırdım hiç memnun kalmadım. Şimdi gözaltlarım çöktü çok mutsuzum. Gözaltlarım yaptırdığım günden beridir hep karıncalanıyor 4 aya yakın geçti ama azalmadı şimdide gözlerim çöktü. Ben bu durumdan nasıl kurtulabilirim hocam neolır yardım edin . Çok pişman oldum ama nafile . Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Öncelikle botoks sonrası görülen tüm değişiklikler geçicidir. Yani 1-2 ay içinde gördüğünüz sorunlar düzelecektir.
   Botoksun göz altı hafif çökük olan kişilerde ki etkisi bazen bu göz altı çukurunu artırıcı bazen de giderici etkisi olur. Siz de bu görüntü artmış. Hafif göz altı dolgusu genelde bu sorun için yeterli bir tedavi seçeneğidir.
   Görmeden verebileceğim cevap umarım size yardımcı olur.
   Sağlıkla kalın.

 75. merhaba hocam ben bir hafta önce yarım doz Botox yaptırdım.alnıma kaz ayaklarıma ve kaş ortama. hoş olmayan bir görüntü oluşmadı, başarılı oldu ama belkide bana çeyrek doz lazımdı. benim ilk botoxum olduğu için kaşlarımı kaldıramamak ya da çatamamak hiç te hoş bir duygu değilmiş ve kaşlarımı oynatmak istediğimi farkettim. çünkü sahne sanatlarıyla ilgileniyorum. bunun için ne yapmalı? sıcak sauna ya da kan sulandırıcı ilaçlar botox’un etkisini hızla azaltır mı yoksa beklemek mi zorundayım? şimdiden tutan Botox 15.günde artar mı? yoksa gittikçe azalacak mı? teşekkürler.

  1. Botoks etkisinin tamamı geçicidir.
   Ancak bu süre kişisel farkları olan bir durumdur.
   Ortalama 4 ay etkisi sürer. Azalarak geçecektir.
   Botoks etkisini azaltıcı bir işlem veya ilaç yoktur.

 76. Merhaba hocam, botoksa sıcak bakan bir insan değildim fakat üst dudağımda sürekli uçuk çıkıyor. Dudak botoksunun uçuğa engel olduğu hakkında bir duyum aldım. Böyle bir gerçeklik var mıdır? Uçuk yüzünden üst dudağıma botoks yaptırabilirim.

  1. Dudakta çıkan uçuk ile botoks arasında bir ilişki olduğu ve botoksun uçuğa iyi geldiği yönünde bir bilgim maalesef yok. Okumadım da duymadım da.

 77. Mrb hocam ben 8 ay önce alın kaz ayağı ve kas arasına botoks yaptırdım. Üst göz kapağımda belirgin bir şişme oldu ve alt göz kapagim üzerine yığıldı düşme oldu ve 4 ay böyle kaldı . Göz kapağı düşüklüğü değildi ama. Ağlamış gibi bir şişlik. Doktoruma gittim anlam veremedi. Kas kaldırmak için yapılan botokstan kaynaklı olabilir dedi. Yine yaptırmak istiyorum ama çok korkuyorum. Bu şişliğin sebebi alın bölgesindeki uygulamami yoksa kaz ayaklarina yapılan uygulamami. Cevap verirseniz çok sevinirim ona göre yaptircam yada yaptirmiycam. Çok teşekkür ederim

  1. Bahsettiğiniz sorun genellikle alına yapılan botoks enjeksiyon dozuna, enjeksiyon yerine veya işlem sonrası ilk hafta içinde enjeksiyon noktası üzerine baskı sonucu ilacın göz kapağını kaldıran kası etkilemesine bağlı gelişir. Nadiren kaş dışına yapılan enjeksiyon sonrasında da baskı ile oluşabilir.

 78. Hocam Merhaba
  15 gün önce bilinen bir klinikte vitamındetox adı altında bana işlem yapıldı 2 aşamalı olacak şekilde ilk aşamasını massaterbotoks yapıldığı için 15 gün sonra yapalım dediler ve 2.uygulama olan alnıma kaş ortama ve göz kenarıma enjeksiyon yaptılar.1 hafta gecçtikten sonra hem gülmemde problem oluştu hem de tebessüm etsem bile göz bebeklerim sanki dışarı fırlıyormuş gibi oldu
  kaslarımı hareket ettirmekte zorlanıyorum hem göz çevremi hem de gülme problemı.klinikle kontrole gittigimde 2 masaj yapıyorlar evet arkadas dozu biraz fazla vermiş diyip gönderiyorlar ve komik olan arkadaş bizi zarara bile uğratmış bile diyebiliyorlar.ben bunun botoks olduğunu düşünyorum yetkililere botoks isteseydim botoks derdim diyorum hayır doz fazla oldugu için botoks efekti almış diyorlar.ne yapacağımı şaşırdım göz kısmım ayrı bir dert gülme problemim ayrı bir dert.. etkisi biliyorum 4-6 ay arası geçer ama en kısa vadede .ilaç olarak önerebileceğiniz birsey var mı?

  1. Size uygulanan işlem anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla botoks uygulamasıdır. Daha önce yaptırmadıysanız, yeterli açıklama yapılmadıysa sizi rahatsız etmesi çok normal. Beklentilerinizle işlem etkisi örtüşmemiş. Botoksun etkisi sizin de dediğiniz gibi geçicidir ama zaman dışında da bir ilacı yoktur. Belki kas gevşetici ilaçlar sakız çiğnemek gibi aktiviteler etki süresini kısaltabilir. Geçmiş olsun.

   1. ÇOK TESEKKUR EDERİM HOCAM.BUNUNLA KALMADI GENÇLİK AŞISI YAPTIRMISTIM GÖZÜME GİRECEK KADAR BÜYÜK BİR YANAĞIM OLDU MALESEF NERDEN TUTSAM ELİMDE KALIYOR.KURUMLA GÖRÜŞÜYORUM İNATLA VE ISRARLA HAYIR BOTOX DEĞİL DİYORLAR.MASSATER YANLIS BOTOKS YAPTILAR BİLGİ DISINDA GENCLİK AŞİSI DEDİKLERİDE DOLGU YÜKSEK İHTİMAL..OKUYANLARA NACİZHANE TAVSİYEM İYİCE ARASTIRSINLAR İNCE ELEYİP SIK DOKUSUNLAR.SONRA HEM PSİLOLOJİMİZ BOZULUYOR HEMDE PEŞLERİNDE KOSTURUYORUZ.MADDİ KISMINDAN BAHSETMİYORUM BİLE.NE OLUR VE NE OLUR BU KONUDA UZMAN OLMUS DOKTORLARA YAPTIRIN.BENİM GİBİ HEM GÖRSELLİĞİNİZDEN HEM PARANIZDAN OLMAYIN

 79. Merhaba
  Masseter kasına botox yapıldı 1 hafta önce ama botox sonrası tam kasın bulunduğu noktalar şişti ve yüzüm daha kare oldu. Yumrular oluştu nasıl düzelir ne yapmak gerekir?

  1. Doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Doktorunuz şişliklerin üzerine de ek dozlar yapacaktır ve probleminizi düzeltecektir.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 80. Doktor bey meraba ben ilk defa botox yaptırmayı düşünüyorum sadece kaş ortasına kaşlarımı çatmaktan dolayı oluşan çizgilere yaptırsam burada size yazılan yan etkileri muhakkak yaşarmıyım bu biraz beni korkutuyor ve bir diş hekimine yaptırsam kaş arası botoksunu uygun olur mu artık diş hekimi v.b. hekimlerde botox yapıyor güvenilir mi sizce şimdiden teşekkür ederim

  1. Botoks sonrası sorun yaşayan kişiler işlem yaptıranların hepsi değil. Tecrübe, dikkat eksikliği ve işlem sonrasında hastanın önerilere uymaması sonrası gelişen durumlar. Bu sayfada okuduğunuz sorunlar sık karşılaşılan sorunlar değil kısacası. Botoks uygulaması konusunda size en güvenli işlemi bir estetik ve plastik cerrah yapacaktır. Karar sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61