Botoks

Terleme botoksu

Terleme botoksu nedir? Aşırı terleme neden olur?

Ter bezlerinin fazlaca çalışması (hiperhidroz) sonucu bizi rahatsız eden, üzerine kokunun da eklenmesiyle (bromohidrozis) çevresel rahatsızlığa da neden olabilen, kıyafetlerimizden görünmesiyle birlikte sosyal ve kişisel sorunu arttıran önemli ve özel bir sorundur. Botoks bu konuda ter bezlerine gelen terleme sinyalini keserek bölgesel olarak terleme faaliyetini durdurabilir. Terleme botoksu olarak bilinen bu etkinlik ter bezi olan tüm vücut bölgelerinde etkili olabilir. Terleme tedavisi amacıyla en sık; koltuk altı terlemesi, el terlemesi, ayak terlemesi, bel terlemesi, yüz terlemesi gibi bir çok alanda sadece cilt içi yapılan enjeksiyonlarla hastaların sosyal sorun haline gelmiş ıslaklık ve ıslak görüntü problemini ortadan geçici de olsa kaldırabilen bir işlemdir.

Terleme vücut ısı dengesinin korunması için gerçekleşen FİZYOLOJİK bir olaydır.

 • Terleme botoksu hakkında detaylı anlatım videosu
Zamanımızı daha verimli kullanmak adına artık videolar üzerinden daha hızlı bilgiye ulaşmak istiyoruz. Ben de videolarla daha hızlı bilgi vermek için tüm sayfaları ve konuları videolarla anlatmaya çalışıyorum.
Play Video

Botoks ter bezlerine nasıl etki eder?

Vücudumuzda sempatik ve parasempatik diye isimlendirilmiş sinir sistemleri vardır. Sempatik sinir sistemimiz ter bezlerine giden terleme uyarısından sorumludurlar. Botoks da bu iletiyi bloke eder ve etkisi süresince o ter bezlerinden (nereye enjekte edildiyse koltuk altı, ayak tabanı, avuç içi gibi) ter salgısı gerçekleşmez. Bu etki başka bir bölgenin de daha fazla terlemesine neden olmaz.

Terleme botoksu kimlere yapılır?

Botoks 18 yaş üzerindeki kişilere yapılır. Fakat sağlık açısından ve ter bezleri ile ilgili konularda doktor uygun görüyor ise 18 yaştan daha önce de uygulanabilir. Kadın ve erkek, aşırı terleme olan veya terlemeden rahatsız olan herkese uygulanabilir (Hamile olanlara ve bebek emzirenler hariç).

Terleme tedavisi amacıyla botoks hangi bölgeler de etkili olur?

 • Yüz terleme tedavisi botoks ile mümkün mü?

Terleme sorunları arasında aslında en az bize başvuran bölgelerden birisidir yüz terlemesi. Yüz terlemesi sorununun botoks ile azaltılabildiğinden haberleri olmadığı için henüz bu talep yeterli değildir. Vücudun yani cildin aşırı terleyen her bölgesine olduğu gibi yüz cildinin içinde de ter bezleri vardır ve botoks bu ter bezlerine gelen “terle” komutu taşıyan sinir iletisinin ter bezine ulaşmasına engel olarak etki eder. Bu sebeple cilt içi enjeksiyonlar ile uygun dozlarda yapıldığında yüz terlemesi botoksu yaptıranlar 4-6 ay bu terlemenin azaldığı sonuçtan memnun kalırlar ise en erken 5 ay aralıklarla tekrar ettirebilirler.  Yüz terleme tedavisi için uygulanan botoks uygulaması ileri seviye tecrübe gerektiren bir işlemdir.

 • Avuç içi veya el terlemesi tedavisi

El terlemesi ciddi ve sosyal bir problemdir. Toplumun %10’luk bir bölümünde görülür. Islak elle dolaşmak, tokalaşmak, yazı yazmak sorun olur ve çekilmez olabilir. 

Ellerde ki ter bezleri cilt içinde yer alır. Aktif ter bezlerinin faaliyetlerinin azaltılması için botoks uygulaması etkili bir yöntemdir. Parmak uçlarından avuç içi bölgelerine ve el bileğine kadar olan alana aralıklarla cilt içi botoks enjeksiyonu yapılır. İşlem biraz ağrılıdır. Ağrıyı azaltmak için uyuşturucu kremlerden yararlanabiliriz. El terlemesi botoksu hemen etki etmez. 4 – 7 güne kadar etki edecektir. El botoks uygulamasının etki süresi 6 ay civarındadır. Bu süre sonunda yenilenerek elde edilen iyilik hali sürdürülebilir.

Play Video
el terlemesi botoksu ağrılı bir işlemdir
El terlemesi botoksu uyuşturucu kremler sonrasında uygulanabilir

El terleme tedavisi için botoks aslında diğer tedavi seçenekleri ile kıyaslandığında kısmen uygulama sırasında ağrılı olsa da etkinlik olarak daha verimli bir süreç sağladığından el terlemesi botoksu yaptıranların sık tercih ettiği bir yöntemdir.

Botoks ile terleme tedavisinde yapılan enjeksiyonlar biraz can yakıcı ve rahatsız edici olabilir. O nedenle işlem öncesi uyuşturucu krem veya buz uygulamalarının faydası olmaktadır. Ancak elde edilecek kuru el hissi el terleme sorunu ile yaşayan birisi için oldukça kolay ve kıymetli bir sonuçtur. Aynı verimi koltuk altı terleme sorunu ve ayak terleme sorunu yaşayan kişiler için de tarif etmek gerekir.

 • Koltuk Altı Terleme Tedavisi (Terleme Botoksu) Nasıl Yapılır?

Diğer estetik, kırışıklıkların azaltılması için yapılan botoks uygulamalarından farklı olarak burada ilaç kas dokuya değil cilt içine enjekte edilir. O nedenle uygulama biraz daha can yakıcı olabilir. Bu yüzden buz uygulaması veya uyuşturucu krem sonrasında uygulamak gerekir. Tüm bir flakon botoks ilacının tamamının yapılması kolaltı botoks işlemi için yeterlidir. Bazen şüpheli durumlarda ter bezlerinin yerlerinin tespit edilmesi için nişasta ve baticon kullanılarak yapılan bir teste ihtiyaç duyulur. Ancak genellikle kol altı botoks işlemi için gerek yoktur. İşlem sonrası böcek sokmuş gibi hafif kabarıklıklar olur. Birkaç saat içinde geçer.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kaş arası botoks
Play Video
 • Koltuk altı terleme botoksu etki süresi ne kadardır?

Botoksun bilinen etki sürelerinden farklılıklar gösterebildiğine şahit olduğumuz bir bölgedir. Normalde 4-6 ay etkinliğinin devam ettiğini ve bu sürelerde konforlu bir dönem geçireceğini söylediğimiz hastalarımıza koltuk altı terleme botoksu etkisinin birçok insanda 8-10 aya kadar da uzadığı görülmektedir. Sosyal alanda ki konforu ciddi şekilde arttırdığı için birçok insan yaz aylarına girmeden bu işlemi düzenli olarak yaptırmaktadır. Estetik olmayan botoks uygulamaları arasında en fazla tercih edilen botoks işlemidir denebilir.

 • Koltuk altı terleme botoksu yaptıranlar memnun mu?

Terleme tedavisi amacıyla koltuk altı terleme botoksu yaptıranlar elde ettikleri sonuçtan genellikle memnun kalırlar ve 6 ay arayla tekrar ettirirler. Özellikle Nisan Mayıs ve Haziran aylarında yani yaz aylarına girerken koltuk altı botoksu yaptıranlar, el terleme botoksu yaptıranlar artar. Hal böyle olunca terleme botoksundan memnun kalanlar Aralık ve Ocak aylarında da bizlere botoks için başvururlar. 

koltuk altı botoks nasıl yapılır
Koltuk altı terleme botoks işlemi sırasında ilacın cilt içine verilmesi gerekir bu yüzden 30 dakika içinde geçecek kabarcıklar oluşur
 • Ayak terleme tedavisi için Botoks (Ayak botoksu) nasıl yapılır? 

ayak botoksu

Ayaklar da terleme problemi tüm herkesin problemidir ve genellikle insanlar bu konuyu pek birbirleriyle de paylaşmazlar. Normal sınırlar dışında ayak terlemesi olan kişilerin tedavi seçenekleri arasında botoks hızlı ve etkili olmasıyla öne çıkmaktadır. Ayak tabanında da avuç içi gibi çok sayıda ter bezi vardır. Bu ter bezlerinin aktivitesi Botoks ile azaltılabilir. Ayaklara botoks işlemi ağrılıdır. Bu nedenle uyuşturucu kremler fayda etmeyebilir. Sedasyon ile ayak tabanına botoks uygulaması yapmak hastanın konforu açısından iyi olacaktır. Etkisi hemen başlamayan botoks ilacının etki süresi de 6 ay civarındadır.

Terleme botoksu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem 5 – 10 dakikada tamamlanır ve kişi günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilir. Morluk, şişme, kabuk ya da pullanma gibi belirtiler görülmez. Koltuk altı botoksunun bilinen herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi dikkat etmenizi gerektirecek bir durumda değildir. Alerjiye neden olmaz.

Terleme botoksu ne zaman tekrar edilir?

Botoks etkisi vücudun hangi bölgesine yapılırsa yapılsın geçicidir. Terleme sorunu çok belirgin olan kişilerin 6 ay arayla yaptırmasını öneriyoruz. Sosyal sorun yaşamamak için yaptıran hastalarımıza önerimiz ise özellikle Mayıs ayında yaptırmaları oluyor. Yaz boyunca bu sayede çok düşük seviye de terleme sorunları oluyor.

Terleme botoksu zararlı mıdır?

Terleme botoksu zararlı bir işlem değildir. Sadece enjekte edildiği alanda belirli bir süre boyunca etkili olur ve terleme faaliyetini azaltır veya durdurur. Enjekte edildiği yerden başka bir yere gitmez. Vücutta ekstra başka bir reaksiyon gelişimine neden olmaz. Botoks etkili olduğu süre boyunca hastanın terlemesi gereken ter miktarı vücudunun başka bir yerinden çıkmaz. 

Terleme botoksunun yan etkileri nelerdir?

Botoksun bilinen yan etkileri hedef doku (kas veya ter bezi) dışında etkili olamadığı için istenen kas dışında başka kas grubunu etkilemesine bağlı olarak gelişen etkilerdir. Bu konuda ki https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/ sayfasını okuyabilirsiniz. 

 • Yüz terleme botoksu sonrası sorunlar;

Yüz terlemesi için yapılan botoks enjeksiyonları yukarıda da bahsettiğim gibi cilt içine yapılır. Eğer cilt altına ve burada ki kaslara ulaşırsa (Botoks uygulaması sırasında yanlışlıkla veya işlem sonrası baskı ve aşırı ısı ile olabilir) istenmeyen etkiler özellikle ağız çevresinde mimik güçlükleri meydana gelebilir. Geçicidir. Ek bir işlem ile düzelmez. Oluşan sıkıntılar zaman içinde botoks etkisi azaldıkça azalır ve geçer.

 • El terleme botoksu sonrası sorunlar;

El terlemesi için yapılan botoks yukarıda da bahsettiğim gibi cildin içine yapılır. Eğer cilt altına ve avuç içi kaslarınaa ulaşırsa (Botoks uygulaması sırasında yanlışlıkla veya işlem sonrası baskı, aşırı ısı ve yumruk sıkma gibi hareketlerle) istenmeyen etkiler; özellikle kavrama ve tutma güçlükleri gelişebilir. Kesinlikle geçicidir. Ek bir işlem ile maalesef düzeltilemez. Oluşan sıkıntılar zaman içinde botoks etkisi azaldıkça azalarak kaybolur.

 • Koltuk altı terleme botoksu sonrası sorunlar;

Koltuk altı terleme botoksu sonrası bilen bir yan etki fazla yoktur. Belki morarma olabilir. Bu bölge cildinin altında kas grubu yer almadığı için ilacın etkileyebileceği bir doku bulunmadığından istenmeyen yan etki görülmez.

 • Ayak terleme botoksu sonrası sorunlar;

El terlemesi botoksu sonrası muhtemel sorunlar ayak botoksu sonrasında da görülebilir ama el terleme botoksuna göre cilt kalınlığı nedeniyle çok daha nadirdir.

Terleme Botoksu Fiyatları

Terleme botoksu fiyatları uygulama yapılacak bölgeye göre belirlenir. Koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı botoks uygulamaları aynı amaçla yapılır. Probleminizin seviyesine, birlikte uygulanıp uygulanmayacağına göre değişiklikler gösterebilir. Uygulama bazen sedasyon anestezisi eşliğinde de gerçekleştirilebilmektedir. Terleme botoks fiyatlarını kliniğimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

 • Yüz terlemesi botoks fiyatları

Yüz terleme tedavisi için botoks uygulaması cildin içine yapılarak etkili olur. İşlem öncesi terleme alanları dikkatlice belirlenir işlem uyuşturucu kremler sonrası gerçekleştirilir. Yüz terlemesi botoks ücreti klinikten kliniğe farklılık gösterebilir. İnternetten fiyatların paylaşılması maalesef yasal değildir. 

 • El terlemesi botoks ücreti

Terleme tedavisi botoks işlemi için her iki ele tam bir flakonun tamamı uygulanır. El terleme botoks fiyatlarını öğrenmek için kliniğimizi arayabilir, fiyat bilgisi, detaylı bilgi ile birlikte randevu da alabilirsiniz.

 • Koltuk altı botoksu fiyatları

Terleme tedavisinin en yaygın başvuru alan vücut bölgesi koltuk altı terlemesidir. Bu bölge için de bir flakon botoksun tamamının kullanılması genellikle yeterli sonucun elde edilemsini sağlar. Tüm terleme botoksu uygulamaları gibi 3-4 hafta içinde kontrol randevusunda ek dozlar da yapılabilir. Koltuk altı terleme botoksu ücretlerini kliniğimizi arayarak öğrenmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button