Botoks

Terleme botoksu

Terleme botoksu nedir? Aşırı terleme neden olur?

Ter bezlerinin fazlaca çalışması (hiperhidroz) sonucu bizi rahatsız eden, üzerine kokunun da eklenmesiyle (bromohidrozis) çevresel rahatsızlığa da neden olabilen, kıyafetlerimizden görünmesiyle birlikte sosyal ve kişisel sorunu arttıran önemli ve özel bir sorundur. Botoks bu konuda ter bezlerine gelen terleme sinyalini keserek bölgesel olarak terleme faaliyetini durdurabilir. Terleme botoksu olarak bilinen bu etkinlik ter bezi olan tüm vücut bölgelerinde etkili olabilir. 

Terleme tedavisi amacıyla en sık; koltuk altı terlemesi, el terlemesi, ayak terlemesi, bel terlemesi, yüz terlemesi gibi bir çok alanda sadece cilt içi yapılan enjeksiyonlarla hastaların sosyal sorun haline gelmiş ıslaklık ve ıslak görüntü problemini ortadan geçici de olsa kaldırabilen bir işlemdir.

Hakkındaki Videoyu Oynat terleme botoksu

Botoks ter bezlerine nasıl etki eder?

Vücudumuzda sempatik ve parasempatik diye isimlendirilmiş sinir sistemleri vardır. Sempatik sinir sistemimiz ter bezlerine giden terleme uyarısından sorumludurlar. Botoks da bu iletiyi bloke eder ve etkisi süresince o ter bezlerinden (nereye enjekte edildiyse koltuk altı, ayak tabanı, avuç içi gibi) ter salgısı gerçekleşmez. Bu etki başka bir bölgenin de daha fazla terlemesine neden olmaz.

Terleme botoksu kimlere yapılır?

Botoks 18 yaş üzerindeki kişilere yapılır. Fakat sağlık açısından ve ter bezleri ile ilgili konularda doktor uygun görüyor ise 18 yaştan daha önce de uygulanabilir. Kadın ve erkek, aşırı terleme olan veya terlemeden rahatsız olan herkese uygulanabilir (Hamile olanlara ve bebek emzirenler hariç).

Terleme vücut ısı dengesinin korunması için gerçekleşen FİZYOLOJİK bir olaydır.

Terleme tedavisi olarak botoks hangi bölgelerde etkili olur?

 • Yüz terleme tedavisi botoks ile mümkün mü?

Terleme sorunları arasında aslında en az bize başvuran bölgelerden birisidir yüz terlemesi. Yüz terlemesi sorununun botoks ile azaltılabildiğinden haberleri olmadığı için henüz bu talep yeterli değildir.

Vücudun yani cildin aşırı terleyen her bölgesine olduğu gibi yüz cildinin içinde de ter bezleri vardır ve botoks bu ter bezlerine gelen “terle” komutu taşıyan sinir iletisinin ter bezine ulaşmasına engel olarak etki eder. Bu sebeple cilt içi enjeksiyonlar ile uygun dozlarda yapıldığında yüz terlemesi botoksu yaptıranlar 4-6 ay bu terlemenin azaldığı sonuçtan memnun kalırlar ise en erken 5 ay aralıklarla tekrar ettirebilirler.  Yüz terleme tedavisi için uygulanan botoks uygulaması ileri seviye tecrübe gerektiren bir işlemdir.

 • Alın terlemesi tedavisi var mı?

Çok da nadir olmayan bir problemde; alın terlemesi sorunudur. Alın terlemesi sıklıkla kilolu kişilerde gözlense de normal kilolu kişilerde de görülmektedir. Botoks alın terlemesi için cilt içine uygulandığında bu bölgede ki ter bezlerinin çalışmasını; işlemi takip eden ilk haftadan itibaren 4-6 ay boyunca hafifletir veya durdurur.

Hastaların bir iki saat ciltte ki kabarıklıkları onaylaması ve bir hafta boyunca alın bölgesine basınç uygulamaması istenir.

 • Ense terlemesi botoks ile azaltılabilir mi?

Nadir olmayan, aslında birçok insanın derdidir. Ancak bir çözümü olabileceği hakkında insanların fikri yoktur. Ense terlemesi özellikle kilolu insanlarda oldukça belirgin olmasına rağmen normal kilolu insanlarda dahi görülebilir. Saçlı deri ve ense de ter bezlerinden zengin bir başka bölgedir. Botoks ile ense bölgesine yapılacak cilt içi enjeksiyonlar sayesinde uygulama sonrasını takip eden ilk haftadan itibaren hastalar 4-6 ay boyunca rahat ederler.

 • Göğüs (meme) altı terlemesi nasıl önlenir?

Göğüs altı bölgesi göğüsler sarkık olsa da olmasa da ter bezlerinden zengin bölgeler arasındadır. Memeler de sarkma olmasa da bu bölge de aşırı terleme sorunları görülebilmektedir. Büyük göğüsleri olanlarda, göğüslerinde sarkma olanlarda cildin birbirine sürtmesinden kaynaklı olarak bu durum biraz daha fazla rahatsız edici hale gelebilmektedir. Hem kadın hem de erkekler için göğüs altı bölgesinde terleme sorunu tedavisinde botoks 4-6 ay boyunca yeterli konforu sağlar.

 • Bel bölgesi terlemesinde botoks işe yarar mı?

Ter bezlerinin vücutta en çok bulunduğu bölgelerden biri de bel bölgesidir ve bazı insanları burada ki aşırı terleme rahatsız edici seviyelere gelebilir. Kadın veya erkek ayırımı olmadan görülebilen bel bölgesi aşırı terleme sorununda botoks ile kabul edilebilir rahat bir 4-6 aylık dönem sağlanabilir.

 • El terlemesi tedavisi

El terlemesi ciddi ve sosyal bir problemdir. Toplumun %10’luk bir bölümünde görülür. Islak elle dolaşmak, tokalaşmak, yazı yazmak sorun olur ve çekilmez olabilir. 

Ellerde ki ter bezleri cilt içinde yer alır. Aktif ter bezlerinin faaliyetlerinin azaltılması için botoks uygulaması etkili bir yöntemdir. Parmak uçlarından avuç içi bölgelerine ve el bileğine kadar olan alana aralıklarla cilt içi botoks enjeksiyonu yapılır. İşlem biraz ağrılıdır. Ağrıyı azaltmak için uyuşturucu kremlerden yararlanabiliriz. El terlemesi botoksu hemen etki etmez. 4 – 7 güne kadar etki edecektir. El botoks uygulamasının etki süresi 6 ay civarındadır. Bu süre sonunda yenilenerek elde edilen iyilik hali sürdürülebilir.

El terleme tedavisi için botoks aslında diğer tedavi seçenekleri ile kıyaslandığında kısmen uygulama sırasında ağrılı olsa da etkinlik olarak daha verimli bir süreç sağladığından el terlemesi botoksu yaptıranların sık tercih ettiği bir yöntemdir.

Botoks ile terleme tedavisinde yapılan enjeksiyonlar biraz can yakıcı ve rahatsız edici olabilir. O nedenle işlem öncesi uyuşturucu krem veya buz uygulamalarının faydası olmaktadır. Ancak elde edilecek kuru el hissi el terleme sorunu ile yaşayan birisi için oldukça kolay ve kıymetli bir sonuçtur. Aynı verimi koltuk altı terleme sorunu ve ayak terleme sorunu yaşayan kişiler için de tarif etmek gerekir.

 • Koltuk Altı Terleme Tedavisi (Terleme Botoksu) Nasıl Yapılır?

Diğer estetik, kırışıklıkların azaltılması için yapılan botoks uygulamalarından farklı olarak burada ilaç kas dokuya değil cilt içine enjekte edilir. O nedenle uygulama biraz daha can yakıcı olabilir. Bu yüzden buz uygulaması veya uyuşturucu krem sonrasında uygulamak gerekir. Tüm bir flakon botoks ilacının tamamının yapılması kolaltı botoks işlemi için yeterlidir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun botoksu
terleme botoksu koltuk altı uygulaması

Bazen şüpheli durumlarda ter bezlerinin yerlerinin tespit edilmesi için nişasta ve baticon kullanılarak yapılan bir teste ihtiyaç duyulur. Ancak genellikle kol altı botoks işlemi için gerek yoktur. İşlem sonrası böcek sokmuş gibi hafif kabarıklıklar olur. Birkaç saat içinde geçer.

 • Koltuk altı terleme botoksu etki süresi ne kadardır?

Botoksun bilinen etki sürelerinden farklılıklar gösterebildiğine şahit olduğumuz bir bölgedir. Normalde 4-6 ay etkinliğinin devam ettiğini ve bu sürelerde konforlu bir dönem geçireceğini söylediğimiz hastalarımıza koltuk altı terleme botoksu etkisinin birçok insanda 8-10 aya kadar da uzadığı görülmektedir. 

Sosyal alanda ki konforu ciddi şekilde arttırdığı için birçok insan yaz aylarına girmeden bu işlemi düzenli olarak yaptırmaktadır. Estetik olmayan botoks uygulamaları arasında en fazla tercih edilen botoks işlemidir denebilir.

 • Koltuk altı terleme botoksu yaptıranlar memnun mu?

Terleme tedavisi amacıyla koltuk altı terleme botoksu yaptıranlar elde ettikleri sonuçtan genellikle memnun kalırlar ve 6 ay arayla tekrar ettirirler. Özellikle Nisan Mayıs ve Haziran aylarında yani yaz aylarına girerken koltuk altı botoksu yaptıranlar, el terleme botoksu yaptıranlar artar. Hal böyle olunca terleme botoksundan memnun kalanlar Aralık ve Ocak aylarında da bizlere botoks için başvururlar. 

 • Ayak terleme tedavisi için Botoks (Ayak botoksu) nasıl yapılır? 

Ayaklar da terleme problemi tüm herkesin problemidir ve genellikle insanlar bu konuyu pek birbirleriyle de paylaşmazlar. Normal sınırlar dışında ayak terlemesi olan kişilerin tedavi seçenekleri arasında botoks hızlı ve etkili olmasıyla öne çıkmaktadır.

Ayak tabanında da avuç içi gibi çok sayıda ter bezi vardır. Bu ter bezlerinin aktivitesi Botoks ile azaltılabilir. Ayaklara botoks işlemi ağrılıdır. Bu nedenle uyuşturucu kremler fayda etmeyebilir. Sedasyon ile ayak tabanına botoks uygulaması yapmak hastanın konforu açısından iyi olacaktır. Etkisi hemen başlamayan botoks ilacının etki süresi de 6 ay civarındadır.

Terleme botoksu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem 5 – 10 dakikada tamamlanır ve kişi günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilir. Morluk, şişme, kabuk ya da pullanma gibi belirtiler görülmez. Koltuk altı botoksunun bilinen herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi dikkat etmenizi gerektirecek bir durumda değildir. Alerjiye neden olmaz.

Terleme botoksu yaptıranlar memnun mudur?

Botoksun etkisinin geçici olduğunun bilinmesi memnuniyet için ön şarttır. Vücudun hangi bölgesine terleme botoksu yapılırsa yapılsın; etki süresi ortalama 4-6 ay sürer. İster koltuk altı, ayak tabanı, avuç içi, ense botoksu olsun uygulanan kişiler bu süreler boyunca terlemelerinin çok çok azaldığını ve bu durumun hayat konforlarını artırdığını tecrübe ederler.

Terleme botoksu ne zaman tekrar edilir?

Botoks etkisi vücudun hangi bölgesine yapılırsa yapılsın geçicidir. Terleme sorunu çok belirgin olan kişilerin 6 ay arayla yaptırmasını öneriyoruz. Sosyal sorun yaşamamak için yaptıran hastalarımıza önerimiz ise özellikle Mayıs ayında yaptırmaları oluyor. Yaz boyunca bu sayede çok düşük seviye de terleme sorunları oluyor.

Terleme botoksu zararlı mıdır?

Terleme botoksu zararlı bir işlem değildir. Sadece enjekte edildiği alanda belirli bir süre boyunca etkili olur ve terleme faaliyetini azaltır veya durdurur. Enjekte edildiği yerden başka bir yere gitmez. Vücutta ekstra başka bir reaksiyon gelişimine neden olmaz. Botoks etkili olduğu süre boyunca hastanın terlemesi gereken ter miktarı vücudunun başka bir yerinden çıkmaz. 

Terleme botoksunun yan etkileri nelerdir?

Botoksun bilinen yan etkileri hedef doku (kas veya ter bezi) dışında etkili olamadığı için istenen kas dışında başka kas grubunu etkilemesine bağlı olarak gelişen etkilerdir. Bu konuda ki https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/ sayfasını okuyabilirsiniz. 

 • Yüz terleme botoksu sonrası sorunlar;

Yüz terlemesi için yapılan botoks enjeksiyonları yukarıda da bahsettiğim gibi cilt içine yapılır. Eğer cilt altına ve burada ki kaslara ulaşırsa (Botoks uygulaması sırasında yanlışlıkla veya işlem sonrası baskı ve aşırı ısı ile olabilir) istenmeyen etkiler özellikle ağız çevresinde mimik güçlükleri meydana gelebilir. Geçicidir. Ek bir işlem ile düzelmez. Oluşan sıkıntılar zaman içinde botoks etkisi azaldıkça azalır ve geçer.

 • El terleme botoksu sonrası sorunlar;

El terlemesi için yapılan botoks yukarıda da bahsettiğim gibi cildin içine yapılır. Eğer cilt altına ve avuç içi kaslarınaa ulaşırsa (Botoks uygulaması sırasında yanlışlıkla veya işlem sonrası baskı, aşırı ısı ve yumruk sıkma gibi hareketlerle) istenmeyen etkiler; özellikle kavrama ve tutma güçlükleri gelişebilir. Kesinlikle geçicidir. Ek bir işlem ile maalesef düzeltilemez. Oluşan sıkıntılar zaman içinde botoks etkisi azaldıkça azalarak kaybolur.

 • Koltuk altı terleme botoksu sonrası sorunlar;

Koltuk altı terleme botoksu sonrası bilen bir yan etki fazla yoktur. Belki morarma olabilir. Bu bölge cildinin altında kas grubu yer almadığı için ilacın etkileyebileceği bir doku bulunmadığından istenmeyen yan etki görülmez.

 • Ayak terleme botoksu sonrası sorunlar;

El terlemesi botoksu sonrası muhtemel sorunlar ayak botoksu sonrasında da görülebilir ama el terleme botoksuna göre cilt kalınlığı nedeniyle çok daha nadirdir.

Terleme Botoksu Fiyatları

Terleme botoksu fiyatları uygulama yapılacak bölgeye göre belirlenir. Koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı botoks uygulamaları aynı amaçla yapılır. Probleminizin seviyesine, birlikte uygulanıp uygulanmayacağına göre değişiklikler gösterebilir. Uygulama bazen sedasyon anestezisi eşliğinde de gerçekleştirilebilmektedir. Terleme botoks fiyatlarını kliniğimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

 • Yüz terlemesi botoks fiyatları

Yüz terleme tedavisi için botoks uygulaması cildin içine yapılarak etkili olur. İşlem öncesi terleme alanları dikkatlice belirlenir işlem uyuşturucu kremler sonrası gerçekleştirilir. Yüz terlemesi botoks ücreti klinikten kliniğe farklılık gösterebilir. İnternetten fiyatların paylaşılması maalesef yasal değildir. 

 • El terlemesi botoks ücreti

Terleme tedavisi botoks işlemi için her iki ele tam bir flakonun tamamı uygulanır. El terleme botoks fiyatlarını öğrenmek için kliniğimizi arayabilir, fiyat bilgisi, detaylı bilgi ile birlikte randevu da alabilirsiniz.

Terleme tedavisinin en yaygın başvuru alan vücut bölgesi koltuk altı terlemesidir. Bu bölge için de bir flakon botoksun tamamının kullanılması genellikle yeterli sonucun elde edilemsini sağlar. Tüm terleme botoksu uygulamaları gibi 3-4 hafta içinde kontrol randevusunda ek dozlar da yapılabilir. Koltuk altı terleme botoksu ücretlerini kliniğimizi arayarak öğrenmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Fiyat bilgisi için kliniğimiz numaralarını aramanızı öneririm.
   İnternetten paylaşmak yasal değil maalesef.

  1. Elbette.
   Ancak buradan fiyat bilgisi paylaşmıyoruz.
   Arzu ederseniz 03124482361 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah