Burun Estetiği

Burun Küçültme

Burun küçültme ameliyatı nedir?

Yüz oranları yüz güzelliğinin tanımlanmasında bize matematiksel veriler verir. Yüzümüzün her birimiz için kendimize has, her iki yüz yarısı için de değişen oranları vardır. Burun yüz oranları içinde önemli bir yere sahiptir ve büyük burun yüzümüzü daha kaba gösterir. Rinoplasti yani burun küçültme ameliyatı bildiğiniz ve en çok duyduğunuz burun estetiği ameliyatıdır. Amacı da; yüzümüz ile burnumuzun uyumlanmasını sağlamaktır.

Büyük burun problemi

Siz de kendiniz fark edebilirsiniz. Bu tespiti yapmak için estetik cerrah olmaya gerek yoktur. Öncelikle yüzümüzde normal oranların dışında büyük veya küçük olan bir uzvumuz; burun veya kulak veya başka bir bölge aynaya baktığınızda önce gözünüze çarpan bir etki oluşturur. Çevrenizdeki insanlarla sohbet ederken gözleri sizin gözlerinize değil burnunuza yönelir. Bu özellikler sübjektif tespitlerdir.

Objektif burun büyüklüğü tespiti ise saçlı deri çizgisinden burun köküne (iki kaş arası), burun kökünden burun tabanına (burun dudak bileşkesine), burun tabanından çene ucuna olan yatay çizgiler arası mesafe genelde birbirine eşit veya yakın olur.

Dikey oranlar için kulak önünden göz dış noktasına, göz dış noktasından iç noktasına, her iki göz iç noktaları arasında ki mesafeler genelde birbirine eşittir ve her iki burun kanadı dış noktaları arasında ki mesafeye eşit veya yakın olurlar.

Büyük burun tanımını en hızlı bu oranlara bakarak yapabilirsiniz. Bizim de burun küçültme ameliyatı öncesi ve sonrasında dikkate aldığımız ölçülerdir.

burun küçültme estetiği
 • Uzun burun estetiği sorunu

Burun uzunluğu sorunu kadınlardan daha çok erkeklerde görülür. Ancak elbette ki kadınlarda da görülebilmektedir. Yukarıda anlatmaya çalıştığım yüzü yere paralel çizgilerle kaşlardan burun tabanından ve çene altından geçen çizgilerle üçe böldüğünüzde genellikle birbirine yakın sonuçlardır. Sizde bu oranlara bakarak burun uzunluğu hakkında kendinizi muayene edebilirsiniz.

 • Beraberinde burun ucunun dudak ile yaptığı açının da dar olması,
 • Burun kanatlarının geride olması,
 • Burun ucu kaslarının fazla aktif olmasına bağlı burun ucunun gülerken dudaklara yaklaşması gibi sorunlarda eşlik eder ve burun uzunluğu sorununu daha da belirginleşir.
 • Geniş burun estetiği sorunu

Burnun genişliğinden bahsetmek için önden inceleme sırasında;

 • Gözler arasında ki mesafeden,
 • Her iki burun sırtını yapan kemik yapıların arasında ki mesafeden,
 • Burun sırtının kalınlığından,
 • Burun ucunun kıkırdakları arasında ki mesafeden (Burun ucu genişliği),
 • Ve burun kanatları arasında ki mesafeden bahsetmek gerekir. Bu yapılar için de tanımlanmış ortalama ölçüler hem burnun kendi hem de yüz ile ilişkisini belirlerler.

Yukarıda saydığım tüm konular burun küçültme ameliyatı ile düzeltilmesi gereken detaylar olarak ameliyat öncesi planlamaya dahil edilirler.

 • Etli burun ucu estetiği problem mi?

Yaşadığımız coğrafyada doğuya gittikçe burun cildinin kalınlaştığını batıya gittikçe de inceldiğini görürüz. Elbette istisnaları vardır ama genel olarak bu şekildedir. Bunun genetik etkileri de mutlaka vardır. Kalın burun cildi burun altında ki iskelete ait yapıların detaylarını pek göstermez. Özellikle burun ucu cildi hepimizde burun sırtı cildine göre çok daha kalındır. İçinde cildi besleyen sebase bezler daha fazladır. Etli burun ucu denilen yapıya sahip kişilerin burun küçültme ameliyatı sonrasında;

 • Burun ucu şekillerinin kafalarında ki gibi bir sonuca ulaşmasının pek mümkün olmayacağını,
 • Burun ucu detaylarının istedikleri kadar net görünemeyeceğini,
 • İyileşme sürelerinin cildi daha ince olanlara nazaran daha uzun süreceğini ameliyat olmadan önce biliyor ve kabul ediyor olmaları gerekmektedir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun tamponu kullanımı zorunlu mu?
 • Kemerli burun estetiği problemi

İngilizceden çevrildiği için birçok kişi kemerli burun tanımlamasını anlayamamaktadır. Hump kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Aslında kambur veya çıkıntı demektir. Burun kemiği ve kıkırdaklarının özellikle yandan görünümde öne doğru duruşunu ifade eder. Burnun sırtının çıkıntılı olması durumuna kemerli burun denmektedir. Bazen dolgu ile gizlenmeye çalışılsa da bu durumdan rahatsız olanların mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeleri daha doğru olacaktır.

Yüzümüzün tam merkezinde ve hem estetik hem de solunum fonksiyonları için önemli ve gerekli bir yapı olan burnumuzun sırt kısmı genellikle belirgin ve yüksek görünür. Kemer denilen bu bölüm her iki burun kemiğinin birleşme noktasıdır. Burnun çatısıdır. Kemerin çok belirgin olması burun ucunu da bazen aşağı iter. Burnun daha uzun görünmesini sağlar. Estetik ameliyatlarda kemerin erkeklerde düz kadınlarda da hafif içe kavisli olması istenir. Bu ayrım ile ilgili erkek burun estetiği ameliyatı hakkında yazdığım sayfadan okuyabilirsiniz. 

Burun küçültme estetiği ameliyatı

Estetik olarak burun küçültme ameliyatı klasik burun estetiği rinoplasti ameliyatıdır ve tüm detaylarını öğrenmek için lütfen bu konuda yazdığım sayfayı ziyaret ediniz.

Burun ucu küçültme ameliyatı

Büyük burun sorunlarından birinin de sebebi kalın burun derisi sorunu veya burun ucu kıkırdaklarının büyüklüğü veya her iki sorunun birlikte olduğu durumlardır. Burada sorun net bir şekilde tespit edilerek uygulanacak operasyon belirlenir ve burun ucu estetiği ile burun ucu küçültme işlemi yapılmış olur. 

Burun küçültme teknikleri nelerdir?

Ameliyatsız olarak büyük bir yapının küçültülmesi maalesef mümkün değildir. Cerrahi operasyonlara ihtiyaç vardır. Buna karar vermek için de mutlaka bir Estetik ve Plastik Cerrah ile görüşmeniz gerekir.

 • Burun küçültme egzersizleri işe yarar mı?

Egzersizlerle burun gibi iskeleti hem kemik, hem kıkırdak yapıdan oluşan bir organı küçültmek mümkün değildir.

 • Ameliyatsız burun küçültme mümkün mü?

Yukarıda detaylarıyla anlatmaya çalıştığım büyük burun sorununun çözümü kesinlikle cerrahidir. 

Cerrahi olamayan yöntemler size, burnunuza zarar verebilir. İstenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu konuda mutlaka bir Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanından görüş almanız gerekir.

Burnunuzun tek başına güzel olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan yüzünüzle de uyumlu olmasıdır.

Burun küçültme estetiği ameliyatı fiyatları 

Estetik ameliyatlar arasında ülkemizde en sık gerçekleştirilen ameliyat burun küçültme ameliyatıdır. Fiyat aralığı da en geniş olanıdır. Sebebi hem Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahların hem de KBB uzmanlarının bu ameliyatı gerçekleştiriyor olmasıdır. Aslında estetik ameliyat olan burun küçültme ameliyatını sosyal güvence kurumları (SSK ve Bağ-Kur) ödemezler. 

Kliniğimizin burun küçültme ameliyat fiyatlarını öğrenmek için bize mail veya telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Etli burun veya kalın derili burun estetiği fiyatının diğer burun ameliyatlarının fiyatlarından bir farkı bulunmamaktadır.
   Ancak fiyat bilgisinin internetten paylaşılması ülkemizde yasal değildir.
   Lütfen 03124482361 numaralı telefonumuzu arayınız.

 1. Hocam merhaba 13 gün oldu burun estetiği olduğum tamponlar çıktı burnumun içinde sızlama ve çok dolgunluk hissi veriyor acaba zamanla geçermi teşekkürler

  1. Hisleriniz normal.
   Fazlaca hareket etmiş, yada kafa içi basıncını artıracak şeyler yapmış olabilirsiniz.
   45 derece açıyla uzanır ve dinlenirseniz sorununuz azalacaktır.
   Ayrıca rahatsızlığınız ile ilgili ilk danışmanız gereken kişi sizi ameliyat eden doktorunuzdur.
   Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah