Burun Estetiği

Burun deliği sorunları

Burun delikleri burnun fonksiyonel ve estetik kısımlarından biridir ve anatomisi burun deliği küçültme veya burun deliği cerrahisi işlemlerinde çok önemlidir. Nazal tabanı, burun kanatlarını ve burun ucunu 2 adet “n” harfi şeklinde kıkırdak yapar. Bu kıkırdaklara “external val” yani dış kapak denir. Hava girişi için dirençli (negatif basınca direnebilen), açık bir kapı oluştururlar. Bu kıkırdaklar ortada birkaç noktadan birbirlerine incecik bağlarla bağlıdırlar. 

Videoyu oynat

Orta kısma “kolumella” denir ve kolumellanın hemen arkasında kalın “septum” denilen başka bir kıkırdak yer alır. Bu kıkırdakların burun sırtına doğru uzanan kısmında ise yine hemen hemen aynı kalınlıkta ancak her iki burun deliğinin tavanını oluşturan yaprak şeklinde “internal valv” diye adrandırılan birer adet üçgen şekilli kıkırdaklar ve bunun devamında da burun kemikleri yer alır.

asimetrik burun delikleri
 • Burun delikleri ne işe yarar?

Burun delikleri havanın vücudumuza girişi için açık kalması gereken yapılardır. Kuvvetli veya normal nefes alma sırasında negatif uygulanan basınca ve türbülansa direnebilmesi gerekir. Açık olması ve dirençli şekli fonksiyon ve estetik açıdan çok önemlidir.

Videoyu oynat

Burun deliği sorunları

 • Burun deliği genişliği sorunu

Yüzümüzde bir takım oranlar var. Bu oranların ne olduğunu bilmesek de bir şekilde bu uymayan durumlar gözümüzü rahatsız ediyor ve bir estetik cerraha yani bu için uzmanına başvuruyoruz. Burun kanatları da bazen geniş olabiliyor. Bu genişliği biz iki gözümüzün arasında ki mesafeden daha geniş ise o zaman burun kanatlarının veya deliklerinin genişliğinden bahsediyoruz.

Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • Burun deliklerinin büyük olması 

Burun delikleri havanın girişini açık tutan yapılardır ve büyük olması daha fazla hava girdiği anlamına gelmez. Bazen bu durum hem erkek hem de kadınlar için estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Burun deliklerinin büyüklüğü genellikle aileseldir hatta ırkların burunlarında ki farklardan, Afrikalıların burun deliklerinin genişliğinden de bahsetmek gerekir. İnsanlar burun deliklerinin içinin görünmesini istemezler.

Videoyu oynat

O nedenle burun deliklerinin büyüklüğü sorunu için başvuran hastalarımıza yüzlerinin ve burunlarının oranlarına bakarak gerekiyorsa cerrahi olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Burun deliklerinin küçültülmesi bazen tek başına yeterli olmayabileceği için; burun küçültme ameliyatı ile birlikte de düşünülebileceği unutulmamalıdır.

burun kanatları
 • Burun delikleri nadiren küçük olabilir

Burun deliklerinin küçüklüğü nadiren yapısal yani doğuştan olur. Genellikle nedeni geçirilen birden fazla cerrahi işleme sekonder olarak meydana gelmektedir. Bir başka neden de yanıklar sayılabilir. Tedavi edilmesinin gerekliliği mutlaka bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında karar verilmesi gereken bir konudur.

burun taban genişliği
 • Burun deliği asimetrisi

Asimetri iki tarafın birbiri ile aynı olmaması demektir. Simetri ise birbiri ile tıpa tıp aynı olması demektir ve bir çok insanın da simetri takıntısı vardır. Yüzümüzün her iki tarafının hatta vücudumuzun her iki tarafının birbiri ile aynı olması mümkün değildir. Bunu burun delikleri, burun sırtının her iki yanı, kaşlarımız, dudaklarımız, çenelerimiz gibi tek tek aynanın karşısına geçtiğinizde görebilirsiniz.

Burun deliği asimetrisi deyince bizi yani estetik cerrahiyi bizi ilgilendiren tarafı bu asimetrinin gözle görülen, kişinin yüz oranlarına uymayan, burun oranlarına uymayan seviyede olmasıdır. 

Özellikle burun estetiği ameliyatları sonrasında alçılı dönemde ki hastanın tek görebildiği bölge burun delikleri olduğu için öncelikle burun deliklerini değerlendirir ve mutlaka asimetriden şikayet ederler. 

Bunun nedeni daha önce hiç bu kadar detaylı burun deliklerini incelememiş olmalarıdır. Eğer ameliyat öncesi bu asimetri tespit edilmiş veya doktorunuz yapılacak cerrahi planında böyle bir durumun görülebileceğini bahsetmişse ameliyatınızda bu sıkıntının sonrasında belirgin bir rahatsızlık yaratmaması için müdahale edecektir.

Yüzümüz de burnumuz da asimetriktir ve her kusurun düzeltilmesi gerekmez.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah
 • Burun deliklerinden birinin aşağıda birinin yukarıda olması

Aslında en sık görülen burun deliği asimetrisi durumudur ve bir çok kişi bu durumlarının aslında farkında bile değildirler. Burun kanatlarından yukarıda olan yüz diğer yüz yarısından büyük bir ihtimalle daha kısadır ve burun ucu ve çene ucu da o tarafa doğru yönelmiş durmaktadır. Burun ameliyatı sırasında veya tek başına da düzeltilebilecek bir durumdur. Ancak hasta ile diğer asimetriler de konuşulmalı ve net bir şekilde gösterilmelidir.

burun tabanı oranları
 • Burun deliklerinin fazla görünmesi

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyenlerin en temel korkusudur ve ön görüşme sırasında ilk söyledikleri şey “Burun deliklerim ameliyat sonrasında karşıdan görünmeyecek değil mi?” sorusudur.  Bu aslında burun delikleri ile ilgili bir durum değildir. Ameliyat sırasında burnun biraz fazla kısaltılmasına ve/veya açılarının biraz fazla artırılmasına bağlı olarak meydana gelir. Ancak çevrenizde gördüğünüz bu burun delikleri karşıdan görünen kişilerin hepsi de durumlarından mutsuz değildirler. Bu insanların bir çoğu hallerinden ve burunlarından memnundurlar. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun eğriliği

Siz elbette ki korkularınızı ve isteklerinizi sizi ameliyat edecek doktorunuz ile konuşmalı ve birbirinizi anladığınızdan emin olmalısınız.

 • Gülerken burun deliklerinin genişlemesi

Gülerken burun deliklerinin genişlemesi tamamen mimik hareketlerine ve bu kasların aktivite ve gücüne bağlıdır. Bu kaslara botoks yapılarak da gülüş ile ilgili sorunlar düzeltilebilir. Bu kaslara botoks yapılmasıyla burun kanatlarının çok açılması, burun kanatlarının genişlemesi ve burun ucunun aşağı hareketleri azaltılabilir.

 • Burun deliklerinin yandan belirgin olması

Burun deliklerini ikiye ayıran septum denilen kalın kıkırdağın önünde, burun kanatlarını yapan “n” harfi şeklinde ki iki adet kıkırdağın iç bacaklarının oluşturduğu yapıya kolumella denir. Bazı insanlarda doğal olarak bazen de burun estetiği ameliyatı sonrasında kolumella kanatlardan daha aşağıda ve yandan bakıldığında da belirgin durur. Bu durumlarda yapılacak işlem burnun tamamının değerlendirilmesi, burun ucunun, burun kanatlarının ve kolumellanın ilişkilerinin göz önüne alınmasını gerektirir. 

Bu sorun sıklıkla burun sırtında ki sorunlarla ve solunum sorunlarıyla da birlikte bulunabilir. Mevcut sorunlarınız için burun estetiği veya septorinoplasti ameliyatı gerekli olabilir.

burun deliklerinin yandan görünmesi

Burun deliği küçültme ameliyatı

Tek başına veya burun estetiği ameliyatı sırasında gerçekleştirilebilir. Nadiren tek taraflı olarak dahi planlanabilir. Burun estetiği ameliyatı sırasında burun ucu yüksekliği artırıldıktan ve açıları da düzeltildikten sonra hala burun kanatları geniş duruyorsa sıklıkla müdahale edilir. Bazen hastanın başka sorunu yoksa lokal anestezi ile tek başına da gerçekleştirilebilen sizi normal hayatınızdan çok da almayacak bir ameliyattır. Bazen de ameliyat sırasında müdahale edilmez. 

Videoyu oynat

Burun kanadı genişliği sıklıkla burun ucu yüksekliği ile birliktedir. Cerrahi olarak burun ucunun yükseltilmesi burun kanatlarının daralmasını sağlar.  Bu sebeple ameliyat sırasında müdahale edilmemiş de olabilir. Bu nedenle bazen bu işlem iyileşmeyi takip eden dönemlerde ek küçük bir cerrahi şeklinde lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

burun deliği küçültme ameliyatı

Asimetrik doku çıkarılması gerekebilir.

 • Ameliyatsız burun deliği küçültme

Ameliyatsız burun deliği küçültme işlemi aslında çok etkili bir işlem olmasada burun kanatlarını çeken kaslara yapıacak botoks uygulaması ve hemen burun kanatlarının yanlarına yapılacak dolgu uygulamaları kısmen faydalı olabilir. Ancak sizi bu görünüm ne kadar tatmin eder onu bilmiyorum.

Videoyu oynat

Burun deliği asimetrisi nasıl düzeltilir?

Nostril asimetrisi yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi aslında hepimizde olan bir problemdir. Burada çok belirgin olanlara yapacağımız müdahaleden bahsedeceğim. Burun deliklerinden biri yukarıda ise veya daha dışta ise; kanatların burun ucu ve burun ile ilişkisi de göz önüne alınarak tek veya çift taraflı bir müdahale planlanabilir.

Burun deliği asimetrisi ameliyatı tek başına lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Sonrasında basit pansumanlarla takip edilebilen, ağrı sızı yapmayan bir işlemdir. Dikişleriniz zamanında alınırsa iz kalma ihtimali de çok azdır. Erken 1-3 aylık dönemde kızarıklık vve pembelik olabilir. İlerleyen dönemde burada ki iz ten renginize gelecektir.

burun deliği asimetrisi

Çok sayıda problem ve ona göre cerrahi yaklaşım vardır.

Burun deliği genişletme mümkün mü?

Burnu deliklerinin küçük olması sık karşılaştığımız bir durum değildir. Ancak bazen doğuştan bazen de geçirilmiş burun ameliyatlarına sekonder dar veya küçük burun deliği sorunları ile başvuran hastalarımız olmaktadır. Yapılacak değerlendirme sonrasında burun deliklerinin genişletilmesi mümkün olabilir. Ancak kolay bir cerrahi işlem değildir. Geçirilmiş cerrahi işlemlere bağlı gelişmiş ise genel anestezi altında ve buruna yapılacak diğer işlemlerle birlikte planlanması gerekiyor olabilir. Eğer doğuştan darlık varsa ve tek sorun bu ise o zaman küçültme ve asimetri ameliyatları gibi lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Genişletme ameliyatları sonrasında mutlaka yanda ki burun deliği genişleticiler kullanılmalı ve yeniden daralma engellenmeye çalışılmalıdır.

nasal retainer burun genişletme aparatı
Burun deliği genişletme aparatı (Nasal Retainer )

Burun kanatları inceltme mümkün mü?

Kanatlar burun cildinin en kalın olduğu bölgedir. Burun cildi burun kökünden burun ucuna indikçe kalınlaşır ve kanatlarda en kalın halini alır.

burun kanadı inceltme

Kalın burun kanatlarının inceltilmesi burun deliklerinin çevresinden erken dönemde belirgin izlerle ve dikişlerle ve hatta ilk bir kaç gün öncesinden çok daha kalın bir görünümü olan bir cerrahi işlem gerektirir. Bazen de burun kanatları hem kalın hem de düşük pozisyonda olabilir. Burun açılarını yandan örtüyor olabilir. Bu gibi durumlarda burun kanatlarının üstünden de fazla olan cildin çıkarılması gerekiyor olabilir. Tüm bu sorunların değerlendirilebilmesi ise ancak bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında mümkün olacaktır.

Burun deliği küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar?

Burun deliği küçültme ameliyatının ücretleri yukarıda anlattığım çok sayıda sorunun hangisine sahip olduğunuza, beraberinde burun estetiği ameliyatı olup olmayacağınıza gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

88 Yorum

 1. Hocam ben yeni revizyon operasyonu geçirdim. Doktorum başarılı geçtiğini söyledi. Ancak burun delikleri çok asimetrik. Zaten önceden var olan tek taraflı burun kanadı çöküklüğü vardı, o burun kanadının kıkırdağı zayıftı ancak ben düzeltilecek diye inanarak ameliyata girmiştim. Şu an o burun deliği yine çökük görünüyor, burun kanatları bariz asimetrik ve ben son şansım diye düşünerek girdim ikinci ameliyatıma. Bu düzeltilebilecek bir problem mi? Ciddi bir moral bozukluğu yaşadım. Fikir verebilirseniz çok sevinirim

  1. Ameliyatlardan sonra mevcut asimetriler ödeme bağlı olarak biraz daha artar. O nedenle size daha fazla görünebilir.
   Doktorunuzun müdahale amacı ile sizin yeniden müdahale amaçlarınızın uymamasını pek anlayamadım. Ameliyat öncesi hangi sorunlara müdahale edileceğini konuşmuş olmalıydınız.
   Sorunlarınızı mutlaka doktorunuz ile tekrar konuşunuz.
   Geçmiş olsun.

 2. Hocam.bende yeni.oldum.burun estetigi bendedw burun deligi biraz kucuk.gibi geldi biri oyuzden odem ve sislikler tampondan sonra .i degerlendirmek.lazim

  1. Hocam benim burun deliğini açıp kapatan kasın bir tanesi çalışmıyor öneriniz nedir acaba?

   1. Burunda ki kaslar bir çoğumuzda zaten çalışmaz. Eğer ameliyatlı iseniz bu kas zarar görmüş olabilir. Burun kaslarında ki sorunları gideren her hangi bir cerrahi yaklaşım da maalesef yoktur. Muayene sonrası daha net bilgi verilebilir elbette ama genel olarak söyleyebileceklerim bunlar.

    1. Merhabalar benim de ameliyatımın üzerinden yaklaşık 3 ay geçti ve burun kanatlarımda asimetri mevcut. Doktorum 2. ayımdan itibaren Nostril Retainer kullanmamı söylemişti fakat bu asimetri beni rahatsız etmeye devam etmekte. Çözümü nedir görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

     1. Burun deliklerinde asimetrik görünümün tedavisi için; burun estetiği sonrası iyileşmeniz bittikten sonra da devam ediyorsa ek müdahaleler gerekebilir. Bunun için bir yılı tamamlamak gerekir.

    2. Hocam merhaba ben 1 hafta önce ameliyat oldum. Burnumun içini yaptırdım ama Burun deliklerim hala asimetrik. Bana nostril retainer verdi doktorum. 2 numara. Bunun asimetriği düzeltebileceğim söyledi Onu takiyorum ama sol burun deligimi tam kapatmasısınız hafif sol üst uç kısım da boşluk olduğunu farkettim. Tam oturmuyor gibi. Bu sorun olur mu? Aparat yine de işe yarar mi? Şimdiden teşekkür ederim

     1. Bu sorularınızı doktorunuza yöneltirseniz size daha sağlıklı cevap verecektir. Benim buradan sorunuzu cevaplamam maalesef mümkün değil. Kusuruma bakmayın.

 3. Hocam bende 12 gün önce ameliyat oldum.Ameliyatta tek taraflı burun deliği düzeltme yapılmış diğer deliğe oranlamak için fakat düzeltilen taraf diğer tarafa göre daha küçük ve daralmış gözüküyor.Kanadı daha düşük gözüküyor yani kısaca asimetri var.Açıkcası eski hali daha iyiydi.Tamponlar alçılar vs. hepsi çıktı 7.günde.Bugünde bantları aldım.Moralim bozuldu haliyle bundan dolayı.Sizce geçermi ne yapmalıyım aydınlatırsanız sevinirim.Bu arada septorinoplasti ameliyatı idi eğrilikte vardı burunda.Teşekkürler.

  1. Sizde biliyorsunuz ki çok çok erken bir dönemdesiniz. O bölgeye yapılan müdahaleler daha şiş, daha aşağıda, daha kalın görünüm verecektir.
   Sakın bu durumu değerlendirerek kendinizi üzmeyin.
   Doktorunuzun kontrollerine gitmeyi unutmayın.
   Sizin yapabileceğiniz tek şey doktorunuzun önerilerine uymaktır. Ek bir arayış içine girmeyin.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 4. Hocam merhaba hocam benim ameliyatımın 21. Günü ama burnum yamuk duruyor doktorum ödemden dolayı olduğunu belirtiyor. Ama ben zannetmiyorum sizce neden böyle olmuş olabilir

  1. Doktorunuzun önerilerine ve tavsiyelerine uyunuz ve kontrollerine mutlaka gidiniz.
   Buradan bunları söylemek dışında başka bir tavsiyede bulunmam maalesef mümkün değil.
   Çok geçmiş olsun.

 5. Merhabalar hocam ben ameliyat olalı tam 1 ay oldu burnum yamuk ve kemerliydi fakat burun deliklerimle ilgili hiç bi sıkıntım yoktu ama şuan burun deliklerimden birisi uzun diğeri yuvarlak yani oldukça farklı birbirinden yamuk düzeldiği için mi böyle oldu böyle kalacak mı yoksa düzelir mi çok endişeliyim

  1. Burun deliği asimetrileri mutlaka ameliyat öncesinde tespit edilmesi ve hasta ile konuşulması gereken bir durumdur.
   Eğri burunlarda burun ucunun olduğu taraf daha kısa ve dar, diğer taraf ize daha uzun olur.
   Ameliyat ile burun ucu orta hatta alındığı zaman da bu asimetri daha net ortaya çıkar.
   Hiç kimsenin burnunun sağ ve sol yarıları birbirlerinin aynısı değildir. Biz de ameliyatlarda eşitlemeye çalışırız ama %100 eşit olamaz. Doktorunuz bu asimetriyi eğer burun ucuna yapılan müdahale ile düzelmezse sonradan yapılabilecek ek bir müdahale ile düzeltebileceğini düşünmüş olabilir. Mutlaka kontrollerde sıkıntınız devam ederse kendisiyle konuşunuz. Emin olun gerekeni yapacaktır.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 6. Hocam ameliyatımın 20. Gunundeyim ve kim goruyosa beni zor tanıyor ve herkes estetikli burnumdan daha büyük olduğunu ve asyalı insanların burnuna benzediğini söylüyorlar haliyle bu durum beni oldukça rahatsız ediyor moralimi bozuyor. Burnum gittikçe kemiklesir sivrileşir düzelir mi yoksa şuan ki görüntüsüyle mi kalır

  1. Sizi görmeden genel bilgi olarak şunları söyleyebilirim; “Gördüğünüz burnunuz her gün değişecek ve böyle kalmayacak. İyileşmeniz bir yıl sürecek. Şekli doktorunuz ile planladığınız şekle yavaş yavaş benzeyecek”
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 7. Hocam merhabalar ben 5 ay önce rinoplasti oldum burun kanatlarına dokunulmadı sadece orayı daraltmak istiyorum bunun için 1 yolu beklemeli miyim yoksa bu işlem yapılır mı

  1. Burun kanatlarına müdahale edildiğinde istenilen sonuca ulaşılması için rahatsızlığınızın değerlendirilmesi gerekir. Ameliyat geçiren bölgelerin esnekliği burun kanatlarının daraltılmasıyla ortaya çıkacak sonucu değiştirebilir.
   Doktorunuza veya bir plastik cerraha yüz yüze muayene olarak daha net bilgi alabilirsiniz.

 8. Hocam burun deliği yayvan olan kişiler burun deliği estetiği olurken sadece burun dışından mı işlem yapılıyor yoksa burnu açmak gerekiyor mu? Asimetrik burunlar için (biri yukarı biri aşağı bakan) burun kanadı tarafından kesi yapılarak düzeltmek mümkün mü

  1. Burun deliği asimetrileri için yapılacak müdahaleler sizin de dediğiniz gibi sadece burun deliğini ilgilendirebileceği gibi burunun tamamını da ilgilendirebilir. o nedenle de yüz yüze muayene şarttır

 9. Hocam iyi günler.1 ay önce rinoplasti ameliyatı oldum yamuklukta vardı.Dikişlerim düştü.Tek taraflı burun deliği küçültme işlemi yapılmış.Düzeltme olan tarafta yanal olarak burun kanadı daha düşük duruyor.Hem kanadın yanları hemde aşağıya doğru.Yani iki kanat arasından bariz bir asimetri mevcut.Düzeltme yapılan taraftan kaynaklanan.Kanadın biri daha geniş iken düzeltme yapılan tarafta daha dar bir geliş açısı var.Ne yapmalıyım sizce düzelir mi morelim çok bozuk yol gösterirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz burun kanadı müdahalesi sonrası asimetri anormal değil. Sizin yapabileceğiniz birşey de yok. İyileşmenin bitmesini (1 yıl) beklemeniz gerekiyor. Doktorunuzun kontrollerine gittiğinizde sürecin normal olduğunu ve zamanla geçeceğini söyleyecektir.
   Sağlıkla kalın.

 10. Hocam merhaba, burun deliklerinin birinin yukarıya bakması birinin da yatay olması hangi yöntemle düzeltiliyor ameliyat gerekir mi

  1. Burun deliklerini burun ucunda iki tarafta bulunan “n” harfi şeklinde ki kıkırdaklar yaparlar ve burun deliklerinde ki asimetriler de bu kıkırdakların duruş ve şekillerine göre pozisyon alırlar. O nedenle ameliyatsız bir çözüm genellikle mümkün olamaz. Daha fazla bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

  1. Burun kanadında çekilme sorununuzu görüp değerlendirdikten sonra bilgi vermem daha doğru olur.
   03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 11. Hocam merhaba 15 gün oldu burun ameliyatı oldum ama burun yanakları biri aşağıda biri hafif yukarıda ve burun deliklerim de aynı şekilde sağdan sola çekilmiş duruyo burun doktorum sağdan giriyorum ben dedi ameliyatta ve sağdan sola doğru burun kontrole gittiğimde ödem ve sisliklerden kaynaklanıyor dedi 1 ay sonrasına randevu verdi düzelicegini soyluyo sizcede duzelirmi hocam yoksa şişlik gittikten sonrada burun yamuklugu düzelirmi

 12. Hocam rinoplasti oldum burun delikleri eşit değil bu ödemden kaynaklı olabilir mi ve burun deliği olam bölgede ödem ne zaman geçer

  1. Ameliyat sonrası asimetriler çok normaldir.
   Müdahale edilen yerlerde ki ödem genellikle ilk 3 ayda azalır ancak tamamen geçmesi 1 yıla kadar uzayacaktır.
   Doktorunuz ile kontrollerinizi aksatmadan gidin ve onun fikirlerini de mutlaka alın.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 13. Hocam birde rinoplasti olup burun deliği asimetrisi olan biri ne zaman sonra Bunun için ameliyat olmalı

  1. Rinoplasti ameliyatı sırasında burun deliklerine müdahale edilmemişse burun kanatlarına 3 aydan sonra lokal anestezi ile bile müdahale edilebilir. Tabii buna doktorunuz burun ödemleriniz ile ilgili takibinizde daha geç bir tarihe de uygun görebilir.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 14. merhabalar hocam yaklaşık 1 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum ameliyat olmadan önce burnum aşırı eğriydi burun deliklerimin biri aşağıda biri yukarıdaydı şekil olarakta farklıydı ameliyattan sonra karşıdan bakınca burun deliğinin biri görünüyor biri görünmüyor çok can sıkıcı bir durum zamanla düzelirmi acaba düzelmez ise küçük operasyonla düzeltilebilirmi ? yoksa tekrar revizemi olmam gerekiyor 2.ci bir ameliyatı açıkcası olmak istemiyorum

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi görmem ve muayene etmem gerekli. Ancak sizin de ameliyatınızın üzerinden sadece 1 ay geçmiş. O nedenle değerlendirmek için çok erken. Size en yararlı bilgiyi doktorunuz verecektir.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

 15. Merhaba hocam benim de rinoplastimin üstünden 22 gün geçti bu süre zarfında burun deliklerim eşitti ancak sağ burun deligim daralmaya ve uzamaya başladı. Doktorum burun deliği aparatı verdi geceleri yatınca tak dedi. Diğer gün çıkardığında yine eşitti. Ancak burun deliklerim daha genişledi gibi . Bu aparat burun deliklerimi genişletir mi , bırakırsam tekrar asimetri olur mu, neden 22. Günde böyle bir problem yaşadım acaba

  1. Bu silikon burun deliği genişletme aparatları iyileşmenizi kontrol etmek için doktorunuz tarafından verilmiş. Ben sizi görmeden sıkıntınız hakkında maalesef bilgi veremem. Sorularınızı doktorunuz en güzel şekilde cevaplayacaktır.

  2. Ben de 10. Gunumdeyim ve bugün bu aparattan bana da taktı dr’um 🙁 çok hoşnut değilim ama farklılık düzelsin diye dayanacagim, bu konuda bilgi ararken bu soruya rastlamam çok iyi oldu, sizin nasıl şuan düzelme oldu mu? Ve genişleme olacak diye beni de korku basıyor, delikler genişler mi?

 16. hocam 10. gün oldu ameliyat olalı. burun deliklerim önden bakınca görünüyor ve bundan çok rahatsız oluyorum zamanla burun ucunun hafif düşmesiyle bu görüntüden kurtulabilir miyim acaba ?

  1. Burun estetiği ameliyatı sonrası 10. gün değerlendirmek için çok erken bir zaman. Biliyorsunuz iyileşmesi bir yıl sürecek. Endişe etmeyin. Zamanla sıkıntınız çok azalacak.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

 17. Merhaba hocam benim kaplı rinoplasti ameliyatım üzerinden 5 ay geçti ilk burnumda sadece kemer sıkıntım vardı fakat doktorumun fazla müdahalesi ile başka sıkıntılarım ortaya çıktı her iki burun deliğime daraltma işlemi yapıldı, burun deliklerim şuan için çok küçük ve yuvarlak değil bu zamanla düzelebilir mi yada ileri zamanda operasyonmu gerektirir? ayrıca burun orta kısmıda aşşağıda (kolumella) bunda zamanla değişimler olur mu yoksa artık bu şekildemidir 5. Ayım

  1. 5.ayda gördüğünüz hiçbir durum kalıcı değildir. 12-18 ay dolmadan da kalıcı olduğuna karar veremeyiz. Zaman içinde sorunlarınız azalabilir. Doktorunuz ile iletişimi aksatmayın.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

 18. Hocam ameliyatımın üstünden 1.5 ay geçti.Burun kanatlarım genis duruyor iyice yayvanlaştı bu durum zamanla geçer mi

  1. İyileşmeniz tamamlandıkça daha çok değişiklikler olacaktır. Zaman ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 19. Hocam merhaba.2 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum.Eğrilikte vardı düzeltme yapıldı.Burun deliklerimin tekine işlem yapıldı.Sorun şu ki bir burun deliğim normal dururken diğer müdahale edilen tarafın deliği aşağıya bakıyor yani bariz bir asimetri mevcut.Ameliyat eden doktor bir miktar et parçası aldığını sonrada tekrar diktiğini söyledi yani yapılan işlem buymuş.Bu işlemi delikleri eşitlemek için yapmış olsada şuan daha fazla bir asimetri gözüküyor biri aşağı biri yukarı biri büyük diğer işlem yapılan küçük vs.baya bir sorun var.Ek olarak işlem yapılan kısımın kanadıda diğerine göre düşük daha aşağıda.Bu durum çok morelimi bozdu öneriniz nedir durum değişir mi normal bir durum mu düzelir mi düzelirse ne zaman aklımda tonla soru var.Ne yapmalıyım artık çok canımı sıkıyor bu durum,simetri hastasıda değilim bariz bir fark var inanın.Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

  1. Probleminizi güzel anlatmışsınız ancak görmeden fazla bir şey söylemek pek mümkün değil. Ayrıca 2 ay burun estetiğinin nihai sonucu için oldukça erken bir zaman. İyileşmeniz tamamlandığında 9-12 ay yeniden net bir şekilde değerlendirilerek gerekirse ek müdahaleler planlanabilir.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 20. Hocam rinoplasti ameliyati olalı 1 ay oldu burun deliklerimde daraltma islemı yapıldı asimetri olarak hicbir sorunum yok ama önden bakıldıgı zaman delikler görünüyor ve sekıl olarak cok yuvarlak duruyor burun ucunda ki ödemden kaynaklı mı? Zamanla ödem azaldıkca bu durum ortadan kalkar mı? Bilgilendirirseniz cok sevınırım

  1. Çok geçmiş olsun. Sorularınızın cevapları evet. Zamanla şişlikler indikçe, açılarınız düzelecek ve burun ucu detaylarınız ortaya çıkacak.
   Sağlıkla kalın.

 21. Hocam merhaba.2 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum eğrilikte mevcuttu konkalarda yakıldı iki taraflı.Bir tarafım iyi nefes alırken diğer delikten hiç nefes alamıyorum.Kabuklarım düştü hiç kalmadı iki taraflıda hatta kabuk olan kısım daha iyi nefes alıyor.Şuan kabuk yok tabi iki taraflıda cihazla en derine kadar bakıldı.Telefon feneri ile baktığımda tam o konkaların orda sanırsam,iki taraflı bir yapışıklık var ve ancak çok sert nefes çekersem ufak bir hava girişi oluyor.İki et parçasıda birbirine yapışık duruyor.Diğer deliğe bakıyorum onda öyle bir durum yok baya açık sonuna kadar.Sorunum da tam olarak bu iki derinin yapışık gibi durup orayı duvar gibi tıkaması ve benim nefes alamamam.Bu durum düzelir mi sizce inanın başta fena değildi sonra diğer nefes alan delik gittikçe iyiye giderken her geçen gün diğer o delik tam tersi daha kötüye gitti ve günün sonunda o taraftan nefes alamıyorum.Halk tabiri ile içinde şişlik var gibi geldi bana tekrardan mı şişti yoksa ameliyatın doğal sürecimi bilemiyorum çokta sizin yerinize yorum yapmak istemem tabi.Sizce bu durum normal midir normalse diğer burun deliğinde neden olmadı bu sorun ne yapmalıyım inanın bilmiyorum sonuçta nefes için oldum ameliyatı o kadar çile çektim diğeri düzeldi haliyle bu taraf düzelmeyince hatta daha da kötü olunca uykusuz geceler psikolojik olarakta tekrar başladı.İki deliktende nefes alamayınca yeterli gelmiyor hava normal olarak.Ne yapmalıyım Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler

  1. Çok geçmiş olsun.
   Burun ameliyatları sonrasında burun içine yapılan müdahalelerden sonra bazen her iki burun duvarı bahsettiğiniz gibi birbirine yapışır veya arada bir bant, köprü oluşur. Bu normal değildir ve müdahale edilerek düzeltilmesi gereken “Sineşi” denilen bir durumdur. Nefes almanıza engel olur.
   Bu bant veya bantlara yapılacak müdahale önceki işlemler kadar karmaşık ve zor değildir. O nedenle doktorunuz ile görüşüp onun size tavsiyelerini dinleyip yapılacak müdahaleyi planlamalısınız.
   Sağlıkla kalın.

 22. Hocam iyi akşamlar size bi sorum olacaktı, mesela benim burun deliklerim yukarı doğru şekilde ve geniş. Burun kanatlarından kesi atılarak burun kanadını biraz daha öne getirilir mi yoksa aynı açıda sadece daraltılır mı

  1. Probleminizi güzel anlatmışsınız ancak görmeden tavsiye ettiğiniz tekniği onaylamam maalesef mümkün değil.
   Burun ucunu ilgilendiren kanat sorunları tek başına sadece kanatlara müdahale ile düzeltilemeyebilir. Burun ucu kıkırdak yapılar ile birlikte müdahale gerekiyor olabilir.
   Arzu ederseniz 03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alabilirsiniz.

 23. Sadece burun kanadını inceltmek daraltmak istesek muayenede yapılan bir işlem mi yoksa ameliyathane şartlarında mı yapılıyor hocam

  1. Burun kanadını ilgilendiren işlemler lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak görmek, değerlendirmek sonra karar vermek gerekir. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 24. Merhaba benim burnumda kıkırdak eksiklikleri vardı, kaburga kıkırdağı kullanılarak ameliyat oldum. Kusurlarım giderildi, fakat 10.ayındayım burun kolümella içeri basık ve c noktası sarkık bu biraz kötü bir görüntü olyşturuyor. Bu sorunun düzeltilmesi için bir yıl beklemeli miyim ve lokal anezteziyle c noktası düzeltilebilir mi? Teşekkürler.

  1. Sıkıntılı ameliyatlar geçirmişsiniz. Sizi görmeden, probleminizi değerlendirmeden, sizin tarifinize göre buradan çözüm önerisinde maalesef bulunamam. Kusura bakmayın.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

 25. Merhaba, 2018 yılında ilk kez estetik burun ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası tek taraflı burnumda sıkıntı farkettim. Bir burun deliği içi pürüzsüz, hiçbir şey yok içinde. Diğer burun deliğimde sertlikler var. Bu sertlikler kuruluk yapıyor, rahatsız olduğum için sümkürüyorum da aynı zamanda bazen. Yani burnumun bir tarafı her açıdan problemli. İlk ameliyat sonrası ikinci ameliyatımı oldum. Buradaki sertlikleri anlattım. İkinci ameliyat sonrası hala aynı sıkıntıyı çekiyorum. Oradaki sertlikler kıkırdak mı yoksa deride mi bir sorun var?

  1. Sorununuzu uzun uzun anlatmışsınız ancak maalesef bu bilgilere dayanarak cevap veremem. Muayene etmek ve görmek gerekir. 03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 26. hocam merhabalar. babmın burun kanatları sanırım dar ve hiçbir zaman rahat nefes alamıyor. ikameti hatayda olduğu için ancak hatay ve osmaniye gibi illerde tedavi görebilir. biz şuan bu durumda ameliyat olmasının olası olduğunu düşündüğümüz için kbb uzmanına mı gitmeliyiz yoksa bir operatör kbb doktoruna mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Tüm KBB doktorları operatördür ve cerrahi müdahale yapabilirler.
   Sadece nefes alma sorunları varsa kendisine yakın bir KBB uzmanına gitmesini sağlayabilirsiniz.

 27. hocam merhaba 17 gün önce burun estetiği oldum burun deliklerim çok daraldı ama kanatlarım hala geniş sayılır doktorumun verdiği burun deliği aparatını kullanırsam daha da kanatlarımı büyütür mü şimdiden çok tesekkürler

  1. Nostril retainer denilen aparatlar burun kanatlarınızı genişletmez. Burun deliklerinizin daha da daralmasına engel olur.
   Doktorunuzun önerdiği şekilde ve sürede bu aparatları kullanmaya devam ediniz.

 28. Merhaba, kalkık bir burun yapım var. Burun deliklerim ise ince uzun yapıda. Hiç operasyon geçirmedim. Ancak çocukluğumdan beri sol burun deliğimin, burnun ucuna yakın olan kısmında kesiğe benzer sorun yaşıyorum. Sürekli acıyor ve oynatmak çok zor oluyor. Bu yapısal veya anatomik bir problemden kaynaklanıyor olabilir mi? Yoksa viral nedenli midir?

  1. Probleminizi çok güzel anlatmış olmanıza rağmen sizi görüp muayene etmeden ne desem yanlış olacaktır. Randevu alıp gelebilirseniz yüz yüze konuşabiliriz.
   Sağlıkla kalın.

 29. Burun 3 hafta önce amliyat oldum burun deliklerimde asimetriklik var bu geçici mi yoksa kalıcaımı oluyor

  1. 3 hafta burun estetiği sonucu değerlendirmek için çok erken. Çok geçmiş olsun. Burnunuz ve kanatlarınız zaman içinde çok değişecektir. Doktorunuzun takibinde kalın ve önerilerine uyun lütfen. Sağlıkla kalın.

 30. hocam burun ameliyatı olalı 1 ay oldu ama 15. günde içinden kemik kıkırdağa benzer küçük bir şey geldi şuanda burun kanatlarının biri içerde gözüküyor ama burnum hala ödemli sizce geçer mi yoksa o kemik ordan düşmüş olabilir mi ?

  1. Bu durum ameliyatınızı yapan doktor ile paylaşmanız gereken bir öneme sahip gibi.
   Ben buradan bir şey dersem sizi yanlış yönlendirmiş olurum.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 31. Merhabalar,

  Ben rinoplasti ameliyatı oldum. Oldukça yeni, bir ay önce. fakat yinede sormak istiyorum. Burun deliklerimden biri daha uzun ve ince görünüyor. Hatta bu durum oldukça üzdü beni. Çünkü gerçekten kötü görünüyor, sanki bir tarafı daha yukarı çekilmiş gibi. Öncesinde burun deliklerim ile ilgili bir sorun yoktu. Kalkık bir burun istemediğimi ısrarla ifade etmeme rağmen burnum şu anda kalkık ve kendisi bunun zamanla ineceğini söyledi. Bir şeyler söylemek için henüz erkendir ancak iyileşme süreci sonunda halen asimetri devam ediyorsa bunun duzeltilebilmesi mümkün müdür?
  Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

  1. Bir ay burun estetiği sonrası değerlendirme için çok erken bir süredir. Zaman içinde dert ettiğiniz bir çok durum düzelecektir. Doktorunuzun önerilerine uyun ve kontrollerine gidin. Geçmiş olsun.

   1. Hocam ben gülümseyince burunumun sol deliği yukarı doğru kalkıyor birden bire oldu yüzümü her gün dikkatle incelerim ve 1 hafta önce farkettim. Sizce bir doktora mı başvurmalıyım yoksa zaman zaman düzelir mi?

    1. Yüz mimik kaslarının güçleri ve yapıları iki tarafta hiçbir zaman aynı olamaz. O nedenle fark ettiğiniz bu farklılık bir sorun değildir.

 32. Merhabalar 15 gün önce revizyon oldum dıkıslerımın sag taragı dustu sol tarafım duruyor. Ancak şöyle bır sorunum var dımıs dusmeyen yer de dıkılen yer bırlesık ama dıkıs dusen yerde dıkılen yer bırlesık degıl hanı acık yara degıl kapanmıs ama dıstan gorunuste bırbırınden ayrı duruyor sankı dıkısle dıkılmesı gerekıyor gıbı tekrar dıkıs atılırmı basıt bır ıslem ıle yada zamanla kaynar kapanırmı

  1. Bu konuyu doktorunuz ile muayene olarak ona danışmalısınız. Ben buradan size yardımcı olamam. Kusura bakmayın. Geçmiş olsun.

 33. Hocam iyi günler nefes sorunlarım yüzünden ameliyat oldum burun ucu kanatlara ek kıkırdaklar kondu şuan nefesim çok rahat ancak ek olarak burun delikleri eşitlenmeye çalışılmış burun dış kenarları içeriye doğru katlanarak dikilmiş önden bakılınca kanatların alt tarafı burun ucuna göre biraz dar görünüyor bu katlanan uç kısımları lokal olarak hafif kenarlara doğru açmak mümkün mü

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmış olmanıza rağmen sizi görüp değerlendirmeden cevap vermem yanlış olacaktır. Kusura bakmayın.

 34. Kemerli ve ucu biraz düşük bir burnum vardı. 7ay önce rinoplasti oldum. Ameliyat öncesi sadece profilden/yandan fotoğrafımın önizlemesiyle planlama yaptık ne kadar kalkık olacağı konusunda. Çünkü doktorum sonrasını önden photoshop ile gosteremeyecegini söyledi. Ameliyat sonrası sonuç objektif olarak gayet iyi. Fakat bu kadar kalkık olmasına alışamıyorum, burun deliklerimin bu kadar görünmesinden de hoşlanmıyorum. Zaten burun deliği asimetrisi de ortaya çıktı bu şekilde, bir taraf daha yukarıda. Burun ucunun yüksekte olması eskiye göre ifademi de değiştirdi. Halbuki ifademin değişmesini istememiştim. Burun uzunluğu konusunda bir sorunum yoktu. Bu kalkıklık yani burun ucu açısı konusunda yapılabilecek bir müdahale var mı sizce? Teşekkür ederim.

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp muayene ettikten sonra net bilgi verebilirim. Evet burun ucunun açıları ve burun uzunluğunun artırılması gibi ek müdahaleler yapılabilir ancak en az ilk ameliyatın üzerinden 1 yıl geçmesi şartı ile. Geçmiş olsun.

 35. hocam merhaba öncelikle size çok teşekkür ederim kafamdaki bir çok soru işareti sayenizde açıklığa kavuştu . hocam ben 3 hafta önce burun ameliyatı oldum ancak burun kanatlarımdan biri birkaç milim daha aşağıda duruyor bu geçici mi yoksa ameliyatla mı düzelir

  1. Burun kanatlarında asimetri erken dönemde normaldir. Zaman içinde geçmezse doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

 36. rinoplasti sonrası 40.gunum.geceleri nostril kullanıyordum.bu seferki kontrolde daha büyük boy nostril le degistirdi,ve gündüzde tek tarafa takmam için yine nostril verdi.ve masaj verdi.3 ay daha nostril kullanacagimi söyledi ama bu nostril çıkarınca gordumki burun deliklerim çok büyük oluyor.sorum şu,acaba burun deliklerim böyle buyukmu kalacak.

  1. Nostril retainer kullanımı burun deliklerinin daralmasına, engel olmak için önerilir. Doktorunuz bu duruma engel olmak istediği için bu aparatları önermiştir. Onun önerilerine uymanız sonucunuzu olumlu etkiler. Şu anda gördüğünüz hiç bir durum kalıcı değildir. Geçmiş olsun.

 37. Hocam Merhaba
  Ben 9 ekim 2021 de ilk burun ameliyatımı oldum, kıkırdak eğriliği, burun kemeri ve nefes sorunum vardı.
  Ameliyat sonrası hala kemerim az da olsa mevcut ve en önemlisi ameliyat öncesi daha rahat nefes alıyordum resmen
  Nefes alırken normal kuvvette bile burun kanatlarım yapışıyor resmen, Sporcuyum inanın koşamıyorum ve uyurken çok tıkanıyorum
  Doktorum alerji hapı verdi 1 aydır kullanıyorum ama gram iyileşme yok, burun deliklerim ve burnum da dar ve kısa bir burun oldu
  Revizyon olucam ama ne kadar süre beklemek gerekiyor ?

  1. Bir yıl dolmadan revizyon burun ameliyatı olmamalısınız. İyileşmeniz mutlaka tamamlanmalı. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61