Burun Estetiği

Burun deliği sorunları

Burun delikleri burnun fonksiyonel ve estetik kısımlarından biridir ve anatomisi burun deliği küçültme veya burun deliği cerrahisi işlemlerinde çok önemlidir. Nazal tabanı, burun kanatlarını ve burun ucunu 2 adet “n” harfi şeklinde kıkırdak yapar. Bu kıkırdaklara “external val” yani dış kapak denir. Hava girişi için dirençli (negatif basınca direnebilen), açık bir kapı oluştururlar. Bu kıkırdaklar ortada birkaç noktadan birbirlerine incecik bağlarla bağlıdırlar. 

Play Video

Orta kısma “kolumella” denir ve kolumellanın hemen arkasında kalın “septum” denilen başka bir kıkırdak yer alır. Bu kıkırdakların burun sırtına doğru uzanan kısmında ise yine hemen hemen aynı kalınlıkta ancak her iki burun deliğinin tavanını oluşturan yaprak şeklinde “internal valv” diye adrandırılan birer adet üçgen şekilli kıkırdaklar ve bunun devamında da burun kemikleri yer alır.

asimetrik burun delikleri
  • Burun delikleri ne işe yarar?

Burun delikleri havanın vücudumuza girişi için açık kalması gereken yapılardır. Kuvvetli veya normal nefes alma sırasında negatif uygulanan basınca ve türbülansa direnebilmesi gerekir. Açık olması ve dirençli şekli fonksiyon ve estetik açıdan çok önemlidir.

Play Video

Burun deliği sorunları

  • Burun deliği genişliği sorunu

Yüzümüzde bir takım oranlar var. Bu oranların ne olduğunu bilmesek de bir şekilde bu uymayan durumlar gözümüzü rahatsız ediyor ve bir estetik cerraha yani bu için uzmanına başvuruyoruz. Burun kanatları da bazen geniş olabiliyor. Bu genişliği biz iki gözümüzün arasında ki mesafeden daha geniş ise o zaman burun kanatlarının veya deliklerinin genişliğinden bahsediyoruz.

Play Video
Play Video
  • Burun deliklerinin büyük olması 

Burun delikleri havanın girişini açık tutan yapılardır ve büyük olması daha fazla hava girdiği anlamına gelmez. Bazen bu durum hem erkek hem de kadınlar için estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Burun deliklerinin büyüklüğü genellikle aileseldir hatta ırkların burunlarında ki farklardan, Afrikalıların burun deliklerinin genişliğinden de bahsetmek gerekir. İnsanlar burun deliklerinin içinin görünmesini istemezler.

Play Video

 O nedenle burun deliklerinin büyüklüğü sorunu için başvuran hastalarımıza yüzlerinin ve burunlarının oranlarına bakarak gerekiyorsa cerrahi olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz.

burun kanatları
  • Burun delikleri nadiren küçük olabilir

Burun deliklerinin küçüklüğü nadiren yapısal yani doğuştan olur. Genellikle nedeni geçirilen birden fazla cerrahi işleme sekonder olarak meydana gelmektedir. Bir başka neden de yanıklar sayılabilir. Tedavi edilmesinin gerekliliği mutlaka bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında karar verilmesi gereken bir konudur.

burun taban genişliği
  • Burun deliği asimetrisi

Asimetri iki tarafın birbiri ile aynı olmaması demektir. Simetri ise birbiri ile tıpa tıp aynı olması demektir ve bir çok insanın da simetri takıntısı vardır. Yüzümüzün her iki tarafının hatta vücudumuzun her iki tarafının birbiri ile aynı olması mümkün değildir. Bunu burun delikleri, burun sırtının her iki yanı, kaşlarımız, dudaklarımız, çenelerimiz gibi tek tek aynanın karşısına geçtiğinizde görebilirsiniz.

Burun deliği asimetrisi deyince bizi yani estetik cerrahiyi bizi ilgilendiren tarafı bu asimetrinin gözle görülen, kişinin yüz oranlarına uymayan, burun oranlarına uymayan seviyede olmasıdır. 

Özellikle burun estetiği ameliyatları sonrasında alçılı dönemde ki hastanın tek görebildiği bölge burun delikleri olduğu için öncelikle burun deliklerini değerlendirir ve mutlaka asimetriden şikayet ederler. 

Bunun nedeni daha önce hiç bu kadar detaylı burun deliklerini incelememiş olmalarıdır. Eğer ameliyat öncesi bu asimetri tespit edilmiş veya doktorunuz yapılacak cerrahi planında böyle bir durumun görülebileceğini bahsetmişse ameliyatınızda bu sıkıntının sonrasında belirgin bir rahatsızlık yaratmaması için müdahale edecektir.

Yüzümüz de burnumuz da asimetriktir ve her kusurun düzeltilmesi gerekmez.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah
  • Burun deliklerinden birinin aşağıda birinin yukarıda olması

Aslında en sık görülen burun deliği asimetrisi durumudur ve bir çok kişi bu durumlarının aslında farkında bile değildirler. Burun kanatlarından yukarıda olan yüz diğer yüz yarısından büyük bir ihtimalle daha kısadır ve burun ucu ve çene ucu da o tarafa doğru yönelmiş durmaktadır. Burun ameliyatı sırasında veya tek başına da düzeltilebilecek bir durumdur. Ancak hasta ile diğer asimetriler de konuşulmalı ve net bir şekilde gösterilmelidir.

burun tabanı oranları
  • Burun deliklerinin fazla görünmesi

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyenlerin en temel korkusudur ve ön görüşme sırasında ilk söyledikleri şey “Burun deliklerim ameliyat sonrasında karşıdan görünmeyecek değil mi?” sorusudur.  Bu aslında burun delikleri ile ilgili bir durum değildir. Ameliyat sırasında burnun biraz fazla kısaltılmasına ve/veya açılarının biraz fazla artırılmasına bağlı olarak meydana gelir. Ancak çevrenizde gördüğünüz bu burun delikleri karşıdan görünen kişilerin hepsi de durumlarından mutsuz değildirler. Bu insanların bir çoğu hallerinden ve burunlarından memnundurlar. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Açık burun ameliyatı daha mı kolay?

Siz elbette ki korkularınızı ve isteklerinizi sizi ameliyat edecek doktorunuz ile konuşmalı ve birbirinizi anladığınızdan emin olmalısınız.

  • Gülerken burun deliklerinin genişlemesi

Gülerken burun deliklerinin genişlemesi tamamen mimik hareketlerine ve bu kasların aktivite ve gücüne bağlıdır. Bu kaslara botoks yapılarak da gülüş ile ilgili sorunlar düzeltilebilir. Bu kaslara botoks yapılmasıyla burun kanatlarının çok açılması, burun kanatlarının genişlemesi ve burun ucunun aşağı hareketleri azaltılabilir.

  • Burun deliklerinin yandan belirgin olması

Burun deliklerini ikiye ayıran septum denilen kalın kıkırdağın önünde, burun kanatlarını yapan “n” harfi şeklinde ki iki adet kıkırdağın iç bacaklarının oluşturduğu yapıya kolumella denir. Bazı insanlarda doğal olarak bazen de burun estetiği ameliyatı sonrasında kolumella kanatlardan daha aşağıda ve yandan bakıldığında da belirgin durur. Bu durumlarda yapılacak işlem burnun tamamının değerlendirilmesi, burun ucunun, burun kanatlarının ve kolumellanın ilişkilerinin göz önüne alınmasını gerektirir. 

Bu sorun sıklıkla burun sırtında ki sorunlarla ve solunum sorunlarıyla da birlikte bulunabilir. Mevcut sorunlarınız için burun estetiği veya septorinoplasti ameliyatı gerekli olabilir.

burun deliklerinin yandan görünmesi

Burun deliği küçültme ameliyatı

Tek başına veya burun estetiği ameliyatı sırasında gerçekleştirilebilir. Nadiren tek taraflı olarak dahi planlanabilir. Burun estetiği ameliyatı sırasında burun ucu yüksekliği artırıldıktan ve açıları da düzeltildikten sonra hala burun kanatları geniş duruyorsa sıklıkla müdahale edilir. Bazen hastanın başka sorunu yoksa lokal anestezi ile tek başına da gerçekleştirilebilen sizi normal hayatınızdan çok da almayacak bir ameliyattır. Bazen de ameliyat sırasında müdahale edilmez. 

Play Video

Burun kanadı genişliği sıklıkla burun ucu yüksekliği ile birliktedir. Cerrahi olarak burun ucunun yükseltilmesi burun kanatlarının daralmasını sağlar.  Bu sebeple ameliyat sırasında müdahale edilmemiş de olabilir. Bu nedenle bazen bu işlem iyileşmeyi takip eden dönemlerde ek küçük bir cerrahi şeklinde lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

burun deliği küçültme ameliyatı

Asimetrik doku çıkarılması gerekebilir.

  • Ameliyatsız burun deliği küçültme

Ameliyatsız burun deliği küçültme işlemi aslında çok etkili bir işlem olmasada burun kanatlarını çeken kaslara yapıacak botoks uygulaması ve hemen burun kanatlarının yanlarına yapılacak dolgu uygulamaları kısmen faydalı olabilir. Ancak sizi bu görünüm ne kadar tatmin eder onu bilmiyorum.

Play Video

Burun deliği asimetrisi nasıl düzeltilir?

Nostril asimetrisi yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi aslında hepimizde olan bir problemdir. Burada çok belirgin olanlara yapacağımız müdahaleden bahsedeceğim. Burun deliklerinden biri yukarıda ise veya daha dışta ise; kanatların burun ucu ve burun ile ilişkisi de göz önüne alınarak tek veya çift taraflı bir müdahale planlanabilir.

Burun deliği asimetrisi ameliyatı tek başına lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Sonrasında basit pansumanlarla takip edilebilen, ağrı sızı yapmayan bir işlemdir. Dikişleriniz zamanında alınırsa iz kalma ihtimali de çok azdır. Erken 1-3 aylık dönemde kızarıklık vve pembelik olabilir. İlerleyen dönemde burada ki iz ten renginize gelecektir.

burun deliği asimetrisi

Çok sayıda problem ve ona göre cerrahi yaklaşım vardır.

Burun deliği genişletme mümkün mü?

Burnu deliklerinin küçük olması sık karşılaştığımız bir durum değildir. Ancak bazen doğuştan bazen de geçirilmiş burun ameliyatlarına sekonder dar veya küçük burun deliği sorunları ile başvuran hastalarımız olmaktadır. Yapılacak değerlendirme sonrasında burun deliklerinin genişletilmesi mümkün olabilir. Ancak kolay bir cerrahi işlem değildir. Geçirilmiş cerrahi işlemlere bağlı gelişmiş ise genel anestezi altında ve buruna yapılacak diğer işlemlerle birlikte planlanması gerekiyor olabilir. Eğer doğuştan darlık varsa ve tek sorun bu ise o zaman küçültme ve asimetri ameliyatları gibi lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Genişletme ameliyatları sonrasında mutlaka yanda ki burun deliği genişleticiler kullanılmalı ve yeniden daralma engellenmeye çalışılmalıdır.

nasal retainer burun genişletme aparatı
Burun deliği genişletme aparatı (Nasal Retainer )

Burun kanatları inceltme mümkün mü?

Kanatlar burun cildinin en kalın olduğu bölgedir. Burun cildi burun kökünden burun ucuna indikçe kalınlaşır ve kanatlarda en kalın halini alır.

burun kanadı inceltme

Kalın burun kanatlarının inceltilmesi burun deliklerinin çevresinden erken dönemde belirgin izlerle ve dikişlerle ve hatta ilk bir kaç gün öncesinden çok daha kalın bir görünümü olan bir cerrahi işlem gerektirir. Bazen de burun kanatları hem kalın hem de düşük pozisyonda olabilir. Burun açılarını yandan örtüyor olabilir. Bu gibi durumlarda burun kanatlarının üstünden de fazla olan cildin çıkarılması gerekiyor olabilir. Tüm bu sorunların değerlendirilebilmesi ise ancak bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında mümkün olacaktır.

Burun deliği küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar?

Burun deliği küçültme ameliyatının ücretleri yukarıda anlattığım çok sayıda sorunun hangisine sahip olduğunuza, beraberinde burun estetiği ameliyatı olup olmayacağınıza gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button