Burun Estetiği

Burun deliği sorunları

Burun deliklerinin anatomisi 

Burun delikleri burnun fonksiyonel ve estetik kısımlarından biridir ve anatomisi burun deliği küçültme veya burun deliği cerrahisi işlemlerinde çok önemlidir. Nazal tabanı, burun kanatlarını ve burun ucunu 2 adet “n” harfi şeklinde kıkırdak yapar. Bu kıkırdaklara “external val” yani dış kapak denir. Hava girişi için dirençli (negatif basınca direnebilen), açık bir kapı oluştururlar. Bu kıkırdaklar ortada birkaç noktadan birbirlerine incecik bağlarla bağlıdırlar. 

Videoyu Oynat

Orta kısma “kolumella” denir ve kolumellanın hemen arkasında kalın “septum” denilen başka bir kıkırdak yer alır. Bu kıkırdakların burun sırtına doğru uzanan kısmında ise yine hemen hemen aynı kalınlıkta ancak her iki burun deliğinin tavanını oluşturan yaprak şeklinde “internal valv” diye adrandırılan birer adet üçgen şekilli kıkırdaklar ve bunun devamında da burun kemikleri yer alır.

asimetrik burun delikleri
 • Burun delikleri ne işe yarar?

Burun delikleri havanın vücudumuza girişi için açık kalması gereken yapılardır. Kuvvetli veya normal nefes alma sırasında negatif uygulanan basınca ve türbülansa direnebilmesi gerekir. Açık olması ve dirençli şekli fonksiyon ve estetik açıdan çok önemlidir.

Videoyu Oynat

Burun deliği sorunları

 • Burun deliği genişliği sorunu

Yüzümüzde bir takım oranlar var. Bu oranların ne olduğunu bilmesek de bir şekilde bu uymayan durumlar gözümüzü rahatsız ediyor ve bir estetik cerraha yani bu için uzmanına başvuruyoruz. Burun kanatları da bazen geniş olabiliyor. Bu genişliği biz iki gözümüzün arasında ki mesafeden daha geniş ise o zaman burun kanatlarının veya deliklerinin genişliğinden bahsediyoruz.

Videoyu Oynat
Videoyu Oynat
 • Burun deliklerinin büyük olması 

Burun delikleri havanın girişini açık tutan yapılardır ve büyük olması daha fazla hava girdiği anlamına gelmez. Bazen bu durum hem erkek hem de kadınlar için estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Burun deliklerinin büyüklüğü genellikle aileseldir hatta ırkların burunlarında ki farklardan, Afrikalıların burun deliklerinin genişliğinden de bahsetmek gerekir. İnsanlar burun deliklerinin içinin görünmesini istemezler.

Videoyu Oynat

O nedenle burun deliklerinin büyüklüğü sorunu için başvuran hastalarımıza yüzlerinin ve burunlarının oranlarına bakarak gerekiyorsa cerrahi olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Burun deliklerinin küçültülmesi bazen tek başına yeterli olmayabileceği için; burun küçültme ameliyatı ile birlikte de düşünülebileceği unutulmamalıdır.

burun kanatları
 • Burun delikleri nadiren küçük olabilir

Burun deliklerinin küçüklüğü nadiren yapısal yani doğuştan olur. Genellikle nedeni geçirilen birden fazla cerrahi işleme sekonder olarak meydana gelmektedir. Bir başka neden de yanıklar sayılabilir. Tedavi edilmesinin gerekliliği mutlaka bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında karar verilmesi gereken bir konudur.

burun taban genişliği
 • Burun deliği asimetrisi

Asimetri iki tarafın birbiri ile aynı olmaması demektir. Simetri ise birbiri ile tıpa tıp aynı olması demektir ve bir çok insanın da simetri takıntısı vardır. Yüzümüzün her iki tarafının hatta vücudumuzun her iki tarafının birbiri ile aynı olması mümkün değildir. Bunu burun delikleri, burun sırtının her iki yanı, kaşlarımız, dudaklarımız, çenelerimiz gibi tek tek aynanın karşısına geçtiğinizde görebilirsiniz.

Burun deliği asimetrisi deyince bizi yani estetik cerrahiyi bizi ilgilendiren tarafı bu asimetrinin gözle görülen, kişinin yüz oranlarına uymayan, burun oranlarına uymayan seviyede olmasıdır. 

Özellikle burun estetiği ameliyatları sonrasında alçılı dönemde ki hastanın tek görebildiği bölge burun delikleri olduğu için öncelikle burun deliklerini değerlendirir ve mutlaka asimetriden şikayet ederler. 

Bunun nedeni daha önce hiç bu kadar detaylı burun deliklerini incelememiş olmalarıdır. Eğer ameliyat öncesi bu asimetri tespit edilmiş veya doktorunuz yapılacak cerrahi planında böyle bir durumun görülebileceğini bahsetmişse ameliyatınızda bu sıkıntının sonrasında belirgin bir rahatsızlık yaratmaması için müdahale edecektir.

Yüzümüz de burnumuz da asimetriktir ve her kusurun düzeltilmesi gerekmez.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah
 • Burun deliklerinden birinin aşağıda birinin yukarıda olması

Aslında en sık görülen burun deliği asimetrisi durumudur ve bir çok kişi bu durumlarının aslında farkında bile değildirler. Burun kanatlarından yukarıda olan yüz diğer yüz yarısından büyük bir ihtimalle daha kısadır ve burun ucu ve çene ucu da o tarafa doğru yönelmiş durmaktadır. Burun ameliyatı sırasında veya tek başına da düzeltilebilecek bir durumdur. Ancak hasta ile diğer asimetriler de konuşulmalı ve net bir şekilde gösterilmelidir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  En iyi burun estetik doktoru kimdir?
burun tabanı oranları
 • Burun deliklerinin fazla görünmesi

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyenlerin en temel korkusudur ve ön görüşme sırasında ilk söyledikleri şey “Burun deliklerim ameliyat sonrasında karşıdan görünmeyecek değil mi?” sorusudur.  Bu aslında burun delikleri ile ilgili bir durum değildir. Ameliyat sırasında burnun biraz fazla kısaltılmasına ve/veya açılarının biraz fazla artırılmasına bağlı olarak meydana gelir. Ancak çevrenizde gördüğünüz bu burun delikleri karşıdan görünen kişilerin hepsi de durumlarından mutsuz değildirler. Bu insanların bir çoğu hallerinden ve burunlarından memnundurlar. 

Siz elbette ki korkularınızı ve isteklerinizi sizi ameliyat edecek doktorunuz ile konuşmalı ve birbirinizi anladığınızdan emin olmalısınız.

gulerken genisleyen burun delikleri
 • Gülerken burun deliklerinin genişlemesi

Gülerken burun deliklerinin genişlemesi tamamen mimik hareketlerine ve bu kasların aktivite ve gücüne bağlıdır. Bu kaslara botoks yapılarak da gülüş ile ilgili sorunlar düzeltilebilir. Bu kaslara botoks yapılmasıyla burun kanatlarının çok açılması, burun kanatlarının genişlemesi ve burun ucunun aşağı hareketleri azaltılabilir.

 • Burun deliklerinin yandan belirgin olması

Burun deliklerini ikiye ayıran septum denilen kalın kıkırdağın önünde, burun kanatlarını yapan “n” harfi şeklinde ki iki adet kıkırdağın iç bacaklarının oluşturduğu yapıya kolumella denir. Bazı insanlarda doğal olarak bazen de burun estetiği ameliyatı sonrasında kolumella kanatlardan daha aşağıda ve yandan bakıldığında da belirgin durur. Bu durumlarda yapılacak işlem burnun tamamının değerlendirilmesi, burun ucunun, burun kanatlarının ve kolumellanın ilişkilerinin göz önüne alınmasını gerektirir. 

Bu sorun sıklıkla burun sırtında ki sorunlarla ve solunum sorunlarıyla da birlikte bulunabilir. Mevcut sorunlarınız için burun estetiği veya septorinoplasti ameliyatı gerekli olabilir.

burun deliklerinin yandan görünmesi

Burun deliği küçültme ameliyatı

Tek başına veya burun estetiği ameliyatı sırasında gerçekleştirilebilir. Nadiren tek taraflı olarak dahi planlanabilir. Burun estetiği ameliyatı sırasında burun ucu yüksekliği artırıldıktan ve açıları da düzeltildikten sonra hala burun kanatları geniş duruyorsa sıklıkla müdahale edilir. Bazen hastanın başka sorunu yoksa lokal anestezi ile tek başına da gerçekleştirilebilen sizi normal hayatınızdan çok da almayacak bir ameliyattır. Bazen de ameliyat sırasında müdahale edilmez. 

Videoyu Oynat

Burun kanadı genişliği sıklıkla burun ucu yüksekliği ile birliktedir. Cerrahi olarak burun ucunun yükseltilmesi burun kanatlarının daralmasını sağlar.  Bu sebeple ameliyat sırasında müdahale edilmemiş de olabilir. Bu nedenle bazen bu işlem iyileşmeyi takip eden dönemlerde ek küçük bir cerrahi şeklinde lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.

burun deliği küçültme ameliyatı

Asimetrik doku çıkarılması gerekebilir.

 • Ameliyatsız burun deliği küçültme

Ameliyatsız burun deliği küçültme işlemi aslında çok etkili bir işlem olmasada burun kanatlarını çeken kaslara yapıacak botoks uygulaması ve hemen burun kanatlarının yanlarına yapılacak dolgu uygulamaları kısmen faydalı olabilir. Ancak sizi bu görünüm ne kadar tatmin eder onu bilmiyorum.

Videoyu Oynat

Burun deliği asimetrisi nasıl düzeltilir?

Nostril asimetrisi yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi aslında hepimizde olan bir problemdir. Burada çok belirgin olanlara yapacağımız müdahaleden bahsedeceğim. Burun deliklerinden biri yukarıda ise veya daha dışta ise; kanatların burun ucu ve burun ile ilişkisi de göz önüne alınarak tek veya çift taraflı bir müdahale planlanabilir.

Burun deliği asimetrisi ameliyatı tek başına lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Sonrasında basit pansumanlarla takip edilebilen, ağrı sızı yapmayan bir işlemdir. Dikişleriniz zamanında alınırsa iz kalma ihtimali de çok azdır. Erken 1-3 aylık dönemde kızarıklık vve pembelik olabilir. İlerleyen dönemde burada ki iz ten renginize gelecektir.

burun deliği asimetrisi

Çok sayıda problem ve ona göre cerrahi yaklaşım vardır.

Burun deliği genişletme mümkün mü?

Burnu deliklerinin küçük olması sık karşılaştığımız bir durum değildir. Ancak bazen doğuştan bazen de geçirilmiş burun ameliyatlarına sekonder dar veya küçük burun deliği sorunları ile başvuran hastalarımız olmaktadır. Yapılacak değerlendirme sonrasında burun deliklerinin genişletilmesi mümkün olabilir. Ancak kolay bir cerrahi işlem değildir. Geçirilmiş cerrahi işlemlere bağlı gelişmiş ise genel anestezi altında ve buruna yapılacak diğer işlemlerle birlikte planlanması gerekiyor olabilir. Eğer doğuştan darlık varsa ve tek sorun bu ise o zaman küçültme ve asimetri ameliyatları gibi lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Genişletme ameliyatları sonrasında mutlaka yanda ki burun deliği genişleticiler kullanılmalı ve yeniden daralma engellenmeye çalışılmalıdır.

nasal retainer burun genişletme aparatı
Burun deliği genişletme aparatı (Nasal Retainer )

Burun kanatları inceltme mümkün mü?

Kanatlar burun cildinin en kalın olduğu bölgedir. Burun cildi burun kökünden burun ucuna indikçe kalınlaşır ve kanatlarda en kalın halini alır.

burun kanadı inceltme
burun kanadi inceltme 1

Kalın burun kanatlarının inceltilmesi burun deliklerinin çevresinden erken dönemde belirgin izlerle ve dikişlerle ve hatta ilk bir kaç gün öncesinden çok daha kalın bir görünümü olan bir cerrahi işlem gerektirir. Bazen de burun kanatları hem kalın hem de düşük pozisyonda olabilir. Burun açılarını yandan örtüyor olabilir. Bu gibi durumlarda burun kanatlarının üstünden de fazla olan cildin çıkarılması gerekiyor olabilir. Tüm bu sorunların değerlendirilebilmesi ise ancak bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında mümkün olacaktır.

Burun deliği küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar?

Burun deliği küçültme ameliyatının ücretleri yukarıda anlattığım çok sayıda sorunun hangisine sahip olduğunuza, beraberinde burun estetiği ameliyatı olup olmayacağınıza gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İlgili Makaleler

192 Yorum

 1. Hocam ben yeni revizyon operasyonu geçirdim. Doktorum başarılı geçtiğini söyledi. Ancak burun delikleri çok asimetrik. Zaten önceden var olan tek taraflı burun kanadı çöküklüğü vardı, o burun kanadının kıkırdağı zayıftı ancak ben düzeltilecek diye inanarak ameliyata girmiştim. Şu an o burun deliği yine çökük görünüyor, burun kanatları bariz asimetrik ve ben son şansım diye düşünerek girdim ikinci ameliyatıma. Bu düzeltilebilecek bir problem mi? Ciddi bir moral bozukluğu yaşadım. Fikir verebilirseniz çok sevinirim

  1. Ameliyatlardan sonra mevcut asimetriler ödeme bağlı olarak biraz daha artar. O nedenle size daha fazla görünebilir.
   Doktorunuzun müdahale amacı ile sizin yeniden müdahale amaçlarınızın uymamasını pek anlayamadım. Ameliyat öncesi hangi sorunlara müdahale edileceğini konuşmuş olmalıydınız.
   Sorunlarınızı mutlaka doktorunuz ile tekrar konuşunuz.
   Geçmiş olsun.

   1. Hocam ben 2 sene önce burnuma darbe almıştım. Yumruk.sol delik kapalı gibi hissediyorum. Elimle dokundugumda yumuşak bi doku var içinde. Kapalı yani. Ne yapılabilir. Bi öneriniz varmı.

    1. Buradan size ancak muayeneye gelin diyebilirim. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

   2. Hocam aynı sorunun bi benzerinide ben yaşadım.6yıl önce rinoplasti oldum. kemerli burnum oldugu için ve birazcıkda yana meyilli bir burnum oldugu için.Zamanla burnum haliyle yamuldu.Ondan öncesinde burun ucumda kıkırdaklar çıkmaya başlamıştı özellikle sağ burun ucumda aşırı deforme vardı uç alt kısımda ve gün ışığınaçıkmak istemiyordum.Ameliyat için çok düşündüm ve çok sayıda doktorla görüştüm hepsi burnumun çok güzel oldugunu burun sırtımda hiçbir sorun olmadığını sadece uç kısımdaki kıkırdaklara müdahale gerektiğini ve kesinlikle aynı doktora gitmemi önermişti.Cesaret edip işten de fırsat bulup 2hafta önce 13bin lira verip aynı doktoruma ameliyat oldum.Ben bir daha aynj sorunu yaşamak istemediğimi kesinlikle belirttim kemikli görüntüden memnun olmadığımı ve burun ucumun zamanla uzamasından şikayetçi olduğumu ve ilk ameliyattan sonraki gibi daha küçük uçlu bir istediğimi söyledim.Bana ilk başta zordur tekrar aynı olur net bişey söyleyemem boyutu neyse o olur gibi şeyler sçylemişti korktum ve vazgeçtim sonra kabul ettim en azından belli bir süre belli bir yıl boyunca o bol kemik görüntüden kurtulurummdiye düşündüm fakat bu günn ameliyatımın 2haftası ve şişliklerim indikçe görüyorum ki sadcee aşırı kıkırdak çıkıntısı olan sağ tarafıma sadece müdahale etmiş.diğer tarafım hala aynı ve diğer tarafs oranla daha oval.Asimetri beklemiyordum tüm olumsuzluklarl göze almıştım fakat burun ucumun alt tarafında da hala eski çıkık kıkırdakların olgunu hissediyorum tuttukça.Ve hiç dokunmadığı tarafta sorun yoktu ama ameliyattan sonra damar şeklinde uzunca bir şişiklik var şuan biraz daha indi ama sanki hava boşluğundan şişmişde pot duruyor gibi kaldı öyle.Psikolojik olsrak zaten çöküktümmve çok zor bir karsrla bu ameliyatı oldum aynı görntüyü bu defa üstüne para vererek görmek beni bitiriyor takmamaua çalışıyorum ama elimde değil içten içe takıyorum ki cildim bozuldu aşırı kilo kaybı yaşıyorum.Bir ameliyata daha kalkışacak cesaretim yok acısına katlanebilirim ama o kemikli görüntüyü kaldırabilecek gücü kendimde göremiyorum.Bu doktorun hatası değil mi hocam ne yapmam gerekiyor.Doktoru da suçlamak istemiyorum ama tüm sorunu allah vergisi olaj burnuma veriyor yapın bu diyor bana yanlığs meyilli kıkırfsklı yapı ben napacağım lütfen bir çözüm yolu gösterin bana.Devlet hastanesinde ücretsiz yada yarı ödemeli bir tedavi olamazmıyım

    1. Tuğba hanım,
     Bu dönemde durumunuzu değerlendirerek zaten kendinize eziyet ediyorsunuz bir de ekstra bir işlem arayışına girip başka sorunlar da açmayınız.
     Zamanla ve doktorunuzun kontrolünde probleminiz azalacaktır.
     Geçmiş olsun.

 2. Hocam.bende yeni.oldum.burun estetigi bendedw burun deligi biraz kucuk.gibi geldi biri oyuzden odem ve sislikler tampondan sonra .i degerlendirmek.lazim

  1. Hocam benim burun deliğini açıp kapatan kasın bir tanesi çalışmıyor öneriniz nedir acaba?

   1. Burunda ki kaslar bir çoğumuzda zaten çalışmaz. Eğer ameliyatlı iseniz bu kas zarar görmüş olabilir. Burun kaslarında ki sorunları gideren her hangi bir cerrahi yaklaşım da maalesef yoktur. Muayene sonrası daha net bilgi verilebilir elbette ama genel olarak söyleyebileceklerim bunlar.

    1. Merhabalar benim de ameliyatımın üzerinden yaklaşık 3 ay geçti ve burun kanatlarımda asimetri mevcut. Doktorum 2. ayımdan itibaren Nostril Retainer kullanmamı söylemişti fakat bu asimetri beni rahatsız etmeye devam etmekte. Çözümü nedir görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

     1. Burun deliklerinde asimetrik görünümün tedavisi için; burun estetiği sonrası iyileşmeniz bittikten sonra da devam ediyorsa ek müdahaleler gerekebilir. Bunun için bir yılı tamamlamak gerekir.

    2. Hocam merhaba ben 1 hafta önce ameliyat oldum. Burnumun içini yaptırdım ama Burun deliklerim hala asimetrik. Bana nostril retainer verdi doktorum. 2 numara. Bunun asimetriği düzeltebileceğim söyledi Onu takiyorum ama sol burun deligimi tam kapatmasısınız hafif sol üst uç kısım da boşluk olduğunu farkettim. Tam oturmuyor gibi. Bu sorun olur mu? Aparat yine de işe yarar mi? Şimdiden teşekkür ederim

     1. Bu sorularınızı doktorunuza yöneltirseniz size daha sağlıklı cevap verecektir. Benim buradan sorunuzu cevaplamam maalesef mümkün değil. Kusuruma bakmayın.

    3. Hocam merhaba bende rinoplasty ameliyatı oldum 4 ay önce benim ameliyattan öncede sonrada burun deliklerim sürekli hareket ediyordu halen öyle konuşma esnasında hiçbirşey yok iken genişleyip daralıyor tik olmuş gibi ve biri diğerine göre daha aşağıda tıpkı yukarıda anlattığınız gibi yandan bakınca burnum iyi duruyo fakat ön taraftan bakınca bir asimetsi var bunun için nasıl bir yol izlemeliyim Teşekkürler

     1. Burun deliklerini hareket ettiren kaslar bazılarımızda çok aktif olabiliyor.
      Ameliyat sırasında bu kaslara müdahale edilebilir miydi? Sizi görmediğim için bir şey söylemek istemem.
      Ama kas aktivitesini azaltan tek ilaç botoks o da geçici bir süre fayda sağlayacaktır.

  2. Hocam ben de ameliyat olalı 3 hafta oluyor.Burun kanatları genişti ve doktoruma burun kanatlarını daraltmasını istemiştim ama doktorum bir burun kanadını yapmış diğerine hiç dokunmamıştı. Yapmadığı burun kanadında bir çökme oluşmuş ve burun kanatlarının daha simetrik olması için nostril retainer kullanıyorum ama sanki bu da burun kanatlarımı daha çok genişletiyor ve simetrik olarak bir işe yaramıyor. Nostril retainer kullanmaya devam etmeli miyim

 3. Hocam bende 12 gün önce ameliyat oldum.Ameliyatta tek taraflı burun deliği düzeltme yapılmış diğer deliğe oranlamak için fakat düzeltilen taraf diğer tarafa göre daha küçük ve daralmış gözüküyor.Kanadı daha düşük gözüküyor yani kısaca asimetri var.Açıkcası eski hali daha iyiydi.Tamponlar alçılar vs. hepsi çıktı 7.günde.Bugünde bantları aldım.Moralim bozuldu haliyle bundan dolayı.Sizce geçermi ne yapmalıyım aydınlatırsanız sevinirim.Bu arada septorinoplasti ameliyatı idi eğrilikte vardı burunda.Teşekkürler.

  1. Sizde biliyorsunuz ki çok çok erken bir dönemdesiniz. O bölgeye yapılan müdahaleler daha şiş, daha aşağıda, daha kalın görünüm verecektir.
   Sakın bu durumu değerlendirerek kendinizi üzmeyin.
   Doktorunuzun kontrollerine gitmeyi unutmayın.
   Sizin yapabileceğiniz tek şey doktorunuzun önerilerine uymaktır. Ek bir arayış içine girmeyin.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

   1. Hocam ıyı akşamlar yaklaşık üç buçuk ay önce amelıyat oldum burun kanatlarım genişti fakat müdahale yapılmadı ve şuandada gülünce burun kanatlarım yana doğru yayılıyor ve bu benı çok rahatsız edıyor bunun giderilmesi için ne yapılabılır acaba

    1. Kanatlarınıza lokal anestezi ile müdahale planlanabilir.
     Kendi doktorunuza veya bir plastik cerrah aulaşabilirsiniz.

   2. Merhabalar hocam ben yaklaşık 5 ay önce rinoplasti ameliyatı oldum burnumda çok hafif bir asimetrik söz konusu dikkatli baktığınızda sadece belli oluyor bunun için nostril retanier taksam geç kalmış olur muyum

 4. Hocam merhaba hocam benim ameliyatımın 21. Günü ama burnum yamuk duruyor doktorum ödemden dolayı olduğunu belirtiyor. Ama ben zannetmiyorum sizce neden böyle olmuş olabilir

  1. Doktorunuzun önerilerine ve tavsiyelerine uyunuz ve kontrollerine mutlaka gidiniz.
   Buradan bunları söylemek dışında başka bir tavsiyede bulunmam maalesef mümkün değil.
   Çok geçmiş olsun.

 5. Merhabalar hocam ben ameliyat olalı tam 1 ay oldu burnum yamuk ve kemerliydi fakat burun deliklerimle ilgili hiç bi sıkıntım yoktu ama şuan burun deliklerimden birisi uzun diğeri yuvarlak yani oldukça farklı birbirinden yamuk düzeldiği için mi böyle oldu böyle kalacak mı yoksa düzelir mi çok endişeliyim

  1. Burun deliği asimetrileri mutlaka ameliyat öncesinde tespit edilmesi ve hasta ile konuşulması gereken bir durumdur.
   Eğri burunlarda burun ucunun olduğu taraf daha kısa ve dar, diğer taraf ize daha uzun olur.
   Ameliyat ile burun ucu orta hatta alındığı zaman da bu asimetri daha net ortaya çıkar.
   Hiç kimsenin burnunun sağ ve sol yarıları birbirlerinin aynısı değildir. Biz de ameliyatlarda eşitlemeye çalışırız ama %100 eşit olamaz. Doktorunuz bu asimetriyi eğer burun ucuna yapılan müdahale ile düzelmezse sonradan yapılabilecek ek bir müdahale ile düzeltebileceğini düşünmüş olabilir. Mutlaka kontrollerde sıkıntınız devam ederse kendisiyle konuşunuz. Emin olun gerekeni yapacaktır.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 6. Hocam ameliyatımın 20. Gunundeyim ve kim goruyosa beni zor tanıyor ve herkes estetikli burnumdan daha büyük olduğunu ve asyalı insanların burnuna benzediğini söylüyorlar haliyle bu durum beni oldukça rahatsız ediyor moralimi bozuyor. Burnum gittikçe kemiklesir sivrileşir düzelir mi yoksa şuan ki görüntüsüyle mi kalır

  1. Sizi görmeden genel bilgi olarak şunları söyleyebilirim; “Gördüğünüz burnunuz her gün değişecek ve böyle kalmayacak. İyileşmeniz bir yıl sürecek. Şekli doktorunuz ile planladığınız şekle yavaş yavaş benzeyecek”
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 7. Hocam merhabalar ben 5 ay önce rinoplasti oldum burun kanatlarına dokunulmadı sadece orayı daraltmak istiyorum bunun için 1 yolu beklemeli miyim yoksa bu işlem yapılır mı

  1. Burun kanatlarına müdahale edildiğinde istenilen sonuca ulaşılması için rahatsızlığınızın değerlendirilmesi gerekir. Ameliyat geçiren bölgelerin esnekliği burun kanatlarının daraltılmasıyla ortaya çıkacak sonucu değiştirebilir.
   Doktorunuza veya bir plastik cerraha yüz yüze muayene olarak daha net bilgi alabilirsiniz.

 8. Hocam burun deliği yayvan olan kişiler burun deliği estetiği olurken sadece burun dışından mı işlem yapılıyor yoksa burnu açmak gerekiyor mu? Asimetrik burunlar için (biri yukarı biri aşağı bakan) burun kanadı tarafından kesi yapılarak düzeltmek mümkün mü

  1. Burun deliği asimetrileri için yapılacak müdahaleler sizin de dediğiniz gibi sadece burun deliğini ilgilendirebileceği gibi burunun tamamını da ilgilendirebilir. o nedenle de yüz yüze muayene şarttır

 9. Hocam iyi günler.1 ay önce rinoplasti ameliyatı oldum yamuklukta vardı.Dikişlerim düştü.Tek taraflı burun deliği küçültme işlemi yapılmış.Düzeltme olan tarafta yanal olarak burun kanadı daha düşük duruyor.Hem kanadın yanları hemde aşağıya doğru.Yani iki kanat arasından bariz bir asimetri mevcut.Düzeltme yapılan taraftan kaynaklanan.Kanadın biri daha geniş iken düzeltme yapılan tarafta daha dar bir geliş açısı var.Ne yapmalıyım sizce düzelir mi morelim çok bozuk yol gösterirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz burun kanadı müdahalesi sonrası asimetri anormal değil. Sizin yapabileceğiniz birşey de yok. İyileşmenin bitmesini (1 yıl) beklemeniz gerekiyor. Doktorunuzun kontrollerine gittiğinizde sürecin normal olduğunu ve zamanla geçeceğini söyleyecektir.
   Sağlıkla kalın.

 10. Hocam merhaba, burun deliklerinin birinin yukarıya bakması birinin da yatay olması hangi yöntemle düzeltiliyor ameliyat gerekir mi

  1. Burun deliklerini burun ucunda iki tarafta bulunan “n” harfi şeklinde ki kıkırdaklar yaparlar ve burun deliklerinde ki asimetriler de bu kıkırdakların duruş ve şekillerine göre pozisyon alırlar. O nedenle ameliyatsız bir çözüm genellikle mümkün olamaz. Daha fazla bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

  1. Burun kanadında çekilme sorununuzu görüp değerlendirdikten sonra bilgi vermem daha doğru olur.
   03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 11. Hocam merhaba 15 gün oldu burun ameliyatı oldum ama burun yanakları biri aşağıda biri hafif yukarıda ve burun deliklerim de aynı şekilde sağdan sola çekilmiş duruyo burun doktorum sağdan giriyorum ben dedi ameliyatta ve sağdan sola doğru burun kontrole gittiğimde ödem ve sisliklerden kaynaklanıyor dedi 1 ay sonrasına randevu verdi düzelicegini soyluyo sizcede duzelirmi hocam yoksa şişlik gittikten sonrada burun yamuklugu düzelirmi

 12. Hocam rinoplasti oldum burun delikleri eşit değil bu ödemden kaynaklı olabilir mi ve burun deliği olam bölgede ödem ne zaman geçer

  1. Ameliyat sonrası asimetriler çok normaldir.
   Müdahale edilen yerlerde ki ödem genellikle ilk 3 ayda azalır ancak tamamen geçmesi 1 yıla kadar uzayacaktır.
   Doktorunuz ile kontrollerinizi aksatmadan gidin ve onun fikirlerini de mutlaka alın.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

   1. Hocam merhaba 13 gün önce rinoplasi ameliyat oldum egrive sol taraftan hic nefes alamıyordum nefesim açıldı görüntü yamuk duruyor doktorum retainer verdi sağ tarafında hic acı yok ama sol tarafta her taktığım da asiri canim yanıyor buurin ucu delik vs bahsetmedi bunu takmamin nedeni eski yerine burun tekrar eğilmesin dedi 3 ay kullan dedi asiri ağrım var ve oldugundan daha büyük yapiyor zorluyor beni resmen ne yapmalıyım acı nornal mi

    1. Bana yönettiğiniz soruları doktorunuza sorarsanız en doğru cevapları alırsınız. Benim size cevap vermem mümkün değil maalesef.

  1. Rinoplasti ameliyatı sırasında burun deliklerine müdahale edilmemişse burun kanatlarına 3 aydan sonra lokal anestezi ile bile müdahale edilebilir. Tabii buna doktorunuz burun ödemleriniz ile ilgili takibinizde daha geç bir tarihe de uygun görebilir.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 13. merhabalar hocam yaklaşık 1 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum ameliyat olmadan önce burnum aşırı eğriydi burun deliklerimin biri aşağıda biri yukarıdaydı şekil olarakta farklıydı ameliyattan sonra karşıdan bakınca burun deliğinin biri görünüyor biri görünmüyor çok can sıkıcı bir durum zamanla düzelirmi acaba düzelmez ise küçük operasyonla düzeltilebilirmi ? yoksa tekrar revizemi olmam gerekiyor 2.ci bir ameliyatı açıkcası olmak istemiyorum

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi görmem ve muayene etmem gerekli. Ancak sizin de ameliyatınızın üzerinden sadece 1 ay geçmiş. O nedenle değerlendirmek için çok erken. Size en yararlı bilgiyi doktorunuz verecektir.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

 14. Merhaba hocam benim de rinoplastimin üstünden 22 gün geçti bu süre zarfında burun deliklerim eşitti ancak sağ burun deligim daralmaya ve uzamaya başladı. Doktorum burun deliği aparatı verdi geceleri yatınca tak dedi. Diğer gün çıkardığında yine eşitti. Ancak burun deliklerim daha genişledi gibi . Bu aparat burun deliklerimi genişletir mi , bırakırsam tekrar asimetri olur mu, neden 22. Günde böyle bir problem yaşadım acaba

  1. Bu silikon burun deliği genişletme aparatları iyileşmenizi kontrol etmek için doktorunuz tarafından verilmiş. Ben sizi görmeden sıkıntınız hakkında maalesef bilgi veremem. Sorularınızı doktorunuz en güzel şekilde cevaplayacaktır.

  2. Ben de 10. Gunumdeyim ve bugün bu aparattan bana da taktı dr’um 🙁 çok hoşnut değilim ama farklılık düzelsin diye dayanacagim, bu konuda bilgi ararken bu soruya rastlamam çok iyi oldu, sizin nasıl şuan düzelme oldu mu? Ve genişleme olacak diye beni de korku basıyor, delikler genişler mi?

 15. hocam 10. gün oldu ameliyat olalı. burun deliklerim önden bakınca görünüyor ve bundan çok rahatsız oluyorum zamanla burun ucunun hafif düşmesiyle bu görüntüden kurtulabilir miyim acaba ?

  1. Burun estetiği ameliyatı sonrası 10. gün değerlendirmek için çok erken bir zaman. Biliyorsunuz iyileşmesi bir yıl sürecek. Endişe etmeyin. Zamanla sıkıntınız çok azalacak.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

  2. Merhaba, acaba sıkıntınız geçti mi? Benim de 2. Haftam ve doktor burun ucumu 110 derecelik bir açıyla kaldırdığı için burun deliklerim çok gözüküyor. Sizde iyileşme var mıdır?

 16. Merhaba hocam benim kaplı rinoplasti ameliyatım üzerinden 5 ay geçti ilk burnumda sadece kemer sıkıntım vardı fakat doktorumun fazla müdahalesi ile başka sıkıntılarım ortaya çıktı her iki burun deliğime daraltma işlemi yapıldı, burun deliklerim şuan için çok küçük ve yuvarlak değil bu zamanla düzelebilir mi yada ileri zamanda operasyonmu gerektirir? ayrıca burun orta kısmıda aşşağıda (kolumella) bunda zamanla değişimler olur mu yoksa artık bu şekildemidir 5. Ayım

  1. 5.ayda gördüğünüz hiçbir durum kalıcı değildir. 12-18 ay dolmadan da kalıcı olduğuna karar veremeyiz. Zaman içinde sorunlarınız azalabilir. Doktorunuz ile iletişimi aksatmayın.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

 17. Hocam ameliyatımın üstünden 1.5 ay geçti.Burun kanatlarım genis duruyor iyice yayvanlaştı bu durum zamanla geçer mi

  1. İyileşmeniz tamamlandıkça daha çok değişiklikler olacaktır. Zaman ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 18. Hocam merhaba.2 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum.Eğrilikte vardı düzeltme yapıldı.Burun deliklerimin tekine işlem yapıldı.Sorun şu ki bir burun deliğim normal dururken diğer müdahale edilen tarafın deliği aşağıya bakıyor yani bariz bir asimetri mevcut.Ameliyat eden doktor bir miktar et parçası aldığını sonrada tekrar diktiğini söyledi yani yapılan işlem buymuş.Bu işlemi delikleri eşitlemek için yapmış olsada şuan daha fazla bir asimetri gözüküyor biri aşağı biri yukarı biri büyük diğer işlem yapılan küçük vs.baya bir sorun var.Ek olarak işlem yapılan kısımın kanadıda diğerine göre düşük daha aşağıda.Bu durum çok morelimi bozdu öneriniz nedir durum değişir mi normal bir durum mu düzelir mi düzelirse ne zaman aklımda tonla soru var.Ne yapmalıyım artık çok canımı sıkıyor bu durum,simetri hastasıda değilim bariz bir fark var inanın.Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

  1. Probleminizi güzel anlatmışsınız ancak görmeden fazla bir şey söylemek pek mümkün değil. Ayrıca 2 ay burun estetiğinin nihai sonucu için oldukça erken bir zaman. İyileşmeniz tamamlandığında 9-12 ay yeniden net bir şekilde değerlendirilerek gerekirse ek müdahaleler planlanabilir.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 19. Hocam rinoplasti ameliyati olalı 1 ay oldu burun deliklerimde daraltma islemı yapıldı asimetri olarak hicbir sorunum yok ama önden bakıldıgı zaman delikler görünüyor ve sekıl olarak cok yuvarlak duruyor burun ucunda ki ödemden kaynaklı mı? Zamanla ödem azaldıkca bu durum ortadan kalkar mı? Bilgilendirirseniz cok sevınırım

  1. Çok geçmiş olsun. Sorularınızın cevapları evet. Zamanla şişlikler indikçe, açılarınız düzelecek ve burun ucu detaylarınız ortaya çıkacak.
   Sağlıkla kalın.

 20. Hocam merhaba.2 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum eğrilikte mevcuttu konkalarda yakıldı iki taraflı.Bir tarafım iyi nefes alırken diğer delikten hiç nefes alamıyorum.Kabuklarım düştü hiç kalmadı iki taraflıda hatta kabuk olan kısım daha iyi nefes alıyor.Şuan kabuk yok tabi iki taraflıda cihazla en derine kadar bakıldı.Telefon feneri ile baktığımda tam o konkaların orda sanırsam,iki taraflı bir yapışıklık var ve ancak çok sert nefes çekersem ufak bir hava girişi oluyor.İki et parçasıda birbirine yapışık duruyor.Diğer deliğe bakıyorum onda öyle bir durum yok baya açık sonuna kadar.Sorunum da tam olarak bu iki derinin yapışık gibi durup orayı duvar gibi tıkaması ve benim nefes alamamam.Bu durum düzelir mi sizce inanın başta fena değildi sonra diğer nefes alan delik gittikçe iyiye giderken her geçen gün diğer o delik tam tersi daha kötüye gitti ve günün sonunda o taraftan nefes alamıyorum.Halk tabiri ile içinde şişlik var gibi geldi bana tekrardan mı şişti yoksa ameliyatın doğal sürecimi bilemiyorum çokta sizin yerinize yorum yapmak istemem tabi.Sizce bu durum normal midir normalse diğer burun deliğinde neden olmadı bu sorun ne yapmalıyım inanın bilmiyorum sonuçta nefes için oldum ameliyatı o kadar çile çektim diğeri düzeldi haliyle bu taraf düzelmeyince hatta daha da kötü olunca uykusuz geceler psikolojik olarakta tekrar başladı.İki deliktende nefes alamayınca yeterli gelmiyor hava normal olarak.Ne yapmalıyım Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler

  1. Çok geçmiş olsun.
   Burun ameliyatları sonrasında burun içine yapılan müdahalelerden sonra bazen her iki burun duvarı bahsettiğiniz gibi birbirine yapışır veya arada bir bant, köprü oluşur. Bu normal değildir ve müdahale edilerek düzeltilmesi gereken “Sineşi” denilen bir durumdur. Nefes almanıza engel olur.
   Bu bant veya bantlara yapılacak müdahale önceki işlemler kadar karmaşık ve zor değildir. O nedenle doktorunuz ile görüşüp onun size tavsiyelerini dinleyip yapılacak müdahaleyi planlamalısınız.
   Sağlıkla kalın.

 21. Hocam iyi akşamlar size bi sorum olacaktı, mesela benim burun deliklerim yukarı doğru şekilde ve geniş. Burun kanatlarından kesi atılarak burun kanadını biraz daha öne getirilir mi yoksa aynı açıda sadece daraltılır mı

  1. Probleminizi güzel anlatmışsınız ancak görmeden tavsiye ettiğiniz tekniği onaylamam maalesef mümkün değil.
   Burun ucunu ilgilendiren kanat sorunları tek başına sadece kanatlara müdahale ile düzeltilemeyebilir. Burun ucu kıkırdak yapılar ile birlikte müdahale gerekiyor olabilir.
   Arzu ederseniz 03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alabilirsiniz.

 22. Sadece burun kanadını inceltmek daraltmak istesek muayenede yapılan bir işlem mi yoksa ameliyathane şartlarında mı yapılıyor hocam

  1. Burun kanadını ilgilendiren işlemler lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak görmek, değerlendirmek sonra karar vermek gerekir. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 23. Merhaba benim burnumda kıkırdak eksiklikleri vardı, kaburga kıkırdağı kullanılarak ameliyat oldum. Kusurlarım giderildi, fakat 10.ayındayım burun kolümella içeri basık ve c noktası sarkık bu biraz kötü bir görüntü olyşturuyor. Bu sorunun düzeltilmesi için bir yıl beklemeli miyim ve lokal anezteziyle c noktası düzeltilebilir mi? Teşekkürler.

  1. Sıkıntılı ameliyatlar geçirmişsiniz. Sizi görmeden, probleminizi değerlendirmeden, sizin tarifinize göre buradan çözüm önerisinde maalesef bulunamam. Kusura bakmayın.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

 24. Merhaba, 2018 yılında ilk kez estetik burun ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası tek taraflı burnumda sıkıntı farkettim. Bir burun deliği içi pürüzsüz, hiçbir şey yok içinde. Diğer burun deliğimde sertlikler var. Bu sertlikler kuruluk yapıyor, rahatsız olduğum için sümkürüyorum da aynı zamanda bazen. Yani burnumun bir tarafı her açıdan problemli. İlk ameliyat sonrası ikinci ameliyatımı oldum. Buradaki sertlikleri anlattım. İkinci ameliyat sonrası hala aynı sıkıntıyı çekiyorum. Oradaki sertlikler kıkırdak mı yoksa deride mi bir sorun var?

  1. Sorununuzu uzun uzun anlatmışsınız ancak maalesef bu bilgilere dayanarak cevap veremem. Muayene etmek ve görmek gerekir. 03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 25. hocam merhabalar. babmın burun kanatları sanırım dar ve hiçbir zaman rahat nefes alamıyor. ikameti hatayda olduğu için ancak hatay ve osmaniye gibi illerde tedavi görebilir. biz şuan bu durumda ameliyat olmasının olası olduğunu düşündüğümüz için kbb uzmanına mı gitmeliyiz yoksa bir operatör kbb doktoruna mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Tüm KBB doktorları operatördür ve cerrahi müdahale yapabilirler.
   Sadece nefes alma sorunları varsa kendisine yakın bir KBB uzmanına gitmesini sağlayabilirsiniz.

 26. hocam merhaba 17 gün önce burun estetiği oldum burun deliklerim çok daraldı ama kanatlarım hala geniş sayılır doktorumun verdiği burun deliği aparatını kullanırsam daha da kanatlarımı büyütür mü şimdiden çok tesekkürler

  1. Nostril retainer denilen aparatlar burun kanatlarınızı genişletmez. Burun deliklerinizin daha da daralmasına engel olur.
   Doktorunuzun önerdiği şekilde ve sürede bu aparatları kullanmaya devam ediniz.

 27. Merhaba, kalkık bir burun yapım var. Burun deliklerim ise ince uzun yapıda. Hiç operasyon geçirmedim. Ancak çocukluğumdan beri sol burun deliğimin, burnun ucuna yakın olan kısmında kesiğe benzer sorun yaşıyorum. Sürekli acıyor ve oynatmak çok zor oluyor. Bu yapısal veya anatomik bir problemden kaynaklanıyor olabilir mi? Yoksa viral nedenli midir?

  1. Probleminizi çok güzel anlatmış olmanıza rağmen sizi görüp muayene etmeden ne desem yanlış olacaktır. Randevu alıp gelebilirseniz yüz yüze konuşabiliriz.
   Sağlıkla kalın.

  1. 3 hafta burun estetiği sonucu değerlendirmek için çok erken. Çok geçmiş olsun. Burnunuz ve kanatlarınız zaman içinde çok değişecektir. Doktorunuzun takibinde kalın ve önerilerine uyun lütfen. Sağlıkla kalın.

 28. hocam burun ameliyatı olalı 1 ay oldu ama 15. günde içinden kemik kıkırdağa benzer küçük bir şey geldi şuanda burun kanatlarının biri içerde gözüküyor ama burnum hala ödemli sizce geçer mi yoksa o kemik ordan düşmüş olabilir mi ?

  1. Bu durum ameliyatınızı yapan doktor ile paylaşmanız gereken bir öneme sahip gibi.
   Ben buradan bir şey dersem sizi yanlış yönlendirmiş olurum.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 29. Merhabalar,

  Ben rinoplasti ameliyatı oldum. Oldukça yeni, bir ay önce. fakat yinede sormak istiyorum. Burun deliklerimden biri daha uzun ve ince görünüyor. Hatta bu durum oldukça üzdü beni. Çünkü gerçekten kötü görünüyor, sanki bir tarafı daha yukarı çekilmiş gibi. Öncesinde burun deliklerim ile ilgili bir sorun yoktu. Kalkık bir burun istemediğimi ısrarla ifade etmeme rağmen burnum şu anda kalkık ve kendisi bunun zamanla ineceğini söyledi. Bir şeyler söylemek için henüz erkendir ancak iyileşme süreci sonunda halen asimetri devam ediyorsa bunun duzeltilebilmesi mümkün müdür?
  Şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

  1. Bir ay burun estetiği sonrası değerlendirme için çok erken bir süredir. Zaman içinde dert ettiğiniz bir çok durum düzelecektir. Doktorunuzun önerilerine uyun ve kontrollerine gidin. Geçmiş olsun.

   1. Hocam ben gülümseyince burunumun sol deliği yukarı doğru kalkıyor birden bire oldu yüzümü her gün dikkatle incelerim ve 1 hafta önce farkettim. Sizce bir doktora mı başvurmalıyım yoksa zaman zaman düzelir mi?

    1. Yüz mimik kaslarının güçleri ve yapıları iki tarafta hiçbir zaman aynı olamaz. O nedenle fark ettiğiniz bu farklılık bir sorun değildir.

 30. Merhabalar 15 gün önce revizyon oldum dıkıslerımın sag taragı dustu sol tarafım duruyor. Ancak şöyle bır sorunum var dımıs dusmeyen yer de dıkılen yer bırlesık ama dıkıs dusen yerde dıkılen yer bırlesık degıl hanı acık yara degıl kapanmıs ama dıstan gorunuste bırbırınden ayrı duruyor sankı dıkısle dıkılmesı gerekıyor gıbı tekrar dıkıs atılırmı basıt bır ıslem ıle yada zamanla kaynar kapanırmı

  1. Bu konuyu doktorunuz ile muayene olarak ona danışmalısınız. Ben buradan size yardımcı olamam. Kusura bakmayın. Geçmiş olsun.

 31. Hocam iyi günler nefes sorunlarım yüzünden ameliyat oldum burun ucu kanatlara ek kıkırdaklar kondu şuan nefesim çok rahat ancak ek olarak burun delikleri eşitlenmeye çalışılmış burun dış kenarları içeriye doğru katlanarak dikilmiş önden bakılınca kanatların alt tarafı burun ucuna göre biraz dar görünüyor bu katlanan uç kısımları lokal olarak hafif kenarlara doğru açmak mümkün mü

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmış olmanıza rağmen sizi görüp değerlendirmeden cevap vermem yanlış olacaktır. Kusura bakmayın.

 32. Kemerli ve ucu biraz düşük bir burnum vardı. 7ay önce rinoplasti oldum. Ameliyat öncesi sadece profilden/yandan fotoğrafımın önizlemesiyle planlama yaptık ne kadar kalkık olacağı konusunda. Çünkü doktorum sonrasını önden photoshop ile gosteremeyecegini söyledi. Ameliyat sonrası sonuç objektif olarak gayet iyi. Fakat bu kadar kalkık olmasına alışamıyorum, burun deliklerimin bu kadar görünmesinden de hoşlanmıyorum. Zaten burun deliği asimetrisi de ortaya çıktı bu şekilde, bir taraf daha yukarıda. Burun ucunun yüksekte olması eskiye göre ifademi de değiştirdi. Halbuki ifademin değişmesini istememiştim. Burun uzunluğu konusunda bir sorunum yoktu. Bu kalkıklık yani burun ucu açısı konusunda yapılabilecek bir müdahale var mı sizce? Teşekkür ederim.

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp muayene ettikten sonra net bilgi verebilirim. Evet burun ucunun açıları ve burun uzunluğunun artırılması gibi ek müdahaleler yapılabilir ancak en az ilk ameliyatın üzerinden 1 yıl geçmesi şartı ile. Geçmiş olsun.

 33. hocam merhaba öncelikle size çok teşekkür ederim kafamdaki bir çok soru işareti sayenizde açıklığa kavuştu . hocam ben 3 hafta önce burun ameliyatı oldum ancak burun kanatlarımdan biri birkaç milim daha aşağıda duruyor bu geçici mi yoksa ameliyatla mı düzelir

  1. Burun kanatlarında asimetri erken dönemde normaldir. Zaman içinde geçmezse doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

   1. Merhabalar hocam 4 ay önce estetik ameliyatı oldum ameliyat olmadan öncede burun kanatlarımın birisi yukarıda birisi aşağıda asimetrik bir görüntüsü vardı fakat farkedilmiyordu. Ameliyat olduktan sonra burun ucu kalkınca görünür bir hale geldi bu durum beni çok rahatsız ediyor.Doktoruma şikayetimi dile getirdiğimde ömür boyu böyle kalacağını kanatlara müdahale edilmediğini söyledi. Gerçekten müdahale edilemez mi?

    1. Sizi görüp değerlendirmeden kesin bir fikir belirtmek istemem. 03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alabilirsiniz.

    2. Benimde şuan aynı sorunum var ne yaptınız lütfen bana ulaşır mısınız bnde aynı mağduriyeti yasiyorum

 34. rinoplasti sonrası 40.gunum.geceleri nostril kullanıyordum.bu seferki kontrolde daha büyük boy nostril le degistirdi,ve gündüzde tek tarafa takmam için yine nostril verdi.ve masaj verdi.3 ay daha nostril kullanacagimi söyledi ama bu nostril çıkarınca gordumki burun deliklerim çok büyük oluyor.sorum şu,acaba burun deliklerim böyle buyukmu kalacak.

  1. Nostril retainer kullanımı burun deliklerinin daralmasına, engel olmak için önerilir. Doktorunuz bu duruma engel olmak istediği için bu aparatları önermiştir. Onun önerilerine uymanız sonucunuzu olumlu etkiler. Şu anda gördüğünüz hiç bir durum kalıcı değildir. Geçmiş olsun.

 35. Hocam Merhaba
  Ben 9 ekim 2021 de ilk burun ameliyatımı oldum, kıkırdak eğriliği, burun kemeri ve nefes sorunum vardı.
  Ameliyat sonrası hala kemerim az da olsa mevcut ve en önemlisi ameliyat öncesi daha rahat nefes alıyordum resmen
  Nefes alırken normal kuvvette bile burun kanatlarım yapışıyor resmen, Sporcuyum inanın koşamıyorum ve uyurken çok tıkanıyorum
  Doktorum alerji hapı verdi 1 aydır kullanıyorum ama gram iyileşme yok, burun deliklerim ve burnum da dar ve kısa bir burun oldu
  Revizyon olucam ama ne kadar süre beklemek gerekiyor ?

  1. Bir yıl dolmadan revizyon burun ameliyatı olmamalısınız. İyileşmeniz mutlaka tamamlanmalı. Geçmiş olsun.

 36. Hocam ben nefes alınca burun kanatlarım kapanıyordu. Burun ucumda çok düşüktü. Düzgün nefes alabilmem için kaldırılması gerektiğini söyledi doktor. Burnumun ucunun çok düşmesiyle kanatlarım da düşmüş galiba doktor kanatları biraz kısalttı.Burun kanatları güçlendirildi. Columella bölgesine kıkırdak kondu.Doktor ödemlerin çoğunun burun ucunda olacağını söylemişti.Burnumun çok kalkık olduğunu ilk günden itibaren düşünüyorum. Şuanda da aynaya baktığımda burnumun içi gözüküyor, yandan da burnumun içi biraz gözüküyor ve bu iki durumdan çok rahatsızım.Ameliyat olalı 2 ay oldu. Burnum daha düşer değil mi. Burun ucum düşerse burnumun içinin gözükmesi durumu da ortadan kalkar diye düşünüyorum. Burun ucu şuan hala ödemli.

  1. Çok erken bir dönemdesiniz. Burun ucunun düşmesinden çok cildin gevşemesi ve ödemin geçmesi sonrası burun ucunuzun şekillenmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu süre de 1 yıldır. Acele etmeyiniz. Geçmiş olsun.

 37. Hocam merhaba.8 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum.Eğrilikte vardı düzeltme yapıldı.Burun deliklerimin tekine işlem yapıldı.Sorun şu ki bir burun deliğim normal dururken diğer müdahale edilen tarafın deliği aşağıya bakıyor yani bariz bir asimetri mevcut.Ameliyat eden doktor bir miktar et parçası aldığını sonrada tekrar diktiğini söyledi yani yapılan işlem buymuş.Bu işlemi delikleri eşitlemek için yapmış olsada şuan daha fazla bir asimetri gözüküyor biri aşağı biri yukarı biri büyük diğer işlem yapılan küçük vs.baya bir sorun var.Ek olarak işlem yapılan kısımın kanadıda diğerine göre düşük daha aşağıda.Bu durum çok morelimi bozdu öneriniz nedir durum değişir mi normal bir durum mu düzelir mi düzelirse ne zaman aklımda tonla soru var.Ne yapmalıyım artık çok canımı sıkıyor bu durum,simetri hastasıda değilim bariz bir fark var inanın.8 ay geçti bir düzelmede en ufak bir fark yok.Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

  1. Problemnizi gayet güzel anlatmışsınız ama sizi görmeden tavsiyede bulunmam pek doğru olmaz. Kusura bakmayın. 03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 38. Merhaba bu 3. Size danişmam sanirim.. gercekten cok yoruldum cok uzgunum. 10 ay doldu ameliyatimin uzerinden ve hala kemer yerinde sislik ve burun deliklerim asiri sekilde asimetrik. Bir delik yatak bir delik dikey ve rezalet duruyor. Ayrica bir kanadimda sert bi yapi var. Doktorla artik kanli bicakli olmak uzereyim. Hatasini resmen kabul etmiyor. Burnuma igne yapti sislik sertlik falan asla gecmedi gecmiyor. Burnum tam ortasindaki deligi ayiran bir yer var saga dogru orda sanki icinde civik bi yapi var bastirinca delik sekil aliyor. Normal dururken sarkinti seklinde duruyor orasi. Sizinle de ayni sehirde degiliz. Oneriniz var mi acaba bu nedir ameliyat basarirsiz mi?

  1. Haklısınız. Can sıkıcı bir durum yaşıyorsunuz ancak ben de sizi görüp muayene etmeden bir şey söyleyemem maalesef.

 39. Hocam merhaba 5 gün önce kapalı rinoplasti ameliyatı geçirdim burun boyutumu ve şeklini yandan görünüş olarak beğendim, (ameliyat sonrası fotoğrafı ile gördüm) burnumun içinde tampon var ve üstünde sargı var.Burnuma önden bakınca burun deliklerim büyük duruyor, tampon çıktıkdan sonra ve sargılar çıktından sonra burun deliklerim küçülür mü ?

  1. Daha tampon ve alçı çıkmadan burnunuzun şeklini değerlendirmeye başlamanız doğru değil.
   İyileşmenizin 1 yıl süreceğini her gün değişeceğini hatırlatmak isterim.
   Geçmiş olsun.

 40. Merhaba. Tam 1 yıl önce estetik ameliyat oldum. Burun deliklerim gayet simetrikti. 1. Yıl kontrolünde burun ucumun hafif sarkık olması sebebiyle doktorum 10 dk. Sürecek olan kapalı burun ucu ameliyatini tavsiye etti ve 10 gün önce kapalı burun ucu ameliyati oldum. Ancak ameliyattan hemen sonra burun deliklerimin aşımaydık olduğunu farkettim. Burun ucu kısalırken simdi de aşımaydık burun deliklerim oluştu. Ön profilden bakınca bir delik gorunuyor diğeri gorunmuyor. Alt profilden bakinca ise bir delik yuvarlak diğeri uzun. Doktorum hemen 8 numara nostril taktı. 3 ay takmalı duzelecevini söyledi. Okudugum yorumlarda insanlar ise yaramadığını söylüyor. Sizce bir operasyon daha gecirmem gerekir mi? Yoksa nostrik gercekten ise yarayan bir aparat midir?

  1. 10 gün çok erken bir zaman.
   Doktorunuzun önerilerine uyunuz ve kontrollerine gidiniz.
   Geçmiş olsun.

 41. Merhaba Orhan hocam,

  Öncelikle sizlere iyi günler dilerim. Ben tam 7 ay önce estetik ameliyatı oldum. Septum deviasyonu vardı. Tek şikayetçi olduğum kısım eğrilikti diyebilirim. Harika bir burun ucum, eşit burun kanatları ve burun deliklerim vardı. Ameliyattan çıktıktan sonra burnumun oldukça kalkık olduğunu fark ettim ve bu durumu doktoruma söyledim. Kalın derili olduğumu ve ineceğini söyledi. Her ne kadar burun ucum bir nebze inmiş olsa da ufak bir sıkıntı var. Tam burnumun ucunda bir kıkırdak çıkıntısı var elleyince özellikle fark ediliyor. Burun kubbesinin bir tanesi yukarıda ve dolayısıyla burun kanadının biri yukarıdayken diğeri aşağıda. Bir burun deliğim karşıdan gözükürken diğeri bir nebze daha küçük. Özellikle fotoğraflarda simetri sorunum daha da belli oluyor. Sağ burun kanadımda ise hala şişlik olduğunun farkındayım. Ayrıca burun ucumun bir erkek hasta olarak kalkık olduğunu düşünüyorum. Sizce tam bir yılı doldurmasını beklemeli miyim? Yani burun ucumdaki kıkırdak çıkıntısı ve sivriliği aşağı doğru çöker mi? Ayrıca burun kanatlarının eşitlenme ihtimali var mıdır yoksa 7 aydan sonra ümidi kesmeli miyim? En kötü ihtimalle burun ucu estetiği için sizinle görüşmeyi düşünüyorum. İyi günler dilerim.

  1. Problemlerinizi gayet güzel anlatmışsınız ancak mutlaka 1 yılı beklemenizi öneririm. Öncesinde kesin değerlendirme yapmak ve küçük de olsa cerrahi planlamak çok uygun olmaz.

 42. Merhaba, bir buçuk ay önce revizyon ameliyatı oldum.Burun ucu altı orta bölüm(kolumella) içeriye doğru, ve burun ucu şapka gibi onun üzerinde burun deliklerinin ucu üçgen şekilde burun ucu ile birleşmiyor yatay dümdüz bir görüntü var.Kolumella geride kaldığı için burun ucuyla ayrı iki parça gibi duruyor ödemler geçince düzelir mi acaba? Revizyonda da sıkıntı oluşunca çok üzülüyor insan. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Maalesef değerlendirme için çok erken bir dönemdesiniz. Zaman içinde değişiklikler olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 43. Merhaba hocam, 6 gün önce burun ameliyatı oldum. Sol burun deliği arkasında mukus retansiyon kisti vardı, deviasyon, konka küçültme, kemer düzeltme işlemleri yapıldı. Kistin alındığı sol tarafta burun kanadım daha yukarda duruyor bir kaç milim ve bu da deliklerin asimetrik görünmesine neden oluyor. Kist mandalina büyüklüğünde bir kistmis ve çok uğraştırıcı bir ameliyat olmuş bu yüzden. Ağız içinde dikişlerin var yine sol tarafta ve burnumun sol tarafı daha ödemli duruyor. Bu kanadın yukarıda durmasının kistin alınmasıyla bir alakası var mıdır, ve bu durum ileride düzelir mi acaba

  1. 6. günde sonucunuzu değerlendirmeyiniz. Elbette yapılan ameliyata bağlı değişiklikler ve asimetriler normaldir. Zaman içinde hemen hepsi düzelecektir. Doktorunuzun önerilerine uyun ve kontrollerinize gidin. Geçmiş olsun.

 44. Merhaba doktor bey. 2015’te operasyon geçirdim. Burnum tamamen düzelmedi, nefes almamı engellediği için kemik hala biraz eğri. Bunu problem etmiyorum. İlk zamanlar ödemler olduğu için burnumdan memnundum ama bir yıl sonunda, burunun altındaki kemer ya da dirsek üst dudağıma doğru sarktı ve burnumun sağ tarafının içi görünmeye başladı. Kendi doktoruma sık sık muayene giderdim. Dirseği uzun bıraktığını, burnun yıllar içinde çöktüğünü, küçük bir operasyonla düzeltebileceğini söyledi ve 2019’da tekrar ameliyat oldum. Bu kez dirsek sıkıntısı gitti ama bariz ve rahatsız edici derecede burun deliği asimetrisi oluştu. Gülerken burnumun bir tarafı yuvarlak, diğeri uzun görünüyor. Artık burnumdan ameliyat olmak istemiyorum. Estetik ve ameliyat fobim oluştu. Lokal anestezi ya da daha basit yöntemlerle asimetriği önlemenin bir yolu var mı? Teşekkür ederim.

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak maalesef sizi görüp muayene etmeden sorunuza cevap vermem mümkün değil. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 45. Hocam merhabalar benim burun deliklerim ameliyat sonrası fazla küçültülmüş gibi burun deliği büyütmek mümkünmüdür yani böyle bir işlem varmıdır? Eskisi kadar olmasa bile bi tık burun deliğim burun ucuma doğru uzatılsa iyi olur çünkü böyle burun ucum büyük duruyor

  1. Burun deliklerinin büyütülmesi kolay olmayan, her hastaya uygulanamayacak işlemler olabilir. O nedenle görmeden, muayene etmeden cevap vermek doğru olmaz. Lütfen 03124482361 numaları telefondan randeevu alarak muayeneye geliniz.

 46. Hocam , merhaba ben yaklaşık 6 ay önce burun estetiği oldum.Burun estetiğinden sonra bende burun eti oluşmaya başladı rahat nefes alıyım diye ameliyat oldum fakat şuan burun etinden dolayı tek taraflı nefes alıyorum burun eti yaktırma işlemi kalıcı çözüm olur mu ve çok kalkık bir burun istemediğim halde doktorum burun ucum düşer diye burun ucumu bir tık fazla kaldırdı. Burun ucum hiç düşmedi burun deliklerim karşıdan bakıldığında gözüküyor ve ameliyattan sonra eşit olan burun deliklerimde 5. Aydan sonra eşitsizlik oluşmaya başladı bunlar için ne yapılabilir.

  1. Burun eti dediğiniz rahatsızlık genellikle alerjik durumlarda şişer ve müdahale edilse dahi 2 yıl içinde tekrar etme ihtimali vardır.
   Burun ucu açılarınız ve deliklerde ki sorunları net değerlendirmek içinde 1 yıl beklemek en doğrusudur.

 47. Hocam ben 7 ay önce burun ameliyatı oldum size sorum burnumu çekerken Bi burun deliğim kopmle kapanıyor bu neden oluyor acaba benimle aynı durumda olan Bi video gördüm tesadüfen bunun Bi ameliyat hatası oldunu ve burun kanat defarmasyonu deniliyor du

  1. Evet haklı olabilirsiniz ama bu durumun gelişmesi için ameliyat olunması gerekmez. Bazen ameliyatsız insanlarda da olabilir. Nazal valv collaps denir.
   Görüp değerlendirmek gerekir.
   Doktorunuz bu konuda sizi aydınlatacaktır.

 48. Hocam merhabalar, 6 ay önce burun estetiği oldum. Columella m burun kanatlarına göre yukarıda kalmış. Bu yüzden burun ucum ve kanatlarım arasında M şekli oluşmuyor. Dümdüz görünüyor. İki tane sorum olacak. Burun ucum hala ödemli, ödemler inince columella bölgesinde deri sarkıp normal bir görüntü oluşabilir mi? Oluşmazsa da nasıl bir işlem uygulanmalı?

  1. Probleminizi çok güzel anlatmışsınız ancak sizi görmek ve bahsettiğiniz yapıları elle değerlendirmek gerekir.
   1 yıl tamamlandığında kara vermek de en doğru yaklaşım olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 49. Merhabalar hocam Rinoplasti ameliyatı geçireli 8 gün oluyor ve tamponlarım dün alınmış durumda Alçı ve bantlar ise hala mevcut. Burnumun eski halinde de burun deliklerimde asimetri ve burun ucu düşüklüğü mevcuttu. Ameliyat sonrası her şeyi güzel buldum fakat burun ucum kaldırıldığı ve havada duruma geldiği için burnumun deliklerindeki asimetri beni çok rahatsız ediyor. Bir yanım ödemlerden dolayıdır ve bunu düşünmek için çok erken olduğunu söylese de huzursuz oluyorum.
  Ek olarak burnum sadece önden açıldı, kanatlar tarafından açılmadı. Asimetri konusunda fikriniz nedir?

  1. Burun kanatlarında ki asimetriyi ödem ve şişlikler artırır.
   Zamanla bugün dert ettiğiniz sorunlarınız azalacaktır.
   Doktorunuzun kontrollerine gitmeyi ihmal etmeyiniz.
   Geçmiş olsun.

 50. Merhaba hocam 3 hafta önce burun ameliyatı oldum. Doktorum ameliyattan sonra 3 ay geceleri Nostril retainer kullanmamı söyledi. Burun kanatlarımdan sadece birine müdahale edilmiş ve burun deliklerim asimetrik görünüyor ayrıca bana geniş geliyor.Belki aşağı doğruyken pek farketmiyordum fakat burun ucum hafif kalkınca gözüme batmaya başladı. Doktora söylediğimde normal olduğunu söyledi. Size sorum burun aparatı burun deliklerimi daha da genişletir mi yoksa sadece asimetriyi mi düzeltir? Bir de kanatlarda şişlik oluyor mu ve iner mi çünkü şu an gözüme çok geniş geliyor önceden böyle değildi moralim çok bozuk cevaplandırabilirseniz sevinirim

  1. Geçmiş olsun. Evet kanatlarda da burun ameliyatı sonrasında ödem oluyor. Olduğundan da geniş görünebiliyor.
   Nostril Retainer görevi burun deliklerinin daralmasını önlemektir. Asimetriyi düzeltmez. Burun deliklerini genişletmez.

 51. Hocam merhaba benim doğuştan burun kemiğim yamuk dışarıdan belli olmuyor sadece alt taraftan bakınca bir belirginlik söz konusu kemik olduğu gibi sağ kısım içeriden gözüküyor nefes almakta güçlük çekiyor (kıkırdak kemik değil sanırım ) burun ucunda hafif sarkma mevcut ekstra estetik talep etmiyorum şunu soracağım burun kıkırdağım* olması gereken alana oturtulduğunda burun ucum kalkar mı farklı bir müdahaleye ihtiyaç duyar mıyım

  1. Burun ucunu kaldırmaya yönelik müdahale yapılmadığı sürece burun kalkamaz ama burun ucunun destekleri kaldırılırsa yani septuma gereğinden fazla müdahale edilirse burun ucunuz sarkabilir.
   Bir plastik cerrah veya KBB uzmanı ile görüşerek muayene olmalısınız.

 52. Hocam ben 4 ay once amaliyat oldum ama sag taraf asimetrik olusmus ve ben bu durumdan rahatsiz olmaya basladim digerine bakilinca buyuk olmus resimlerde bile cok belli napmam lazim bilgi verirmisiniz

  1. 4 ay çok kısa bir zaman.
   Bir yıl dolduğunda değerlendirmek ve müdahale etmek en doğrusudur.
   Geçmiş olsun.

 53. Merhaba hocam ben yaklaşık 11 ay önce septoplasti ameliyatı oldum aynı zamanda radyofrekans ile her iki taraftanda burun etlerine yakma işlemi yapıldı, ameliyattan önceki durumda sol burun kanalım diğer tarafa göre daha ferah nefes almaktaydı sağ burun kanalımdan kulak çubuğu bile girmemekteydi. Rahat nefes alamıyordum. Bende bu sorun yüzünden ameliyat oldum. Ameliyat oldum ama halen aynı problemi yaşıyorum sizce bu durumu düzeltecek bir operasyon var mıdır veya sabırlı olup biraz daha mı beklemeliyim

  1. Ameliyat sonucunuzu değerlendirmek için yeterli süre geçmiş.
   Ameliyatınızda yapılan işlemleri sizi ameliyat eden doktorunuza sorarak öğrenebilir ve burun içinde ki sorununuza yönelik bir işlem gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini öğrenebilirsiniz.

 54. Hocam bugün ile birlikte 15 gündür burun ameliyatı oldum bugün banyodan sonra bantları çıkar dedi hocamız, çıkardıktan sonra bir burun kanadı iyi diğeri bir gamze gibi içe batmış bu gamzeye müdahale nasıl plur hocam, haftaya hocanın yanına gideceğim ama cok korkuyorum dolgu mu yapılması lazım yoksa burun aparatı mi takılması lazım ve bunu ameliyat olduğum KBB yapıyor değil mi ?yardımcı olursanız sevinirim

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Benden değil size müdahale eden doktorunuzdan bilgi ve yardım almalısınız.

 55. Merhaba hocam,

  Ben yaklasik 3 ay once kapali teknikle rhinoplasty oldum. Burnumu cok begenmekle birlikte deliklerimdeki asiri asimetriden sikayetciyim. Asimetriligi de soyle tarif edebilirim: sol deligim daha yatay ve asagida sag deligim daha dikey ve yukarida. Yani karsidan bakildiginda bir burun deligim asagida bir burun deligim yukarida gozukuyor. Doktorum ile bu konuyu konustugumda asimetriligin gayet normal oldugunu ve revizyon icin desteklemedigini soyledi fakat kendisi de bu durumun farkinda olacak ki bana nostril retainer verdi 1 ay once. Her gece takiyorum ancak herhangi bir degisiklik de goremiyorum. Ayrica doktorum bana burun deligi asimetrim icin burnumu tekrar acmasi gerektigini lokal anestezi ile halledilmetecegini de soyledi. Sizin bu durumda bana oneriniz ne olurdu?

  Simdiden cok tesekkurler

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi muayene etmeden, görmeden tavsiyede bulunamam maalesef. Doktorunuz da sizinle ilgileniyor anlaşılan. Önerilerine uymanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

 56. hocam merhaba benim burun ucum büyük ve columella asagi dogru sarkık düzeltilmesi için hangi ameliyatı olmam gerekiyor

 57. Merhaba ben 17 yaşında bir gencim ben alerjik rinit nedeniyle kulak burun boğaz doktoruna gittim doktorum bana bu hastalağının düzelmesine yardımcı olması için burun ameliyatı olmamı önerdi bir burun deliğim diğerine göre küçük olduğunu söyledi ben 17 yaşındayım illaha ameliyat için 18 yaşına mı girmem gerekir? ayrıca bununla beraber burun estetiği olabilir miyim?

  1. Alerjinin cerrahi bir tedavisi olduğunu bilmiyorum.
   Belki burun içinde mekanik bir sorun vardır ve doktorunuz onun için ameliyat önermiştir.
   18 yaşın ameliyat için alt sınır kabul edilirse daha sağlıklı olacağını gösteren yayınlar vardır.

 58. 2 ay önce acık rınoplastı amelıyatı oldum. Kemık kırılmadan. Kıkırdagım saga dogru egımlıydı. Su karsıdan sagda soldan bur um cok ıyı gozukmekte ıken alttan bakıldıgında burun ucum hafıf yıne saga dofru gozukmekte bu normal mı? Ve columella kısmım bır delık tarafı duzken dıger delık tarafı c seklınde ıce gırık bu nasıl duzelır

  1. Gördüğünüz problemler bu dönem için normaldir.
   Zamanla sorunlarınız azalır.
   Kontrollerinize gitmeyi unutmayın.
   Geçmiş olsun.

 59. Mrb hocam ben altı gün önce ameliyat oldum. Doktorum burnun kanatlarımın güçsüz oldgnu ve kıkırdak güclendirmesi yaptığını söyledi. Burnum baya genisledi eski haline göre kıkırdak eklendiği İcin mi böyle oldu acaba? Tamponlarım alındı ama burnumdan hiç nefes alamıyorum bu durum normal mi ne kadar sürer eski nefes alışıkı özlüyorum 🙁

  1. Öncelikle geçmiş olsun.
   Çok erken bir dönemdesiniz.
   Doktorunuz gerekli açıklamayı yapmış.
   Zamanla sorunlarınız azalacaktır.

 60. Hocam 3 hafta önce burun ameliyati oldum piezo olarak.Burun kanatları daraltıldı,burun ucu düşüklüğü ve eğrilik sorunum şuan ortadan kalktı.Ancak burnumun bir tarafi hiç nefes almıyor.İçi dolu gibi.Ancak diğer taraf dolu olsa da bir süre sonra açılıyor nefes alıyorum.Fakat sağ kanatta hiç nefes allimi yok.Sebebi ne olabilir.Tikanikmi diye fusunuyorum ama tıkanık olan diğer taraf ara sıra açılıyor bu açılmıyor.Daha çok sol kanatım islem gördü sağ taraf değil ama tıkalı taraf sağ taraf

  1. Öncelikle bu kadar erken dönemde doktorunuza ulaşabilmeli ve sorularınızı ona yöneltmelisiniz.
   Ancak ara ara açılıyor ve rahatlıyorsanız zamanla sorunlarınızın azalacağını söyleyebilirim.
   Geçmiş olsun.

 61. Merhaba,
  2 ay önce estetik ve deviasyon ameliyatını aynı anda oldum. Morluklarım ameliyattan 2 hafta sonra tamamen iyileşti. Fakat kirpiklerimin üstü ve göz altımdaki morluklarım hala devam ediyor. Ne kadar daha süreç devem edecek, hala güneşten korunmak gerekiyor mu?

  1. Morluklar ve kızarıklıklar dediğiniz gibi güneşe duyarlıdır ve koruyucu kremler ile korumanız kalıcı renk değişikliklerine engel olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 62. Hocam benim burun kanatlarimdan bir tanesinde özellikle güldüğümde ortaya çıkan aşağıya doğru bır çöküntü yamukluk var bunun bir tedavisi varmı burun dolgusu ile düzelir mi daha önce bir bütün ameliyati da geçirmedim daha önce burnumda böyle bir şey de yoktu sonradan ortaya çıkan bı durum

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp muayene etmeden çözüm önerisinde bulunamam.
   Muayeneye gelebilirsiniz veya size yakın bir plastik cerraha görünebilirsiniz.

 63. Merhaba. Sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim. 1 ay önce rinoplasti ameliyatı oldum ancak kolumella denen kısım önden oldukça aşağıda duruyor. Önden bakıldığında martı görünümü var ve özellikle gülünce o kuşum daha aşağıda kalıp burnu uzun gösteriyor. Altındaki kıkırdak da oldukça sert yani sanırım düzelme ihtimali yok. Benim sormak istediğim bu durum ameliyatsız lokal anestezi ile düzelebilecek bir durum mudur? Ve normal ameliyat gibi burun ucunda şişlik ödem yine aylarca sürer mi ? Şimdiden çok teşekkürler

  1. Siz de biliyorsunuz ki probleminizi değerlendirmek için çok erken bir dönemdesiniz.
   En doğru yaklaşım ameliyatınız üzerinde 9-12 ay geçtikten sonra yapılabilir ve gerekiyorsa müdahale de o zaman planlanmalıdır.
   Geçmiş olsun.

 64. 2 hafta önce burun ameliyatı oldum burun deliklerim eşit değil biri ince uzun biri yuvarlak oval yuvarlak olan tarafın üst kısmı diğerine göre kesilip uzun sivri hâle getirilebilir mi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım yanıtlarsanız çok memnun olurum

  1. 2 hafta doktorunuzun dikkat edin dediği şeylere dikkat etmeniz gereken, tüm sorunlarınızı ve şikayetlerinizi doktorunuz ile konuşmanız gereken ve gördüğünüz durumları geçici olarak algılamanız gereken bir dönemdesiniz.
   Zamanla dert ettiğiniz sorunlar azalacaktır.
   Sabırlı olunuz.

 65. Hocam cevaplarsanız çok sevinirim. Ben 9 ay önce burun ve çift çene ameliyatı oldum. Burnumun yandan görüşünden çok memnunum. Ama önden çok geniş kanatlara ve deliklere sahibim. Güldüğümde bu daha da beter oluyor. Üst çenem kısaltıldığı için doktorum burnumun genişleyeceğini söylemişti zaten ama burun ameliyatını yaparken düzeltebileceğini söylemişti. Sanki hiç dokunmamış gibi. Bu beni çok rahatsız etmeye başladı. Aylarca düzelir diye bekledim ama deliklerim bu saatten sonra küçülmez diye düşünüyorum. Ne yapmam lazım? Bana yol gösterirseniz çok sevinirim

  1. Probleminizi çok iyi anlatmışsınız ancak sizi görmeden yönlendiremem.
   Geçmiş olsun.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

  2. Hocam merhaba
   Ben iki sene önce burun estetiği ameliyatı oldum.rahatsizligim ameliyat itibariyle başladı.6. ayda burun etlerim alındı.bi 5-6 ay sonra tekrar burun etlerim alındı.4. operasyonda 3 ay önce oldum.nazal valf yetmezliği,alerjik rinit,septum deviasyon sorunu var dediler ameliyata grdim.sonuc hala burun etlerim şişiyo geceleri nefes alamıyorum.burun şekillendirici silikonlardan kullansam faydası olurmu ?

 66. Hocam merhaba 7 ay oldu amelyat olduğum bir taraftaki burun etlerim şişiyor doktorum alerjik dedi ama beni rahatsız ediyor hayat kalıtemi düşürüyor ve burun ucum bıraz yamuk acaba yamuktan sebepmidir bilgilendirirseniz memnun kalırım teşekkürler

  1. Geçmiş olsun.
   Alerji eğikliğe neden olmaz.
   Eğiklikte alerjiye.
   Doktorunuz durumunuz hakkında daha sağlıklı verecektir.

 67. hocam merhaba ben yaklaşık 5 buçuk ay önce rinoplasti ameliyatı geçirdim burun ucum hala çok şiş ve biraz yamuk gözüküyor bir süre nostril retainer kullanmıştım ama tahriş ettiği için bırakmıştım şimdi sadece geceleri taksam geç mi kalmış olurum burun ucu için bi değişim söz konusu olur mu 12. aya kadar yamukluk geçer mi düzelir mi sizce çok teşekkür ederim

  1. Zamanla bugün dert ettiğiniz sorunlarınız azalacaktır.
   Nostril retainer ben önermiyorum ama elinizde varsa kullanın.
   Geçmiş olsun.

  1. Hastalarıma burun şekillendirici önermiyorum.
   Bu nedenle sorunuz hakkında bir tecrübem yok.
   Kusura bakmayın.

 68. Orhan Bey merhaba. 3 sene önce revizyon rinoplasti ameliyatı oldum. Bu ameliyat sonrasında koku ve tat duyum oldukça azaldı. Gittikçe de daha da azalıyor. Burun sol deliği tıkalı gibi. Giren çıkan havayı perdeliyor içerisi. Sürekli grip gibi bir hisle yaşıyorum. İçeriden bir kalemle falan kanat kısmını hafifçe milimetrik dışa doğru gerdiğimde hava girişi çok net fark ediyor. Bunu doktoruma defalarca söylememe rağmen farklı yollara sevk ediyor alakasız spreyler vs gibi. İlk aylardaki kontrollerde bunu kendisi de fark etmişti halbuki. Ama düzeltmekten kaçıyor. Son günlerde attığım mesajlara da dönüş sağlamıyor zaten artık. 3 senedir yediğim içtiğim şeylerden bir şey anlamıyorum, doğru düzgün nefes alıp veremiyorum ve artık dayanamıyorum. Sizce ne yapmalıyım, ne yapılmalı? Lütfen bir akıl verin.

   1. Koku duyusunun bildiğim kadarıyla cerrahi bir tedavisi yok.
    Ancak bir KBB uzmanına danışabilirsiniz.

 69. Hocam iyi günler ben 1 ay önce revizyon ameliyatı oldum burnumun sol kanadı şiş gibi dururken diğer kanadı gayet estetik görünüyor asimetrik bir görüntüsü var ödemden ve şişlikten dolayımı teşekkürler saygılar

 70. Hocam merhabalar ben ameliyat olalı 7,5 ay oldu ve doktorum burun kanatlarima ameliyat sırasında içten müdahale edip küçültmüş ama yeterli olmadi çok etli ve kalin bir burnum var 3. Aydan itibaren duruma göre kanat cerrahisi yapılması gerektiğini söyledi ve 8. Aya girerken yani bugün yaptı ama şöyle bir problem var burnuma göre aşırı küçük deliklerim var ve çok tuhaf duruyorlar üstüne de 8 numara retainer verdi ben eve gelince ağladım beğenmediğim icin ve bana istesem bile böyle kalmicagini gün geçtikçe genisleyecegini söyledi böyle bir şey mümkün mü gerçekten insan içine cikamicak gibi hissediyorum böyle kalırsa sosyal hayatım olumsuz anlamda çok etkilenicek

 71. Hocam merhabalar ben ameliyat olalı 7,5-8 ay oldu kapalı ameliyat oldum ve doktorum burun kanatlarima içten küçültme yaptı zaten yağlı kalın geniş bir buruna sahibim ondan dolayı yeterli gelmedi doktorum 3. Aydan itibaren duruma göre kanat cerrahisi yapacağını söyledi ve nitekim 8. Aya girerken yani bugün kanat cerrahisi oldum ama şöyle bir problem var ki bu sefer de gereğinden fazla küçük oldu ve işlem bittikten sonra da burnum böyle mi kalıcak dediğimde istesen bile böyle kalmaz dedi ve bir tane de 8 numara retainer taktı eve geldiğimden beri ağlıyorum gören herkes tuhaf duruyor olmamış diyo napicam bilmiyorum doktorun asistanina sorduğumda ise böyle kalmicak genislicek gibi bir cevap aldım böyle bir şey mümkün mü gerçekten napicam bilmiyorum

 72. Hocam merhaba, ameliyat olalı 2 ay olacak. Fakat columella bölgesi biraz içeri doğru dikilmiş. Bunun bir çözümü var mı zamanla biraz sarkar mı? Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah