Burun Estetiği

Burun tamponu kullanımı zorunlu mu?

Burun estetiği ameliyatları sırasında burun iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdakların hem ciltten taraf hem de burun içi mukozasından taraf yüzeylerinin birbirlerinden ayrılması bu kemik ve kıkırdakların şekillendirilmesi ve sonrasında da bu ayrılmış cilt ve mukozanın tekrar yeni yüzeylere yapışmasının temin edilmesi gerekir. Bunun için burun üstüne alçı veya burun ateli burun içine de dikişler ve burun tamponu yerleştirilir. 

Play Video

Kısacası burun tamponunun görevi burun içi cildinin burun iskeleti yapılarına erkenden tutunmasını ve yapışmasını sağlamaktır. Buda hastanın hızlıca iyileşip rahat nefes almasını sağlaması açısından önemlidir.

 • Burun tamponu ne işe yarar?

   • Burun ameliyatı sırasında hareketli hale gelmiş kemik ve kıkırdak yapıların içe yer değiştirmesine engel olur
   • Septum ve kemik yapılara destek olur
   • Burun içi mukoza denilen burun içi cildinin şişerek birbirlerine yapışmasına engel olur
   • Burun içi kanamaların durdurulmasına yardımcı olur
   • Burun ameliyatı sonrası burun içine sızan sızıntıları emer

Tamponsuz burun estetiği ameliyatı mümkün mü?

Evet burun estetiği ameliyatlarını bazen tampon kullanmadan gerçekleştirmek mümkün ancak her ameliyatın tamponsuz yapıldığını iddia etmek pek doğru değil. Çünkü ameliyatın sonunda hastanın kanama parametreleri normal olsa bile bazen kanama olacağını hissettiğimiz veya endişe ettiğimiz hastalarımızda mecburen silikon tampon değil sünger tampon dahi koyduğumuz hastalarımız oluyor. Aslında bu ihtiyacı hastamızın ameliyat öncesi görüşmesinde de belirleyebiliyoruz. Hastamızın menstrüel adet süreleri 5 günün üzerindeyse veya basit çarpmalar sonrası morarma ile karşılaşıyorsa ameliyat sonrası burun tamponu koymamak hem hasta hem de ameliyatınızı gerçekleştiren doktor adına sıkıntı olabilir.

 • Tamponsuz burun estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımızın bir kısmının burun içinde sorunları olmaz. Septumda ve nefes alma ile ilgili burun orta ve arka kısımlarını ilgilendiren işlemler yapılmaz ise, sadece burun ucu ile ilgili işlemler yapılmış ise burun içine tampon konulmaması mümkün olabilir. Burun içi eğrilikler ve diğer sorunlar için cerrahi olarak müdahale edilmiş ise tampon konulması doktorun durum tespitine ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Burun tamponu çeşitleri nelerdir?

Bundan 8-10 yıl önce silikon tamponlar kullanılmaya başlanmadan önce sünger tamponlar kullanıyorduk. Ondan 10 yıl önce de rulo ince bezler kullanılıyordu. Bu süreler ve kullanımlar değişiklik gösterebilir ancak halen bazı KBB uzmanlarının rulo bezler kullandığını duyduğumuz hastalarla karşılaşabiliyoruz Tamponlar ile ilgili duyduğunuz sıkıntılı, kötü hikayeler “Beynim söküldü sanki” diye başlayan hikayeler o rulo tampon ile ilgilidir.

Play Video
 • Silikon burun tamponu

Burun içi kıkırdak, kemik ve yumuşak doku müdahaleleri sonrasında artık en sık kullandığımız burun içi tampondur. Silikondan yapılmıştır. Hastanın nefes almasını sağladığı gibi anatomik yapılarında hareket etmesini kısıtlar. Bu sayede cerrahi için yardımcı ve destekleyici bir rolü vardır. 3-5 gün ve bazen daha uzun süre burun içinde sorun yaratmadan kalabilir. Hastanın tazyikli spreylerle tamponun içini temiz tutması nefes almasının devamı için önemlidir.

burun estetigi silikon tampon
 • Sünger burun tamponu

Erimeyen, hızla şişen, dokulara yapışmayan, burun içi yapılara baskı yaparak stabil kalmasını sağlaya, kanamaya bağlı sızıntıları emen, 2-3 gün burun içinde durabilen özel süngerlerden üretilmişlerdir. Doktorunuz bu tamponları da tercih edebilir. Çıkarılması eski tamponlar gibi zor değildir. Tek sıkıntı burundan nefes almaya burun içinde durduğu sürece engel olmasıdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun revizyonu
 • Oluklu burun tamponu

Silikon ve sünger burun içi tamponlarının kombine edilmiş halidir ancak oluk dar olduğu için hemen tıkanır ve hasta nefes alamaz ve süngeri az olduğu için de sünger tampon gibi çevre dokulara basıp stabilite sağlayamaz. O nedenle burun ameliyatları için en az tercih edilen tampondur.

silikon oluklu burun tamponu_480x480

Burun estetiğinde konulan tamponlar rahatsız eder mi?

Genel olarak hasta burun ameliyatından sonra doktorunun verdiği ilaçları kullanırsa ağrı çekmez. Ancak burun içi tamponunun varlığı dolgunluk hissi yaratır, ağrı sebebi olamazlar. Sünger tamponu olanlar burundan nefes alamaz, silikon tamponu olanlar ise burun içi speylerini düzenli kullanmaz ise tıkanabilir ve o zaman nefes alamadıkları için rahatsız olurlar. Kısacası burun içi tamponlarının kendi başlarına yarattıkları bir rahatsızlık yoktur. 

Burun da tampon varken nefes alınabilir mi?

Eğer silikon burun içi tamponunuz varsa ve spreylerinizle açık tutarsanız nefes almada sorun yaşamazsınız. Gerçi burun içinde ki tamponun kütlesel etkisine bağlı bir konforsuz durum yaşayacak olsanız da tamamen kapalı olmasına kıyasla mutlaka daha rahat bir durum olacaktır. Sünger tamponlar ise süngerin tamamen şişmesine bağlı olarak maalesef nefes almanız mümkün olmayacaktır. O nedenle sık sık dudaklarınızı ıslatmanız ve sık aralıklarla su içmeniz sizi rahatlatacaktır.

Burun tamponum tıkandı nasıl açabilirim?

Silikon tamponlar burun içi sızıntınız fazla olursa, burun içi sprey kullanımını ihmal ederseniz tıkanabilir. Burun içi silikon tamponu açmak pek mümkün değildir. Size tek önerim okyanus suyu spreyiniz ile açmaya çalışmak olacaktır. Onun dışında tamponun alınmasını beklemeniz gerekmektedir.

Burunda tampon varken hapşırmak zarar verir mi?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalarımızın kafa içi ve burun içi basınç artışına neden olacak durumlardan sakınmalarını isteriz. Hapşırma sırasında, öksürürken ve ıkınma sırasında ağızlarının açık olmasını ve bu basıncı burun içine yansıtmamalarını isteriz. Çünkü burun ameliyatı sırasında kemikler ve kıkırdakların ilişkileri değiştirilir ve bu yapıların hareketlerini sınırlandırmak için de burun üzerine alçı içine de tampon yerleştiririz. İçerden koyduğumuz dikişlerde bu iş için kullanılmaktadır. O nedenle hapşırmak ve öksürmek nadiren de olsa bu yapıları rahatsız edebilir. Spreyinizi ağız içine, damağa doğru sıkmanız genizden akıntıyı azaltarak hapşırma refleksini azaltacaktır.

Burnu estetiği sonrası tampon kaç gün kalır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun içi tamponlarının eğer sünger tampon kullanılmış ise en fazla 3 gün sonra çekilmesi gerekir. Silikon tamponların enfeksiyona neden olma ihtimali çok düşük olduğu için bir haftaya kadar kalmasında sakınca yoktur ama genellikle 5. günde silikon burun içi tamponları çekilir.

Burun ameliyatında tampon çıkarılırken acır mı?

Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin en fazla endişe ettiği konuların başında “Burun ameliyatında anestezi korkusu” sonrası ikinci sırada gelen korku “Burun tamponu çıkarılırken acır mı?” konusudur. Burun içine silikon burun tamponları konulmuş ise çıkarılırken biraz rahatsız edebilir ama bu hisse acı denemez. Sünger tampon konulmuşsa da bunların çıkarılması sırasında da yapışma gibi sorunlara neden olmadıkları için acı hissi yerine pek de tariflenemeyen bir rahatsızlıktan bahseder hastalar.

Play Video

Burun tamponu çıkarma işlemi çok kısa sürdüğünden, acı hissedilmediğinden ve hemen ardından çok rahat, dolu dolu bir nefes alma gerçekleştiği için de ekstra bir rahatlama olur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. İyi günler, bugün burnumdaki alçı alındı. Dakat burnumda hafif yamukluk vardı. Doktorum sağ deliğe tekrar tampon yerleştirdi. Çektiğim ağrı inanılmaz hala çok ağrım var üç gğn kalacağını söyledi. Ama bu ağrıya dayanamıyorum, çıkartırsam problem olur mu

  1. Sakın çıkarmadan önce mutlaka doktorunuza ulaşın. O ne derse ona göre hareket ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button