Burun Estetiği

Burun tamponu kullanımı zorunlu mu?

Burun estetiği ameliyatları sırasında burun iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdakların hem ciltten taraf hem de burun içi mukozasından taraf yüzeylerinin birbirlerinden ayrılması bu kemik ve kıkırdakların şekillendirilmesi ve sonrasında da bu ayrılmış cilt ve mukozanın tekrar yeni yüzeylere yapışmasının temin edilmesi gerekir. Bunun için burun üstüne alçı veya burun ateli burun içine de dikişler ve burun tamponu yerleştirilir. 

Videoyu oynat

Kısacası burun tamponunun görevi burun içi cildinin burun iskeleti yapılarına erkenden tutunmasını ve yapışmasını sağlamaktır. Buda hastanın hızlıca iyileşip rahat nefes almasını sağlaması açısından önemlidir.

 • Burun tamponu ne işe yarar?

   • Burun ameliyatı sırasında hareketli hale gelmiş kemik ve kıkırdak yapıların içe yer değiştirmesine engel olur
   • Septum ve kemik yapılara destek olur
   • Burun içi mukoza denilen burun içi cildinin şişerek birbirlerine yapışmasına engel olur
   • Burun içi kanamaların durdurulmasına yardımcı olur
   • Burun ameliyatı sonrası burun içine sızan sızıntıları emer

Tamponsuz burun estetiği ameliyatı mümkün mü?

Evet burun estetiği ameliyatlarını bazen tampon kullanmadan gerçekleştirmek mümkün ancak her ameliyatın tamponsuz yapıldığını iddia etmek pek doğru değil. Çünkü ameliyatın sonunda hastanın kanama parametreleri normal olsa bile bazen kanama olacağını hissettiğimiz veya endişe ettiğimiz hastalarımızda mecburen silikon tampon değil sünger tampon dahi koyduğumuz hastalarımız oluyor. Aslında bu ihtiyacı hastamızın ameliyat öncesi görüşmesinde de belirleyebiliyoruz. Hastamızın menstrüel adet süreleri 5 günün üzerindeyse veya basit çarpmalar sonrası morarma ile karşılaşıyorsa ameliyat sonrası burun tamponu koymamak hem hasta hem de ameliyatınızı gerçekleştiren doktor adına sıkıntı olabilir.

 • Tamponsuz burun estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımızın bir kısmının burun içinde sorunları olmaz. Septumda ve nefes alma ile ilgili burun orta ve arka kısımlarını ilgilendiren işlemler yapılmaz ise, sadece burun ucu ile ilgili işlemler yapılmış ise burun içine tampon konulmaması mümkün olabilir. Burun içi eğrilikler ve diğer sorunlar için cerrahi olarak müdahale edilmiş ise tampon konulması doktorun durum tespitine ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Burun tamponu çeşitleri nelerdir?

Bundan 8-10 yıl önce silikon tamponlar kullanılmaya başlanmadan önce sünger tamponlar kullanıyorduk. Ondan 10 yıl önce de rulo ince bezler kullanılıyordu. Bu süreler ve kullanımlar değişiklik gösterebilir ancak halen bazı KBB uzmanlarının rulo bezler kullandığını duyduğumuz hastalarla karşılaşabiliyoruz Tamponlar ile ilgili duyduğunuz sıkıntılı, kötü hikayeler “Beynim söküldü sanki” diye başlayan hikayeler o rulo tampon ile ilgilidir.

Videoyu oynat
 • Silikon burun tamponu

Burun içi kıkırdak, kemik ve yumuşak doku müdahaleleri sonrasında artık en sık kullandığımız burun içi tampondur. Silikondan yapılmıştır. Hastanın nefes almasını sağladığı gibi anatomik yapılarında hareket etmesini kısıtlar. Bu sayede cerrahi için yardımcı ve destekleyici bir rolü vardır. 3-5 gün ve bazen daha uzun süre burun içinde sorun yaratmadan kalabilir. Hastanın tazyikli spreylerle tamponun içini temiz tutması nefes almasının devamı için önemlidir.

burun estetigi silikon tampon
 • Sünger burun tamponu

Erimeyen, hızla şişen, dokulara yapışmayan, burun içi yapılara baskı yaparak stabil kalmasını sağlaya, kanamaya bağlı sızıntıları emen, 2-3 gün burun içinde durabilen özel süngerlerden üretilmişlerdir. Doktorunuz bu tamponları da tercih edebilir. Çıkarılması eski tamponlar gibi zor değildir. Tek sıkıntı burundan nefes almaya burun içinde durduğu sürece engel olmasıdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun estetiği
 • Oluklu burun tamponu

Silikon ve sünger burun içi tamponlarının kombine edilmiş halidir ancak oluk dar olduğu için hemen tıkanır ve hasta nefes alamaz ve süngeri az olduğu için de sünger tampon gibi çevre dokulara basıp stabilite sağlayamaz. O nedenle burun ameliyatları için en az tercih edilen tampondur.

silikon oluklu burun tamponu_480x480

Burun estetiğinde konulan tamponlar rahatsız eder mi?

Genel olarak hasta burun ameliyatından sonra doktorunun verdiği ilaçları kullanırsa ağrı çekmez. Ancak burun içi tamponunun varlığı dolgunluk hissi yaratır, ağrı sebebi olamazlar. Sünger tamponu olanlar burundan nefes alamaz, silikon tamponu olanlar ise burun içi speylerini düzenli kullanmaz ise tıkanabilir ve o zaman nefes alamadıkları için rahatsız olurlar. Kısacası burun içi tamponlarının kendi başlarına yarattıkları bir rahatsızlık yoktur. 

Burun da tampon varken nefes alınabilir mi?

Eğer silikon burun içi tamponunuz varsa ve spreylerinizle açık tutarsanız nefes almada sorun yaşamazsınız. Gerçi burun içinde ki tamponun kütlesel etkisine bağlı bir konforsuz durum yaşayacak olsanız da tamamen kapalı olmasına kıyasla mutlaka daha rahat bir durum olacaktır. Sünger tamponlar ise süngerin tamamen şişmesine bağlı olarak maalesef nefes almanız mümkün olmayacaktır. O nedenle sık sık dudaklarınızı ıslatmanız ve sık aralıklarla su içmeniz sizi rahatlatacaktır.

Burun tamponum tıkandı nasıl açabilirim?

Silikon tamponlar burun içi sızıntınız fazla olursa, burun içi sprey kullanımını ihmal ederseniz tıkanabilir. Burun içi silikon tamponu açmak pek mümkün değildir. Size tek önerim okyanus suyu spreyiniz ile açmaya çalışmak olacaktır. Onun dışında tamponun alınmasını beklemeniz gerekmektedir.

Burunda tampon varken hapşırmak zarar verir mi?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalarımızın kafa içi ve burun içi basınç artışına neden olacak durumlardan sakınmalarını isteriz. Hapşırma sırasında, öksürürken ve ıkınma sırasında ağızlarının açık olmasını ve bu basıncı burun içine yansıtmamalarını isteriz. Çünkü burun ameliyatı sırasında kemikler ve kıkırdakların ilişkileri değiştirilir ve bu yapıların hareketlerini sınırlandırmak için de burun üzerine alçı içine de tampon yerleştiririz. İçerden koyduğumuz dikişlerde bu iş için kullanılmaktadır. O nedenle hapşırmak ve öksürmek nadiren de olsa bu yapıları rahatsız edebilir. Spreyinizi ağız içine, damağa doğru sıkmanız genizden akıntıyı azaltarak hapşırma refleksini azaltacaktır.

Burnu estetiği sonrası tampon kaç gün kalır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun içi tamponlarının eğer sünger tampon kullanılmış ise en fazla 3 gün sonra çekilmesi gerekir. Silikon tamponların enfeksiyona neden olma ihtimali çok düşük olduğu için bir haftaya kadar kalmasında sakınca yoktur ama genellikle 5. günde silikon burun içi tamponları çekilir.

Burun ameliyatında tampon çıkarılırken acır mı?

Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin en fazla endişe ettiği konuların başında “Burun ameliyatında anestezi korkusu” sonrası ikinci sırada gelen korku “Burun tamponu çıkarılırken acır mı?” konusudur. Burun içine silikon burun tamponları konulmuş ise çıkarılırken biraz rahatsız edebilir ama bu hisse acı denemez. Sünger tampon konulmuşsa da bunların çıkarılması sırasında da yapışma gibi sorunlara neden olmadıkları için acı hissi yerine pek de tariflenemeyen bir rahatsızlıktan bahseder hastalar.

Videoyu oynat

Burun tamponu çıkarma işlemi çok kısa sürdüğünden, acı hissedilmediğinden ve hemen ardından çok rahat, dolu dolu bir nefes alma gerçekleştiği için de ekstra bir rahatlama olur.

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. İyi günler, bugün burnumdaki alçı alındı. Dakat burnumda hafif yamukluk vardı. Doktorum sağ deliğe tekrar tampon yerleştirdi. Çektiğim ağrı inanılmaz hala çok ağrım var üç gğn kalacağını söyledi. Ama bu ağrıya dayanamıyorum, çıkartırsam problem olur mu

  1. Sakın çıkarmadan önce mutlaka doktorunuza ulaşın. O ne derse ona göre hareket ediniz.

 2. Kardeşim çarşamba günü burun ameliyatı oldu pazartesi günü tamponlar çıkacakti ama bugün kendi kendine çıkmış bir sorun olurmu acaba

  1. Bu sorunuzu kardeşinizin burun ameliyatını yapan doktora sormanız sanırım daha doğru olacaktır.
   Kusura bakmayın.

   1. 5 gün önce ameliyat oldum silikon tampon takılmıştı az önce ağzımı temizlerken burnumdan ağzıma bi şey düştüğünü hissettim tampon olduğunu düşündüm tampon olabilir mi çok küçük bi şeydi

    1. Burun ameliyatından kullandığımız tamponları ameliyat sırasında birbirine diktiğimiz için düşmesi muhtemel değildir.
     Bence siz bana değil doktorunuza ulaşmalısınız.
     En doğru bilgi ve yardımı kendisinden alabilirsiniz.
     Geçmiş olsun.

 3. Merhaba 1 Haziran ayında tarihinde burun ameliyatı oldum ve içeriye tampon yerleştirildi. Pazartesi çıkacak olan tamponlardan biri burun girişime kadar inmiş bir sorun olur mu?

  1. Silikon burun tamponlarını içeride hareket etmesin, öne arkaya kaymasın diye dikişlerle tespit ediyoruz. Sanırım sizin dikişleriniz gevşemiş. Aslında bir şey olmaz ama doktorunuzun haberi olsa iyi olur.

 4. Merhaba; Burun ameliyatimin 5. Günü ve normalde burun ucumda agri yoktu fakat suan dokundugumda agri hissediyorum ve tampon aşağıya doğru sarktigini hissediyorum. Sizce tamponum kaymış mıdır?

  1. Bahsettiğiniz rahatsızlığınızdan özellikle doktorunuzun haberi olması gereken bir dönemdesiniz. Benim size söyleyeceklerim size yardımcı olamaz.

 5. Merhaba 15 gün önce burun ucu estetği oldum sürekli hapşırasım geliyor ben kendimi sıkarak hapşırıyorum bir sıkıntı olur mu

  1. Burun estetiği sonrası ağız açık hapşırmak gerekir. Aksi takdirde burna binen kafa içi basıncı oldukça yüksek olur. Kanama ihtimalini artırır.
   Geçmiş olsun.

 6. Hocam burun ameliyati oldum nefes için estetikte yapıldı,ameliyattan 10 gün sonra siddetli kanama olduğu için gazlı bez tampon takıldı. Bugün çıkarıldı fakat burun tamponun şeklini almış böyle kalır mı şişlik iner mi

  1. Bahsettiğiniz sorun kanama ve çevre dokuya baskıdan kaynaklı gelişmiş olmalıdır. Çok büyük bir ihtimalle tamamen geçecektir.
   Geçmiş olsun.

  2. Merhaba cuma günü ameliyat oldum cumartesi günü taburcu olmadan önce tamponlarımı çıkarttı doktor sizce neden?

   1. Burun içinde fazla çalışmasıyla ertesi gün de tamponlar alabiliriz. Ancak bu sorunuzun muhatabı doktorunuzdur. İlk günden sorularınızı ona sormalısınız ki sonra ki dönemlerde sıkıntı yaşayamayasınız.
    Geçmiş olsun.
    Sağlıkla kalın.

 7. Merhabalar. 4 gün önce burun eğriliği ameliyatı oldum. Silikon tampon var doktorum bayramdan sonra çıkacak dedi tatile girildiği için. Bayramdan sonra çıkarılması normal mi ? Ayrıca tampon aşırı ağrı yapıyor. Bir de tampon uzun süre kalacağı için burnum tamponun şeklini almaz değil mi ?

  1. Silikon tamponlar uzun süre durabilir ancak içini spreylerle temiz tutmalısınız.
   Ağrı konusunu doktorunuza söyleme imkanınız varsa belirtmelisiniz. Gerekiyorsa erken çekilmesi konusunda size yardımcı olabilir.
   Doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmelisiniz.

 8. Merhaba hocam benim burnumda eğrilik vardı ameliyat oldum önce ve sonra fotoğraflar çekildi ve burnum çok iyiydi Fotoğrafta ama ameliyattan 3-4 saat sonra burnumda eğrilik hissettim ve tampon takılmamış muayene gittiğimde % 5 eğrilik var dedi ama burnum çok eğri tekrar düzelme şansı var mı

  1. Asimetrik şişliklere bağlı eğri görünümler genelde geçer. Ancak mekanik bir eğrilik varsa bu durum genelde geçmez.
   Birinci yıl dolduğunda ek müdahale ihtiyacınız olabilir.
   Sağlıkla kalın.

 9. Merhaba hocam mevsimsel alerjim , allerjik rinitim var . Hapşırmadığım gün yok desem yeridir . Peş peşe hapşırıklarım oluyor hep. Burun ameliyatı olmayı düşünüyorum . Ameliyat olduktan sonra hapşırırım ,kanamam olur, bana bi zararı olur mu acaba diye çok korku var içimde . Nasıl bir yol izlemem lazım . Açık rinoplasti mi , kapalı rinoplasti mi daha uygun .Burun kemerim , hafif sağ tarafa doğru eğriliğim, burun ucu düşüklüğüm ve nefes alamama problemim var . Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Burun estetiği sonrası hapşırma kafa içi basıncını artırır; erken dönem de hem kanama, hem de kemik yapıların, iskelet yapıların yerinin değişmesi ihtimalini birlikte getirir.
   Alerjiye neden olan etkenlerden uzak durmak, alerji ilaçları kullanmak ameliyat sonrası faydalı olacaktır.
   Doktorunuzun bu durumdan haberdar olması yeterlidir.
   Geçmiş olsun.

 10. Merhaba. Bir hafta önce burun ameliyatı oldum iki gün sonra tamponlarım çıkacak. Çıkacağı esnada canımızın çok acıtacağını, tansiyon düşürdüğünü söyleyenler var. Biraz endişeleniyorum canımın acımaması için ne yapmalıyım? Ayrıca düzenli olarak nem spreyini kullanıyorum.

  1. Randevunuza giderken 2 saat önce bir ağrı kesici alabilirsiniz.
   Benim hastalarımdan burun tamponu çekilirken bayılan, tansiyonu düşen olmadı. Kendinizi kötü hazırlamayın. Çok acılı bir işlem olmadığını da söyleyebilirim.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 11. Burun ameliyatımdan bir hafta sonra tamponu çıkarmadan bi gün önce burnumun ucunun içinde yan taraflarında yara oldu. Doktorum bunun için krem verdi. Ancak bunun olması normal mi, yoksa tehlike arz ediyor mu?

  1. Doktorunuz sizi görmüş, muayene etmiş, tedavi önermiş. Ben buradan daha fazla nasıl yardımcı olabilirim. Doktorunuza güvenin ve kontrollerinize aksatmadan gidin lütfen.
   Burun ameliyatlarında burun içinde elbette ki bir takım yaralanmalar, sonrasında da kabuklanmalar olur. O bölgeleri nemli tutmak, antibiyotikli kremler sürmek yeterlidir.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

 12. Hocam iyi günler.
  Burun eğriliği ile oluşan tıkanıklık ve estetik ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra 3.günde nefesimi çektiğim zaman sağ burun deliği içinde sızlama oluyor.
  Kafamı sola eğdiğim zaman bu sızlama olmuyor.
  Acaba tamponum kaymış olabilir mi.

  1. Geçmiş olsun. Asimetrik hissi değişiklikler olması anormal değil. Ancak çok endişe ediyorsanız doktorunuz ile temasa geçebilirsiniz.

 13. Merhaba hocam ben 3 gün önce ameliyat oldum ve burnumda tekli değil çiftli tampon var birleşik yani bu tampon sağa sola kayma yapıyor hafif bir sorun olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61