Burun Estetiği

Burun tamponu kullanımı zorunlu mu?

Burun tamponu nedir? 

Burun estetiği ameliyatları sırasında burun iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdakların hem ciltten taraf hem de burun içi mukozasından taraf yüzeylerinin birbirlerinden ayrılması bu kemik ve kıkırdakların şekillendirilmesi ve sonrasında da bu ayrılmış cilt ve mukozanın tekrar yeni yüzeylere yapışmasının temin edilmesi gerekir. Bunun için burun üstüne alçı veya burun ateli burun içine de dikişler ve burun tamponu yerleştirilir. 

Videoyu Oynat

Burun ameliyatlarından sonra burun tamponu uygulaması, ameliyatın türüne, ameliyat sonrası döneme ve cerrahın tercihine bağlı olarak değişebilir. Burun ameliyatları, septoplasti (burun septumunun düzeltilmesi), rinoplasti (estetik burun ameliyatı) veya burun travmalarında da uygulanabilir. Burun tamponları, ameliyat sonrası kanamayı kontrol etmek, burun içindeki dokuların iyileşmesini desteklemek ve dikiş yerlerini korumak için kullanılabilir. Aynı zamanda burunun şeklinin korunmasına yardımcı olabilir.

Geleneksel burun tamponları bazen hastalar için rahatsız edici olabilir ve burun içinde rahatsızlık hissine neden olabilirler. Bu nedenle, bazı cerrahlar modern teknikler ve materyaller kullanarak burun tamponu kullanımını azaltabilir veya tamamen önleyebilirler. Kullandıkları ameliyat tekniklerine bağlı olarak, bazı cerrahlar silikon jel tabakaları, silikon tüpler veya hava yolu açıklığını sağlamak için burun splintleri gibi alternatif yöntemler kullanabilirler.

 • Burun tamponu ne işe yarar?

   • Burun ameliyatı sırasında hareketli hale gelmiş kemik ve kıkırdak yapıların içe yer değiştirmesine engel olur
   • Septum ve kemik yapılara destek olur
   • Burun içi mukoza denilen burun içi cildinin şişerek birbirlerine yapışmasına engel olur
   • Burun içi kanamaların durdurulmasına yardımcı olur
   • Burun ameliyatı sonrası burun içine sızan sızıntıları emer

Tamponsuz burun estetiği ameliyatı mümkün mü?

Evet burun estetiği ameliyatlarını bazen tampon kullanmadan gerçekleştirmek mümkün ancak her ameliyatın tamponsuz yapıldığını iddia etmek pek doğru değil. Çünkü ameliyatın sonunda hastanın kanama parametreleri normal olsa bile bazen kanama olacağını hissettiğimiz veya endişe ettiğimiz hastalarımızda mecburen silikon tampon değil sünger tampon dahi koyduğumuz hastalarımız oluyor. Aslında bu ihtiyacı hastamızın ameliyat öncesi görüşmesinde de belirleyebiliyoruz. Hastamızın menstrüel adet süreleri 5 günün üzerindeyse veya basit çarpmalar sonrası morarma ile karşılaşıyorsa ameliyat sonrası burun tamponu koymamak hem hasta hem de ameliyatınızı gerçekleştiren doktor adına sıkıntı olabilir.

 • Tamponsuz burun estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımızın bir kısmının burun içinde sorunları olmaz. Septumda ve nefes alma ile ilgili burun orta ve arka kısımlarını ilgilendiren işlemler yapılmaz ise, sadece burun ucu ile ilgili işlemler yapılmış ise burun içine tampon konulmaması mümkün olabilir. Burun içi eğrilikler ve diğer sorunlar için cerrahi olarak müdahale edilmiş ise tampon konulması doktorun durum tespitine ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Burun tamponu çeşitleri nelerdir?

Bundan 8-10 yıl önce silikon tamponlar kullanılmaya başlanmadan önce sünger tamponlar kullanıyorduk. Ondan 10 yıl önce de rulo ince bezler kullanılıyordu. Bu süreler ve kullanımlar değişiklik gösterebilir ancak halen bazı KBB uzmanlarının rulo bezler kullandığını duyduğumuz hastalarla karşılaşabiliyoruz Tamponlar ile ilgili duyduğunuz sıkıntılı, kötü hikayeler “Beynim söküldü sanki” diye başlayan hikayeler o rulo tampon ile ilgilidir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun dolgusu
 • Silikon burun tamponu

Burun içi kıkırdak, kemik ve yumuşak doku müdahaleleri sonrasında artık en sık kullandığımız burun içi tampondur. Silikondan yapılmıştır. Hastanın nefes almasını sağladığı gibi anatomik yapılarında hareket etmesini kısıtlar. Bu sayede cerrahi için yardımcı ve destekleyici bir rolü vardır. 3-5 gün ve bazen daha uzun süre burun içinde sorun yaratmadan kalabilir. Hastanın tazyikli spreylerle tamponun içini temiz tutması nefes almasının devamı için önemlidir.

burun tamponu
 • Sünger burun tamponu

Erimeyen, hızla şişen, dokulara yapışmayan, burun içi yapılara baskı yaparak stabil kalmasını sağlaya, kanamaya bağlı sızıntıları emen, 2-3 gün burun içinde durabilen özel süngerlerden üretilmişlerdir. Doktorunuz bu tamponları da tercih edebilir. Çıkarılması eski tamponlar gibi zor değildir. Tek sıkıntı burundan nefes almaya burun içinde durduğu sürece engel olmasıdır.

sunger burun tamponu
 • Oluklu burun tamponu

Silikon ve sünger burun içi tamponlarının kombine edilmiş halidir ancak oluk dar olduğu için hemen tıkanır ve hasta nefes alamaz ve süngeri az olduğu için de sünger tampon gibi çevre dokulara basıp stabilite sağlayamaz. O nedenle burun ameliyatları için en az tercih edilen tampondur.

silikon oluklu burun tamponu_480x480

Burun estetiğinde konulan tamponlar rahatsız eder mi?

Genel olarak hasta burun ameliyatından sonra doktorunun verdiği ilaçları kullanırsa ağrı çekmez. Ancak burun içi tamponunun varlığı dolgunluk hissi yaratır, ağrı sebebi olamazlar. Sünger tamponu olanlar burundan nefes alamaz, silikon tamponu olanlar ise burun içi speylerini düzenli kullanmaz ise tıkanabilir ve o zaman nefes alamadıkları için rahatsız olurlar. Kısacası burun içi tamponlarının kendi başlarına yarattıkları bir rahatsızlık yoktur. 

Burun da tampon varken nefes alınabilir mi?

Eğer silikon burun içi tamponunuz varsa ve spreylerinizle açık tutarsanız nefes almada sorun yaşamazsınız. Gerçi burun içinde ki tamponun kütlesel etkisine bağlı bir konforsuz durum yaşayacak olsanız da tamamen kapalı olmasına kıyasla mutlaka daha rahat bir durum olacaktır. Sünger tamponlar ise süngerin tamamen şişmesine bağlı olarak maalesef nefes almanız mümkün olmayacaktır. O nedenle sık sık dudaklarınızı ıslatmanız ve sık aralıklarla su içmeniz sizi rahatlatacaktır.

Burun tamponum tıkandı nasıl açabilirim?

Silikon tamponlar burun içi sızıntınız fazla olursa, burun içi sprey kullanımını ihmal ederseniz tıkanabilir. Burun içi silikon tamponu açmak pek mümkün değildir. Size tek önerim okyanus suyu spreyiniz ile açmaya çalışmak olacaktır. Onun dışında tamponun alınmasını beklemeniz gerekmektedir.

Burunda tampon varken hapşırmak zarar verir mi?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalarımızın kafa içi ve burun içi basınç artışına neden olacak durumlardan sakınmalarını isteriz. Hapşırma sırasında, öksürürken ve ıkınma sırasında ağızlarının açık olmasını ve bu basıncı burun içine yansıtmamalarını isteriz. Çünkü burun ameliyatı sırasında kemikler ve kıkırdakların ilişkileri değiştirilir ve bu yapıların hareketlerini sınırlandırmak için de burun üzerine alçı içine de tampon yerleştiririz. İçerden koyduğumuz dikişlerde bu iş için kullanılmaktadır. O nedenle hapşırmak ve öksürmek nadiren de olsa bu yapıları rahatsız edebilir. Spreyinizi ağız içine, damağa doğru sıkmanız genizden akıntıyı azaltarak hapşırma refleksini azaltacaktır.

Burnu estetiği sonrası tampon kaç gün kalır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun içi tamponlarının eğer sünger tampon kullanılmış ise en fazla 3 gün sonra çekilmesi gerekir. Silikon tamponların enfeksiyona neden olma ihtimali çok düşük olduğu için bir haftaya kadar kalmasında sakınca yoktur ama genellikle 5. günde silikon burun içi tamponları çekilir.

Burun ameliyatında tampon çıkarılırken acır mı?

Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin en fazla endişe ettiği konuların başında “Burun ameliyatında anestezi korkusu” sonrası ikinci sırada gelen korku “Burun tamponu çıkarılırken acır mı?” konusudur. Burun içine silikon burun tamponları konulmuş ise çıkarılırken biraz rahatsız edebilir ama bu hisse acı denemez. Sünger tampon konulmuşsa da bunların çıkarılması sırasında da yapışma gibi sorunlara neden olmadıkları için acı hissi yerine pek de tariflenemeyen bir rahatsızlıktan bahseder hastalar.

Videoyu Oynat

Burun tamponu çıkarma işlemi çok kısa sürdüğünden, acı hissedilmediğinden ve hemen ardından çok rahat, dolu dolu bir nefes alma gerçekleştiği için de ekstra bir rahatlama olur.

İlgili Makaleler

112 Yorum

 1. İyi günler, bugün burnumdaki alçı alındı. Dakat burnumda hafif yamukluk vardı. Doktorum sağ deliğe tekrar tampon yerleştirdi. Çektiğim ağrı inanılmaz hala çok ağrım var üç gğn kalacağını söyledi. Ama bu ağrıya dayanamıyorum, çıkartırsam problem olur mu

  1. Sakın çıkarmadan önce mutlaka doktorunuza ulaşın. O ne derse ona göre hareket ediniz.

   1. Mrb hocam ben pazartesi günü ameliyat oldm sali gnu taburcu oldm bgn 5 günüm aniden güldüm ve akşamları da burnumdan nefes aliyormusum şuan burnumda nefes derin dgl ama nefes ala biliyorum bu sıkıntı ola bilirmi

    1. Bu kadar erken dönemde ki sorunlarınız ve sorularınız için ameliyatınızı yapan doktorunuza ulaşmalısınız.
     Geçmiş olsun.

 2. Kardeşim çarşamba günü burun ameliyatı oldu pazartesi günü tamponlar çıkacakti ama bugün kendi kendine çıkmış bir sorun olurmu acaba

  1. Bu sorunuzu kardeşinizin burun ameliyatını yapan doktora sormanız sanırım daha doğru olacaktır.
   Kusura bakmayın.

   1. 5 gün önce ameliyat oldum silikon tampon takılmıştı az önce ağzımı temizlerken burnumdan ağzıma bi şey düştüğünü hissettim tampon olduğunu düşündüm tampon olabilir mi çok küçük bi şeydi

    1. Burun ameliyatından kullandığımız tamponları ameliyat sırasında birbirine diktiğimiz için düşmesi muhtemel değildir.
     Bence siz bana değil doktorunuza ulaşmalısınız.
     En doğru bilgi ve yardımı kendisinden alabilirsiniz.
     Geçmiş olsun.

 3. Merhaba 1 Haziran ayında tarihinde burun ameliyatı oldum ve içeriye tampon yerleştirildi. Pazartesi çıkacak olan tamponlardan biri burun girişime kadar inmiş bir sorun olur mu?

  1. Silikon burun tamponlarını içeride hareket etmesin, öne arkaya kaymasın diye dikişlerle tespit ediyoruz. Sanırım sizin dikişleriniz gevşemiş. Aslında bir şey olmaz ama doktorunuzun haberi olsa iyi olur.

  2. Merhaba bende yeni ameliyat oldum ve aynı şeyi bende görüyorum tamponum burun ucuma kadar geldi siz bundan bir sorun yaşadınız mı acaba?

 4. Merhaba; Burun ameliyatimin 5. Günü ve normalde burun ucumda agri yoktu fakat suan dokundugumda agri hissediyorum ve tampon aşağıya doğru sarktigini hissediyorum. Sizce tamponum kaymış mıdır?

  1. Bahsettiğiniz rahatsızlığınızdan özellikle doktorunuzun haberi olması gereken bir dönemdesiniz. Benim size söyleyeceklerim size yardımcı olamaz.

 5. Merhaba 15 gün önce burun ucu estetği oldum sürekli hapşırasım geliyor ben kendimi sıkarak hapşırıyorum bir sıkıntı olur mu

  1. Burun estetiği sonrası ağız açık hapşırmak gerekir. Aksi takdirde burna binen kafa içi basıncı oldukça yüksek olur. Kanama ihtimalini artırır.
   Geçmiş olsun.

 6. Hocam burun ameliyati oldum nefes için estetikte yapıldı,ameliyattan 10 gün sonra siddetli kanama olduğu için gazlı bez tampon takıldı. Bugün çıkarıldı fakat burun tamponun şeklini almış böyle kalır mı şişlik iner mi

  1. Bahsettiğiniz sorun kanama ve çevre dokuya baskıdan kaynaklı gelişmiş olmalıdır. Çok büyük bir ihtimalle tamamen geçecektir.
   Geçmiş olsun.

  2. Merhaba cuma günü ameliyat oldum cumartesi günü taburcu olmadan önce tamponlarımı çıkarttı doktor sizce neden?

   1. Burun içinde fazla çalışmasıyla ertesi gün de tamponlar alabiliriz. Ancak bu sorunuzun muhatabı doktorunuzdur. İlk günden sorularınızı ona sormalısınız ki sonra ki dönemlerde sıkıntı yaşayamayasınız.
    Geçmiş olsun.
    Sağlıkla kalın.

 7. Merhabalar. 4 gün önce burun eğriliği ameliyatı oldum. Silikon tampon var doktorum bayramdan sonra çıkacak dedi tatile girildiği için. Bayramdan sonra çıkarılması normal mi ? Ayrıca tampon aşırı ağrı yapıyor. Bir de tampon uzun süre kalacağı için burnum tamponun şeklini almaz değil mi ?

  1. Silikon tamponlar uzun süre durabilir ancak içini spreylerle temiz tutmalısınız.
   Ağrı konusunu doktorunuza söyleme imkanınız varsa belirtmelisiniz. Gerekiyorsa erken çekilmesi konusunda size yardımcı olabilir.
   Doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmelisiniz.

 8. Merhaba hocam benim burnumda eğrilik vardı ameliyat oldum önce ve sonra fotoğraflar çekildi ve burnum çok iyiydi Fotoğrafta ama ameliyattan 3-4 saat sonra burnumda eğrilik hissettim ve tampon takılmamış muayene gittiğimde % 5 eğrilik var dedi ama burnum çok eğri tekrar düzelme şansı var mı

  1. Asimetrik şişliklere bağlı eğri görünümler genelde geçer. Ancak mekanik bir eğrilik varsa bu durum genelde geçmez.
   Birinci yıl dolduğunda ek müdahale ihtiyacınız olabilir.
   Sağlıkla kalın.

 9. Merhaba hocam mevsimsel alerjim , allerjik rinitim var . Hapşırmadığım gün yok desem yeridir . Peş peşe hapşırıklarım oluyor hep. Burun ameliyatı olmayı düşünüyorum . Ameliyat olduktan sonra hapşırırım ,kanamam olur, bana bi zararı olur mu acaba diye çok korku var içimde . Nasıl bir yol izlemem lazım . Açık rinoplasti mi , kapalı rinoplasti mi daha uygun .Burun kemerim , hafif sağ tarafa doğru eğriliğim, burun ucu düşüklüğüm ve nefes alamama problemim var . Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Burun estetiği sonrası hapşırma kafa içi basıncını artırır; erken dönem de hem kanama, hem de kemik yapıların, iskelet yapıların yerinin değişmesi ihtimalini birlikte getirir.
   Alerjiye neden olan etkenlerden uzak durmak, alerji ilaçları kullanmak ameliyat sonrası faydalı olacaktır.
   Doktorunuzun bu durumdan haberdar olması yeterlidir.
   Geçmiş olsun.

 10. Merhaba. Bir hafta önce burun ameliyatı oldum iki gün sonra tamponlarım çıkacak. Çıkacağı esnada canımızın çok acıtacağını, tansiyon düşürdüğünü söyleyenler var. Biraz endişeleniyorum canımın acımaması için ne yapmalıyım? Ayrıca düzenli olarak nem spreyini kullanıyorum.

  1. Randevunuza giderken 2 saat önce bir ağrı kesici alabilirsiniz.
   Benim hastalarımdan burun tamponu çekilirken bayılan, tansiyonu düşen olmadı. Kendinizi kötü hazırlamayın. Çok acılı bir işlem olmadığını da söyleyebilirim.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 11. Burun ameliyatımdan bir hafta sonra tamponu çıkarmadan bi gün önce burnumun ucunun içinde yan taraflarında yara oldu. Doktorum bunun için krem verdi. Ancak bunun olması normal mi, yoksa tehlike arz ediyor mu?

  1. Doktorunuz sizi görmüş, muayene etmiş, tedavi önermiş. Ben buradan daha fazla nasıl yardımcı olabilirim. Doktorunuza güvenin ve kontrollerinize aksatmadan gidin lütfen.
   Burun ameliyatlarında burun içinde elbette ki bir takım yaralanmalar, sonrasında da kabuklanmalar olur. O bölgeleri nemli tutmak, antibiyotikli kremler sürmek yeterlidir.
   Geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

   1. Hocam yanlış anlamayın ancak buradan yardımcınız zaten çok aşiksr, neden sitenize soru sorma imkanı koyuyorsunuz o zaman? İnsanlar size ne sorabilir, zaten ameliyatı en ince ayrıntısına kadar anlatmışsınız. Bu şekilde cevap verilmesinden rahatsız oldum.

    1. Bana ulaşan kişilere, hiçbir karşılık istemeden, muayene etmeden, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum ve bu insanların hepsi de başka doktorlara ameliyat olmuş ve doktoruna ulaşamayan veya bir şekilde ekstra bilgi almak isteyen insanlar.
     Yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Eksik görünebilir ancak yazdıklarım tamamen bana danışan kişileri doğru yönlendirmeyi amaçlamaktadır.

 12. Hocam iyi günler.
  Burun eğriliği ile oluşan tıkanıklık ve estetik ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra 3.günde nefesimi çektiğim zaman sağ burun deliği içinde sızlama oluyor.
  Kafamı sola eğdiğim zaman bu sızlama olmuyor.
  Acaba tamponum kaymış olabilir mi.

  1. Geçmiş olsun. Asimetrik hissi değişiklikler olması anormal değil. Ancak çok endişe ediyorsanız doktorunuz ile temasa geçebilirsiniz.

 13. Merhaba hocam ben 3 gün önce ameliyat oldum ve burnumda tekli değil çiftli tampon var birleşik yani bu tampon sağa sola kayma yapıyor hafif bir sorun olur mu

 14. Merhaba hocam 1 yıl önce septum deviasyon ameliyatı oldum ameliyattan 1hafta sonra taponlar çıktı nihayet rahat bir şekilde nefes almaya başlamıştım. Ameliyattan 1 ay sonra şimdiye kadar hiç düşmediğim burnumun üstüne çok sert bir şekilde düştüm. Acile fittik bir şey yok dediler. Ama burnumda sanki hala tsmpon varmış gibi bir his oluşmaya başladı burun etlerim şişti ve şuan da ön kıkırdak baya yamuldu, nefes alamaz oldum. Eğer acildeyken tekrar tampon taksalardı bu yamulma engellenebilir miydi?

  1. Tamponlar eğilmeye engel olamaz. O nedenle sizin geçirdiğiniz travma sonucu problem olmuştur. Sizi ameliyat eden doktor size yardımcı olabilir. Geçmiş olsun.

 15. Hocam septum deviasyon ve konka büyümesi ameliyatı oldum 8. Gündeyim. Aşırı akıntı var midem bulanıyor artık tamponların bu kadar uzun durması normal mi yarın çıkacak ama dayanamıyorum. Tamponlar çıkınca akıntı biter mi?

 16. Merhaba hocam oğlum 5 yaşında düşüp sol taraftaki burun kırıldı doktor 2 saat içinde kırığı düzeltip tampon taktı 2 gün sonra tamponu gidip çıkarttık medikal den burun bandı temin ettik onuda taktik üstüne de yapay burun yerleştirdi 1 hafta sonra çıkartılacak mış fakat 2. günümüz oğlum çıkarttıp duruyor yapay burnu bir sakıncası varmış ve uyuyunca kırıktan sonra çok horlama ya başladı bu durum çok korkutuyor beni neden i nedir

  1. Çok geçmiş olsun.
   Ama sorularınız ve durumunuzu güzel anlatmış olmanıza rağmen takip eden doktorunuz ile paylaşmanızı ve ondan destek almanızı öneririm.
   O size benden daha fazla yardımcı olabilir.
   Sağlıkla kalın.

 17. Merhaba,hocam ben cuma günü ameliyat oldum.bugun 6.günüm hapsirmalarim oldu ilk 4 gün.bugun fark ettimki tamponlarım asagi kaymış bu norma mi bi sorun teşkil edermi.iki gün sonra tamponlarım çıkacak.ama sorunsa cumayı beklemeden gitmelimiyim..

  1. Bu sorunuzu keşke doktorunuza sorsanız ve o cevaplasa. Ben olsam gelmenizi isterdim. Geçmiş olsun.

 18. Hocam merhabalar bugün sabah 8 de ameliyat oldum yamulan kıkırdak büyüyen et vs vardı her 2 deliğide tampon takıldı fakat ameliyattan çıkalı 13 saat oldu halen kanamalar devam ediyor bu normalmi

  1. Bu sorularınızı sormanız gereken kişi ameliyatınızı yapan doktorunuzdur. En azından size gerekiyorsa ek müdahalenizi planlayabilir. Geçmiş olsun.

 19. Merhabalar. 10 gun once estetik ameliyat oldum. Silikon tamponlarim henuz cikarilmadi. Okyanus suyuyla duzenli temizliyorum ancak ameliyatin 4. 5.gununden beri temizlerken su akabilsin diye elimle burnuma dokunmadan sumkuruyorum. Skntı olurmu sizce burnun şeklinde

  1. Burun içi temizliğinin sümkürerek yapılmasını ben hastalarıma önermiyorum.
   Siz de doktorunuza danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

  1. Siz benim ameliyat ettiğim bir hastam olsaydınız bana ulaşmanızı isterdim. Siz de lütfen doktorunuza ulaşarak bu soruyu kendisine sorunuz.

 20. Hocam merhaba. Septoplasti ameliyatı oldum. Burnumun içindeki tamponlardan dolayı nefes alamiyorum ve sol taraftaki tampon sanki yarama sürtüyomuş gibi hissettim. Çok can yakıcıydı. Ayrıca burnumda çok basınç var her yutkunduğumda burun icine baski yapiyo. Arada kulağıma da vuruyo. Boyle olunca kanaması da artıyo. Bi sorun var mıdır?

 21. hocam merhaba 3 gün önce ameliyat oldum. plastik tamponların bi tanesi gözle görülebilir şekilde ama çok az uca doğru kaydı şekilde bi sıkıntısı olur mu acaba ?

 22. Hocam merhaba. Burnumda eğrilik var 18 yaşımdan önce ufak bi operasyon geçirdim, açmadan sadece dışardan müdahaleyle düzeltmeye çalıştılar düzelmedi, tekrar ameliyat olacağım ama nefes alamamaktan çok sıkıntı çekiyorum ve daha önce yaşadığım için çok korkuyorum. Günümüzde doktor kullanıyor mu silikon tamponları acaba ?

 23. Merhaba,

  Bir hafta önce rinoplasti ameliyatı oldum ve dün tamponlarım alındı. Tamponlarım alındıktan sonra konkalarım şişti ve nefes almama büyük oranda engel oluyor. Bu normal bir durum mudur?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Elbette normaldir.
   Doktorunuzun önerdiği spreylerinizi düzenli kullanmalı, önerilene uymalı ve kontrollerine gitmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

  2. Hocam merhaba. Ben sulizitten ve kemik egriliginden bir operasyon geçirdim. Sonra tampon yerleştirildi bu tamponun ucu yemek borusunun orda olduğunu hissediyorum konuşurken tiksinti getiriyor. Ucunun orda olmasi hissedilmesi sizce normal mi?

 24. Merhabalar, eğrilikten dolayı ameliyat oldum.Kanatlar da daraltildi biraz. Alçı 10. gününde kaldırıldı. Tamponlar hala duruyor üçüncü hafta çıkarılacak.
  15 gün oldu ameliyat olalı. Şuan psikolojik olarak çok kötü durumdayım.Sebepleri de şunlar:

  1. Burnumun eğri gibi durmasi bir yana sağ uç tarafta basıklık(çöküklük) mı kahverengi büyük bir leke mi tam olarak anlamadığım bir şey var ki ikisinden biriyse durum kötü ve burnuma çok kötü bir şekil veriyor.
  2. Bütün yüzüm küçük iltihapli sivilcelerle ve siyah noktalarla doldu bir anda.Yuzum ayrıca şişti
  kızarık tahriş rahatsız edici bir halde alçı çıktığından bu yana. Aynaya bakamıyorum ben değilmişim gibi hissediyorum.
  3. Burun akıntısı başladı. Burnum hep çok dolu, tıkanık deniz suyu spreyi kullanmama rağmen.Yine de doktoru dinleyip tamponlarin çıkarılmasıni bekliyorum.

  Ağlıyorum artık sürekli doktor geçici diyor ama ciltte oluşan bu tahribat(siyah nokta,sivilce) kalıcı olarak nasıl geçsin ki?
  Burnum da istediğim gibi değil depresyon eşiğindeyim. Sizden gelecek cevapları merak ediyorum.
  Çok güvenilir bir doktor olduğunuzu düşünüyorum.

  1. Doktorunuzun yakın takibinde olduğunuzu yazdıklarınızdan anlıyorum. Sizi rahatsız eden şikayetleriniz için benim size doktorunuzun kontrolündeyken bir tavsiyede bulunmam mümkün değil. Size söyleyebileceğin şey şu anda gördüğünüz ve sizi rahatsız eden hemen her görüntünün geçici olduğudur. Doktorunuzun önerilerine uyun ve mutlaka kontrollerine gidin.
   Geçmiş olsun.

  1. Alçı sert bir yapıdadır. Dokunmak zarar vermez. Ama daha şiddetli darbeler zarar verebilir.

 25. Merhabalar 1 gün önce tampon takıldı ama silikon değil sarı bir bez gibiydi akıntım olmaması için sanırım alerji ilacı vermişler ama akıntım gene de çok ve tampon devamlı tamamen ıslak artık tampondan geçiriyor bütün akıntım bunun için ne yapabilirim akıntımı azaltmak adı Adına

  1. Doktorunuz ile iletişime geçerek ondan size tavsiyede bulunmasını isteyebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 26. Merhaba 3 gün önce ameliyat oldum tamponları çıkardılar bugün 15 gün sonra gidip silikonu cikarticam o nasıl oluyor açısı var mı acaba

 27. Merhaba, 13 gün önce ameliyat oldum. Bir haftanin sonunda tamponlarim, ve burnumun üzerindeki kalıp çıkartıldı. Burnumu o sırada gördüm ve çok hostu, herkes çok beğendi. Hatta doktorum mütevazı olamiyicam benden başkası yapamazdı zaten, ben yaptığım için çok şanslısın falan dedi. Sonra bant yapıştırıldi. Beş gün sonra da bu banti çıkarttım. Ama burun deliklerimi gormeniz lazım çizgi film karakteri gibi olmuşum, önden bakıldığında burun deliklerimi iple yukarı çekmişler gibi üçgen üçgen gözüküyor. Burnumda şişlikler ve ödem olduğunu biliyorum. Ama her aynaya baktığımda sinirlerim bozuluyor. Beş günde güzelim burun nasil bu hale geldi anlamadım. Hayatımda hiç üçgen burun deliği görmemiştim. Burun ameliyatlari biraz sabır istiyor bunu biliyorum yakın çevremden tecrube ettiğim kadarıyla, ama mecburen gün içinde aynaya bakıyorum ve psikolojim bununla bas etmekte biraz zayıf kalıyor. Size ameliyat olmadığımı bu sorunun asıl muhatapi olmadığınızı biliyorum. Ama burun delikleriyle ilgili detaylı bilgilere sadece burada ulaştım ve size danışmak istedim. Doktoruma zaten ulaşamıyorum. Sekreteri bence şiş geçer dedi. Şehir disindaymis ve bir hafta sonrası için randevu olusturabiliyormus. Ama bir hafta burnumun akıbetini dusunmeden duramıyorum. O yüzden bilen birine sormak istedim. Yanıtlarsanız eğer çok sevinirim. Burun deliklerim üçgen ücgen iri iri kalır mı, eğer kalırsa bu durum düzeltilebilir mi¿ Ve üst dudağım konuşurken hareket etmiyor. Gülerken hala canım acıyor. Öpücük atmaya çalıştığımda üst dudağım dümdüz duruyor (durumu en iyi bu ifade ediyor) bu durum da zamanla geçer değil mi¿ Ve rinopanteina kullanıyorum ama burun deliklerimde kaşıntı başladı. Acaba dikislerime mikrop kaptırmış olabilir miyim¿

  1. Sorularınızı görmeden cevaplayamam. Yanlış olur. Siz yine de bu kadar erken dönemde doktorunuzun kontrolünden çıkmayın ve önerilerine uyun. Çok geçmiş olsun.

 28. Merhaba hocam,
  3 gün önce Septoplasti ameliyatı oldum. Şiddetli diş ve damak ağrısı dışında bir şikayetim yok. Ağrı kesicilerle durabiliyorum. Ama bu durumu yaşayan var mıdır diye baktığımda hiç denk gelmedim. Herkeste farklı olabilir tabii ama endişeleniyorum geçmezse ya da bir sorun varsa diye.

  1. Nefes alma sorunları şiddetliyse doktorunuz burun içinde ki kemik yapılara müdahale ettiyse bu damak ağrısı gibi rahatsızlıklar normaldir. Ağrı kesici dozunuzu artırabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 29. Merhabalar 2 gün önce burun estetiği oldum. Silikon tamponlarım tamamen dolu ve okyanus suyuyla temizlediğim zaman hiçbir akıntı ve nefes alma rahatlığı olmuyor. Henüz 3. günde olduğum ve tamponlu olduğum için bu normal midir?

  1. Elbette normaldir ama doktorunuza ulaşmalı ve gerekli bilgileri kendisinden almalısınız.

 30. Merhaba hocam burun nazal polip ameliyatı oldum doktorum 5 gün sonra burun tamponlarını alacağını söyledi epikiriz raporunda kullanılan anterior nazal tampon ve nazal tampon borusuz yaziyor sol burun deligimde beyaz sekilde tampon gozukuyor ancak sag burun deligindeki tampon görünmüyor doktor klamkos alvares ve allerset ilaçlarını verdi ameliyattan öncede nazoster spray kullanmamı söyledi burun tamponu çıkartılırken kolay olması için bu spreyi kullanmam gerekir mi tampon üzerindeki kuru kan tampon alırken sorun yaratırmı birde burnundaki tampon nasıl bir tampon rulo mu sünger mi teşekkürler şimdiden

  1. Bu sorularınızı internetten ulaştığınız bir doktora değil kendi doktorunuza sorarak daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 31. Merhabalar
  7 gün önce burun ameliyatı oldum bir sorun yaşamadım çok şükür. Bugün silikon tamponlarım çıktı çok canım yandı özellikle burun ucum çok sızladı doktorum normal olduğunu ilette ama size de sormak istedim burnuma dokununca ağrım ve sızım oluyor o yüZden masajlara daha başlamıyorum. Bir de şu an kaş arası kısmında bir baş ağrım var tamponlar çıktığından beri bu ağrı ve bir uyuşukluk halim bulunmakta bu normal midir

  1. Doktorunuz size gerekli cevabı vermiş. Ek cevap aramayın ve doktorunuz kontrollerine gitmeyi ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

   1. Merhaba hocam 15 gün önce ameliyat oldum 14. Günde silikon tamponlar çıkartıldı burnumdan nefes alabiliyorum kanamam yok ama burun kemiğimi sanki böyle sıkıyolarmış.gibi oluyor ve hafif bir sızıntı var normalmi sizce ?

    1. Bu dönemde sıkıntılarınız doktorunuz ile paylaşmalısınız.
     Onun önerilerine göre hareket etmelisiniz.
     Geçmiş olsun.

 32. Hocam merhaba ben burun estetigi olucam, çalışıyorum cok uzun sure izin alamam guzellik sektorunde calistigim icinde bantlarla gitmem garip olabilir uste takilan bantlar vs en erken kacinci gunde çıkarılabilir

  1. Alçılı 10 gün yeterlidir.
   Ancak bunu ameliyatınızı yapacak doktorunuz ile konuşmanız en doğrusudur.

 33. Hocam merhaba ben 28 inde ameliyat oldum 3 gündür burnumda kanama var ve dün gece hiç uyutmadi damla damla akıyor ama çok rahatsız ediyor bir sorun oluşturur mu?

  1. Bu kadar erken bir dönemde doktorunuzdan yardım istemeli ve durumunuzu onun değerlendirmesini istemelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 34. Hocam merhabalar sağlıklı günler dilerim.
  Dün sabah konka ameliyatı oldum, sanırım sünger tanpon var burnumda. Ameliyathane ve oda aşırı soğuk olduğundan burun akıntısı hissediyorum. Tanponla birlikte çok zorluyor. Hoca yarın çıkarılacağını söyledi. Bu rahatsızlık hissinden nasıl kurtulurum ?

 35. Benim burnumda et ve kemik vardı kapalı ameliyatla alındı perşembe günü tamponlarım çıktı burnumun içi full kabuk yara ile dolu nefesimi zorluyor acaba ne yapsam geçer?

  1. Doktorunuzun önerdiği burun içi sprey ve kremleri kullanmalısınız. Ek çözümler sorun yaratabilir. Geçmiş olsun

 36. İyi günler
  Ben 1 ay önce burun ameliyatı oldum et ve kemik vardı iki tarafta tıkalıydı zor nefes alıyordum. Ameliyatın üstünden bir ay geçti ama hiçbir değişiklik olmadı hala burnum tıkalı ve nefes almamı kolaylaştırmadı böyle bir şey olması normal mi?

  1. İyileşme dönemlerinde nefes alma problemlerinde dalgalanma olması normaldir.
   Ancak siz sürekli kapalı olduğundan şikayet ediyorsunuz.
   Doktorunuz bu konuda size daha net açıklama yapacaktır.
   Geçmiş olsun.

 37. Merhaba iyi günler burun tamponumun dikişi kopmuş galiba doktoruma ulaşamıyorum uyurken burnumdan nefes almaya çalışıyorum genzime düşebilirmi acaba endişe ediyorum

  1. Tamponların ipleri kolay kolay kopmaz.
   Endişe etmeyin.
   Yine de doktorunuza ulaşmanızı öneririm.

 38. Merhaba iyi günler dilerim. Ben rinoplasti ameliyatı oldum 5. Ya da 6. Günün fakat burnumdan yoğun bir şekilde renksiz akıntı geliyor bu normal mi. Burundaki tamponlar alındıktan sonra akıntı devam eder mi. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sorunuzun cevabı evet.
   Doktorunuzun önerdiği burun içi spreyleri kullanmaya devam etmeli ve kontrollerinize gitmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 39. Merhaba 16 şubatta burun ameliyatı oldum hiç ağrım ve sızım yokken bir kaç hapşırma sonrası yutkunmada acı ve burnumun sol kısmında ağrı acı hissettim doktor kontrol ettiğinde tamponumun yukarı kaydığını söyledi aşağı çekti ve düzele yutkunma sorunu acı ağrı, eve döndüğümde bir süre sonra tekrar aynı kulağım boğazım ağrımaya başladı ve yutkunurken canım yanıyor bir sorun Yaşar mıyım yemekte giyemiyorum su da içemiyorum

  1. Neden?
   Ayrıca bu konuda neden doktorunuzdan destek almıyorsunuz?
   Kendi başınıza böyle birşey yapmayınız.
   Tamponlarınız içeriden birbirlerine dikili olarak tespit edilmişlerdir. Çıkarmaya kalkarsanız kendinize ve burnunuza zarar verebilirsiniz.

 40. Hocam merhaba. Ben çarşamba günü burun ameliyatı oldum. Kıkırdağım sola kaymıştı ve kemer vardı burnumda. Bugün doktorumla görüşmeye gittiğimde 4. günde olduğumuzu söyledim. Burnuma baktı ve istersen şimdi çıkaralım ama bence bayramdan sonraya kalsın dedi. Tamponlarım 13. günde çıkacak ve geceleri uyuyamıyorum boğazım acıyor gözlerim sulanıyor. 13. günde silikon tamponların çıkması burnuma herhangi bir zarar verir mi?

  1. Maalesef bayram nedeniyle size geç cevap veriyorum. Kusura bakmayın.
   Ben olsam bu kadar bekletmezdim.
   Doktorunuzun bir bildiği vardır diye düşünmek lazım.
   Geçmiş bayramınız kutlu olsun.

 41. Merhaba 4 gün önce burun ameliyatı oldum burnumun içinde tampon var sol tarafı açıldı nefes alıp verebiliyorum normal mi acaba?

 42. Hocam merhaba burnumda kemik eğriliği vardı 3 gün önce ameliyat oldum damaklarım ağrıyor daha öncede ağrıyordu birde sinüzit vardı bende ameliyat oldum geçer diye dişlerin sinüzit ten ağrıyor demişlerdi bu damak ağrısı geçicimidir lütfen yardımcı olurmusunuz iyice psikolojim bozuldu

  1. Bu kadar erken dönemde ki sorunlarınız için cevapları internetten değil doktorunuzdan almalısınız ve durumunuzdan haberdar etmelisiniz.
   Ancak sorunuza verebileceğim cevap ilk birkaç gün damak ağrısı cerrahi müdahaleye bağlı olarak gelişebilir.
   Tabii mutlaka doktorunuzun cevabı daha kıymetlidir.
   Geçmiş olsun.

 43. Hocam 5 gün önce ameliyat oldum cildim kalınmış burun deliği kucultme ve burun ucu kaldırma ameliyati oldum cumartesi tamponlar çıkı tamponlar çıktıktan sonra izotobik ile burnumu yikarken izotonik sıktıktan sonra 2 gündür burnumu hımkırıyorum elimle dokunmadan sadece izotonik sonrasi himkırıyorum 2 gündür burun ucu düşmüş hissediyorum sebebi hımkırmam ya da hapşırık olabilir mi sizce

  1. Bu sorunuzu sizi hiç görmeyen, ne yapıldığını bilmeyen birine değil sizi ameliyat eden doktorunuza sorarsanız daha iyi olur.
   Ben sizi buradan yanıltabilirim.
   Geçmiş olsun.

 44. iyi günler burun kemiği ameliyatı olundu fakat yatarken fark etmeden burundan nefes veriliyor bu tamponlara(silikon) herhangi bir zarar verir mi

  1. Bu kadar erken dönemde ki sorun ve sorularınız doktorunuza yöneltmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 45. Çarşamba günü ameliyat oldum ama cuma günü silikon tamponlarım alındı çok morarma ve şişlik olmadı yüzümde doktorum bişi demedi acaba normalmi bu kadar kısa sürede tampon alınması bi sakıncası varmı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah