Ekstra yazılar

Erkeklerde estetik işlemler ve ameliyatlar

Erkek adam estetik yaptırır mı?

Erkeklerde estetik elbette yaptırır. Bu soru bugünden 20 yıl öncesinin sorusudur ve artık bu algı tamamen değişmiştir. Erkelerde estetik algısının değişmesine neden olan değişim özellikle estetik cerrahların doğal görünüm için kendilerinde ve hastaya yaklaşımda ki değişimlerle başlamıştır. 2000’li yıllar ile birlikte artık estetik işlemlerde ki abartı ortadan kalkmış ve güzellik tanımı doğal olana evrilmiştir. Sosyal medyanın, sosyal hayatın ve şehir yaşamının etkileri de hem kadın hem de erkeği daha iyi görünme konusunda etkilemektedir. Her ne kadar yurtdışı estetik turizmi nedeniyle giderek abartılı estetik yaklaşımlar şu günlerde artma eğilimindeymiş gibi olsa da kliniğimizde kimseye abartılı estetik yapılmamaktadır. 

Kliniğimize başvuran hastalarımızın nerdeyse %30-35'i erkek hastalardan oluşmaktadır. Bunların bir kısmı eşlerinin tavsiyesiyle, bir kısmı da tek başlarına, kendi sorunları için başvuran kişilerdir. 
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Erkelerde estetik işlemler nasıl olmalıdır?

 • Erkek estetiği; özellikle doğal, işlem yapıldığı belli olmayan, sırıtmayan sonuçlar vaat etmelidir.
 • Kişiye özel planlanmalı ve hasta işlem öncesinde çok iyi bilgilendirilmelidir.
 • Hangi işlem veya ameliyat yapılacak olursa olsun erkek yüz ifadesi yumuşamamalı maskülen, erkeksi görünüm mutlaka korunmalıdır.
Hakkındaki Videoyu Oynat erkekler de estetik
 • Erkeklerde kırışıklıklar yaşlı değil karizmatik ve deneyimli gösterir. Yüzde ki her kırışıklığın azaltılması o nedenle parlak ve istenmeyen bir sonuca dönebilir. Dikkatli olunmalıdır.
 • Erkek yüzü köşelidir. Aşırı azaltılması sorun olabilir.
 • Abartıya kaçılmamalı erkeğin karizmatik görünümü korunmalıdır.
 • Erkek hastaların ağrıya dayanıklılıkları ve iğne ile olan ilişkileri kadınlara göre daha sıkıntılıdır ve mutlaka bu konu öncesinde bilgi verilmeli gerekiyorsa hafif sedasyon yapılabileceği anlatılmalıdır.
 • Erkekler için tercih edilecek estetik işlemler;
  • çok kısa sürmeli ve hızla bitmeli,
  • acıtmamalı,
  • en az hasara ve ize neden olmalı hatta mümkünse izsiz olmalı,
  • ve en önemlisi de olabilecek en kısa sürede iyileşmelidir. 
erkek botoks

Erkeklerde ki en sık estetik sorunlar nelerdir?

Erkekler doğalarından kaynaklı olarak daha kaslı bir vücuda daha köşeli bir yüze ve daha kalın bir cilde sahiptirler. Hayat sorumlulukları güzel görünmelerini değil güçlü görünmelerini gerektirir. Bu nedenle de bir çok erkek için güzel görünmek çok da öncelikli değildir hatta böyle bir düşünce ve yaklaşım gereksizdir. Ama toplum içinde ki roller kadın ile eşitlenmeye başladıkça, meslek seçimleri ve meslek çeşitleri geliştikçe, sosyal alan da kadın ve erkekten beklenti ve talepler değiştikçe erkeklerin de kendilerinde zamana bağlı değişiklikler ile ilgili farkındalığı artmıştır.

erkeklerde kaş kaldırma
 • Erkeklerde estetik kaş düşüklüğü için neler yapılabilir?

Erkeklerin büyük bir çoğunluğunun alınları çıkık, belirgin ve geniştir. Gözler içeridedir. Kaş kirpik mesafesi kadınlardan daha kısadır. Bu özellikler zaman içinde meydana gelen değişiklikler ile ciltteki gevşeklikler birleşince kaşların göz kapakları üzerine inişi kadınlardan daha önce bile gerçekleşebilmektedir. Üst kapaklarının kaşlar ile olan ilişkisinin düzeltilmesi için bazen tek başına üst göz kapağı estetiği ameliyatı, bazen kaş kaldırma ameliyatı, bazen de her ikisi birden gerekli olabilir. 

Hakkındaki Videoyu Oynat Kaş düşüklüğü

Bazen de kaş kaldırma botoksu yapılması ile bu sorunlar azaltılabilir. Burada hangi yöntemin sizin için uygun olacağına ancak bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşmeden sonra karar vermelisiniz.

 • Erkeklerde çatık kaş problemi neden daha fazla görülür?

Kaşların arasında dikey çizgiler oluşumu kaşlarımızın içe hareketini sağlayan kasların kasılması ile meydana gelir. Hem kadın hem de erkeklerde alın cildinin bu kaş arası bölgesinde kalınlığı daha fazladır ve sık tekrar eden bu mimik hareketleri burada ciltte kırılmalara yani dikey kırışıklıklara neden olur. Bu bölgenin dikey çizgileri de kızgın, sert, aksi bir ifade verir. Bu durumun düzeltilmesi için kaş arası botoksu, kaş arası dolgusu çok nadiren de bu kırışıklığın cerrahi olarak çıkarılması gündeme gelebilir. 

Hakkındaki Videoyu Oynat kaş çatma problemi
 • Erkeklerde estetik burun ameliyatı nasıl olmalıdır?

Erkeklerin en sık estetik burun ameliyatı olduğunu sonrasında diğer estetik işlemlerin geldiğini belirtip en çok da estetik burun ameliyatından korktuklarını söylemek gerekir.

Erkek burun estetiğinde amaç;

 • Öncelikle solunum problemlerinin çözüldüğü,
Hakkındaki Videoyu Oynat erkek burun estetiği nasıl olmalıdır
 • Varsa burun eğriliğinin düzeltileceği,
 • Burun sırtının düz hatta kemerli bile olabileceği,
 • Burun sırtının inceltilmediği,
 • Varsa burun ucu sarkıklığının giderileceği, ama
 • Burun ucunun sivriltilmediği,
 • Burun ucunun kalkık olmadığı,
 • Mümkünse ameliyat olduğunun anlaşılmayacağı ve yüz oranlarına uygun bir sonuç olmalıdır.
 • Erkeklerde çene estetiği maskülen yapıyı öne çıkarmalıdır

Erkek yüzünün en karakteristik özelliklerinden biri de alt çene köşelerinin belirginliği ve çene ucunun köşeli olmasıdır. Bu özellikler göze alınarak bu bölgeye bazı işlemler yapılarak bu görünüm artırılabilir. Genellikle bu amaç için çene dolgusu işlemleri gündeme gelir. Nadiren çene protezleri planlanabilir ama bu durumlara mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeden sonra karar verilmelidir.

Hakkındaki Videoyu Oynat erkek ve kadın çenesi
 • Erkeklerde estetik yüz dolgusu ne sağlar?

Yüzde ki hacim sorunlarının azaltılmasında dolgular önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle erkeklerde estetik işlemlerde bu amaçla rahatlıkla ve güvenle tercih edilmektedirler. Özellikle erkeksi hatların belirginleştirilmesinde, simetri sorunlarının azaltılmasında yüz dolgusu işlemlerinden faydalanmaktayız. 

 • Erkekler de dudak dolgusu yaptırır mı?

Son dönemlerde giderek artan sıklıkta erkek dudak dolgusu hasta sayısında artış görülmektedir. Burada sosyal medyanın etkisi oldukça fazladır. Bıyık kullanım sıklığının azalması da bu artışta önemli etkenlerden biri olabilir. Erkeklerin dudakları kadınlara kıyasla daha incedir. Bu incelik özellikle üst dudakta oldukça belirginken alt dudak üst dudağa kıyasla daha kalındır. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik ameliyatlarda ağrı olur mu?
Videoyu oynat

Uyuşturucu kremler ile yarım saatlik bekleme süresi sonrasında erkeklere dudak dolgusu uygulanabilir. Amaç çok belirgin öne fırlamış, sosis gibi dudaklar değil, doğal sonuçlar elde etmektir. 

 • Erkelerde yüz sarkması nasıl azaltılabilir?

Yüzde sarkma kadın erkek hep iki cinsinde ortak sorunudur ve zaman, genetik nedenler, güneşin ve alışkanlıkların etkileri ile bazen daha da erken yaşlarda belirgin hale gelebilir. Kaşlardan göz altlarına, yanaklardan ççene hattına oradan da boyun altında gıdı bölgesine doğru bir yer değişimi meydana gelir. Bu sorunların tek tek ele alınması her zaman doğru olmayabilir. Yüzde aşağı doğru olan hareketin azaltılması için dolgular, botoks, ip askı yöntemleri gibi ameliyatsız teknikler yanında; kaş kaldırma, üst göz kapağı estetiği, orta yüz germe ve alt göz kapağı estetiği, yüz ve boyun germe gibi cerrahi yöntemlerde gerekiyor olabilir. Erkeklerde yüz germe ameliyatında kulak önüne, saçlı deriye yapılacak kesiler bir dönem görünebileceğinden hasta ile bu işlemlerin uzun uzadıya konuşulması ve tüm detayların anlatılması şarttır.

 • Erkelerde estetik yüz gerdirme kadınlardan farklı mıdır?

Erkeklerde yüz germe ameliyatı kadınlardan farklı değildir. Erkek yüz germe hastalarında kulak önünden kulak arkasına oradan da enseye uzanan izlerin kadınlarda olduğu gibi saç ile gizlenmesi mümkün olmayacağı için özellikle erken 3 aylık dönemde izlerin görüneceğini hastanın bilmesi gerekir. 6-12 ay içinde izler yok denecek seviyeye gelecektir ancak bunu hastanın onaylaması gerekir. 

Hakkındaki Videoyu Oynat erkeklerde yüz germe

Ayrıca kulak ön bölgesinde sakal çizgisi ve kulak arasında sakalsız bir hat vardır. Bazı ileri derece gevşekliklerin giderilebilmesi için sakal ile kulak arasında ki bu kılsız alan ortadan kalkabilir. Yine bu durumun da hasta ile konuşulması önemlidir.

 • Erkelerde meme büyümesi nasıl geçer?

Erkeklerde meme büyümesi aslında Jinekomasti denilen durumdur ve burun estetiğinden sonra erkeklerde estetik amaçlı en fazla estetik cerrahlara başvurma nedenidir. Genellikle sebebi bilinmeyen (%99) memelerin kadınsı bir görünüm alması ve bazen meme dokusunun, bazen yağ dokunun bazen de her ikisinin birden büyümesi ile gerçekleştir. Tedavisi de cerrahidir ve jinekomasti ameliyatı denmektedir.

Hakkındaki Videoyu Oynat erkeklerde meme büyümesi
 • Erkeklerde yağ aldırma zararlı mı?

Erkeklerde estetik ameliyatlar arasında üçüncü sırada yer alan liposuction ameliyatı yani yağ alma ameliyatı karın, bel, sırt, omuzlar gibi kaslı görünümü elde etmek için yapılabileceği gibi bölgesel sorunların giderilmesi içinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Daha fazla detaylı bilgi için liposuction ameliyatı ile ilgili https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/liposuction-ankara/ sayfamı inceleyebilirsiniz.

Hakkındaki Videoyu Oynat erkekler de liposuction yağ aldırma
 • Erkeklerde estetik kalça küçültme [Popo küçültme] nasıl yapılır?

Erkekler için gizlenen ve aslında istenmeyen bir durum olan kalça belirginliği veya popo büyüklüğü zorda olmayan bir şekilde tedavi edilebilen bir durumdur.

Erkeklerde estetik konusunda poponun fazla çıkık olması bazı kişileri rahatsız eder ve kadınsı bir görünüme neden olduğunu düşünürler. Bu rahatsızlığın tedavisi cerrahidir ve yapılacak ameliyatın adı da liposuction yani yağ alma ameliyatıdır. Vücudun diğer bölgelerine uygulanan liposuction ameliyatından daha farklı bir özelliği yoktur. O nedenle liposuction ameliyatı sayfasını incelemenizi, daha fazla sorularınızın cevaplanması içinde randevu alarak muayeneye gelmenizi öneririm.

Hakkındaki Videoyu Oynat erkeklerde popo küçültme
 • Erkelerde göbek sorunu nasıl çözülür?

Göbek erkeklerde estetik olarak bazı toplumlarda kabul edilen bazı kadınların hatta “Ben göbekli erkekleri severim” demesi nedeniyle rahatsızlık dahi vermeden övünç konusu haline bile gelmiş bir bölgedir. Özellikle alkol ve beslenme bozukluklarında karın dışında yağlanma değil içinde yağlanma meydana gelir. 

Karın içi yağlanması da estetik cerrahların tedavi edebileceği değil sizin beslenmenizi düzelterek eritebileceğiniz bir sorundur. Yanlarda ve karın ön duvarında fazla olan yağlar ve varsa karında ki sarkmalar için nadiren karın germe önerilebilir. Bazen ileri derece kilo verilmesiyle meydana gelen durumlarda standart karın germe ameliyatı çok da yüz güldürücü olabilmektedir. Ancak tüm cerrahi işlemler gibi bu işlemler içinde hastanın uygunluğu ve risklerin konuşulması şarttır. 

Hakkındaki Videoyu Oynat erkekler de göbek

Erkeklerde estetik Botoks / Brotoks nasıl olmalıdır?

Estetik işlemler arasında erkeklerde en fazla uygulanan ve başvurdukları yöntem botoks uygulamasıdır. Erkeklere belli olmadan sorunlarını azaltan botoks uygulamasına da Brotoks denmektedir.

Videoyu oynat

Erkeklerde estetik botoks uygulamasında aşağıda ki durumlara dikkat edilmelidir;

 • Öncelikle hasta mimiklerini kullanabilmelidir.
 • Alın çizgileri azaltılmalıdır.
 • Kaş arası çizgileri azaltılmalıdır.
 • Göz çevresi erkeklerde sahte ve yapay bir görünüme neden olacağından çok kontrollü ve düşük dozlarda tercih edilmelidir.
 • Kaşlar aşırı kaldırılmamalıdır.
 • Alın burun arasında ki çökme ve yatay çizgiler azaltılmalıdır.
 • Kısacası erkeklerde pürüzsüz ve kırışıklıkları olmayan bir yüz pek arzu edilmez.

Erkeklerde estetik ameliyat fiyatları

Tüm diğer estetik ameliyatlar gibi erkeklerde estetik ameliyat fiyatları; mutlaka yapılacak işleme, estetik ameliyata, işlem veya ameliyatı yapacak doktora, şehre, semte, hastaneye göre bir çok parametreden etkilenen bir durumdur. En önemlisi işlemin sizin özelinizde sizin arzu ettiğiniz gibi olup olamaması ve doktorunuz ile aranızda ki güvendir. İşlemler ile ilgili tüm sorumluluk sadece size, sadece doktora bağlı değildir. Bu işler hasta ile doktorunuz arasında birlikte yürütülmesi gereken özel bir işlemlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp