Ekstra yazılar

Estetik trend uygulamalar neden önemli değildir?

Estetik trend uygulamalar

Hemen her yıl gazetelerin kadın ekleri, kadın dergileri bu yılın estetik trendleri diye yazılar yayınlarlar. Estetik trend kliniklerin, hastanelerin ve doktorların pazarlama sorumluları, PR yöneticileri yeni isimler ile eski, zaten yapılmakta olan işlemleri ön plana çıkarmaya çalıştıkları uygulamalardır. Hatta estetik cerrahinin hemen her sorunu çözebildiğini ima ederler veya böyle bir algı oluştururlar. İnsanların aslında kusurlarıyla güzel olduklarını unutur “Altın Oran” diye bir şey olduğundan dem vurarak aslında sorun olmayan durumların sorun gibi algılanmasına neden olurlar.

Aşağıda size genel başlıklar ile bunlardan bahsetmeye çalışacağım ama bazılarının bana çok komik geldiğini, sizin de bu konularda artık biraz dikkatli olmanız gerektiğini ve basında çıkan yanlış ellerde nasıl çözümü olmayan estetik sorunlar meydana gelebildiğini görmenizi istediğim için bu yazıyı yazdım.

Estetik cerrahi aslında beklentilerin düzeltilmesi cerrahisidir.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Estetik cerrahi de hasta grubu; gerçekte bir sağlık sorunu olmayan, yüzünün veya vücudunun belli bir veya daha fazla bölgesinin görünümünden rahatsız olan ve olduğundan daha genç görünmek isteyen insanlardır. Plastik cerrahinin hasta grubunda ise doğumsal anomalilerden tutun, cilt kanserlerine, cilt defektlerine, yanık ve yatak yaralarına, yüz kırıklarından, el cerrahisine kadar daha bir çok rahatsızlık ile ilgilenir. 

Estetik cerrahlar olarak bizler de hastalarımızın dert ettikleri bu rahatsızlıkların gerçekçi olup olmadığı ve bizim düzeltebileceğimiz gerçek bir sorun olup olmadığı konusu arasında belirleyici bir rol oynarız. Bu görüşmeler sırasında da hastamızın beklentilerini, sosyal rahatsızlıklarını, psikolojik durumunu, dert ettiği sorun ile olan ilişkisini, bizim yapacağımız işlem veya müdahale sonrasında elde edeceğimiz görüntü ile hastanın beklentilerinin örtüşüp örtüşmeyeceğini tartmamız gerekmektedir.

Estetik ameliyat
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Kısacası karşımızda ki kişi sağlıklı bir insandır ve tüm planlama kişiye özel yapılır. Burada yapılacak işlemler için hastaya zarar vermemek en başta gelen ve unutulmaması gereken çok önemli bir detaydır. 

Cerrahi olan estetik trend uygulamalar

 • Badem göz estetiği [Estetik trend işlerdendir]

Hakikaten güzel bir pazarlama ismidir. Alt göz kapağı estetiği ameliyatlarında göz kapaklarının dış kısmının bağlantısının cerrahi olarak bir iki derece daha yukarıya taşınması işlemini tanımlar. Normalde ileri yaşlarda göz kapaklarında ve bağlarda ki gevşeme nedeniyle rutin olarak yapılan işlemin genç yaşta yapılmasını öneren bir formdur ve bu nedenle de hasta seçimi, hasta bilgilendirilmesi, ameliyatın riskleri ve sonuçları iyi konuşulmalıdır.

 • Dudak kaldırma, lip lift ameliyatı

Lip lift dudak estetiğinin ve yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Bu konuda benim yazdığım https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/lip-lift-dudak-kaldirma-ameliyati-ankara/ sayfasını inceleyebilirsiniz. 

 • French aktris nose, baby nose, barbie nose, vs,… 

Burun sırtının kavsinin fazla olduğu sonuçları talep eden hastalar için bu beklentiyi normalleştiren bir yaklaşıma neden olan aslında tasvip edilmeyen (komik) bir durumu tanımlar. Burun estetiği ameliyatlarının veya her hangi bir estetik ameliyatın özendirilmesi doğru değildir.  

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik ameliyatlarda ağrı olur mu?
 • Gıdı germe, gıdı liposuction

Bu konu da pazarlaması fazlaca yapılan bir işlemdir. Ancak uygun hastaya uygun cerrahi işlemler yapılmalıdır. Detayları için; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/boyun-germe-ameliyati-ankara/#Gidi_Liposuction_ameliyati_nasil_yapilir sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

 • 360 body lift

Son dönemde bariatrik cerrahi yani obezite ameliyatlarının artmasıyla yüksek kilo kaybeden insanların vücutlarında ciddi cilt sarkmaları görüldüğünden sıklıkla gündeme gelen, özellikle ön hazırlığının ve hasta seçiminin iyi yapılması gereken belin tüm çevresinin fazla cildinin önden ve arkadan karın germe + sırt germe ameliyatlarının birlikte yapıldığı cerrahi yöntemi tanımlar.

 • Brazilian butt, Brezilya poposu

Son yıllarda estetik trend ülkemizde yurtdışı sağlık turizminin artması ve ülke politikası haline gelmesiyle özellikle yabancı hastaların talepleriyle artan sıklıkta gerçekleştirilen estetik ameliyatlardan biridir. Yağ enjeksiyonu ve popo protezi ve popo dikleştirme işlemlerinin birlikte veya tek başlarına yapıldığı estetik ameliyatları kapsar.

Bizim gerçekleştirdiğimiz estetik ameliyatlar ile diğer ameliyatlar arasında hastanın iyileşme süreçleri arasında hiçbir fark yoktur. Tüm riskler aynıdır.

O nedenle; estetik ameliyatlar veya işlemler hiçbir zaman özendirilmemelidir.

Dolgu ile ilgili estetik trend uygulamalar

 • Hollywood çenesi, Jawline dolgusu [Estetik trend]

Çene hattına yapılan dolgu uygulamasının pazarlama ismidir. Son dönemin en fazla talep gören dolgu uygulamalarından biridir. Çene dolgusu sayfasından bu konuda ki uygulamalar hakkında ki detayları öğrenebilirsiniz.

 • Hollywood yanağı [Estetik trend]

Yanak dolgusu işleminin pazarlama ismidir.

 • Latin dudak, fransız dudağı, ispanyol dudağı [Estetik trend]

Dudak dolgusu işleminin komik pazarlama isimleridir.

 • Ameliyatsız burun estetiği

Son yılların özellikle medikal estetik hekimleri ve dermatologlar tarafından ön plana çıkarılan ama aslında burun estetiği yapamayan branşların kesinlikle yapmaması gereken riskli bir uygulamadır ve hasta seçimi oldukça önemlidir. Detaylı bilgi için; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/ameliyatsiz-burun-estetigi/#Ameliyatsiz_burun_estetigi_nedir sayfasını inceleyiniz.

 • Saten dolgu

Hyaluronik asit içerikli bir dolgunun pazarlama dehası bir ürünüdür. 

 • Akıllı dolgu

Bir başka pazarlama dehası üründe akıllı dolgudur. Hyaluronik asit içermeyen polikaprolakton isimli bir madde ile ciltte ki kırışıklşarın giderilmesinde kullanılan ve hacim veren bir dolgudur.

Estetik ameliyatlar kesinlikle dönemsel moda olarak pazarlanmamalıdır.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Botoks ile ilgili trend uygulamalar

 • Microbotoks, sanatçı botoksu, baby botoks nedir?

Botoks etkileri doza bağlı olduğundan düşük doz botoks uygulamaları ile hasta kaslarının büyük ölçüde hareket ettirebilirken, yüksek doz botoks uygulamalarında mimikler oldukça azaltılabilir. Mikrobotoks, baby botoks düşük doz uygulamaları tanımlamak için uydurulmuş isimlerdir.

Gençlik aşıları

Estetik trend uygulamalar arasında pazarlama sektörünün estetik cerrahiye kattığı en güzel ve akılda kalan buluşudur. Bu başlık altında cildi besleyen, çalıştıran, sıkılaştıran kısa süre etkili ama gerçekten iyi bir süzgeçten geçirildiği ve düzenli uygulandığında faydalı işlemleri kapsar. Gençlik aşıları hakkında ki yazımı mutlaka okuyunuz. 

Cihazlar ile ilgili estetik trend uygulamalar

Baby face, Thilium lazer, HIFU, Altın iğne, Thermage CPT, Fotoage vs,… gibi çok sayıda adını bilmediğim ve unuttuğum bir çok cihaz piyasada en iyi olarak lanse edilmekte, en son teknoloji diye pazarlanmaktadır. Uygun hastaya, uygun beklentilerle ve doktor uygulayıcılar ile iyi sonuçlar alındığı bilinen cihazlardır.

İp uygulamaları

 • Fransız askı

Silikondan üretilmiş yaylı bir askılama sistemi olarak şu anda mimik kaslarının hareketlerine de uyum sağlama potansiyeli olan kalıcı bir işlemdir. Tüm estetik işlem ve uygulamalarda olduğu gibi uygun hasta seçimi ve deneyimli uygulayıcı doktorlar ile tatmin edici sonuçlar verebilir.

 • Örümcek ağı

Son yılların estetik trend uygulamalarındandır. Cilt içi çok ince eriyebilen iplerin ağ şeklinde yüz, meme, kalça, boyun gibi bölgelere uygulanması işlemini tanımlar ama belirgin bir faydası olduğu tartışılan işlemler arasındadır.

 • İple kaş kaldırma, iple badem göz estetiği, iple kedi göz estetiği

Estetik cerrahi dışından gelip estetik işlem yapmaya çalışan hekim veya hekim dışı uygulayıcıların rağbet ettiği bir başka tehlikeli uygulamalardır. Özellikle dermatologlar ve medikal estetik hekimleri bu konuya sarılmaktadırlar. Sorunlu sonuçlara gebe işlemlerdir. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hocam o kadar güzel anlatmışsınız ki;Ne zaman aklıma birşey takılsa hemen sayfanızı ziyaret ediyorum.
  Sayenizde aydınlanıyoruz.
  Piyasada en yeni teknikler, tedaviler diye pazarlanan ve uzmanı olmayan kişiler tarafından maddi kazanç uğruna malesef uygulanıyor verdiğiniz bilgiler için
  bir kez daha teşekkür ediyorum İyiki varsınız.

  1. Elimden geldiğince bildiğim doğruları paylaşmaya, bana sorulan soruları da cevaplamaya çalışıyorum. Siteden yararlanabilmenize çok sevindim.
   Sağlıkla kalın.
   Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp