Dudak Estetiği

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Ankara

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Nedir?

Üst dudağın uzun olması durumunun tedavisi olarak da bilinen üst dudak kaldırma, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalarda üst dudak kısaltma ameliyatıdır.

Dudak kaldırma ameliyatında üst dudak üst sınırı ile kolumella tabanı arasındaki bölge değerlendirilir. Yüz estetiği kriterlerine göre kitabi bilgi olarak bu alanın ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bu uzunluk yüzün tamamına göre değerlendirildikten sonra karar verilebilecek özel bir ölçümdür. Eğer bu kısımdaki uzunluk, olması gerekenin üzerindeyse ve kişiye rahatsızlık veriyorsa estetik müdahale planlanabilir.

Lip lift (Dudak Kaldırma) ameliyatı kimler için uygundur?

Yaş ile yüzümüzün hemen her bölgesi, kaş, göz kapakları, yanaklar, boyun gibi üst dudakta da sarkma meydana gelir. En sık üst dudak kaldırma ameliyatı ihtiyacı ileri yaşlarda görülür. Yaş dışında yapısal olarak da üst dudak uzun olabilir.

Üst dudak kaldırma veya üst dudak kısaltması ile ilgilenen pek çok hasta genellikle durumlarının farkında değillerdir bu yüzden dolgu yaptırırlar ama yine sonuçtan memnun kalmazlar. Bu durumlarını fark eden bir plastik cerrahi muayene sonrasında yeterli bilgilendirildiklerinde durumlarını kavrar ve ameliyat kararı alırlar. Dudak hareketsizken bakıldığında üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzun olduğu görülür. Bu uzunluğun olması gerekenden fazla olması kişinin alt yüzünün olduğundan çok daha uzun görünmesine ve üst dudağın ince görünmesine neden olur. Aynı zamanda bazen gülüş estetiği için de dudak kaldırma ameliyatı gündeme gelebilir. İdeal bir gülüş estetiğinde üst dudağın gülüş esnasındaki hareketiyle dişlerin belirli bir oranda görünmesini sağlaması gerekir. Üst dudağın mesafesinin ideal orandan fazla olması durumunda hasta güldüğünde dişlerinin üzerini örttüğünü, dudaklarının dişlerini fazlaca örttüğünü fark edecektir. Dudak kaldırma ameliyatı ile gülüş sırasında dişlerin yetersiz gözükme durumu da düzeltilebilecektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dudak Estetiği Ankara

Dudak Kaldırma Ameliyatı

Üst dudak kaldırma ameliyatı sırasında; üst dudak dikey uzunluğunu kısaltmak için burun tabanında yapılan özel bir planlama ile (kanoya benzetilir, martı kanadına benzetilir) fazla deri alınır. Burun tabanında belli belirsiz, gizlenebilen ve genellikle rahatsız etmeyen bir iz kalır.

Bazı çok nadir durumlarda ise dudak hattından cilt çıkarılması da gerekebilir ama burada kalacak izin rahatsız etme ihtimali özellikle genç hastalarda biraz daha yüksektir.

Lip lift ameliyatı bir saat sürmez. Lokal anestezi altında yapılabilir. Bir gün pansumanınız olur. Sonrasında o bölgeye göz merhemi sürmeniz yeterlidir.

Lip lift Ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme sürecinde 72 saatlik bir hafif şişlik olur. Üst dudak üzerine soğuk kompresler ile kontrol edilebilir. İzlerinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır ve yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder sonrasında izler belli belirsiz bir hal alır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by