Dudak Estetiği

Lip Lift (Dudak kaldırma) ameliyatı

Lip Lift (Dudak kaldırma, kısaltma) Nedir?

Üst dudağın uzun olması durumunun tedavisi olarak da bilinen “Lip Lift”, üst dudak kaldırma, üst dudak kısaltma gibi isimler verilen; üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalarda üst dudak kısaltma ameliyatıdır. Dudak kaldırma ameliyatında üst dudak üst sınırı ile kolumella tabanı arasındaki bölge değerlendirilir. 

dudak anatomisi detayları
Dudağın estetik üniteleri ve yüz ile olan ilişkisi değerlendirildikten sonra planlamalar yapılalıdır.

Yüz estetiği kriterlerine göre kitabi bilgi olarak bu alanın ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bu uzunluk yüzün tamamına göre değerlendirildikten sonra karar verilebilecek özel bir ölçümdür. Eğer bu kısımdaki uzunluk, olması gerekenin üzerindeyse ve kişiye rahatsızlık veriyorsa estetik müdahale planlanabilir.

Play Video

Dudak kaldırma, kısaltma ameliyatı kimler için uygundur?

Yaş ile yüzümüzün hemen her bölgesi, kaş, göz kapakları, yanaklar, boyun gibi üst dudakta da sarkma meydana gelir. En sık üst dudak kaldırma ameliyatı ihtiyacı ileri yaşlarda görülür. Yaş dışında yapısal olarak da üst dudak uzun olabilir. Üst dudak kaldırma veya üst dudak kısaltması ile ilgilenen pek çok hasta genellikle durumlarının farkında değillerdir bu yüzden dolgu yaptırırlar ama yine sonuçtan memnun kalmazlar.

Play Video
lip lift dudak kaldırma planlaması
Dudak kaldırma ameliyatında planlama kano şeklinde yapılır. Amaç gizlenebilen bir iz ve üst dudağın tüm ünitelerinin yukarı harekete eşilik etmelerini sağlamaktır.

Bu durumlarını fark eden bir plastik cerrahi muayene sonrasında yeterli bilgilendirildiklerinde durumlarını kavrar ve ameliyat kararı alırlar. Dudak hareketsizken bakıldığında üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzun olduğu görülür. 

Bu uzunluğun olması gerekenden fazla olması kişinin alt yüzünün olduğundan çok daha uzun görünmesine ve üst dudağın ince görünmesine neden olur. Aynı zamanda bazen gülüş estetiği için de dudak kaldırma ameliyatı gündeme gelebilir. İdeal bir gülüş estetiğinde üst dudağın gülüş esnasındaki hareketiyle dişlerin belirli bir oranda görünmesini sağlaması gerekir. Üst dudağın mesafesinin ideal orandan fazla olması durumunda hasta güldüğünde dişlerinin üzerini örttüğünü, dudaklarının dişlerini fazlaca örttüğünü fark edecektir. Dudak kaldırma ameliyatı ile gülüş sırasında dişlerin yetersiz görünme durumu da düzeltilebilecektir.

Dudak kaldırma, kısaltma ameliyatı nasıl yapılır?

Üst dudak kaldırma ameliyatı sırasında; üst dudak dikey uzunluğunu kısaltmak için burun tabanında yapılan özel bir planlama ile (kanoya benzetilir, martı kanadına benzetilir) fazla deri alınır. Burun tabanında belli belirsiz, gizlenebilen ve genellikle rahatsız etmeyen bir iz kalır. Bazı çok nadir durumlarda ise dudak hattından cilt çıkarılması da gerekebilir ama burada kalacak izin rahatsız etme ihtimali özellikle genç hastalarda biraz daha yüksektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dudak dolgusu (fiyatları) nasıl yapılır? [Video – Soru Cevap]
Play Video

Lip lift ameliyatı bir saat sürmez. Lokal anestezi altında yapılabilir. Bir gün pansumanınız olur. Sonrasında o bölgeye göz merhemi sürmeniz yeterlidir.

 • Lip lift Ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme sürecinde 72 saatlik bir hafif şişlik olur. Üst dudak üzerine soğuk kompresler ile kontrol edilebilir. İzlerinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır ve yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder sonrasında izler belli belirsiz bir hal alır.

Play Video
 • Lip lift ameliyatı sonrasında dudak hareketlerinde kısıtlanma olacak mı?

Erken ilk bir iki günlük dönem hariç lip lift ameliyatı sonrasında dudak hareketlerinizde değişiklik veya kullanımda kısıtlanma olmayacaktır. Bu ameliyatta hedef dudak burun arasında ki mesafenin 12-15 mm arasına getirilmesidir. Yani yüz oranlarını aşacak, zorlayıcı cerrahi işlemler yapılmadığı sürece dudak hareketlerinde bir zorluk yaşamazsınız.

 • Lip Lift ameliyatı sonrası dikişlerin açılma ihtimali nedir?

Lip lift ameliyatı sonrası kalacak olan iz; burun tabanında, burun kenarlarını aşmayan, bazen burun deliklerinin içine doğru girebilen, bazen düz, bazen martı kanadı gibi bir izdir. Aşırı gerilim yaratmadan yapılması gereken bir ameliyattır. Lip lift ameliyatı sonrası dikiş yerlerinin açılması durumu çok nadiren gelişecek enfeksiyon veya istemeden travmatik zorlamalarla oluşabilir. Normalde aksi bir durum oluşmadığı sürece dikişlerde açılma görülmez.

 • Lip lift (Dudak kaldırma) ameliyatı yaptıranlar memnun mu?

Lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için, iyileşme döneminde dahi uzun bir pansumana ihtiyaç olmadığından, kalan iz bir süre sonra belli belirsiz hale geldiğinden, mevcut rahatsız edici dudak az görünmesi sorununun hemen düzelmesini sağladığından, sonrasında ağrı sızı gibi problemleri olmadığı için hastaların bir çoğu için tatmin edici sonuçlar vaat eden bir ameliyattır. Lip lift ameliyatının planlamasının yeterli seviyede yapılması hastanın da sonuçtan daha memnun kalmasında en önemli faktördür. 

 • Yeniden dudak kaldırma (Lip lift) ameliyatı yapmak gerekebilir mi?

Nadiren yetersiz eksizyonlarda yeniden lip lift ameliyatı yapılması düşünülebilir. Bunun için 3-6 ay geçmesi yeterlidir. Benzer süreçler aynen yaşanacaktır. Bu ameliyatta istenmeyen sonuç fazla eksizyon yani fazla cilt çıkarılması işlemidir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için az alınmasında bir sakınca yoktur. Çok alınması durumlarının takibi hasta ile birlikte yapılmalı ve yeniden müdahale için acele edilmemelidir. Erken dönemlerde hastalar fazla veya az cilt alındığını düşünebilirler o nedenle 3 ay tamamlanmadan böyle bir düşünce ve karar tamamen yanlış ve mutsuz edici sonuçlara gebedir.

Lip lift (Dudak Kaldırma, Dudak Kısaltma) ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Lip lift ameliyatı fiyatları ameliyatınızı yapacak doktorun tecrübesinden, lokal anestezi veya hastane ortamında yapılacak olmasından dolayı farklı fiyatlar alabileceğiniz ancak öncesinde uygun olup olmadığınıza karar verilmesi gereken bir durumdur.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Lip lift ile ilgili detay bilgi ve ücret bilgisi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim
  İyi çalışmalar

  1. Dudak kaldırma ameliyatı uygun hastaya uygulandığında çok doğal görünen ve anlaşılmayan ancak uygun olmayan hastaya uygulandığında da sırıtan ve estetik olmayan bir görünüme neden olabilen cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden mutlaka yüz yüze muayene şarttır. Ücret bilgisi de bu görüşme sonrasında size verilecektir. Kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/iletisim/

  1. Lip lift dudak germe, dudak kaldırma, dudak kısaltma anlamlarına gelen ingilizce bir tanımlamanın türkçe karşılıklarıdır. Ameliyatsız olarak dudakların kısaltılması dolguların geçici etkileri ile görsel olarak mümkün olabilir. Ancak kalıcı olarak ameliyatsız lip lift veya ameliyatsız kalıcı dudak kaldırma mümkün değildir.

 2. Merhaba, lip lift ameliyatı sonrası üst dudak kullanımı zorlaşacak mı? Gerginlik ne derece olacak? Atılan dikişler sonradan açılır mı çünkü üst dudak çok kullanılan gerilen bir yer. Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Sorularınızı yukarıda ki metinler içine de ekleyeceğim. Güzel sorularınız için teşekkür ederim. Lip lift ameliyatı sonrası dudak hareketlerinde kısıtlanma meydana gelemez. Geliyorsa birşeyler yanlış gitmiş demektir. Üst dudak ile burun arası mesafe 12-15 mm arasında planlanır. Bu aralıktan daha kısa sonuçlarda sizinde bahsettiğiniz gibi zorlanmalar erken dönemde olabilir. Ancak normal sınırlarda bir lip lift planlaması sonrasında böyle bir durum ile karşılaşmak pek de mümkün değildir. Kısacası ilk günden itibaren dudaklarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   Diğer sorunuz ise lip lift ameliyatı sonrası dikişlerin açılması problemi çok nadir görülür. Araya bir enfeksiyon, zorlanma, aksilik girmediği sürece dikişlerde pek açılma meydana gelmez. Kısacası güvenli bir ameliyattır ayrıca uygun hastaya uygun işlemler yapılmasının sorun oluşumuna engel olduğunu bilmek lazım.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. İleri tarihli uygun bir zamanda yaptırmayı düşünüyorum kesinleşirse muayeneye geleceğim. İyi günler.

 3. Merhaba, lip lift ameliyatı gülümsemeyi de etkiliyor mu acaba, gülümsediğimizde dişlerimiz daha çok görünür mü?

  1. Lip lift ameliyatının Türkçe karşılığı dudak kaldırma ameliyatıdır. Üst dudak ile burun arasında ki mesafe kısalınca, üst dudak hasta için uygun yüz oranlarına getirilince gülme sırasında dişlerin görünümünde elbette teorik olarak artış olacaktır. Ancak hastanın çene yapısı, dişlerinin uzunluğu, dudak yapısı gibi faktörleri de göz önüne alıp ola göre planlama yapmakta fayda vardır.

  1. Lip lift ücreti için maalesef buradan, açık bir platformdan fiyat bilgisi vermek yasal değil. 03124482361 numaralı telefonumuzdan veya direk [email protected] mail adresine yazarak bilgi alabilirsiniz. 05424482361 ve 05335693103 numaralı telefonlarımızdan Whatsapp üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button