Dudak Estetiği

Lip Lift (Dudak kaldırma) ameliyatı

Lip Lift (Dudak kaldırma, kısaltma) Nedir?

Üst dudağın uzun olması durumunun tedavisi olarak da bilinen “Lip Lift”, üst dudak kaldırma, üst dudak kısaltma gibi isimler verilen; üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalarda üst dudak kısaltma ameliyatıdır.

Dudak kaldırma ameliyatında üst dudak üst sınırı ile kolumella tabanı arasındaki bölge değerlendirilir. Yüz estetiği kriterlerine göre kitabi bilgi olarak bu alanın ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bu uzunluk yüzün tamamına göre değerlendirildikten sonra karar verilebilecek özel bir ölçümdür. Eğer bu kısımdaki uzunluk, olması gerekenin üzerindeyse ve kişiye rahatsızlık veriyorsa estetik müdahale planlanabilir.

dudak anatomisi detayları
Dudağın estetik üniteleri ve yüz ile olan ilişkisi değerlendirildikten sonra planlamalar yapılalıdır.

Dudak kaldırma, kısaltma ameliyatı kimler için uygundur?

Yaş ile yüzümüzün hemen her bölgesi, kaş, göz kapakları, yanaklar, boyun gibi üst dudakta da sarkma meydana gelir. En sık üst dudak kaldırma ameliyatı ihtiyacı ileri yaşlarda görülür. Yaş dışında yapısal olarak da üst dudak uzun olabilir. Üst dudak kaldırma veya üst dudak kısaltması ile ilgilenen pek çok hasta genellikle durumlarının farkında değillerdir bu yüzden dolgu yaptırırlar ama yine sonuçtan memnun kalmazlar.

Play Video
dudak kaldırma planlaması
Dudak kaldırma ameliyatında planlama kano şeklinde yapılır. Amaç gizlenebilen bir iz ve üst dudağın tüm ünitelerinin yukarı harekete eşilik etmelerini sağlamaktır.

Bu durumlarını fark eden bir plastik cerrahi muayene sonrasında yeterli bilgilendirildiklerinde durumlarını kavrar ve ameliyat kararı alırlar. Dudak hareketsizken bakıldığında üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzun olduğu görülür. 

Bu uzunluğun olması gerekenden fazla olması kişinin alt yüzünün olduğundan çok daha uzun görünmesine ve üst dudağın ince görünmesine neden olur. Aynı zamanda bazen gülüş estetiği için de dudak kaldırma ameliyatı gündeme gelebilir. İdeal bir gülüş estetiğinde üst dudağın gülüş esnasındaki hareketiyle dişlerin belirli bir oranda görünmesini sağlaması gerekir. Üst dudağın mesafesinin ideal orandan fazla olması durumunda hasta güldüğünde dişlerinin üzerini örttüğünü, dudaklarının dişlerini fazlaca örttüğünü fark edecektir. Dudak kaldırma ameliyatı ile gülüş sırasında dişlerin yetersiz gözükme durumu da düzeltilebilecektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kalıcı dudak dolgusu

Dudak kaldırma, kısaltma ameliyatı nasıl yapılır?

Üst dudak kaldırma ameliyatı sırasında; üst dudak dikey uzunluğunu kısaltmak için burun tabanında yapılan özel bir planlama ile (kanoya benzetilir, martı kanadına benzetilir) fazla deri alınır. Burun tabanında belli belirsiz, gizlenebilen ve genellikle rahatsız etmeyen bir iz kalır. Bazı çok nadir durumlarda ise dudak hattından cilt çıkarılması da gerekebilir ama burada kalacak izin rahatsız etme ihtimali özellikle genç hastalarda biraz daha yüksektir.

Play Video

Lip lift ameliyatı bir saat sürmez. Lokal anestezi altında yapılabilir. Bir gün pansumanınız olur. Sonrasında o bölgeye göz merhemi sürmeniz yeterlidir.

  • Lip lift Ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme sürecinde 72 saatlik bir hafif şişlik olur. Üst dudak üzerine soğuk kompresler ile kontrol edilebilir. İzlerinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır ve yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder sonrasında izler belli belirsiz bir hal alır.

Play Video

Lip lift (Dudak Kaldırma, Dudak Kısaltma) ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Lip lift ameliyatı fiyatları ameliyatınızı yapacak doktorun tecrübesinden, lokal anestezi veya hastane ortamında yapılacak olmasından dolayı farklı fiyatlar alabileceğiniz ancak öncesinde uygun olup olmadığınıza karar verilmesi gereken bir durumdur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Lip lift ile ilgili detay bilgi ve ücret bilgisi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim
    İyi çalışmalar

    1. Dudak kaldırma ameliyatı uygun hastaya uygulandığında çok doğal görünen ve anlaşılmayan ancak uygun olmayan hastaya uygulandığında da sırıtan ve estetik olmayan bir görünüme neden olabilen cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden mutlaka yüz yüze muayene şarttır. Ücret bilgisi de bu görüşme sonrasında size verilecektir. Kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/iletisim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı