Meme Estetiği

Meme protezi elle hissedilir mi?

Meme protezi veya meme implantı nedir?

Protez kelimesinin Türkçe karşılığı “Eksik olan bir organın yerine kullanılan parça” olarak geçmektedir. İmplant kelimesi de eş anlamlısıdır. Meme protezi kelimesi ve meme implantı kelimesi de direk silikon protezlerin kullanımını anlatır.

 • Göğüs dokusu hacminin az olduğu kadınlarda,
 • Meme dokusu taklidi yapacak,
 • Sağlık sorunu yaratmadan yıllarca duracak,
 • İleri teknolojik süreçlerden geçmiş, dayanaklı bir madde olan silikon protezler kullanılmaktadır. 

Meme protezi elle hissedilir mi?

Göğüs büyütme ameliyatlarından sonra silikon meme protezinin elle hissedilmesi istenilen bir durum değildir. Meme protezlerinin elle hissedilmemesi için hem silikon implant üreticileri hem de biz plastik cerrahlar ortak çalışırız. Hastaya da bu konuda ameliyat öncesinde detaylı bilgiler verir ona göre meme protezi seçimi ve teknik seçimini anlatırız.

Ameliyattan sonra ki erken dönem ödem ve şişlikler nedeniyle ele gelmesi pek mümkün değildir. Ancak ilerleyen zamanlarda silikon protez özellikle memenin dış alt kadranında kas ve meme dokusunun en az olduğu bölümde ele gelecektir. Bu durum mutlaka bu konuyu dert edecek hastalara ameliyat öncesi güzelce anlatılmalıdır.

Hakkındaki Videoyu Oynat meme protezi elle

Meme protezinin elle hissedilme ihtimalini azaltan durumlar;

 • Cilt altı yağ dokusu yeterli olan yani çok zayıf olmayan kadınlar,
 • Göğüs dokusu kısmen yeterli olan özellikle meme doku taban genişliği yeterli olan kadınlar,
 • Pektoral kas kalınlığı normal olan kadınlar,
 • Silikon protez taban çapının hasta göğüs dokusu taban çapından daha küçük tercih edilmesi,
 • Protezinin kas altına yerleştirilmesi,
 • Silikon implantın dış yüzeyinin yumuşak olması,
 • Meme implantının taban destek katmanlarının sertliği gibi hem hastaya, hem cerraha hem de silikon proteze bağlı faktörlerden etkilenen bir durum söz konusudur.

Tüm bu yukarıda saydığımız faktörlere rağmen yaşla cilt altı yağ doku azalır. Meme dokusu zayıflar. Böylece ilerleyen yaşlarda silikon protezler ele gelebilir. Burada rahatsızlık yaratan durum genellikle dışarıdan belirgin olması durumudur. 

 • Meme protezi olduğu dışarıdan anlaşılır mı?

Gözle dışarıdan silikon meme ameliyatı olduğunun anlaşılmasını neredeyse hiç bir kadın istemez. Ancak bazı durumlarda göğüs büyütme ameliyatı olduğu dışarıdan anlaşılabilir;

  • göğüs dokusunun çok az olduğu kadınlarda,
  • cilt altı yağ dokusunun az olduğu kadınlarda, 
  • özellikle kas üstü yerleşimlerde,
  • büyük silikon protez yerleştirilmiş kadınlarda dışarıdan silikon ile büyütme ameliyatı olduğu maalesef anlaşılabilmektedir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Keçi memesi (Tübüler meme) deformitesi
 • Meme protezi seçimi nasıl yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatlarında öncelik hastanın beklentisinin karşılanması olmalıdır. Biz estetik cerrahlar normal sınırlar içinde bir silikon ile büyütme ameliyatı öneririz. Ancak hasta çok küçük bir protez ile hafif bir büyütme veya çok büyük bir protezle ciddi bir büyütme istiyor olabilir. Plastik cerrah olarak; hastaya istekleri doğrultusunda yaşayacağı avantaj veya zorlukları anlatmak gerekli bilgiyi vermekle sorumluyuz. 

Kliniğimiz de meme büyütme ameliyatı planlamasında 3D Vectra cihazı kullandığımız için biraz daha şanslıyız. Çünkü ameliyat öncesinde hastamıza hangi büyüklükte, hangi marka silikon protezin vücudunda nasıl duracağını gösterebiliyoruz. 

 • Meme protezi ile gerçekleştirilebilen ameliyatlar nelerdir?

Meme protezi yapı olarak memeye hacim vermek ve projeksiyon kazandırmak için yani büyütmek ve dikleştirmek için kullanılır. Tabii tek başına büyütebildiğini ancak tek başına dikleştiremediğini mutlaka belirtmek gerekir. O nedenle göğüs dikleştirme ameliyatlarında meme dokusu ile yeterli projeksiyon sağlanamayacaksa küçük bir silikon protezden faydalanmak gerekebilir. Yani silikon implantlar estetik amaçla meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarında kullanılırlar. Ayrıca burada bahsetmeyeceğim ama çok önemli bir kullanım alanı da kanser cerrahisi sonrası memenin rekonstrüksiyon ameliyatlarıdır.

 • Meme protezi ameliyatı nedir?

Silikon meme implantı ile gerçekleştirilen ameliyatın halk arasında ki adı silikon meme büyütme ameliyatıdır. Bu konuda bu sitede oldukça detaylı bilgiye rahatlıkla yanda ki meme estetiği kategorisinden ulaşabilirsiniz. 

meme protezi
 • Protez memede emzirme sorun olur mu?

Silikon protezler ile gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatlarında silikon protezler meme dokusu veya kas dokusu altına yerleştirilir ve meme dokusu altına yerleştirilse bile süt kanallarına geçmesi mümkün olan en ufak bir durum dahi yoktur. 

Meme protezinin fiyatları ne kadardır?

Protez meme ameliyatlarında fiyatlandırma kullanılacak silikon protezden, ameliyatın yapılacağı şehir, hastane ve doktorunuz gibi faktörler nedeniyle farklılıklar gösterecektir. Ülkemizde de ameliyat ücretlerinin internet ortamında paylaşımı yasal ve etik değildir. Kliniğimize ulaşarak, randevuyla ve 3 boyutlu planlama sonrasında size özel ücret bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Gazihastanesine silikon için gittiğimde silikon olamayacağını protez gerektiğini söylediler yardımcı olursanız sevinirim fiatta almak istiyorum

  1. Silikon=protez
   Ücretlerimizi buradan paylaşmıyoruz.
   03124482361 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp