Ekstra yazılar

Ben Aldırma

Ben veya Nevüs nedir?

Cildin değişik katmanlarından ve yapılarından kaynak alan, doğuştan veya sonradan belirebilen, kabarık veya düz, ten renginde veya koyu renkli yapılara dilimizde ben, latince de nevüs denir. Vücudumuzun hemen her bölgesinde görülür ve hemen hepimiz de vardır. Özellikle yüzde, burun da bulunanlardan bazı kişiler rahatsız olurlar. Ben aldırma işlemi ile bu benlerden kurtulmak mümkündür.

Hakkındaki Videoyu Oynat ben nedir
 • İyi huylu benler nasıl anlaşılır?

  • Doğuştan var olan veya sonradan çıkmış,
  • Deriden kabarık veya aynı seviyede,
  • Hafif kahve veya ten renginde,
  • Büyüme eğilimi göstermeyen benler iyi huylu benler olarak tanımlanır ve estetik kaygılar dışında alınması gerekmez. Toplumun hemen hepsinde gördüğünüz birbirine benzer benlerin hepsi iyi huyludurlar ve risk taşımazlar. Ancak yine de şüphe ettiğiniz benler için mutlaka bir doktora tercihen plastik cerrah veya dermatoloğa başvurabilirsiniz. Ben aldırma işlemi için de en çok iyi huylu benler için başvurulur.

İyi huylu cilt lezyonları nelerdir?

İyi huylu cilt lezyonları, derideki normal doku büyümeleri veya değişiklikleridir ve genellikle zararsızdır. İşte yaygın iyi huylu cilt lezyonlarından bazıları:

 • Nevüs (Ben): Çoğu insanın vücudunda bir veya daha fazla nevüs bulunur. Nevüsler, melanosit adı verilen pigment hücrelerinden kaynaklanır. Renkli veya renksiz olabilirler ve genellikle düz veya kabarık olabilir.

 • Dermal Düzgün Hücreli Nevüs: Ciltte yuvarlak veya oval şekilli, düzgün kenarlı ve dermal (deri altı) olarak yerleşmiş lezyonlardır. Genellikle renkleri cilt tonuna benzer veya kahverengi olabilir.

 • Seboreik Keratoz: Genellikle yaşlılıkla ilişkili olarak ortaya çıkan, ciltte kabarık, yüzeyi genellikle düzensiz ve renkli (koyu kahverengi, siyah veya sarımsı) lezyonlardır.

 • Lipom: Lipomlar, yağ hücrelerinden kaynaklanan yumuşak, hareketli ve ağrısız kitlelerdir. Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilirler.

 • Dermatofibroma: Ciltte sert, kabarık, kahverengi veya kırmızı renkte nodüllerdir. Genellikle bir travma sonrası oluşabilir ve genellikle ağrısızdır.

 • Hemangiyom: Hemangiyomlar, kan damarlarının anormal bir şekilde büyüdüğü bir cilt lezyonudur. Yenidoğan bebeklerde sıkça görülür ve genellikle kırmızı renkte olabilir.

Bu sadece birkaç örnek olup, iyi huylu cilt lezyonlarının farklı tipleri bulunmaktadır. Bunların çoğu genellikle estetik veya tıbbi bir endişe yaratmaz, ancak bazı durumlarda cerrahi çıkarılma veya tedavi gerekebilir.

 • Et beni nedir?

Et beni deriden kabarık, saplı, ten rengi benlerdir. Büyüme ve uzama eğilimleri vardır. Göz kapaklarında, boyunda, koltuk altında ve genital bölgede sıklıkla görülürler. Halk arasında iple boğma yöntemiyle tedavi edilmeye çalışılan benlerdir. Bu yaklaşımın iz ve enfeksiyon gibi sonuçları vardır. Ben aldırma işleminin bu benler için izsiz bir şekilde gerçekleştiğini söylemek gerekir.

 • Kötü huylu benler nasıl anlaşılır?

  • Aniden büyümeye başlayan,
  • Kısa sürede şekli bozulan,
  • Renginde değişiklik ve düzensizlikler gelişen,
  • Siyahlaşan, kabaran,
  • Üzerinde çatlama ve benzeri geçmeyen yaralar oluşan, 
  • Beraberinde kaşıntı, yanma ve kanama gibi şikayetler gelişen benleri olan kişilerin en yakın plastik cerrah veya dermatoloğa başvurması gerekir. 

Kötü huylu cilt lezyonları nelerdir?

Kötü huylu cilt lezyonları, kanserli veya potansiyel olarak kanserli olabilen deri lezyonlarıdır. İşte bazı kötü huylu cilt lezyonlarının örnekleri:

 • Melanoma: Melanoma, deri hücrelerinden kaynaklanan ciddi bir deri kanseridir. Genellikle yeni bir benin veya mevcut bir nevüsün hızla büyümesi, renk değişikliği, şekil değişikliği veya kanama gibi belirtilerle ortaya çıkar.

 • Bazal Hücreli Karsinom (BHK): En yaygın deri kanseri türüdür. Genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde (yüz, boyun, eller) görülür. Yavaş büyür, nadiren yayılır, ancak erken teşhis ve tedavi önemlidir.

 • Skuamöz Hücreli Karsinom: Skuamöz hücreli karsinom, epidermisin skuamöz hücrelerinden kaynaklanan bir deri kanseri türüdür. Güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkabilir ve yaralar, kabuklanma, kabarcıklar veya kabarık büyümeler şeklinde görülebilir.

 • Merkel Hücreli Karsinom: Merkel hücreli karsinom, Merkel hücreleri olarak adlandırılan cilt hücrelerinden kaynaklanan nadir bir cilt kanseri türüdür. Genellikle baş ve boyun bölgesinde ortaya çıkar ve hızla büyüyebilir.

 • Dermatofibrosarkoma Protuberans (DFSP): Dermatofibrosarkoma protuberans, dermis tabakasından kaynaklanan nadir bir deri kanseri türüdür. Yavaş büyür, ancak agresif olabilir ve çevredeki dokulara yayılabilir.

Bu sadece birkaç örnek olup, kötü huylu cilt lezyonlarının çeşitli türleri bulunmaktadır.  Erken teşhis ve tedavi, deri kanserlerinde başarı şansını artırabilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kavisli Burun Estetiği İçin Uygun musunuz?
 • Ben aldırmak zararlı mı?

Cerrahi ben alma işleminin herhangi bir zararı yoktur ve olamaz. Ancak işlem bazen iz ile sonuçlanır. Belki de tek dezavantaj budur. İyi huylu benler sizi rahatsız ediyorsa cerrahi olarak alınmasında bir sakınca yoktur. Kötü huylu veya riskli benlerin alınması ise; tamamen vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı için tedavi edici özelliğinden dolayı çok önemlidir. 

Hakkındaki Videoyu Oynat ben aldırmak zararlı mı
 • Ben aldırma sonrası iz kalır mı?

Cerrahi ben aldırma işlemlerinin tamamında iz kalır. Burada izlerin yönü ve büyüklüğü önemlidir. Yüzümüzde görmediğimiz parmak izi gibi ince çizgiler vardır. Bu çizgiler yaşla kırışıklıklara dönüşür. Eğer bir yaralanma veya cerrahi ben alım işlemi bu çizgilere paralel olarak gerçekleştirilirse kalacak olan izler belli belirsiz bir hal alacaktır. Bu çizgilere dik veya açılı olursa izlerin belirginlikleri fazla olur.

Her cerrahi işlemin iz ile iyileşmesi kaçınılmazdır. Biz plastik cerrahlar iyi iz kalması elimizden geleni yaparız. Hastamıza da gerekli tavsiyelerde bulunuruz. Bazen yara iyileşmesi sorunları ile karşılaştığımız durumlar olur. 

Plexr ile yapılan işlemlerde ise iyileşmenin tamamlanması sonrası iz kalmaz.

 • Yüzden ben aldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Yüzümüz hepimiz için özeldir ve bir sivilcenin geçmesi için beklemek bile bir çoğumuzu huzursuz edebilir. Bazen yapısal olarak yüzde ben sayısı ortalamadan fazla veya bazen bir tane olsa bile rahatsız edici olabilir. Öncelikle yüzde ki benlerin tiplerinin belirlenmesi yani bir dermatolog veya bir plastik cerrah tarafından görülmesi gerekir. Lazer mi, cerrahi mi yapılacak, iyi huylu mu kötü huylu mu karar verilmesi tedavinin gidişatını belirler. O nedenle yüzden ben aldırma işlemi çok önemlidir. 

Cerrahi ben alma için uygunsa da mutlaka iz kalacağını hasta bilmelidir. Er-YAG ve CO2 gibi lazerler, krioterapi ve Plexr gibi cihazlar ise yüzde deriden kabarık benlere etkilidirler. Cilt seviyesinde koyu renk benler ancak cerrahi olarak alınabilirler. Bu benler için bir de tedavisi çok uzun süren dövme tedavisinde kullandığımız Q-Swiched Nd-YAG lazerler seçenektir.

  • Burundan ben aldırma işlemi zor mudur?

Bu bölgenin benleri burnun özel anatomisi nedeniyle önemlidirler. Burun; alından burun ucuna doğru kalınlaşan bir cilt yapısına sahiptir. Burun üzerinde ki yüz çizgileri her bölgede farklılıklar gösterir. Ayrıca ileri yaşlarda burun üzerinde ki leke zeminlerinde cilt kanserlerinin gelişmesi sık görülen bir durumdur. O nedenle burunda ki benleri mutlaka bir plastik cerrah almalıdır. Aksi takdirde telafisi zor durumlar ortaya çıkabilir. 

  • Dudaktan ben aldırma operasyonu?

Dudak benleri dudakların özel anatomisi nedeniyle önemlidirler. Üst dudak, alt dudak, dudak köşesi, dudak cildi, dudak içi gibi birbirinden farklı planlanması gereken özel bölgelerdir. 

ben aldırma ben alma yöntemleri

İleri yaşlarda burun gibi dudaklarda da varsa lekeler üzerinde cilt kanserlerinin gelişmesi sık görülen bir durumdur. O nedenle dudaklarda ki benler mutlaka bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmelidir.

Ben aldırma hangi bölüm doktoruna gidilir?

Ben alımı cerrahi bir iştir ve tüm cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ancak özellikle yüzde ki benlerin alınması için bir plastik cerraha başvurmanız kalacak iz ile ilgili daha iyi bir sonuç vaat edecektir. Öncelikle sizi rahatsız eden benin bir doktor tarafından görülmesi, gerekiyorsa dermatoskop denilen cihazla analizinin yapılması şarttır. Bu detaylı incelemeleri de ancak bir plastik cerrah veya dermatolog yapabilir. 

Ben aldırma yöntemleri

 • Cerrahi bel alma operasyonu

Benlerinizin alınmasına karar verildikten sonra öğrenmeniz gereken durum nasıl alınacağı ve iz kalıp kalmayacağı konularıdır. Burada en doğru bilgiyi benlerinizi muayene eden estetik plastik cerrah verebilir. Eğer alınmasını istediğiniz ben veya benlerde doktorunuz bir risk görür ise mutlaka cerrahi olarak alınmasını ve alınan parçanın da patolojiye gönderilmesini önerecektir.

Ben alma işlemleri genellikle küçük müdahaleler olduğu için lokal anestezi ile gerçekleştirilir. 1-2 gün pansuman olur. Alınacak dikişler varsa bunlarda 7-10 gün içinde alınır. 

 • Plexr ile ben alma işlemi

Plasma enerjisi ile çalışan Plexr cihazı cilde temas etmeden arada oluşan ark sayesinde cildin en üst tabakasını buharlaştırır. O nedenle Plexr özellikle deriden kabarık ben ve lezyonların izsiz tedavisinde tercih edilir. Plexr ile ben alma işlemi lokal anestezi ile yapılır.  İşlem sonrasında benin olduğu bölgede 7-10 gün süren bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklar düştükten sonra ise aynı yerde hafif pembe bir görünüm iyileşme süresi boyunca güneşten korunmalıdır. Bu pembelik 1-3 ay içinde geçer ve iz kalmaz. Güneş koruması yapılmaz ise yani güneş koruyucu kremler sürülmezse pembelik kahve renkli bir lekeye dönüşme riski taşır.

 • Ameliyatsız ben aldırma mümkün mü?

Ameliyatsız ben aldırma işlemi bazı benler için Plexr, Er-YAG Lazer, CO’ Lazer, klioterapi gibi cihazlarla mümkün olan bir durumdur. Kliniğimizde bu amaçla sadece Plexr cihazı kullanılmaktadır.

Ben aldırma fiyatları

Ortalama ben aldırma fiyatları;

 • Benlerinizin alınması için hangi işlemin uygulanacağına,
 • Benlerinizin büyüklüğüne,
 • Sayısına ve vücudunuzun neresinde bulunduğuna göre değişiklik gösterecektir.
 • Benleri alan doktorun bulunduğu şehir, doktorun tecrübesi ve varsa kullanılacak cihazın etkisi de ben aldırma ücretlerini artırır.

Lazerle ben aldırma fiyatları

Kliniğimizde bu amaçla Plexr cihazı kullanılmaktadır ve etki mekanizmasından yukarıda bahsedilmiştir. 

İlgili Makaleler

50 Yorum

  1. Benlerinizi görmeden, hangi yöntem ile alınacağına ve patolojiye gönderilip gönderilmeyeceğine karar vermeden ben aldırma fiyatı vermek pek mümkün değil. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 1. Yanak bölgemde ciltten kabarık olmayan ve çok küçük boyutta (1-2 mm) 3 benim var. Yani sadece koyu renk leke gibi düşünebilirsiniz. Bunları da ameliyatsız yöntemle alabiliyor musunuz ve fiyat verebilir misiniz?

  1. Probleminizi çok güzel anlatmış olmanıza rağmen gördükten sonra kesin bilgi verebilirim. Ancak deriden kabarık olmayan, çok küçük benler için bazen lazerler etkili olabilir ancak tedavileri genellikle 1-2 ay arayla çok uzun sürer. Başka bir tedavi veya cerrahi için uygun olup olmadıklarına karar vermek içinde görmek gerekir. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 2. Göz kapağımda kirpiklerimin arasında bir et beni var. Alınırsa kirpiklerim zarar görür mü, boşluk kalır mı? Teşekkürler

  1. Görüp değerlendirmek gerekir. Plexr ile kesmeden bu ben buharlaştırılabilirse iz kalmaz ve kirpik kaybı yaşamazsınız. Ancak beni görmek ve değerlendirmek gerekir.

 3. Hocam merhaba, yüzümdeki beni tamamiyle aldırmak istemiyorum sadece çevresinden biraz boyutunu küçültmek istiyorum bu mümkün müdür? Ben et beni değil.

  1. Probleminizi görmeden cevap veremem. Kusura bakmayın.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

  1. Kalan iz üzerinde kıl kökü olmayacağı için bıyık çıkmaz.
   Çizgi şeklinde bir iz kalacaktır.

 4. iyi günler hocam kafamın arkasında ben var gerekli müdahale sonucunda o bölgede kellik olur saç çıkar mı?

   1. Merhaba hocam saçımın içinde ben varmış dökülme olduktan sonra doktora gittiğimizde öğrendik. Biyopsi sonucunu bekliyoruz iyi huylu veya kötü huylu olmasına bakacaklarmış. Saçtaki ben alınması için sadece ameliyat yöntemiyle mi alınır? Saçımı 0a vurdurup mu aldırmam lazım? Yoksa lazer yöntemiyle de olur mu? Yardımcı olur musunuz

    1. Sonucunuz eğer kötü huylu gelirse geniş bir şekilde alınması gerekir.
     Ama eğer iyi huylu gelirse o zaman alınması gerekmediği gibi, lazer veya Plexr gibi işlemlerle de tedavi olabilirsiniz.
     Geçmiş olsun.
     (Bunu biopsi yapan doktorunuzun da size söylemiş olması gerekirdi.)

 5. Merhaba benim yüzümde ben var çok kabarık değil fakat ben bunu aldıracam da 16 yaşındayim bı sıkıntısı olurmu

  1. Her cerrahi işlemden sonra mutlaka iz kalır. İşlemi yapacak doktorunuz ile detayı konuşmanızı tavsiye ederim.

 6. Daha onceden benime kalemle bastirdim koyu renge donustu siyahlasti sonra kabuk bagladi cikti izi kaldi daha sonra yorgunluk halsizlik olustu ne yapmam gerekir

  1. Size yakın bir doktora görünseniz iyi olur. Mümkünse bir plastik cerraha da muayene olunuz.
   Geçmiş olsun.

 7. hocam vücudumda tahristen dolayı ben gibi yuvarlak iz olustu 2tane onları aldırmak istiyorum mümkün mü acaba

  1. Görüp değerlendirmeden maalesef yardımcı olma şansım yok. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 8. Hocam İyi Günler Kulağımın Üstünde doğuştan et beni var bunu aldırmak istiyorum zararı var mıdır acaba

 9. Hocam merhaba. Oğlumda doğuştan sağ kulağında irili ufaklı 4 tane et ben var. Kulak küpesi dedi yenidoğan doktorumz. Şuan 1 aylık erken mi aldırmak kolay olur sonra mı? Ankarada oturuyoruz nasıl bir yol izleyelim

 10. saçlarımın arasında 2 tane et beni var,iyi huylu olduğu ve alınabileceği söylenmişti.Benleri aldırdıktan ne kadar süre sonra spor yapmaya başlanılabilir? dikişlerin alımından ne kadar süre sonrası riskli olmaz?

  1. Saçlı deride ki benlerinizin ne şekilde alınacağına karar verdikten sonra sorunuzu cevaplayabilirim. Cerrahi işlem olacaksa 15-20 gün, Plexr uygulanacaksa 3-5 gün yeterli olacaktır.

 11. Benim yüzümde doguştan bir benim var tm elmacık kemimin üstünde koyu renkli et beni degil ne çok büyük nede çok küçük aldırmak istiyorum plastik cerrahı alabilirmiş bu yüzümdekini fiyst ne olur acaba

  1. Görüp değerlendirmeden fiyat bilgisi paylaşmak mümkün değil. 03124482361 numaralı telefondan mesai saatleri içinde bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 12. Merhaba 17 yaşındayım Ankara da oturuyorum randevu tarzı bir şey alsam tedavi için yardımcı olunur mu ?

 13. Merhabalar, burnumun üstünde kuşun kalem ucu kadar bir ben var. Siyah nokta gibi görünüyor ve bu beni çok huzursuz ediyor. Gören sıksana şunu diyor ama o BEN! Bu operasyon ne kadar sürer ve ücreti ne kadar olur?
  Teşekkür ederim hocam

  1. Görmeden fiyat vermem doğru olmaz. Ayrıca bu işleri Eylül ayı sonrası yapmak daha doğrudur. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 14. Hocam sırtımda sonradan çıkan ama büyüyen yer yer çatlakları olan bir benim var bunu cerrahi mudahale olmadan alınabilirmi iz kalmasını sorun etmiyorum tek isteğim kurtulmak

  1. 03124482361 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelebilirseniz ben de sizi görüp net bilgi verebilirim.

 15. Selam hocam burnumun tam ordasinda siyah bir ben var cocukken O beni yaraladim sonra bi tik buyudu sonra oylece kaldi suan 28 yasindayim be o ben beni rahatsiz ediyor benin suanki boyutu3mm-4mm arasi ve gorunusmu bozuyorve rahatsiz oluyorum bu durumdan. Ameliyat olmaktanda cok korkuyorum Lutfen bununla ilgili bilgi verirmisiniz

  1. 03124482361 numaralı telefondan randevu alır gelirseniz gördükten sonra daha net bilgi verebilirim.

  1. Et beni fiyatlarını öğrenmek için 03124482361 veya 05424482391 numaralı telefonlarımızdan kliniğimize ulaşabilirsiniz.

 16. Merhaba benim başımda alnımla kulağım arasında doğuştan 6 7cm kabarık ve düzensiz benim var 30 yaşındayım aldırmak istiyorum. Yıllar önce Doktora gittiğimde başka bir bölgeden deri alıp oraya koymak gerektiğini söylemişti gözüm korktu. Tedavisi hala aynı mı nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Görüp muayene edip ona göre bilgi verebilirim.
   Böyle büyük benlerin alınması size daha önce söylendiği gibi kolay ve sorunsuz olmayabilir.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 17. Merhaba , bir sene evvel alt dudağımın tam ortasında kahverengi yüzeysel bir ben oluştu yaklaşık 1 cm. İleride kabarık bir hale gelmesi mümkün mü? Ve gelirse dudakta olması alınmasına engel mi ?

  1. Sorunuzu sizi görmeden cevaplamak mümkün değil.
   Ancak dudakta ki benler elbette ki alınabilir.

 18. Merhaba, suratimda sağ şakak bölgesinde boyutu en fazla 1-2 milim kadar kirmizi bir ben bulunmakta. Cok yakindan bakildiginda deriden kabarikligi belli belirsiz gorunmekte. Bunun plexr ile buharlastirilmasi mumkun mudur?

  1. Ben aldırma da önemli olan hastanın yaşı değildir.
   Bazı benler kötü huylu olabilir kesin alınmalıdır.
   Bazı benler kötü huylu davranma potansiyeli taşırlar; alınsalar iyi olur.
   Bazı benler iyi huyludur alınmasa da olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah