Ekstra yazılar

Ben Aldırma

Cildin değişik katmanlarından ve yapılarından kaynak alan, doğuştan veya sonradan belirebilen, kabarık veya düz, ten renginde veya koyu renkli yapılara dilimizde ben, latince de nevüs denir. Vücudumuzun hemen her bölgesinde görülür ve hemen hepimiz de vardır. Özellikle yüzde, burun da bulunanlardan bazı kişiler rahatsız olurlar. Ben aldırma işlemi ile bu benlerden kurtulmak mümkündür.

Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • İyi huylu benler nasıl anlaşılır?

  • Doğuştan var olan veya sonradan çıkmış,
  • Deriden kabarık veya aynı seviyede,
  • Hafif kahve veya ten renginde,
  • Büyüme eğilimi göstermeyen benler iyi huylu benler olarak tanımlanır ve estetik kaygılar dışında alınması gerekmez. Toplumun hemen hepsinde gördüğünüz birbirine benzer benlerin hepsi iyi huyludurlar ve risk taşımazlar. Ancak yine de şüphe ettiğiniz benler için mutlaka bir doktora tercihen plastik cerrah veya dermatoloğa başvurabilirsiniz. Ben aldırma işlemi için de en çok iyi huylu benler için başvurulur.
 • Et beni nedir?

Et beni deriden kabarık, saplı, ten rengi benlerdir. Büyüme ve uzama eğilimleri vardır. Göz kapaklarında, boyunda, koltuk altında ve genital bölgede sıklıkla görülürler. Halk arasında iple boğma yöntemiyle tedavi edilmeye çalışılan benlerdir. Bu yaklaşımın iz ve enfeksiyon gibi sonuçları vardır. Ben aldırma işleminin bu benler için izsiz bir şekilde gerçekleştiğini söylemek gerekir.

et beni aldırma
 • Kötü huylu benler nasıl anlaşılır?

  • Aniden büyümeye başlayan,
  • Kısa sürede şekli bozulan,
  • Renginde değişiklik ve düzensizlikler gelişen,
  • Siyahlaşan, kabaran,
  • Üzerinde çatlama ve benzeri geçmeyen yaralar oluşan, 
  • Beraberinde kaşıntı, yanma ve kanama gibi şikayetler gelişen benleri olan kişilerin en yakın plastik cerrah veya dermatoloğa başvurması gerekir. 
Videoyu oynat
 • Ben aldırmak zararlı mı?

Cerrahi ben alma işleminin herhangi bir zararı yoktur ve olamaz. Ancak işlem bazen iz ile sonuçlanır. Belki de tek dezavantaj budur. İyi huylu benler sizi rahatsız ediyorsa cerrahi olarak alınmasında bir sakınca yoktur. Kötü huylu veya riskli benlerin alınması ise; tamamen vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı için tedavi edici özelliğinden dolayı çok önemlidir. 

Videoyu oynat
 • Ben aldırma sonrası iz kalır mı?

Cerrahi ben aldırma işlemlerinin tamamında iz kalır. Burada izlerin yönü ve büyüklüğü önemlidir. Yüzümüzde görmediğimiz parmak izi gibi ince çizgiler vardır. Bu çizgiler yaşla kırışıklıklara dönüşür. Eğer bir yaralanma veya cerrahi ben alım işlemi bu çizgilere paralel olarak gerçekleştirilirse kalacak olan izler belli belirsiz bir hal alacaktır. Bu çizgilere dik veya açılı olursa izlerin belirginlikleri fazla olur.

Videoyu oynat

Her cerrahi işlemin iz ile iyileşmesi kaçınılmazdır. Biz plastik cerrahlar iyi iz kalması elimizden geleni yaparız. Hastamıza da gerekli tavsiyelerde bulunuruz. Bazen yara iyileşmesi sorunları ile karşılaştığımız durumlar olur. Bu konuda yazdığım sayfayı inceleyebilirsiniz. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-iz-kalir-mi/

Plexr ile yapılan işlemlerde ise iyileşmenin tamamlanması sonrası iz kalmaz.

 • Yüzden ben aldırma işlemi nasıl yapılır?

Yüzümüz hepimiz için özeldir ve bir sivilcenin geçmesi için beklemek bile bir çoğumuzu huzursuz edebilir. Bazen yapısal olarak yüzde ben sayısı ortalamadan fazla veya bazen bir tane olsa bile rahatsız edici olabilir. Öncelikle yüzde ki benlerin tiplerinin belirlenmesi yani bir dermatolog veya bir plastik cerrah tarafından görülmesi gerekir. Lazer mi, cerrahi mi yapılacak, iyi huylu mu kötü huylu mu karar verilmesi tedavinin gidişatını belirler. O nedenle yüzden ben aldırma işlemi çok önemlidir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Annelik estetiği nedir?

Cerrahi ben alma için uygunsa da mutlaka iz kalacağını hasta bilmelidir. Er-YAG ve CO2 gibi lazerler, krioterapi ve Plexr gibi cihazlar ise yüzde deriden kabarık benlere etkilidirler. Cilt seviyesinde koyu renk benler ancak cerrahi olarak alınabilirler. Bu benler için bir de tedavisi çok uzun süren dövme tedavisinde kullandığımız Q-Swiched Nd-YAG lazerler seçenektir.

Videoyu oynat
  • Burundan ben aldırma işlemi zor mudur?

Bu bölgenin benleri burnun özel anatomisi nedeniyle önemlidirler. Burun; alından burun ucuna doğru kalınlaşan bir cilt yapısına sahiptir. Burun üzerinde ki yüz çizgileri her bölgede farklılıklar gösterir. Ayrıca ileri yaşlarda burun üzerinde ki leke zeminlerinde cilt kanserlerinin gelişmesi sık görülen bir durumdur. O nedenle burunda ki benleri mutlaka bir plastik cerrah almalıdır. Aksi takdirde telafisi zor durumlar ortaya çıkabilir. 

  • Dudaktan ben aldırma operasyonu?

Dudak benleri dudakların özel anatomisi nedeniyle önemlidirler. Üst dudak, alt dudak, dudak köşesi, dudak cildi, dudak içi gibi birbirinden farklı planlanması gereken özel bölgelerdir. 

ben alma ben aldırma yöntemleri

İleri yaşlarda burun gibi dudaklarda da varsa lekeler üzerinde cilt kanserlerinin gelişmesi sık görülen bir durumdur. O nedenle dudaklarda ki benler mutlaka bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmelidir.

Ben aldırma için hangi doktora gidilir?

Ben alımı cerrahi bir iştir ve tüm cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ancak özellikle yüzde ki benlerin alınması için bir plastik cerraha başvurmanız kalacak iz ile ilgili daha iyi bir sonuç vaat edecektir. Öncelikle sizi rahatsız eden benin bir doktor tarafından görülmesi, gerekiyorsa dermatoskop denilen cihazla analizinin yapılması şarttır. Bu detaylı incelemeleri de ancak bir plastik cerrah veya dermatolog yapabilir. 

ben aldırma muayenesi nasıl yapılır

Ben aldırma yöntemleri

 • Cerrahi bel alma operasyonu

Benlerinizin alınmasına karar verildikten sonra öğrenmeniz gereken durum nasıl alınacağı ve iz kalıp kalmayacağı konularıdır. Burada en doğru bilgiyi benlerinizi muayene eden estetik plastik cerrah verebilir. Eğer alınmasını istediğiniz ben veya benlerde doktorunuz bir risk görür ise mutlaka cerrahi olarak alınmasını ve alınan parçanın da patolojiye gönderilmesini önerecektir.

ameliyatlarda dikiş nasıl atılır

Ben alma işlemleri genellikle küçük müdahaleler olduğu için lokal anestezi ile gerçekleştirilir. 1-2 gün pansuman olur. Alınacak dikişler varsa bunlarda 7-10 gün içinde alınır. 

 • Plexr ile ben alma işlemi

Plasma enerjisi ile çalışan Plexr cihazı cilde temas etmeden arada oluşan ark sayesinde cildin en üst tabakasını buharlaştırır. O nedenle Plexr özellikle deriden kabarık ben ve lezyonların izsiz tedavisinde tercih edilir. Plexr ile ben alma işlemi lokal anestezi ile yapılır.  İşlem sonrasında benin olduğu bölgede 7-10 gün süren bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklar düştükten sonra ise aynı yerde hafif pembe bir görünüm iyileşme süresi boyunca güneşten korunmalıdır. Bu pembelik 1-3 ay içinde geçer ve iz kalmaz. Güneş koruması yapılmaz ise yani güneş koruyucu kremler sürülmezse pembelik kahve renkli bir lekeye dönüşme riski taşır.

 • Ameliyatsız ben aldırma mümkün mü?

Ameliyatsız ben aldırma işlemi bazı benler için Plexr, Er-YAG Lazer, CO’ Lazer, klioterapi gibi cihazlarla mümkün olan bir durumdur. Kliniğimizde bu amaçla sadece Plexr cihazı kullanılmaktadır.

Ben aldırma fiyatları

Ortalama ben aldırma fiyatları;

 • Benlerinizin alınması için hangi işlemin uygulanacağına,
 • Benlerinizin büyüklüğüne,
 • Sayısına ve vücudunuzun neresinde bulunduğuna göre değişiklik gösterecektir.
 • Benleri alan doktorun bulunduğu şehir, doktorun tecrübesi ve varsa kullanılacak cihazın etkisi de ben aldırma ücretlerini artırır.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Benlerinizi görmeden, hangi yöntem ile alınacağına ve patolojiye gönderilip gönderilmeyeceğine karar vermeden ben aldırma fiyatı vermek pek mümkün değil. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 1. Yanak bölgemde ciltten kabarık olmayan ve çok küçük boyutta (1-2 mm) 3 benim var. Yani sadece koyu renk leke gibi düşünebilirsiniz. Bunları da ameliyatsız yöntemle alabiliyor musunuz ve fiyat verebilir misiniz?

  1. Probleminizi çok güzel anlatmış olmanıza rağmen gördükten sonra kesin bilgi verebilirim. Ancak deriden kabarık olmayan, çok küçük benler için bazen lazerler etkili olabilir ancak tedavileri genellikle 1-2 ay arayla çok uzun sürer. Başka bir tedavi veya cerrahi için uygun olup olmadıklarına karar vermek içinde görmek gerekir. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 2. Göz kapağımda kirpiklerimin arasında bir et beni var. Alınırsa kirpiklerim zarar görür mü, boşluk kalır mı? Teşekkürler

  1. Görüp değerlendirmek gerekir. Plexr ile kesmeden bu ben buharlaştırılabilirse iz kalmaz ve kirpik kaybı yaşamazsınız. Ancak beni görmek ve değerlendirmek gerekir.

 3. Hocam merhaba, yüzümdeki beni tamamiyle aldırmak istemiyorum sadece çevresinden biraz boyutunu küçültmek istiyorum bu mümkün müdür? Ben et beni değil.

  1. Probleminizi görmeden cevap veremem. Kusura bakmayın.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

  1. Kalan iz üzerinde kıl kökü olmayacağı için bıyık çıkmaz.
   Çizgi şeklinde bir iz kalacaktır.

 4. iyi günler hocam kafamın arkasında ben var gerekli müdahale sonucunda o bölgede kellik olur saç çıkar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61