Ameliyatsız Estetik

El gençleştirme işlemleri

El Gençleştirme Nedir?

Vücudun en fazla ihmal edilen kısmı olan eller zaman içerisinde yıpranır. Ne yazık ki ihmali çok geç fark ederiz. Kişi vücudunu cildini güneş koruyucu kremler ile korurken elleri korumak akla gelmez. Bu sebeple eller cilde oranla daha hızlı yıpranır ve yaşlanır. Sıcak, soğuk, güneş, kimyasal ajanlar, biyolojik etkenler gibi etmenler ellerin daha erken yıpranmasına ve yaşlanmasına sebep olur. El gençleştirme işlemleri sayesinde bu sorunlar aşama aşama azaltılabilir.

Videoyu oynat
 • Sağlıklı el görünümü nasıldır?

Eller yaşımızı en iyi gösteren vücut bölgelerimizden biridir. Özellikle korumayı bilmiyorsak veya korumaya başlamadıysak yüzümüzden daha hızlı değişikliklerle karşılaşacağımızı bilmeniz gerekir. Sağlıklı eller; üzerinde leke olmayan, cildinde aşırı incelme olmayan, cilt altında hacim sorunu olmayan, damar, tendon ve kemik yapılarının fazla görünmediği, tombul olmayan ellerdir.

 • Ellerdeki yaşlanma 2 biçimde değerlendirilir;

  • Cildin yaşlanması; kuruması, kırışması ve lekelenmesi
  • Cilt altı volüm (hacim) kaybına bağlı buruşma, damarlanma, kemiklerin ortaya çıkması ve belirginleşmesi
el gençleştirme için ele gençlik aşısı yapılır mı

El yaşlanmasını etkileyen faktörler nelerdir?

Cildin yaşlanmasını azaltan en önemli faktör güneş koruyucu kremlerdir. Yüz kısmına uygulanarak yaşlanmayı yavaşlatan güneş koruyucu kremleri ellerimize de sürmeliyiz. El gençleştirme işlemleri arasında en ucuz ve zahmetsiz olan işlem güneş koruyucu krem uygulamasıdır. Güneş koruyucu kremlerin etkisi yaklaşık 3 saattir. Bu sebep ile 3 saatte bir uygulamanın tekrar edilmesi gerekir.

Ellerin yıpranmaması için kurumaması gerekmektedir. Bu sebep ile ellerin nemlenmesi önemlidir. Özellikle irritan deterjanların el ile teması önlenmelidir. Nem miktarının artırılmasını sağlayan şey su tüketimidir. Su tüketiminiz az ise de yaşlanma hızı yükselir. Bazen yeterli su tüketimine rağmen nemsizlik ve kuruluk görülebilir. Bu durumda ciltte hyaluronik asit miktarının azlığının olduğunu ve dışarıdan takviye ile ciltte nem sorunun azaldığını görmek mümkündür ve bu sayede yaşlanma hızı azaltılmış olur. 

Çevresel faktörlere karşı da koruyucu eldiven ve koruyucu, bariyer oluşturucu kremler işe yaramaktadır.

El gençleştirme yöntemleri nelerdir?

 • El kırışıklıklarını azaltan işlemler
  • Gençlik aşıları ile el cildinin gençleştirilmesi
  • Lazerler ile el kırışıklıklarının azaltılması,
  • Mikropor tedavisi ile el kırışıklıklarının azaltılması,
 • El üzeri lekeleri azaltan işlemler
  • Lazerler ile el üzeri lekelerin azaltılması,
  • Plexr ile el üzeri lekelerin azaltılması,
Videoyu oynat
 • El üzerine hacim veren işlemler
  • Dolgu uygulaması,
  • Yağ enjeksiyonu,

Gençlik aşıları ile el cildinin gençleştirilmesi ve el kırışıklıklarının azaltılması

El gençleştirme amacıyla gençlik aşıları yelpazesinde yer alan; saf hyaluronik asit enjeksiyonları, somon DNA, kollagen aşısı, innea aqua, bioregen, bioexpander, IAL system ve bunların kombinasyonları tek tek veya birlikte tercih edilebilir. Hangisi veya hangilerinin kaç seans uygulanacağına sizin muayeneniz sonrasında karar verilebilir. Daha detaylı bilgi için gençlik aşıları yazımı okuyabilirsiniz.

Lazer ile el gençleştirme, el kırışıklıklarının azaltılması

Kliniğimize bu amaçla Q-Swiched Nd-YAG lazer kullanılmaktadır. Cilt gençleştirici dermal seviyede ki ısıtıcı etkisinden faydalanılır. Dermis oluşan bu ısıya kollajen ve fibroblast sentezini uyararak cevap verir. Bu konuda ki lazerle yüz gençleştirme yazımı okumanızı öneririm.
Videoyu oynat

Mikropor ile el kırışıklıklarının azaltılması

Derma-pen ile gerçekleştirilen mikropor tedavisinde de hedef dermisin gözle görünmeyen yaralanmasıyla tetiklenmeye çalışılan kollajen ve fibroblast sentezidir. Bu konuyu da mikropor tedavisi sayfasından tüm detayları okuyabilirsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Gençlik aşısı
Videoyu oynat

Lazer ile el üstü lekelerin azaltılması

Q-Switched Nd-YAG lazer uygulaması el gençleştirme işlemleri arasında en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Birkaç seanslık tedaviler yeterli olabilir. Ancak iyileşme süreçlerinin detaylarını ve korunmazsanız tekrar etmesinin mümkün olabileceğini bilmelisiniz.

Ellere lekeler için Q-Switched Nd-YAG lazer uygulanması ellerde yanma hissine neden olur. Özellikle yaşlılık lekeleri denilen lekeler ile güneş lekeleri 532 nm dalga boyuna iyi cevap verir. 

Videoyu oynat

İşlemin ardından lekelerin üzerinde bir hafta 10 gün sürebilecek bir kabuklanma meydana gelir. İşlem günü yanma olması normaldir. Ağrı kesici almanızın ve buz uygulaması yapmanızın faydası olacaktır. Kabuklar dökülünce ortaya çıkacak pembe adacıkların çok iyi şekilde güneşten korunması gerekir. Çünkü korumazsanız daha koyu ve farklı bir şekilde yeniden oluşacaktır. Bu pembelik 3-4 hafta sürer.  Sonra bir kaç ay kızarık mor sonrasında ise eyvah leke mi kalıyor dedirtebilecek şekilde kahvemsi görünür. Bu süreçten sonra ten rengine gelecektir. Bu süre kişisel olarak farklılıklar arz eder. Genelde de 6 ay civarında sürer. Ellerde veya vücudun herhangi bir bölgesinde leke tedavisi hangi şekilde yapılırsa yapılsın iyileşme süreçlerinde iyi korunulmalı ve yaz aylarına denk gelmemelidir. En iyi leke tedavisi uygulama zamanı Eylül ayı sonrasıdır.

Plexr ile el üzeri lekelerin azaltılması

Plexr plasma enerjisi ile epidermal leke ve lezyonların hepsinde kullanabildiğimiz özel bir cihazdır. Lekelerin sayıları az ise, yaşlılık lekeleri deriden kalın bir hal almışsa lazere göre daha üstündür. Plexr ile daha fazla bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/plexr-soft-surgery-ankara/ yazımı okuyabilirsiniz.

Videoyu oynat

El sırtına dolgu uygulaması

El cildinin ihtiyaçlarına göre gençlik aşılarından dolguya kadar seçenekler ile el gençleştirme mümkündür. Saf hyalüronik asit enjeksiyonları, Somon DNA, Kollajen aşıları, innea aqua, biolift, biolojik lifting aşıları amaçlanan sonucu elde etmede hacim vermeden el sırtının cildinin gençleşmesinde kullanılabilirler. Bu sistemler hem yüze, hem boyuna hem de ellere uygulanabilir.

Videoyu oynat

Ellerde yıpranmanın yanı sıra hacim kaybı da mevcut ise bu durumda hacim kazandırıcı işlemler devreye girmelidir. Bio-expander, dolgu ve yağ enjeksiyonları el gençleştirme konusunda uygulanan yöntemlerdir. Dolgular ve bio-expander işlemleri geçici olarak hacim kazanımı sağlarken yağ enjeksiyonu ise kalıcı bir çözüm sunar. Ancak yağ enjeksiyonunun bir ameliyat olması ve enjeksiyonun bu bölgede kalmama ihtimali bu işlemin zorluklarındandır.

el dolgusu

Yukarıda sayılan işlemler arasında en doğal sonucu veren işlem ise bio-expander uygulamasıdır. Ellerin uyuşturulması sonrasında hacim kazandırılmak istenen bölgelere saf hyalüronik asit ve çapraz bağlı hyalüronik asit karışımı olan bio-expander enjekte edilir. Bu işlemin ardından bir pansumana gerek yoktur. Her iki el için 2-3 bazen daha fazla dolgu gerekebilir.

el dolgusu nasıl uygulanır

Ellerinde sorun olan kişilerin genelinde yüz ve boyun bölgesinde de sorunlar gözlenmektedir. Bu sebeple komple bir gençleşme uygulaması için doktorunuz sizi yönlendirebilir.

El sırtına yağ enjeksiyonu 

El gençleştirme için uygulanan tek cerrahi işlemdir. Karın, bacağın ön yüzünden alınan yağ doku özel bir muameleden geçirilerek el sırtına enjekte edilir. Yağ dokunun burada kalması ve hacim vermesi ümit edilir. Ancak enjekte edilen yağın %40-60’ının kaldığı bilinmektedir. Asimetrik sonuçları ve el sırtında düzensizliklere neden olma ihtimali nedeniyle kliniğimizde tercih edilmeyen bir ameliyattır.

Videoyu oynat

El gençleştirme ücretleri ne kadardır?

El gençleştirme işlemleri arasında probleme göre çok sayıda seçenek olduğunu yukarıda kısaca anlatmaya çalıştım. O nedenle sizin için uygun olan yönteme birlikte muayene sonrasında karar vermek daha doğru olur. Ancak yine de telefon ile yukarıda ki şlemlerin fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp