Burun Estetiği

Açık burun ameliyatı daha mı kolay?

Açık burun ameliyatı nedir?

Açık burun estetiği ameliyatı standart burun estetiği tekniklerinden biridir. Kapalı burun estetiği ameliyatı kadar sık gerçekleştirilir. Rinoplasti yapan dünyadaki en iyi doktorların neredeyse yarısı kapalı tekniği tercih eder. Diğer yarısı da açık burun ameliyat tekniğini primer seçenek olarak tercih eder. Ancak bazen zorunluluktan açık veya kapalı tekniklerden birini seçmek zorunda da kalınabilir. Bu yazının da genel konusu budur.

Burun kanatlarının içinden yapılacak kesiler kolumella iç yüzünü takip eder. Böylece mukozadan cilde çıkıp karşı burun deliği ile kolumellanın ön yüzünde birleşir. Bu sayede burun cildini burun sırtından kaldırılarak ameliyat gerçekleştirilir.

açık burun ameliyatı

Açık teknik ile burun estetiği için uygun musunuz?

Aslında burada çok net sınırlar var demek doğru olmaz. Yukarıda da bahsettiğim gibi burun cerrahlarının bir kısmı açık bir kısmı da kapalı yöntemi tercih ederler. Hatta benim gibi yıllarca açık ameliyat yapıp sonrasında kapalı tekniği birinci tercih olarak uygulayan veya tam tersi yaklaşan cerrahlarda vardır. O nedenle burun operasyonu olacak kişiler için açık veya kapalı teknikten hangisinin seçileceği konusu araştırmaları gereken öncelikli konulardan biri değildir. Bu konu ameliyatınızı yapacak doktorun kişisel tercihleri arasındadır. 

Ayrıca birinci yılın sorununda açık ve kapalı teknik arasında ki tek fark kolumella da kalan ince, belli belirsiz, karşıdan bakılınca görünmeyen izdir.

Açık burun estetiği ameliyatının avantajları nelerdir?

 • Kapalı teknik burun operasyonuna göre daha kolaydır.
  • Tüm burun ucu, burun sırtı anatomik yapıları ortaya konulur ve planlanan değişiklikler rahatlıkla gerçekleştirilir.
 • Doktor için karmaşık vakalarda özellikle burun ucu sorunlarının çözümünde kolaylık sağlar.
 • Kapalı teknik ile başlayıp bir sıkıntı olduğu düşünülürse doktor için bir kolaylaştırma hatta ikinci seçenek olduğu için her burun cerrahının mutlaka bilmesi gerekir.
 • Burun sırtının şekillendirilmesi ve kıkırdak greftlerin daha rahat yerleştirilmesine izin verir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Ameliyatsız burun estetiği

Açık rinoplasti ameliyatının dezavantajları nelerdir?

 • Açık burun operasyonu sonrası ameliyatın doğası gereği burun ucunun şişlikleri ve ödeminin geçmesi uzun sürer. Kolumella da bulunan damarsal yapıların bu teknikle kesilmesine bağlı olarak burada yeniden dolaşımı sağlayacak damarsal yapıların oluşması için gerekli olan zamanın geçmesi gerekir. 
 • Cerrahın tecrübesine bağlı olarak daha uzun veya kısa sürdüğü konuşulsa da yapılacak işlemler ameliyat sürelerini belirler. O nedenle ben burada açık veya kapalı teknik için daha uzun sürer demek istemiyorum.
 • Kolumella da kalıcı iz kalır.
  • Açık teknikte tüm kesiler burun deliklerinin içinden yapılır ve kolumella da iz kalmaz. Ancak kapalı teknikte kolumella da iz kalır. Bu iz karşıdan görünmez. Nadiren insanları rahatsız edebilir.

Açık burun ameliyatında iz kalır mı?

Evet. Mutlaka kolumella da iz kalır. Bu iz “merdiven basamağı”, “V” veya “Λ” şekillerinde olabilir. İlk aylarda iyileşme dönemlerinde belirgin kızarıkken ilerleyen zamanlarda 6-12 ay sonra belli belirsiz bir hal alır ve karşıdan artık görünmez. Bazen yara iyileşmesi sorunları eşlik ederek belirginliğin süresi uzayabilir veya hastayı rahatsız edebilir. O zaman lokal anestezi ile bile gerçekleştirilecek bir skar revizyonu ile sorun azaltılabilir. 

Açık burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Açık veya kapalı hangi yöntem tercih edilecekse edilsin burun ameliyatlarının mutlaka genel anestezi altında gerçekleştirilmesi hasta ve doktorun konforunu artırır. Ayrıca cerrahi işlemin sonucunu da olumlu etkiler. 

Açık rinoplasti olanların yorumlarını mutlaka dinleyin

Açık rinoplasti geçirmiş kişiler ile konuşmak, onların fikirlerini almak ve deneyimlerini öğrenmek; size iyi gelebileceği gibi, sıkıntı yaşamış ve memnun olmayan kişiler de moralinizi bozabilir. Burada yaşananları ameliyat tekniğine bağlamak doğru olmaz. Kişisel ağrı algı seviyeleri, beklentiler, ameliyat öncesi sorunlar ve gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin çeşitliliği, doktorun yaklaşımı vs. gibi çok sayıda faktörün bir arada bulunduğu bir sonuç olduğu için sizin ameliyatınızı yapacak doktor ile karşılıklı güven esasına dayalı bir ilişki kurmanızı öneririm.

Açık burun operasyonu iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme süreçlerinde ki farklardan yukarıda bahsetmeye çalıştım. Birinci yıl sonunda kolumella da kalan iz dışında neredeyse bir fark kalmaz. Ancak bu bir yıla kadar özellikle ilk zamanlarda hastalar yaşadıkları süreçleri ve gördükleri görüntüleri çok dert ederler. Size “Burun estetiği sonrası süreç nasıldır?” yazımı okumanızı öneririm.

Açık burun ameliyatı ücretleri ne kadardır?

Açık burun estetiği ameliyat ücretleri kapalı ameliyat ücretlerinden daha pahalı veya daha ucuz değildir. Her ikisi de burun estetiği ameliyat ücretleri kadardır. Yani doktorunuz sizden teknik farkından dolayı daha yüksek bir fiyat istemez. Burun estetiği ameliyat ücreti neyse o kadardır. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Burun ameliyatı fiyat bilgisi için 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp