Ekstra yazılar

Klinik ve cerrahi işlemlerde enfeksiyon riski nedir?

Estetik işlemler ve ameliyatlar mecburiyetten dolayı gerçekleştirilmezler. Hasta estetik işlemlerden hiç birini veya ameliyatlardan hiçbirini yaptırmaz ise ona sağlığı ile ilgili bir sıkıntı yaratmaz. Bu gibi işlemlere elektif işlemler ve elektif ameliyatlar denir. Bu yüzden de bu işlemleri uygulayan kişilere yani biz plastik cerrahlara çok fazla sorumluluk düşmektedir. 

jinekomasti doktoru Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir - Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Enfeksiyon nedir?

Virüs, bakteri, mantar gibi enfeksiyon yapma yeteneği olan bir ajanın vücuda girerek çoğalmasıdır. Bu sırada hastalık belirtilerinin ortaya çıkması gerekmez. Eğer vücutta bu ajan çoğalabilirse, hastalık belirtileri de meydana gelirse, o zaman bu ajanın hastalığından söz edilir.

Cilt Florası nedir?

Tüm vücudumuzda 30 trilyon kadar hücremiz olduğu ve cildimizde, mukozalarımızda, bağırsak sistemimizde de bu sayıya yakın 30 trilyon yararlı bakteri bulunduğu tahmin edilmektedir. Bakteri florası veya mikrobiyota olarak da bilinen ve bizimle birlikte yaşayan bu bakterilerin hem bağırsak sistemimiz de hem de cilt ve mukoza sağlığımızda çok önemli bir rolleri vardır. 

Bağırsak sistemim florası bugün yapılan araştırmalarda besinlerin parçalanmasından tutun tüm bağırsak iç yüzünün sağlığında da çok önemli bir faktör olduğu kanıtlanmıştır. Benzer durum cildimizde ki iyi huylu bakteriler içinde geçerlidir ve cildimiz üzerinde suyla sabunla gitmeyen koruyucu bir tabaka oluştururlar. Kişisel kokumuzdan, cildin nem ve mukozal yüzeylerin  Ph’sından da sorumludurlar. Bu yüzdenartık hasta olmadan antibiyotik kullanılması bu yararlı bakterilerin zarar görmelerine neden olduğu için önemlidir.

Floranın bozulması cilt enfeksiyonlarına zemin hazırlar o nedenle biz plastik cerrahlar hem bu floranın korunmasını, hem de cilde karşı hem ameliyatlarda hem de klinik içi enjeksiyonlarla gerçekleştirdiğimiz dolgu botoks gibi işlemlerde fazlaca özen gösteririz.

Kliniğimiz de enfeksiyon kontrolü için yaptığımız işlemler ve aldığımız tedbirler

 • Tüm kliniğimiz her yıl düzenli olarak tavanlar ve mevcut tüm yüzeyleri de etkileyen; bakteri, virüs, parazit sayısını ameliyathaneler seviyesine indiren titanium dioksit uygulamasıyla dezenfekte edilmektedir. En son 27 Nisan 2020 tarihinde Corona Pandemisi sonrası çalışmaya başlamadan önce gerçekleştirdik.
 • Klinik içinde Pandemi sebebiyle aldığımız ekstra tedbirleri https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/covid-19/ sayfasından inceleyebilirsiniz.
 • Normal de hastalarımız için kişiye özel tek kullanımlık yatak örtüleri ve tek kullanımlık steril enjektörler ve iğneler ile işlemleri gerçekleştirilmektedir. İşlemlerden önce iğnenin yapılacağı noktaların alkol veya benzeri antiseptik bir ürünle silinmesi ve sonra iğne yapılması konusu tartışmalı bir konudur. Çünkü cilde sürülen antiseptik ürünler cilt florasını geçici sürelerde harap etmekte ve cildin savunmasını düşürmektedir. Klinik tecrübelerimiz bu uygulamanın (alkol veya antiseptik ile silinen) yapıldığı bazı kişilerde ciltlerinde hassasiyet ve sivilce benzeri reaksiyonların daha fazla görüldüğü yönündedir. Bu yüzden iğneli işlemlerde cildi antiseptiklerle silme işlemi kliniğimizde yapılmamaktadır. 
 • Küçük lokal cerrahi müdahalelerde ise antiseptik olarak Baticon değil Octanicept solüsyonu kullanılmaktadır. Cerrahi alan tek kullanımlık steril örtüler ile örtülerek işlemler gerçekleştirilmektedir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Erkeklerde estetik işlemler ve ameliyatlar
 • Ameliyatlar sırasında aldığımız tedbirler

Ameliyatlarımızı son bir yıldır hastalarımız için Ankara’nın en iyileri olduğunu düşündüğümüz Lösante Hastanesi ve Güven Hastanesi‘nde gerçekleştiriyoruz. Bu hastaneleri hem hasta bakımı, hem donanımı, hem insan kalitesi, hem de sterilizasyon anlamında üst düzey hizmet verdikleri için tercih ediyoruz.

Siz de ameliyat enfeksiyonlarını azaltmak için şunlara dikkat etmelisiniz?

 • Enfeksiyon kontrolünde vücut temizliği çok önemlidir. Ameliyatınızdan önceki iki gece tüm vücudunuzu yıkamalı ve temiz çamaşır giymelisiniz. 
 • Planlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmalı ve ameliyattan sonra 3 hafta boyunca da sigara içmemelisiniz. Bu konuda ki detaylı yazımı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/ sayfasını okuyarak inceleyebilirsiniz. Sigara yara iyileşmesini geciktirir, kemik kaynamasını olumsuz etkiler ve akciğer komplikasyonlarının ortaya çıkmasını kolaylaştırır.
 • Gizli veya açık şeker hastalığınız varsa mutlaka doktorunuz ile paylaşmalı kontrolsüz şeker seviyeleriniz varsa ameliyatınızın ertelenebileceğini kabul etmelisiniz. Aksi takdirde yara iyileşme sorunları yanında enfeksiyon sorunları ile de karşılama ihtimalimiz artar.
 • Bazı ilaçlar bağışıklık sistemini baskılayarak yara iyileşmesini geciktirip, enfeksiyon riskini artırabilir. Bu yüzden kullandığınız ilaçları mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.
 • Ziyaretçi sayısının enfeksiyon riskini artırdığı bilinmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrasında odanızda en fazla iki kişi olmalı ve ziyaretler olabildiğince kısa tutulmaya çalışılmalıdır.

Estetik ameliyatlar sonrası enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Hangi estetik ameliyatı geçirirseniz geçirin yukarıda saydığımız tedbirlere rağmen nadiren de olsa ameliyat sonrası enfeksiyon gibi istenmeyen durumlarla karşılaşma ihtimalimiz olduğu akıldan çıkarılmamalı ve uyanık olunmalıdır. Tüm dünyada ameliyatlar sonrası enfeksiyon ihtimalinin %3 civarında olduğunu bildiren yayınlar vardır.

Tüm ameliyatlardan sonra olduğu gibi estetik ameliyatlardan sonra ortaya çıkan enfeksiyon belirtileri şunlardır;

 • Ateş artışı en önemli belirtidir. [37,5 derece üzerinde ki seviyelerde mutlaka doktorunuzun haberi olması önemlidir.]
 • Halsizlik, baş ağrısı cerrahinin ilk günlerinin bulgularıyla karışabilir ancak yine de beraberinde ki bulgular ile ilgili birlikte değerlendirilmelidirler.
 • Ameliyat bölgesinde giderek artan ağrı, kızarıklık, hassasiyet ve akıntı gibi sorunlar da enfeksiyon belirtisi olabilir ve mutlaka doktorunuzun bilgilendirilmesi gereken durumlardandır.
 • Burun ameliyatı sonrası burun içinde kötü koku varsa, burun akıntısı rengi pembe, renksiz halden sarı yeşil bir renge döndüyse,
 • Meme ve vücut estetiği, germe ameliyatlarından sonra yara yerinde akıntı şişlik gibi durumlar varsa mutlaka doktorunuzun bilgisi olmalıdır.
 • Burun estetiği sonrası grip gibi hissetmek, geniz akıntısı normaldir.
 • Meme büyütme estetiği ameliyatlarından sonra göğüs üzerinde ağrı, baskı hissetmek normaldir. 

Kısacası enfeksiyon şüphesi olduğunu düşündüğünüz anormallikleri mutlaka sizi ameliyat eden doktorunuza bildirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button