Ekstra yazılar

Estetik ameliyatlarda ağrı olur mu?

Ağrı nedir?

Ağrı tarihsel olarak insan oğlunun bireysel en önemli problemi olmuştur. Azaltmak değil yok edilmesi istenmiştir. Uluslararası Ağrı Araştırmaları Teşkilâtı ağrıyı şu şekilde tanımlamıştır; “Ağrı; vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan, insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan özel bir duyudur“.Bu tanımlama ameliyat sonrası ağrıdan farklı kronik ağrıları tanımlar.

Bizim konumuz sağlıklıyken, ağrınız yokken geçirdiğiniz estetik ameliyat sonrası oluşan akut ağrı olarak tanımlanan şeklidir. Estetik ameliyatlar sonrası ağrı hissedilmesi hemen her ameliyat için söz konusu değildir. Bir çok estetik ameliyat sonrasında ağrı hissetmezsiniz.

 • Kişisel ağrı hissi neden farklıdır?

İnsanların aynı derecedeki ağrıyı farklı şekillerde algılayıp tanımlaması birbirlerinden farklı olabilir. Buna ağrı eşiği denir. Önceki ağrı deneyim­leri, daha önce geçirilmiş ameliyatlar, hastalıklar, çocukluktan bugüne yaşadıklarımız oluşan ağrının beyin düzeyinde algılanmasında farklılıklara neden olabilmektedir. Ağrı eşiği; kişilik, entelektüel yapı, hatta ekonomik durum gibi bir çok faktörden de etkilenebilir. Ağrı; herkes tarafından ağrı olarak algılanır ancak hissedilen ve tanımlanan ağrı derecesi, hastanın eşiğini belirler.

Bizim için önemli olan hastanın ağrı eşiğini be­lirlemek değil, oluşan veya oluşması muhtemel ağrının hastamıza vereceği rahatsızlığı ortadan kaldırmak ve ameliyat sonrası süreci rahat atlatmasını sağlamaktır.

Ancak ağrının da aslında bazı durumların habercisi olduğunu unutmamak ve takipte olmak önemlidir.

karın germe sonrası ağrı olur mu
Ağrının nedeninin bilinmesi çok önemlidir. Bu rahatsızlığınız doktorunuzun kontrolü ve bilgisi dahilinde olmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ağrı neyi ifade eder?

Hangi ameliyatı geçirdiğinize bağlı olmakla birlikte estetik ameliyatlar sonrasında doktorunuzun önerilerine uyarsanız çok fazla ağrı gibi rahatsızlığınız olmaz. Bilindiği gibi ağrı vücudun bir uyarı sistemidir ve bizi mevcut bir soruna yöneltir. Ameliyat öncesi dönemde size verilen bilgiler ve sonrasında doktorunuzun takibi varsa ağrınızın kontrol altında olduğunu gösterir. Burada bahsettiğim ağrı ameliyattan sonraki erken dönem ağrılardır.

Estetik ameliyatlarda ağrı neden oluşur?

Akut ağrılar sınıfında yer alan ameliyat sonrası ağrılar yapılan işleme, etkilenen dokulara, konulan dikişlere, yerleştirilen protezlere, dokunun gerilime cevabına göre değişiklik göstermektedir. Bunlar estetik ameliyatlar sonrası olmadığını beklediğimiz ve hastalarımıza ameliyat öncesi anlatmaya çalıştığımız nedenlerdir. Bazen bu ağrılar bazı sorunların göstergesi olabilirler. Bunlar normal ağrıdan daha şiddetli ve yapılan işlemin görünümünde farklılıklar ile ve şişliklerle, renk değişiklikleriyle kendilerini gösterirler. Bu gibi durumlarda doktorunuz ile hemen iletişime geçmeli ve yapılması gereken bir işlem varsa bunun gecikmesine engel olmalısınız.

Estetik cerrahlar olarak ağrı kontrolü için neler yapıyoruz?

Aslında estetik ameliyatlar arasında meme büyütme ve karın germe ameliyatları dışında burun estetiği de dahil olmak üzere fazla ağrı hissedilen ameliyatımız yoktur. O nedenle hastalarımızın ağrı sorunları olma ihtimaline karşı ameliyat sonrası hastanede kalarak özellikle ilk gün ve ikinci gün ağrılarını anestezist kontrolünde minimuma indirir sonrasında da ağızdan verilen ağrı kesicilerle takip ederiz. Ağrının sonra ki günlerde artışı veya beraberinde başka şişlik gibi bir bulguyla birlikte olması başka sorunlara işaret olabilir. O nedenle ameliyatlar sonrasında doktorunuz ile kontrollerinizin düzenli yapılması oldukça önemlidir.

meme büyütme sonrası ağrı olur mu
Estetik ameliyatların erken dönemlerinde doktorunuzun önerilerine uyarsanız ağrı konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Estetik ameliyatlar sonrası ağrı kontrolü için kullandığımız yöntemler nelerdir?

Estetik ameliyatlardan sonra hasta uyandığında hastane de kaldığı sürece genellikle PCA denilen damardan verilen yavaş ve elektronik kontrollü bir sisteme bağlı ağrı kesici sistemden yararlanırız. bu sistem ve cihaz hastamızın ağrı hissettiği zaman düğmeye basarak ilacın damar yolundan otomatik verilmesini sağlar. Bunun dışında anestezi uzmanlarımız ile koordine bir şekilde hastanın ağrı sorununun minimumda tutulması için gerekli ilaç takviyeleri planlanarak verilir.

 • Burun estetiği sonrası ağrı olur mu?

Burun estetiği ameliyat sonrası ağrı olduğu fikri çok yaygın olsa da genellikle ağrı hissedilmez. Dışarıdan şişlik ve morluk görüntüsü hastanın aşırı ağrı çektiğini düşündürse de hasta genellikle ağrı yaşamıyordur. Burun estetiği sonrası en önemli sorun aynada ki görüntü ve silikon tamponların bazen tıkanmasına bağlı oluşan nefes alamama sorunudur. Ağrı değildir.

Burun ameliyatı sonrası hastalarımıza iki farklı mekanizma ile etkili iki ayrı ağrı kesici kullanmasını ve ilaçlarını zamanında almasını öneririz. İlaçlarını düzenli kullanan hastalarımızda ve hatta kullanmayan hastalarımızda ağrı şikayeti genellikle olmaz. Bu ilaçlar aynı zamanda şişliklerin azaltılmasında da faydalıdır bu yüzden bitirmelerini öneririz.

burun estetiği ameliyatı sırasında bir görüntü Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Burun estetiği ameliyatı sonrasında ağrı olmaz. Ağrınızın bir sorun olduğunu düşünüyorsanız resme tıklayarak burun estetiği sorunları hakkında yazdığım sayfayı inceleyebilirsiniz.
Videoyu oynat
göz estetiği Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Göz kapağı estetiği ameliyatları lokal anestezi altında yapılabilen ve sonrasında ağrıya neden olmayan ameliyatlardandır.
 • Göz kapağı estetiği sonrası ağrı olur mu?

Yumuşak dokuyu ilgilendirdiği için ve genellikle cilt ve cilt altı dokularında yapılan bir işlem olduğu için ağrı şikayeti oluşturmayan ameliyatlarımızdandır. Üst ve alt göz kapağı estetiği ameliyatları ayrı ayrı veya birlikte gerçekleştirilebilir. Her ikisinde de eğer göz üstü veya altı torbalarında fıtıklaşma varsa bu yağ fıtıklarının alınması için yapılan ameliyat içinde ki müdahale sonrasında belki biraz hassasiyet olabilir ama onun dışında ağrılı bir ameliyat değildir. Doktorunuzun vereceği ilaçlar tüm sorunlarınızı çözebilecektir.

 • Kepçe kulak ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Kepçe kulak ameliyatı yaş aralığı fazla olan yani küçük yaşlarda da yapılabilen bir ameliyattır ve çocukların genellikle ağrı eşikleri düşük olduğu için ağrı şikayetlerinin olabileceği bir ameliyattır. O nedenle hastanede gerçekleştirildiyse çocuğun durumuna göre bir gece hastanede kalması ağrı kontrolü için iyi olur. Daha büyük hastalarımızda da kulak kıkırdaklarının kafaya yaklaştırılması için konulan kalıcı dikişlerin bir kaç gün rahatsız edici hissini ağrı olarak tanımlayabilirler. Bandajlar çıkana kadar ilk 2-3 gün hastanın ağrı kesicilerini düzenli kullanması şikayetlerinin çok az hissedilmesinde yardımcı olacaktır. Kepçe kulak ameliyatı sonrası ağrı konusu oldukça önemlidir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik ameliyat fiyatları pahalı mıdır?
op. dr. Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Çünkü bandaj varken ilk günlerde ki ağrı kesicilere rağmen dayanılamayan ağrı kanama veya bandajın aşırı sıkmasına bağlı ve ciddi bir sorunun işaretçisi olabilir. Doktorunuzu haberdar etmeniz gerekebilir.

Videoyu oynat
 • Yüz germe ameliyatı sonrası ağrı hissedilir mi?

yüz ve boyun germe Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Yüz germe ameliyatı boyun ve göz kapaklarrı, kaş ve alını da ilgilendiren geniş bir konudur ve hastanın tüm yüzünün değerlendirilmesini gerektirir.

Yüz germe ameliyatı sonrası ağrı sorunu belki ilk gün olabilir ki o zaman da hasta hastanede gözetim altındadır ve PCA denilen kuvvetli otomatik ağrı kesici sistem damardan verilmektedir. Hastamızın ağızdan almasını tavsiye ettiğimiz ağrı kesiciler ile konforu bozulmayacaktır. Sonrasında ve hasta eve çıktıktan sonra ağrı olması pek beklenen bir durum değildir. Yüz ve boyun germe ameliyatı sonrası ağrı bize kanama ihtimalini düşündürür. O nedenle ağrı kesicilere rağmen dinmeyen ve şişlikle seyreden ağrılarda doktorunuzu haberdar etmeniz iyi olur.

 • Meme büyütme sonrası ağrı olur mu?

Silikon meme büyütme ameliyatları sonrasında ağrı bu konu ile ilgilenen herkesin bildiği ameliyat olmak isteyenlerinde dinledikleri hikayelerden dolayı korktukları bir konudur. Meme büyütme sayfasında da anlattığım gibi silikon meme protezleri kas üstü veya kas altı plana yerleştirilebilir.

Bu ameliyattan sonra oluşan ağrının 2 nedeni vardır. Birincisi cildin gerilimine bağlı oluşan ağrı. Diğeri ise kas dokusuna yapılan müdahaleden kaynaklanan ağrı.

Eğer proteziniz kas üstü plana yerleştirilmiş ise oluşan ağrı sadece cilt gerilimi kaynaklıdır ve daha az ağrı hissedersiniz ve ameliyat sonrası süreç daha kolay geçer. Silikon protez kas altına yerleştirilmiş ise o zaman ağrı yukarıda bahsettiğim iki nedenden dolayı biraz daha fazla hissedilir. Biz de hastalarımızın ameliyat sonrasında ki geceyi ağrı kontrolü için hastanede geçirmelerini isteriz ve PCA denilen damardan verilen ilaçlarla ağrılarını kontrol altında tutmaya ve sonrasında da az omuz hareketi ve ağızdan alacakları ilaçlarla ağrılarını en aza indirmeye çalışırız.

meme büyütme ameliyatı silikon protez ile Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Meme büyütme ameliyatı sonrasında ciltteki gerilime ve kasa yapılan müdahale nedeniyle ilk günlerde giderek azalan ağrı şikayeti normaldir.

Ameliyattan sonraki erken dönemde ağrıya asimetrik yani tek taraflı şişlik de eklenirse kanama olmasından şüphe ederiz. Böyle bir durumda mutlaka kısa sürede doktorunuz ile iletişime geçmeniz önemlidir. Bir diğer ağrı nedeni de ameliyattan bazen yıllar sonrası bile olabilen kapsül kontraktürü denilen durumdur. Bunda da memede kasılma tipi bir ağrı ve ileri durumlarda şekil bozuklukları eşlik edebilir. Bu konuda ki yazımı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-protez-cikarma-ameliyati/ okuyabilirsiniz.

Videoyu oynat
 • Meme küçültme sonrası ağrı olur mu?

Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları sonrasında ağrı sık karşılaştığımız bir durum değildir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası ilk gece yapılan cerrahiye bağlı yanma şeklinde bir rahatsızlık olur genellikle nadiren bu hisse ağrı eşlik edebilir. Sonrası günlerde ise derine konmuş dikişlere bağlı olarak derinden tutulma, gerilme hisleri olabilir. Ameliyat yumuşak dokuları ilgilendiren, kas ve kemik dokularda bir değişikliğe neden olmadığı için ağrı şikayetine neden olabilecek bir ameliyat değildir. Ancak erken dönem ağrı asimetrik şişlikle birlikte gelişirse kanama yönünden değerlendirmesi için doktorunuzun görmesi gereken bir durum olabilir.

Videoyu oynat
 • Jinekomasti sonrası ağrı olur mu?

Jinekomasti ameliyatı eğer liposuction yani yağ alma şeklinde gerçekleştirildiyse ilk gün hariç genellikle ağrı olmaz. Ancak fazla meme dokusu cerrahi olarak çıkarıldıysa birkaç gün süren hafif bir kas ağrısı olabilir. Ağrı kesiciler faydalı olacaktır. Hastanın kol hareketlerini kısıtlaması göğüs kasını kasmaması ağrısız ve hızlı iyileşmeyi sağlayacaktır. Korse kullanımı her iki tip ameliyat sonrasında da kullanılır ve göğüs kasının hareketinin ksıtlanmasında ve kanama kontrolünde çok önemlidir.

estetik ameliyatlarda iz ameliyat izi
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
 • Kol germe sonrası ağrı olur mu?

Kol germe kol inceltme diye de bilinen üst kol bölgesinin sarkmalarının ve kalınlığının düzeltilmesi için gerçekleştirdiğimiz ameliyatlar da bazen sadece yağ alma şeklinde bazen de hem yağ alma hem de fazla cildin çıkarılması işlemleri birlikte gerçekleştirilir. Hangi teknikle yapılırsa yapılsın mutlaka çalışılan alanı sıkıca saran bir korse ile çıkarsınız. Normalde fazla ağrı beklemeyiz. Ancak bazen ağrı olabilir ve bu da kanama işareti olabilir. Bu yüzden dikkatli olmalı ve doktorunuz ile temasta olmalısınız. Ellerin ve parmakların rengi önemlidir. Parmak uçlarında morarma olması korsenin aşırı sıkmasından veya kanamadan kaynaklanıyor olabilir.

liposuction
Kol germe ameliyatı sonrası ağrı şikayeti kanama belirtisi olabilir.

 Her iki durumda da korse gevşetilebiliyorsa gevşetilmeli olmuyorsa çıkarılmalı ve doktorunuza ulaşmalısınız.

 • Karın germe sonrası ağrı olur mu?

Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Karın germe ameliyatları sonrasında erken dönemde ağrı beklediğimiz ve hastamıza öncesinde özellikle anlattığımız bir dumumdur.

Ağrı olmasını beklediğimiz ve hastamızı ameliyat sonrası ağrı ve yürüme, yatma pozisyonları için uyardığımız bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyattan sonraki genellikle iki gece hastanede kalmasını isteriz. 

PCA denilen damardan verilen kuvvetli ağrı kesici ilaçlar içeren otomatik sistem ile ağrılarını kontrol eder ve hastamızı yakından takip ederiz. Karın germe ameliyatlarının uygulanma şekillerine göre hissedilen ağrılar farklılıklar gösterebilir. Mini karın germe ameliyatı sonrası hasta ağrı hissetmez. Kaslarına müdahale edilmemiş hastalar ağrı hissetmez. Karın germe ameliyatlarında ağrı karın kaslarının orta hatta yaklaştırıldığı hastalarda meydana gelir.

Bu işlem ne kadar sıkı yapıldıysa hastanın ağrı eşiği ne kadar düşükse o kadar rahatsız edici olabilir ancak PCA ile hemen tüm hastalar hastanede ki süreçlerini rahat geçirirler. Hastaneden çıktıktan sonra da ağızdan alacakları ağrı kesiciler ve doktorunuzun önerdiği duruş pozisyonlarına uyulursa ağrılar hızla azalır. 

 • Liposuction sonrası ağrı olur mu?

Vücudun birçok bölgesinde gerçekleştirdiğimiz bir ameliyattır. Gıdıdan ayak bileklerine kadar birçok bölgede liposuction gerçekleştirilebilir. Sadece yağ dokuda gerçekleştirilen bir ameliyattır ve vücudun hangi bölgesinde uygulanırsa uygulansın ağrıya neden olmaz. Ağrı varsa doktorunuzun haberi olması gereken bir durum vardır.

Liposuction ankara
Liposuction sonrası bölgesel farklılıklar olsa da genellikle ağrı şikayeti ilk günlerden sonra pek olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61