Yuz Estetiği
Stacks Image 378

Yüz Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak estetiği denildiğinde kişinin aklında ilk canlanan geçici dudak dolguları ile şişirilmiş, rahatsız edici büyüklükteki dudaklar gelmektedir. Oysa dudakların anatomik özelliklerinin ön planda olduğu ve belirgin olan dudaklar estetik dudaklar olarak adlandırılmaktadır.
Dudakların;

  • Pembe renkli mukoza bölümleri dolgun,
  • Alt ve üst dudak arasında 2/3 gibi bir oran bulunan,
  • Hatları yüksek ve belirgin olan iki dudak arasında ki çizginin yere paralel olduğu,
  • Üst dudağın alt dudağa göre hafifçe önde olduğu,
  • Burun tabanından dudaklara doğru kolon olarak adlandırılan yükseklikler arasında hafif kavisli bir çöküntünün olduğu dudaklar güzel görünüme sahip dudaklardır.

Dudak Dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırma, dudaklara hacim verilmesi, dolgunluk kazandırılması, kalınlaştırılması ya da büyütülmesi tarih boyunca insanlığın çözüm aradığı sorunların başında gelmiştir. Dudaklara dolgunluk verip kalınlaştırmak için sonuç veren en etkili yöntem ise hyalüronik asidin kullanımın olmuştur. Bu yöntem ile dudaklara dolgu uygulanarak kalınlaştırma sağlanmaktadır ama bu kalıcı sonuçlar sunan bir yöntem değildir. Dudaklar uygulamadan sonra kısa bir süre içerisinde eski görünümüne dönecektir.

Geçmiş dönemlerde kalıcı dudak dolgunlaştırma ve büyütme işlemleri hususunda farklı tıbbi malzeme ve uygulamalar ortaya atılmıştır. Ancak bunlar ile ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkmıştır. Geçmişte sıvı silikon enjektesi ile dudaklar kalınlaştırılmıştır ve bu uygulama sonrası ciddi doku reaksiyonu problemleri baş göstermiştir. Bunlar sonrası bu işlemin uygulanması yasaklanmıştır. Daha sonra ise en sağlıklı dolguların eriyebilen dolgular olduğuna kanaat getirilmiştir.

Göz Kapağı Estetiği

Yüz ifademizi ve yaşımızı en etkili biçimde ortaya koyan göz kapakları, sarkma ve deride fazlalık gibi sorunlara sahip olabilmektedir. Bazı durumlarda genç yaşa rağmen genetik sebeplerden ötürü sarkma ve torbalanmanın mevcut olduğu göz kapakları, çeşitli estetik işlemleri ile bu sorunlardan arındırılabilmektedir. Göz kapakları kimi zaman alt ve üst kısım bir bütün olarak ele alınırken kimi durumlarda ise birbirinden bağımsız olarak ele alınmaktadır.

Kafatasının kemik yapısında ki çukur kısımlarda yer alan gözler; kemik yapıdan zarar görmemesi adına üstte 2, altta ise 2 yağ yastıkçıklarının arasında koruma altındadır. Zaman içerisinde bu yağ yastıkçıkları yer çekimi ve genetik faktörlere yenik düşerek yerinden çıkarak aşağıda doğru bir hareket içinde olabilir. Bu durumlarda fıtıklaşma ve torbalanma gibi sorunlar boy gösterir.

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak kepçesi kimi insanlarda doğuştan olabildiği gibi kimi insanlarda ise sonradan oluşmuş bir durumdur. Kulakta en çok görülen estetik sorun kulakların kepçe olmasıdır. Kepçe kulak kulağın dışa doğru normalden fazla büyümüş olmasıdır.

Ülkemizde çoğu estetik işleminde olduğu gibi kulak estetiği işlemi içinde çocuk yaştan bu yana mevcut sorunla boğuşan kimseler 18 yaşına girmeyi beklemektedir. Ancak kulak estetiği işlemi için bu yaşı beklemeye gerek yoktur.

Kulak kepçeleri vücudun diğer kısımlarına göre daha hızlı gelişim göstermektedir. 3 yaşındaki bir çocukta kulak gelişiminin %85’lik kısmı tamamlanırken, 10 yaşında bu oran %93’e çıkmaktadır. Bu sebeple kulak estetiği işlemi için 18 yaşı beklemek pek mantıklı değildir ve buna gerek yoktur.

Yüz Germe
Boyun Germe

Vücutta yer çekimine en çok maruz kalan bölgeler olan çenenin yan kısımları ile çene altında yer alan gıdı bölgesindeki deformasyonlar sebebi ile boyun germe metotlarına başvurulmaktadır. Yer çekimi etkisi ile bu bölgelerde zaman içerisinde aşağı yönlü bir sarkma gözlenmektedir. Yanaklardan başlayan sarkma çene bölgesinde kendini fazlası ile hissettirir. Sonuç olarak boyun bölgesinde estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Kaş Kaldırma

Kaşlar; gözlerimizin üzerinde, şiirlere konu olacak kadar önemli olan, fonksiyonu olmayan, yüzümüzün özel bölümlerinden biridir. Yaş ve yer çekiminin etkisiyle kaşlar aşağıya doğru yer değiştirir. Aşağı doğru inen kaşlar ve kaşların altındaki dokular, göz kapaklarının üzerine yığıldığından göz kapaklarının görüntüsünü de olumsuz etkiler.

Kaşların pozisyonunu tek başına değerlendirmek doğru olmaz.

Saç Ekimi

Son zamanlarda ülkemizde saç ekimi en çok uygulanan estetik cerrahi uygulamalardan biri haline gelmiştir. Saç ekimi konusunda özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden olmak üzere Ankara ve İstanbul’a çok ciddi bir talep vardır ve sonuçta saç ekimi sağlık turizminin önemli bir parçası olmuştur.

Saç ekimi denilince ilk akla gelen çim adam görüntüsü gibi çok kötü sonuçların ortaya çıktığı ilk uygulamalar neredeyse artık hiç görülmemektedir ve bu soruna sahip birçok insan yapılan ek müdahalelerle düzeltilmiştir. Ancak yine de saç ekimi işlemi ciddi tecrübe işidir ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Biz kliniğimizde saç ekimi yöntemi olarak en doğal ve sağlıklı sonuç veren ve diğer yöntemlere göre çok daha hızlı iyileşen FUE Tekniğini tercih ediyoruz.

Saç Ekimi Soruları

Saç Ekimi için uygun muyum?

Bu sorunun en net cevabını muayeneniz sonrasında doktorunuz verecektir. Ancak saç ekimi düşünüyorsanız saçlı deride belirgin alanların açıldığından veya seyrekleştiğinden şikayetçisiniz demektir. kanama probleminiz yoksa, düzenli alkol ve aspirin gibi kanamayı artıracak ilaç kullanmıyorsanız, saçlı deride yara, cilt lezyonu(sedef vs.) gibi tedavi gerektiren bir durum yoksa, yirmi beş yaşının üzerindeyseniz, saç dökülmeniz geçici nedenlere(ilaçlar, troid hastalığı, kanser tedavisi, aşırı doz A vitamini kullanımı ve enfeksiyonlar gibi) bağlı değilse, saç yolma hastalığınız (trikopilomania) yoksa uygunsunuz denebilir.

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saçlar Neden Dökülür?

  • Demir eksikliği: Demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesine neden olabilir. Öncelikle olarak kan sayımı yapılarak demir eksikliğiniz olup olmadığının anlaşılması gerekmektedir.
  • Tiroid hastalıkları: Tiroid bezinin salgıladığı hormonların artması da azalması da saç dökülmelerine neden olabilmektedir.
  • Östrojen seviyesinin düşük olması: Birçok kadın menopozdan sonra veya menapoz sırasında saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır.
  • Gebelik öncesi hormon değişiklikleri: Anne adayları ilk 6 ay boyunca yaşadıkları hormonal değişimlerin sonucunda saç dökülmesi sorunu yaşayabilirler ama genellikle hormonlar normale döndüğünde saçlar yeniden çıkar.

Estetik kelimesi insanlarda sıklıkla burun, yüz germe ve göğüs büyütme ameliyatlarını akla getirir. Ancak estetik cerrahi bunların dışında çok fazla alan ile ilgilenmekte ve tedavi etmektedir. Bazende tedavi etmenin yanında koruyucu işlemler de vardır. Özellikle yüz estetiği konusu çok geniş ve derin bir konudur ve mutlaka sınıflandırılmalıdır. Kabaca estetik cerrahi işlemler ve cerrahi olmayan işlemler diye ayrılabilir.

Yüz Estetiği Ameliyatları

Estetik cerrahi işlemleri de bölge bölge incelemek şarttır. Saç ekiminden, gıdı yağ alma işlemine, kepçe kulak cerrahisinden burun estetiğine, yüz germe ve boyun germe ameliyatlarından yanak germe askılama ameliyatlarına, dudak estetiği ameliyatlarından kaş kaldırma ameliyatlarına kadar her biri kendi alanında ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken konulardır. Bu cerrahi işlemlere hastaların sorunlarına göre ihtiyaç duyulur. Şekil bozukluklarından tutunda kırışıklık gibi yaşlılık problemlerine, yaralanma veya travmalara bağlı sorunlara, doğuştan gelen şekil bozukluklarına, psikolojik baskı yaratan burun ve kepçe kulak sorunlarına, yer çekiminin etkilerine bağlı göz kapağı düşüklüğüne, gıdı sarkması durumlarına değişik seviyelerde sorunların düzeltilebilmesi için tercih edilmektedirler. Hastamız bazen 7 yaşında bir kepçe kulak hastası, bazen 75 yaşında bir yüz germe hastası olabilir. Bazen de insanlar aslında normal bir yüze sahipken hayatlarında ters giden sorunları yüzlerinde ki bir problemden kaynaklandığını düşünerek aslında olmayan sorunlarının düzeltilmesini talep edebilirler.

Tüm detaylarıyla hastanın değerlendirilmesi uygun cerrahi veya cerrahi olamayan işlemin seçilmesine yardımcı olur. Bazende hiçbir şey yapmamak en doğru yaklaşım olacaktır.

Ameliyatsız Yüz Estetiği Seçenekleri

Cerrahi olmayan işlemlerde; dolgu ve botox'tan lazerlere, kimyasal peeling'den plexr'a, thermage'dan eriyebilen askı iplerine, needle shaping'den gençlik aşısına kadar soruna göre değişen seçenekler söz konusudur.

O nedenle yüz estetiği denilince tek bir konuyu değil birçok konuyu konuşmak, öncelikle sorunları tesbit edip, hastanın beklentilerini değerlendirip, sonuç hakkında hastayı bilgilendirdikten sonra uygulanacak işlemi seçmek gerekmektedir.

Ameiyatsız yüz estetiği seçenekleri

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr