Yüz Dolgusu Uygulamaları
Stacks Image 430

Yüz Dolgusu Uygulamaları

Dudak Dolgusu

Bazı insanların dudak yapısı arzu edilen dolgunluk ve kalınlıkta olmayabilir. Böyle Dudak dolgusu ile durumlarda dudak dolgunlaştırma ve kalınlaştırma işlemleri gündeme gelmektedir. Dudak kalınlaştırma işlemleri pek çok insanı korkutmaktadır. Bunun sebebi ise bilinçsizce yapılmış dudakların aşırı şişirilme işlemleridir. Bu işlemde asıl amaç dudaklara bünyesinde gizli olan estetik görünümün kavuşturulması, gerekiyorsa kontur belirginleştirilmesi gibi kişiye özel şekillendirmelerin yapılmasıdır. Bu noktada en sağlıklı işlem hyalüronik asit dolguların kullanılmasıdır. Hyalüronik asit vücutta ve ciltte pek çok dokuda bulunan bir yapı taşıdır ve vücut tarafından reddedilmemektedir.

Dudak dolgusu ile dudakların kalınlaştırılması pratik bir işlem olup hemen sonuç vermektedir. İşlemi takip eden ilk 1-3 günlük süreçte dudakta olması gerekenden fazla bir şişlik olabilir. Bu şişlik 1-3 gün içinde geçerek dudaklar nihai görünüme erişir.

Kalıcı Dudak Botoksu

Dudakların şekillendirilmesi, dolgunlaştırılması, kalınlaştırılması veya büyütülmesi tarih boyunca önemli estetik sorunlardan biri olmuştur. Sıvı silikondan çeşitli plastik maddelere kadar değişen seçenekler denenmiş ve sonunda hyaluronik asit içerikli dolgular da karar kılınmıştır. Çünkü dudaklar çok iyi kanlanan, sadece kas dokudan oluşan, özel, fonksiyonel ve estetik bir yapıdır. Denemelerin sonuçları özellikle sıvı silikonda çok ciddi sıkıntılar doğurmuştur. Kısacası kalıcı dolgu uygulamaları sağlıklı işlemler değildir ve kliniğimizde uygulanmamaktadır. Dudaklarda kalıcı hacim vermek amacıyla en sağlıklı yöntem meme protezleri gibi katı silikondan üretilmiş Permalip dudak protezleridir.

Kaş Arasına Dolgu Uygulaması

Kaş ortası çizgileri kızgın, yorgun, sinirli görüntü verir. Genellikle zamanla artma eğilimindedirler.

Özellikle kaşları çattığımızda ortaya çıkarlar. Ancak cildi kalın veya ince olmasına rağmen cildi kuru bazı insanlarda istirahat halinde bile belirgin olarak görünüyor olabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz altı bölgesi yüzümüzdeki en hassas bölgelerdendir. Gün içinde renk değişiklikleriyle yorgunluğumuzu ele verebilir. Bazen de bu durum yapısal ve genetik olarak renklidir ve sürekli çevremizden yorgun olduğumuza dair geri dönüşler alırız.

Bazı insanlarda bu bölge çukurdur ve ne yaparlarsa yapsınlar yorgun görüntüden kurtulamazlar. Bazende bu bölge de torbalanmalar olur ve akşamdan kalma görüntüsü hiç geçmez. Kısacası göz altı bölgesi yüzün zindelik ve sağlık bölgesidir. Bu kadar önemli olduğu için göz altı kremleri üretilmiştir.

Çene Ucu Dolgusu

Çene yüzümüzün alt yarısında hareketli tek bölgedir. Önden ve yandan görünümü yüzümüzü tamamlar. Bazı problemler önden çok belli olmasada yandan profilden net bir fark yaratabilmektedir.

Çene dolgusu sadece çenenin geride olduğu, hacim problemi görünen bazende çene asimetrilerinde gündeme gelen bir uygulamadır.

Çok kısa ve basit bir şekilde profil, asimetri ve hacim problemlerinin düzeltilmesini sağlar.

Ameliyatsiz Estetik
Şakak Dolgusu

Şakak bölgesi yüzümüzün belki de en fazla ihmal ettiğimiz bölgelerindendir.

Yanaklarımızın kaşımızın ve alnımızın arasında saç çizgimizin önünde bulunur. Bu bölge genellikle bir çok insanda hacimlidir. Bazı durumlarda (yaş, genetik, yapısal) şakak bölgesinin hacminin azalması; kaşlarımızın ortaya çıkması bizi olduğumuzdan daha zayıf, bitkin ve yaşlı gösterir. Bu gibi durumlarda bu şakak bölgesine dolgu uygulamaları ile hacim kazandırılması işlemleri gündeme gelmektedir.

Yanak Dolgusu

Yanak dolgun, canlı, sağlıklı görüntümüzü sağlayan önemli bir bölgedir.

Cilt yapısı yüzün diğer bölgelerine göre kalın ve gözeneklidir. Kemik yapı bu bölgenin belirginliğini sağlar ama kemik ve cilt arasında ki kas ve yumuşak doku miktarı da hacimli görüntüyü sağlamakta oldukça önemlidir.

Göz Çevresine Dolgu Uygulaması

Göz çevresinde çizgiler, kırışıklıklar önce gülmemizle, yüzümüzün mimik hareketleri ile belirir sonraları bu çizgiler giderek derinleşir ve gülmesek de görünür hale gelmeye başlar.

Bu çizgilerin giderilmesi, azaltılması çizgilerin derinliğine, cildin yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Göz çevresi cildi yüzümüzün en ince cildine sahiptir ve bu bölgeye yapılacak işlemler çok özen ister. Göz çevresi kırışıklıklarının dolgu ile belirginliğinin azaltılması için çok ince dolgu malzemeleri kullanılmalıdır. Aksi takdirde bu bölgede kırışıklıklar değil tümsekler görünebilir.

Burun Dolgusu

Burun dolgusu burun şeklinin düzeltilmesi amacıyla, hacim ihtiyacı da varsa kesinlikle ilk seçenek dolgu olmalıdır. Burun estetiğinin bir parçası da burun dolgusudur. Burna dolgu uygulaması genellikle 2-3 kez ameliyat geçirmiş, burun sırtında veya yanlarda hacim problemleri olan bölgelerde gündeme gelir. Bazende darbelere bağlı olarak oluşan benzer problemler bazende yapısal hacim problemleri olabilir.

Nazolabial Dolgu

Burun kanatlarının yanından ağız köşelerine uzanan oluğa nazolabial çizgi veya oluk denir.

Bu oluk bebeklerde bile vardır ve yaş ilerledikçe çok daha belirgin hale gelmektedir. Dolgu uygulamalarının en fazla yapıldığı yerdir.

Bu çizgilerin belirginliği insanı mutsuz, yorgun, yaşlı gösterebilir. Dolgu ile buradaki oluk doldurulur ve mimik kaslarında bir problem olmadan sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Alın Çizgilerine Dolgu Uygulaması

Alın çizgileri biraz avuç içi çizgileri gibi kader çizgilerimizdir. Yaşla artma eğilimindedirler.

Özellikle kaşları yukarı doğru kaldırdığımızda ortaya çıkarlar. Ancak cildi kalın veya ince olmasına rağmen cildi kuru bazı insanlarda kaşlarını yukarı kaldırmasalar bile alın çizgileri belirgin olarak görünüyor olabilir.

Yüz dolgusu uygulamaları Ameliyatsız estetik işlemleri arasından en çok tercih edilen işlem, Yüz dolgusu işlemidir. Gelişen teknoloji ve teknik yöntemler ile yüze dolgu işleminin uygulama alanı da gittikçe genişlemiştir. Oldukça basit bir işlem olan dolgu işlemi güven vermesi sebebi ile oldukça tercih edilmektedir.

Geçici Kalıcı Yüz Dolgusu

Yüz dolguları geçici ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İçeriğinde bulunan hyalüronik asit sebebi ile erime özelliğine sahip olan geçici dolgular, kalıcı dolgulara oranla daha çok tercih edilmektedir. Kalıcı dolgularda yan etki görülme olasılığının yüksek olması kişilerin geçici dolguyu daha çok tercih etmelerine sebep olmaktadır.

Yüz Dolguları Güvenli Midir?

Akışkan özelliği ile fark oluşturan dolgular, bu özelliği ile dışarıdan enjekte edilebilirler. Belli bir bölgeye enjekte edilen dolguların geri alınması mümkün değildir. Kalıcı dolgu konusunda hastalar başlangıçta oldukça istekli davranmaktadır ancak genellikle elde edilen sonuçlar hastaların beklentileri doğrultusunda olmamaktadır. Kalıcı dolgu uygulamasında geri dönüş mümkün değildir, uygulanan dolgu bu bölgede sürekli olarak kalacaktır. Bu özellik sebebi ile kalıcı dolguda arzu edilen sonuçlar elde edilmediğinde çok ciddi cerrahi müdahaleler gerekebilir. Geçici dolgu uygulamasında memnuniyetsiz gözlendiğinde masaj uygulaması ve belli bir zaman sonra bu dolgudan kurtulup işlem öncesi görüntüye geri dönmek mümkün olmaktadır.

Yüz Dolgusu

Vücutta ve Yüzde Dolgu Uygulama Alanları

Dolguların uygulanma amacı hacim sorunu bulunan bölgelerde bu sorunu ortadan kaldırarak vücudun daha estetik görünmesini sağlamaktır. Dolgu uygulaması ile tedavi edilmesi mümkün olan sorunlar aşağıdaki gibidir ;

  • Dudak kalınlaştırma uygulaması
  • Kırışıklıkların azaltılması, mümkünse tamamen ortadan kaldırılması
  • Alın ve ağız bölgesi kırışıklılarının giderilmesi
  • Burundaki yükseklik sorunlarının giderilmesi
  • Yanakların belirginleştirilmesi
  • Göz altlarındaki hacim problemlerinin ortadan kaldırılması
  • Şakaklardaki çökmüş görüntünün ortadan kaldırılması
  • Çenenin öne ya da yanlara doğru genişletilebilmesi
  • Liposuction ya da burun estetiği uygulamaları sonrası ortaya çıkan çöküntülerin dolgu ile giderilmesi mümkündür. Ancak özellikle meme bölgesine dolgu uygulamasını önermemekteyim.
Hyalüronik asit içeren dolgular çok çeşitli biçimlere sahiptir. Bu çeşitlilik sebebi ile yukarıda bahsedilen çok farklı alanlarda dolgu ile çözüm üretmek mümkün olmaktadır. Dolgu uygulamasında amaçlanan sonuca işlemin hemen ardından ulaşılmaktadır. Dolgunun bu özelliği dolgu uygulamasını çok cazip kılar. Kırışıklıklarda belirginliğin azaltılması ya da tamamen giderilmesinde yüz dolgusu oldukça yararlanılır. Yüz dolgusu ile dudakların kalınlaştırılması da mümkündür. Biz kliniğimizde hyalüronik asit içeren dolguyu tercih etmekteyiz.

Hyalüronik asit ciltte, eklemlerde ve damarlarda bulunmaktadır. En temel özelliği suyu çekici özelliğe sahip olmasıdır. Uygulandığı alanda 6 ile 18 ay arasında değişen sürelerde etki gösterir.

Kalıcı yüz dolgusuTüm dolgu uygulamaları arasında etkisi en kısa süre Dudak dolgusu uygulamasıdır. Dudak dolgu uygulaması genel olarak 4 ile 6 ay arasında değişen sürelerde dudaklara hacim kazandırarak dolgunluk verir. Aynı sonucu elde etmek için uygulamanın bu sürelerin ardından bir daha tercih edilmesi gerekir. Son yıllarda El gençleştirilmesi için de dolgudan faydalanılmaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılmasında dolgunun etkinliği ispat edilmiştir.

Genel olarak hyalüronik asit içeren dolgunun vücutta alerjiye sebep olduğu söylenir ama bu aslı olan bir durum değildir. İleri teknolojinin hükmü ile üretilen bu malzemeler kesin olarak güvenilirdir. Önümüzde ki yıllarda hastadan alınacak hücre kültüründen elde edilecek dolgu maddeleri ile dolgu uygulaması yapılabileceğini söylememiz mümkündür. Bu sebeple dolgu uygulama biçiminin yakın zamanda değişebileceğini söyleyebiliriz.

Son yıllarda kullanmaya başladığımız Needle Shaping uygulaması sayesinde yüz dolgusu yerine ihtiyaç bulunan bölgeye kişinin kendi dokusunu kaydırarak daha etkili ve uzun süreli sonuç almak mümkün olur.

Bu uygulama ile hacim verilmesi düşünülen alana verilen düşük seviyedili galvanik akımlar sayesinde komşu alanlarda yer alan kollagen dokuyu eksik bölgelere taşıyarak 3 sene sürelerinde etki gösteren sonuç elde etmektedir.

Kalıcı Yüz Dolgusu

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr