Vücut Estetiği
Stacks Image 378

Vücut Estetiği

Liposuction

Liposakşın olarak da bilinen yağ aldırma işlemi, yağların emilmesi anlamı taşımaktadır. Liposuction kelimesinin Türkçe karşılığı ise yağ aldırma işlemidir. Liposhaping, Lipoline, Liposoft, Lipoplasti ve Liposculpurin gibi kelimeler de Liposakşın ile aynı anlamı taşımaktadır. Birbirinden farklı kelimelerin aynı işlemi çağrıştırma sebebi ise bir pazarlama stratejisinin sonucudur. Bu noktada hedef hastalara bu işlem ile ilgili güven duygusunu çağrıştırmamakta.

Liposuction Soruları

Kabaсa уağların еmіlmеѕі anlamına gеlеn liposuction tеrіmіnіn Türkçе karşılığı yağ alma іşlеmіdіr. İngіlіzсе dе çok dеğіşіk şеkіllеrdе іfadе еdіlmеktеdіr. Lіpoѕuсtіon іlе aуnı anlama gеlеn ama hіç bіr farkı olmaуan іşlеmlеr vе tanımlamalar;

  • Lіpoѕhapіng
  • Lіpolіnе
  • Lіpoѕoft
  • Lіpoplaѕtу
  • Lіpoѕсulpturіng

Karın Germe Ameliyatı

Her insanda karın bölgesinde gözlenen bombeli görünüm ortadan kaldırılarak düz bir karın görünümü elde edilebilir. Her yaşta erişkine karın germe ameliyatı uygulanabilmektedir. Yaşlanma, kilo değişimi ve birkaç doğum yapma gibi sebepler ile karnın orta ve alt kısmında deri gevşemesi, yağ birikintileri, çatlak ve izler gözlenebilmektedir. Yapılacak işlem ile aşırı gevşemiş ve yağlanmış bu deri vücuttan alınır ve gevşemiş karın kasları özel bir yöntem ile yeniden dikilerek sıkı bir görünüme kavuşturulur. Karın germe ameliyatının ardından karın altında izler oluşabilir ama bunlar külot ve bikini ile gizlenebilir.

Kol Germe İnceltme

Kollarımızın üst bölümü yağ depolanabilen, kilo alımına bağlı genişleyebilen, yaşın ilerlemesi ile sarkık ve gevşek görüntüsü rahatsızlık verici olan bir bölgedir. Üst kolun inceltilmesi yine liposuction yağ alma ameliyatı ile gerçekleştirilebilir.

Kol germe ameliyatıBu bölgenin yağ alma ameliyatı için uygunsanız ameliyat sonrası dönem sıkıntılı değildir. Sadece bir ay boyunca özel bir kol korsesi giymeniz yeterli olacaktır. AĞRI veya başka bir sıkıntı olmaz. Eğer liposuction ile birlikte germe ameliyatı da düşünülecek durumda ise yani gevşeklik ve sarkıklık var ise o zaman kol germe ameliyatı yapmak gerekebilmektedir.

Bacak Estetiği

Bacaklar kadınlar için çok önemlidir. Estetik görüntüsü, bacak cildinin durumu, kalınlığı veya inceliği, uzunluğu gibi çok fazla faktör insanları etkiler. Topuklardan başlayarak genital bölgeye kadar uzanır ve bacak iç kısmında birbirine yaklaşan ve uzaklaşan bölümler vardır. Bu yaklaşıp uzaklaşmalar güzel bacakları tanımlamamıza yardımcı olur.

Vücut estetiği ameliyatları genellikle insanımız tarafından zayıflama ameliyatları gibi algılanan ama zayıflatmadan ziyade kontür ve geçişleri düzelten, oranlarınızı korumaya çalışan cerrahi işlemlerdir.

Özellikle liposuction ve karın germe ameliyatları en meşhur olanlarıdır. Kol germe, uyluk germe, popo kaldırma veya germe gibi işlemlerde vücut estetiği uygulamaları arasındadır ancak bu cerrahi müdahalelerin liposuction dışında ki tüm germe ameliyatları iz ile bitmekte ve uygun hasta seçimine gerek duymaktadır.

Vücut Estetiği Ameliyatı

Yağ alma ameliyatı olarak özetleyebileceğimiz liposuction ameliyatı küçük deliklerden girilerek gerçekleştirilen, yağın fazla olduğu, kontürü bozan bölgelerin düzeltilmesi için planlanan bir ameliyattır ve kesinlikle zayıflatma ameliyatı değildir. İnsanların "Gidip şu fazla yağlarımı aldırayım" diyebileceği bir ameliyatta değildir. Bu cerrahi işleme uygun hastaların obez olmamaları, ciltlerinde aşırı gevşeklik olmaması, sarkma olmaması, çatlaklarının fazla olmaması başarı şansını çok yükseltir. O nedenle uygun hasta seçimi çok önem kazanır. "Ben yağlarımı aldırayım da sonra diyet yaparım" diyen hasta bu cerrahi için uygun bir hasta olmadığı gibi ikinci veya üçüncü liposuction cerrahisine aday hasta grubudur. Çünkü bu gruptaki hastalar beslenmelerini hiç bir zaman düzenlemeyen veya düzenleyemeyen hastalardır ve liposuction ile motive olacaklarını düşünerek bir başlangıç yapmayı arzu ederler.
Özellikle yaz ayları yaklaşırken liposuction için başvuran hasta sayısında ciddi bir artış görülür. Yaza formda girmek arzu edilir. Uygun bir hasta olup olmadığınıza ancak bir plastik cerrahi uzmanı ile yapacağınız görüşme sonrasında karar verebilirsiniz. Beslenme sorunu olan kişilerin, beslenmesini düzenleyemeyen kişilerin bu cerrahi işleme umut bağlamamalarını tavsiye ederim.
Karın germe ise plastik cerrahinin önemli, büyük bir ameliyatıdır ve liposuction ile kombine edilebilir. Uygun hastalar özellikle sigara içmeyen, bel fıtığı gibi sorunları olmayan, akciğer sıkıntısı ve sistemik yara iyileşmesi sorunlarına neden olabilecek hastalıkları olmayan, aşırı kilolu olmayan, sarkmış, gevşek bir karnı olan hastalardır. Yukarıda saydığım sorunlara sahip kişilerin öncelikle kilo vermeleri ve sonrasında bu cerrahi işlemleri planlamaları daha sağlıklı olacaktır.
Kol germe, uyluk germe, sırt germe veya popo kaldırma/germe gibi cerrahi işlemler de benzer sorunları olmayan hastalardan seçilmeli ve mutlaka tüm detaylarını siz ameliyat edecek plastik cerrah ile detaylı görüşme sonrasında planlanmalıdır.

Vücut Estetiği Ameliyatları

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr