Meme Estetiği

Sporcularda meme operasyonları

Kadın sporcularda meme (göğüs) büyütme operasyonu neden önemlidir?

Erken yaşta sporla uğraşmaya başlayan kız çocuklarının göğüs gelişimleri; normal hayat yaşayan kız çocuklarına kıyasla daha az ve/veya yavaş olmaktadır. Bu nedenle özellikle profesyonel sporcularda, yüzücülerde, atletlerde, tenisçiler, hentbolcular ve voleybolcular da kısacası kadın sporcularda göğüs gelişimleri vücut ölçüleriyle uyumsuz ve az olur. Burada da estetik cerrahi devreye girerek özellikle meme büyütme operasyonu ile; sporla uğraşan kadınları bu sorundan kurtarmaya yardımcı olur.

Zaten göğüsleri büyük profesyonel kadın sporcular da yukarıda ki sporları yapamazlar. Ancak sporcu kadınların da kendilerini kadın gibi hissetmeleri için bir miktar da olsa meme görünümüne ihtiyaçları vardır.

sporcularda meme büyütme

Sporcularda meme (göğüs) büyütme operasyonu nasıl planlanmalıdır?

Kliniğimizde meme büyütme operasyonu 3D Vectra cihazı ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede ameliyat olmadan hastalarımız kliniğimizde ki görüşmeleri sırasında aşağı yukarı sonuçlarını görebilirler. Hangi büyüklükte bir silikon protezin kendi vücutlarında hangi plana yerleştirilirse nasıl görüneceğini ameliyatsız görmek önemli bir ayrıcalıktır.

  • Silikon protez seçimi

Sporcu kadınlarda göğüs (meme) büyütme operasyonu; silikon protez seçimi aslında hastanın beklentileri, aktif yarışmacı olup olmaması, branşı, yaşı, emzirip emzirmediği ve spora devam edip etmeyeceği gibi kişisel faktörlerden etkilenir. Damla veya yuvarlak silikon meme protezleri yukarıda saydığım sebepler göz önüne alınarak tercih edilebilir.

  • Sporcularda meme protezinin yerleştirileceği plan kas altı mı kas üstü mü olmalı?

Özellikle pektoral kasın aktif olarak kullanıldığı sporcular için meme büyütme operasyonu özellik arz eder. Kas altı göğüs büyütme operasyonunda bahsi geçen kasın adı pektoral kastır. Pektoral kasın alt ve uç kısımları protezlerin yerleştirilmesi için serbestleştirilir. Bu serbestleştirme her ne kadar güç kaybı yaratmaz dense de profesyonel sporcuların, yarışmacı sporcuların fark edecekleri bir güç kaybı yaratacaktır. Bu güç kaybını normal insanlar fark etmeyebilir. O nedenle sporcularda meme protezlerinin kas üstü plana yerleştirilmesi daha doğru bir yaklaşım olabilir.

  • Sporcu kadınlarda meme (göğüs) büyütme operasyonu iyileşmesi farklı mı?

Sporcu göğüs (meme) büyütme operasyonu iyileşmesinde bir fark yoktur. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Öncesi ve sonrası fotoğraf paylaşımı
Ameliyat süresi 1 – 1,5 saat
Gece yatış 1 gece
Ağrı durumu Kas üstü yerleşim ve hastanede damar yolundan verilen ilaçlar (PCA) ile ağrı oldukça düşük
Özel sutyen kullanımı 3 – 4 hafta
Dren gereksinimi Ameliyat sırasında kanama ihtimaline bağlı yüksek ise
Omuz hareket kısıtlılığı 5 – 7 gün
Yüz üstü yatma zamanı 10 gün sonra
Aktif spor 1 – 1,5 ay sonra

Meme büyütme ameliyatı hakkında daha fazla detaylı bilgi için veya silikon protezler ile ilgili detaylı bilgi için ilgili sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Sporcu kadınlar da göğüs (meme) dikleştirme operasyonu

Sarkmış, sönmüş, meme başının aşağıya yer değiştirdiği göğüsler de gerçekleştirilen estetik ameliyat olan göğüs dikleştirme ameliyatı yeterli dokusu olan sporcu kadınlar için özel bir farklılık arz etmez. Ancak göğüs doku hacmi yetersiz ve dikleştirme ile birlikte büyütme de gerekli ise; yukarıda da bahsettiğim detaylar göz önüne alınarak hem dikleştirme hem de büyütme ameliyatları birlikte gerçekleştirilir.

Sporcularda meme (göğüs) küçültme ameliyatı

Büyük göğüsler sporcularda sık görülen bir durum olmasa da tüm diğer kadınlarda olduğu gibi sorunlar yaratan bir durumdur. Sporcu kadınlarda göğüs küçültme ameliyatının herhangi bir farklı yaklaşım şekli yoktur. Bu konuda ki daha fazla bilgiye meme küçültme sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61