Saç Ekimi
Stacks Image 380

Saç Ekimi

Son zamanlarda ülkemizde saç ekimi en çok uygulanan estetik cerrahi uygulamalardan biri haline gelmiştir. Saç ekimi konusunda özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden olmak üzere Ankara ve İstanbul’a çok ciddi bir talep vardır ve sonuçta saç ekimi sağlık turizminin önemli bir parçası olmuştur.

Saç ekimi denilince ilk akla gelen çim adam görüntüsü gibi çok kötü sonuçların ortaya çıktığı ilk uygulamalar neredeyse artık hiç görülmemektedir ve bu soruna sahip birçok insan yapılan ek müdahalelerle düzeltilmiştir. Ancak yine de saç ekimi işlemi ciddi tecrübe işidir ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Biz kliniğimizde saç ekimi yöntemi olarak en doğal ve sağlıklı sonuç veren ve diğer yöntemlere göre çok daha hızlı iyileşen FUE Tekniğini tercih ediyoruz.

Saç Ekiminde Fue Tekniği ve Detayları

Fue tekniği ense ve yanlardan tek tek saç köklerinin çok ince bir iğne ile alınarak saçsız alanlara nakledilmesi işlemidir.

Saç ekimi işleminde bir tek saç kökü düşünüldüğünde bir çeşit organ naklidir. Her bir kökün kendine ait bir damarı vardır. Nakil yapılan yerde bu damar sayesinde yeniden saç kökünün beslenebilmesi şarttır. Bunun içinde saç ekimi işlemi çok önemli, özen gerektiren ve tecrübe isteyen bir işlemdir. Mutlaka bu konuda ileri seviyede eğitim almış, kendini geliştirmiş plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır.

Saç ekimi uygulaması bir ekip işidir ve bu ekipte en az bir plastik cerrah, 2-3 hemşire bulunması zorunludur.

İşlem mutlaka hastane ortamında, hafif sedasyon ve lokal anestezi altında gerçekleştirilmelidir.

Hastanın saç nakli ihtiyacına göre değişmekle birlikte işlem süresi 4-8 saat arasında değişebilir. Nakledilecek saç kökü sayısına göre de ücretlendirme yapılır.

Saç ekimi düşünen kişilerin öncelikle bir plastik cerrah ile görüşerek muayene olması, ihtiyacı olan saç kökü sayısının hesaplanması, saç ekimi için uygun bir hasta olduğuna karar verilmesi gerekir. Sonrasında bu işlem için ortalama 10 gün ayırması yeterlidir.
Saç ekimi yapılan bölgelerdeki yeni folliküller içinde ki kıllar ilk bir ay içinde dökülür, 1-3 ay arasında bu köklerden yeni saçlar gelmeye başlar ve kalıcı sonuç 6-8 ay sonra ortaya çıkar. O nedenle sabır isteyen ne kadar sık ekim yapılırsa o kadar doğal sonuçlar veren bir işlemdir. Bu yüzden özellikle geniş saçsız alanı olan hastalarda bir iki seans ekim önerile bilmektedir.

Sac Ekimi Fue Tekniği

Saç Ekimi Teknikleri

Saç kaybının belirginleştiği, geriye dönüşünün olmadığının düşünüldüğü durumlarda geç kalmadan bir plastik cerraha danışmakta fayda vardır. Saç naklinde geliştirilen son teknikler sayesinde konusunda uzman doktorlar ve ekipleriyle çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle FUE saç ekimi, kesmeden, ameliyatsız, yara izsiz yapılabilmektedir. Saç ekim yöntemleri ikiye ayrılır. Kısa isimleri FUE ve FUT’tur. Her iki teknikte canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmezler. Aralarındaki fark saçların alınma şeklidir.

FUT (follikuler unit transplantation) tekniğinde iki kulak arasında çizgi şeklinde bir iz kalırken, diğer teknik olan FUE (folikuler unit extraction) yönteminde arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmamaktadır. FUT Tekniği (Şerit Yöntemi ile saç ekimi) Klasik saç ekim yöntemidir ve neredeyse terk edilmiştir. Bu yöntemde ensenin biraz üzerinden, iki kulağın arasından alınan yaklaşık 10×3 cm boyutlarında ki saçlı deriden saç follikülleri mikroskop yardımıyla mikrogreftler haline getirilir ve saçsız alanlara tek tek ekilir. Saçlı derinin çıkarıldığı hat ise dikilir ve bu kısımda sadece çizgi şeklinde yaklaşık 8- 9 cm’lik bir iz kalır. Bu yöntemde tek seansta en fazla 1400 – 1700 greft alınabilmektedir. Yani bu alanın kullanımını sınırlar. Çünkü kafanın arkasından alınabilecek dokunun bir limiti vardır. Bu rakamın üzerine söylenecek rakamlar gerçekçi olmayacaktır. Bu klasik yöntemde 6 ay ara ile 2 en fazla da 3 seans ekim yapılabilmektedir. Operasyon 3- 4 saat kadar sürmektedir.

FUE Tekniği (Ameliyatsız Saç Ekimi Yöntemi) FUE yönteminde ise saçlar sadece ense bölgesinden değil yanlardan da alınabilir. Burada saçın alınma şekli farklıdır. Foliküler üniteleri çıkartmak için özel tasarlanmış uç yapısı olan değişik çaplarda lümenli iğneler kullanılır. Herhangi bir kesi yapılmadan incecik iğnelerle tek tek saç telleri mikrogreftler elde edilecek şekilde hazırlanır. Bu yöntemde bir oturumda ense ve yanlardaki saç yoğunluğuna göre , kullanılacak iğnelerin inceliğine göre 2,500 – 4,500 adet mikrogreft alınabilir. Bizim yaklaşımımız alınabilecek maksimum sayıda mikrogrefti almak ve hastanın sorunlu alanlarına nakledilebilecek maksimum saç folikülünü nakletmektir. FUE yönteminde saçlar tek tek alındığından günlük işlem süresi 7- 8 saat sürebilmektedir. Dolayısı ile FUE uzun süren alan ve pahalı bir tekniktir. FUE yönteminin belirgin olan üstünlüğü arka kısımda saç alınan yerde herhangi bir iz kalmaması, iyileşmenin daha hızlı olması, mikrogreftlerin daha sağlıklı bir şekilde hazırlanması denilebilir. Foliküler ünite nakli 1990′lı yıllarda tanımlanmış 40 yıllık saç nakli tarihinde devrim niteliği kazandırmıştır. Foliküler üniteler çok hassas bir biçimde elde edilmeli ve titizlikle nakledilmelidir. Bu yüzden saç ekimi ve özellikle FUE yöntemi mikrocerrahi tecrübesi olan ve saçlı deri (scalp) anatomisini ve cerrahisini en iyi bilen kişiler tarafından yapılmalıdır. Her iki yöntemde de ilk ekilen saçlar birinci ayın sonunda dökülüp, ekimden 2- 3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar. Ensenin biraz üzerindeki kalıcı saçlar kullanıldığından dökülme ihtimali yoktur. Saçlar kişinin kendisine ait olduğundan aynı renk ve karakterde çıkar. Ayrıca saç ekiminde sadece saç miktarı ve alınma biçimi değil ekilen saçların yönü, ön saç çizgisinin doğallığı en az ekilen saç miktarı kadar önemlidir.

Saç Ekimi Uygulaması

Saç Ekimi Alternatifleri

Saç ekimi açık alanların kapatılması için planlanan özel bir ameliyattır. Saçlı görüntünün sağlanmasında saç gibi görünen hazır günlük değiştirilebilen, renkleri farklı peruklar, sık görüntüyü sağlayan toz şeklinde ki siyah pudralar kullanılabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bugün sizin saçlarınızdan örnekler alınarak üretilen yapay saç kılları da tek tek ekim şeklinde saçlı deri içine belli sıklıklarla ekilebilmesini sağlayan yeniliklerde vardır. Bu işlemler de saçlı derinin enfeksiyonları gibi sorunlar yanında uzamaması gibi sorunlarda vardır. ayrıca yine saçlı deriye yapıştırılabilen peruklarda seçenekler arasında sayılabilir. Ama bunların hiç biri gerçek birer alternatif değildir.

Saç Ekimi Teknikleri

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları çok fazla değişkenlik gösteren konuların başında gelmektedir. Sebebi de saç ekimi işleminin popülaritesinden dolayı tıp dışı kişilerinde bu işlemi yapma çabalarıdır.

Yasal olarak saç ekimi işlemi plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından uygulanabilen cerrahi bir işlemdir. Son yıllarda ki aşırı talep diğer tıbbi branşları da bu konuya itmiştir. Ancak piyasada doktor olmadığı halde saç ekim yapan çok sayıda kişide vardır. Böylesine geniş bir yelpazede uygulayıcısı olan bir konuda da çok değişik rakamlar duyabilirsiniz.

Size önerim operasyonunuzu planlayan kişilerin en azından doktor olduğundan emin olmaya çalışın. Varsa öncesi sonrası resimlerini inceleyin. Ameliyatınızın nerede yapılacağını öğrenin. Doktorunuzun adını ve uzmanlığını mutlaka öğrenin. Toplum olarak uygulanacak işlemin önce fiyatını sormaya alıştığımız için detayları es geçebiliyor ve sonrasında pişman olabiliyoruz. Saç ekimi; yapıldıktan sonra geri dönüşü olmayan bir işlemdir ve oluşan sorunların tedavisi bazen çok zor olabilir. Saç köklerinin yönünden tutun da, ön saç çizgisinin planlanmasına kadar çok özel detayları vardır.

Alınan saç köklerinin ekime kadar korunması için hazırlanan özel solüsyonları, sterilitenin önemini ise hiç söylemiyorum. Saç ekimi ücretini belirleyen şeyler yukarıda anlatmaya çalıştığım riskleri almaya değmeyecek kadar önemsiz olmamalıdır.

Ankara’da saç ekimi fiyatları için kliniğimizi arayıp, muayeneye gelerek bilgi alabilirsiniz.

UYARI: Ülkemizde saç ekimini bazı yerlerde plastik cerrahlar dışında birçok meslek grubu(ziraat mühendisi, astsubay, tornacı, vs.) gerçekleştirmektedir. Size bu önemli cerrahi işlemi yapacak kişinin eğitimini, tecrübesini, işlemin yapılacağı yeri sorgulamanızı öneriyorum. Hangi işlem olursa olsun yaptığı işin eğitimi almış kişiler ile, yaptığı işin sorumluluklarını alabilecek kişilere ulaşmaya çalışın.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr