Saç Ekimi Soruları
Stacks Image 380

Saç Ekimi Soruları

Saç Ekimi için uygun muyum?

Bu sorunun en net cevabını muayeneniz sonrasında doktorunuz verecektir. Ancak saç ekimi düşünüyorsanız saçlı deride belirgin alanların açıldığından veya seyrekleştiğinden şikayetçisiniz demektir. kanama probleminiz yoksa, düzenli alkol ve aspirin gibi kanamayı artıracak ilaç kullanmıyorsanız, saçlı deride yara, cilt lezyonu(sedef vs.) gibi tedavi gerektiren bir durum yoksa, yirmi beş yaşının üzerindeyseniz, saç dökülmeniz geçici nedenlere(ilaçlar, troid hastalığı, kanser tedavisi, aşırı doz A vitamini kullanımı ve enfeksiyonlar gibi) bağlı değilse, saç yolma hastalığınız (trikopilomania) yoksa uygunsunuz denebilir.

Saçlarım neden döküldü?

Saç dökülmesinin en sık nedeni erkek tipi kellik denilen androgenetik alopesidir. Ailenizde (baba, amca ve dayı gibi ) sizden daha ileri yaşlarda ki erkeklere benzeyen, erken yaşta başlayan bir kellik durumudur. Toplumun büyük bölümünde görülen kellik nedeni budur. Ancak travmalar, yaralanmalar, hastalıklar, ilaçlarda bazen kalıcı kellik durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çevresel faktörler arasında sigara kullanımı en önemli saç dökülme sebebi sayılabilir. Özellikle erken yaşlarda sigara kullanılmaya başlanması sigaranın kılcal damarlar üzerinde ki etkisinden dolayı saç köklerinin beslenmesini olumsuz yönde etkileyerek saç dökülmesini hızlandırmaktadır.

Saçlarım neden döküldü?

Saç ekimi yapılmadan tekrar saçlarımı kazanabilir miyim?

Saç köklerinin her birini birer organ gibi düşünmemiz gerekir. Çünkü her bir saç kökü kendi başına damarları, siniri, kası olan özel bir yapıdır. Bu yapılar tahrip olduğunda yani kellik meydana geldiğinde ortada kök kalmadığı için saç ekimi dışında yapılacak hiç bir tedavi ile, sürülecek hiçbir krem ile saç çıkmaz. Ancak incelmiş, yoğunluğu azalmış saçlar için güçlendirme tedavileri (Mezoterapi, saç lazeri vs.) sonuç verebilir.

Saç ekimi teknikleri nelerdir?

Şerit denilen FUT ve tek tek alma yöntemi olan FUE teknikleri bugün için tercih edilen saç ekim teknikleridir. FUE saç ekimi yöntemleri arasında en modern, en sağlıklı, en doğal sonucu veren ancak ciddi tecrübe, bilgi ve deneyim isteyen, bizimde ekip olarak tercih ettiğimiz ve uyguladığımız saç ekimi tekniğidir.

Hangi teknik bana daha uygundur?

FUT tekniğini kullanmıyoruz çünkü ensenizde iki kulak arasında uzanan, genellikle genişleme eğiliminde olan, yaklaşım 15-20 cm uzunluğunda bir iz ile sonuçlanır. FUE tekniğinde ise iz yoktur. FUE tekniği için uygun olamama durumu ancak ensede ve yanlarda ekim için alınacak saç miktarının azlığı ve aşırı inceliği durumlarında mümkündür. Bu gibi durumlarda saçlı deriye nakil için vücut kılları gündeme gelebilir. Bu durumu da ancak doktorunuz net bir şekilde değerlendirecektir.

Saç ekimine karar verdikten sonra neler yapmam gerekir?

İlk iş nerede, kime ameliyat olmaya karar vermektir. Bu aşamayı tamamladıktan sonra mutlaka doktorunuz ile yüz yüze görüşmeli ve gerekiyorsa tetkikleriniz yapılmalı ve siz de ikna olur, kafanızda ki soruların cevaplarını alabilirseniz operasyon gününüz ayarlanmalıdır.

Kaç adet saç kökü ektirmem gerekir? Kaç tane greft ihtiyacım var?

Birçok internet sitesinde kaç adet saç köküne ihtiyacınız olduğunu gösteren otomatik hesaplayıcılar vardır. Ancak gerçekte sizi ilgilendiren kaç köke ihtiyacınız olduğundan çok mevcut saçlarınızdan kaçının greft olarak kullanılabileceğidir. Yani yeterli sayıda saç telinizin olup olmadığıdır. Saç yoğunluğunuz az ise istenilen sonuca ulaşabilmek için 3-6 ay arayla birden fazla seans gerekebilmektedir. En doğal görünüm en yüksek sayıda yapılan ekimlerle elde edilebilir. Bir oturumda 3,500 – 4,500 kök nakli yapılabilen hastalar olduğu gibi, sadece 1,500 kök alınabilen hastalarda vardır. O zaman da sizin hasta olarak operasyon planlanması öncesinde doğru olarak bilgilendirilmeniz şarttır.

Sac Ekimiminde Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi fiyatları ne kadardır?

Saç ekimi maalesef ülkemizde sadece doktorlar tarafından yapılmayan estetik bir ameliyattır. O nedenle de çok ucuza saç ekimi yapan yerlerde vardır. Normal şartlarda size bu ameliyatı yapan kişinin bir plastik cerrah olması ve takibinizi de bu plastik cerrahın yapması gerekmektedir. Fiyat bilgisi için kliniğimiz aramanız, mail atmanız veya muayeneye gelmeniz gerekmektedir.

FUE Tekniği ile saç ekimi işlemi kaç saat sürer?

Fue tekniği yapan ve uygulanan kişi için zor ve sabır isteyen bir ameliyattır. Ensede ki saçların tek tek hazırlanması, toplanması, saklanması, ekim yapılacak alanın planlanması, ekim yönlerinin tespit edilmesi, ekim işleminin tamamlanması alınan ve ekilen greft sayısına göre değişmekle birlikte 4-8 saat gibi bir zaman alır. Bu sürede yukarıda saydığım işlemleri gerçekleştirecek ciddi bir ekip çalışır.

Saç ekimi işlemi bir ameliyat mıdır?

Her bir saç kökünü yukarıda da anlattığım gibi bir organ gibi düşünürsek, bir saç kökünün nakledilmesi işlemi; naklettiğiniz yerde saç kökünün tutması ve yeniden saç kılı üretmesi çok ciddi bir iştir ve bunun sayısının 3,500 – 4,000 adet olduğunu da hesaba katarsak estetik cerrahinin büyük ameliyatlarından biri olduğunu anlamak zor olmayacaktır.

Kaç kez saç ekimi yaptırabilirim?

Özellikle 25 yaş altında saç ekimi yaptıran bir kişi tepedeki seyrek saçlarının sonradan döküleceğini de düşünerek tekrar saç ekimi ihtiyacı duyması ihtimali yüksektir. Saç ekimi 3 – 4 kez uygulanabilir. Ancak bunun net bilgisini ancak muayeneniz de ense ve yanlarda ki saçlarınızın durumuna bakarak doktorunuz verebilir.

FUE Tekniği ile saç ekimi işleminden ne kadar sonra normal hayatıma dönebilirim?

Bugün saç ekiminiz yapıldı ve 6 saat sürdü diyelim. Saç ekimi yapılan tepe bölgesini açıkta bırakacak, saç kökü toplanan ense ve yanları kapatacak, alnınızın ve kulaklarınızın üzerinden geçen bir sargı ile ameliyattan çıkarsınız. Bu sargı ile 3 gün boyunca evde başınız 30 – 45 derece açı da uzanır pozisyonda evde istirahat edersiniz. Size verilen ağrı kesicileri ve antibiyotikleri içersiniz. Dayanılmaz sıkıntılarınız olmaz. Evde her işinizi yapabilirsiniz. üçüncü gün bandajın açılması için gelirsiniz ve size özel bir yıkama öğretilir. Bu yıkamayı siz evde yapmaya devam edersiniz. Saç ekimi işleminden 5 – 7 gün sonra uçağa binmeniz de sakınca yoktur. Saç ekimi için genellikle 7 – 10 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Saç ekimi sonrasında saçlarım ne zaman çıkar?

İlk 10 – 15 gün ekim yapılan alanlarda kabuklar ve kızarıklıklar olabilir. İlk bir ay içinde ekilen saçlarınız dökülür ve üçüncü aydan sonra yeni saçlarınız çıkmaya başlar. Tüm köklerden saç çıkması ve nihai sonuca ulaşmanız 6 – 8 ay gibi bir zaman alacaktır.

Kaç kez saç ekimi yaptırabilirim?

Özellikle 25 yaş altında saç ekimi yaptıran bir kişi tepedeki seyrek saçlarının sonradan döküleceğini de düşünerek tekrar saç ekimi ihtiyacı duyması ihtimali yüksektir. Saç ekimi 3 – 4 kez uygulanabilir. Ancak bunun net bilgisini ancak muayeneniz de ense ve yanlarda ki saçlarınızın durumuna bakarak doktorunuz verebilir.

Vücudumdan alınan kıllar ile saç ekimi yapılabilir mi?

Vücut kılları saçlı deride ki kıllara göre çok daha ince yapılıdırlar ve boyları genellikle 1 – 2 cm’den fazla olmaz. Çok mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesi gereken bir uygulamadır.

Saç ekimi için ideal yaş ne zamandır?

Saç dökülmesi bazen erken başlar. Özellikle genetik nedenli androgenetik alopesi durumunda 20 – 25 yaş arasında ihtiyaç olabilmektedir. Ama ben 25 yaşından önce saç ekimi uygulanmasını önermiyorum.

Daha önce FUT yaptırmıştım FUE yaptırabilir miyim?

Daha önce FUT yapılmışsa ensede çok ciddi bir iz ve saçlı deride de ciddi bir alan kaybı söz konusu olur. Elbette FUE tekniği uygulanabilir. Ancak ihtiyacınız ve saç köklerinizin durumu çok net bir şekilde size anlatılmalıdır.

Çim adam gibi olurum diye korkuyorum. Beni nasıl rahatlatırsınız?

Çim adam görüntüsü oluşması saç ekimini yeni yapmaya başlayan, tecrübesi yeterli olmayan, doktor olmayan kişilerin uygulamaları sonucu ortaya çıkmış eski bir saç ekimi komplikasyonudur. Böyle vak’alar bize 6 – 7 yıl önce daha çok geliyordu. Ama artık o kadar sık gelmiyor.

Daha önce yaptığınız saç ekimlerinin fotoğraflarını görebilir miyim?

Türkiye’de ki yasal düzenlemeler nedeniyle internet ortamında hastalara ait fotoğrafların yayınlanması yasaktır. Ancak kliniğimize geldiğinizde çok sayıda hastamızın öncesi ve sonrası fotoğraflarını görebilir, değerlendirebilirsiniz.

Ankara’da saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız kliniğimiz ile temasa geçebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr