Burun Estetiği

Kişiye özel burun ameliyatı

Kişiye özel burun ameliyatı nedir?

Estetik cerrahi ameliyatlar arasında dünyada ve ülkemizde en çok gerçekleştirilen operasyon Rinoplasti yani burun ameliyatıdır. 2000′li yıllara kadar kalkık, oyuk, estetik ameliyat olduğu çok belli olan burunlar modaydı. Hem burun ameliyatı olanlar hem de estetik plastik cerrahlar böyle sonuçların daha güzel ve iyi olduğunu düşünüyorlardı. Ancak 2000’li yıllar ile birlikte bu eğilim tüm dünyada değişti ve doğal, yüz oranlarına uygun, oyuk olmayan, burun ucu çok aşırı kalkık olmayan, rinoplasti ameliyatı olduğu belli olmayan sadece “Ne güzel burun” diye düşündüren sonuçlar kabul görmeye ve beğenilmeye başlandı. Bu planlamalar da kişiye özel burun ameliyatı tanımını ortaya çıkardı.

Bu konuda estetik cerrahların da çok önemli bir katkısı oldu. Çünkü estetik cerrahinin hemen her konusu doğal sonuçlar elde etmeye yöneldi. Elbette ki hala rinoplasti olduğu belli olmasını isteyen hastalarımız oluyor. Bu gibi durumlarda aşırıya kaçmadan hastaların isteklerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. O nedenle burun ameliyatı kişiye özel bir ameliyat olarak düşünülmelidir.

Rinoplasti ameliyatı ile birlikte hem estetik problemler hem de nefes alma sorunları birlikte çözümlenebilir.

Burun ameliyatı - rinoplasti yaparken Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Doğal sonuçlar elde edilmesi için hastanın da yüzü ile ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir
Rinoplasti ameliyatı ile her hasta için ayrı ve yüz oranlarına uygun bir burun ameliyatı sonucu elde edilmeye çalışılmalıdır.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Rinoplasti olacaklar için ameliyat kararı zor olabilir

 • Burnumun şekli nasıl olacak?
 • Yüzüme yakışacak mı? 
 • İstediğim gibi olacak mı?
 • Doğal görünen bir burun mu yoksa ameliyat olduğum belli olan bir burun mu istiyorum? Bilemiyorum.!!!
 • Burun ameliyatı ne kadar sürer?
 • Ağrı olacak mı?
 • Tamponlar çıkarken canım acıyacak mı?
 • Ameliyattan sonra “Burnum düşer mi?”, “Burnumda çökme olur mu?”
 • Tekrar ameliyat olamam gerekecek mi?
 • Hangi doktora güvenebilirim? gibi sorular cevaplarını bulana kadar da karar verme dönemi uzar.

Burun estetiği en fazla gerçekleştirilen estetik ameliyatlar arasında olsa da karar verilme süresi sanırım en zor ameliyatların da başında gelmektedir. Çevrede hem iyi hem kötü hem de çok kötü örnekler olması insanları haklı olarak endişelendirmektedir. Bu endişeleri sıfıra indirmek yüzde yüz garanti vermek maalesef doğru ve mümkün değildir. Rinoplasti de her ameliyat gibi kendine ait riskleri olan, bu risklerin bir kısmı doktora, bir kısmı hastaya bir kısmı da pek fazla kontrol edilemeyen iyileşme süreçlerine bağlıdır. O nedenle rinoplasti ameliyatı olacak kişinin ve doktorunun birlikte sorumluluk alması ve bu süreci birlikte yürütmeleri gerekmektedir.

Burun ameliyatı olacak kişiler %5-10 oranında bir yeniden müdahale ihtimali olduğunu bilmeli ve bu konuda doktoru ile kontrollerini aksatmamalı, verilen tavsiyelere uymalı ve kendini sakınmalı, korumalıdır. Olabilecek sorunlar birlikte değerlendirilerek ne yapılacağına birlikte karar verilmelidir.

Rinoplasti ameliyatı ile ilgili sorularınızın cevapları aşağıdadır

 • Rinoplasti sonrası burun şekli nasıl olacak?

Sizin istediğiniz şeklin nasıl olduğuna ameliyat öncesinde üç boyutlu çektiğim görüntünüz üzerinde birlikte problemlerinizi konuşarak karar veriyoruz. Bu nedenle ameliyat öncesi ön görüşmeniz 30-45 dakika gibi bir süre alıyor. Sizin farkında olduğunuz ve farkında olmadığınız problemlerinizi 3D Vectra ile çekilmiş üç boyutlu görüntünüzde nasıl düzelteceğimizi ve nasıl görüneceğini ameliyat öncesinde konuşup kararlaştırıyoruz. Bu görüşmemiz sonucunda da ameliyat planınız ortaya çıkıyor.

Play Video
 • Ameliyat sonucum yüzüme yakışacak mı?

Rinoplasti planlamasında öncelik burnun kendi içinde ki oranları, açıları ile burnun yüz ile oranları ve açıları dikkate alınır. O nedenle de her yüze talep edilen her burun yapılamaz. Yada standart sadece belli oranlarda yapılan bir ameliyat değildir. Her hasta için ayrı ayrı seviyede ayrı açılarda ve uzunluklar müdahalelere gerek olur. Tüm bu sebeplerle ameliyat öncesi doktorunuz ile detaylı konuşmalı, beklentilerinizi doktorunuza güzelce anlatmalısınız. Tabii en önemlisi doktorunuzun önerilerine de mutlaka dikkat etmeli ve olmaz dediği konularda ısrar etmemelisiniz.

Play Video
 • Burnum istediğim gibi olacak mı?

Bu mesleğe ilk başladığım zamanlarda ellerinde beğendikleri burunları olan kişilerin fotoğraflarıyla kliniğe “Ben bu burnu istiyorum” diyerek gelen çok sayıda hastam vardı. Onlara bu şekilde bir yaklaşımın olamayacağını, bu işin kişiye özel planlama ve yaklaşımla yapılmasının gerektiğini yıllardır ben ve meslektaşlarım anlata anlata sanırım artık bilinçli hastalarımızın artmasının da etkisiyle bu taleple gelen kişilerle karşılaşmıyoruz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun dolgusu

Burun estetiği ameliyatının planlanması sizin istekleriniz doğrultusunda ancak sizin anatomik yapınıza uygun bir biçimde ve size kendinizi ve yüzünüzün özelliklerini anlatarak yapılmaktadır. Örneğin kalın derisi olan bir hasta burun ucu detaylarının görünmeyeceğini, bir müddet burun ucunun şiş gibi görüneceğini bilmelidir. Bir başka örnek; Burun sırtının kavsinin artırılması yani oyuk olması ifadeyi yumuşatır. Avukat, öğretmen gibi mesleklerde otorite için düz bir burun sırtı daha fazla otorite sağlayan bir ifade verir. Bu detayları doktorunuz ile konuşmanızda fayda vardır.

 • Nasıl bir burun istediğimi bilmiyorum…!

Asıl ve en önemli konu aslında budur. Benim burun ameliyatı görüşmesi için gelen hastalarıma sorduğum ilk soru “Burnunuzda gördüğünüz, sizi buruya getiren problem nedir? Nasıl olursa daha iyi görünecek?” gibi kişinin kendi sıkıntılarını tanımlamasına fırsat veren sorulardır. 

Tüm diğer estetik ameliyatlar gibi burun estetik ameliyatları da hiç bir şekilde bir başkasının isteği ile onun istekleri doğrultusunda ve özellikle kararsız kişilere yapılmamalıdır.

3d vectra ile planlama Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Burun estetiğinde üç boyutlu planlama için kliniğimizde 3D Vectra teknolojisi kullanılmaktadır
 • Burun ameliyat ne kadar sürer?

Rinoplasti yani burun ameliyatı yaklaşık 2-3,5 saat sürer, birlikte solunum probleminiz varsa rahatlıkla çözülebilir. Lokal anestezi altında değil genel anestezi ile operasyonunuz gerçekleştirilir. Ameliyattan çıktığınızda ağrı veya sızı olmaz. Sadece bir miktar burun ve çevresinde dolgunluk hissiniz olacaktır. Burun içinde tampon, üzerinde alçı ile odanıza gelirsiniz ve genellikle gece hastanede kalmanıza gerek olmaz. 2-3 gün sonra tamponlarınız çekilir. 

Play Video
 • Rinoplasti ameliyatı sonrası ağrım olacak mı?

Ameliyatta burun içi ve çevresine kanamayı azaltmak için uyuşturucu ilaçlar yapıldığından çıktığınızda bu etki ile ağrı duymazsınız. Doluluk hissi daha yaygındır. Sonrasında ise ağızdan alacağınız ağrı kesiciler işe yarar ve estetik burun ameliyatı sonrasında ağrı hissetmezsiniz.

Play Video
 • Tampon çıkarken canım acıyacak mı?

Burun tamponları çekilirken acı veya ağrı değil değişik bir his olur. Ama işlem kısa süreceği için aklınızda kalacak bir soruna neden olmaz. Burun estetiğinden 5 gün sonra alçınız değiştirilir ve bu yeni yapılan alçı da 7 veya 10. günde çıkarılır ve artık sizde yeni burnunuzu görebilirsiniz. Bu burun sizin değildir. Çünkü şiş bir görüntüsü vardır ve her geçen gün bu şişlik giderek azalacak ve istediğimiz şekle gelecektir. Burun tamponları ile ilgili daha geniş bilgiye https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-tamponu/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Play Video
 • Ameliyattan sonra “Burnum düşer mi?”, “Burnumda çökme olur mu?”

Estetik ameliyattan sonra burun da düşme, sarkma çökme gibi sorunlar nadiren görülür. Sıklıkla nefes alma sorunu nedeniyle geçmişte septum deviasyonu ameliyatı geçirmiş kişilerde burun desteklerinin ameliyat sırasında çıkarılması nedeniyle meydana gelebilir. Onun dışında özellikle estetik burun yaklaşımlarında oldukça nadir bir durumdur. Biz burun estetiği ameliyatları sırasında zaten bu yapıları korumak için oldukça fazla özen gösteriyoruz.

Play Video
 • Tekrar ameliyat olamam gerekecek mi?

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da tamamen iyileşme uzun bir zaman alıyor. %100 iyileşmesi, “tamam bu sizin burnunuz” dediğimiz zaman genellikle bir yılı bulabiliyor. En iyi estetik cerrahların bile burun estetiği ameliyatlarıyla ilgili söyledikleri bazı sözler vardır. Bu sözler burun estetiği ameliyatının ne kadar zor bir ameliyat olduğunu anlatır. Gilbert Aiach “Ben burun estetiği ameliyatı yapmaya 1,000 burun estetiği yaptıktan sonra başladım” demiştir. 

Play Video

Buradan çıkarılması gereken sonuç burun estetiği ameliyat planlamasının her hastaya göre ayrı ayrı yapılması gerektiği, tecrübe, deneyimin çok önemli olduğu ve beklentilerin çok yükseltilmemesi gerektiğidir. Cerrah her ameliyat ile kendini biraz daha geliştirir ve mesleki tecrübesi her geçen gün artar.

 • Burun ameliyatı veya rinoplasti için hangi doktora güvenebilirim?

Burun ameliyatlarını hem plastik cerrahlar hem de KBB uzmanları gerçekleştirmektedirler.
Ben hastalarıma güven duydukları, iletişimlerinin kuvvetli olduğu, ameliyatınız sonrasında ulaşabileceğiniz ve sıkıntı olursa sorunlarınızı çözebilecek, mümkünse yaşadığınız şehirde bir doktora ameliyat olmalarını öneriyorum. Ankara’da burun estetiği ameliyatı olmayı planlarsanız daha detaylı bilgi için kliniğimize randevu alarak başvurabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button