Burun Estetiği

Burun eğriliği

Burun eğriliği sorunu genellikle doğuştan bazen de travmatik olarak burnun orta hat üzerinde ki yer değiştirmiş görünümünü tanımlar. Beraberinde sıklıkla solunum problemleri ve burun içi anatomik bozukluklar eşilik eder. Burun hem estetik, hem de fonksiyonel bir organdır. Estetik olarak burun şeklinin değiştirilmesi ameliyatına Rinoplasti, solunum problemlerinin düzeltilmesi ameliyatına da Septoplasti ameliyatı denilmektedir.

Play Video

Eğer hem estetik hem de solunum problemleri birlikte düzeltiliyor ise ameliyatınızın adı Septorinoplasti olacaktır. 

Burun estetiği ile ilgili çok daha fazla bilgi almak isterseniz burun estetiği ve ameliyatını genel olarak ele aldığımız bilgiler ve videoların olduğu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:
https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-estetigi-ankara/

Kliniğimizde 3D Vectra ile üç boyutlu burun estetiği planlaması yapılabilmektedir.

Play Video
Play Video
 • Burnun fonksiyonları nelerdir?

Burnun fonksiyonları arasında en önemli olanı hava geçişini sağlıyor olmasıdır. Yani akciğerlerimizin havalanmasını sağlar. Burundan alınan nefes temizlenir, nemlendirilir ve akciğerlerimize bu şekilde burun sayesinde ulaştırılır.

Burundan yeterli seviyede sağlıklı nefes alınamıyor olması giderek artan seviyelerde; kişinin fizik performansının düşmesine, kanın oksijenlenmesinin azalmasına, kalbin zorlanmasına neden olacaktır.

burun ameliyatı sonrası burnum istediğim gibi olacak mı
Burun eğriliği burun estetiği ameliyatı ile tedavi edilebilir.
 • Septoplasti, burun eğriliği ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında, hastane şartlarında yapılır ve operasyon burun tamponu ile sonlandırılır. Septumdaki problemler (eğrilik, kırılma, vs), konkalardaki (burun eti) problemler düzeltilir. Genellikle ağrıya neden olan bir ameliyat değildir. Nefes almayı sağlayan yapı sadece burun içindeki boşluk değildir. Burun sırtında internal valv denilen yapının da korunması veya yeniden yapılandırılması bu ameliyatın en önemli kriterlerinden biridir.

 • Septoplasti ameliyatını kimler yapar?

Plastik cerrahlar ve KBB uzmanları burnun şekil ve fonksiyonel cerrahisiyle uğraşan iki branştır. Tek başına septoplasti ameliyatına ihtiyacı olan bir hasta burnunun şekli ile ilgili değil sadece nefes alma sorununun düzelmesini istiyorsa genellikle KBB uzmanına başvurmaktadır. Plastik cerrahlar sadece nefes alma problemi olan hastaları da genellikle KBB uzmanlarına yönlendirmektedir. Ama hasta hem nefes alma sorununu hemde estetik olarak burun şeklinin değişmesini arzu ediyorsa mutlaka bir plastik cerrahi uzmanına başvurmalıdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun revizyonu
Play Video

(Burun estetiği ameliyatı ile nefes alma sorunu çözülebilir mi?)

 • Septoplasti, burun eğriliği ameliyatı estetik bir ameliyat mıdır?

Sadece nefes alma sorunlarını çözmek için yapılan bir ameliyattır. Burnun içinde ki eğrilikleri, burun içinde ki tıkanıklıkları, burun içi yapışıklıkları çözmeyi amaçlar. Burnun destek yapılarını koruyarak burnun şeklini ilgilendiren değişiklikler yapmadan burun içinde yapılan bir ameliyattır. Septoplasti estetik burun ameliyatı değildir ama burun estetiği ile de birlikte yapılarak burnun tüm sorunları da hem şekil hemde estetik yapılabilir.

 • Deviasyon ameliyatı nedir?

Deviasyon kelimesi eğrilik demektir. Burun eğriliği burnun septum kıkırdağının yani burun içini iki ayrı boşluğa ayıran ortada ki kalın kıkırdağın eğriliğini tanımlamak için kullanılmaktadır. Septoplasti ameliyatına deviasyon ameliyatı da denmektedir. Sadece septoplasti veya deviasyon ameliyatı ile burun içi eğrilik düzelebilir ama burun şeklinde ki eğrilik düzeltilemez. Bunun için burun estetiği ameliyatı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Kıkırdak eğriliği ameliyatı nedir?

Burun içinde ki septum denilen kıkırdağın eğriliğinin düzeltilmesi ameliyatının türkçe karşılığı kıkırdak eğriliği ameliyatıdır. Septoplasti veya deviasyon ameliyatı da denir. Hepsi aynı işlemi tarif eder.

 • Septoplasti burun eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi?

Değişmemelidir. Eğer septoplasti sonrası burun şeklinde değişiklik oluyorsa ki bu hemen değil genellikle 3 ay sonra ortaya çıkmaya başlar cerrahi olarak burnun desteklerinin korunmadığını gösterir. Septoplasti ameliyatında burnun şeklini koruyarak varsa eğrilik, varsa tıkanıklık, varsa yapışıklık, her nasıl bir sorun varsa onlar düzeltilmeli, burnun şeklinin değişmemesi için çaba harcanmalıdır.

Burun eğriliği [Deviasyon] ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Burun eğriliği ameliyat fiyatları aslında ameliyatınız için gerçekleştirilecek cerrahi işlemlerle orantılı olarak artma eğilimindedir. Ameliyatınızı olacağınız doktorun tecrübesi, ameliyatınız için seçilen hastanenin rakamları belirleyici faktörlerdir. O nedenle ameliyat öncesi doktorunuz ile yüz yüze görüşmelerden sonra net ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Burnumun üstünde eğrilik var. Düzelttirmek istiyorum. Çok sıkıntılı erkek burun estetiği sonuçları gördüm. Bu nedenle de ameliyattan korkuyorum. Sizi önerdiler. İnstagramdan da sizi takip ediyorum. Bana mail yoluyla burun eğriliğimin giderilmesiyle ilgili fiyat verirmisinuz.

  1. Mahir bey,
   Burun eğriliği ameliyatsız düzeltilemez. Bu konuda ameliyat sonucunuzu 3D Vectra XT cihazımızla aşağı yukarı sonucunuzu gösterebiliriz.
   Mail yoluyla burun eğriliği fiyat bilgisi gönderilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı