Burun Estetiği

Kişiye özel burun estetiği

Kişiye özel burun estetiği ameliyatı 

Estetik cerrahi ameliyatlar arasında dünyada ve ülkemizde en çok gerçekleştirilen operasyon burun estetiği ameliyatıdır. 2000′li yıllara kadar kalkık, oyuk, estetik ameliyat olduğu çok belli olan burunlar moda idi. Hem ameliyat olanlar hem de estetik cerrahlar böyle sonuçların daha güzel ve iyi olduğunu düşünüyorlardı. Ancak 2000’li yıllar ile birlikte bu eğilim hem ülkemizde hem de dünya da değişti ve doğal, yüz oranlarına uygun, oyuk olmayan, burun ucu çok aşırı kalkık olmayan, estetik ameliyat olduğu belli olmayan sadece “ne güzel burun” diye düşündüren sonuçlar kabul görmeye ve beğenilmeye başlandı. Bu planlamalar da kişiye özel burun estetiği tanımını ortaya çıkardı.

Kliniğimizde 3D Vectra ile üç boyutlu burun estetiği planlaması yapılabilmektedir.

Play Video
Play Video

Bu konuda estetik cerrahların da çok önemli bir katkısı oldu. Çünkü estetik cerrahinin hemen her konusu doğal sonuçlar elde etmeye yöneldi. Elbette ki hala burun ameliyatı olduğu belli olmasını isteyen hastalarımız oluyor. Bu gibi durumlarda aşırıya kaçmadan hastaların isteklerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. O nedenle burun estetiği ameliyatı kişiye özel bir ameliyat olarak düşünülmelidir.

Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Doğal sonuçlar elde edilmesi için hastanın da yüzü ile ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir

Burun estetiği ameliyatı ile her insanın yüzüne uygun doğal sonuçlar elde edilmeye çalışılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatında ameliyat kararı

  • Burnumun şekli nasıl olacak?
  • Yüzüme yakışacak mı?
  • Doğal görünen bir burun mu yoksa ameliyat olduğum belli olan bir burun mu istiyorum?
  • Ağrı olacak mı?
  • İstediğim gibi olacak mı?
  • Tamponlar çıkarken canım acıyacak mı?
  • Ameliyattan sonra “Burnum düşer mi?”, “Burnumda çökme olur mu?”
  • Tekrar ameliyat olamam gerekecek mi?
  • Hangi doktora güvenebilirim? gibi sorular cevaplarını bulana kadar da karar verme dönemi uzar.

Yukarıdaki soruların cevaplarını kısaca açıklamaya çalışayım;

Estetik burun ameliyatı yaklaşık 1,5-2 saat sürer, birlikte solunum probleminiz varsa rahatlıkla çözülebilir. Lokal anestezi altında değil genel anestezi veya sedasyon ile operasyonunuz gerçekleştirilir. Ameliyattan çıktığınızda ağrı veya sızı olmaz. Sadece bir miktar burun ve çevresinde dolgunluk hissiniz olacaktır. Burun içinde tampon, üzerinde alçı ile odanıza gelirsiniz ve genellikle gece hastanede kalmanıza gerek olmaz. 2-3 gün sonra tamponlarınız çekilir

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun eğriliği

Burun tamponları çekilirken acı veya ağrı değil değişik bir his olur. Ama işlem kısa süreceği için aklınızda kalacak bir soruna neden olmaz. Burun estetiğinden 5 gün sonra alçınız değiştirilir ve bu yeni yapılan alçı da 7 veya 10.günde çıkarılır ve artık sizde yeni burnunuzu görebilirsiniz. Bu burun sizin değildir. Çünkü şiş bir görüntüsü vardır ve her geçen gün bu şişlik giderek azalacak ve istediğimiz şekle gelecektir.

Sizin istediğiniz şeklin nasıl olduğuna ameliyat öncesinde üç boyutlu çektiğim görüntünüz üzerinde birlikte problemlerinizi konuşarak karar veriyoruz. Bu nedenle ameliyat öncesi ön görüşmeniz 30-45 dakika gibi bir süre alıyor. Sizin farkında olduğunuz ve farkında olmadığınız problemlerinizi 3D Vectra ile çekilmiş üç boyutlu görüntünüzde nasıl düzelteceğimizi ve nasıl görüneceğini ameliyat öncesinde konuşup kararlaştırıyoruz. Bu görüşmemiz sonucunda da ameliyat planınız ortaya çıkıyor.

3d vectra ile planlama Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Burun estetiğinde üç boyutlu planlama için kliniğimizde 3D Vectra teknolojisi kullanılmaktadır
Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da tamamen iyileşme uzun bir zaman alıyor. %100 iyileşmesi, “tamam bu sizin burnunuz” dediğimiz zaman genellikle bir yılı bulabiliyor. En iyi estetik cerrahların bile burun estetiği ameliyatlarıyla ilgili söyledikleri bazı sözler vardır. Bu sözler burun estetiği ameliyatının ne kadar zor bir ameliyat olduğunu anlatır. Gilbert Aiach “Ben burun estetiği ameliyatı yapmaya 1,000 burun ameliyatı yaptıktan sonra başladım” demiştir. Buradan çıkarılması gereken sonuç burun estetiği ameliyat planlamasının her hastaya göre ayrı ayrı yapılması gerektiği, tecrübe, deneyimin çok önemli olduğu ve beklentilerin çok yükseltilmemesi gerektiğidir. Cerrah her ameliyat ile kendini biraz daha geliştirir ve mesleki tecrübesi her geçen gün artar.
 
Ankara’da burun estetiği ameliyatı olmayı planlarsanız daha detaylı bilgi için kliniğimize başvurmanızı öneririm. Burun küçültme, burun kaldırma, burun ucu kaldırma, burun törpüleme gibi tanımlamalarda burun estetiği ameliyatını anlatmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı