Kepce Kulak Estetiği
Stacks Image 380

Kepçe Kulak Estetiği

Kulak kepçesi kimi insanlarda doğuştan olabildiği gibi kimi insanlarda ise sonradan oluşmuş bir durumdur. Kulakta en çok görülen estetik sorun kulakların kepçe olmasıdır. Kepçe kulak kulağın dışa doğru normalden fazla büyümüş olmasıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatında Yaş Sınırı Yoktur

Ülkemizde çoğu estetik işleminde olduğu gibi kulak estetiği işlemi içinde çocuk yaştan bu yana mevcut sorunla boğuşan kimseler 18 yaşına girmeyi beklemektedir. Ancak kulak estetiği işlemi için bu yaşı beklemeye gerek yoktur.

Kulak kepçeleri vücudun diğer kısımlarına göre daha hızlı gelişim göstermektedir. 3 yaşındaki bir çocukta kulak gelişiminin %85’lik kısmı tamamlanırken, 10 yaşında bu oran %93’e çıkmaktadır. Bu sebeple kulak estetiği işlemi için 18 yaşı beklemek pek mantıklı değildir ve buna gerek yoktur.

Kepce Kulak Estetigi

Yapılan araştırmada 3-4 yaşlarında yapılan kulak kepçeliği ameliyatlarında kalıcı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Kulak estetiği işleminde anestezinin türü yaşa göre değişmektedir. 3 yaşında ki çocuklara genel anestezi uygulanırken, 15 yaş ve üzeri hastalarda lokal anestezi uygulanır. İşlemin ardından hasta hemen normal hayatına dönebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kulak kepçesini oluşturan kıkırdak kısmın görünümünü düzeltmek ve bunun kalıcı olmasını sağlamak adına pek çok teknik geliştirilmiştir. Ameliyatta kulak arkasına kesi uygulanarak kıkırdak yapıya ulaşılır ve kıkırdak yapıdaki şekil bozuklukları onarılıp daha sağlıklı şekiller verilerek bu halin korunması adına kalıcı ve dayanıklı dikişler uygulanır.
Kulak estetiğinde bir diğer yöntem ise kulak derisini açmadan dikiş destekleri sayesinde kulak kepçeliği kısmi olarak düzeltilebilmektedir. Ancak bu yöntemde yapılacak dikişlerin kıkırdağı yırtarak kulağı eski haline döndürme ihtimali bulunur. Kulak kepçesine şekil vermek büyük tecrübe isteyen bir iştir.

Kepçe Kulak Estetigi Nasıl Yapılır?

Kulak Estetiği Sonrası

  • İşlemin ardından hasta yüksek bir yastıkta sırt üstü yatmalıdır. Ameliyatın ardından 1 veya 2 haftalık süre boyunca ağır yük kaldırılması, kişiyi zorlayacak ağır işlerin yapılması ve ağır spor aktivitelerin yapılması önerilmemektedir
  • İşlemin ardından kulak bölgesine 2 ya da 3 gün süre kalacak bandaj uygulanır. Erimeyen dikiş uygulanması durumunda dikişler 1 hafta sonra alınır.
  • Bu süreçte kulak derisi olması gerekenden şiş ve kızarıktır. 2-3 haftalık süreçte gece uyurken sporcu bandının kullanılması ile kulak kepçesinin uyku sürecinde bükülmesi ya da katlanmasının önüne geçilir. Kulaklarda oluşan şişliklerin tamamen geçerek kulak kepçesinin nihai şekline erişmesi 3-4 haftalık bir süreçtir.
  • Yaz aylarında yapılan kulak estetiği işlemlerinde kulak bölgesine güneş kremi sürülmesi önerilir.
Kulak estetiği işlemlerinde rastlanabilecek en büyük sorun kulak derisi altında kan birikimi ve kulak derisinde kan dolaşımında sorunların yaşanmasıdır. Bu durumların en net belirtisi şiddetli ağrıdır.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr