Yüz ifademizi ve yaşımızı en etkili biçimde ortaya koyan göz kapakları, sarkma ve deride fazlalık gibi sorunlara sahip olabilmektedir. Bazı durumlarda genç yaşa rağmen genetik sebeplerden ötürü sarkma ve torbalanmanın mevcut olduğu göz kapakları, çeşitli estetik işlemleri ile bu sorunlardan arındırılabilmektedir. Göz kapakları kimi zaman alt ve üst kısım bir bütün olarak ele alınırken kimi durumlarda ise birbirinden bağımsız olarak ele alınmaktadır.

Göz kapağı estetiğiKafatasının kemik yapısında ki çukur kısımlarda yer alan gözler; kemik yapıdan zarar görmemesi adına üstte 2, altta ise 2 yağ yastıkçıklarının arasında koruma altındadır. Zaman içerisinde bu yağ yastıkçıkları yer çekimi ve genetik faktörlere yenik düşerek yerinden çıkarak aşağıda doğru bir hareket içinde olabilir. Bu durumlarda fıtıklaşma ve torbalanma gibi sorunlar boy gösterir.

Göz kapaklarında gözlenen sarkma, torbalanma ve katlantı gibi sorunlar gerek cerrahi gerek ise cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilebilirler. Yapılacak tedavinin ne olacağına ise doktor tarafından yapılan muayenenin ardından karar verilecektir.

Göz Kapağı Estetiğinde Tedavi Seçenekleri

  • Üst ya da alt göz kapağı ameliyatı
  • Üst veya alt göz kapağında ki deri fazlalıkların Plexr ile alınması
  • C vitamini enjeksiyonu göz torbalarının azaltılması
  • Needle Shaping ile göz çevresi ve kaşların kaldırılması
  • Thermage CPT göz kapağı uygulaması

Göz kapağında bir sorun ile mücadele eden kişiler ilk önce bir estetik cerraha görünmelidir. Çünkü her sorunun çözümü cerrahi operasyon olmayabilir.

Estetik cerrah tarafından yapılacak kontrollerin ardından hastaya çözüm için gereken işlemin ne olacağı anlatılacaktır. Doktor hastaya kafatasında ki çukur kürelerde yer alan gözlerin zaman içerisinde yer çekimi ve genetik sebeplerden ötürü öne çıkıp sarkacağını anlatacaktır. Yağ yastıkçıklarının ileri doğru hareketinden ya da ya da yumuşak dokunun azalması durumunda ortaya çıkacak torbalanma sorununun birbirinden ayırt edilmesi gerekmektedir. Yumuşak doku azalması sebebi ile oluşan torbalanmaların cerrahi işlem olmadan çözümü mümkündür. Dışarıdan hacim arttırma ile bu sorun ortadan kalkacaktır. Bio-expander uygulaması ile bu torbalardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Alt veya Üst (Blefaroplasti) Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Göz kapağı sorunlarını ortadan kaldırmak için uygulanacak estetik işlemlerinde genel olarak lokal anestezi uygulanmaktadır. İşlemlerin büyük çoğunda ağrı gözlenmemektedir. Yapılacak göz kapağı estetik işlemi 1,5 ile 2 saat arasında sürmektedir. Ameliyat ile gözaltında ki torbalar ve sarkmış olan deri kısmı düzeltilerek kişi daha estetik bir yüz görünümüne kavuşacaktır. Bu işlemde üst kapakta yer alan torbalanmalar da düzeltilebilir.

Estetik göz kapağı ameliyatı

Göz Kapağına Plexr Uygulaması

Ameliyatsız bir göz kapağı olan Plexr, hem alt hem de üst kapakta ki fazlalıklara yönelik müdahalelerin yapıldığı bir işlemdir. Yapılacak işlemde elde edilecek sonuç tamamen doğaldır. İşlem öncesi bölgeye uyuşturucu krem uygulanarak hasta işleme hazır hale getirilir. Her noktaya yapılan plasma enerjisi ile cildin en üst kısmı buharlaştırılır. Kalın cilt kasılıp gerilerek katlantıların düzeltilmesi sağlanır. İşlemin ardından bölgede 7 ile 10 gün arası hüküm süren bir kabuklanma gözlenir ve ardından ise kızarıklıklar olabilmektedir. Bu işlemin ardından yaralara sürülen bir fondöten kullanımı önerilmektedir. Gerektiği durumlarda işlem tekrar edilebilir. Etki süresi genel olarak 3-5 yıldır.

Göz Kapağı C Vitamini Enjeksiyonu

Gözaltı üstü ve altında ki belirgin torba oluşumu durumlarında bölgeye C vitamini enjeksiyonu yapılarak 1,5 ay ara ile etkili ve belirgin bir küçülme sağlanabilmektedir. Bu uygulama uyuşturucu krem ya da bölgeye buz uygulaması sonunda yapılabilir.

Needle Shaping Göz Kapağı Uygulaması

Yüz ve kaş bölgesinde ki yumuşak dokunun azalması sonucunda oluşan bir sorun var ise bölgeye ayda 1 kez olmak üzere 3 kere bu uygulamanın yapılması istenen sonucun elde edilmesini sağlayacaktır. Oldukça düşük galvanik akım uygulaması mikroototransplantasyon sayesinde bölgesel olarak kollagen göçü sağlamakta ve yumuşak doku hacmi ve yerinde değişim sağlanmaktadır. Göz kapağı estetiği uygulamalarında yardımcı bir yöntem olabilmektedir.

Therme CPT Göz Uygulaması

Cildin alt tabakası olan dermişe gönderilen radyofrekans dalgaları uygulama alanında kollagen sentezi ile cildin sıkılaşması sağlanabilmektedir.