Meme Estetiği
Stacks Image 378

Göğüs Estetiği

Göğüs Büyütme

Kadınların en çok ilgi gösterdikleri operasyonların başında göğüs büyütme ameliyatı gelmektedir. Kadın kimliğinin ilk gelişen ve büyümesi beklenen organı memelerdir. O nedenle hacmi ve büyüklüğü her kadın için önemlidir. Memelerin gelişiminin küçük kalması kişisel olarak kadınların kendilerini yetersiz hissetmelerine hatta kadın gibi hissedememelerine neden olmaktadır. Bu yüzden meme büyütme ameliyatları bu kadar önemli ve özeldir.

Meme büyütme amaçlı kullanılan Silikon Protezler bugün alternatifi olmayan bir malzemedir. Şekillendirilmiş, vücuda dağılma ihtimali olmayan, alerjik özellikler taşımayan, kana süte karışmayan, kaymayan, yapışmayan, kanser yapmayan özelliklerde silikonlar günümüzde göğüs büyütme ameliyatlarında güvenle kullanılmaktadır.

Göğüs Dikleştirme

Hamilelik sonrası, genetik nedenler, doğuştan gelen yapı bozuklukları ve zamanın ilerlemesi ile beraber göğüslerde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Bu sarkmalar ile cerrahi olmayan yöntemlerle başa çıkmanın çok da mümkün olmadığını bilmelisiniz. Özellikle hızlı kilo kayıpları da göğüslerde yüksek oranda sarkma meydana getirmektedir.

Operasyon Zamanlaması

Meme dikleştirme ameliyatı planlamasında probleminizin seviyesi, uygulanacak dikleştirme ameliyatının şekli, silikon protez gerekip gerekmediği, emzirme durumlarınız, hamilelik planlarınız birlikte doktorunuzla detaylı görüşme sonrasında karar verilecek durumlardır. Meme dikleştirme ameliyatını lüzum halinde 18 yaş üzerinde göğüs gelişimi tamamlandıktan sonra planlanmasında sakınca yoktur. Seçilecek tekniğe bağlı duyu ve emzirme fonksiyon kaybı olup olmayacağı konusunda yine doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında 3-4 hafta denize giremez, 7-10 gün uçak yolculuğu yapamaz, 1 ay kadar yüz üstü yatamazsınız.

Göğüs Küçültme

Göğüslerin küçüklüğü, sarkıklığı, büyüklüğü, şekli, formu her zaman sorundur ve cerrahi olarak düzeltilebilir. Göğüsler ergenlikte büyümeye başlar ve bazen çok aşırı boyutlara ulaşabilir. Ergenlik dönemi dışında; hamilelikte hormon değişimi, şişmanlama ve hormon ilacı kullanma gibi sebeplerden dolayı da göğüslerde aşırı büyüme gözlenebilmektedir. Her ne sebepten olursa olsun çok büyük bir memeye sahip olmak çeşitli sorunları da beraberinde getiririr ve hayat kalitesini düşürür.

Jinekomasti

Yağ dokusu ve meme bezlerinin karışımı olan memede jinekomasti gözlenmesi durumunda meme başında elle de hissedilen bir fazlalık söz konusudur. Erkekte meme büyümesi ameliyatı ile bu fazlalık alınmaktadır. Genel olarak memeyi oluşturan doku ve bezlerin fazla gelişmesi durumu olarak da adlandırılabilir. Liposakşın bu sorunu ortadan kaldırmak adına başvurulan etkili bir metottur. Kişinin yağ kütlesinin artması sebebi ile gözlenen yalancı olanı ise tek başına liposuction yapılması durumu ortadan kaldırmaya yetecektir.

Dönemimizde bu işlem liposuction ile birlikte gerçekleştirilmektedir ve çok ileri seviyelerde olsa dahi areola adı verilen meme başında ki kahverengi kısım dışında herhangi bir kesi uygulanmadan işlem tamamlanmaktadır. Böylelikle işlemin ardından meme bölgesinde kalıcı ve gözüken kesi izleri yer almamaktadır. Liposuctionda ise milimetrik kesiler gerçekleştirildiği için iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyat sırasında kişi damardan uygulanan ilaç ile uyutulur ve işlemin ardından aynı gün taburcu edilerek ertesi gün gündelik yaşantısına olduğu gibi devam edebilmektedir. İşlemin ardında ki gözetim süresi ise yalnızca 2 saattir.

Göğüs estetiği ameliyatları sorunlara göre özel olarak planlanması gereken ameliyatlardır. O nedenle öncelikle mutlaka bir plastik cerrah tarafından muayene olmanız ve onun önerilerine göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Meme estetiği ameliyatlarının planlanmasında etkili olan durumlar;

  • Göğüslerin büyüklüğü
  • Göğüslerin küçüklüğü
  • Meme dokusunun kıvamı ve formu
  • Meme cildinin durumu, gevşeklik veya çatlak olması
  • Hastanın emzirme süresi ve sayısı
  • Meme katlantı çizgisi ile meme başlarının ilişkileri
  • Meme dokularının hacim farkları
  • Meme başlarının asimetrileri
  • Hastanın boyu, kilosu, göğüs kafesinin çapı gibi çok sayıda etkin ve değerlendirilmesi gereken konu vardır.
Yukarıda saydıklarım sadece operasyon bölgesini ilgilendiren değişkenlerden bir de hastamızın genel sağlık durumu, sigara kullanımı veya diğer alışkanlıkları, kronik hastalıkları ve ailesel meme kanseri hikayesi gibi faktörlerde mutlaka birlikte değerlendirilecektir.

Göğüs (Meme) Estetiği Ameliyatı

Meme estetiği ameliyatlarından hangisi planlanacak olursa olsun 40 yaş ve üzerinde ameliyatlardan önce mutlaka tedbirden mammografi veya meme ultrasound tetkikleri de istenir. Ailede meme kanseri hikayesi olmasa da bu tetkikler 40 yaşının üzerinde düzenli olarak yapılması gereken incelemelerdir.

Göğüs büyütme estetiği ameliyatı için dışarıdan silikon protezler kullanılacakken, dikleştirme ameliyatlarında fazla olan deri çıkarılır ve meme dokusu şekillendirilerek sonlandırılır. Bazen de beraberinde silikon protezlere ihtiyaç duyulur. Göğüs küçültme estetiği ameliyatlarında da yine fazla olan deri ile birlikte uygulanan tekniğe göre bir miktar da meme dokusu çıkarılacaktır. Küçültme ameliyatlarında çıkarılan meme dokusu mutlaka patolojik incelemeden geçmelidir.

Göğüs estetiği ameliyatlarında amaç formda, sıkı, aşağı yukarı simetrik, fonksiyonel yani meme başı duyusu korunmuş ve emzirme yeteneği devam eden memeler elde etmektir. Çok nadir, aşırı büyük memelerde bazen fonksiyon kaybı gibi durumlar olabileceği ameliyattan önce hastaya anlatılır.

Meme estetiği ameliyatları arasında meme büyütme için memelere yağ enjeksiyonu veya dolgu enjeksiyonu gibi tekniklerde kullanılmaktadır. Ancak bu tekniklerin sorun olma ihtimalleri yüksek olduğu için kliniğimizde uygulanmamaktadır.

Göğüs Estetiği

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr