Stacks Image 292

Estetik Ameliyatlar

Estetik Ameliyatlar

Günümüzde giderek polpülaritesi artan ve sosyal medya sayesinde de doğrunun ve yanlışın birbirine karıştığı bir ortamda insanların güvenilir bilgiye ulaşmalarını sağlamak biz doktorların, cerrahların önemli ve özel bir sorumluluğudur. Maalesef günümüzde estetik sektöründe artan talep bazı aç gözlü çevrelerin iştahını kabartmış ve hiçbir eğitimi dahi olmayan insanlar sosyal medyada güzellik uzmanı, saç ekim uzmanı diye kendilerine sıfatlar vererek ciddi mağduriyetlere neden olabilmektedirler. Bu yüzden hastalarımıza doğru ve net bilgileri verebilmek adına çok çalışıyor ve kişiye özel yaklaşımlarla standardı yüksek işlemler yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Yüzün merkezinde yer alan ve tarih boyunca bir çok insan için tanımlayıcı özellikler sunan burun; kişinin en önemli karakteristik özelliklerindendir. Eski çağlarda karakter tahlilleri bile burun şekilleri üzerinden yapılmıştır. Burun estetiği fonksiyonel ve estetik olarak bir arada yapılabilir.

Burun iskeletini kemik(üst 1/3) ve kıkırdak(alt 2/3) doku ile birlikte üzerini örten cilt ve iç yüzünü döşeyen mukoza denilen dokulardan oluşan fonksiyonel ve estetik bir organdır. Burunu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılarda ki aşırı gelişmeler, travmalar, doğumsal genetik sorunlar şekil bozuklukları gelişmesine neden olmaktadır. Şekil bozukluğu olan bir burun için düzeltmenin planlanması ve yapılacak cerrahi işleme de burun estetiği ameliyatı denir. devamını oku…

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı yaklaşık 2-2,5 saat sürer. Bundan sonraki süreci ameliyatınızı planlarken konuşmamıza rağmen aklınızda tutmadığınız için detaylarıyla size aşağıda anlatıyorum.

  • Ameliyatınız bittikten sonra hastanedeki odanızda kendinize gelirsiniz. Burnunuzun içinde tampon ve üzerinde alçı vardır. Dolgunluk ve bazen hafif sızı hissedersiniz. Ağrı genellikle olmaz.
  • Burun ucunda tamponlardan sızan sızıntıyı emen sizin ıslandıkça değiştirmeniz gereken gazlı bez vardır. Tamponlar çekilene kadar bu gazlı bezler ıslanırsa değiştirmeniz gerekir.

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği ameliyatı her hastaya, her probleme uygulanamaz. Bunun kararını ancak estetik cerrahınız ile birlikte alabilirsiniz.
Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Beraberinde solunum probleminiz varsa o da aynı ameliyatta düzeltilebilir. Burun içinde tampon ve burun sırtında alçı ile ameliyatınız sonlanabilir. Ameliyat süresi normal burun estetiği ameliyatına göre daha kısadır ve iyileşme süreleri de daha hızlıdır.

Burun ucu estetiği ameliyatı aynı zamanda mini-rinoplasti, tip rinoplasti olarak da tanımlanmaktadır. Burunda bulunan kusurların küçük dokunuşlar ile düzeltilmesi manasına gelen burun ucu estetiği işlemleri ile yüzünüzün görünümünü çok fazla değiştirmeden, doğal bir şekilde burnunuzun şekillendirilmesi imkanını elde edebilirsiniz.

Nefes Alma Sorunu

Burun hem estetik, hem de fonksiyonel bir organdır. Estetik olarak burun şeklinin değiştirilmesi ameliyatına Rinoplasti denirken, solunum problemlerinin düzeltilmesi ameliyatına da Septoplasti ameliyatı denilmektedir. Eğer hem estetik hem de solunum problemleri birlikte düzeltiliyor ise ameliyatınızın adı Septorinoplasti olacaktır. Nefes alma sorunu yaratan bu problem burun estetiği ameliyatı ile birlikte yapılarak sonuç elde edilebilir.

Burnun fonksiyonları arasında en önemli olanı hava geçişini sağlıyor olmasıdır. Yani akciğerlerimizin havalanmasını sağlar. Burundan alınan nefes temizlenir, nemlendirilir ve akciğerlerimize bu şekilde burun sayesinde ulaştırılır.

Burun Revizyonu

Burun estetiği ameliyatları sonrasında bazen yeniden müdahale gerektirecek durumlarla karşılaşılabilir. Ameliyat sürecinde meydana gelen sorunlar, iyileşme sürecinde meydana gelen sorunlar bazı sıkıntılar doğurabilir. Öncelikle doktorunuz ile yapacağınız değerlendirme önem kazanır. Doktorunuzun değerlendirmesi sonucunda size yeniden ameliyat önerebilir veya dolgu gibi işlemlerle sorunların kamüfle edilmesini önerebilir. Yapılacak müdahaleye karar vermek yine sizin ve doktorunuzun görüşmesi sonucunda netleşir. Yeniden müdahale planlanması birinci yıldan sonra yapılırsa daha sağlıklı olacaktır.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR
Uğur Mumcu Cad. No: 14/3 G.O.P.
Çankaya / ANKARA

Telefon : 0090 (312) 4482361
Mobil : 0090 (533) 5693103
E-posta : info@artplastestetik.com


2019 © Copyright ,Orhan Murat ÖZDEMİR | Tüm hakları saklıdır.

Powered by Infoart Consulting | www.infoart.com.tr