Vücudun en fazla ihmal edilen kısmı olan eller zaman içerisinde yıpranır. Ne yazık ki ihmali çok geç fark ederiz. Kişi vücudunu cildini güneş koruyucu kremler ile korurken elleri korumak akla gelmez. Bu sebeple eller cilde oranla daha hızlı yıpranır ve yaşlanır. Sıcak, soğuk, güneş, kimyasal ajanlar, biyolojik etkenler gibi etmenler ellerin daha erken yıpranmasına ve yaşlanmasına sebep olur.

Ellerdeki yaşlanma 2 biçimde değerlendirilir ;

Cildin yaşlanması; kuruması, kırışması ve lekelenmesi

Cilt altı volüm (hacim) kaybına bağlı buruşma, damarlanma, kemiklerin ortaya çıkması ve belirginleşmesi

El gençleştirmeCildin yaşlanmasını azaltan en önemli faktör güneş koruyucu kremlerdir. Yüz kısmına uygulanarak yaşlanmayı yavaşlatan güneş koruyucu kremleri ellerimize de sürmeliyiz. El gençleştirme işlemleri arasında en ucuz ve zahmetsiz olan işlem güneş koruyucu krem uygulamasıdır. Güneş koruyucu kremlerin etkisi yaklaşık 3 saattir. Bu sebep ile 3 saatte bir uygulamanın tekrar edilmesi gerekir.

Ellerin yıpranmaması için kurumaması gerekmektedir. Bu sebep ile ellerin nemlenmesi önemlidir. Özellikle irritan deterjanların el ile teması önlenmelidir. Eğer yıpranmış ellere sahip isek ellerin gençleştirilmesi adına önerilen tedaviler genellikle lazer ya da nemlendirici enjeksiyon uygulamalarıdır.

El Kırışıklıkları ve Lekeleri İçin Lazer Uygulaması

Lekelerin tedavisinde; Q-Switched Nd- YAG lazer uygulamaları en etkili yöntemlerdir. Birkaç seanslık tedaviler ile genellikle eller lekelerden arındırılır.

Kırışıklıkların azalması için Plexr ya da fraksiyonel lazer uygulamaları önerilebilir.

Nem ihtiyacında ise uygulanacak saf hyalüronik asit enjeksiyonları (IAL System- Gençlik Aşısı) amaçlanan sonucu elde etmede yeterli olacaktır. Bu sistem hem yüze, hem boyuna hem de ellere uygulanabilir.

Lazer el gençleştirmeEllerde yıpranmanın yanı sıra hacim kaybı da mevcut ise bu durumda hacim kazandırıcı işlemler devreye girmelidir. Bio-expander, dolgu ve yağ enjeksiyonları bu konuda uygulanan yöntemlerdir. Dolgular ve bio-expander işlemleri geçici olarak hacim kazanımı sağlarken yağ enjeksiyonu ise kalıcı bir çözüm sunar. Ancak yağ enjeksiyonunun bir ameliyat olması ve enjeksiyonun bu bölgede kalmama ihtimali bu işlemin zorluklarındandır. Yukarıda sayılan işlemler arasında en doğal sonucu veren işlem ise bio-expander uygulamasıdır. Ellerin uyuşturulması sonrasında hacim kazandırılmak istenen bölgelere saf hyalüronik asit ve çapraz bağlı hyalüronik asit karışımı olan bio-expander enjekte edilir. Bu işlemin ardından bir pansumana gerek yoktur. Bio-expander ile yüz, yanak, alın çene ve elmacık kemiklerin belirginleştirilmesi sağlanabilir.

Ellerinde sorun olan kişilerin genelinde yüz ve boyun bölgesinde de sorunlar gözlenmektedir. Bu sebeple komple bir gençleşme uygulaması için doktorunuza başvurunuz.