Dudak dolgunlaştırma, dudaklara hacim verilmesi, dolgunluk kazandırılması, kalınlaştırılması ya da büyütülmesi tarih boyunca insanlığın çözüm aradığı sorunların başında gelmiştir. Dudaklara dolgunluk verip kalınlaştırmak için sonuç veren en etkili yöntem ise hyalüronik asidin kullanımın olmuştur. Bu yöntem ile dudaklara dolgu uygulanarak kalınlaştırma sağlanmaktadır ama bu kalıcı sonuçlar sunan bir yöntem değildir. Dudaklar uygulamadan sonra kısa bir süre içerisinde eski görünümüne dönecektir.

dudak dolgunlaştırmaGeçmiş dönemlerde kalıcı dudak dolgunlaştırma ve büyütme işlemleri hususunda farklı tıbbi malzeme ve uygulamalar ortaya atılmıştır. Ancak bunlar ile ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkmıştır. Geçmişte sıvı silikon enjektesi ile dudaklar kalınlaştırılmıştır ve bu uygulama sonrası ciddi doku reaksiyonu problemleri baş göstermiştir. Bunlar sonrası bu işlemin uygulanması yasaklanmıştır. Daha sonra ise en sağlıklı dolguların eriyebilen dolgular olduğuna kanaat getirilmiştir.

Kalıcı Dudak Dolgunlaştırma (Permalip Magic Lip Surgery) Uygulaması

Bir dudak implantı olan Permalip, katı silikondan yapılmıştır. Kalıcı dudak büyütme ya da kalınlaştırma işleminde alternatifsizdir. Sıvı silikonun dışında meme silikonları gibi katı olup kullanımında sorun olmayacağı tespit edilmiştir.

Kalıcı dudak büyütme ya da dolgunlaştırma işleminde permalip kullanımı ortaya çıkmadan önce herhangi bir kalıcı dudak büyütme ya da kalınlaştırma işlemi kullanmamaktaydım ve önermemekteydim. Ancak bu dudak protezi sayesinde 30 dakikada lokal anestezi ile ağız köşelerinden girilerek hem alt hem de üst dudağa yerleştirmede bulunmak mümkün olmaktadır. Dudaklarda gizli olan estetik detaylar bu protez uygulama sonrasında ise gün yüzüne çıkarak kişiye daha estetik bir görünüm sunmaktadır. Bu işleme Magic Lip Surgery adı verilmektedir. Dudakların konturu olarak adlandırılan beyaz hattın belirgin ve dışa meyilli olması, üst dudaklarında üstte iki adet yüksek yay şekilli duruşu ve buradan buruna kadar gelen kolonların mevcut olması dudakların yeterli özelliğe sahip ve estetik bir dudak olduğunu ortaya koyar.

dudak kalınlaştırma Dudak dolgunlaştırmak konusunda 2015 yılı Eylül ayından bu yana kliniğimizde mikroototransplantasyon yöntemi ile dudak bölgesine kişinin kendi dokusu kaydırılarak (Needle Shaping) sonuç alınmaya çalışılmaktadır. Needle Shaping cihazı ile dudaklara herhangi bir doku enjekte edilmeden, silikon uygulanmadan kişinin kendi kollagen dokusu ile dudak dolgunluğu ve dudak hatlarının ortaya çıkması sağlanmaktadır. Ayda bir gerçekleşen 3 seans ile 3 yıl etkili sonuç elde edilmektedir.

İlk uygulama ardından bir ay sonra yapılan işlemin yüzde 30-40’lık kısmı kalıcı olmaktadır. Bu sebep ile 2 ya da 3 seans ile nihai sonuç alınacaktır. Ancak ilk uygulama sonucu kişiyi tatmin etmişse 2. Bir seansa ihtiyaç yoktur.

 

Needle Shaping uygulaması dudak dışında arzu edilen her bölgeye uygulanabilmektedir. Needle Shaping uygulaması aynı zamanda yüz bölgesinde de sıkılaştırma ve gerginlik oluşturan bir uygulamadır.