BotoksYüz Dolgusu

Dolgu mu, Botoks mu yaptırmalıyım?

Sizin için hangi işlemin dolgunun mu yoksa botoksun mu uygun olduğuna doktorunuz ile görüşmeden sonra karar vermelisiniz.

Play Video

Dolgu ve botoks diye çevrenizde ki insanlardan, medyadan, internetten sürekli çok övücü ama genelde kötüleyici bazı ön yargılarınızın oluşmasına neden olan bilinç altı mesajlar alıyorsunuz. İçten içe ne olduğunu da merak ediyor ve araştırıyorsunuz. Medyada konuya hakim olanlar da olmayanlarda bolca konuştukları için karma karışık bir sonuç ve aşırı bir bilgi kirliliği söz konusu. Buraları temizlemek ve net bilgiye ulaşmanızı sağlamak için böyle bir yazı yazma gereği duydum. Mutlaka başka yerlerden de benzer bilgilere ulaşabilirsiniz ama naçizane bilgilerimi paylaşmam gerektiğini düşünüyorum.

Bu sayfaya ulaştığınıza göre öncelikle gerçekten bu konulara yabancısınız ve ilgi ile birlikte kaygı duyuyorsunuz. Bilgi bu sorununuzu çözecek tek güçtür. Bende size bu konuyu medde madde aktarmaya çalışayım.

Dolgu nedir?

Hacim veren maddelere dolgu diyoruz ve sıklıkla yüzdeki yaş ile giderek artan hacim sorunu olan bölgelere ve derinleşmeye başlamış kırışıklıklara öneriyoruz.

Botoks nedir?

Mimik kaslarımız ile yaptığımız hareketlerle oluşan kırışıklıkların azaltılması için kas hareketlerini azaltmaya veya durdurmaya yarayan ilaçtır. Yani dolgu ve botoks farklı şeylerdir.

ameliyatsız burun estetiği için botoks mu dolgu mu yaptırmalıyım
Doktorunuz sizin şikayetlerinizi dinledikten sonra dolgu veya botoks veya başka bir seçenek sunabilir. O nedenle öncelikle neyden rahatsız olduğunuzu söylemelisiniz.

Dolgu ve botoksun ortak özellikleri nelerdir?

 • Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri arasındadırlar,
 • Kırışıklıkların azaltılmasında faydalıdırlar.
 • Kırışıklıkların oluşmasının önlenmeye çalışılmasında faydalıdırlar.
 • Enjeksiyon yani iğne ile uygulanırlar.
 • Uygulama öncesinde nadiren de olsa uyuşturucu kremlere ihtiyaç olabilir.
 • Uygulanmalarından sonra hafif kızarıklık, şişlik gibi görüntüler normaldir.
 • İkisinde de uygulama sonrasında uygulama yapılan alanlara baskı uygulanmaması önemlidir.
 • Mutlaka her iki uygulama sonrasında da kontrole gitmeniz önerilir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Yüz dolgusu

Dolgu ve botoksun birbirinden farkları nelerdir?

 • Dolgular cilt içi, cilt altı, kas içi ve kas altı planlara enjekte edilirlerken botoks sadece mimik kaslarına etkili olduğu için kas dokuya enjekte edilir.
 • Dolgular hacim vermek için yüzün ve vücudun hemen her bölgesinde kullanılabilir (Göz altı, şakak, yanak, çene). Botoks hacim vermez sadece kasları gevşetir (botoks ayrıca ter bezlerine etkisi nedeniyle terleme tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır).
 • Dolgular kırışıkların içine yani cilt içine de enjekte edilebilirler.
 • Dolgular hemen etki eder ve işlem sonrası etkiyi ve değişikliği görebilirsiniz. Botoksun etki etmesi için 4-7 gün geçmesi gereklidir.

Bazen dolgu da botoks da yeterli olmayabilir

Doktorunuz ile yapacağınız görüşme sonrasında size başka işlemler de önerilebilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi dolgu da botoks da yerine göre alternatifsiz işlemler oldukları bölgeler ve sorunlar vardır. Ama bazen bunlar yeterli olmayabilir veya siz botoks veya dolgu yapılmasını istemiyor olabilirsiniz veya doktorunuz sizin bu işlemlerle istediğiniz sonuca ulaşamayacağını düşünebilir. O nedenle size gençlik aşılarından estetik ameliyatlara kadar çok sayıda farklı tavsiyelerde bulunabilir. Burada tavsiyeleri belirleyen etkenler önem kazanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button