Covid-19

Covid-19 normalleşme sürecinde estetik ameliyat olunur mu?

Ülkemizin ve dünyanın etkisi altından henüz bir türlü kurtulamadığı Corona virüs salgını halen şiddetini azaltsa da devam etmektedir (Bu yazı 15 Haziran 2020 tarihinde yazılmıştır). Türkiye de diğer neredeyse tüm dünya ülkeleri gibi pandemi sürecinden en az etkilenmek için birçok tedbir almıştır. Sağlık bakanlığımız ve bilim kurulunun önderliğinde yürütülen ve yönlendirilen bu önlemler silsilesi Haziran ayı ile birlikte normalleşme süreci adı altında aslında hepimizin ne kadar süreceğini de bilemediğimiz yeni bir döneme girmiştir.

Covid-19 döneminde biz ne yaptık?

Biz de klinik olarak 15 Mart günü sonrasında mevcut tüm klinik içi ve cerrahi randevularımızı iptal ederek kliniğimizi ve faaliyetlerimizi durdurduk. Mayıs ayı ile birlikte sadece kliniğimizi açarak kısa çalışma ve aralıklı randevular ile yeniden tanımlanan alınabilecek tüm tedbirlerle çalışmaya başladık. Bu konuda klinik içi uygulamalarımız ve tedbirlerimizi anlattığım https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/covid-19/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Covid-19 döneminde kliniğimize gelecek hastalarımız için aldığımız tedbirleri yanda ki video da izleyebilirsiniz.

Play Video

Estetik ameliyatlara ne zaman ve ne koşulda başlayacağız?

Bu konu biraz tartışmalı maalesef. Ancak Sağlık bakanlığı ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği uyarıları doğrultusunda hareket etmemizin daha doğru olacağı kanaatinde bir doktor olarak bu güne kadar (15 Haziran 2020) genel anestezi ile hastane ortamında ameliyat yapmadık. Bize tavsiye edilen detaylara, genelgelere uymaya ve bu konuda doğru olduğunu düşündüğümüz yaklaşımlarla hastalarımızı da bilgilendirmeye çalıştık. Normalleşme sürecinde sadece vücut bölgesini ilgilendiren estetik ameliyatların yapılabileceğini belirtiyorlar ve özellikle burun ameliyatlarına henüz başlanmamasını tavsiye ediyorlar. Bizde uyuyoruz. Burun estetiği ameliyatlarına ne zaman başlanacağı konusunda ise maalesef net bir tarih de verilemiyor. Biz de hastalarımıza Ağustos ve sonrasında her şey yolunda giderse başlanabileceğini söylüyoruz. Ancak aşağıda bahsedeceğim detayları incelerseniz bu kurallara uyulması durumunda Covid-19 normalleşme döneminde burun estetiği ameliyatınızı gerçekleştirebiliriz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Covid-19 için kliniğimizde aldığımız tedbirler
antikor testi
Estetik ameliyatlar keyfe keder ameliyatlardır ve mutlaka olunması gereken ameliyatlar değildir. En iyi sonuç en doğru zamanlarda yapılan işlemlerle alınmıştır.

Normalleşme döneminde hangi şartlar da estetik ameliyat yapıyoruz?

  • Hastaların ek bir rahatsızlıkları olmayacak veya varsa kontrol altında olacak ve anestezi uzmanı ameliyata onay verecek
  • Son 15 gün içinde sosyal mesafe kuralları, kişisel korunma kuralları, maske ve el hijyeni gibi aksaksız uymuş olacak
  • Son 15 gün içinde kendisi ve ailesi Covid-19 belirtileri göstermemiş ve Covid-19 (+) kişilerle temas etmemiş olacak
  • Ameliyat tarihinden 1 hafta önce ve 2 gün önce PCR testi 2 kere (-) gelecek BU KURAL DA 20 TEMMUZ 2020 İTİBARIYLA TÜM CERRAHİ İŞLEMLER İÇİN SADECE 3 GÜN ÖNCE TEK BİR ADET PCR (-) TEST YETERLİ OLACAK ŞEKİLDE REVİZE EDİLMİŞTİR.
  • Bir hafta boyunca (ameliyat öncesi) evde kendisine karantina uygulayacak
  • Yukarıdaki koşullar hastanın yanında kalacak kişi yani refakatçisi için de geçerlidir
  • Ameliyat günü ve taburcu olana kadar ziyaretçi kabul edilmeyecek
  • Burun estetiği ameliyatı olacak hastalarımızın yukarıdaki tedbirlere ilaveten ameliyat gününden 5 gün önce hastaneye giderek yatması ve bu 5 günün sonunda ameliyatının gerçekleştirileceğini bilmeleri gerekmektedir. BU KURAL 10 TEMMUZ 2020 İTİBARIYLA DİĞER CERRAHİ İŞLEMLERDE OLDUĞU GİBİ 2 ADET PRE-OP PCR (-) TEST YETERLİ OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

Herhangi bir aceleniz yoksa estetik ameliyatlarınızı ertelemenizi öneririm.

Normalleşme döneminde estetik ameliyatlar için aldığımız tedbirler

Tıp fakültesine girdiğimizde bize ilk öğrettikleri şey “ÖNCE ZARAR VERME” prensibidir. Buradan hareketle hem hastayı, hem çalışanımızı hem de kendimizi korumamız gerekmektedir. Kliniğimizde aldığımız tedbirlere ilaveten, Lösante Hastanesi’nin de aldığı tedbirler bizim yaklaşımımıza çok uyduğu ve beklentilerimizi karşılayacak şekilde hassas oldukları için onlarla çalışmamızın ne kadar da isabetli bir karar olduğunu söylemekten de mutluluk duyuyorum.

Hastane personeli ve ameliyathane çalışanları her hafta PCR testlerini yaptırıyorlar. Biz de ekip olarak PCR testlerimizi yaptırdık ve düzenli yaptırmaya başladık. Ameliyathane de tüm sterilizasyon tedbirlerine ilaveten ayrıca N95 maske + Cerrahi maske + gözlük kullanarak ameliyatları gerçekleştiriyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı