Lazer Uygulamaları

Buz lazer

Buz lazer epilasyon işlemi sadece kadınlara özgü olan bir işlem değildir. Dönemimizde pek çok erkek lazer epilasyon işlemini tercih etmektedir. Ancak lazer epilasyon kadınların talebi ve ihtiyaçları doğrultusunda üretilmesi sebebi ile genellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Dünya üzerindeki tüm kadınlarda tüysüz ve kılsız bir görünüme kavuşma isteği mevcuttur. Bu sebepler yüzyıllardır bu konuda çözüm aranmaktadır.

Lazer Epilasyon nerelere uygulanabilir

Günümüzde lazer epilasyonu konusunda pek çok ayrıntı ile ilgili hastalar bilgi sahibidir. Lazer isimleri (diod, alexandrite), markaları (Soprano Accord vs.), türleri (lazer ütüleme vs.), kaç seans gerektiği, hormonal ve herhangi bir nedenden ötürü yeniden tüylenme olabileceği, lazer epilasyon işleminin bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerektiği tüm kadınlar tarafından bilinmektedir.

Buz lazeri diğer lazer cihazlarından ayıran birçok avantajı bulunmaktadır. En önemlisi 810 nm dalga boyunda bir diode lazer teknolojisiyle çalışan Buz Lazer epilasyon başlığının -3 oC dereceye kadar soğuması sayesinde buz etkisi yaratarak vücutta ekstra yanma ve acı hissi vermemesidir. Bunun yanı sıra büyük spot size’a sahip tedavi başlığı sayesinde, her atışta çok daha büyük bir alana etki ederek diğer lazer sistemleriyle saatler süren tüm vücut lazer epilasyon işlemi Buz Lazer Ankara (Soprano Ice) ile sadece 30 dakikada tamamlanabilmektedir. Ayrıca yazın bronz tende ve ince tüylerde dahi uygulanır.

Kalıcı lazer epilasyon için kliniğimizde Buz Lazer Soprano Ice Diode (FDA onaylı Alma Lasers patentli) cihazı kullanılmaktadır.

Kadınlarda buz lazer epilasyon

Kadınlara uygulanan ütüleme epilasyon işlemi erkeklere uygulanana kıyasla daha hızlı ve etkili sonuç vermektedir. Çünkü kıllar testosteron hormonundan fazlaca etkilenmektedir. Testosteron hormonunda dengesizlik gözlenen kadınlarda işlemin beklenenden uzun sürmesinin sebebi de kılların testosterondan etkilenmesidir. Bu sebeple uygulama sırasında veya öncesinde doktorunuz ya da siz testosteron kontrolü için bir kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

buz lazer
 • Kadınlarda istenmeyen tüyler neden oluşur?

Kadınlarda istenmeyen tüylenmenin nedeni ise genel olarak genetiktir. Özellikle bacak ve kollarda mevcut olan kıllar genetik sebeplerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple bu bölgelere lazer epilasyon uygulaması ile kalıcı sonuçlar elde edilir. Genital bölge ve koltuk altı kılları ise yetişkin her erkek ve kadında gözlenen bir durumdur. Bu bölgelerdeki kıllanma normal fizyolojik bir süreç sebebi ile oluşur. Kalıcı lazer epilasyon bu bölgelere de uygulanmaktadır.

İyonize ışın içermeyen lazer epilasyon uygulamaları yumurtalık ve lenf bezlerinde herhangi bir soruna yol açmamaktadır.

Kadınların yüz bölgesinde oluşan tüylerin sebebi hormonaldir. Hormonlarda bir rahatsızlık mevcut ise bu tedavi edilmelidir. Hormonal tedavi ile birlikte lazer epilasyona başlanmalıdır.
Hamilelik gibi geçici hormonal değişimler de tüylenmeye sebep olmaktadır. Hamileliğin ardından lazer epilasyon uygulanmasında bir sakınca yoktur. Hamilelik sürecinde lazer uygulanmamalıdır.

Kadınların lazer epilasyon uygulamasında en çok tercih ettikleri bölge koltuk altıdır. Bu bölgenin ardından tercih edilen ikinci bölge genital bölgedir. En sık tercih edilen bölge ise bacaklardır.

Batıkların tedavisinde lazer epilasyon çok önemli bir yere sahiptir.

Erkeklerde buz lazer epilasyon detayları

İstenmeyen kıllanma ve tüylenme kadınlar gibi erkekleri de rahatsız etmektedir. Bu sebeple geçen her dönemde erkeklerin lazer epilasyon uygulamalarına olan ilgisi artmıştır. Erkeklerin lazer epilasyon uygulamalarından en çok tercih ettikleri bölgeler aşağıdaki gibidir ;

 • Sakal üstü (Elmacık Kemiği)
 • Kaşlar Arası
 • Ense Bölgesi
 • Boyun Bölgesi
 • Eller ve Parmaklar
 • Omuz Bölgesi
 • Sırt ve Göğüsler

Erkek lazer epilasyon uygulamaları ile kadınların uygulamaları arasında bir fark vardır. Erkekler genel olarak kıllarından tamamen kurtulmak istemez. Genel olarak erkekler kıl yoğunluğunu azaltarak kıl oluşumunu kontrol altına almak ister. Bu sebepler seans sayısı kadınlara göre daha azdır. Sakal üstü, boyun ve ense bölgesine yapılmak istenen uygulama yaş ilerlemesi sonucu bu bölgelerde oluşan kıllanma artışı ile doğru orantılıdır. 

erkek lazer epilasyon ağrı

Erkekler bu bölgede boy gösteren kılları ağda ya da jilet gibi uygulamalar ile almaya çalışırlar. Bu uygulamalar bölgede çıkan kıllanmayı arttırmanın yanı sıra çıkan kılın sertliğini de arttıracaktır. Kalın çıkan kılların yanı sıra kıl ve tüy çıkmayan bölgelerin de harekete geçmesi ile kıl oranında bir artış gözlenecektir.

Erkeklerde acı eşiği bayanlara oranla daha düşüktür. Kıl yapısı da daha kalın ve koyu olduğu için diğer cihazlarda daha fazla acı hissi olurken Buz Lazer ile çok daha acısız ve ağrısız bir şekilde sırt, ense, sakal üstü gibi zorlu bölgelerindeki istenmeyen kıllarından kısa sürede kurtulabilirler. Erkek estetik uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Lazerle göz altı morluğu tedavisi

Not: Kliniğimizde erkeklerin bacak ve genital bölgesine lazer epilasyon uygulaması yapılmamaktadır.

Lazer epilasyon randevusuna gelirken yapmanız gerekenler;

  • 30 gün önceden işlem yapılacak bölgeye cımbız ve ağda gibi kılı kökünden alan yöntemleri bırakmalısınız
  • Gelmeden bir gün önce de bu bölgeyi makas tıraş makinesi veya jilet ile temizlemelisiniz 
  • İşleme gelirken cildinize herhangi bir ürün sürmemelisiniz
  • Son 15-20 gün içinde de solaryuma girmemiş olmanızı öneririz.

Lazer epilasyon seansı sonrasında dikkat etmeniz gerekenler;

  • Normal hayatınıza dönebilirsiniz.
  • Kızarıklık, tahriş gibi bir durumunuz varsa soğuk uygulaması işe yarayacaktır.
  • Yüz bölgesine aynı gün makyaj yapmamanız iyi olur.
  • Güneş koruyucu ve nemlendirici ürünler iyi gelir.

Buz lazer epilasyon hakkında merak edilen soruların cevapları

 • Ağrısız, hızlı buz lazer epilasyon uygulaması

Tüylerden tam olarak kurtulmak istiyorsanız tedaviye başlamadan önceki 1 ay içinde tüyleri kökünden alan yöntemlerden herhangi birini uygulamamanız gerekmektedir. Bu işlem en az 1,5- 2 ay arayla yapılan seanslarla uygulanır. Seans sayınız arttıkça seans aralıklarınız da uzayacaktır.

buz lazer epilasyon

Uygulama bölgesinde lazer seansı sırasında kök içi tüy bulunması gerekmektedir. Tedavi kişilere göre farklılık göstermekle beraber en az 5-10 seans sürmektedir.

Hamile bayanlarda buz lazer diğer lazer uygulamalarında olduğu gibi yapılmamaktadır. Lazer epilasyona başlama yaşı 18 ve üstü olması hem kadın hemde erkekler için önerilmektedir.

Vücudun tüm bölgelerine uygulanabilen bu işlemin cilt altındaki dokulara hiçbir zararı yoktur. 

 • Yazın lazer epilasyon yapılması zararlı mı?

Her mevsim lazer epilasyon uygulanabilir. Ancak yaz veya kış hastanın solaryumdan öncesi ve sonrası 15-20 gün sakınması cildin hassaslaşması nedeniyle önerilmektedir. Güneş koruyucu kremler işlem sonrası bu hassaslığı azaltmada ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmada önemli rol oynar.

 • Lazer epilasyon yaşı önemli mi?

Bu hassas bir bir konudur. Kesinlikle ergenlik bitmeli ve sonrasında başlanmalıdır. 18-20 yaş ideal yaşlardır. Ne kadar geç lazer epilasyona başlanırsa o kadar yüksek verim alınır. Ne kadar erken başlanırsa kıl sorunuyla o kadar fazla uğraşılacaktır.

 • Lazer epilasyon ne kadar sürer?

Lazer epilasyon seans süreleri cihazın hızına, uygulayıcının tecrübesine ve alanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Koltuk altı lazer epilasyonun buz lazer ile her iki tarafa uygulanması 10-15 dakikadır.

 • Lazer epilasyonda istediğim sonuca kaç seansta ulaşırım?

Bu sorunun cevabı erkeklerde ve kadınlarda ve vücut bölgelerine göre değişmektedir. Erkekler sıfır bir sonuç genelikle arzu etmezler o nedenle tedavileri daha erken biter. Kadınlarda ise genital ve koltuk altı lazer epilasyona daha hızlı cevap verirken yüz bölgesinin lazer epilasyon ile sonlandırılması yukarıda anlattığım bir çok hormonal etkiye bağlı uzun sürebilir.

 • Lazer epilasyon işlemi faydasız olabilir mi?

Çok nadir görülen bazı durumları aşağıda sıralamaya çalıştım.

 • Uygun dozlarda yapılmaz ise,
 • Hastanın polikistik over gibi tüylerde artışa neden olan bir sistemik rahatsızlığı varsa,
 • Hastanın tüy yapısı açık renk ve ince tüy şeklinde ise,
 • Seanslarına düzenli gelmez tedaviyi erken bırakırsa,
 • Daha önce düşük doz veya uzun süre lazer yapılıp fayda sağlanamamış ise; hangi lazer olursa olsun yapılacak lazer epilasyon işleminden istenilen yararı alamaz. O nedenle işlem için mutlaka doktor kontrolünde olmanız önemlidir.
 • Buz lazer epilasyon sonrası yanık olur mu?

Evet. Hangi cihaz kullanılırsa kullanılsın eğer kullanıcı dikkat etmez ise lazer epilasyon işlemi sırasında yanık olabilir. Olmaması için cihaz üreticileri bir çok tedbir almaktadır. Ancak önemli olan kullanıcının tecrübesi ve dikkatidir. Her bölgeye aynı doz ile işlem yapılmaması, kıllar inceldikçe ve rengi açıldıkça gücün artırılması, kıllar kalınlaştıkça ve rengi koyulaştıkça gücün azaltılması gibi detaylara dikkat etmesi gerekir. Günümüzde maalesef lazer epilasyon cihazlarının yasa dışı uygun olmayan. merdiven altı denilen kullanımı artmaktadır. Kuaförler, manikürcüler lazer epilasyon cihazları alarak lazer epilasyon yapmaktadırlar. Bu gibi yerlerden uzak olmanızı öneririm.

 • Lazer epilasyonun zararları var mı?

Uygun cilt ve kıl tipine uygun lazer enerjisi ile işlem yapıldığı sürece hastanın zarar görmesi mümkün değildir. Uygulayıcının tecrübesi ve lazerin güvenlik parametreleri çok önemlidir.

 • Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Epilasyon işleminde kullanılan dalga boylarının kanser yaptığına dair herhangi bir bilimsel bulgu yoktur. 

 • Lazer epilasyon sırasında benler lazer gelirse ne olur?

Her uygulayıcı benler üzerine lazer yapmaktan sakınır. Nadiren de olsa benlerin üzerine lazer ışını gelir. Eğer koyu renkli ise hafiften ciddiye doğru değişen bir kabuklanma olacaktır. Göz kremleri sürmeniz iyi olur. Benin üzerine lazer ışını gelmesi sürekli aynı durum tekrarlanmadığı sürece endişe edilecek bir duruma neden olamaz. Ancak bu durumdan uygulayıcıyı ve doktorunuzu haberdar etmenizi isteriz. Ben tedavisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Buz lazer epilasyon fiyatları ne kadardır?

Buz lazer epilasyon fiyatlarını kullanılan lazerin cinsi ve markası, hangi bölge veya bölgelere işlem yapılacağı ve doktor kontrolünde olup olmadığı gibi durumlar belirleyecektir. Kliniğimizi arayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61