Yüzün merkezinde yer alan ve tarih boyunca bir çok insan için tanımlayıcı özellikler sunan burun; kişinin en önemli karakteristik özelliklerindendir. Eski çağlarda karakter tahlilleri bile burun şekilleri üzerinden yapılmıştır. Burun estetiği fonksiyonel ve estetik olarak bir arada yapılabilir.

Burun iskeletini kemik(üst 1/3) ve kıkırdak(alt 2/3) doku ile birlikte üzerini örten cilt ve iç yüzünü döşeyen mukoza denilen dokulardan oluşan fonksiyonel ve estetik bir organdır. Burunu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılarda ki aşırı gelişmeler, travmalar, doğumsal genetik sorunlar şekil bozuklukları gelişmesine neden olmaktadır. Şekil bozukluğu olan bir burun için düzeltmenin planlanması ve yapılacak cerrahi işleme de burun estetiği ameliyatı denir.

Burun Estetiği Ankara

Mutlaka OKUYUNUZ

Dünyada ikinci ülkemizde birinci sırada gerçekleştirilen estetik ameliyattır ve giderek artan tecrübe ve tecrübe paylaşmayı bilen cerrahlar sayesinde hastaların memnuniyet oranları da yükselmektedir. Klasik bir söz vardır; “Burun estetiği ameliyatı burnunuzun şeklini değiştirir ama hayatınızı değiştirmez” diye. Bence hasta doktor ilişkisinin başlangıcında bilinmesi gereken çok önemli bir mottodur.

Sosyal medyada ki yayınlar ve pazarlama şekilleri doktor arkadaşlarımın kendilerini ön plana çıkarma yarışları sonrasında siz bize başvuran hasta diye tanımladığımız grubun(sağlıklı insanlar) kafasını oldukça karıştırmıştır. Öncelikle bilinmelidir ki bizim elde etmeye çalıştığımız sonuçlar; sorunlarınızın çözüldüğü, kabul edilebilir, kişiye özel planlama ile yaklaşarak benzer sonuçlardan uzak, sizin yapınızda elde edilebilecek en iyi sonuçtur. Kesinlikle Mükemmellik değildir. Bizler kusurlarımızla ve asimetrilerimizle biz oluruz. %100 simetrik bir yüz veya vücut bölgesi yoktur. Sonucunun mükemmellik olacağının hayali maalesef hasta ve doktor için hüsran davetiyesidir. Özellikle instagram paylaşımlarıyla popüler olan cerrahların, öncesi sonrası sonuç paylaşan cerrahların daha iyi oldukları kanaati giderek yaygınlaşmakta ve bu paylaşımları yapmayan (benim gibi), etik sınırlar içinde paylaşım yapanları genel popülasyonun gözünde yetersizmiş gibi bir ön yargıya itmektedir. Halbuki ülkemizde burun estetiği öncesi ve sonrası fotoğraf paylaşımı YASAL DEĞİLDİR. Ayrıca ameliyat görüntülerinin paylaşılması veya ameliyat olmadan ameliyat görüntülerinin izlenilmesi de sizi cerrahi süreçle ilgili sıkıntıya sokabilir. Ameliyat videoları hastalar için değil doktorlar için hazırlanmıştır. Sizin ameliyat ile ilgili bilmeniz gerekenler operasyon sonrasında iyileşme sürecinde neler hissedecekleriniz ve iyileşmeye nasıl yardımcı olacağınız ile ilgili olmalıdır. Uygulanacak teknik detayları öğrenmeye ne zamanınız ne de latinceniz yetmez. Unutmayın ki burun estetiği ameliyatı için yapacağınız görüşme de karşınızda ki plastik cerrah 6-7 yıllık Tıp eğitiminin sonrasında 6 yıl daha Plastik cerrahi eğitimi almış bir kişidir. Sizden önce de çok sayıda estetik burun ameliyatı yapmıştır. Bizim ameliyatlarımız “Çok güzel oldu” diye biter. Hiçbirimiz “Bu hastada bununla idare etsin” diye ameliyatını sonlandırmaz. Emin olun tüm doktorlar işlerini ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak gerçekleştirirler. Her cerrahi işlemde olduğu gibi %8-10 revizyon yani yeniden müdahale ihtimali vardır. Bu riski hasta ve doktor birlikte alır. Kısacası %100 mükemmel sonuç vaat edilmesi maalesef mümkün değildir.

Burun Estetiği ile ilgili Tavsiyeler;

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır;

 • Burnunda şekil bozukluğu bulunan kişilere,
 • Burnun ucunun görünümünden memnun olmayan kişilere,
 • Burnunun kemiğinde sorun bulunanlara,
 • Burnunu küçültmek isteyenlere,
 • Burnu eğri olanlara,
 • Burnu kırılan kişilere uygulanabilir.

burun estetiğiBurun Estetiğinde Ameliyat Teknikleri

Burun estetiği ameliyatında kapalı ve açık burun estetiği ameliyatı olarak adlandırılan iki teknik vardır. Doktorunuz sizin için en uygun yöntemi seçecektir. Birbirlerine üstünlükleri neredeyse yoktur çünkü dünyanın en iyi cerrahları bile bu konuda anlaşabilmiş değillerdir. Bir kısmı sadece açık rinoplasti bir kısmı sadece kapalı rinoplasti bazıları da her ikisini de tercih etmektedirler.

Kapalı burun estetiği ameliyatı ile solunum nefes alma sorunlarına müdahale edilemez gibi ön yargılar yanlıştır ve her iki teknikle de tüm gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Olmaya Karar Vermek

Kesinlikle kolay değildir. Doktorunuz ile kuracağınız güvene dayalı bir ilişki sizi doğru yönlendirecektir. Her ne kadar çevreniz sizi yönlendirmeye çalışsa da siz sizin içinizin ısındığı kişiye ameliyatınızı olmalısınız. Onun dışında ki faktörler ikinci sırada kalacaktır.

Ameliyat olmaya karar vermek için bir araştırma süreci olacak ve belki birden fazla doktor ile görüşeceksiniz. Çevrenizdeki insanlar deneyimlerini ve genellikle kötü sonuçları size aktaracaklar. Sizin duyduğunuz veya gördüğünüz sonuçların bir kısmı sizi umutlandırırken bir kısmı da hayal kırıklığına uğratacak belki. Tüm bu karmaşa da siz de burun estetiği ameliyatıyla ilgili detaylar öğrenmeye çalışacaksınız. Kafanız karışacak. Bunları yaşamadan burun estetiği ameliyatı olan sanırım kimse yoktur. O yüzden içinizi karartmayın. Sizi anlayan, sizi takip edip bir sorun olduğunda çözeceğini bildiğiniz doktora ameliyatınızı olun.

Burun Estetiğinde Ameliyatı Planlaması

Bizler birbirimize benzesek de hepimiz farklı yapılardayız. Burunlarımız da yüzümüzden bağımsız organlar değil. O nedenle burun estetiği kesinlikle yüzünüze uygun planlanmalı ve yüz ile birlikte değerlendirilmelidir. Yüzünüz küçük, burnunuz büyük olabilir veya tam tersi. Ayrıca yüzünüz eğri burnunuz düz olabilir veya tam tersi. Bu gibi durumlar planlamaları çok etkiler. Kemik yapının durumu, kıkırdakların durumu, cilt kalınlığı, septum eğriliği, kırıklar, burun alın ilişkisinin durumu, burun yanak kemiği ilişkisi, nefes alma sorunlarının hepsi kişisel farklılıklar arz eder. Tüm bunları doktorunuz değerlendirerek sizin için size ve yüzünüze uygun bir planlama yapar. Burun estetiğinde üç boyutlu planlama yöntemlerinden de faydalınabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Süreci

burun estetiği ameliyatıArtık burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiniz ve gün aldınız. Doktorunuz size ameliyatınızın hangi hastanede olacağı ve ne kadar hastanede kalmanız gerektiği hakkında bilgi verdi. Tetkikleriniz yapıldı. Ameliyattan önceki geceden itibaren bir şey yeyip içmeden sabah aç karnına hastaneye geldiniz. Ameliyatınız genel anestezi altında gerçekleştirileceği için canınız acımaz ve hiçbir şey hissetmezsiniz. Ameliyat genellikle 2-2,5 saat sürer. Anesteziden çıkıp kendinize gelme süreniz genellikle yarım saattir ve bu sürenin içinde başınız yukarıda olacak şekilde 45 derecelik bir açıyla odadaki yatağınızda uyanırsınız.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatından çıktığınızda burun içinde silikon, nefes almanızı sağlayan bir tampon ve üzerinde alçı olur. Yüzünüzde dolgunluk hissi olur. Ağrı genellikle olmaz. Buz uygulaması aralıklarla ilk 2 gün yapılabilir. Genellikle hastanede kalmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir ama doktorunuz öğleden sonraki kontrolünüzde kalmanızı isterse veya siz kalmak isterseniz bir gece hastanede kalabilirsiniz. Aynı gün dişlerinizi fırçalamanız da sakınca yoktur ve normal beslenmenize geçebilirsiniz. İlk birkaç gün özellikle tamponlar çekilene kadar geniz akıntısı, hapşırma isteği ve eylemi olabilir. Hapşırma, öksürme ve ıkınma gibi kafa içi basıncını artıran eylemlerden uzak durmaya çalışılmalı ama olmuyorsa ağız açık hapşırmalıdır. Sizden size verilen ilaç ve spreyleri kullanmanız istenir. 4-5 gün sonra klinik ortamında silikon tampon çıkarılır. Alçınız değiştirilir veya bant yapılır. 7-10.günde de burun üzerinde kalan bant veya alçı çıkarılır ve sizde net bir şekilde burnunuzu görürsünüz. Göreceğiniz burun cildinizin en şiş halindedir. İskelet yapının düzeltildiğini ancak detaylarının olmadığını fark edersiniz. Detaylar yani burun estetiğinde tam iyileşme 9-12 ay sonunda gerçekleşecektir ve doktorunuz sizi en az bu süre boyunca takip etmek isteyecektir. İlk haftalarda yüzünüzde şişlik ve morluklar olabilir. Bunlar 10-15 gün içinde tamamen geçer ve kalıcı bir şişlik ve morluk yüzünüzde kalmaz.

Doktorunuz sizden burun estetiği ameliyat sonrasında 7-10 gün uçağa binmemenizi, 1 ay dalmamanızı, 1 ay sportif faaliyetlerden uzak durmanızı ve başınızı öne eğerek uzun süre durmamanızı, 3 ay topla veya toplu yapılacak sporlardan uzak durmanızı, 3 ay gözlük takmamanızı ve mümkünse kontrollere gelmenizi isteyecektir.

Doktorlara Burun Estetiği Hakkında Sıklıkla Sorulan Sorular

Dünyada en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatların başında gelen burun ameliyatını olmak istiyorsanız aşağıdaki soruların bir kısmını ya da tamamını hatta daha fazlasını soruyor olabilirsiniz. Ben de aklıma gelen, hastalarımın sıklıkla sorduğu soruları bir araya topladım ve tek tek cevapladım. Umarım size de yardımı olur.

 • Burun estetiği ameliyatı olabilmem için yaşım uygun mu?
  • Textbook’larda burun  ameliyatının yapılabilme yaşını 18 olarak yazar. Sebep olarak da yüz gelişiminin tamamlanması gerektiğini, daha erken yapılırsa yüz gelişimini olumsuz etkileyebileceğini belirtir.
 • Operasyon sonrası İstediğim gibi bir burnum olacak mı?
  • En önemli konulardan biridir. Çünkü elde edilecek sonucu ömrünüz boyunca yüzünüzde taşıyacağınız bir ameliyattır. Öncelikle nasıl bir burun istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Biz kliniğimizde size daha fazla yardımcı olabilmek için 3D Vectra Teknolojisi ile üç boyutlu fotoğrafınızı çekerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Üç boyutlu fotoğrafınız üzerinde sizin yüzünüze en uygun şekilde sizinle birlikte planlama yapıyoruz ve nasıl bir sonuca ulaşacağımızı görebiliyorsunuz. Burada gösterilen sonuç %90-95 elde edebileceğimiz sonuç oluyor.
 • Petek Dinçöz’ün burnu bana olur mu? 
 •  Artık çok azalmış olmasına rağmen bazı hastalarımız ellerinde bazı ünlülerin fotoğraflarıyla gelip “Ben burnumun böyle olmasını istiyorum” diyorlardı. Böyle bir şeyin olmaması gerektiğini, yüzün bir bütün olduğunu, burnun da bu bütünün bir parçası olduğunu unutmamalıyız. Elde edilecek burun; sizin yüzünüze uygun, yüz oranlarınızı bozmayacak, yüzünüze yakışacak bir sonuç olmalıdır. Ayrıca burun derisi kalınlığı, burun aksı gibi daha detaylı değerlendirilmesi gereken durumlar bazen bizim işimizi de zorlaştıran faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. O nedenle her hastaya aynı sonuç vaat edilemez.
 • Erkeklerde burun estetiği ameliyatı daha mı zor?
  • Erkek ve kadınlarda burun estetiği ameliyatı tekniklerinde fark olmamakla birlikte cilt, kıkırdak ve kemik dokuda kalınlık ve direnç farkları vardır. Bu farklar dikkate alınarak operasyonları planlarız. İyileşme süreleri arasında da bir fark olmadığını belirtmek gerekir.
 • Burun estetiği olmadan önce bana nasıl olacağını bilgisayarda gösterebilir misiniz?
  • Elbette. Sadece Ankara’da kliniğimizde olan 3D Vectra teknolojisi sayesinde üç boyutlu fotoğrafınız üzerinde nasıl bir sonuç elde edebileceğimizi size gösterebiliyoruz. Bu sayede siz de her hangi bir sürpriz ile karşılaşmıyorsunuz. Gösterdiğimiz görüntü de %90-95 elde edebileceğimiz bir görüntü oluyor.
 • Önce size fotoğrafımı göndersem bana nasıl bir sonuç olacağını gönderebilir misiniz?
  • Maalesef mümkün değil. Biz sadece üç boyutlu görüntü üzerinde size sonucunuzu gösterebiliyoruz ve bu görüntüyü de ancak siz kliniğimize geldiğinizde burada çekeceğimiz üç boyutlu resminiz üzerinde yapabiliyoruz.
 • Estetik burun ameliyatı ne kadar sürer?
  • Burun estetiği ameliyatının süreleri genellikle ameliyatı yapılan kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 2 saat süren bir ameliyattır.
 • Morluk olur mu ve olursa ne zaman geçer?  Veya daha hızlı geçmesini sağlayabileceğim bir ilaç var mı?
  • Morluk özellikle burun kemiklerine müdahale edildiği zaman sık görülen bir problemdir. Olmaması için bir çok tedbir alır ve size de tavsiyelerde bulunuruz ama bazen önüne geçemeyiz. Morluk olursa %80 10 gün içinde yani alçı çıkana kadar geçer. Eğer bu sürede geçmez ise 15 gün içinde tamamen geçer. Piyasada morluk önlemek ve gidermek için bulunan Arnica veya Auriderm XO gibi kremler faydalı olabilmektedir.
 • Estetik burun ameliyatından sonra şişlik olur mu? Olursa ne zaman geçer?
  • Burun ameliyatından sonra yüzünüzde, göz altınızda şişlik olabilir. Bu şişlikler genellikle 10-15 gün içinde geçerler. Burundaki şişlikler ise yavaş yavaş iner. Tamamen geçmeleri 9 ay, 1 yılı bulabilir. Bazı dönemlerde asimetrik şişlikleriniz olabilir. Bu durumda burun hafif eğri dahi görünebilir. Bu görüntünün net olarak değerlendirilmesi ise yine 9 ay, 1 yıldan önce yapılmamalıdır.
 • “Nefes alma sorunum var” Bu problemim estetik ameliyat ile birlikte yapılabilir mi?
  • Burun estetiği ameliyatı adı üzerinde sadece burnunuzun şekline yönelik bir ameliyattır. Ancak eğer solunum probleminiz de varsa ve birlikte düzeltilirse bu ameliyata septorinoplasti ameliyatı denir. Elbette ki birlikte gerçekleştirilebilir. Bunun için doktorunuz sizden ameliyat öncesinde tomografi isteyebilir ve ameliyat planınızı bu yönde yapar. Septorinoplasti ameliyatı estetik ameliyata göre biraz daha uzun sürebilir. İyileşme süreçleri açısından bir fark yaratmaz.
 • Ameliyattan sonra nefes alma problemim tekrarlayabilir mi?
  • Burun estetiği ile birlikte solunum problemleriniz de düzeltilmiş ise erken dönemde (ilk 1-3 ay) burun içindeki şişliklere bağlı olarak nefes alıp vermeniz bazen iyi bazen kötü şeklinde seyreder ve sonunda iyi olarak kalır ve iyileşir. Septorinoplasti ameliyatlarından sonra nefes alma problemleriniz genellikle tamamen ortadan kalkar ve rahat edersiniz. Ancak burun içinde bazı problemler tekrarlama eğiliminde olabilir. Böyle bir durumda ilerde yeniden nefes alma sorunu yaşayabilirsiniz.
 • Hastanede yatmam gerekir mi?
  • Bu sorunun cevabı tercih edilen anesteziye göre değişmekle birlikte genellikle gece hastanede yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir.
 • Lokal anestezi ile burun estetiği ameliyatı yapılabilir mi?
  • Evet ama burun  ameliyatı için benim önerdiğim bir anestezi tekniği değildir. Çünkü ameliyat sırasında ömrünüzün sonuna kadar unutmayacağınız sesler duyabilir ve acı çekmeseniz bile çok rahatsız olabilirsiniz. Tüm bunlar benim görüşlerimdir. Burun ameliyatını lokal anestezi ile olmak isteyen hastalar veya bu şekilde burun ameliyatı yapan hatta öneren cerrahlar vardır.
 • Ameliyatsız burun estetiği yapılabilir mi?
  • Anlatılmak istenen dolgu ve botox gibi sadece enjeksiyon yöntemleri ile hastayı rahatsız eden “Görsel kusurlar düzeltilebilir mi?” sorusudur. Bu sorunun cevabı ise bazen evet bazen hayır olacaktır. Çünkü her hastaya göre değişen endikasyonlar vardır. Bunların belirlenmesi de ancak muayene sonrasında ortaya çıkabilmektedir.
 • “Ben anesteziden çok korkuyorum” sizin uyguladığınız anestezi nasıl?
  • Bana göre burun ameliyatı hastane ortamında ameliyathanede hastanın tam olarak uyumasını sağlayan bir anestezi tekniği tercih edilmelidir. Bu teknikte genellikle genel anestezi veya derin sedo-analjezi denilen yöntemlerle sağlanmaktadır. Bahsettiğim iki teknikte çok güvenli anestezi teknikleridir.
 • Burun estetiğini törpüyle mi yapıyorsunuz, yoksa kıracak mısınız?
  • Burun sırtındaki kemerin düzeltilmesi için törpüleme veya kesme tercih edilebilir. Kesme işlemi de bir çeşit kırma işlemidir. Burada tercih doktora, kemerin yüksekliğine, hastanın burun sırtı ile ilgili beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca burun kemiklerinin birbirine yaklaştırılması için de yanlardan kırma gibi bir işlem yapılması genellikle şarttır.
 • Tampon kullanacak mısınız?
  • Son zamanlarda tamponsuz burun oldukça konuşulan ve talep edilen bir teknikmiş gibi hastalar tarafından talep edilir oldu. Burun içi cildi yani mukozanın kıkırdaklardan ayrılması gereken işlemlerden sonra bu bölgenin yeniden birbirine yapışarak iyileşmesini sağlamak gerektiği için tampon şarttır. Hatta artık bu yapışmanın sorunsuzca gerçekleşmesini sağlamak amacıyla ekstra dikişler dahi koymaktayız. Burun içine tampon gibi sızıntıları ve kanı emen, çevresine baskı yaparak iyileştirmeyi hızlandıran aparat kullanılmadığında yani tamponsuz olarak ameliyat sonlandırıldığında hasta bir miktar sızıntıyı ve kanı yutmak zorunda kalacaktır. Bu durumda da öğürme, kusma gibi refleksler devreye girerek kafa içi basıncını artırıp şişliğin artmasına neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü ben tamponsuz burun estetiği ameliyatı önermiyorum.
 • Tampon çıkarılırken çok acıyormuş, uyuşturarak alamaz mısınız?
  • Tamponların çıkarılması ile ilgili hem hastalar kendi kendilerini, hemde daha önce ameliyat olmuş kişiler yeni ameliyat olanları korkuturlar. Artık kullandığımız tamponlar çok kısa ve kaygan olduğu için çıkarılmaları sırasında çok fazla bir rahatsızlık yaratmamaktadırlar. Yani korkulacak veya endişe edilecek bir durum değildir.
 • Alçı yapılması şart mı?
  • Burun  ameliyatı burnun üzerindeki cildin kaldırılarak yapıldığı bir ameliyattır. İyileşme içinde bu cildin yeni iskelete yapışması ve aşırı şişmemesi arzulanır. Ayrıca kemiklere yapılan müdahaleden dolayı kemiklerin hareketinin engellenebilmesi ancak alçı ile mümkün olabilmektedir.
 • Ameliyattan sonra ilaç kullanmam gerekecek mi?
  • Ne kadar süre kullanmam gerekir?   Tüm cerrahi işlemlerden sonra olduğu gibi burun ameliyatından sonrada size önerilecek ilaçları bitene kadar kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar şişliğinizi azaltacak, ameliyat bölgesini enfeksiyondan koruyacak, ağrı ve benzeri semptomları azaltacak ilaçlardır.
 • Burun estetiği ameliyatından sonra ağrım olacak mı?
  • Burun ameliyatından sonra ağrı şikayeti genellikle olmaz. Size verilen ilaçları düzenli kullanmanız ve öne eğilerek durmamanız (kafa içi basıncını artırır) ağrı oluşumunu önleyecektir.
 • Burun estetiğine kaç gün ayırmam lazım?
  • Ameliyattan sonra ki 2-3. günde tamponlarınız çekilir, 5. günde alçınız değiştirilir, 10. günde de alçınız çıkarılır. Alçılı 10 gün geçireceğiniz bir dönem vardır. Bu süre içinde tamponun çekildiği gün dahil kesin istirahat etmeniz önerilir. Sonra ki günlerde daha rahat davranabilir, masa başı tüm işleri yapabilirsiniz.
 • Burun estetiği sonrası nefes alma sorunu yaşar mıyım?
  • Ameliyattan önce solunum probleminiz varsa ameliyat ile düzeltilir. Yoksa da mutlaka bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Burun içi pasajda yapılan işlemlerden dolayı genellikle ilk 1 ay süreyle nefes alma da bazı sıkıntılar yaşama ihtimaliniz vardır. Bu süre bazen 3 aya kadar uzayabilir. Nefes almanız bir iyi bir kötü olacak ama sonunda hep iyi olarak kalacaktır. Burun ameliyatına bağlı olarak 3-6 aydan sonra ekstra bir nefes alma sorunu, burun ameliyatının neden olduğu bir sorun yaşamazsınız.
 • Ameliyattan sonra burnum düşer mi? Çöker mi? Sarkar mı?
  • Burun kemik ve kıkırdakların oluşturduğu piramit şeklinde bir iskelet organdır. Bu piramidin ayakları ve destek noktaları vardır. Bu destek noktaların korunması burun ameliyatının olmazsa olmazıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen bir ameliyat sonrasında burnunuzda sarkma, çökme, düşme gibi sıkıntılar yaşamazsınız.
 • Burun ameliyatından ne kadar sonra gözlük takabilirim?
  • Gözlük; burnun kemik bileşkesi üzerine baskı yaptığı için ameliyat sonrasında kemiklerinizin iyileşme süresi olan 3-6 ay sonra takılabilir.
 • “Gözlük kullanıyorum” bu durum burun ameliyatı olmama engel mi?
  • Evet. Ameliyat sonrasındaki 3-6 ay boyunca lens kullanmanız burun sırtında sorun yaşamanıza engel olacaktır.
 • “Yazın estetik ameliyat olmaz diyorlar” siz yazın burun ameliyatı yapıyor musunuz, yapmıyor musunuz?
  • Yaz aylarının bizim ameliyatlarımızı kısıtlamasının nedeni güneşin olumsuz etkileridir. Güneşin direk temas ettiği bölgelerde; ciltte kızarıklık, tahriş, soyulma yaratan işlemlerin iyileşmesini olumsuz etkileyerek renkli(kahve renkli veya ten renginden açık renkli) iyileşmeye neden olabilmektedir. Burun ameliyatında böyle bir durum söz konusu olmadığı için burun ameliyatının yazın yapılmasında bir sorun, engel yoktur.
 • Burnumun sadece ucundan rahatsızım. Bu durum ameliyatsız düzeltilebilir mi?
  • Evet. Burun ucu estetiği ameliyatı ile sorunlarınız düzeltilebilir. Kemiklere her zaman müdahale yapılması gerekmez.
 • Lazerle  burun estetiği ameliyatı diye bir şey duydum. Siz de var mı?
  • Lazerin burun ameliyatında herhangi bir yeri yoktur. Bu sadece pazarlama için, insanların akıllarında lazer kelimesinin yarattığı üstünlüğün kullanılması amacıyla tercih edilen bir yanıltma tekniğidir.
 • Daha önce yaptığınız ameliyat sonuçlarını görebilir miyim?
  • Tabii ki görebilirsiniz. Ancak kliniğimize gelmeniz gerekir.
 • Ameliyatımı siz yapacaksınız değil mi?
  • Evet. Ben tek başıma çalışıyorum ve tüm cerrahi işlemleri ben gerçekleştiriyorum.
 • “Tekrar ameliyat olmak istemiyorum” yeniden ameliyat olma ihtimalim nedir?
  • Hiç bir cerrah da bir hastasını yeniden ameliyat etmek istemez. Ancak bazen her şey yolunda gitmeyebilir. Bazı ufak tefek kusurlar olabilir. Bu kusurlar çok daha basit müdahalelerle düzeltilebilir. Böyle bir şey yani revizyon ihtimali dünya da %10-15 arasındadır. “Benim hiç revizyonum yani sonradan müdahale ettiğim hastam yok” diyen cerrahlarla tanışabilirsiniz. Bu söylem doğru bir yaklaşım değildir.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrası ne zaman tekrar spor yapmaya başlayabilirim?
  • Burun ameliyatı sonrasında yürüyüşlere en erken 15-20 gün sonra başlayabilirsiniz. Ancak tam efor gerektiren sporlar için bir buçuk ay beklemeniz gerekebilir.
 • Burun estetiğinden kaç gün sonra uçağa binebilirim?
  • Kabin içi basınç farkları nedeniyle 7-10 gün uçağa binmemeniz önerilir. Aksi takdirde uçak içinde burun kanaması gibi bir problem ile karşılaşabilirsiniz. (Daha detaylı bilgi için Türk Hava Yollarının Uçuş Sağlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz)
 • Burun estetiğinin ücreti ne kadardır?
  • Bu sorunun cevabını ancak kliniğimizi arayarak veya muayeneye gelerek öğrenebilirsiniz. Çünkü ülkemizde doktorların internet üzerinden fiyat bilgisi vermesi yasal değildir. Türkiye ve Ankara burun estetiği ücreti ve ameliyatı hakkında bilgi almak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ankara burun estetiği fiyatları için bir standart yoktur. Bu işlemi düşünüyorsanız öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.