Burun Estetiği

Burun büyümesi ne zamana kadar devam eder?

Burun yüzün gelişimini en son tamamlayan bölgedir. Burun büyümesi ortalama 18 yaşına kadar devam eder. Bazılarımızda daha erken, bazılarımızda ise daha geç tamamlanabilen değişken faktörlerden etkilenen bir durumdur. Burunda kemik büyümesi, burunda kıkırdak büyümesi hızları birbirine eşit değildir.

 • Ergenlik (kalınlaşma ve genişleme şeklinde) ve yaşlılık (uzama şeklinde) fizyolojik burun büyümesi nedendir
 • Hamilelik de burun büyümesinin fizyolojik nedenlerinden biridir.
 • Travmalar,
 • Grip ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları,
 • Büyüme hormonu salınım bozukluğu ile giden hormonal hastalıklarda veya hipofiz tümörlerinde; burun büyümesi akromegalinin bir önemli bir belirtisidir. Bu durumda beraberinde ellerde ve ayaklarda da büyüme dikkat çekicidir.
 • Burun ameliyatları sonrasında da iyileşme sürecinin bir parçasıdır.
ergenlikte burun estetiği

Ergenlerde burun büyümesi

Büyüme çağı denilen dönemin hakim hormonu olan büyüme hormonu vücudun iskelet sistemini etkisi altına alır. Kemiklerin, kasların, tüm yapıların büyümesini sağlar ve kızlarda daha erken olmak üzere; erkeklerde biraz daha geç olarak kandan çekilir. Yerini kızlarda östojen ve progesteron hormonları, erkeklerde ise testosteron devreye girer ve vücudumuzu şekillendirir. 

  • Burun büyümesi kaç yaşına kadar devam eder?

Her iki cinste de burun büyümesi ergenlik döneminde başlar. Kızlarda yine daha erken erkeklerde daha geç dönemde burun büyümesi durur. Erkekler de burun büyümesi bazı kişilerde 25 yaşına kadar da devam edebilmektedir. Kadınlarda genellikle 16-18 yaşları arasında tamamlanır.

Ergenlik döneminde kemik yapının gelişimine ek olarak cilt gelişiminin de etkisi olduğunu bilmek önemlidir. Cilt içinde ki sebase bezler cilt altı yağ doku özellikle burun ucu ve kanatlarında oldukça fazladır. Bu bölgeler ergenliğin sonuna kadar sebase bez aktivitelerinden dolayı olduğundan daha kalın görünür. 

  • Ergenlikte burun estetiği ameliyatı 

Textbook denilen kabul edilmiş yayınların ve otoritelerin önerilerinde; kızlarda 16 erkeklerde 18 yaş sonrasında burun estetiği ameliyatı yapılabileceği yazar. Ancak burun ameliyatı için tek başına yaş yeterli bir kriter değildir.

  • Ailenin onayı şarttır. Ama yeterli değildir.
  • Yüz gelişiminin ve burun gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Ama bu da yeterli değildir.
  • Hastanın yani ergenin beklentileri normal sınırlar içinde olmalıdır.
  • Ergenin ergenlikten erginliğe geçmiş olması;
   1. Geçireceği ameliyatın kalıcı olacağı,
   2. Moda değişiklikler yapılamayacağı,
   3. Artık ameliyat sonrası eski burnuna dönüş olamayacağı ve
   4. Ameliyatı için doktorunun onay vermesi gerektiğini bilecek olgunlukta olması gerekir. 

Kısacası burun büyümesinin durması dışında kişisel özellikler de çok önemlidir ve burun estetiği yaşı kişiden kişiye değişmektedir. Burun estetiği ameliyatı hakkında detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-estetigi-ankara/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

  • 18 yaş altı burun estetiği olur mu?

Burun büyümesi, yüz büyümesi, fiziksel ve duygusal gelişimin devam ettiği bir dönemde; acil travmatik bir durum söz konusu değilse burun estetiği ameliyatı yukarıda ki şartlar tamamlanmadan gerçekleştirilmez. Aile çocuk ve hekim bu kararı birlikte vermelidir. Bu kararda ailenin tutumu çok önemlidir. Çünkü çocuğun, yani ergenin baskısına yenik düşerek onun dediğinin olması yönünde karar bildiren ailelerin; doktorlarını tavsiyelerine uymaları çocuklarının yararına bir yaklaşım olacaktır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  3D Vectra (Üç boyutlu planlama)
Videoyu oynat

Elbette ki acil travmatik durumlar da, ciddi solunum sıkıntısı (https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-egriligi-septum-deviasyonu/) çeken çocuklarda daha erken yaşlarda cerrahi müdahale yapılması zorunlu olabilir.

  • Erken yaşta burun estetiği zararları nelerdir?

Özellikle yüz gelişiminde cerrahi veya cerrahi dışı travmalar gerileme duraklama gibi durumlara yol açmaktadır. Yüzde ki gelişim noktalarından biri de burundur ve burnun gelişiminin durması yüz oranlarında erişkinlik döneminde sorunlara neden olma ihtimali taşır. Kısacası burun estetiği zararlı bir ameliyat değilken bu potansiyel artırılmış olur.

Yaşlılarda burun büyümesi

Yaş, zaman ve yer çekimi tüm vücudumuzda değişikliklere neden olur. Özellikle cildimizde meydana gelen değişiklikler; cildin uzamasıyla birlikte sarkmalara neden olur. Ciltte ağırlık gibi cilt kalınlığı gibi sorunlarda eşlik ediyorsa burun da uzama ve burun büyümesi belirgin olarak göze çarpar.

Özellikle burun kıkırdakları arasında ki bağlarda ki gevşeme ve uzama burun ucunun aşağı hareketinden sorumlu kabul edilmektedir. Burun ile dudak arasında ki açıda daralma burnun daha uzun ve düşük görünmesine neden olabilmektedir. Burun cildinde kalınlık da mevcut ise yaşa bağlı değişikliklerin görülme hızı da artmaktadır. Bu sayede burun büyümesi sorunu gündeme gelmektedir.

  • Yaşlılarda burun estetiği olur mu?

Hem ülkemizde hem de dünyada burun ameliyatı yaşı yirmili ve otuzlu yaşlardır. Otuz ve kırklı yaşları arasında da sıkça burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Ancak 40 yaş ve üzerinde, özellikle 50 yaş üzerinde; burun estetiği için yapılacak müdahaleler sonrasında muhtemel sorunlar hastanın bilmesi gereken önemli konulardır.

   • Yara iyileşmesi ile ilgili sorunlar, özellikle yavaş iyileşme ile ilgili durumlar gündeme sıkça gelir.
   • Genel sağlık sorunları ile ilgili durumlar; kalp ve dolaşım problemleri olup olmaması da önemlidir.
   • Düzenli kullanılan ilaçlar kimi zaman ameliyata engel olur.
   • Sistemik sorunlar dışında burun cildinin kendini toparlama kapasitesi yaşın ilerlemesi ile azalır. Böylece burun da yapılacak küçültme sonrası burun cildi yeni iskelete adapte olmaz. Sonuçta burun derisi bol kalırsa hasta da doktor da mutsuz olur.
  • 40 yaş ve üzerinde burun ameliyatı 

Elbette. 40 yaş üzerinde de burun estetiği ameliyatı mümkündür. Ancak hasta bu konuda maksimum bilgilendirilir. Doktorunuz bu konuda size olmamanız yönünde telkinde de bulunabilir.

Burun büyümesi hemen her yaşta yavaşta olsa devam etmektedir. Yukarıda saydığımız nedenler ile 40 yaş üzerinde ve özellikle 50 yaş üzerinde burun estetiği ameliyatı hastayı tatmin etme konusunda genellikle yetersiz kalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61