Facelift- Nicklift olarak da bilinen yüz germe ameliyatı, insanlar arasında en çok korkulan estetik ameliyatlardandır. Yüz germe ameliyatı ile ilgili halk içinde dolanan ve basında yer alan bilgilerin büyük çoğunluğu abartıdan ibarettir. Yüz germe operasyonu genel olarak boyun germe operasyonları ile birlikte planlanarak uygulanmaktadır. Operasyonda aranan şart kişinin 40 yaşını geçmiş olmasıdır. Ancak kişinin durumuna göre işleme karar verilebilmektedir. Yüzün oval görünümü kareye dönüştüğünde, yan kısımdan bakıldığından çene çizgisi kaybolduğunda, karşıdan bakıldığında yanakların aşağı doğru sarktığı durumlarda ameliyat düşünülebilir. Bunların dışında göz kapaklarına da müdahale etmek gerekebilmektedir.

Yüz germe Üst kısımda sayılan durumları düzeltmekte cerrahi olmayan yöntemler yeterli kalmıyorsa ya da kişi cerrahi olmayan metotları istemiyorsa cerrahi yöntemlere başvurulur. Bu noktada bilinmesi gereken şey işlemler cerrahi bile olsa yer çekimi ve yaşlanma durdurulamadığı için işlemin ardından düzelen görünümün ömür boyu kendini korumayacağıdır. Ben özellikle yüz germe ve boyun germe gibi cerrahi işlemler için talepte bulunan hastalarıma çözüm için cerrahi olmayan metotlar var ise uzun uzun açıklama yaparak her durumu açıkça anlatmayı tercih etmekteyim.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı olmak isteyen kişilerin sigara içiyor olmaması ya da içiyorsa dahi işlemden en az 15 gün önce tamamen bırakmış olması gerekmektedir. Bunun dışında astım, şeker hastalığı veya yara iyileşmesini olumsuz etkileyen hastalıkların olması durumlarında yüz germe ve boyun germe ameliyatlarına başvurulmaya bilir. Hasta bu operasyonlar için 1-2 hafta ayırmalıdır. Yüz germe ameliyatları ortalama 4 saat sürmektedir ve hasta o gece hastanede gözetim altında tutulmaktadır. Ameliyat ardından oluşan şişlik ve morluklar en geç 10 güne yok olmaktadır. İşlemin ardından ilk bir haftalık süreçte boyun ve kulakların ön kısmında baskı yapan bir korse kullanımı gerekmektedir.

Yüz germe ameliyatı

Kişi işlemin ardından yaklaşık 10 yaş gençleşmektedir. Yapılan işlemin başarılı sayılabilmesi için yüz hatlarının doğal görünüme kavuşmuş olma şartı aranır. 2000 yıllarda ise estetik işlemi gösteren bir görünüm kişiler tarafından daha çok tercih edilirken zaman ile doğal görünüm daha da önem kazandı. Ben MACS Life tekniğini tercih etmekteyim. Bu teknik ile hem orta yüzün hem de boynun doğal bir biçimde toparlanmasına olanak tanımaktadır. Aynı işlem ile varsa gıdı bölgesinde ki fazlalıklar ve sarkmalar, çene çizgisinde ki silinmeler ve yanakların aşağı kayması gibi durumlar toparlanabilmektedir.

Yüz ve boyun germe ameliyatında geciktirici yöntemler ya da alternatif yöntemler kesinlikle ilk tercih edilen yöntemler olmalıdır. Zorlu bir işlem olan cerrahi uygulamalar kişinin son tercihi olmalıdır. Sadece cerrahi uygulama ile düzelecek kusurlar var ise cerrahi işleme başvurulmalıdır.