Göğüs küçültme ameliyatı kadınlarda çeşitli durumlar sebebi ile göğüs boyutları olması gerekenden daha büyük olabilir ve bunları küçültme adına yapılmaktadır. Ergenlik döneminde göğüs bölgesi olması gerekenden daha fazla büyüyebilmektedir. Ergenlik dönemi dışında; hamilelikte hormon değişimi, şişmanlama ve hormon ilacı kullanma gibi sebeplerden dolayı da göğüs bölgesinde aşırı büyüme gözlenebilmektedir. Her ne sebepten olursa olsun çok büyük bir memeye sahip olmak çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatıMeme küçültme ameliyatı estetik açıdan sunduğu kazancın yanı sıra daha sağlıklı bir yaşam da sunarak kişinin yaşam standardını arttırmaktadır. Bu işleme tabi olan kimse ertesi gün daha küçük, dik ve sağlıklı bir meme görünümüne kavuşmaktadır. Meme küçültmede hacim olarak teknik bir sınır yoktur, sağlık unsuru göz önüne alınarak istenen boyuta kadar küçültme gerçekleştirilebilir. Ne kadar küçültme yapacağımıza ise fiziksel özelliklerinizi göz önüne alarak sizinle birlikte karar vermekteyiz. Kişiye özel olarak belirlenen tekniklerde ameliyat sonrası çeşitli kesi izlerine rastlanmaktadır. İzlerin kalıcı olup olmayacağı konusunda ise uzman faktörü devreye girmektedir. Kaliteli bir uzman hastasında meydana gelecek izleri minimuma indirmektedir.

 

 

Büyük Memenin Oluşturduğu Sorunlar

  • Vücutta ekstra bir basınç oluşturan büyük meme, yürüme ve ortuma gibi postür bozukluklara sebebiyet vermektedir. Bu durumun sürmesi sonucunda ise omurgalarda şekil bozuklukları gözlenir.
  • Büyük meme; boyun, sırt ve bel ağrılarına sebep olur.
  • Boyun omurlarında meydana gelen hasar, kol bölgesinde ki sinirleri etkileyerek kol bölgesinde uyuşukluklara sebep olabilir.
  • Meme büyüklüğüne sahip olan kişilerde hareketlilik azalmaktadır. Hareketin azalması ise şişmanlığı arttırarak memenin daha da büyümesine yol açar.
  • Büyük memelerde sarkma sorununa sıklıkla rastlanmaktadır. Estetik yönden bozulan meme kişinin kendisini beğenmemesine yol açacaktır.
  • Büyük memeye sahip olan kadınlarda kıyafet seçimi de oldukça zordur. Olan kıyafeti arayıp durmak yaşam kalitesini düşürür.
  • Büyük memeye sahip olan kişilerde meme altında pişikler oluşarak rahatsızlık verir.
  • Göğüslerin büyük olması meme bezi miktarını da arttırdığı için meme kanseri olma riski artar.

Meme Küçültme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Her estetik işlemde olduğu gibi meme küçültme ameliyat öncesi de bu işlemden olan beklentiler doktora açık bir şekilde ifade edilmelidir. İşlemin ardından meme boyutunun nasıl olacağı ile ilgili herhangi bir teknik sınır bulunmamaktadır. Burada kişinin vücuduna en uygun olacak meme boyutuna karar verilip bu uygulanmaktadır. Memede süt bezleri ile yağ bezleri karışım halindedir. Hangi bezden ne oranda bulunduğu ise kişinin yapısı ve yaşına göre değişim göstermektedir. Meme küçültme işleminin ardından bırakılan meme dokusu, hiçbir işleme uğramamış gibi; kilo alıp verme, menapoz, hamilelik ve emzirme gibi fizyolojik süreçlerde vücut ile birlikte hareket etmektedir.

Meme küçültme Meme küçültme işleminde kişinin ergenliğini tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Bu işlemde herhangi bir üst yaş sınır ise bulunmamaktadır. Kişi sağlık açısından bu işlemi kaldıracak seviyede ise meme küçültme işlemi başarı ile uygulanabilmektedir. Tüm bunların dışında gerektiği durumlarda 15 yaşında ki bir genç kıza da meme küçültme işlemi uygulanabilmektedir. Ender olarak gözlenen bir durum ise ergenlik çağı içerisinde jigantomasti olarak bilinen dev meme görünümüne sebep olan jüvenil meme hipertrofisi denilen durum söz konusu ise yaş gözetilmektesin meme küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir. Bu yaşlarda daha çok hareket kısıtlığı, spor aktivitelerine katılamama, aşırı utanma ve insanlardan kaçma en çok gözlenen duygulardandır. Bu tarz durumlarda ameliyatın erken döneme alınmasının sebebi psikolojide meydana gelecek hasarları minimuma indirmektir. Meme küçültme ameliyatı 18 yaş ve üzerinde uygulandığı zaman meme bölgesinde tekrar edecek bir büyüme gözlenmeyecek tir. Jüvenil meme hipertrofisi gibi ender görülen durumlarda ergenlik süreci tamamlanana kadar ameliyat sonrası elde edilen meme biraz büyüyecektir.