Yıllar geçtikçe yer çekimi etkisi ile şekil değişimine uğrayan meme bölgesi sarkıp gevşeyerek deforme olur. Büyük göğüslere sahip olan kadınlar yer çekiminin etkisi ile daha çok deformasyona uğrarlar. Yer çekimi etkisi ile sarkan göğüsler yapılacak kısa süreli işlemler ile eski dik görünümüne kavuşurlar. Göğüs bölgesinde ki sarkmaların sebebi yalnızca yer çekimi olmayabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde de kadınların göğüs bölgesinde kısmi sarkıklıklar gözlenir.

Ani kilo değişimleri de göğüs bölgesinde sarkmalara sebebiyet vermektedir. Yılların etkisi ile deforme olan göğüs bölgesinde boyut olarak herhangi bir değişim yapmadan sarkık durumu ortadan kaldırmak mümkündür. Göğüs dikleştirme işleminin tıpta ki karşılığı ise (mastopeksi) dir.

Meme dikleştirme ameliyatı anlamına gelen mastopeksi ile meme bölgesinde diklik ve dolgunluğu sağlar. Bu işlemde meme başı (areola) ve meme dokusu daha yukarı taşınarak meme bölgesinde ki aşağıya doğru meyil ortadan kaldırılır. Mastopeksi de meme bölgesinde ki gevşek ve sarkık deri alınmaktadır. Göğüs dikleştirme ameliyatlarının diklik sağlama dışında ki bir diğer etkisi ise meme bölgesinde gençleşme sağlamasıdır. Meme bölgesinde sarkıklık dışında şekilde de bir rahatsızlık varsa büyüme ya da küçülme de bu ameliyatla onarılır.

Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Göğüs dikleştirme

Meme dikleştirme işleminde birden çok yöntem mevcuttur. Hangi tekniğin kullanılacağına ise hastanın yapısına göre karar verilmektedir. Bu noktada ki en önemli unsur meme bölgesinde ki sarkmanın derecesi ve meme boyutu ile yapısıdır. Bu unsurlar göz önüne alınarak kişi için en kalıcı sonucu veren, en sağlıklı ve en az iz bırakacak işlem tercih edilmektedir. Bu karar sürecinde memenin süt verme fonksiyonu, erojen ve dokunma duyusu gibi önemli işlevleri de korunmaktadır. Göğüs dikleştirme işleminin ardından meme bölgesi en başta hamilelik ve emzirme olmak üzere kilo alıp verme ve menapoz gibi tüm fizyolojik süreçlerle mücadele etmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatında sarkıklık gözlenen meme ucu ve meme dokusu etkili işlemler ile yukarıya taşınarak memede ki sarkıklık ortadan kaldırılır.

İşlemde memede ki sarkık deri atılır ve meme başında ki kahverengi küçültülerek meme olabileceği en ideal görünüme getirilir. Bu işlemde kişiden bir talep olmadığı sürece meme boyutunda herhangi bir değişime gidilmez. Ancak arzu edildiği durumlarda aynı ameliyat ile meme büyütülüp ya da küçültülebilir. Bazı durumlarda meme başında değişim olmadan sadece memenin alt bölgesinde sarkma gözlenebilmektedir.

Meme dikleştirme amelityatı

Buna tıp dilinde yalancı sarkma (memenin pseudopitozu) da denmektedir. Bu durum genellikle yeni anne olmuş kadınlarda memenin içinin boşalması sebebi ile gözlenir. Böyle bir durumlar karşı karşıya olan bayanlar memelerinin büyümesini ya da düzelmesini istiyorlarsa silikon uygulaması ile çözüm bulabilirler. Bu durumda silikon dışında ek bir dikleştirme işlemine gerek bulunmamaktadır. Silikon gerekli sonucu elde etmek için yeterli bir yöntem olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyat Sonrası

Göğüs dikleştirme ameliyatına girecek kişi damar yolu ile verilen ilaçlar ile uyutulur. Bu işlem herhangi bir drene ihtiyaç duymadan, kişiye aynı gün taburcu olma imkanının sunulduğu bir işlemdir. İşlemin ardından 2 saatlik gözetimden sonra hasta taburcu edilerek ertesi gün gündelik hayatına rahatça devam edebilmektedir. İşlemin yapıldığı ilk gün de dahil olmak üzere herhangi bir ağrı kesici ilaç ihtiyacı olmayacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası göğüslerde iz kalır mı ?

Meme dikleştirme ameliyatlarında sarkıklığın derecesine göre iz şekli ve boyutu değişmektedir. Bu işlemlerde sadece protez koyulup sonuç alınacak hastalarda ise herhangi bir iz gözlenmez. Protez uygulamasında iz meme başının kahverengi kısmı ile beyaz kısmının birleştiği yerde bulunup zamanla yok olmaktadır. Bu yöntem dışında başka yöntemlerin uygulandığı her Göğüs dikleştirme metodunda iz kalacaktır. İz bırakmayan işlem yoktur. Ancak bizler iz kalmaması için büyük özen göstererek bu izlerin zaman ile kaybolmasını sağlamaktayız.