Estetik burun ameliyatında ve genellikle tüm estetik ameliyatlarda %10-15 oranında yeniden operasyon olma riski vardır. Bu riskin azalması mümkündür ancak sıfır olması mümkün değildir. Ancak ameliyat yapmazsanız sıfır olabilir. O nedenle estetik cerrahi ameliyat olacak kişilerin bu riski tek başlarına değil doktorlarıyla birlikte aldıklarını bilmeleri gerekir.

Ben her zaman yaptığımız işin bir ekip işi olduğunu ve doktor ile hastanın da bu ekibin en önemli iki unsuru olduğunu vurgulamaya çalışırım.

burun revizyon ameliyatıBurun estetiği ameliyatı olmuş bir kişinin elde edilen sonuçtan memnun olmayarak yeniden düzeltici estetik ameliyatı olmasına revizyon burun ameliyatı denir.

Probleme göre değişmekle birlikte her zaman ameliyat olunması gerekmeyebilir. Öncelikle ameliyat dışı yöntemler denenmelidir. Bu yöntemler arasında dolgular ve steroid enjeksiyonları vardır. Burun ucunun aşırı kalınlığı, aşırı ödemi, burun ucunun şişliği birkaç steroid enjeksiyonu ile düzeltilebilir. Bazende burun sırtındaki, ucundaki hafif çekmeler, düzensizlikler dolgular ile çok kolay bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Burun Revizyonu Estetiği

Eğer bu seçenekler yetersiz kalacaksa o zaman yeniden burun estetiği ameliyatı yani ikinci kez burun estetiği ameliyatı gündeme gelmelidir. Üç,dört kez burun estetiği ameliyatı olmuş hastalara rastlamak nadir olsa da mümkün olabilmektedir. Bu gibi hastalarda ise detaylı muayene, inceleme ve planlama yapılmalı ve eğer yardımcı olunamayacağına karar verilirse hasta bir ameliyata daha zorlanmamalıdır. Bu hastalarda bazen lokal anestezi ile yapılabilecek küçük müdahaleler bile yeterli olurken bazen de kaburgadan veya kulaktan alınacak kıkırdağa bile ihtiyaç duyulabilir. Kısacası yeniden burun estetiğinin cerrahisi çok değişkendir. Probleme göre seçenekler değişir. Ama hasta da doktor da ameliyat seçeneğini çok zorlamamalıdır.

O yüzden önce mutlaka sizi ameliyat eden doktorunuz ile görüşmeli sonra diğer doktor seçeneklerine yönelmelisiniz.

Burada hastaların mutlaka bilmeleri gereken bazı detaylar vardır.

  • Yeniden müdahaleye ihtiyaç duyan bir sonucu ne hasta ne de doktor arzu eder.
  • Hiçbir doktor bir hastasını tekrar tekrar ameliyat etmek istemez yani hiçbir ameliyat çok güzel oldu demeden bitmez.
  • Burun estetiğinde de tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi doktorun da hastanın da kontrol edemediği bir yara iyileşme süreci vardır ve bu süreçte bazen istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.
  • Yukarıda da belirttiğim gibi hasta ve doktor bu işlemin bir ekip işi olduğunu, kontrollerin önemli olduğunu, tüm sorumluluğun doktorda veya sadece hastada olmadığını iyileşme sürecinin birlikte takip edilmesi gerektiğini bilmelidir.