Burun estetiği işlemleri, Görünüm ve sağlık açısından pek önem arz eden burnun oldukça önemli görevleri vardır. Yüzün merkezi bölgesinde yer alarak karşılıklı iletişimde ilk dikkat çeken kısımlardan olan burun, barındırdığı şekil bozuklukları ile kişiyi fazlası ile huzursuz etmekte cerrahi olarak burun estetiği ameliyatı ile tedavi edilmektedir. Burun bölgesinin yüz ile uyumlu bir görünüme sahip olması kişiyi daha beğenilir kılarken, diğer güzelliklerin de daha belirgin olmasını sağlayacaktır. Yüz bölgesi ne kadar güzel olursa olsun burunda oluşan bir görsel kusur yüzde ki güzelliklerin geri planda kalmasına sebep olacaktır. Kişide öz güven kaybına neden olan bozuklukları bazı kişileri psikolojik açıdan da oldukça kötü seviyelere ulaştıracaktır.

Burnun estetik ve görsel bozukluğun yanı sıra septum eğriliği ve burun kırılması gibi sebepler burnun esas görevi olan nefes almada çeşitli sorunlara sebep olabilmektedir. Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü burun bölgesinde sorunlara sahip olan kişiler burun estetiği ile daha sorunsuz ve işlevsel bir buruna sahip olabilmektedir.

Burun Estetiği Ankara

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır

 • Burnunda şekil bozukluğu bulunan kişilere
 • Burnun ucunun görünümünden memnun olmayan kişilere
 • Burnunun kemiğinde sorun bulunanlara
 • Burnunu küçültmek isteyenlere
 • Burnu eğri olanlara
 • Burnu kırılan kişilere uygulanabilir

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

burun estetiği

Yüz estetik cerrahisinin en komplike işlemi olan burun estetiği, bu işleme tam olarak hakim olan bir cerrah tarafından uygulanmalıdır. Yüzün tam ortasında yer alan bu bölge, yer olarak kritik önem taşıdığı için estetik işlemi de oldukça zordur.

Burun estetiğinde başarı, cerrahın o güne kadar uyguladığı işlem sayısı ve elde ettiği başarılar ile doğru orantılıdır. Estetik işleminden önce hasta ve cerrah sağlıklı bir iletişim kurarak işlem hakkında etkileşimde bulunmalıdır. Bu iletişimde işlem uygulanacak kişi işlemden beklentilerini cerraha aktarmalı, cerrah ise bu beklentilerin uygulanabilir olup olmadığına karar vermelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri

Burun estetiği ameliyatında kapalı ve açık burun ameliyatı olarak adlandırılan iki teknik vardır. Kapalı uygulanan ameliyatta müdahale en az travma ile yapılırken bu sebeple tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleri ile uyumlu olarak kabul edilmektedir. Ancak daha önceden işleme tabi tutulmuş ve doğru nefes alışverişi için önemli olan işlemlerde kapalı burun ameliyatı yetersiz kalabilmektedir. Kapalı tekniğin yetersiz kaldığı durumlarda açık burun ameliyatına başvurulmaktadır. Sağlıklı bir ameliyat için önemli olan tekniklerin hepsine tam olarak hakim olmaktır. Bizim gerçekleştirdiğimiz  burun estetiği ameliyatlarının %95’i kapalı rinoplasti (kapalı ameliyat) ile dışarıdan herhangi bir kesi olmadan yapılmaktadır.

Rinoplasti (Nazoplasti) Nedir ?

Nazoplasti olarak da bilinen Rinoplasti; burunu yeniden şekillendirme işlemidir. burun estetiği cerrahisinin iki amacı vardır. Bunlardan biri  nefes alma fonksiyonunu sorunsuz bir biçimde yerine getirmesini sağlamak iken ikincisi ise burun bölgesini daha estetik bir görünüme kavuşturmaktır. Cerrahi burun estetiğinde yüz ile uyumlu bir görünüme eriştirilir.

Daha Önce Burun Estetiği Olan Kişiler

Daha önceden bir burun estetiği ameliyatı işlemine tabi tutulmuş hastalarda daha önceden işlem yaptırmamış olan hastalara göre daha fazla riskler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Burun revizyonu (sekonder rinoplasti) olarak da bilinen ikinci estetik burun  ameliyatları daha fazla hassasiyet gerektirmektedir. Revizyon işleminde en iyi kademe hastanın beklentisi birinci burun estetiği sonucu elde ettiğinden daha iyi bir burun görünüme kavuşmak istemesi iken en kötü beklenti ise hastanın burnunda oluşan şekil bozukluklarının yanı sıra fonksiyon bozukluklarının da bulunmasıdır. Bu işlemlerde cerrah sorunu yeterince analiz edebilmeli, sorunları giderecek bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olmalı ve herhangi bir aksilik durumunda alternatif tedavi metotlarına hakim olmalıdır. İlk kez uygulanan operasyonda oluşabilecek olan sorunlar, burun revizyonu ameliyatında  daha da güçleşerek cerrahın omuzlarına daha fazla bir yük bırakmaktadır. Daha önce işlem uygulanmamış ve işlem uygulanmış burunlarda analizler birbirine benzer olsa da burnun alt bölgesinde ki yapı ve anatomi tamamen farklıdır. Anatomik yapıda meydana gelen bozuklukların ortaya konması ikinci burun estetiğinde elde edilecek sonucun daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Süreci

burun estetiği ameliyatıBurun estetiği öncesi cerrah ile yapılacak olan görüşmede burnun fotoğrafı çekilerek bilgisayar ortamında yapılacak işlemler ile cerrahi operasyonun ardından elde edilecek sonuç hasta ile görsel olarak paylaşılacaktır. Ameliyat öncesinde hastanın yeme ve içme, sigara kullanımı ve ilaçlardan kaçınması doktor tarafından bildirilecektir. Doktor tarafından bildirilen bu unsurlar daha sorunsuz bir işlem için oldukça gereklidir.

Burun estetiği işlemine tabi tutulan kişilerden bazıları aynı gün taburcu edilirken bazı durumlarda ise hastanın bir gün hastanede kalmasına karar verilir. Burun estetiği işlemi tam teşekküllü hastanelerde yapılmalıdır.  Rinoplasti ve Septoplasti işlemlerinin ardından hastaya tampon uygulaması yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı genel olarak bir ile iki saat arasında sürmektedir. Estetik operasyonlarda burnun üzerinde ki cilt tabakası, kemik ve kıkırdak çatıdan tamamen ayrılarak istenilen şekil verildikten sonra yerine koyulmaktadır. Bu şekillendirme işleminde kullanılacak olan metot, sizin beklentilerinize kulak veren cerrah tarafından yapılacaktır.

Burun Estetiği Operasyon Sonrası

Burun estetiği ameliyatının ardında ki ilk 24 saat yüz bölgesinde şişlik, burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu ağrıların geçmesi adına doktor tarafından ağrı kesici verilecektir. İşlemin ardından göz çevresinde ki morluk ve şişliğin 1-2 gün içerisinden daha da arttığı hasta tarafından hissedilebilir. Bu bölgeye soğuk uygulamak oluşacak şişliğin derecesini azaltarak hastaya daha rahat hissetmeyi sağlayacaktır. Düzgün yapılmış olan bir operasyonda hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat ardından göz bölgesinde oluşan şişlikler 1 hafta, morluklar ise 2 hafta içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.  İşlem uygulanan kişi ve cerrah dışında kimsenin kolayca fark edemeyeceği şişlikler birkaç ay içinde yok olacaktır. Burun estetiği yapılmasının ardından ilk birkaç günde az miktarda kanama ve birkaç hafta burunda tıkanıklar görülebilmektedir. Ameliyat sonrasında tampon uygulanmış ise bu tampon birkaç gün içinde alınarak hasta daha mutlu bir yaşama kavuşacaktır.

Septum Deviasyonu Nasıl Düzeltilir?

Septum eğriliğine sahip olan hastalara sunulan tek çözüm ameliyat ile bu eğriliğin düzeltilmesidir. Septoplasti olarak da bilinen cerrahi bir işlem ile burnun mukoza tabakasına hasar vermeksizin mevcut eğrilik kıkırdak yerleştirilerek düzeltilmektedir. Bazı cerrahlar ise septumda ki kıkırdakları tamamen boşaltarak düzeltme işlemi sağlamaktadır ancak bu durumlarda burun sırtında düşmeler ve çeşitli şekil bozuklukları gözlenebilmektedir. Bu tarz sorunların yaşanmaması adına bu işlemi tecrübeli bir cerrahın gerçekleştirmesi riskleri minimuma indirecektir.

Septoplasti işleminde uygulanacak her adım burun içerisinde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle burnun dış bölgesine herhangi bir kesi yapılmamaktadır. Ben sağlık ekibimle burun düzeltme ameliyatını derin sedasyon ile gerçekleştirmeyi tercih etmekteyim. Bu uygulamada lokal anestezinin yanı sıra hasta damar yolu ile uygulanan ilaçlar ile de uyutulur. Septoplasti işleminin ardından hastaya birkaç gün için tampon uygulaması yapılmaktadır. Uygulanan tamponlar kanamayı önlemek amacı ile orda yer alırken buruna herhangi bir zarar vermemektedir. Tampon bir iki gün sonra ağrısız yöntemler ile yerinden alınmaktadır. Ameliyatta sadece septoplasti uygulanmış ise yüz bölgesinde herhangi bir şişlik veya morarma beklenmemektedir. Septoplastide hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Bu işlemin ardından burunun tamamen iyileşmesi 2 haftalık bir süreci almaktadır.

Estetik Ameliyat ile Burun Kırılması Nasıl Düzeltilir?

Burunun kırılması durumunda kişinin burun kemiğinde yer değişimi gözlenmiyorsa içine tampon uygulaması ile destek sağlanarak çözüm üretilebilir. Lakin kemiklerde yer değiştirme meydana gelmiş ise burnun şekli bozulacağı için kemiğin düzeltilmesi gerekecektir. Burun kırılmalarında kemik şeklini değiştirmek için en ideal zaman olay olduktan ilk bir iki saatlik dilimdir. Bu zaman diliminde müdahale edilmemiş ise bölgede ödem oluşma riski ortaya çıkar. Ödemli burunlarda ise şekli tespit edip uygulama yapılması zorlaşacağı için işlem ödemin geçeceği 3-5 gün sonrasına ertelenir. Burunun kırılması olaylarında 2 haftalık süreç içerisinde müdahale edilmez ise kemikte kaynama olacaktır. Kemikte kaynama olması durumunda ise yapılacak işlem 3 ay sonrasına ertelenerek burun estetiği kapsamında gerçekleştirilmektedir. Burun kırığı olaylarında çocuklara genel anestezi uygulanırken büyüklere ise lokal anestezi yeterli olmaktadır. Lokal anestezi ile uyuşturulan ve içine koyulan elevatör ve dışarıdan el yardımı ile kemik eski haline döndürülmeye çalışılır. Burun kemikleri yerine oturtulduktan sonra içerisine uygulanan tamponlar ile destek sağlanır. Tampon olarak büyük çoğunlukla antibiyotik emzirilmiş gazlı bez tercih edilmektedir. Burnun kemiğinin dışarıdan desteklenmesi gereken durumlarda ise dışarıdan alçı ya da flasterler ile sabitlenir. İşlemin ardından oluşacak ağrıyı önlemek adına hastaya ağrı kesici ve antienflamatuar verilmektedir.

Burun kırığını düzeltme işleminin ardından ilk 3 aylık sürede burun darbelere karşı ekstra olarak korunmalıdır.

Doktorlara Sıklıkla Sorulan Burun Estetiği Soruları

Dünyada en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatların başında gelen burun ameliyatını olmak istiyorsanız aşağıdaki soruların bir kısmını ya da tamamını hatta daha fazlasını soruyor olabilirsiniz. Ben de aklıma gelen, hastalarımın sıklıkla sorduğu soruları bir araya topladım ve tek tek cevapladım. Umarım size de yardımı olur.

 • burun estetiği ameliyatı olabilmem için yaşım uygun mu?
  • Textbook’larda burun  ameliyatının yapılabilme yaşını 18 olarak yazar. Sebep olarak da yüz gelişiminin tamamlanması gerektiğini, daha erken yapılırsa yüz gelişimini olumsuz etkileyebileceğini belirtir.
 • Operasyon sonrası İstediğim gibi bir burnum olacak mı?
  • En önemli konulardan biridir. Çünkü elde edilecek sonucu ömrünüz boyunca yüzünüzde taşıyacağınız bir ameliyattır. Öncelikle nasıl bir burun istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Biz kliniğimizde size daha fazla yardımcı olabilmek için 3D Vectra Teknolojisi ile üç boyutlu fotoğrafınızı çekerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Üç boyutlu fotoğrafınız üzerinde sizin yüzünüze en uygun şekilde sizinle birlikte planlama yapıyoruz ve nasıl bir sonuca ulaşacağımızı görebiliyorsunuz. Burada gösterilen sonuç %90-95 elde edebileceğimiz sonuç oluyor.
 • Burun ameliyatı sorunlarıPetek Dinçöz’ün burnu bana olur mu? Artık çok azalmış olmasına rağmen bazı hastalarımız ellerinde bazı ünlülerin fotoğraflarıyla gelip “Ben burnumun böyle olmasını istiyorum” diyorlardı. Böyle bir şeyin olmaması gerektiğini, yüzün bir bütün olduğunu, burnun da bu bütünün bir parçası olduğunu unutmamalıyız. Elde edilecek burun; sizin yüzünüze uygun, yüz oranlarınızı bozmayacak, yüzünüze yakışacak bir sonuç olmalıdır. Ayrıca burun derisi kalınlığı, burun aksı gibi daha detaylı değerlendirilmesi gereken durumlar bazen bizim işimizi de zorlaştıran faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. O nedenle her hastaya aynı sonuç vaat edilemez.
 • Erkeklerde burun estetiği ameliyatı daha mı zor?
  • Erkek ve kadınlarda burun estetiği ameliyatı tekniklerinde fark olmamakla birlikte cilt, kıkırdak ve kemik dokuda kalınlık ve direnç farkları vardır. Bu farklar dikkate alınarak operasyonları planlarız. İyileşme süreleri arasında da bir fark olmadığını belirtmek gerekir.
 • Burun estetiği olmadan önce bana nasıl olacağını bilgisayarda gösterebilir misiniz?
  • Elbette. Sadece Ankara’da kliniğimizde olan 3D Vectra teknolojisi sayesinde üç boyutlu fotoğrafınız üzerinde nasıl bir sonuç elde edebileceğimizi size gösterebiliyoruz. Bu sayede siz de her hangi bir sürpriz ile karşılaşmıyorsunuz. Gösterdiğimiz görüntü de %90-95 elde edebileceğimiz bir görüntü oluyor.
 • Önce size fotoğrafımı göndersem bana nasıl bir sonuç olacağını gönderebilir misiniz?
  • Maalesef mümkün değil. Biz sadece üç boyutlu görüntü üzerinde size sonucunuzu gösterebiliyoruz ve bu görüntüyü de ancak siz kliniğimize geldiğinizde burada çekeceğimiz üç boyutlu resminiz üzerinde yapabiliyoruz.
 • Estetik burun ameliyatı ne kadar sürer?
  • Estetik burun ameliyatının süreleri genellikle ameliyatı yapılan kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 2 saat süren bir ameliyattır.
 • Morluk olur mu ve olursa ne zaman geçer?  Veya daha hızlı geçmesini sağlayabileceğim bir ilaç var mı?
  • Morluk özellikle burun kemiklerine müdahale edildiği zaman sık görülen bir problemdir. Olmaması için bir çok tedbir alır ve size de tavsiyelerde bulunuruz ama bazen önüne geçemeyiz. Morluk olursa %80 10 gün içinde yani alçı çıkana kadar geçer. Eğer bu sürede geçmez ise 15 gün içinde tamamen geçer. Piyasada morluk önlemek ve gidermek için bulunan Arnica veya Auriderm XO gibi kremler faydalı olabilmektedir.
 • Estetik burun ameliyatından sonra şişlik olur mu? Olursa ne zaman geçer?
  • Burun ameliyatından sonra yüzünüzde, göz altınızda şişlik olabilir. Bu şişlikler genellikle 10-15 gün içinde geçerler. Burundaki şişlikler ise yavaş yavaş iner. Tamamen geçmeleri 9 ay, 1 yılı bulabilir. Bazı dönemlerde asimetrik şişlikleriniz olabilir. Bu durumda burun hafif eğri dahi görünebilir. Bu görüntünün net olarak değerlendirilmesi ise yine 9 ay, 1 yıldan önce yapılmamalıdır.
 • “Nefes alma sorunum var” Bu problemim estetik ameliyat ile birlikte yapılabilir mi?
  • Estetik burun ameliyatı adı üzerinde sadece burnunuzun şekline yönelik bir ameliyattır. Ancak eğer solunum probleminiz de varsa ve birlikte düzeltilirse bu ameliyata septorinoplasti ameliyatı denir. Elbette ki birlikte gerçekleştirilebilir. Bunun için doktorunuz sizden ameliyat öncesinde tomografi isteyebilir ve ameliyat planınızı bu yönde yapar. Septorinoplasti ameliyatı estetik ameliyata göre biraz daha uzun sürebilir. İyileşme süreçleri açısından bir fark yaratmaz.
 • Ameliyattan sonra nefes alma problemim tekrarlayabilir mi?
  • Burun estetiği sorularıBurun estetiği ile birlikte solunum problemleriniz de düzeltilmiş ise erken dönemde (ilk 1-3 ay) burun içindeki şişliklere bağlı olarak nefes alıp vermeniz bazen iyi bazen kötü şeklinde seyreder ve sonunda iyi olarak kalır ve iyileşir. Septorinoplasti ameliyatlarından sonra nefes alma problemleriniz genellikle tamamen ortadan kalkar ve rahat edersiniz. Ancak burun içinde bazı problemler tekrarlama eğiliminde olabilir. Böyle bir durumda ilerde yeniden nefes alma sorunu yaşayabilirsiniz.
 • Hastanede yatmam gerekir mi?
  • Bu sorunun cevabı tercih edilen anesteziye göre değişmekle birlikte genellikle gece hastanede yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir.
 • Lokal anestezi ile burun ameliyatı yapılabilir mi?
  • Evet ama burun  ameliyatı için benim önerdiğim bir anestezi tekniği değildir. Çünkü ameliyat sırasında ömrünüzün sonuna kadar unutmayacağınız sesler duyabilir ve acı çekmeseniz bile çok rahatsız olabilirsiniz. Tüm bunlar benim görüşlerimdir. Burun ameliyatını lokal anestezi ile olmak isteyen hastalar veya bu şekilde burun ameliyatı yapan hatta öneren cerrahlar vardır.
 • Ameliyatsız burun estetiği yapılabilir mi?
  • Anlatılmak istenen dolgu ve botox gibi sadece enjeksiyon yöntemleri ile hastayı rahatsız eden “Görsel kusurlar düzeltilebilir mi?” sorusudur. Bu sorunun cevabı ise bazen evet bazen hayır olacaktır. Çünkü her hastaya göre değişen endikasyonlar vardır. Bunların belirlenmesi de ancak muayene sonrasında ortaya çıkabilmektedir.
 • “Ben anesteziden çok korkuyorum” sizin uyguladığınız anestezi nasıl?
  • Bana göre burun ameliyatı hastane ortamında ameliyathanede hastanın tam olarak uyumasını sağlayan bir anestezi tekniği tercih edilmelidir. Bu teknikte genellikle genel anestezi veya derin sedo-analjezi denilen yöntemlerle sağlanmaktadır. Bahsettiğim iki teknikte çok güvenli anestezi teknikleridir.
 • Törpüyle mi yapıyorsunuz, yoksa kıracak mısınız?
  • Burun sırtındaki kemerin düzeltilmesi için törpüleme veya kesme tercih edilebilir. Kesme işlemi de bir çeşit kırma işlemidir. Burada tercih doktora, kemerin yüksekliğine, hastanın burun sırtı ile ilgili beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca burun kemiklerinin birbirine yaklaştırılması için de yanlardan kırma gibi bir işlem yapılması genellikle şarttır.
 • Tampon kullanacak mısınız?
  • Son zamanlarda tamponsuz burun oldukça konuşulan ve talep edilen bir teknikmiş gibi hastalar tarafından talep edilir oldu. Burun içi cildi yani mukozanın kıkırdaklardan ayrılması gereken işlemlerden sonra bu bölgenin yeniden birbirine yapışarak iyileşmesini sağlamak gerektiği için tampon şarttır. Hatta artık bu yapışmanın sorunsuzca gerçekleşmesini sağlamak amacıyla ekstra dikişler dahi koymaktayız. Burun içine tampon gibi sızıntıları ve kanı emen, çevresine baskı yaparak iyileştirmeyi hızlandıran aparat kullanılmadığında yani tamponsuz olarak ameliyat sonlandırıldığında hasta bir miktar sızıntıyı ve kanı yutmak zorunda kalacaktır. Bu durumda da öğürme, kusma gibi refleksler devreye girerek kafa içi basıncını artırıp şişliğin artmasına neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü ben tamponsuz burun estetiği ameliyatı önermiyorum.
 • Tampon çıkarılırken çok acıyormuş, uyuşturarak alamaz mısınız?
  • Tamponların çıkarılması ile ilgili hem hastalar kendi kendilerini, hemde daha önce ameliyat olmuş kişiler yeni ameliyat olanları korkuturlar. Artık kullandığımız tamponlar çok kısa ve kaygan olduğu için çıkarılmaları sırasında çok fazla bir rahatsızlık yaratmamaktadırlar. Yani korkulacak veya endişe edilecek bir durum değildir.
 • Alçı yapılması şart mı?
  • Burun  ameliyatı burnun üzerindeki cildin kaldırılarak yapıldığı bir ameliyattır. İyileşme içinde bu cildin yeni iskelete yapışması ve aşırı şişmemesi arzulanır. Ayrıca kemiklere yapılan müdahaleden dolayı kemiklerin hareketinin engellenebilmesi ancak alçı ile mümkün olabilmektedir.
 • Ameliyattan sonra ilaç kullanmam gerekecek mi?
  • Ne kadar süre kullanmam gerekir?   Tüm cerrahi işlemlerden sonra olduğu gibi burun ameliyatından sonrada size önerilecek ilaçları bitene kadar kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar şişliğinizi azaltacak, ameliyat bölgesini enfeksiyondan koruyacak, ağrı ve benzeri semptomları azaltacak ilaçlardır.
 • Burun ameliyatından sonra ağrım olacak mı?
  • Burun ameliyatından sonra ağrı şikayeti genellikle olmaz. Size verilen ilaçları düzenli kullanmanız ve öne eğilerek durmamanız (kafa içi basıncını artırır) ağrı oluşumunu önleyecektir.
 • Burun ameliyatı için kaç gün ayırmam lazım?
  • Ameliyattan sonra ki 2-3. günde tamponlarınız çekilir, 5. günde alçınız değiştirilir, 10. günde de alçınız çıkarılır. Alçılı 10 gün geçireceğiniz bir dönem vardır. Bu süre içinde tamponun çekildiği gün dahil kesin istirahat etmeniz önerilir. Sonra ki günlerde daha rahat davranabilir, masa başı tüm işleri yapabilirsiniz.
 • Burun ameliyatından sonra nefes alma sorunu yaşar mıyım?
  • Ameliyattan önce solunum probleminiz varsa ameliyat ile düzeltilir. Yoksa da mutlaka bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Burun içi pasajda yapılan işlemlerden dolayı genellikle ilk 1 ay süreyle nefes alma da bazı sıkıntılar yaşama ihtimaliniz vardır. Bu süre bazen 3 aya kadar uzayabilir. Nefes almanız bir iyi bir kötü olacak ama sonunda hep iyi olarak kalacaktır. Burun ameliyatına bağlı olarak 3-6 aydan sonra ekstra bir nefes alma sorunu, burun ameliyatının neden olduğu bir sorun yaşamazsınız.
 • Ameliyattan sonra burnum düşer mi? Çöker mi? Sarkar mı?
  • Burun kemik ve kıkırdakların oluşturduğu piramit şeklinde bir iskelet organdır. Bu piramidin ayakları ve destek noktaları vardır. Bu destek noktaların korunması burun ameliyatının olmazsa olmazıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen bir ameliyat sonrasında burnunuzda sarkma, çökme, düşme gibi sıkıntılar yaşamazsınız.
 • Burun ameliyatından ne kadar sonra gözlük takabilirim?
  • Gözlük; burnun kemik bileşkesi üzerine baskı yaptığı için ameliyat sonrasında kemiklerinizin iyileşme süresi olan 3-6 ay sonra takılabilir.
 • “Gözlük kullanıyorum” bu durum burun ameliyatı olmama engel mi?
  • Evet. Ameliyat sonrasındaki 3-6 ay boyunca lens kullanmanız burun sırtında sorun yaşamanıza engel olacaktır.
 • “Yazın estetik ameliyat olmaz diyorlar” siz yazın burun ameliyatı yapıyor musunuz, yapmıyor musunuz?
  • Yaz aylarının bizim ameliyatlarımızı kısıtlamasının nedeni güneşin olumsuz etkileridir. Güneşin direk temas ettiği bölgelerde; ciltte kızarıklık, tahriş, soyulma yaratan işlemlerin iyileşmesini olumsuz etkileyerek renkli(kahve renkli veya ten renginden açık renkli) iyileşmeye neden olabilmektedir. Burun ameliyatında böyle bir durum söz konusu olmadığı için burun ameliyatının yazın yapılmasında bir sorun, engel yoktur.
 • Burnumun sadece ucundan rahatsızım. Bu durum ameliyatsız düzeltilebilir mi?
  • Evet. Burun ucu estetiği ameliyatı ile sorunlarınız düzeltilebilir. Kemiklere her zaman müdahale yapılması gerekmez.
 • Lazerle  burun estetiği ameliyatı diye bir şey duydum. Siz de var mı?
  • Lazerin burun ameliyatında herhangi bir yeri yoktur. Bu sadece pazarlama için, insanların akıllarında lazer kelimesinin yarattığı üstünlüğün kullanılması amacıyla tercih edilen bir yanıltma tekniğidir.
 • Daha önce yaptığınız ameliyat sonuçlarını görebilir miyim?
  • Tabii ki görebilirsiniz. Ancak kliniğimize gelmeniz gerekir.
 • Ameliyatımı siz yapacaksınız değil mi?
  • Evet. Ben tek başıma çalışıyorum ve tüm cerrahi işlemleri ben gerçekleştiriyorum.
 • “Tekrar ameliyat olmak istemiyorum” yeniden ameliyat olma ihtimalim nedir?
  • Hiç bir cerrah da bir hastasını yeniden ameliyat etmek istemez. Ancak bazen her şey yolunda gitmeyebilir. Bazı ufak tefek kusurlar olabilir. Bu kusurlar çok daha basit müdahalelerle düzeltilebilir. Böyle bir şey yani revizyon ihtimali dünya da %10-15 arasındadır. “Benim hiç revizyonum yani sonradan müdahale ettiğim hastam yok” diyen cerrahlarla tanışabilirsiniz. Bu söylem doğru bir yaklaşım değildir.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrası ne zaman tekrar spor yapmaya başlayabilirim?
  • Burun ameliyatı sonrasında yürüyüşlere en erken 15-20 gün sonra başlayabilirsiniz. Ancak tam efor gerektiren sporlar için bir buçuk ay beklemeniz gerekebilir.
 • Ameliyattan kaç gün sonra uçağa binebilirim?
  • Kabin içi basınç farkları nedeniyle 7-10 gün uçağa binmemeniz önerilir. Aksi takdirde uçak içinde burun kanaması gibi bir problem ile karşılaşabilirsiniz. (Daha detaylı bilgi için Türk Hava Yollarının Uçuş Sağlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz)
 • Ameliyat ücreti ne kadardır?
  • Bu sorunun cevabını ancak kliniğimizi arayarak veya muayeneye gelerek öğrenebilirsiniz. Çünkü ülkemizde doktorların internet üzerinden fiyat bilgisi vermesi yasal değildir. Türkiye ve Ankara burun estetiği fiyatları ve ameliyatı hakkında bilgi almak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ankara burun estetiği fiyatları için bir standart yoktur. Bu işlemi düşünüyorsanız öncelikle bir doktor muayenesi olmanız gerekmektedir.